VEEHOUDERIJ VAN JAC. KUITERS WORDT OP 1 MEI VERLEDEN TIJD Gezinsverzorgster zijn betekent: helpen Arbeidsreserve in Leiden e.o. sterk gedaald Leids jaarboekje weer zeer de moeite waard Kees Wallaard verdronken Oud-Leiden niet tegen het wegen- en saneringsplan Jongen van 18 kon heel Oegstgeest opblazen >63 NIEUWE LEIDSE COURANT 3 DINSDAG 9 APRIL 1963 Stukje Oud-Leiden aan Haarlemmertrekvaart gaat verdwijnen Waar nu nog 70 koeien loeien ronken straks zware motoren Agenda voor Leiden en Den Haag Dinsdag LFC-terrein, 8 uur: Zilveren Molen- toernooi, Zwart Wit '28Foreholte Middelstegracht 91, 2-4.30 en 7-9.30 uur nm.: t.b.c.-onderzoek. Vakschool voor meisjes, Rapenburg 23. 2.30-4.30 en 7-9 uur nm.: Tentoonstelling, openbare lessen en modeshow. Van der Heijden, 8 uur: Leidsche Bond van Huis- en Grondeigenaren. Van der Heijden, 8 uur: Kon. Ned. Middenstandsbond, „Verkeer en oarke- Marekerk, 8 uur: Wijdingsavond Mo lenwijk en Rembrandtwiik. Gebouw chr. soc. belangen. Oude Sin gel 236. 8 uur: Ned. Chr. Bond v. Over heidspersoneel, vakgroep PTT. ir. E. Rijsdorp over „Moderne ontwikkeling internationale telecommunicatie". De Doelen, 8.15 uur: St. Adelbertvere- niging, bezinningsavond over het alge meen thema. Stadsgehoorzaal, 7.15 uur: Matthaus- Passion van J. S. Bach. chr. gem. zang vereniging „Ex Animo" en Rotterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Herman de Wolff. Oegstgeest, Zaal W. de Zwijger, 8 uur: Gezinsvoorlichting, demonstra tie en bespreking Paasrecepten. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Toneelgroep Theater met „Verlos ons van de Boze". Gebouw K. en W., 8 uur: „Les com pagnons de la Chanson". Diligentia, 8 uur: Albert Vogel over Couperus. Op Gouden Wieken, 8.15 uur: Klein- kunstprogramma „Uit de Kunst". Grote Kerk, 7 uur: Kon. Zangvereni ging „Excelsior" o.Lv. Simon C. Jansen. „Matthaus Passion". Woensdag Vakschool voor meisjes, Rapenburg 23, 2.30-4.30 en 7-9 uur nm.: Tentoon stelling, openbare lessen en modeshow. Zuiderkerk, 2.30 uur: Politiek forum middelbare scholen. Lagere land- en tuinbouwschool, 10 uur vm.: Eindles. Middelstegracht 91, 9-12 en 2-4.30 uur: t.b.c.-onderzoek. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Ned. Comedie met „Mary Mary". Gebouw K. en W., 8.15: Residentie-Or kest 0.1.v. Willem van Otterloo m.m.v. Hansheinz Sohneeberger, viool. Donderdag Louise de Coligny-H.B.S., Zweiland- laan, 7.30 uur: Opening instructiebad. Reboboth, 8 uur: Veron. L. Ongkie- hong over: „Mengen en moduleren". Middelstegracht 91, 9-12 en 2-4.30 uur: t.b.c.-onderzoek. Jan Vossensteeg 17, 8 uur: ds. J. A. Smink. Den Haag, Kurhaus Paviljoen, 8 uur: Fièsta Gitana. Zaterdag Den Haag, Kon. Schouwburg, 3 uur: Werkgroep Haagsche Comedie met „Es- batement van den Visscher" en „Impro visatie": 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Venus bespied". Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: Centraal Apotheek, Breestraat 74, tel. 20552. Apotheek R. van Breest Smal- lenburg te Leiderdorp is geopend. Films Casino, 2.30, 7 en 9.15 uur: Moordver- haal, 14 jaar. Lido, 2.30, 7 en 9.15 uur: Eddie schiet met scherp, 14 jaar. Luxor, 2.30, 7 en 9.15 uur: Voor het altaar der liefde, 14 jaar. Rex, 2.30, 7.15 en 9.15 uur: De duivelse dr. Mabuse, 18 jaar; donderdag: Mikkie op Hawaii- Studio, 2.30, 7 en 9.15 uur: Als twee druppels water, 14 jaar. Trianon, 2 en 7.30 uur: Gejaagd door de wind, 14 jaar. Tentoonstellingen Lakenhal, etsen Mare Chagall als ver luchting van de Bijbel (tot 29 april) Rijksmuseum van Oudheden: „Het dier als motief in de antieke kunst''' ttot 3 juni). Aademiegebouw, Jan Wolkers, sculp tuur, schilderijen, tekeningen (tot 12 april). Lakenhal, werk leden „Ars Aemula Naturae" (tot 21 april). Leeszaal en oibüotheek Reuvens. Bree straat 27, maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag vaD 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; zaterdag van 105.30 uur Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6: maandag en dinsdag van 4 tot 5.30 uur, woena dag en zaterdag van 12 tot 4.30 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd van 6.30 tot 830 uur 's avonds Bijkantoor chr. school Obrechtstraai volw. dinsdag en donderdag vaD 6.309 uur nm. zaterdag 2—5 uur: jeugd: elke woensdag 2—5 uur. Collecte Reumafonds De op 31 maart voor het eerst in Leiden gehouden straatcollecte ten bate van het Nationaal Reumafonds heeft 1.690,98 opgebracht. (Van een onzer verslaggevers) A FHANKELIJK van de jaren de bewoners vj oordstraat en omliggende het naarbuiten steken van vindrichting hebben gedurende een groot aantal n Haarlemmertrekvaart, Hansenstraat, Groen- voonwijken, een minder frisse neus gehaald bij dit lichaamsdeel. Dit vond dan zijn oorzaak ii de aanwezigheid van een tussen genoemde straten ingebouwde boerderij, die tegenwoordig als veehouderij dienst doet. Hoe begripvol men ook tegen over de landelijke en sfeervolle geur van koemest mag staan, de omwo nenden hebben er genoeg van. Deze mensen, die bovendien op warme dagen van veel insekten last hadden, kunnen we nieuwe moed geven: de boerderij gaat met ingang van 1 mei verdwijnen. Hooguit zal men in de toekomst eens de lucht van benzine en smeerolie kunnen opsnuiven, maar daar komen in ieder geval geen insekten op af. Dit 1730 m2 grote terrein, dat een directe uitgang aan de Haarlemmer trekvaart en aan de Hansenstraat heeft, is namelijk aangekocht door Elam N.V.. het autobedrijf dat aan het begin van de Haarlemmertrekvaart is gevestigd. Deze N.V. gaat hier haar afdeling be- drijfsautomobielen vestigen. Reeds wor den op het terrein, waar nog steeds zeventig koeien en één paard onderdak vinden, voorzieningen getroffen om. in afwachting van de ministeriële goedkeu- ring, de drie grote veestallen en het tussenliggende erf tijdelijk voor het toe komstige doel geschikt te maken. VOORLAATSTE En daarmee verdwijnt uit onze Sleu telstad de (voor.)laatste veehouderij Op de Lage Rijndijk is er nog één. van de heer Rietkerken, maar deze is niet zo groot als die van de heer Jac Kuiters aan de Haarlemmertrekvaart. Op de plaats van deze veehouderij heeft oorspronkelijk de „Brunio-hoe- ve" gestaan, die waarschijnlijk meer dan vierhonderd jaar geleden werd gebouwd. In de jaren dertig is het bedrijf, dat tot dan een veehandel was. overgegaan in handen van d^ heer Kuiters, wiens zoon het heeft uitgebreid. De heer Jac. Kuiters moest om gezondheidsreden echter dit drukke bedrijf aan kant doen Hü gaat zich nu toeleggen op de vet- weiderij van koeien op zijn grond in Oegstgeest en Sassenheim, waar hij te vens hooi wint. Zijn moeder woont op nummer 41 aan de Haarlemmerweg. Dit is een van de twee kleine huisjes naast de ingang, die ook op het terrein staan. Zy heeft in dit huisje het grootste deel van haar leven gewoond. Ze behoeft haar huis echter niet te verlaten; ze kan er blyven wonen en dat doet ze ook, net als haar zoon od 34. NIET ROMANTISCH Ging vorig jaar de veehouderij van Roelofs aan de Haven weg, 1 mei van dit jaar houdt ook de v houderij van Kuiters op te bestaan en rest in Leiden alleen nog het be drijfje van Rietkerken. Velen zullen letterlijk en figuurlijk opgelucht zijn, anderen en vooral de oudere Leidenaars zullen het toch jam mer vinden. Op de plaats waar voor- Nog staan de koeien lodderig van het stro te eten, maar straks zullen zij tot „opluchting" van de buurtbewoners letter lijk- plaats moeten maken voor motoren. Foto N. van der Horst. heen en nu de koeien hun geloei deden horen, zal straks het gedaver en geronk van vrachtwagenmotoren aan de orde van de dag zijn. Onze tijd is niet zo romantisch meer. Huur voor flats Beethovenlaan gaat omlaag Terugwerkende kracht tot 1 sept. 1962 Naar wij van bevoegde zijde verne men, gaan de huren voor de flats aan de Beethovenlaan het eerste plan van de Prot.-christelijke Bouw vereniging omlaag. Het verzoek aan het ministerie om deze huren, die nogal aan de hoge kant zijn, te verlagen is hiermee, na maanden, ingewilligd. De verlaging bedraagt ongeveer f 1,40 per week. Belangrijk in dit besluit is ook, dat de verlaging ingaat per 3 september van het vorig jaar, zodat de be woners een niet-onaardig bedrag terugontvangen. Van andere zijde vernamen wij, dat uit Leiden tot het ministerie nog meer verzoeken om huurverlaging zijn gericht. Daarop zou nog geen beslissing zijn genomen. St. Jorismarsen in Oegstgeest Op zaterdag 18 mei worden ln Oegst geest de St. Jorismarsen gehouden. De startplaats is het kasteel Oud-Poelgeest. Voor kabouters of welpen is de afstand 7'/4 km voor de anderen 15 of 20 km. Inlichtingen bij L. Seriier. IJsselkade 8. Leiden, of bij B. G. van Ingen Schenau, Hogewoerd 84 Leiden. TfR zijn veel takken van arbeid die een beroep doen op het meisje dat van school komt. Er zijn er even zoveel, die een beroep doen op de ongehuwde vrouw. De maatschappij kan de wer kende vrouw niet missen, daarom zal er ook steeds meer een beroep worden gedaan op de gehuwde vrouw. Het is dan ook be langrijk dat het meisje een beroep kiest waarvoor zij wordt geschoold. Men kan er zich in ontplooien of het later weer opnemen als men getrouwd is. Daarom, is het nodig zich op de hoogte te stellen van de beroepen keuze kan maken. Het gelukkigst kan men zijn als men een beroep kiest, waarin de mogelijkheden, die men in zichzelf ontdekt, tot ontplooiing kunnen komen. Dan kan men arbeidsvreugde ervaren en belangrijker dan veel geld verdienen. waaruit i Waarom kiest éen meisje een sociaal beroep? Omdat de mens in nood moet worden geholpen. In nood kan zyn bij ziekte, geboorte onkunde, tegenslag ol gebrek aan aanpassingsmogelykheid Ieder zal wel eens een beroep moeten doen op zyn naaste. Om te kunnen hel pen heeft men mensen nodig die een sociaal beroep hebben gekozen: verpleeg- De geregistreerde arbeidsreserve ls in maart sterk gedaald. Ten dele is deze daling veroorzaakt door de afvoering van een groep van 324 kleine zelfstan digen die na de vorstperiode weer in eigen onderhoud konden voorzien. Voorts ontwikkelde zich na de verbete ring van de weersomstandigheden, voor al in de seizoenbedryven, een grote ac tiviteit waardoor de werkloosheid in de bouwnijverheid, de land- en tuinbouw den. Na de gebruikelijke overzichten en verslagen begint het met een overzicht van de activiteiten der vereniging in de afgelopen 60 jaar door dr. W. C. Braat, voorzitter. Aan de in 1962 overleden raadsleden Stolp en Questroo is een in memoriam gewijd. De artikelen zijn zeer verschillend van aard. De muziek gaat voorop in; de ordinaris-muzikanten van de Leidse universiteit, van de hand van E. Pelinck en dr. C. C. Vlam, welk artikel aansluit aan dat over de 19e-eeuwse Leidse muziekfeesten in het jaar boekje 1961. Na een stukje over het stadsprofiel van Leiden op de gedenkpenning van het ontzet der stad in 1574 (E. Pelinck) behandelt dr. J. P. Duyverman m een instructief artikel de ontwikkeling van de Leidse pers. Over de Leidse blekerben in de 19e en het begin van deze eeuw, zoals hij die nog gekend heeft, vertelt J. W. KreL De feestrede van de in zijn dagen be faamde Johannes le Francq van Berk- hey (lector in de Nat. Hist, aan de uni- versiteit hier ter stede) by de viering van het tweede eeuwfeest van het ont- de moderne Zig-Zag naaimachin «antastgch..^^^ MEERPOEL MAAKT DIT MOGELIJK Breestraat 171 Bezoek ds. J. Kruijt Vanavond om 8 uur wordt in het centrum bij de Koningskerk een bij eenkomst gehouden ter kennismaking met ds. J. Kruyt, de in de vacature van ds. M. Ottevanger alhier beroepen pre dikant. De kerkeraad van de wijkge- meente hoopt op een goede opkomst, die by ds. Kruijt de indruk zal ver sterken, dat op zijn komst naar Leiden vooral in deze wijkgemeente zeer wordt gehoopt. Erfenis van Nieuwenburg vertelt een en ander uit de geschiedenis van het enige jaren opgeheven Woudendorphofje. En in de bibliotheek van het gemeente- ar chief vond ir. A. F. de Graaff een ver haal over de moeilykheden rond de er fenis van een naar de galeien verban nen Leidse koopmanszoon. Grepen in de geschiedenis van het hoogheemraadschap Rijnland worden gedaan door Rijnlands archivaris W. F. v. d. Burg. Het afgebroken bulten Abspoel eens verblijf van Egmonds abten, bollenland herrijst in de beschrijving van E. Pelinck. Van Oegstgeest naar Lisse is welis waar meer dan één stap, maar hier volgt Lisse wel onmiddellijk met het door A. M. Hulkenberg beschreven „huishoudelijk regelement" van he de parochiekerk aldaar gevestigde Onse Vrouwe Ghilde. een soort begrafenis- vereniging. De bewoners van de buitenplaats Ro- sendaal (in 1962 gesloopt ten behoeve van het Lisser Automobielbedrijf) den ons voorgesteld door ir. A. F Graaff. Terug naar Warmond voor hot slot van A. G. van der Steurs geschiedenis van de Zwancnburgpolder. Twee korte bijdragen over een kastelein van huis Raaphorst (door J. Belonje) ei houtzaagmolen De Rietvink (door G. M. Zoetemelk) besluiten het wisselende ge deelte van het boekje. C. J. Bardet ten slotte geeft het ge bruikelijke overzicht van de verande ringen in het stadsbeeld van Leiden en de omliggende gemeenten in het afgelo pen jaar door afbraak, maar gelukkig ook door restauraties. De illustraties zijn deze keer niet bij de betreffende artikelen geplaatst, maar alle by elkaar achterin. Hoeveel (hoe weinig?) Leide naars weten, dat in en achter dit oude gebouwtje met de houten poort in het midden een veehou derij steekt met ruim zeventig koeien en een paard? Op 1 mei zal deze ingebouwde boerderij tot de geschiedenis van Leiden behoren. Foto N. van der Horst. Amateurfotografeii aan laatste ronde In De Doelen vergaderden de Leidse amateurfotografen. Men was aan de laat ste ronde toe van de onderlinge zwart- wit-competitie. Foto's naar het onder werp .metaal" werden beoordeeld door een jury bestaande uit de heren H. H. Mulder, R. Singerling en J. Wondergem. De uitslag wordt binnenkort bekend gemaakt. Voorzitter J. G. Gompelman deelde mee, dat de gemeente-archivaris gaarne contact wil hebben met leden, die de topografie van de stad Leiden tot hun specialiteit hebben gemaakt. en van de groep losse arbeiders sterk af- Als het werkloosheidscyfer ln het ge west Leiden wordt uitgedrukt in een percentage van de totale mannelyke be roepsbevolking dan bedraagt dit 0.6. In Zuid-Holland was 0,7% van de beroeps bevolking werkloos; de intensiteit van de werkloosheid was eind maart '63 in het gebied Leiden dus minder sterk dan in de provincie. In geheel Nederland was 13% van de mannelyke beroepsbe volking werkloos. De toegenomen activiteit in de ver schillende bedryven komt ook tot uit drukking in de gestegen vraag. In maart nam nl. het aantal openstaande aanvra gen toe met 106 tot 821, een aantal dat belangrijk hoger was dan eind maart 1962. De geregistreerde arbeidsreserve van vrouwen nam in maart af met 24. De as. feestdagen en de voorbereidingen voor de voorjaarsverkopen zijn duidelijk van invloed. De horecabedryven, vooral de seizoenbedrijven, treffen voorberei dingen voor het zomerseizoen en maken reeds afspraken met vrouwelyk perso- De vraag naar vrouwelijke arbeids krachten in verschillende industriële be dryven is onveranderd groot. De achtjarige Keesje Wallaard uit Den Haag is verdronken. De scholier werd vrijdag 29 maart om twaalf uur 's mid dags vermist. Twee rechercheurs van de Haagse kinderpolitie hebben maandag morgen by het zoeken naar de jongen, in de Laakhaven het stoffelyk over schot gevonden tussen de havenkant van een industrieterrein en een aan die kade gemeerde logger. de vereniging van B. en W van Leiden de beschikking over alle op het wegenplan en de stadsvernieuwing betrekking hebbende tekeningen met toelichtingen. Nadat zij in studie waxen genomen, had ten stadhuize een gedachtenwisseling plaats over de plannen, waarbij ook de gemeentelijke monumentencommissie en de hofjescommissie tegenwoordig wa ren. Later bekeek het bestuur van Oud- Leiden de plannen nog eens nauwkeurig. Het is tot de conclusie gekomen dat zy met zorg zijn ontworpen en dat het dui delijk de bedoeling is, de historische schoonheid en het karakter van de stad zoveel mogelijk te handhaven. Er waren voor het bestuur dan ook geen redenen om in het algemeen bedenkingen aa Het Wevershuisje voor de sloop Wel zijn bezwaren geui tegen het plan tot sloping van het aan Oud- Leiden in eigendom behorende huis Oranjegracht 83 (Wevershuisje), werd in 1661 gebouwd en ligt in te saneren gebied tussen Herengracht en Zijlsingel. Het is het enige uit de tijd van de lakenindustrie overgeble ven huis waarin het weversambacht werd uitgeoefend. sters, kraam-, gezins- bejaardenverzorg sters of maatschappélyk werksters. In dit werk wordt de dagelijkse arfoeid dienst aan de naaste. Er zyn nog veel meisjes die graag voor iemand zorgen, dat is typisch vrou welijk. Er zijn ook meisyes die graag afwisselend werk doen, omdat ze meer zijdige mogelijkheden hebben. Die meis jes zyn geschikt voor gezinsverzorgster. Want gezinsverzorgster zyn betekent: helpen waar nood is, voorlichting geven en een luisterend oor hebben voor de moeilijkheden van een ander. De gezinsverzorgster is er voor de zieke moeder, die rust nodig heeft en haar taak even aan een ander kan overdragen om zelf te worden ver zorgd. Ze is er om voorlichting te geven waar het de huisvrouw uit de hand dreigt te lopen. Ze is er om te vertel len dat de taak van de huisvrouw an ders is dan vroeger omdat er in de maatschappij zoveel verandert Ze is er om voor de kinderen te zorgen en liefde te geven als moeder naar het ziekenhuis moet. Ze is er om te zorgen, dat de man zijn werk kan blijven doen in de overtuiging dat zijn gezin ln goede banden is. Om dat te kunnen, heeft het meisje een opleiding nodig aan een school voor sociaal-pedagogisch onderwijs. In Leiden Ls dit mogelijk bij de Interkerkelijke Opleidingsschool voor Gezinsverzorg sters aan de Rijnsburgerweg Mej C. H. Hoytink (73) overleden Op 73-jarige leeftijd is in Ermelo nu.. C. II. Hoytink overleden, oud-directrice van de Vakschool voor Meisjes aan het Rapenburg te Leiden. Morgenmiddag om half één wordt mej. Hoytink op het Zendingskerkhof te Ermelo ter aarde besteld, na een rouwdienst in de aula die om 12 uur begint. Ne lerares te zijn geweest aan een huishoudschool in Amersfoort en Utrecht, werd zij, toen zy 27 jaar was, directrice van de Vakschool voor Meisjes te Har derwijk. In 1933 kwam zij naar Leiden om het directoraat van de school aan het Raperfburg te aanvaarden. Zij deed haar werk met een maximum aan ar- beidslust en toewijding en wist de school tot grote bloei te brengen. Buiten haar eigenlijke schooltaak was mej Hoytink vele jaren hoofdbestuurs lid van de Ned. Bond van leerkrachten bij het Nijverheidsonderwijs. ZOEKT U EEN Sf'HOORSTEEN- KLOK, WANDKLOK of WEKKER v. d. WATER HAARLEMMERSTRAAT 207 heeft het De beste merken. JUNGHANS, KIENZLE. MAUTHE Kantongerecht Leiden T T HAD genoeg explosieve stoffen in huis om heel Oegstgeest in de lucht LJ te laten vliegen, zo zei kantonrechter mr. De Koning gisteren tegen een 18-jarige Oegstgeestenaar, die zich geruime tijd bezig heeft gehouden met het verzamelen van munitie. Na een tip te hebben gekregen, was de politie eens een kijkje gaan nemen op de kamer van de jongeman en zij vond toen geweer- en pistoolpatronen, patronen voor parabellum snelvuurwapens, drie kilo buskruit, geweerkruit, trotyl, slaghoedjes, lonten, rookpoeder.' pijpkruit en nog veel meer. De vader zei tegen de politie, dat hij wel wist, dat zyn zoon op zyn kamer scheikundige proeven nam, maar dat hy in de veronderstelling verkeerde, dat deze van onschuldige aard waren. De jongeman zelf zei gisteren, dat hy slechts verzamelaar was. Uit het proces- verbaai evenwel bleek, dat hy zich daar- toe niet had beperkt. Hy had zich name- lük ook bezig gehouden met het gieten van trotyl. Door dit te verwarmen, kon hy het in kokertjes gieten. Postzegels De jongen verklaarde, dat hy zyn ge- vaariyke liefhebbery nu aan de kant heeft gezet. De officier van justitie vond. dat hy beter postzegels kon gaan verza melen. Dat is zowel voor u als voor uw omgeving gezonder, zo vond hy. Do officier eiste vervolgens f 50 boete en verbeurdverklaring van de inbeslag ge nomen goederen. De kantonrechter hal veerde de boete, maar handhaafde de verbeurd verklarin g. Een 67-jarige inwoner van Leiderdorp stond terecht, omdat hy als voetganger het fietspad langs de Hoge Ryndijk t® Zoeterwoude onvoorzichtig was overge stoken, waardoor een bromfietser kwam te vallen en een hersenschudding en een hoofdwond opliep. De wandelaa- zelf moest veertien dagen in een zieken huis verblyven om vervolgens twinti weken niet tot werken in staat te zij: In verband met het letsel beperkte d officier zich in zyn eis tot f 10 boei waartoe de kantonrechter veroordeeld

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 3