Nieuwe leidse Courant i' Ter voorkoming van fatale vergissing Commentaar Russische raket: contact verloren Vloedgolf van naamsveranderingen Directe verbinding Kremlin- Witte Huis Eigenlijk liever een telex dan een telefoon Opkomstplicht verkiezingen Spanjaarden krijgen respijt tot maandag Atoom- en raketbases in de Stille Oceaan Loenik op of achter de maan Roolvink blijft bij kritiek op de SER H I? Jl Zaterdag 6 april 1963, 44ste jaargang COMMENTAAR OVER: Eerste hulp by drenkelingen Hoofdredacteur: Or. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „StanNattigh is ghebleven mijn hert in •eghenspoet' Zie pagina 9 J Leiden Steenstraaf 37 - Abonnementsprijzen bezorging 18 19 DE Sowjetunie heeft zich gisteren bij monde van haar afgevaar digde bij het ontwapeningsovcrleg in Genève, Tsarapkin, ak koord verklaard met het Amerikaanse voorstel een directe verbin- ding tot stand te brengen tussen Washington en Moskou. Tsarap kin deelde mee, dat elke regering zelf moet bepalen waar de (tele foon- of telex)lijn in haar land moet eindigen, zo meldden wij giste ren in een deel onzer edities. Wel moeten, zo zei de Russische afge vaardigde, garanties worden gegeven, dat de berichten die over deze I lijn worden gezonden, in handen komen van de „geëigende rege- iringsinslanties". De vraag, v 'niet veel moeilijkheden ople- Vieuws in één oogopslag Een belangrijke slap op de moeizame weg naar ontwapening wordt ge noemd het voorlopige ak koord, tussen de Sowjet unie en de Verenigde Sta ten bereikt, om tussen Kremlin en Witte Huis een directe telefoon- of telexverbinding aan te leggen zulks als „nood rem" tegen een kernoor log. Vergissingen met het lanceren van raketten e.d. kunnen op die manier langs directe, persoonlijke weg worden opgeklaard, voordat een keten van tragische reacties op zo'n vergissing zou ontstaan. De kwestie met de ontslagen Spanjaarden bij de Staatsmijnen was ook vandaag nog niet tot een oplossing gebracht. De ar beiders krijgen tot maan dag gelegenheid om te be slissen of ze alsnog aan het werk willen gaan. Het verzoek van prin ses Marijke, voortaan Christine te worden ge noemd, ontketent ccn vloedgolf van naamsver anderingen in geheel het land. Gemeente- en schóol- besturen o.m. staan voor de taak, straten en scho len te herdopen. Hier en daar is dat zelfs al ge beurd. Prinses Beatrix heeft gisteren in Tokio een show van Japanse bruidstoilet- ten bezichtigd. Even later verscheen zij zelf in een dergelijk bruidsgewaad. Vervolgens is zij naar de parelkwekerijen vertrok ken. Met een pleidooi voor een grotere bijdrage aan de hulp voor de ontwik kelingslanden begint de K.V.P. haar verkiezings manifest. Het christelijk zieken huis De Lichtenberg te Amersfoort verkeert in o.a. financiële moeilijk heden. Het bestuur heeft de directrice ontslag aan- De Loenik 1 de maan vermoedelijk passeerd. Vanmorgen was er geen contact met het Russische ruimtevaartuig, maar het leek erop of vlak daarvoor enkele in gewikkelde handelingen waren verricht, wellicht het maken van maanfoto's. r de verbinding moet komen, zal wel en, zo zei hij. De „hete lijn" tussen het Witte Huis en het Kremlin is een' van de door de V.S. voorgestelde maatregelen die kun nen worden uitgevoerd voor het eigen lijke ontwapeningsproces begint. De Amerikaanse afgevaardigde in Ge nève, Stelle, noemde aanvaarding van het voorstel een belangrijke ontwikke ling". De Ver. Staten juichten dit van harte toe, zo zei hij. Hij kondigde nader overleg met de Russische delegatie over deze kwestie aan. Regeringskringen in Washington heb ben intussen te kennen gegeven by een rechtstreekse lijnverbinding de voorkeu* te geven aan een telexverbinding boven een telefoonverbinding, dit om vertaal- moeliykhedcn en het gevaar van misver, standen zoveel mogelük te beperken. Amerika ziet ook liever een verbinding tussen militaire hoofdkwartieren dan tussen het Witte Huis en het Kremlin zo werd eraan toegevoegd. Men sprak in Washington de wens u,t dat de Russische aanvaarding van een verbinding die de kansen op een wereld oorlog verkleint, zal leiden tot ernstig overleg over betere contacten tussen beide landen. Eerste-Kamerlid weer in vrijheid Naar wij vernemen is het Eerste-Kn- merlid Harm. H. tevens raadslid en oud-wethouder van Finsterwolde, giste ren ontslagen uit voorlopige hechtenis. De vier eerder gearresteerde kopstuk ken in de affaire-Finsterwolde, de 43-jn- rige kommies ter secretarie S. K.. de 51-jarige fraktieleider der communisten H. S., de 47-jarige werkleider der G.S.W.-arbeiders S. F., en het 57-jarige raadslid der CPN A. B bevinden zich nog in arrest. Tegen dit viertal heeft de rechtbank namelijk destijds een vel tot gevangenhouding verleend. Hiertegen is beroep aangetekend dit beroep zal de volgende week worden behandeld. De minister van binnenlandse zaken heeft er In een brief aan de burgemees- op aangedrongen nauwgezet uit ing te geven aan de In de kieswe atte bepalingen over de opkomst plicht bij verkieziugen. Deze wet legt aan degene, die volgens het kiezersre- gister bevoegd Ls tot keuze mede te werken, de verplichting op zicli binnen de voor de stemming bepaalde termijn aan te melden bü het stembureau van het voor hem aangewezen stemdistricL De burgemeester dient, op grond van de kieswet, al naar ziin oordeel zonder geldige reden verzuimd is de opkomst plicht na te leven de zaak aanhangig maken bij de kantonrechter De minister van justitie zal de amb tenaren van het openbaar ministerie verzoeken de nodige aandacht te schen ken aan processen-verbaal terzake, zc heeft de bewindsman van binnenlandse zaken voorts aan de burgemeesters degedeeld. Naar welingelichte kringen in Papee te hebben medegedeeld, zal op de atol Moeroeroa, behorend tot de Toeamotie- archipel in Frans Polynesië, een Franse atoom- en raket-proefbasis worden ge bouwd. Op deze atol, die ongeveer 1.200 km ten zuidoosten van Tahiti is gelegen, worden begin mei driehonderd militaire technici verwacht, om met de voorbe reidende werkzaamheden te beginnen. Deze zullen zeker tot 1965 duren. Het jongste Russische maanschot met de Loenik 4 zou volgens de plannen zUn verlopen, al werd na enige tyd het con- tact met het ruimteschip verloren. D» radiotelescoop van het Britse observa- torim te Jodrell Bank ving gisteravond om 21.26 uur signalen op van de raket De signalen kwamen, nadat men vüf en een half uur lang zonder resultaat had geluisterd. Een door radio Moskou uit gezonden communiqué meldde toen, dat de instrumenten aan boord normaal werkten. Er werden echter geen verder» Inlichtingen gegeven over de missie van dc Loenik 4. Er bleken echter geen aa te zijn dat de Loenik op de landen, of dat er van een afstand waar nemingen zouden worden gedaan. De directeur van het observatorium, sir Bernard Lovell zei, dat de Russen vol gens hem drie dingen konden doen: A De raket in een baan dicht om de maan brengen, B een landing bij lage snelheid uitvoeren en C de Loenik langs de maan laten cirkelen en terug laten keren naar de aarde. „De eerstkomende uren kun nen zeer opwindend zijn", zo zei hfj. Later werd uit Bochum, West-Duits- land vernomen, dat het Instituut voor ruimteonderzoek In Bochum bekend had gemaakt, dat het Russische ruimteschip zich in de nabijheid van de maan bevond en zou beginnen met het overseinen van foto's. Het instituut had dit uit Moskou iwijzingen Een progr-mma van radio Moskou getiteld „Dc maan geraakt", dat gis teravond zou worden uitgezonden, is zonder opgave van redenen niet door gegaan. De radio gaf in plaats daarvan pianomuziek en een literaire lezing Sinds tien minuten over tien gister avond had het Britse observatorium het contact met de Loenik verloren. Voor zwembaden 50 aanvragen Bij het ministerie van volkshuisves- tnig en bouwnijverheid liggen momen teel ongeveer vijftig aanvragen voor de bouw van zwembaden, waarvan de plannen technisch en financieel rond zijn. Tien bouwvergunningen liggen gereed en kunnen worden afgegeven zodra de plannen voor deze zwembaden ook financieel in orde zijn bevonden. In de eerste drie maanden van dit jaar werden, ondanks de lange periode, waarin niet gebouwd kon worden, ne gen rijksgoedkeuringen voor zwem- badbouw afgegeven. Volgens sir Bernard Lovell werden er enige ingewikkelde handelingen uit gevoerd, voordat de signalen zwegen Hij zei gisteravond nog niet te weten of dit inhield, dat het vaartuig op de maan was gebotst of dat het achter de maan was verdwenen. nationale klasse worden aangelegd. Hier mede zal in oktober worden begonnen. Op Tahiti zelf zal een achterhoede basis worden ingericht. Daartoe worden in Papeete in mei de eerste technici ver wacht, voor de bouw van magazijnen en laboratoria en de inrichting van me dische diensten. Volgens dagbladberichten zouden de kosten van diit alles minstens vijftig mil joen gulden bedragen, met inbegrip van de bouw van observatoria en radarsta tions voor het registreren van atoomproe- Aanhangwagen doodt man Een losschietende aanhangwagen van een veeauto is vrijdag in Roosendaal op twee voetgangers ingereden. De 78- jarige heer C. van Overveld werd zo ernstig gewond, dat hy ter plaatse over leed. De 65-jarige heer C. Dielisse liep enkele ribfracturcn 'op. Het ongeluk ge beurde op het kruispunt Molenstraat- Burgemeester Prinsensingel in Roosen daal. Vlak voor het kruispunt schoot de koppeling van de aanhangwagen los. De wagen reed het trottoir op, waar beide voetgangers liepen. T TET ziet er niet naa Spaanse kompels i uit, dat de bij het stakingsconflict betrokken 250 i de directie van de Staatsmijnen, dit weekeinde tot een vergelijk zullen komen. Alle pogingen van de Spaanse diplomatieke en consulaire vertegenwoordigers ten spijt blijven de beide partijen vast houden aan lijnrecht tegenover elkaar staande voorwaarden. „Eerst a werk, dan praten", zegt de mijndirectie. De mijnwerkers hebben tot m dagmorgen de gelegenheid alsnog aan het werk te gaan. Doen zij dit niet dan blijft het ontslag, dat hun donderdag is aangezegd, van kracht en zul len zij naar hun land moeten vertrekken. Zoals bekend zijn de Spanjaarden in staking gegaan wegens klachten over de verzorging in het gezellenhuis „Le.venbroek". Zij eisen onder meer een uitgebreider menu en stromend warm water op hun slaapkamers op de hoger gelegen verdiepingen het huis. Het deze week in Sittard en later in Brunssum tot uitbarsting gekomen conflict staat niet op zichzelf. Volgens stakingsleiders was het de druppel, die voor hen de emmer deed overlopen. Zij beklagen zie1 over de behande ling. Zij menen misleid te zijn door in Spanje bij wervingsacties verspreid drukwerk. .De afgelopen vijf weken zouden niet minder dan drie korte werkstakingen aan de staking in Sit tard vooraf zijn gegaan, die alle dri« het gevolg waren van misverstanden wegens gebrek aan voldoende contact tussen hen en hun werkgevers, aldus de Spanjaarden. Ze geven toe, dat klachten over de maaltijden slechts als een aanleiding zijn aangegrepen om het werk neer t* leggen. Zij menen door de Nederlan ders met de nek te worden aangezien Het personeel van het gezellenhuis vindt het merendeel van de klachten van de Spanjaarden absoluut ongegrond. Het wijst erop, dat niet aan elke extre me wens tegemoet gekomen kan worden in een woongemeenschap van tweehon derd personen. Het tehuis kan 550 gasten herbergen, plannen zün in voorbereiding voor de bouw van barakken, waar nog eens 150 personen gehuisvest kunnen worden. Zün die barakken gereed, dan kan de „Lcyenbroek" zevenhonderd Spanjaar den herbergen. Er zitten er nu i en dc klacht van meer dan drie kompels op een slaapkamer wordt dan ook niet au serieux genomen. Het zUn vaak de Spanjaarden zelf, die aandrin- Gisteren zijn 65 van de 175 Toegoenezen, die sinds eind ok tober in het kamp te Westerbork hebben gewoond, met het m.s. Willemstad naar Suriname ver trokken. Dan komt een einde aan hun grote zwerftochten in de laatste vijftien jaren- In 1950 ver trokken de meeste leden van deze besfoten christengemeen schap uit hun woonplaats Toegoe op Java naar Nieuw-Guinea, om dat zij wegens hun duidelijke Ne derlandse, sympathieën niet meer overweg konden met de Indone siërs. In Hollandia trachtten zij twaalf jaren lang moeizaam een nieuw bestaan op te bouwen, maar toen de eerste Indonesiërs verschenen, wilden zij niet lan ger blijven. Met behulp van de Nederlandse regering reisden zij per vliegtuig naar Nederland en zij hebben ruim vijf maanden 'in Westerbcrrk vertoefd. Nu zij weer naar een nieuw land reizen, zijn zij vol goede moed en dank baar dat zij opnieuw de kans krijgen onder de rood-wit-blau- we vlag en onder de regering van Koningin Juliana een be staan te verwerven. Want zij hebben Oranje en de nationale kleuren lief. i kamer in WAAROM Uit gesprekken met de stakende mijn werkers in leeftijd variërend va tot 35 jaar is duidelijk geworden dat de meeste Spanjaarden niet precies we ten waarom zij eigenlijk staken Verscheidenen merkten op: „In Spanje leven we gelukkig. Er schijnt zon. Hier verdienen we wel goed, maar hebben niet evenveel plezier als in Spanje". Toch maakten de meeste Spanjaarden een allesbehalve mistroostige indruk. In de kantine van het gezellenhuis groep ten ze met flinsterende ogen rondom eer bandrecorder, die op volle sterkte Spaan se volksmuziek speelde. Ze waren ziel nauwelijks bewust van het unieke var de toestand, dat zij voeding en onderdak krijgen van de Staatsmijnen, die hen nog maar kort geleden hebben ontslagen (Voor vervolg zie pagina 11) Staatssecretaris Roolvink heeft de Sociaal-Economische Raad geantwoord op zijn brief van 1 april waarin de S.E.R. reageert op een door de heer Roolvink gemaakte opmerking in de vergadering van de Eerste Kamer van 19 maart J.l. betreffende de adviesaanvrage over een wettelijke regeling van het minimum^ loon d.d. 2 juni 1959. De heer Roolvink schrijft: „Het ligit iet in mijn bedoeling op alle in uw brief aan de orde gestelde punten thans in te gaan. Ik hecht er slechts aar uitdrukking te brengen, dat ik - mijn publieke verantwoording jegens de Eerste Kamer heb willen stellen er gesteld heb, dat het bepaald onbevre digend is, dat uw raad tot dusver offi cieel niet heeft gereageerd op de ad viesaanvrage in kwestie. Vandaar mijn uitspraak in de Eerste Kamer: „Wat ik echter niet helemaal begrijp is, dat de betrokken werkcom- ie nu al meer dan 2% jaar niet bij- is geweest en dit vraagstuk schijn baar heeft laten liggen". Het wil mij voorkomen, dat dit, mijn hoofdbezwaar, in uw schrijven niet .•eggenomen Teneinde misverstand uit tc sluiten, verklaar ik mij gaarne bereid tot nader mondeling overleg met het d lijks bestuur van uw raad" DAT ER. indien althans de Russische bewilliging van kracht blijft, een rechtstreekse telefonische verbinding tot stand komt tussen het Witte Huis en het Kremlin, is stellig een van de merkwaar digste en kenmerkendste gebeurtenissen van deze overigens reeds van merkwaar digheden zozeer vervulde tijd. Het is een aanwijzing de zoveelste in welk een gespannen eeuw wij leven. De telefoonlijn zal ook moeten dienen om. zo het kan, het uitbreken bij vergissing van een atoomoorlog alsnog te voorkomen. Gesteld, door een fatale vergissing is een raket afgevuurd naar de overzijde, dan moet in de luttele tijd die nog rest de man aan de overzijde worden bezworen, dat het alles een fout is en dat de ket tingreactie niet in werking mag treden. Weinig kan ons duidelijk leren hoezeer wij leven aan de grens van enorme drei gingen. Dat ook de Rus er thans in heeft bewilligd, kan de ernst van de situatie slechts onderstrepen. Maar de totstandko ming van deze verbinding kan tegelijk gelden als een bewijs, dat aan beide zijden het besef aanwezig Ls dat wat zou kun- nen gebeuren zo verschrikkelijk is, dat zoveel ais mogelijk is ter vermijding er van dient te worden ondernomen. En dan mogen we dankbaar zijn dat in deze zelfde ernstige situatie, waarin wij ais heel de wereld leven, tevens de tech-' nische mogelijkheid van dit voortdurende contact gegeven is. De verbinding is op zichzelf trouwens opmerkelijk genoeg. De noodzaak ervan mag dan zijn ingege ven door de wens. het ernstigste te voor komen, deze verbinding biedt daarnaast kansen tot allerlei andere vormen van persoonlijk contact tussen de beide grote regeringsleiders van oost en west. De diplomatie krijgt In onze eeuw toch wel een geheel eigen karakter. Vele eeu wen lang heeft >"cn zich bij een ontmoe ting met de ander moeten afvragen, of zijn komst met vrede was. Reeds zijn komst toch was iets uitzonderlijks. Straks echter is er voor de allergrootsten der we reld de eenvoudige mogelijkheid tot, met uitsluiting van ieder ander cn op welk moment het hun goeddunkt, een persoon lijk gesprek langs de lijn. Het is iets waaraan de wereld zelf nog zal moeten wennen, ook al omdat zij n» metterdaad de kans gaat lopen dat haar werkelijk iets kan ontgaan. We gaan een tijdperk in van diplomatie van wel zeer persoonlijk karakter. Een eeuw van spanning is het, en de tot standkoming van deze lijn bewijst het eens te ineer. Wat mogen we dankbaar zijn, zelfs geen telefoonlijn te behoeven om met onze zorgen naar God te gaan. (RITA) PEW lagedrukgebied veroorzaakte gis- teren hienr en daar nog een but maar wordt snel gevolgd door een hoge- drukgebied dat zich van Zweden Midden-West-Europa uitbreidt. Reeds vandaag voert een krachtige oostenwind droge en ook iets warmere lucht aan. Het weer zal de komende dagen een volop zonnig karakter heb ben waar wij de laatste weken niet mee zijn verwend. De middagtemperaturen, die de laatste dagen beneden 10 graden Celsius bleven gaan geleidelijk hoger worden en zullen tot 12 a 14 graden op lopen. Deze ontwikkeling betekent voor ons een belangrijke stap naar echt zon. nig lenteweer, hetgeen wij tot dusver hebben gemist. De Bilt verwacht tot zondagavond: Droog en over het algemeen zonnig weer. krachtige tot matige wind tussen oost en noordoost en ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt Zondag 7 april: zon op 6.04. onder 19.22; De Bilt maan op 17.40, onder 6.02. Twente Maandag 8 april: zon op 6.02, onder E'ndhov» Tendens stationair HOOGWATER SCHEVENINGEN 7 april: 2.35 v.m.: 14 50 n.m. 8 april: 3.09 v.m.; 15.23 n.m HET WEER IN EVROPA «nppurten hedenmorgen teven uur Dinsdag 9 april: volle i JJET SIMPELE verzoek van Op de^ scheepswerf A. ren al niet minder voortva- de Koninklijke Jaarbeurs, bracht door een dochtertje prinses Marijke aan haar Vuyk in Capelle ouders om voortaan Chris- sel zou maandag dc Prinses gadering i reeds in de raadsver- die er laten. Dit opleidingsschip Prinses Marijkelaan aan de reld bekend en gaat tine te mogen heten, heeft Marijke te water worden ge- besloten de een vloedgolf van naamsver- anderingen te weeg gebracht. Overal in het land zijn er instituten die naar de jong ste Prinses zijn genoemd, er Prinses Marijke- Marijke tc noemen, is het houdt. Deze is als nog moeilijker om tot naamv erandering voor hun kind voor het Koninklijk onder wijsfonds voor de scheep vaart was al van die naam voorzien. In allerijl zijn de i die te komen, tenzij ze indertijd heten straten naar haar. letters echter weggehakt kortom de naam prinses Ma- nu staat er Prinses Christii rijke was gemeengoed ge- op. te pas- naam wijzigen dan kan dat het zekere voor het onzekere mogelijk bezwaarlijk zijn, hebben genomen en alle na- temeer daar in de desbetref- lannemcn dat fende akten ook van MariJ- Men mag overal in het land de straat- kehal wordt gesproken. En zijn er gisteren al in vele ge- namen worden veranderd, voor dc ouders, die hun oran- meenten Christines bij de gistische gevoelens indertijd burgerlijke stand aangege- B. en W. van Uithoorn \va- Moeilijker is het echter voor tot uitdrukking hebben ge- ven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1