UIT HET VUISTJE DE DOKTER aan 'f woord VOORTREKKERS Wordt zending in Israël onmogelijk gemaakt? Geref. Gemeenten beginnen zending in Nigeria Een woord voor vandaag Aantal waarnemers voor artsen gaat sterk terug Moeilijkheden m zomer: Studenten-uitwisseling kan heilzaam werken blijfjong...&fö blijf f,it.fiets! Chefarine 4 Is typhus nog gevaarlijk? 2 DINSDAG 9 APRIL 1963 ANDERZIJDS EENHEID Hoe moeten we aan de eenheid van de kerk, die een in en met Christus gegeven werkelijkheid is, gestalte geven? Met deze vraag houdt prof. D. Nauta, hoog leraar aan de V.U. zich bezig in een artikel in het Centraal Week blad. Hij zegt hierover: Pwil gaarne erkennen, niet an ders dan zoekende en tastende hier de weg te benaderen, die wij moeten gaan. Door allerlei omstan digheden word ik daartoe ge bracht. Daarvan noem ik thans al leen de omstandigheid, dat de hui dige situatie van verdeeldheid het resultaat is van een ontwikkeling, welke reeds eeuwen gaande is, en dat het al om die reden niet een eenvoudige zaak geacht kan wor den daaraan een eind te maken en een grondige verbetering tot stand te brengen. Wat als gevolg van een grondige verbetering van een zo langdurig proces bedorven werd. brengt men niet zo maar met een paar uitspraken of met enkele krachtige handgrepen weer in het Het is daarom nodig hier voorop te stellen, dat wij in het bedoelde opzicht niets bereiken met te wil len drijven en bepaalde oplossingen op korte termijn te willen doorzet ten. Ook al worden er misschien ge zonde gedachten te berde gebracht en alleszins aanvaardbare middelen aan de hand gedaan, dan zal men nog ernstig hebben te overwegen, of het in het stadium waarin wij ons bevinden, wel verantwoord is daaraan onmiddellijk of zo snel mo gelijk, uitvoering te geven. Prof. Nauta is van menina dat sommigen onder ons in dat op zicht een tempo willen volgen dat van groot ongeduld getuigt. Zij zijn dan spoedig gereed met het aanprijzen van middelen welke als ineens een redelijke oplossing zouden waarborgen. Prof. Nauta merkt op: Ik zal daarover geen ach en wee roepen. Want achter dat alles be speur ik een drang, die wordt inge geven door het intense begeren naar de eenheid der kerk, waarvan niemand kwaad mag denken noch spreken. Het is een alleszins begrij pelijk ongeduld. Ik heb ook geen moeite om er een ongeduld des ge- loofs in te onderkennen. Prof. Nauta komt nu tot het positieve deel van zijn betoog. Welke middelen staan ons ten dienste voor het beoogde doel. Twee belangrijke factoren zullen we, volgens prof. Nauta. bij on ze overwegingen in het vizier moeten houden: In de eerste plaats is voor de eenheid der kerk de macht van de dwaling een geweldige aantasting en bedreiging geweest. In de zes tiende eeuw is zulks aan de dag ge treden, toen het conflict met de roomse kerk het aanzijn heeft ge geven aan de kerk van de Refor matie. Maar ook in de daarna vol gende eeuwen heeft die macht der dwaling, zij het weer op andere wij ze, zich doen gelden. Juist voor het protestantisme is dat verschijnsel van verderfelijke invloed geweest. Het rationalisme en andere derge lijke geestesstromingen hebben de kerk der Reformatie aangetast, meermalen tot in haar hartader toe. De wegen waarnaar wij op zoek zijn, zullen er dus toe moeten lei den, dat aan die macht der dwa ling paal en perk kan worden ge steld. Vooral ook zullen wij er op hebben te letten dat wij er, door het inslaan van nieuwe wegen, niet schuldig aan worden, dat de kerk aan hetzelfde gevaar opnieuw komt bloot te staan. Tegen die macht der dwaling moet met kracht en zonder enige reserve positie worden gekozen. In geen enkel opzicht mag aan de waarheid Gods. waarvan de eenheid der kerk deel uitmaakt en in samenhang waarmede deze eenheid dus ook alleen veilig is, te kort worden gedaan. De tweede factor waarmede wij rekening hebben te houden bij ons zoeken naar goede wegen, is van andere aard. Wij moeten denken aan het verschijnsel, dat men in de kerk der Reformatie te weinig be langstelling en hart heeft getoond voor de eenheid der kerk en zich al te gemakkelijk heeft neergelegd bij scheidingen en splitsingen. Ook in dit opzicht behoef ik nu geen op zettelijke beschrijving te leveren van die ontwikkeling in de achter liggende eeuwen. Ik constateer al leen de aanwezigheid van een aan tal denominaties naast elkaar, ge lijk zij plegen genoemd te worden, en van een soort van concurrentie ten aanzien van de vraag, welke als de zuiverste kerk zou moeten wor den aangemerkt. Het is dus nodig, ook uit die merkwaardige, zo weinig in het kli maat van het Nieuwe Testament passende situatie naar een oplos sing te zoeken. Het is, dunkt mij, duidelijk dat wij met een dergelij ke gesteldheid geen vrede mogen hebben. Voorts zullen wij er met alle macht voor hebben te waken, dat onze middelen er niet toe gaan bijdragen die gesteldheid juist nog te verergeren. Wij zullen alles op alles moeten zetten om daarboven uit te geraken. Saambinding en ge meenschap moeten worden bevor derd. Wij komen dan niet klaar met algemene leuzen en het voeren van een incidentele actie. Wij zullen dieper moeten graven. Prof. Nauta zegt hier nog over: Het kan dan nodig blijken dat wij met geliefde particuliere ideetjes moeten breken. Wij zullen er ook niet tegen mogen opzien een of an der offer te moeten brengen ter wil le van de ernstige zaak, die hier in het geding is. Herdenking wet op middelb. onderwijs De raad van leraren bij het V.H.M.O. zal donderdag 2 mei in Zwolle de tot standkoming in 1863 van de wet var Thorbecke op het middelbaar onder wijs herdenken in een bijeenkomst ii de stadsschouwburg Odeon. De minister van O., K. en W., mr, J. M. L. Cals zal spreken over ,,Na de wet een toekomstblik". Voorts zullen inleidingen worden ge houden door prof. dr. Ph. J. Idenburg („De wet in haar tijd") en dr. J. Ker- semeijer (,,De wet in de praktijk"). De herdenking wordt in Zwolle ge houden, omdat deze stad de geboorte plaats is van Thorbecke. Europa's lichte geuriger pijptabak j) NIEMEYER GARANDEERT DE KWALITEIT Kent u Leidse, Friese, Hervese. Kanter kaas? Wees niet een kennig: houd van méér kazen! Telkens opnieuw worden van Christendom overgaan, strafbaar zullen orthodox-joodse zijde in Israël u,r,rHo" aanvallen op de zending gedaan. Zendelingen worden vaak zon der enige grond en zonder dat zij zioh kunnen verdedigen in de pers beschuldigd van het om kopen van bekeerlingen. Nu heeft de Joodse Orthodoxe Partij een nieuwe poging ondernomen om de zending onmogelijk te maken. Bij het parlement is een wet voor gesteld die de christelijke zending in Israël nieuwe beperkende be palingen oplegt. Als dit voorstel tot wet verheven worden, zou iedere christen, die betrok ken is bij de bekering van een joods burger onder de leeftijd van 18 jaar, of ieder die een jongere toelaat tot een catechisatieklas die niet tot zijn eigen gemeenschap behoort, strafbaar zijn. De straf kan tot twee jaar gevangenis straf oplopen of een boete zijn tot twee duizend Israëlische ponden. Tevens wordt in deze ontwerpwet voorgesteld dat mensen die joden ma teriële steun aanbieden mits zij tot het Openb. vergadering C.S.F.R. Ook kard. Tien voor secretariaat niet- chr. godsdiensten Twee dagen na de Nederlandse mis siebisschop van Laranloeka Indonesië, mgr. A. Thijsen heeft ook kardinaal Tien zich uitgesproken voor de oprichting van een secretariaat voor niet-christe- lijke godsdiensten. De 72-jarige aartsbisschop van Peking en apostolisch administrator van Taipeh (Formosa) wil een dergelijk secretari aat reeds bij de tweede zittingsperiode van het concilie in september opgericht zien. „Daardoor zouden wij reeds in sep tember vertegenwoordigers van de Grootste godsdiensten hier in Rome hebben", zo zei de kardinaal. Deze vertegenwoordigers zouden dan de mogelijkheid moeten hebben aan de algemene vergaderingen deel te nemen. Deelname aan alle vergaderingen zou voor hen niet nuttig zijn. zo meende de kardinaal. Het zou beter zijn indien deskundigen de "s morgens in de ver gaderingen behandelde vragen en pro blemen voor hen daarna uiteenzetten. Voor Russ. Joden met Pasen geen matzes Op het vliegveld Idlewild in New York aat sinds gisteren een chartervliegtuig gereed met ongeveer 15.000 kilo matzes. Amerikaanse Joodse leiders wachten nog op een beslissing van de Russische autoriteiten of het vliegtuig toestem ming zal krijgen deze lading naar de Russische Joden te transporteren. Het Joodse paasfeest begon gisteren bij zonsondergang. Een woordvoerder van 12 Amerikaan se Joodse organisaties heeft zondag op een persconferentie verklaard dat de groep dinsdag j.l. aan de Russische pre mier Nikita Chroesjtsjcf een telegram had gezonden met het aanbod de mat zes per vliegtuig naar Moskou te porter en, worden gesteld. Waarnemers ln Israël gelov gens niet dat een dergelijk voorstel kans maakt om aangenomen te wor den. Volgens het dagblad Yedi-oth Aha- ronoth zou de minister van buitenland se zaken Golda Meir zich tegen dit voorstel verzet hebben, omdat Israël door een dergelijke wet ongetwijfeld zijn prestige in het buitenland zou De aanvallen op het christelijk dingswerk komen hoofdzakelijk vai kant van de orthodoxe joden, die steeds machtiger positie in Israël schij nen te gaan innemen. De liberale joden verzetten zich echter tegen dergelijke maatregelen. Zo schreef Schalom Ben- Chorim, een joodse lekentheoloog in het maandblad „Liberal Review" dat de christelijke zending in Israël een proef op de som voor de tolerantie in zijn land is. Terwijl de christelijke zending inder daad voor de meeste joden een strui kelblok is, schrijft hij is het tevens waar dat de joodse pers zich heeft overgegeven aan een ongedisciplineerd te keer gaan tegen haar. Tevens sprak hij als zijn mening uit dat in het parle ment en in openbare vergaderingen de christelijke zending wilde aanvallen te verduren heeft gekregen. Maar ook hij komt met de beschul diging dat de christelijke zending so ciale bijstand blijft geven in de hoop zielen te winnen, en dat zij blijft po gen kinderen te beïnvloeden en dat zij systematisch probeert de levens hen die aan de grond zijn gelopen controleren. Volgens de liberale jood zou het verlichting van de situatie betekenen als de zending haar „zending ln stijl", waar het gaat om het w van mensen, opgeeft en in plaats daarvan probeert een dialoog tussen joden en christenen te stimuleren. Hij achtte bet echter de schuld van de jo den, dat een dergelijk gesprek nog steeds niet heeft plaats gevonden. Vol gens de schrijver moest dit gesprek juist van hen uitgaan. Het werk op Nieuiv-Guinea gaat door (Van onze kerkredactie) De Gereformeerde Gemeenten, die een zendingsdroom van jaren nog maar pas in vervulling hebben zien gaan, denken nu reeds over uitbreiding in een ander werelddeel. Deze gemeen ten hebben verantwoordelijkheid medisah werk dat door een jonge (zelfstandige) kerk in Nigeria is begonnen aanvaard en zullen er binnenkort de heer D. ten Voorde en zuster D. Sonne veld heen zenden. In het jongstë nummer van de „Saam binder" wordt uitvoerig aandacht be steed aan de nieuwe mogelijkheden. Tot nu toe werkten de Gereformeerde Ge meenten alleen op Nieuw-Guinea, waar zij de zendingspredikant G. Kuyt heen zonden, terwijl de heer D. ten Voorde en zuster D, Sonneveld ingeschakeld werden bij het door het gouvernement gesubsidieerde onderwijswerk en het medische werk. Terwijl het werk van de zendeling Kuyt door kan gaan, moesten na de machtsovername deze beide zendingsar beiders hun werk overdragen. Onmid dellijk zijn stappen ondernomen om hen elders in te schakelen. Op verzoek van de zendingsdeputaten in de Gereformeerde Gemeenten heeft de secretaris van de Nederlandse Zen dingsraad. ds. P. J. Mackaay toen hij een reis door Afrika maakte, contact opgenomen met een jonge kerk in Ni geria, die ontstaan is uit zending vanuit Zuid-Afrika. Deze kleine kerk had drin gend behoefte aan hulp. Besloten is in onderling overleg tus- •n de zendingsdeputaten en het mode- ramen van de synode van deze kerk, dat zuster D. Sonneveld en de heer D. ten Voorde een eigen werk kunnen be ginnen. De verpleegster krijgt een post in het binnenland, terwijl de heer Ten Voorde de leiding krijgt van het zen- dingsonderwijs. Zuster Sonneveld hoopt reeds binnenkort te vertrekken. De heer Ten Voorde en zijn echtgenote zullen eerst nog enkele maanden naar Enge land vertrekken. Gemeenteraad A'foort stelt vragen over „De Lichtenberg" De c.h.-gemeenteraadsfractie heeft B. en W. van Amersfoort vragen gesteld over „De Lichtenberg". Dit protestants- christelijke ziekenhuis heeft, zoals ge meld, een tekort van omstreeks 100.000. De directrice, zuster Chr. Bok, werd met verlof gezonden in afwach ting van het haar per 1 september aan gezegde ontslag. De wethouder voor volksgezondheid, de heer L. M. van Voorene, heeft tegen morgenavond de raadscommissie voor de gezondheidszorg in spoedvergade ring bijeengeroepen. Ook de commissie van financiën zal op zeer korte termijn bijeenkomen. Wethouder K. de Wilde heeft de voorzitter van het college van B. en W. toestemming gevraagd de raad opening van zaken te geven ontslag van de directrice. Intussen is vanmorgen als directrice geïnstalleerd zuster F. van Schalen, die eind vorig jaar als hoofdverpleegster werd gepensioneerd. De adjunct-direc trice. zuster Jetty, is door het dagelijks bestuur verzocht voorlopig met vakantie te gaan, omdat zuster Van Schalen geen adjunct-directrice wenst (zuster Van Schalen heeft vroeger onder zuster Jet ty gewerkt). Dc internist, dr. J. P. Sperna Weiland, heeft als gevolg v een conflict met het dagelijks bestuur de geneesheer-directeur, dr. A. Brester. I ontslag genomen. Bij dit ontslag zouden niet alleen medische, maar ook politieke problemen een rol hebben gespeeld. 1 Op tweede paasdag hoop Kuyt, de echtgenote van dc zendeling die pionierswerk in Nieuw-Gulnea is begonnen van Schiphol te vertrekken, it haar man te gaan helpen. Beroe pi ngswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Haarlem (vac. R. Bijl): E. Sneller, te Eindhoven. Beroepbaar: ds J. Botma, em. pred. te Eist, Dorpsstraat 14; ds. E. Gijsbers, voorh. pred. Ev. Chr. Kerk N.-Guinea, te Emmen, Dennenlaan 57. Bedankt voor Leeuwarden (vac. Ph. Loggers)J. Tammelimg, te Koudumvoor Wassenaar (Ned. Prot. Bond): M. Wabeke, te Enschede. GEREF. KERKEN Beroepen te Doezum en Hardenberg (vac. D. Pasman): G. de Jong, te Neede; te Vrouwenpolder J. Bosman, kand. te Amsterdam; te Uithuizermeeden: C. A. Verhoog, te Winsum (Fr.). Aangenomen naar Ens (N.O.P.): W. F. Koelé, te 2e Exloërmond; naar Nijkerk (vac. W. Griffioen): J. Nierop, te Hau- lerwijk. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Bedankt voor Kantens: W. Wierenga, te N oordbergu m CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Oud-Beijerland: M. W. Nieu- wenhuijze, te Amsterdam en J. J. Rebel, te Haarlem; te Hilversum-O.: J. J. Rebel, te Haarlem-N. en K. J. Velema, te Hooge- te Maarssen (a.s. vac. P. H. Segge- link): H. P. Brandsma, te Rozenburg en J. de Jong te Gouda; te Rotterdam-Kra lingen: C. v. d. Weele, te Ermelo en P. an Zonneveld, te Bennekom. Aangenomen naar Deventer: A. J. Ot ter, te St.-Jansklooster. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Zaandam: H. Ligtenberg, te Oudemirdum. UNIE VAN BAPTISTEN GEMEENTEN Bedankt voor Zwolle: S. J. Zijlstra, te Eindhoven. EVANG. LUTH. KERK Beroepen te Zeist: A. Duyvendak, prop. te Alphen a. d. Rijn. De woede van het volk is nu tot het kookpunt gestegen. Zelfs stadhouder Pilatus schrikt ervan. Hij posteert zich in zijn rechterstoel,}op de plaats Gabbatha in Jeruzalem, en nog eenmaal wil hij de Joden trachten tot rede te brengen. Wil hij hun medelijden opwekken? Of is het sarcasme, is het zijn bedoeling het volk nog meer op te hitsen? Pilatus zegt, wij zend op Jezus: „Zie, uw koning!" Als de Joden hem toe schreeuwen, dat Hij gekruisigd moet worden, vraagt Pilatus: „Moet ik uw koning kruisigen?" En als in spreekkoor volgt het antwoord: „Wij hebben geen koning, alleen de keizer!" Het zal, in Rome, de keizer later wel zijn verteld, die hele geschiedenis met Jezus in Jeruzalem. Een godsdienstige kwestie, niet waard om zich er druk over te maken. Pilatus weet nu genoeg: hij geeft Jezus over voor de dood aan het kruis. Voor de stadhouder is hiermee de zaak afgehandeld. De Joden erkennen deze man immers volstrekt niet als hun leider, hun koning. Het is nu niet meer een zaak van de Romeinen, het i-s een interne Joodse aangelegenheid. Geen koning, zeggen de Joden. Niet omdat zij zo verguld zijn met de keizer, wiens bezettende macht zij voortdurend rond zich heen zien. Maar dat is hun dan nog liever dan deze Jezus, Die niet de opstand tegen de keizer heeft gepredikt, maar Die hen heeft opgeroepen tot een radicale levensvernieuwing, tot een totale bekéring van al hun boosheid. En dat wensen zij niet te accepteren. „Wij hebben alleen de keizer." Zo gaat Jezus nu, zelf Zijn kruis dragende, de weg naar Golgotha. Het hoofdbestuur van de Ko ninklijke Nederlandsche maat schappij tot bevordering der ge neeskunst richt zioh in het jong ste nummer van „Medisch Con tact", tot „alle artsen van Ne derland". Vergeleken met een jaar geleden, zo zegt het hoofd bestuur, is het aantal der bij het President NSSF in Djakarta De president van de N.S.S.F., de Nederlandse Staatkundige Stu denten Federatie, mr. J. N. Schol ten, die momenteel in Djakarta vertoeft om de studentenuitwisse ling tussen Nederland en Indonesië te bespreken, heeft verklaard, dat hem gebleken is dat president Soekarno en de Indonesische stu denten zeer veel belangstelling tonen voor het beginnen van een uitwisselingsprogramma op uni versitair niveau. In Djakarta verwacht men, dat de mis sie van mr. Scholten, mogelijk van groot belang zal blijken te zijn om de betrek kingen te normaliseren De heer Scholten, die reeds enige tijd in Djakarta vertoeft, heeft de Indone siërs de volgende voorstellen gedaan: IDe mogelijkheid van een uitwisseling van Nederlandse en Indonesische studenten in de komende zomer. Men zou wederzijdse bezoeken kunnen bren gen „om op de hoogte geraken". Indonesië komen om daar enige tijd te werken .Met nam« zouden technici en medici een belangrij ke taak vinden. De heer Scholten legde er in een interview met A.P. de nadruk op dat er nog geen enkele beslissing genomen. De Indonesische studenten zijn in ieder geval sterk geïnteresseerd zyn politiek zeer actief en verst Harde woorden jegens ons land w er niet meer gehoord, zo zei hij. bureau ingeschreven waarnemers met meer dan 50 procent ge daald, terwijl de voorziening met waarnemers reeds in het afgelo pen jaar, met uitzondering van enige weken in het najaar, moei lijkheden heeft opgeleverd. Het bureau doet niet anders en kan niet anders doen dan bemid delen, dan het in contact brengen van hen die een waarneming wen sen met hen die om een waarne mer verzoeken. Aan waarnemin gen voor zieke collegae wordt voorrang verleend. Het hoofdbe stuur vreest dat het in de toekomst en vooral in de aanstaande zomer niet mogelijk zal zijn aan elk ver zoek om een waarnemer te vol doen. De waarnemers die thans als zoda nig werkzaam zijn gaan dikwijls zon der verdere inschakeling van het bu reau van de ene waarneming naar de andere. De waarnemers die zich mel den wensen in het algemeen een waar neming voor direct en wensen zich niet te binden aan een waarneming in de toekomst. Het gevolg is dat aan hen die reeds geruime tijd van te voren een waarnemer vragen geen enkele ga rantie kan worden gegeven dat zij op het juiste moment ook een waarnemer zullen kunnen krijgen. Het hoofdbestuur doet, zo schrijft het, wat het kan en het wekt alle col lega's die in staat en bereid zijn als waarnemer te fungeren op zich te mel den. zodat in de eerste plaats de zie ke collegae kunnen worden geholpen. Verder heeft het hoofdbestuur contact opgenomen met de hoofdinspecteur voor de volksgezondheid en met andere instanties die in dit opzicht behulpzaam kunnen zijn. Toch zal dit alles naar de mening van het hoofdbestuur niet voldoende zijn. Daarom adviseert het de collegae die met vakantie willen gaan met collega's uit de omgeving een afspraak te maken onderling voor elkander waar te nemen. (Advertentie) Een goede fiets koopt u alleen bij de vakman! Dat spreekt vanzelf! Van 30 maart tot en met 1 juni: Elke dag een fiets voor niets! Hoe? Vraag het uw fietsenhandelaar 4 middelen versterken eikaars werking Chefarine "4" bevat vier beroem de geneesmiddelen die eikaars werking versterken. Hierdoor is het mogelijk met een kleinere dosis te volstaan. Bovendien zorgt één der bestanddelen dat een ge voelige maag niet van streek raakt. Chefarine "4" is dus een bijzonder veilig middel voor de bestrijding van pijn en griep. „Vragen op medheh gebied zenden aan de redactie van one blad met linbaboven op de envelop: ..Medische rubriek". Antwoord op vragen van algemeen belang wordt wekelijks In deze rnbrlek gegeven, vragen die hiervoor minder geschikt zijn worden per brief beantwoord." n zorgt bij pijn, griop ol et Men behoeft slechts het aantal aangegeven ge vallen van typhus in de wereld te bekijken, om de indruk te krijgen, dat typhus nog lang niet tot de vergetenziekten kan worden gerekend, al bemerken we er in ons gezonde vaderland maar weinig van. Waarom wel in Afrika, Azië, en Zuid Amerika nog zoveel gevallen van typhus, en niet in Europa? De oorzaak hiervan is vrij eenvoudig: Typhus houdt nauw verband met de hygiëne, zoals straks zal blijken, en die is in Eu ropa over het algemeen goed ontwikkeld, in te genstelling met voornamelijk de zogenaamde ..achtergebleven gebieden". U zult tegenwerpen: ..Waarom dan tóch in Zermatt, gelegen in een wel zeer hygiënisch land?" Het antwoord kan kort zijnfiguurlijk een „lek" in de hygiëne van de waterleiding, en waarschijnlijk ook letterlijk. Dit kan dus overal gebeuren. Controle en een goed onderhoud van het waterleidingsysteem blijft overal geboden! En wijzelf zullen ook steeds hygiënisch te werk moeten gaan, vooral nu de zomer nadert: Gebruik nooit „open" wa ter, noch om te drinken, noch om eetwaren in te wassen!" het gevaar van typhus dat in zijn omgeving verschillende personen worden besmet, wanneer de persoonlijke hygiëne niet opti- De typhusbacteriën dringen het lichaam dus via de spijsverteringsorganen binnen en nestelen zich in verschillende organen. Vooral de darmen, waar lang werpige zweren ontstaan, en de galblaas zijn gelief de plekken. De eerste symptomen zijn die van een gewoon buikgriepje: rillerig, toenemende koorts, geen eet lust, diarrhee, doch opvallend is de steeds in hevig heid toenemende hoofdpijn, die resulteert in een be- neveldheid, waarin de patiënt stil op de rug ligt, on- ZO Alvorens we echter ovei spreken, moeten we eerst lijk over hebben. De typhus wordt veroorzaakt door een bacterie, die genoemd is naar hem, die het eerst deze baete- jslssss «S&Sr wT vcr; zelf alle verdere distribu- noemd mevrouw dr. A. E. A. Went-v 40 tabletten (in strips) f 1.50, 100 tabletten 13.50. Tijdens de openbare vergadering van de Civitas Studiosorum in Fundamento Reforraato zal dr. F. de Graaft her vormd predikant te Rotterdam, refere ren over bet onderwerp ,,De gemeente in de wereld". De C.S.F.R.-vergadering zal op don- nuttigen van matzes 'ter herinnering te Wassenaar tot predikant-secretaris derdag 11 april aanstaande te Utrecht aan het ongezuurde brood dat de Israë- oenoemd. Met het in dienst treden in hotel „Smits". Vredcnburg. gehou- lieten tijdens hun uittocht uit Egypte rnev—4 - den worden. Aanvang 2 uur 's mid- jaten. vormt een der belangriikste punter zyn dags. 'in de viering tie kosten in de Sowjet-Unie te dragi Er is echter hierop van Chroesitsjef noch enige andere Russische functiona ris antwoord ontvangen. In de Sowjet- Unie is het de staatsbakkeriien voor het tweede achtereenvolgende jaar verbo den matzes te bakken. Er wonen 2.5 mil joen Joden in de Sowjet-Unie. d. Vring, thans leidster van het vluch telingenwerk in Istanboel, in opdracht van de Wereldraad van Kerken. Per 1 juni zal mevrouw Went haar nieuwe taak beginnen. Het algemeen secretariaat wordt dan verplaatst naar Utrecht. Nieuwe Gracht 27. Per 1 maart is reeds ds. J. Zuurdeeg Went zal volledig Ie vacature, ontstaar door het i het Joodse paasfeest, aftreden van ds. mr. G. D. Boerlage. terwijl er te- i met bloed van om de diagnose bloed onderzoeken op de** bacter genwoordig ook nog andere proeve de patiënt gedaan kunnen worden, te bevestigen. Wanneer de patiënt besmet Is, hetgeen dus kan ge schieden door besmette voeding of vloeistoffen te heb ben gebruikt, verlopen er meestal één of twee weken alvorens de eerste symptomen zich openbaren. De besmette persoon heeft in deze periode, waarin hij geen of weinig klachten heeft, ruimschoots de gele genheid met behulp van de moderne snelle vervoers mogelijkheden de ziekte over de gehele wereld te verspreiden. Wanneer de ziekte zich na het manifest worden niet duidelijk openbaart, is de kans groot toegankelijk en onverschillig wordt. Ten slotte raakt hij buiten bewustzijn. Inmiddels hebben zich op de buik reeds kleine vlekjes vertoond, en verliest de pa tiënt veel dunne, bloederige ontlasting. De toestand gaat achteruit, en wanneer de ziekte niet tijdig is herkend, zal de patiënt weldra aan de ziekte ten on der gaan. Patiënten, die dank zij medicijnen en goe de verpleging de acute fase overleven, hebben kans hun haar na afloop te verliezen. Een gevaarlijke complicatie is de darmperforatie, die op de bodem van een zweer nogal eens kan ontstaan. Het is de vraag of de patiënt de dan noodzakelijk geworden operatie nog kan doorstaan. Dat er uiteraard meer symptomen zijn, die de arts aan de diagnose moeten kunnen doen denken, doch die in het kader van deze rubriek niet worden genoemd, zal duidelijk zijn. Wanneer de arts aan typhus denkt bij één van zijn patiënten, moet hij de vermoedelijke diagnose door geven aan hogere instanties, die op hun beurt zullen trachten de diagnose te bevestigen, en al die maat regelen nemen, die verdere uitbreiding voorkomen. Duidelijk is dat de belangrijkste factor is het opspo ren van de bron. Alvorens deze gevonden is, zijn in de meeste gevallen reeds kostbare dagen verlopen, waardoor nieuwe slachtoffers dreigen. Dat er in het Zwitserse dorpje Zermatt in deze gang van zaken een veronachtzaming heeft plaats gevonden, moet als zeer waarschijnlijk worden beschouwd. Gelukkig kan men door middel van vaccinatie de bedreigde mensen beschermen voor zover zij niet reeds besmet zijn en dc ziekte onder de leden heb ben. Een grote moeilijkheid in de bestrijding van de typhus zijn de zogenaamde „bacillendragers". Deze mensen hebben soms ongemerkt, als lichte vorm typhus en herbergen nog steeds typhusbacillen, meestal in de galblaas en scheiden deze met tus senpozen in de ontlasting uit. Zij blijven dus steeds een gevaar voor hun omgeving. Zo werd enige jaren geleden in Californië een bacillendrager ontdekt, die enige Amerikanen typhus had bezorgd. Uit het type bacterie kon worden afgeleid, dat deze drager 50 jaar daarvoor in Duitsland was besmet door een Nederlander, waarmee hij samenwoonde, en die ty phus had gehad! In enkele gevallen kan de bacil lendrager zijn bacillen kwijtgeraken nadat de gal blaas is verwijderd. Het is begrijpelijk dat bacillen dragers niet werkzaam mogen zijn in bedrijven, die besmetting kunnen doen ontstaan. Zij staan bo- vendien aan periodieke onderzoeken bloot. Ook van vliegen is bekend dat zij typhus kunnen over brengen. In Nederland zijn enkele „explosieve" epidemie- en bekend. Enige van de oorzaken waren: Het was sen van melkbussen met besmet slootwater; Een di ner waar 35 van de 200 gasten typhus kregen na het gebruik van vruchtensalade, gewassen door een vrouw die bacillendraagster was; Een ander diner waarbij de paling was gewassen in besmet water. Ook oesters hebben nogal eens kleine epidemietjes veroorzaakt. Uit dit alles moge blijken, dat in ons „hygiëni sche" land de typhus nog geen „vergeten" ziekte is. Het gevaar berust hierin. 1at men de ziekte niet zo gauw meer verwacht, terwijl de ziekte in zijn eerste stadium vaak niet gemakkelijk is te herken nen en moeilijk te onderscheiden van de vele ande re darmaandoeningen, die zo veelvuldig voorkomen. De overheid en wij zullen steeds met de mogelijk heid van typhus rekening moeten blijven houden. De beste bescherming onzerzijds :s een zo groot moge lijke hygiënel

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2