In geval van nood MOET leek zelfs ingrijpen Marine van Argentinië staakt de opstand Bidault Brazilië Hulp komt in gevaar, als beslaglegging doorgaat Mosliojy^ji Peking willen beide Westen begraven Royal Club Geheimzinnige Carthagers ZATERDAG 6 APRIL 1963 HHIHI Overeenkomst getekend leken,jxg laatst* tegenstand van de Argen- tijnse marine tegen het aan de re- gering trouw zijnde leger is gebroken .Gieteren heeft de commandant van de roarinebasis Puerto Belgrano, het laat ste bolwerk van de opstandelingen, rich overgegeven. Commandant Jorge Palma stelde echter als voorwaarde voor de overgave, dat zijn basis niet onder het bevel van het leger zou ko men. maar onder commando van schout bij nacht Eladio Vazquez, die >or de marine de ondehandelingen et het leger voert. De Argentijnse marine heeft er in toegestemd een officiële verklaring af te leggen. Waarin zij haar goedkeu ring hecht aan het politieke plan van de regering. De regeling en data van de verkie zingen en de capitulatievoorwaarden zijn vervat in een overeenkomst, die gistermorgen is getekend door de mi nister van defensie, de minister van oorlog, de commandant van de lucht- kreeg visum voor laris Georges Bidault, de Franse oud premier en leider van de Anti-Gaul listische beweging, heeft de voor waarden van de Braziliaanse rege ring voor een inreisvisum in dat land geaccepteerd. Hij zal dus geen acti viteiten ontplooien, die verband hou den met de Franse politiek. Dit werd bekendgemaakt door woordvoerder van de Braziliaanse J ambassade te Lissabon. Bidault werd vrijdag op de ambassade ontvangen. Het tijdstip van het vertrek veelbesproken Fransman naar Brazilië is nog niet vastgesteld. In gezelschap van zijn secretaris Ri- beauld heeft Bidault veertig minuten met de Braziliaanse ambassadeur Ne- grao de Lima gesproken. Daarna ver- i—hun geheime schuil- f -.eens in Lissabon. De echtgenote van Bidault. die de rang van gevolmachtigd ministe: de Franse buitenlandse dienst bekleedt, is, bij decreet in het Franse staatsblad, per 1 juni a.s. buitengewoon verlof ge geven. Zij heeft de laatste twee jaren officieel ziekteverlof gehad. Haar laat ste officiële functie was die van secre taris-generaal van het Franse bureau voor de bescherming van vluchtelingen en statenlozen. Zij heeft haar man vaak bezocht, toen hij zich als vluchteling in Zwitserland bevond. Over de huidige verblijfplaats van mevrouw Bidault tast men in het duister. Zij is al geruime ■tijd niet meer in Parijs gezien Commissarissen van Van Nievelt; Goudriaan en Co's stoomvaart maat schappij N V stellen voor over 1962 een onveranderd dividend van 6 procent in contanten uit te keren. Onvoorziene om standigheden voorbehouden zal de jaar vergadering op 31 mei worden gehouden. macht aan de ene kant en door vice- admiraal Vazques van de marine aanj de andere kant. De minister van defensie, dr. Asti-, gueta, wiens houding tijdens de op-; stand niet duidelijk was geweest, zou; zijn ontslag moeten indienen. De op-! standige generaals Arturo Rial en Juan Carlos zijn naar Uruguay gevlucht. Rusland keurt Zweeds zwart kistje goed Als controlemiddel voor een eventueel kernproevenverbod op haar grondge bied heeft de Sovjetunie een Zweedse uitvinding aanvaard, aldus meldt het Zweedse blad Svenska Dagbladet. Het blad. dat de uitvinder van het seismografische instrument in kwestie citeert, schrijft, dat de Russische no- belprijswinnaar Igor Tamm de Rusi- sche goedkeuring van de uitvinding met enkele kleine wijzigingen aangekondigd heeft. Tamm heeft de uitvinder. Björn Malmgren^ dit doen weten met een brief, die de Zweed gisteren ontvangen heeft, Malmgren heeft een prototype ge bouwd van een seismografisch registra-' tie-apparaat. dat gebruikt moet worden! om een kernproevenverbod te contro leren. De uitvinding is verleden jaar door de Zweedse delegatie aan de ont wapeningsconferentie te Genève voor gelegd. Deze supergevoelige seismograaf, die de bijnaam ..zwart kistje" heeft gekre gen. zal op afstand bediend kunnen wor den als een soort onbemande inspectie- post. Het instrument zal de behoefte aan inspecties ter plaatse overbodig maken. De Verenigde Staten hadden eerder een minimum van zeven controleposten in seismisch dubieuze gebieden van de Sowjeturue geëist, terwijl de Russen slechts drie zwarte kistjes wilden toela ten. Eerste hulp bij drenkelingen PERSOONLIJKE LENINGEN worden verstrekt door de financieringsmaatschappij MAHUKO N.V. in alle kantoren van de AMSTERDAMSCHE BANK gezin In Amsterdam werken buitenlanders In Amsterdam werken in loondienst 6.000 buitenlandse arbeidskrachten (met werkvergunning) verdeeld over 40 na tionaliteiten. Het grootste aantal daar van (20 pet.) zijn Duitsers. Voorts wer ken er rond 500 Spaanse en 600 Italiaan se arbeiders. (Advertentie) Frankrijk tot Algerije: (Van een onzer redacteuren) Een driejarig Amsterdams I jongetje heeft zijn leven te dan ken aan een t.v.-uitzending. Het kind leek levenloos, een straat- maker paste de z.g. mond-tot- mond-ademhaling toe. die hij destijds op het t.v.-scherm had gezien en ziedaar het kindje verloor zijn blauwe kleur, begon weer normaal te ademen en was gered. Dit bericht, door geen enkel Nederlands dagblad j.l. donderdag gemist, heeft niet alleen de grote waarde van t.v. onderstreept (dat wisten we al; keker sinds Mies Bouwman! maar vooral ook de algemene belangstelling gewekt voor de hierboven genoemde nieuwe methode van kunstmatige adem haling, die blijkbaar ook door 'eken kan worden gebezigd. Is dat zo? Als we afgaan op berich ten die sinds de bewuste NCRV-ultzen- din* (medio februari jl.) velen onder ogen zijn gekomen, berichten, die van soortgelijke feiten melding maakten: toepasslng van de mond-tot-mond-me thode door leken èn met succes, dan lijkt de praktijk deze opvatting te be vestigen. Belangrijker is echter de vraag: Wat zegt de (toegepaste) me dische wetenschap ervan? Is daar een vrij algemene opvatting over deie kwes- Dr. F.J.A. Hui gei gaf commentaar Leken redden drenkelingen van de door door de zg. mond- tot-mond-kunstmatige ademha ling. Mogen en kunnen leken dit eigenlqk doen? Deze vraag, waarover misverstand kan *|jn ontstaan vanwege enkele elkaar tegensprekende officiële uitspra ken (die later weliswaar wat zjjn gladgestreken, maar de onzeker heid toch niet helemaal wegna men) bebhen wjj voorgelegd aan dr. F. J. A. Huigen, te Lenl hjj Njjmegen Dr. Huigen i« docent in de sociale geneeskunde van het i de r.k. t Nymegen, hui van het Nederlands Huisartsen- genootschap. Zijn commentaar vindt men in bijgaand artikel samengevat. toestellen, die op hetzelfde principe als de mond-tot-mond-methode berusten en in verscheidene variëteiten bestaan. Huisartsen die van deze ontwikkeling kennisnamen uit hun vakliteratuur gin gen de methode in voorkomende ge vallen toepassen. Zo bijvoorbeeld bij jonggeborenen die door een moeilijke geboorte in bijzonder slechte conditie waren gekomen en bij wie de adem haling maar niet op gang kwam. Vele gevallen, ook uit Nederland, zijn zo bekend dat na een kwartier, een half uur. ja soms wel een uur of lan ger mond-tot-mond-beademing het kind je. dat anders zeker ten dode zou zijn opgeschreven, werd gered! Let wel: door artsen die daar tevoren toch óók geen enkele praktische ervaring mee hadden gehad. Volmondig ja ja. sal Frankrijk heeft vrijdag geprotes teerd tegen de inbeslagneming door Algerije van Franse eigendommen. Dit is volgens Frankrijk een schen ding van de Akkoorden van Evian. Voorts werd gezegd dat de over neming van Franse boerderijen en zaken in tegenspraak was met een verklaring over de Algerijnse bedoe lingen, die in januari tijdens onder handelingen voor financiële hulp is afgelegd. In beslag genomen Verscheidene grote landerijen, 69 ho tels, 120 bioscopen en 21 restaurants zijn inbeslag genomen, ofschoon som mige daarvan behoorden aan Algerij nen, die ze van vertrekkende Fransen hadden overgenomen. -y Rusk pleitte voor hulp Algerijnse funktion a rissen leggen de nadruk op dat zij alleen de bedrijfs voering van de eigendommen overne men. niet het eigendom zelf. Zij zeg gen. dat bedrijfsleiding door openbare commissies noodzakelijk is om specula tie en abnormale hoge winsten te voor komen. en dat dit ook in overeenstem ming is met een socialistische politiek. De Fransen namen hun standpunt in op een vergadering, die De Gaulle heeft gehouden met de raad voor Algerijnse aangelegenheden, die ook werd bijge woond door verscheidene topleden var het kabinet. In gevaar Voor mensen die kwaliteit verlangen Dean Rusk, de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, heeft zich in verklaringen voor de com missie voor buitenlandse zaken het Huis van Afgevaardigden Washington uitgesproken voor Ken nedy's programma voor de Ameri kaanse hulpverlening aan het buiten land. Dit voorziet in Amerikaanse bijdragen voor dit doel tot een be- j drag van 4.525 miljoen dollar. De I minister waarschuwde voor het aan- brengen van sterke besnoeiingen in dit programma. „Dit zou neerkomen op het bevorderen van het commu- nistische streven naar wereldover- heersing en het zou van een defaitis tische mentaliteit getuigen", ver klaarde hij. Under appointment by tims Rotterdam 1175) In de bronstijd was het tin voor de oorlogvoering even belang rijk als momenteel het uranium voor de atoomcentrales. Toen dus de Carthagers als opvolgers van de Fhoeniciërs de Straat van Gibraltar hadden afgesloten en Tartessos voor concurrenten ontoegankelijk hadden gemaakt, was hnn eerste daad een vloot uit te rusten om te onderzoe ken waar het tin vandaan kwam dat hetzij vla Tartessos. hetzij via het Rhnedal naar de beschavings centra in het oos telijk deel van de Middellandse Zee verd den. Er stak dus een Carthaagse vloot bt zee onder bevel van admiraal Hlmllko. die in Ier land terecht is gekomen, maar daar na door tegenwind in de Atlantische Oceaan Is afgedreven. Er gaan ver halen, dat hij zelfs de Sargasso Zee tussen de Canarlsche eilanden en de Westlndtsche archipel zou hebben bereikt, maar dit Is hoogst onwaar schijnlijk. Het juiste weten we hier niet van want Himllko heeft hij zijn terugkeer in Carthago geen smake lijk reisverhaal gepubliceerd, maar aan zijn superieuren een geheim ver slag: overhandigd, dat bij de ver woesting van Carthago door de Ro meinen te samen met andere gehei me archiefstukken in vlammen zal zijn opgegaan. In leder geval kunt u hieruit zien, hoe angstvallig geheimzinnig de Car thagers met deze ontdekkingsreizen waren. Zelfs in de Romeinse tijd schijnt het te zijn voorgekomen dat een Carthaags schip, dat op weg was naar de tinstreek" In zuidwest- Enge land, werd gevolgd door een Romeins handelschip, dat op die ma nier de weg wilde leren kennen. De Carthaagse kapitein, die zijn achter volger niet van zich af kon schud den, liet zijn eigen schip op een klip lopen, welk voorbeeld direct werd gevolgd door de Romein, die blinde lings dezelfde koers hield. De Car- thagcr werd door deze daad in zijn vaderland hartelijk gehuldigd en schadeloos gesteld voor het geleden verlies. Veel meer publiciteit hebben de Carthagers destijds gegeven aan de expeditie van Hanna. die het plan had West-Afrika open te leggen. Al le geheimzinnigheid zou hier trou wens ook misplaatst zjjn geweestwant 120 jaar tevoren, t.w. omstreeks 600 v. Chr. was in op dracht van de Egyp tische pharao Ne cho reeds een tocht rond Afrika ge maakt iodat een ieder ten naaste b|| wel wist hoe dat werelddeel on geveer verliep. Hanna zeilde om streeks 480 v. Chr. dus met een grote vloot en 30.000 manschap pen naar het zuiden en kwam tot ongeveer het tegenwoordige Sierra Leone, d.l. dus vóór de gro te bocht die naar de Gondkust voert. Onderweg heeft hij op de Afrikaan se kust een aantal nederzettingen ge vestigd. daarmee het zuiver koloniale karakter van zijn onderneming uit drukkelijk op de voorgrond stellend. Voor geheimhouding van deze reis was dan ook niet de minste reden en Hanno liet het verslag van zijn rete daarom onverbloemd op een bronzen plaat griffen, welk document In de tempel van Melkart werd gedepo neerd zodat de Grieken er een ver taling van hebben kunnen maken, die. als Periplous. d.i. „Omvaring", is bewaard gebleven. Maar een óm- va ring heeft Hanno niet gemaakt, daarvoor moet men om Kaap de Goede Hoop heen. Die kaap voert ons tevens tot de Vliegende Hollander. H. Pétillon. (Nadruk verboden). De Franse regering betwist Algerije niet het recht om het economisch be leid van zijn eigen keus te voeren, al dus de verklaring, maar dit recht kan niet worden uitgeoefend ten nadele Franse belangen, zonder de voorn den van samewerking tussen beide lan den in gevaar te brengen. De basis het Verdrag - - -x - 19$^w4r#'«Ötekend. Krachten* de voor waarden daarvan, is Frankrijk eg de grootste weldoener schrijft Ben Bella, dat de Fransen die in Algerije blijven om onze zorgen en onze hoop te delen en mee te helpen aan de wederopbouw van ons land en de opvoeding van onze kinderen, niets zal gebeuren. In Egyptische ivapensmidse Vijf honderd experts uit Europa Ongeveer 500 Europeanen werken in de Verenigde Arabische Republiek onder contract aan de bouw van militaire vliegtuigen en raketten, onthulde de ..New York Times-' vrijdag. In Egypte zou worden gewerkt aan het perfectio neren van twee landdoelraketten onder leiding van tien Duitse geleerden en voorts zouden vliegtuigontwerpers en technici bezig zijn met het verwezenlij ken van twee straaljagers, die door de Duitse vliegtuigbouwer Willy Mcsser- schmitt ontworpen zijn. Onder hen is dr. Hans Eisele. die gezocht wordt we gens medische wreedheden, die hij in de oorlog in concentratiekampen beging. De Westduitse minister voor economi sche samenwerking Scheel, die in Cai ro is aangekomen voor een bezoek van elf dagen, heeft daar gezegd, dat ziin regering onderzoekt, hoe kan worden NIET VERHEUGEN Rusk zei ook: „Het Westen behoeft zich niet al te zeer te verheugen over dc wedijver tussen de twee grote centra van communistische macht te Moskou en Peking. Per slot van rekening willen de heren ieder voor zich slechts bewijzen dat hun methode om ons te begraven de doelmatigste is. De Sowjetunie en de Chinese volksrepubliek blijven, on- danks hun meningsverschillen, bondge-l voorkomen, dat Duitse deskundigen, die noten", aldus Rusk. I het buitenland werken, een bron van Sprekend over het ..steeds scherper spanning in de wereld worden. Hij voeg- vormen aannemende Chinees-Russische de er aan toe. dal nog geen beslissing geschil" zei Rusk, dat thans m het al-jwas genomen over eventuele terugroe- gemeen in het communistische kamp P'n8 van Duitse deskundigen een neiging tot afwijkend inzicht m V A R. versplintering viel waar te nemen. i ..Terwijl de ernstige economische cri sis in de Chinese Volksrepubliek aan houdt, ondervinden Sowjet-Rusland en andere communistische staten ernstige moeilijkheden bij de voortbrenging van voedsel en bij het afstemmen van hun behoeften op de hulpbronnen, waar over zij beschikken". Rusk gaf ook nog als zijn mening, dat de Sowjetunie dwaas en ongepast zou handelen met het doen opleven van de druk op Berlijn, terwijl cr voor bereidende besprekingen met de Ver enigde Staten over de toekomst van deze stad worden gehouden. Rusk zei dit in een interview, dat op 30 maart is opgenomen en vrijdag in j West-Duitsland ter gelegenheid van het In gebruik nemen van het tweede Duit- se televisie-net is vrijgegeven. tic? Die wetenschap zal om te beginnen zeggen, dat deze methode in feite hele maal niet nieuw is omdat er al in de oude Chinese beschaving sprake van moet zijn geweest. Er zijn zelfs beoe fenaren van de geschiedenis der genees kunde, die in dit verband van de „bij- spreken. waarbij zij zeggen, maar deze mensen hebben daar beroepshalve als vanzelf „feeling" voor.Kan het ook gebeuren door volslagen leken, die zelfs nimmer een e.h.b.o.-cursus hebben ge volgd? Het antwoord moet zijn een volmondig ja. Natuurlijk, oefening is ten alle tijde beter, maar als er ming tijdelijk optrad in de willekeurl- in een noodgeval bij een drenkeling ge spieren, alsook in die spieren welke bijv. nu eenmaal geen medicus of verantwoordelijk zijn voor de ademha- eerste hulpman of -vrouw in de buurt die (heel onwetenschappelijk Is (en hoe v.iak is dat het geval!) dan tussenvorm van de kan een volslagen ongeoefende met een willekeurige en de onwillekeurige spie- behoorlijke kans op succes en zonder ren zijn te beschouwen. (Willekeurige eigenlijk „kwaad" te stichten deze spieren kunnen door onze wil worden vorm van ademhaling trachten toe ta beheerst: onwUekenrige, zoals de hart- passen, spier, functioneren buiten onze wil om red.). Het grote voordeel van de methode is namelijk niet alleen dat ongeoefend- Deze ontdekking kwam met name de heid geen bezwaar behoeft te zijn in chirurgie in de borst- en buikholte bij- noodgevallen, maar ook dat er geen f hulpmiddelen voor nodig zijn en dat het effect van de methode onmiddellijk door iedereen kan worden geconsta- zonder van pas. Bij longoperaties bij voorbeeld had de chirurg altijd te ma ken met bijzonder hinderlijke spier spanningen, die thans, door gebruik te teerd. maken van dit gif. het curare, tot het De Vraag daarbij was: van welke verleden konden gaan behoren Een en methode zullen wij ons bedienen? Daar- ander betekende, dat de naftiurlijke toe diendc men het effect van de ver- ademhaling tijdens de operatie tot stil- schillende kunstmatige ademhalings- belse methode' menen te kunnen verwijzen vierde hoofdstuk van het tweede boek der Koningen. Hierin staat het bekende gebeuren met het zoontje der Sunamie- tische vrouw opgetekend, dat dood was en weer levend werd. Het heet dan o m. dit 'b«Mgd«ne: hif (ElutO VTj'"Su TfcKSjS stand kon komen zodat kunstmatige ^ethoden bestuderen. Ook dit kon ademhalingmoest worden toegpast. thans eigenlijk pas grondig onderzocht „het redmid- worden door toediening van het curare. believen de gehele Het antwoord liet niet lang op rich "f.'-obSto a,'!.eirw=j"tooïS?nUkonmo" achten, want He nnHer™eiHn<ren ein. uitschakelen, iets wat voordien onmo gelijk was. Wat bleek wachten, want de onderzoekingen gin gen door. Zoals men weet neemt de bij inademing zuurstof op legde zijn mond op diens mond Een eeuwenoude methode mond-tot-mond-beademing in elk ge- Met onmiskenbaar cijfermateriaal werd aangetoond, dat de bezwaren te- ïTJL.'EsrM SL beschrijvingen van de re-animatie: het inblazen van levensgeesten. Echter is deze manier van kunstmatige ademha ling van lieverlede totaal in onbruik geraakt; sommigen menen op grond van de vroegere opvatting dat de ziel met de adem verbonden zou zijn. Hoe het ook zij, vele eeuwen heeft men er gehoord. Dat de geijkte metho de van Schafer en Silvester: het mani puleren met de armen van de patiënt, bijzonder weinig uithaalde... Een ver beterde methode Holger Nielsen had inderdaad een veel bfter effect, benaderde toch bij lange r~ het ideaal. nog niet ademingslucht van de redder te laag zuurstof- en een te hoog kool- zuurgehalte zou bevatten, niet opgaat, mits de redder maar steeds diep in ademt bij het toepassen der mond-tot- mond-ademhallng (hyperventilatie) Dan zijn namelijk de concentraties zuurstof en koolzuur in uitgeademde ucht bijna gelijk aan die van verse Tot deze mond-tot-mond-methode nog hioht, althans: het verschil Is dan moet zijn geredeneerd. Het resultaat maar enkele tientallen jaren geleden n,et noemenswaard. daarvan was eenvoudig verbluffend; j v> Aj-vi zij sloeg de andere methoden met stuk- Dit alles speelde zich af Verbluffend Gezocht werd naar een andere me thode. Laten we ook die oude mond- tot-mond-methode eens proberen. schiédde het betekent stapje is e< moeten er v Men constateerde dat inboorlingen in het Amazonegebied van een pijlgif ge bruik fnaakten dat een verrassende werking had: zij smeerden een bepaald gif op hun pijlpunten; drong de pijl in een dier, dan kwam het gif via de aan gebrachte verwonding in de bloedbaan, waardoor het dier onmiddellijk een (tijdelijke) verlamming kreeg, zodat het gemakkelijk bemachtigd kon worden. Onbekende werking Bij nader onderzoek bleek dit gif het z.g. curare te zijn, een weliswaar be kende gifsoort, bereid uit de bast van een boom. maar toch blijkbaar niet zo danig in zijn werking doorgrond dat men van de verlammingsverschijnse len op de hoogte was. Wat kwam na melijk naar voren? Dat die verlam- Kort ven een un- halln8 ztctoif. w« I-Amerika goed. de kunstmatige adem- ull i-mond-tot-mond begon in de verenigde Staten gedurende de Twee. A zeker opgang de Wereldoorlog. In de vakpers kwamen er natuur lijk de nodige publikaties over deze aker# en de bestaande, adequate methoden te verdringen. Het eerst in ^iekenh' Mede dank zij een t.v.-uitzen ding van de NCRV, die tot stand kwam in samenwerking met het Oranje Kruis, de overkoepelende organisatie van alle e.h.b.o.-af delingen, is men op vele plaatsen- in den lande spoorslags begonnen met het oefenen in de z.g. mond- tot-mond-methode by kunstma tige ademhaling. Waarom?Om dat deze methode het wint van alle andere. Als proefobjecten fungeren poppen, die in februari hun weg naar de verschillende afdelingen hebben gevonden. beademmgs- herontdekking, hetgeen ook weer tot de nodige discussies in medische kringen aanleiding gaf. Ziehier één van de vragen die werden opgeworpen: Bij de ze methode is sprake van uitgeadem- De redder merkt nameiljk dat hij de longen van de patiënt opblaast doordat diens borstkas omhoogkomt en als het ware weer terugveert. Hier is sprake van een effect als bij het lucht blazen in een lege ballon: sluit men de ballon niet af. dan komt de lucht vanzelf weer terug. De ervaring heeft voorts geleerd dat de leek meestal begint met onvoldoende inblazing maar al spoedig zelf de juiste werkwijze vindt. De enige uitzondering die men voor leken zou moeten maken is het toepassen van de ze methode bij zuigelingen en zeer klei ne kinderen. Belgische kabinet bleef overeind De moeilijkheden, die donderdagnacht het voortbestaan van de Belgische ka tholiek-socialistische regeringscoalitie van premier Lefèvre schenen te bedrei gen. zijn afgewend. Vrijdagmiddag werd. na intensief overleg tussen de regering en de lei ders der beide regeringspartijen, een nieuwe regeringstekst voor één van de wetsontwerpen ter hervorming van de „handhaving van d» openbare orde" goedgekeurd door de Kamer van Volks vertegenwoordigers. Met 159 tegen 29 stemmen aanvaardde de Kamer de nieuwe wet. waarbij harder optreden tegen relletjes bij stakingen mogelijk wordt. Het zal verder verboden zijn aan stakers om wegen ?n spoorwegen te blokkeren. De socialisten stonden aan vankelijk zeer huiverig tegenover de nieuwe wet. Kerncentrales in Engeland In Engeland zijn vrijdag twee atoom- centrales voor de electriciteitsvoorzie- ning in bedrijf gesteld. Te Berkeley opende prins Philip officieel een cen trale van 275 Megawatt En 300 km daar vandaan te Bradwell werd een centrale van 300 Megawatt geopend. Een Megawatt is duizend kilowatt. Jjt eea fcoafe Ky, I Een 26-jarige Brit, die op glansrijke wijze aan een der Britse universi teiten was afgestudeerd, is gisteren te Cambridge veroordeeld tot 18 maanden gevangenis straf wegens het stelen van zeldzame kaarten uit de bibliotheken van dc universiteiten van Oxford en Cambridge. Hij was hiermee begon nen om, door verkoop van de gestolen ge schriften, zijn schulden te delgen. „Maar toen ik aal be zig was, kon Ik er niet meer mee ophouden", zo verklaarde de „ge leerde" verdachte. I Dal kunst een ab stract begrip Is en niet gebonden is aan vastge stelde regels bleek gis teren opnieuw in Jersey City (V.S.) toen een jury een ondersteboven hangend schilderij een hoofdprijs toekende. Het kunststuk, dat „herfst bladeren" uitbeeldde, was tentoongesteld in het stedelijk museum van de stad. Een van de juryleden verdedigde de uitspraak met de op merking: „Een goed schilderij is een goed schilderij, of het nu rechtop hangt of niet" en de schilderes voegde er lakoniek aan toe: „Ach, als je naar herfst bladeren kijkt doet het er niet toe van welke kant je ze ziet". I Een viertal Groningse studenten is gisteren in Ierland aangekomen om zich drie maanden lang te verdiepen in de Ierse economische en maat schappelijke problema tiek. De studenten ver blijven in het graaf schap Roscommon op de westelijke oever van de Shannon. I De Joodse ondergrond se activiteiten in de door de nazi's bezette landen tijdens de Twee de Wereldoorlog hadden slechts tot doel de eer van de Joden hoog te houden en niet om per sonen voor de vijand te verbergen. Dit heeft een Israëliër, die in Tel Aviv terecht stond we gens het zenden van Jo den naar concentratie kampen, voor de recht bank verklaard. I Het blad van de Russi sche strijdkrachten, Ro de Ster, heeft de Ver enigde Staten verweten een nieuwe gevaarlijke stap te hebben gezet in de richting van een kernoorlog tegen de j Sowjetunie door Polaris- onderzeeboten in de Middellandse Zee te sta tioneren. De landen in dit gebied worden ge- aarschuwd voor het Let wel: dit alles geldt uiteraard al leen voor die gevallen die bij de ru briek „nood breekt wet" ondergebracht moeten worden. In die gevallen zijn seconden immers kostbaar. Blijft een drenkeling langer dan sier minuten van adem verstoken dat treden onher stelbare beschadigingen aan de herse nen op. Het parool is daarom: verspil zelfs geen fracties van seconden door een drenkeling eerst op het droge te brengen. Staande of knielende in het water of leunend op de rand van een boot kan de redder hem al gaan be ademen. Wat te doen? Breng uw lippen op de wangen van de patiënt rondom de mond en blaas lucht in het slachtoffer tot u de borst kas ziet uitzetten. De neusgaten met uw wang afsluiten om verlies van lucht te voorkomen. De beademing kan het beste geschie den met een snelheid van 12 tot 20 maal per minuut. Natuurlijk zijn er wel enkele bezwa ren aan de r ona-tot-mond-methode verbonden, waarvan de voornaamste is dat leken wel eens moeite kunnen heb ben de luchtweg van de patiënt vrij te houden (vandaar dat het hoofd van het slachtoffer zo ver mogelijk Oneindig beter zou het na- tuurlijk zijn indien veel méér Nederlanders een e.h.b.o.-cursus gingen volgen, zodat de kans dat een geoefend helper in de buurt is waar geholpen moet worden veel groter wordt. Laat dat laatste dan de moraal van dit artikel mogen zijn geva dat President Lopez Mateos van Mexico en zijn vrouw en dochter zijn na hun vertrek uit Nederland in de Westduitse hoofdstad Bonn aangekomen. Op het de I vliegveld werden zij verwelkomd door mobiele .Bondspresident Lübke en zijn echtge- verbon- note. De Mexicaanse president bhjft idrie dagen in West-Duit*land.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 9