Uw probleem is het onze Nieuwe regering moet woningnood oplossen Engelse les op gymnasia reeds in eerste leerjaar Griekse kerk vecht voor haar park Dwing huiseigenaren tot verbetering woningen Een woord voor vandaag $$3 Politiek - televisie - debat op de late avond ErSTTTTTZFTT sas: MAANDAG 8 APRIL 1963 NIPO-onderzoek wijst uit: Taak van de partijen anders gewaardeerd ningnood is en 58 pet. van de stemmers op deze partij zette de oplossing boven- ^!e' refereren aan het lijstje van de regering. De ver-1 schillen bij de C.H.U. waren 33 en 61 pet., bij de P.v.d.A. 48 en 65 pet, bij de V V D 14 en 33 pet. en bij de K.V.P. 47 en 54 pet. Algein. vergadering geref. predikanten De algemene vergadering van de Ver. van predikanten van de Geref. Kerken in Nederland zal woensdag 17 en don derdag 18 april aanstaande in het Jaar beursgebouw te Utrecht worden gehou den. In de eerste zitting, die 17 april om half twee 's-middag aanvangt, zal prof. dr. J C. Hoekendijk, hoogleraar de R.U. te Utrecht in de theolo- ..De Volgende maand worden de verklezin gen van de Tweede Kamer gehouden en daarom heeft het NIPO een onderzoek ingesteld naar wat het Nederlandse volk van de volgende een omvangrijke 55 pet. van de ondervraagden vindt, dat eerst de woningnood moet worden opge lost. Tien procent was voor een betere i welvaartsverdeling, een betere verdeling van het nationaal inkomen, verboging Op 15 juni aanstaande zal de laagste lonen, een betere loon- Schouwburg te Deventer structuur van de kerk' 's-Avonds vindt de huishoudelijke bij eenkomst plaats. Na afdoening van de verenigingsaangelegenhedeh zal dr. J Verkuyl. secr. van de Ned. Zendings raad te Amsterdam, spreken over: ,,Iets Van alle ondervraagden wist 81 pet. de Evangelieverkondiging in de hui- antwoord op de vraag te geven wat dlSe si.uatie in Indonesië In de eerste plaats vin een nieuwe Donderdag 18 april zal dr. G. P. Hart- regering verlangden. Velen noemden ü'j.® „ii®" Delft zelfs meer dan één punt. genzitting refereren ..De avond- t het Nederlandse volk a -■ -■ 2X5LT,!K? SI|Oecum. ïeugddag dervraarden vindt, dat C Deventer de politiek en wlnstdellng ln de bedreven. Dan was er nog 7 pet. die een hogere A.O.W. wenste en 7 pet. verlangt van de nieuwe regering een verlaging van de belastingen. Andere taken, die de ondervraagden de regering toebedeelden, waren: Steun aan de boeren en voor de landbouwbe drijven, verhoging van de melkprijs, de ontwapening, regeling van tweede tele visieprogramma, betere sociale voorzie ningen en verlaging van de kosten van het levensonderhoud. het meest voelde, het eerst moest Men ziet dus een belangrijk verschil tussen partijtaak en regeringstaak. Zo sprak bij de P.S.P. slechts 8 pet. zich voor de oplossing van de woningnood uit, ter wijl 49 pet van de pacifisten dit als de eerste regeringstaak zagen. De ontwape ning wilde 33 pet. van de P.S.P.-era als nr. 1 op het slechts 16 pet. plaats van de regering. Ook bij de aanhangers van de A R P. was het verschil in waardering van taken van partij en regering groot. 28 pet ver langen van de partij, dat de belangrijk ste doelstelling de oplossing van de wo- nische jeugddag gehouden worden door de provincies Gelderland en Overijsel, onder auspiciën van de Oecumenische Jeugdraad Dïventer. De dag, die tot thema zal hebben .Kruis of munt", wordt officieel ge opend door de burgemeester van Deven- op Latijn (Van onze correspondent in Bonn) Juist nu door het Frans-Duitse verdrag van samenwerking op (po litiek, militair en) cultureel ge- bied van 22 januari jongstleden maaisieer van de" Heideibergse "cate-1 het streven der regering in Bonn S«t «m versterking rnerlid, dr. j A. h. m J. s Bruins van het onderwijs in de Franse taal op de Westduitse scholen, wil de sociaaldemokratische fractie in de Landdag van Noordrijnland- Westfalen een voorstel indienen om op alle gymnasia in de deel staat reeds in de eerste klasse hier de „sexta" genoemd te beginnen met Engelse les. N. Bolkestein. Verder zullen het woord Toornvliet, geref. predikant radio pastoi •en ds. G. Bloemen de „18". ds. A. Kramer. het I.K.O.R. en pater (Advertentie) Sportshirt? MEESTERLIJK. CADEAU, MAAR KOOP WEL'N ROBSON In de Griekse havenstad Kate- rini wordt strijd gevoerd om het bezit van een park. Het is altijd eigendom geweest van de vrije evangelische gemeente in plaats, die ongeveer 600 gezinnen omspant. De gemeenteraad heeft evenwel beslag op het park laten leggen. Voor de evangelischen gaat het om meer dan het bezit van het park, de kwestie is uit gegroeid tot een strijd om gods dienstvrijheid, omdat de Grieks- Orthodoxe Kerk beslag wil laten leggen op het evangelische bezit Katerini telt ongeveer 30.000 inwoners en is een van de weinige plaatsen in Griekenland waar de meerderheid van de bevolking niet behoort tot de Grieks- Orthodoxe Kerk. Toen in de herfst van het vorige jaar de politie opdracht kreeg om be zit te nemen van het park, stroomden de evangelische vrouwen en hun kin deren onmiddellijk naar wat zij nog al tijd beschouwen als het rechtmatig be zit van hun kerk. Zij zetten er tenten op en besloten er, ondanks de stro mende regen, net zo lang te blijven als nodig was om de gewapende politie de toegang tot het park onmogelijk te maken. Toen de agenten versterkingen lieten aanvoeren werd het een beleg. De vrou wen organiseerden een drie-groepen- dienst, zodat voortdurend dag en nacht een groot aantal vrouwen aanwe zig was om de politieagenten toe te roe pen: „Als Je het park wilt hebben, zul je op ons en onze kinderen los moeten timmeren." Op last van het gemeente bestuur werden de agenten teruggeroe pen, omdat de evangelischen een ge rechtelijke aanklacht ingediend hadden tegen het beslag leggen op het park. De rechter zal op 5 maart uitspraak doen. Het is dus nu uiterlijk rustig in de stad. Kranten ngeliscnen, besloten de orthodoxe te genstanders om een eigen dagblad te stichten in samenwerking met een an der dagblad dat in Thessalonika ver schijnt, de oude bijbelse stad. die on geveer 100 kilometer verder naar het noorden ligt. Op de terugweg naar Katerini met een vrachtauto vol oppositiekranten kreeg de vrachtwagen van de redac teur-uitgever Constantine Papatheodo- rou een ongeluk. De wagen vloog in brand en noch hij, noch zijn twee me dewerkers slaagden er in uit de vlam menzee te ontsnappen. De volgende zondag herdacht de evangelische predikant ds. Athanasios Ellas zijn zo ongelukkig omgekomen te genstanders. ..Dit ongeluk heeft de evangelischen hier in de stad diep ge schokt zei hij. Wij hebben geleerd om voor onze vijanden te bidden, en zullen geen kans voorbij laten gaan om hen te helpen die ons bestrijden." Hij bood fi nanciële hulp aan vanuit zijn gemeente voor de vrouwen van de drie mannen. Een Grieks-Orthodoxe ambtenaar rea geerde evenwel geheel anders. Hij zei urr pe. kunst Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Driel: Joh. Geursen, vic. te Lisse; te Wconmels: Jac. de Vries te Woudrichem; te Beetsterzwaag (wijkge- meente Nijbeets, toez.): J. W. ten Cate te Eenrum. Aangekomen naar 't Zandt (toez.): L. E. Emmen, vic. te Voorschoten, die be dankte voor Gaast GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Woubrugge: A. Borman, kand. te 's-Gravenhage Aangenomen naar Haarlem-Zuid (vac. L. Hoorweg): J. W. C. van 't Hoff te Zweeloo. Bedankt voor Vlaardingen (vac. H. Zandbergen): C. Klapwijk te Apeldoorn. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Tweetal te Zuidbroek: A, R. Bosman te Ten Boer en B. de Vos te Bruchter- veld. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te 's-Gravenhage-Rijswijk: Joh. Prins te Groningen en H. van der Schaaf te Opperdoes. Vrijgemaakte classis mengt zich niet in scheuring Gorinchem (Van onze kerkredactie) De classis Dordrecht-Gorinchem van de Gereformeerde kerken (Vrijgemaakt) heeft besloten geen positie te kiezen ten opzichte van de beide groepen die in Gorinchem tegenover elkaar staan. De classis heeft geen van beide groepen in het gelijk gesteld. In de officiële uit spraak wordt gezegd: „het is beter dat alle betrokkenen in Gorinchem elkaar vinden dan dat de classis zich hier ver der mee bezig houdt." Besloten werd goede diensten Verder wil de S.P.D. in Noordrijnland- Westfalen het Frans als tweede vreem de taal laten doceren, waarbij echter de gymnasiasten de keuze zullen hebben inplaats daarvan les in Latijn te en. De leerlingen, die Latijn als tweede taal hebben gekozen, moeten dan van het vierde leerjaar de .Obertertia" af Frans verplicht le- •en. De leerlingen die van het begin af aan Frans als tweede taal kozen zou- ien van de „Obertertia" af dan les in een andere, moderne Europese taal moeten krijgen. Onderwijszaken behoren in de Bonds republiek tot de competentie van de deel staten. Er bestaat geen federaal mini sterie van onderwijs, kunsten en weten schappen, zodat de Westduitse minister voor gezinszaken, dr. Heck, in Parijs over het culturele deel van het verdrag moest onderhandelen. De plaats van het federale ministerie wordt ingenomen door de permanente conferentie van de ministers van onderwijs der deelstaten, die echter over het Frans-Duitse ver drag pas na de sluiting werd gehoord. Het S.P.D.-voorstel in de Düsseldorfse Landdag gaat er in de eerste plaats in te stellen die de betrokkenen kunnen verzoeken o mte helpen een uitweg uit de jnoeüij'khedne te vinden. hun ongerechtigheid en verbrandde levend." Ondertussen wacht Katerini af wat de rechter zal beslissen. Marie-Cécile en Christel gaan samen zingen Marle-Céclle Moerdijk en Christel Ade laar gaan duetjes zingen voor de VARA- radio Zij zullen zich voornamelijk toe leggen op de specialiteit van Marie- Cecile: Internationale volksliedjes. De eerste maal dat zij samen v microfoon komen Is op 15 april. Tweede Paardag. Een orkestje onder leiding van Harry Bannink zorgt voor de begeleiding. Het ligt in de bedoe'ing, dat dit een maandelijks weerkerend VARA-program- bu gaat worden. Voorzitter Bouwbedrijfsbond: Grotere rol voor gemeenten bij woningverdeling De Partij van de Arbeid zal niet aan een nieuw kabinet medewer ken wanneer dit kabinet dezelfde politiek wenst te voeren als thans het geval is. Dit verklaarde de heer G. Suurhoff, voorzitter van de P.v.d.A., tijdens de zaterdag in Utrecht gehouden conferentie „Be ter Wonen" van de Dr. Wiardi- Beckmanstichting. De laatste tUd, aldus de heer Suurhoff, hoort men van verschillende politieke zjjden dat de P. v. d. A. In het nieuwe kabinet wel weer mag meedoen als zij zich zoet houdt. Anderzijds hoort men dat het nieuwe kabinet de huidige poli tiek dient voort te zetten. Als dat het geval is zo zei de P. v. d. A.-voorzitter dan moet de nieuwe regering het maar zonder P. v. d. A. stellen. Over het veelbesproken sociaal beleid an het kabinet-De Quay zei de heer Suurhoff tenslotte dat het volkshuisves- ingsbeleid een van de voornaamste toetsstenen is van een sociaal vooruit strevend beleid. De heer C. Brandsma. voorzitter van de Algemene Nederlandse Bouwbedrijfs- bond en lid van de Tweede Kamer, die vervolgens het woord voerde, meende dat het roer van het officiële bouwbe leid radicaal omgegooid dient te worden. Van welvarend Nederland moet wor den verwacht, zo zei hij, dat het aantal vervangende woningen wordt opgevoerd tot 20.000 a 25.000 per jaar. Hij becijferde dat rond 700.000 Nederlanders onder er barmelijke omstandigheden in krotten wonen. De wonlngbouwproduktle, aldus de heer Brandsma. is de laatste Jaren ach teruit gegaan. We hebben er in 1958 nog 000 gebouwd, in 1962 waren dit er slecht» 78.000. Hoe men dit kan rijmen met een actief woningbouwbeleid is een raadsel. De heer Brandsma meent dat minimaal 90.000 woningen per jaar zul len moeten worden gebouwd Dit aantal zal in de loop der Jaren geleidelijk aan moeten worden opgevoerd. De nog be woonbare woningen die in een slech'~ toestand verkeren zullen verbeterd moi ten worden, zo zei hij voorts. Verwaarlozing De stedelijke overheden dienen nas de mening van de heer Brandsma met de hun ter beschikking staande machten de eigenaren tot verbetering van de wo ningen te dwingen. Bij eventuele huur verhogingen zullen deze niet mogen wor den toegestaan voor die eigenaren die hun bezit verwaarlozen. Mr. W. G. Verkruisen, wetenschappe lijk medewerker van de dr. Wiardi Beck- manstiehting, betoogde dat naast groot aantal sobere woningen, bt icwaliteitwoningen, dus duurdere wc Sen ln de woningwetsfeer dienen te en gebouwd. Over de stijging vai bouwkosten zei de heer Verkruisen dat he*. Indexcijfer voor de woningbouw vier Jaar geleden 127 punten bedroeg en net laatste kwartaal van 1962 reeds was ge stegen tot 148. HU noemde voorts de stU* de grondprijzen onrustbarend. de heer Verkruisen bepaald niet opbeu- Het Tweede Kamerlid J. Bommer be sprak tenslotte het woningbouwbeleid Op korte termijn dienen wij ons te ver zekeren van de bouw van 90.000 wonin gen per jaar aldus de heer Bommer. Ter verhoging van de produktiviteit in het bouwbedrijf acht hij voorts noodza kelijk dat er continuïteit in het bouw bedrijf komt. De verspillingen in deze tak der nUverheid tengevolge van wisse lingen in het bouwbeleid noemde de heer Bommer ontstellend. Het toekomstige binet dient volgens hem woningbo contingenten voor een periode van i jaar over de provincie te verdelen. Op deze wijze is het voor de gemeenten of combinaties van gemeenten mogelijk een juist bouwbeleid te voeren. Verdeling Over de vraag hoe de 90.000 woningen moeten worden verdeeld zei de heer Bommer dat de verdeling niet zo haar fijn van Rijkswege moet worden gehan teerd. De gemeenten moeten naar zUn nening een grotere rol spelen bU deze erdeling. Dc provincies krUgen thans de contingenten ter verdeling aangebo- maar kunnen volgens de heer Bom de behoeften van de gemeenten aan woningwet-, premie- en vrije aectorwo- nlngen niet beoordelen. Regisseur werd componist Op woensdag 17 april a.s. zal de VARA in het avondprogramma de eerste uit voering laten horen van de suite ..In de gekroonde karnton" van Jan C. Hubert, bekend als hoorspelregisseur bU deze omroepvereniging. In verband met het herdenkingsprogramma dat de VARA en kele weken geleden na het overlijden van de heer K. ter Laan inlaste, moest de uitvoering toen vervallen. Nu zal men die kunnen horen, gespeeld door het Prome nadeorkest onder leiding van Hugo de Groot Voorwaarde in tegenstelling tot andere Westduitse Lander in Noordrijnland- Westfalen geen enkel Latijn-loos gymna sium. Een voldoende in Latijn is voor waarde voor toelating tot hogere studie. volgens vele politici maar ook volgens vele pedagogen niet meer in overeenstemming met de mo derne tijd en de moderne studie, die in vele faculteiten veeleer een grondige kennis van een nieuwe dan van een oude taal behoeft. En zelfs voor de medische studie is het zg. „kleine Latijn" voldoen de. „Zelfs wie negen jaren Latijn heeft gehad", aldus de Bonnse professor in de medische wetenschappen dr. Weizei, „is misschien niet in staat om te ver klaren wat een pneumothorax is". Daarbij komt nog, dat Latijn voor beginnende gymnasiasten van tien tot twaalf jaren buitengewoon moeilijk is. Dit bliikt in Noordrijnland-Westfalen wel uit het zeer hoge aantal der leerlin gen, dat in de eerste jaren voor Latijn „bakt". Er wordt, met andere woorden, teveel verlangd en teveel nadruk ge legd op het Latijn. Dit gaat ten koste van de moderne talen, waarmede de leerlingen in het latere leven in vele ge vallen meer kunnen beginnen. Het is bit ter, dat leerlingen die in vele andere vakken zeer begaafd zijn, aan hun on voldoende kennis van het Latijn blijven „hangen" en daardoor niet vooruit ko- „Ik vind geen schuld in Hem." Het zijn Pilatus' eigen woorden en tóch vormen zij niet de afsluiting van deze zaak tegen Jezus, die nauwelijks een rechtszaak mag heten. Zélfs Pilatus I kan nu de verdere ontwikkelingen niet meer tegenhouden als hij het al zou hebben gewild. Wat maakt een mensen- leven ten slotte voor hem uit? Als het niet de rover Barabbas wordt, dan Jezus maar. Het volk mag zelf de keuze maken. want ook hier geldt voor de Romeinse stadhouder: wat is I waarheid? En heeft hij zichzelf niet van deze vervelende J zaak gedistantieerd door de handen te wassen en de menigte j toe te roepen: „Ik ben onschuldig aan Zijn bloed"? Misschien.1 komt later de wroeging, maar dan is het te laat. Natuurlijk j komt ons rechtsbesef in opstandals wij dit alles lezen. Een i onschuldigverklaring en dan dit. Deze onschuldige moet sterven voor anderen, voor u en voor mij. Dat is onze theologie, waaraan niet te verwrikken valt. Maar geloven wij het ook? Geloven wij, dat deze Jezus, van Zichzélf onschuldig, Zich tot ons wendt, elke dag weer, en ons dringend vraagt, of Hij onze schulden mag overnemen, mag dragen? Hier komen wij op het terrein van de plaatsbekleding. Hij, de Zoon van God, is tot zonde en tot schuld gemaakt, opdat Hij tot ons zou kunnen zeggen: u bent nu vrijgesproken, al uw schuld is betaald. Een wonderlijke boodschap, dat iemand zo maar kan zeggen: ik neem alles van u over. Inderdaad: het is hier alles zo wonderlijk. Maar toch ook zo werkelijk. En j wie zou dit niet willen aanvaarden? Het is de enige belang- rijke werkelijkheid in ons leven! De „rode deken" neemt officieel afscheid Dr. Hewlett Johnson, de 89 jaar oude „rode deken" van Canterbury, heeft gisteren in de oude kathedraal van de ze stad zijn afscheidspreek gehouden. Hij deelde de gemeente o.m. mede niet van oordeel te zijn dat er in de eerst komende tien jaar een porlog zou uit breken. Dr. Johnson is door zijn pro- communistische gezindheid sinds een halve eeuw een omstreden figuur in de Anglicaanse Kerk. Hij heeft zich met Ingang van de volgende maand vrij willig teruggetrokken uit zijn kerkelijke ambt. Iraakse studenten verlaten Moskou Een aantal Iraakse studenten die de vorige week Russische universiteiten hebben verlaten, zijn vandaag per vlieg tuig naar huis vertrokken. De studenten beweerden dat zy door klasgenoten waren lastiggevallen omdat zij de nieuwe anti-communistische rege ring van Irak steunden. In totaal 33 studenten die studiebeur zen van de regering hadden, zijn zater- van het Moskouse vliegveld Sj> ewo Bisschop wil een secretariaat voor wereldgodsdiensten De Nederlandse bisschop A. Thijsse, van het Indonesische bisdom Larantuka heeft zaterdag op een persconferentie in Róme verklaard dat er een secreta riaat voor de niet-christelijke gods diensten opgericht zou moeten worden. Dit secretariaat zou deze wereldgods diensten moeten bestuderen, maar ook moeten zien of er mogelijkheden van samenwerking zijn. Volgens deze bisschop hebben alle grote godsdienstgemeenschappen proble men als de wereldvrede, de honger in de wereld, de onderontwikkelde gebie den en de rechten van de mens gemeen. Thijsse wil een secretariaat in de geest van het secretariaat van de heid van kardinaal Bea. Er zijn berichten geweest dat in van de besloten concilievergaderingen van de afgelopen periode reeds een der gelijk voorstel is geopperd. Thijsse deelde evenwel mede nog niet van een dergelijk voorstel gehoord te hebben. Hij zal dit voorstel voorleggen aan kar dinaal Agagianian met het verzoek dit de paus over te brengen. Agagia- is het hoofd van de Vaticaanse congregatie tot voortplanting van NTS: 19.30 Openbaar Kunstbezit. Openbaar Kunstbezit. 20.00 Journaal en overzicht. 20.30 Zendtijd poMtteke partijen: A R. 20.30 Film over Guatamala. 20.40 Land meten per slede, filmreportage. 21.10 De miljoenenroof. speelfilm. 22 3522.40 metjew vertrokken aan boord hun terugreis te betalen omdat zij geen studiebeurzen hadden. Er waren dit jaar in totaal 1335 Irake zen die in de Sowjetunie studeerden, de grootste nationale groepering aan Rus sische universiteiten. Weer ambassadeur van Roemenië in Albaanse hoofdstad Volgens „II Messagero" te Rome zou de Roemeense ambassadeur voor Albanië in Tirana zijn teruggekeerd. Deze am bassadeur heeft in december 1961 teza men met alle andere hoofden van diplo matieke vertegenwoordigingen uit Oost- europese landen Albanië verlaten toen de betrekkingen met dit land door de Sowjetunie werden verbroken. De correspondent van het blad in Wenen, die dit heeft gemeld, zegt dit ver nomen te hebben van een diplomatieke zegsman uit een niet nader genoemd communistisch land. Hy zegt dat de te rugkeer van de Roemeense ambassadeur „van speciale betekenis is nu gesproken wordt over plannen van Chroesjtsjef om de betrekkingen tussen Moskou en Tirana te normaliseren met het oog op besprekingen tussen de Sowjetunie en China". De Sowjetunie heeft destijds de gehele diplomatieke staf uit Tirana teruggeroe-l pen, de andere Oosteuropese landen heb- zaakgelastigden achtergelaten. II morgan Hilversum I. 402 m.: AVRO: 7.00 Nlei 10 Ochtendgymnastiek; 7.20 Lichte gi mofoonmuziek. VPRO: 7 90 Dagopening: AVRO: 8 00 Nieuws; 8.15 Progrt zicht: Aansluitend: lichte gran ziek; 9.00 Gymnastiek voor de De groenteman; 9.15 Kerkorgelmuzlek (gr.); 9.35 Waterstanden; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Arbeidsvitaminen; 10.50 Voor de kleu- ters; 11.00 Radio-Volks-Universltelt; Er zü. muziek ln ballet - maar hoe?, door N. Sic kens de Wal; 11.30 Voor de zieken: 12.0 Licht ensemble en zangsolisten: 12.20 Rege ringsuitzending: Voor de landbouw; 12.30 Me dedelingen t.b.v. land- cn tuinbouw; 12.33 Lichte gram mofoonmuziek: 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen, eventueel actueel grammofoonmuzlek: 13.25 Beursbericht» 13 30 Metropole-orkest: lichte muziek; 14.00 Radio-Filharmonisch orkest: KI: moderne muziek: 15.00 Met naald 14.30 Klassieke en moderne kar 16.00 Voordracht: 16.10 Lichte grammofoon- muziek; 18.30 Voor de Jeugd: 17.30 Ama teursprogramma: 17.55 New York calling. Hilversum II. 298 m: KRO: 7.00 Nieuws 7.10 Morgengebed: 7.15 Muziekprogramm met eventueel actualiteiten: 7.55 Overwt ging; 8.00 Nieuws: 8.15 Lichte grammofoor muziek: 8 50 Voor de hulsvrouw; 9.40 School radio: 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gewijde muziek igr.); 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Lichte grammofoonmuzlek: 11.50 Vol&an vooruit, lezing: 12.00 Middagklok - noodklok: 12.04 Licht lunchconcert (gr.); 12.30 Medede lingen l.b.v. land- en tuinbouw, 1233 Dans- orkest en zangsollsten; 12.55 Wereldkam pioenschappen tafeltennis in Praag: 18 00 Nieuws: 13.15 Platennieuws: 13 30 Paris et ses vedettes (opn.); 13.55 Lichte grammo- foonmuziek; 14.10 Licht strijkorkest: 14.35 Voor de plattelandsvrouwen: 14.45 Planotrio: Moderne muziek; 15.20 Llohte grammofoon- 16.00 Voor de zieken; 16 30 Zieken- gd: 17.45 Beursbe- Een zo helemaal echt opgezet televisiedebat met politieke figu ren achter hoge katheders en een vragensteller-met-de-klok, hebben wij nog niet eerder op de vader landse beeldbuis gezien (behalve dan de befaamde films uit Ameri ka bij de presidentsverkiezingen) maar de VPRO heeft er zaterdag in het late avonduur voor gezorgd. Zo laat, dat degenen die wat veel aan het toestel hadden gezeten die dag, wel wat moeite zullen hebben gehad om dit debat tussen minister E. H. Toxopeus (binnenlandse za ken) en prof. dr. ir. A: Vondeling (fractieleider van de P.v.d.A. in de Tweede Kamernog te volgen. Drs. F. A. HoogendU'k, die het gesprek heel zakelijk en bekwaam leidde, deel de vooraf mede dat herhaalde pogingen om de minister-president voor een debat met prof. Vondeling op de katheder te krijgen zijn mislukt. Niet één van de andere ministers ook toonde zich bereid, totdat tenslotte minister Toxopeus de handschoen opnam. De vragen werden gesteld ln verband met de politieke programma's, die de PvdA en de VVD hebben opgesteld voor de a.S. verkiezingen. Zij waren zeer con creet en betroffen het kamerdebat over de televisienota, de woningbouw, de vrijere loonpolitiek, het regeringsbeleid inzake Nieuw-Guinea, de belasting-ver laging en de verhouding oppositie-rege ring in de afgelopen jaren. Ten opzichte van de televisienota zet ten beide heren hun bekende standpunt nog eens uiteen, waarbij minister Toxo- S=us opmerkte dat de omroeporganisa- es „met een andere pet op" in feite in de Kamer hadden gesproken, hetgeen prof. Vondeling hem natuurlijk bestreed. Betreffende de woningbouw bepleitte de minister het toelaten van de vrije bouw omdat veel te veel mensen die wel beter kunnen en willen betalen in woningwetwoningen moeten wonen, waartegenover prof. Vondeling stelde dat het vrijlaten van de bouw in de hand werker, dat er wel dure maar geen hlj" „1( schr^( Over Nieuw-Guinea liet prof. Vonde- <je broodnodige goedkope woningen zouden worden gebouwd. Uiteraard viel prof. Vondeling het regeringsbeleid inzake de woningbouw als te slap aan en hij noem de de snelle huurverhoging die de VVD Voorstaat om de woningverdeling beter in de hand te krijgen „een onmenselijke oplossing" ten opzichte van de arbeiders met lage inkomens. De kritiek van prof. Vondeling over het loonbeleid was zwak, aangezien hij het er wel mee eens is dat de loonvor ming nu meer een zaak van de organi saties dan van de overheid is geworden, maar niet dank zij de regering, doch dank zij het optreden van de organisa ties". „Neen", zei minister Toxopeus, „die weg heeft de regering Ingeslagen en deze 'kritiek is dus niet meer dan een poli tiek plagerijtje". Prof.'Vondeling: „De welvaart zat de regering mee, maar he laas Is die niet juist verdeeld!" Minister Toxopeus: „Moeten we dan allemaal „85 gulden schoon" hebben? In elk geval >f; 17.00 Voor de jeugd: 17.45 1 Ichten; 17.90 Regeringsuitzending: -lebevordering in Suriname, door V* •uyn- Huwelijk in de cabaretwereld Aan het einde van deze maand zal de leider van Het Haagse studentencabaret Rinus Ferdinandusse ln het huwelijk tre den met het enige vrouwellijke lid van der het motto ..Waar geen wil is, Is 'tie weg". Uitzending SNIJBLOEMEN VOEDSEL bloemen blijven lang mooi zonder water te verversen. Vraag: Welke functies of ambten be staan er eigenlijk bij de rechterlijke macht? griffiers, wier taak het is het verhan- pot en stamp deze vast aan, zodat de delde vast te leggen. Daarnaast is er bovenlaag onder de pekel staat. Strooi de staande rechterlijke macht, die een er ook nog enkele peperkorrels tussen. Antwoord: U moet goed onderscheid heel andere taak heeft. Deze bestaat uit Leg bovenop een schone doek, waarop maken tussen de zittende en de 6taan- rijksambtenaren, de officieren van jus- een plankje en hier op weer een steen, de rechterlijke macht. De zittende titie bij kantongerechten en rechtban- Verwijder na acht dagen het kim (een rechterlijke macht is de onafhankelijke ken. procureursgeneraal en advocaten wit vlies) dat zich boven de zuurkool ge- generaal bij hogere gerechten. Deze vormd heeft. Spoel de doek goed uit, zijn het die verdachten doen vervolgen, borstel het plankje en de steen goed getuigen doen opsporen, hen ondervra- schoon. Leg dan alles er weer op gen. de aanklacht opmaken en de straf Maak de zuurkool in het begin Iedere eisen. week schoon, later één maal in de Naar wij geloven moet dan het re- Vraag: Heeft u oók een eenvoudig re- maand. Bewaar de zuurkool op een koe- sultaat bevredigend zal zijn. Brieven, die niet voorzien zijn van naam en adres, kunnen niet beantwoord worden. Geheimhou ding verzekerd. Vragen, die niet onderling met elkaar verband houden, moeten In afzonderlijke brieven worden gesteld. tongerechten met de alleen rechtspre kende kantonrechter. De rechtbanken, samengesteld uit kamers met drie rech ters en kamers met één rechter zoals de politierechter en de kinderrechter. Aan het hoofd van de meervoudige ka- staan presidenten, De president het oog op de volgende winter. maand. Bew le donkere plaats. Antwoord: Het Is alweer een jaar Vraag: Graag geleden dat we een recept gaven vernemen hoe ik een witte raffia bal- we willen het graag herhalen met lonlamp schoon kan maken zonder de- Het beste kunt u een paar strengetje» willen (vitte raffia kopen en het ballonnetje opnieuw bespannen. Vraag: Kan een alleenstaande vrouw, kan in burgerlijke procedures in korl geding alleen optreden. Verder zijn er de hoven en de Hoge raad met raads heren en een president. Deze rechters Hl onderzoeken een zaak ter terechtzitting behalve de stronk. Strooi en vellen daarna het vonnis. Voor bij- snijden zout door, zondere zaken kan een rechtercommis saris worden aangewezen, bijvoorbeeld nat te maken. Wanneer ik de lamp die niet meer in staat is te werken een Neem goede vaste witte of savoye- natmaak, krimpt de raffia in elkaar, kool of van beide de helft. Verwijder Antwoord: Een raffia ballonlampje beschadigd blad, snijd de kool in twee- kan u eigenlijk alleen maar stofvrij en en snioDer ze fijn met een koolmes, houden door het dagelijk af te borste- onder het len. Daarmee kunt u natuurlijk niet niet recht heeft op pensioen of invalldi- -. J op elke voorkomen, dat de witte raffia op den teitsrente of andere inkomsten, zal zij emmer kool een handje zout neemt, of duur wat smoezelig wordt. Hiertegen zich tot de dienst jaar vervroegd A.O.W krijgen? sociale zaken niveau voor nieuwe woningen zijn 8 kolen 100 gram of op 10 kolen kunt u weinig doen. U kunt proberen de haar gemeente moeten wenden of tot getuigenverhoren in burgerlijke 125 gram. Maak een stenen pot schoon toestand wat te verbeteren door het de kerkelijke instellingen. Is er al bij de vooronderzoek in strafzaken, met sodawater. Leg nu de kool kapje met een watje, bevochtigd met raad van arbeid nagegaan of zij nog De rechters worden bijgestaan door de ln lagen goed met zout vermengd ln de tetra of wasbenzine af te nemen, bepaalde rechten heeft! heid voorkomen. De minister herhaalde, dat dit niet mogelijk was: de V.N. had- den geen belangstelling, ze wisten met I' elkaar niet waar Nieuw-Guinea lag en wat een Papoea was. „En in elk geval hebben wij als kabinet de kwestie uit de ijskast gehaald!" Prof. Vondeling: i „Die is eruit gehaald, maar niet door ae regering!" Het idee voor belastingverlaging, dat de VVD lanceert noemde prof. Vondeling niets dan een verkiezingsstunt: het blijft bij woorden, het zou immers niet ver wezenlijkt kunnen worden. Minister Toxopeus: „Er is al belastingverlaging bereikt!" Prof. Vondeling: „Maar geen. verlichting van de belastingdruk, en uw manifest propageert belastingbezwaring!" Hetgeen minisrter Toxopeus weer bestreed. Tenslotte moest minister Toxopeus ant woorden op de vraag: „Wat was volgens u in de afgelopen zittingsperiode de grootste fout van de oppositie?" Antwoord: „Veel geschreeuw en wei nig wol. Zóveel kritiek die ongefundeerd was, dat ik er ten slotte plezier In kreeg, omdat niemand daarin meer kon ge- Prof. Vondeling, die de vraag kreeg voorgelegd wat naar zijn mening de grootste fout was die de regering heeft gemaakt, antwoordde: „Het woningbouw beleid. De woningbouw is bepaald ach tergebleven vergeleken bij de jaren vóór dat deze regering aan het bewind was!" Minister Toxopeus: „Dat lag aan de ARP! Maar ik incasseer het verwijt.'" Wie regelmatig de Kamerdebatten heeft gevolgd zal in dit debat niets nieuws - hebben gehoord, maar het gaf een goed beeld van de controverse tussen rege ring en oppositie. Nederlandse kunst In zijn zaterdagavondprogramma voor de televisie heeft de VPRO een specimen van Nederlandse kunst verwerkt. De kU- kers zagen de mimekunstenaar Rob van Reyn in een gedroomde Harlekinade die hij zelf schreef en waarin hU de vijf j mannelijke rollen uitbeeldde. Bijzonder knap werk, al moeten tegen de uitvoering wel enkele bezwaren wor den aangevoerd. Er werd met dubbele film gewerkt, zodat de kunstenaar meer malen tegenover zichzelf in het beeld l kwam, maar daardoor leed de helder heid van het beeld dermate, dat het vermoeiend voor het oog was. Ook kwamen de fijne details van de mime daardoor zeer onvoldoende tot hun recht. Hinderlijk was ook het wat I mo?üijk te volgen spel van tevoren te weinig was toegelicht en er af en toe een spreekstem de handelingen bege leidde. dit laatste deed teveel van de mimekunst teniet. Immers komt het daar bij aan op de woordloze uitbeelding. De muziek van Han Reiziger was lang niet altijd boeiend genoeg, maar soms wel opmerkelijk van vondst. De onver mijdelijke Colombine-rol werd heel goed gecreëerd door Yvonne Petit. Kees Brusse gaf weer een van zijn kostelijke typetjes te zien in een schets Simon Carmiggelt en daarna werd Joan van der Keuken, vertoond Voor wie zich aandachtig in deze rol prent verdiepte was het een stukje goede Nederlandse kunst, boelend en aangrij pend en vol sfeer Door snelle beeldwis seling werden frappante verhaal-sugges- ties gedaan en het vrij eenvoudige spel dat niettemin hoge eisen aan de beheer sing stelde, kan niet anders dan hoog geprezen worden. Dit geldt zowel voor mevrouw M. van Berckel als voor de kleine Roland Zeldenrust. Een heel aparte film, die wij gaarne nog eens zouden zien, maar waarbij men zich niet moet laten afleiden. Wim lbo wUdde zich in zUn cabaret show aan Nederlandse kleinkunst en zo liet de VPRO deze avond zien dat men niet al to gauw moet wanhopen aan de mogelijkheden van gevarieerde en op goed peil staande televisieprestaties van eigen bodem. iBaeUcs' AVRO 18.00 Nieuws, lezing. 18 25 Amerikaanse oursmuzlek 1963 (7): Neder- Frngmonlen uit de 14.00 NU II 298 m. NCRV 19.00 Ni« ten 19.10 Op 19.1# I agers 19.30 Radiokrant. 19.50 Llcht ii...- 20 05 Moderne kamermuziek (gr.i. ik nn tk_ ophoorspel. pisno; Symphonic kest Berlijn o.lv. Ferenc Frlcsay. II Be- drloh Smetana: „Ma Vlast" (Mijn Vsder- land, cyclus van symphonische gedichten) Vysehrad Vltava (De Mo'daul SArka Over Bohemens bossen en velden Tèbor Blanlk

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2