GLEN EYRIE" F Joden vieren paasfeest op traditionele wijze \geesïeujk even. i „Christus kennen en Hem bekend maken" hoofdkwartier dernavigators" Onvermoed perspectief op de oecumene DEZE WEEK IN EEN WOELIGE WERELD ZONDAGSBLAD H ZATERDAG 6 APRIL 1963 - r m Palmzondag Juichend haalde Jeruzalem Christus in. Slechts de godsdienstige leiders hielden zich afzijdig en sneer den. En tochmisschien waren zij juist degenen met werkelijkheidszin. Zij geloofden niet in een ver lossing van het Romeinse juk. Zij voelden intuïtief aan dat de tijd daarvoor nog niet rijp was. Maar het volk geloofde wel. En wij zijn geneigd dat prachtig te vinden. Daar komt het toch op aan? Het gaat toch om geloof? Dat is ook een gedachte die telkens weer in onze tijd gehoord wordt. Juist in onze dagen van verwereldlijking en materialisme zijn we blij met ieder sprankje geloof. En toch is dat een gevaarlijke en bovenal onbijbelse gedachte. Het gaat er in de bijbel niet om of de mensen geloven, zelfs niet of ze geloven in God. De bijbel vraagt niet: „Gelooft u?" maar „Wat gelooft U?" of beter: „Wie gelooft u." Deze mensen, die Christus als Koning inhaalden, ge loofden in de verlossing, maar niet in de verlossing van hun zonden, van hun zelfzucht, van hun eigen ik, maar in de verlossing van de vijandelijke onder drukking. Zij wilden weer ..zichzelf' zijn. hun eigen leven leiden. De verlossing van Christus is er echter op gericht dat wij niet langer van „onszelf" zijn maar van Christus. „GLEN EYRIE" in de staat Colora do, V.S. sedert 1953 in het bezit van de organisatie „De Navigators", de interkerkelijke hulporganisatie, die ver tegenwoordigers heeft in 14 Ameri kaanse steden en 10 andere landen, „The Garden of the Gods" de tuin der goden zeggen de folders op de reisbureaus en de wegwijzers even buiten Colorado Springs in de Amerikaanse staat Colorado. Beide hebben hetzelf de doel, namelijk de toerist te lokken naar een plaats van uitzon derlijke schoonheid aan de voet van de met sneeuw bedekte .Pikes Peak" in de Rocky Mountains, die zich als een honder denkilometers lange bergketen van Canada naar hier uitstrekt. grond schijnen op te rijzen, de zelfs in de winter meestal diep blauwe lucht en het gezonde klimaat, maken een reis mooie stuk natuur dubbel en dwars de moeite waard. waaronder Nederland, is het onder- De rode zandsteenrotsen, die in grillige vormen zomaar uit de werp van dit artikel, dat geschreven is door Gien Karssen-Leinenga. Het werk van „De Navigators" in Nederland staat onder leiding van Ro ger E. Anderson. Op het ogenblik wor den voorbereidingen getroffen voor de handel, ïs het landgoed jaarlijkse bijbelstudieconferentie, die fijtt van 5 tot 12 augustus op Woudschoten te Zeist gehouden zal worden. „Glen het landgoed omringen. Eyrie". Glen Erie wil zeggen Vele bezoekers. die zich de deze vogels bewonen nog steeds Massale Sederavond in Amsterdam (Van een medewerker) „Gij zult uw zoon vertellen op die dag aldus: Dit is om hetgeen de Here mij gedaan heeft toen ik uit Egypte trok" en „Daarom onderhoud deze in setting ter bestemder tijd, van Jaar tot jaar". Duizenden jaren geleden werd dit in het bijbel boek Exodus opgetekend. Eeuw na eeuw hebben de joden dit gebod onderhouden, ieder jaar weer. Geen joods boek is zo vaak herdrukt, geen zo vaak door joodse kunstenaars uit al le eeuwen verlucht als de Ha- gada, de vertelling, de overle vering. Het in het boekje ver vatte verhaal over de uittocht uit Egypte inspireerde ben. Eenmaal per jaar maar wordt het boekje gebruikt, op de jood se datum 15nissan (dit jaar 9 april), als het acht dagen duren de Pesachfeest, het Paasfeest, be- Sint waarop de uittocht uit Egyp- i wordt herdacht. met deze uittocht mers als God de uittocht niet had laten plaatsvinden had, naar men selijke begrippen, geen joods volk bestaan. Eeuw na eeuw hébben de joden de herinnering aan de uit tocht bewaard en er als het ware steeds opnieuw aan deelgenomen tot in onze dagen. In Israel eenmaal per jaar, in de verstrooiing op beide eerste avonden van het Pesachfeest. Dan zit het joodse gezin geschaard rond de tafel, de Sedertafel. een maaltijd waarop uit de Hagada Op Sederavond beihoi wordt gelezen, verteld en gezon gen over de uittocht. Het ge schiedt overal ter wereld op haast gelijke wijze. In bijna ieder joods huisgezin. Waar het niet gebeurt uit godsdienstige overtuiging, daar wordt de Sedertafel in ere gehouden, zoals bij velen in Israel, uit nationale oogmerken. Omdat het een stuk geschiedenis is. Onvermoed perspectief op de oecumene, door dr. A. Flolet (O.F.M.). Uitgave Paul Brand N.V., Hilversum. De ondertitel van dit werk over de oecumenische gedachte luidt: „Poging tot integratie van het katholiek of reformatorisch belij den". Het gaat hier om een rooms- katholieke visie, een streven naar meer diepgang in het oecumenisch gesprek. De werkelijke oecume nische houding is bereid tot zelf correctie, zo wordt gesteld, en ze openbaart zich pas waar het leven met de ander leidt tot een bezin ning op het eigen Kerk-zijn. De rooms-katholieke moet er kennen. dat hij de reformatie no dig heeft, dat de reformatie de westerse Kerk kan bevrijden van de mening, dat de uniforme ge stalte waarin ze tot nu toe leefde de enige en juiste vorm was. Daar door kan de ene Kerk de veel vormigheid bereiken, die de ver schillende landen en tijden van Haar vragen. Dit boek vraagt om deze mentaliteit en de schrijver verklaart, in een voortdurend con tact met de christenen der refor matie, vele door de rooms-katho lieke theologie verwaarloosde elementen te hebben ontdekt. Een bezinning, die kan bijdragen tot de groei der Kericen naar de wa- matses gegeten te tcorden. Sederschotel Op de Sederschotel, een gewoon bord dienst kan doen, maar die vaak speciale borden zijn die van grote kunstzinnigheid getuigen, prijken symbolische ge rechten. Er liggen drie matzot op, het brood der ellende, dat ge durende de acht dagen van het feest wordt gegeten. Zij stellen voor de priesters, levieten en het volk Israël. Er is een gebraden beentje ter herinnering aan het paaslam, wat morror en radijs als verzinnebeelding aan de bit tere tijd in Egypte doorgebracht. Voorts charoset, een zoet meng sel van appelen, amandelen, rozij nen, kaneel, suiker en wat wijn, naar Oosters gebruik en toe spijs, dat de kleur heeft van leem waarvan de joden in slavernij tichels moesten bakken. Dan nog een gebraden ei als teken van rouw en wat peterselie en zoutwa ter om in te dopen. Vier bekers wijn worden op Sederavond ge dronken om te toasten. Er wordt toch een verjaardag gevierd. De geboorte van het joodse volk. De vier bekers herinneren aan de vier uitdrukkingen waarmee de uittocht werd aangekondigd: „Ik zal uitvoeren", „Ik zal redden", „Ik zal verlossen" en „Ik zal ne men". Een vijfde onaangeroer de beker staat apart voor de pro- Huiselijk feest Het aanrichten van de Seder is een specifiek huiselijke aangele genheid. een avond waarop het joodse gezin verenigd is. „Ieder die honger heeft, kome en ete en viere het Pesachfeest mee". Eeuw na eeuw heeft de joodse huisvader deze zin gezegd bij de aanvang van de Sedertafel. In vroegere tijden, toen de verbin dingen tussen de steden moeizaam waren, gebeurde het vaak dat joodse reizigers aanklopten bij hun geloofsgenoten in den vreem de om de uittocht mee te geden ken. De tijden zijn veranderd en het komt niet meer voor dat men aanklopt bij vreemden om de Se der te vieren. In de laatste jaren waren er ve len in Nederland die getroffen door de oorlog alleen ter wereld stonden of om andere redenen niet in de gelegenheid waren de Seder aan te richten. Daarom begon de Nederlands Israëlitische Hoofdsy nagoge te Amsterdam enige jaren geleden gemeenschappelijke Se- deravonden te organiseren. In verschillende delen van Amster dam vinden zij plaats. Zozeer ko men deze massale plechtigheden tegemoet aan de verlangens, dat het aantal deelnemers jaarlijks stijgt. Het eerste jaar zaten 150 mensen om de Sedertafel. het tweede 300, het derde 480, verle den jaar ruim 500 en dit jaar bij na 600. In het nieuwe Rai-gebouw is het dat de Amsterdamse opper- rabijn A. Schuster de Seder leidt. Het door de joodse gemeente te Amsterdam genomen initiatief van gemeenschappelijke Sedervie. ring is aldus inmiddels uitgegroeid tot een nog jonge traditie die aan de eeuwenoude traditie is gekop peld. Niet verbroken werd de ketting, waarin tot uiting komt dat ondanks alles wat het joodse volk in de loop der eeuwen is aan gedaan, het 't Boek blijft koeste ren als het kostbaarste bezit. Het is dit Boek, de traditie, dat ieder jaar meer mensen er toe brengt gemeenschappelijk de Seder te vieren, de herinnering te bewaren aan het feit dat duizenden jaren geleden plaats vond: dat ieder jaar meer komen om de jongste van het gezeldschap de vraag te horen stellen: Ma nisjtana wat verschilt deze avond van alle andere avonden En het ant woord: Awadiem Hajinie sla ven waren wij onder Farao in Egypte, maar de Eeuwige, onze God. voerde ons uit met sterke hand en machtige arm. Zo werd de Amsterdamse Rai het toneel van een eeuwenoude joodse plech tigheid. bijna 10.000 in 1962, zijn het eens met een vooraanstaand zaken-j man uit het nabijgelegen Denver, die zei: „De geschiedenis van Glen Eyrie is de meest inspireren de, die ik ooit heb gehoord". Bijna honderd jaar geleden, toen vanwege het goud in de ber gen véin Colorado het Westen tot leven kwam, vestigde generaal W. J. Palmer, pioneer, spoorwegbou wer en stichter van Colorado Springs zich op Glen Eyrie. Hij bouwde daarop een kasteel in Tu- dorstijl om zijn Engels georiënteer de vrouw een genoegen te doen en noemde de waterval in de rots ravijn naar een van zijn dochters „Dorothee Falls". Dat de gene raal een man met een vooruitzien de blik was blijkt uit het feit, dat vele installaties in het kasteel zo modern waren, dat ze nu nog in gebruik zijn. Zo had Gen Eyrie electrisch licht kort na de stad New York. Op het landgoed, waar in de loop der jaren 22 gebouwen zijn verrezen, bevinden zich Lyons zandsteenformaties die vol gens de geologen plm. 240 miljoen jaren oud zijn en grijze Dakota formaties, die op een leeftijd van 120 a 130 miljoen jaar bogen Een combinatie die blijkbaar zelden voorkomt. De Navigators Sedert 1953 is Gien Eyrie in het bezit van De Navigators, de inter kerkelijke hulporganisatie. die vertegenwoordigers heeft in 14 Amerikaanse steden en 19 andere landen, onder andere in ons land. De aanvankelijke bedoeling was. dat de bekende evangelist Dr. Bil ly Graham dit landgoed tot zijn hoofdkwartier zou maken. Hij trok zich evenwel terug. over tuigd, dat God Glen Eyrie voor De Navigators had bestemd. De Navigators, een zogenaamd „ge- loofswerk", d.w.z. een organisatie die financieel wordt gedragen door de giften van sympathiseren de Christenen, had tot op dat mo ment een klein kantoorgebouw bé zeten in Los Angelos, waarin haar internationaal hoofdkantoor was gevestigd. Voor de ogen van allen die er bij betrokken waren, voltrok zich in zes weken tijds een twintig- ste-eeuws wonder. Het eerste wonder in een lange rij was, dat de rooms-katholieke eigenaar het landgoed voor een vijfde van de geschatte waarde (340.000 doll.) aanbood aan een protestants christelijke organisatie, op voor waarde dat de Navigators bij de overdracht, die zes weken later moest plaats hebben 110.000 doll, in contanten moesten neertellen. Die zes weken behoren tot de meest dramatische in de geschie denis van de Navigators. Giften, meest kleine, telegrafische post wissels, toezeggingen van over de hele wereld stroomden binnen. Zo kwam er onder andere 1000 uit Nederland. De eerste offers wer den vrijwillig gebracht door leden van de Navigatorstaf. Sommigen boden hun auto aan, een bruidje gaf 100 doll, bestemd voor haar huwelijk, anderen kochten verze keringen af. Op de morgen van de betaaldag was er nog een te kort van 20.000 doll. Om een uur 's middags, de gestelde tijd, was evenwel het totaalbedrag over schreden! God had de gebeden verhoord! Deze zomer, nadat bin nen de gestelde tijd de laatste af betaling is gedaan, zal er een dag zijn waarop een speciale wijdings- imerkelijker dan de uiti derlijke schoonheid van de „Tuin Goden", opvallender dan de dzame samenstelling van de <e en grijze rotsformaties op Glen Eyrie, is voor de bezoeker het werk in harten en levens van toegewijde jonge mannen en vrou- die zich gezamenlijk scha- achter het bekende motto van Navigators Christus kennen en Hem bekend maken". dienst zal worden gehouden. Billy Graham had de wijdingsdienst zullen leiden, maar heeft juist op doktersadvies moeten afzeggen. Doel Glen Eyrie dient een drievoudig doel. In de eerste plaats is het het internationale hoofdkantoor van een werk, dat over de hele wereld toenemende bekendheid en invloed geniet. Kerkelijke leiders gaan meer en meer de noodzaak van het lekenapostolaat zien als een oplossing tot wereidevangeli- satie in onze tijd van bevolkings explosie en specialisatie. Indivi duele training van de enkeling schijnt niet alleen de oplossing te zijn in geestelijke arbeid, maar ook in de diplomatieke dienst en topfuncties in het bedrijfsleven. Mr Herbert Hoover, een „van de vorige Amerikaanse presidenten, heeft gezegd, dat de opleiding tot diplomaat zo veelzijdig is. dat de ze alleen op individuele basis van man-tot-man moet plaats vin den. Op deze taak, de geestelijke en praktische ontwikkeling van de enkeling, hebben de Na vigators zich in hun dertigjarig bestaan gespecialiseerd. De na druk ligt hierbij niet zozeer op de propagering van de eigen organi satie als wel om predikanten, zendelingen) evangelisten en in dividuele Christenen te helpen bij hun taak in kerk, evangelisatie en nazorg. Verzoeken om hulp ko men binnen van over de hele we reld van predikanten en Christe lijke organisaties in zulk een aan tal, dat men daaraan onmogelijk kan voldoen. Hoe waardevol deze arbeid ook in ons land is blijkt uit een artikel, dat de Rotterdam se gereformeerde evangelisatie predikant, dr. K. D. Kraan, on langs in het „Centraal Week blad" schreef. Navigator-Bijbel- stud emateriaal, dat vooral inge steld is op de praktijk van het Christenleven is in ruim 20 talen vertaald en wordt over de hele wereld gebruikt. In de tweede plaats dient Glen Eyrietot conferentieoord. Voor deze zomer zijn er van mei tot september elf Navigator-conferen ties gepland. Naast de jaarlijkse stafconferentie zijn er conferen ties voor middelbare scholieren, studenten, echtparen en predikan ten. Prominente predikanten van uiteenlopende kerken en zendings organisaties nemen, naast de ei gen staf. als gastsprekers daar- Op het ogenblik ziet men uit naar de komst van onze bekende landgenote en evangeliste mejuf frouw Corrie ten Boom. Tijdens de overige maanden staat het landgoed ter beschikking voor kerken en groepen. Op de agenda van de afgelopen maanden zagen we onder andere een prgdikan- tenconferentie over het thema „Lekentraming in de kerk", een conferentie voor toekomstige jeugdleiders van Youth for Christ, een conferentie voor de kadetten van de nabijgelegen „Colorado Air Academy", waar toekomsti ge officieren van de Amerikaan se luchtmacht worden opgeleid. theoreti- prakt.sche ontvangt. Uniek Het derde aspect van Glen Ey rie is het belangrijkste en inder daad uniek. Dit is het eigenlijke trainingsprogramma. De visie en de methode van de nian-tot-man training, zoals die door de Navi gators wordt gegeven, is zoals we die zien bij de apostel Paulus in het boek Handelingen. Terwijl hij door Azië en Europa trok nam hij mannen als Timotheus, Titus en anderen met zich mee. Hij leerde hen als Christen te leven, anderen te winnen en die te on derrichten weer anderen te win nen en op die manier het aantal discipelen te vermenigvuldigen. Paulus gaf dit principe van gees telijke vermenigvuldiging weer toen hij aan de jonge Timo theus schreef: „En wat gij van mij gehoord hebt onder vele ge tuigen, vertrouw dat toe aan ver trouwde mensen, die bekwaam zul len zijn om ook anderen te onder richten." (2 Tim. 2:2). Men ge looft, dat ook in onze tijd mannen en vrouwen zich het beste kunnen bekwamen voor een geestelijke taak als men naast e sclie opleiding een „on-the-job" training Mei andere woorden ding in een werksituatie, nauwkeurige observatie van de hele mens mogelijk maakt. Op dit ogenblik zijn er 60 a 70 jonge mannen en vrouwen als „trainees" aan de vaste staf van 50 medewerkers onder de bekwa me leiding van de algemeen di- rekteur, Lome Sanny, toegevoegd. De leeftijd varieert tussen de 20 en 30. Velen ontvingen reeds Na vigator-training in hun vorige woonplaats. Van maandag tot en met vrijdag vult elk een achturi ge werkdag op kantoor, in de ei gen drukkerij, keuken, garage, enzovoort. Als vergoeding hier voor ontvangen ze kost en inwo ning en een klein bedrag aan zakgeld. Daarnaast ontvangt el ke „trainee" geestelijke en prak tische hulp, die afgestemd is op zijn individuele persoonlijkheid en toekomstige mogelijkheden. Dan wordt er door ieder deelgenomen aan een intensief wekelijks Bijbel- studieprogram en volgt men cur sussen. De cursussen variëren dit semester van lessen in „Dogma tiek", „Overzicht van het Nieuwe Testament", „Verdieping geeste lijk leven" tot „Tendens in het wereldnieuws". Op de vorige roos ters kwamen naast „Stromingen en secten", lessen in het „Spre ken in het openbaar", „Hoe word ik een beter secretaresse" en een cursus typen voor. een jaar onderljrak om volgen» zijn eigen woorden „Meer over Christus en de Bijbel te leren". Zijn commentaar is: „Mijn hele le vensperspectief heeft zich verdiept sinds ik hier kwam." Dat de jon gelui een taak toegewezen krijgen zonder aanzien des persoons blijkt uit het feit, dat Valdois een tijd als tuinman en daarna als kok werkzaam was. Nu werkt hij in de drukkerij. Er worden geen kerkdiensten op „Glen Eyrie" gehouden, 's Zon dags verspreiden staf en „trai nees" zich over de plaatselijke kerken in Colorado Springs, waar velen een taak in zondagsschool of jeugdwerk hebben. De invloed in Colorado Springs is evenwel niet alleen kerkelijk. Uit een rap port, dat dezer dagen door een neutraal publiciteitsbureau werd uitgebracht, bleek dat vooraan staande figuren in het bedrijfs- en zakenleven de aanwezigheid van de Navigators bijzonder waarde ren. Men vond, dat moreel, eco nomisch en geestelijk deze organi satie een zeer gunstige invloed op de stad heeft. De „Trainees" blijven gewoon lijk van drie maanden tot een! jaar op Glen Eyrie. Een kleinj aantal blijft werkzaam voor De Navigators, meerderen gaan wer-l ken voor hun eigen kerk of an dere zendingsorganisaties en we anderen gaan terug naar h plaats in de maatschappij. De e kiest het onderwijs, de ander de verpleging, weer anderen de in dustrie en het bedrijfsleven om als leek hun getuigenis uit te dragen. Zij zijn het ook die weer nieuwe „trainees" recruteren. Op dit moment biedt Glen Ey-| rie een internationale aanblik, Daar is bijvoorbeeld ds. Peter Church, een baptistenpredikant uit Zuid Afrika, die een jaar ver lof uit zijn gemeente nam om hier meer praktische ervaring ten a zien van lekentraining in de kerk op te doen. D«^r, is Ray Hoo van Jamaica. Als medewerkers van De Navigators die nu voor een jaar van oriëntatie en voorgezet te training op Glen Eyrie vertoé- ven zijn het echtpaar Dagfinn en Grethe Saether uit Oslo, Ann Horsford, dochter van een beken de chirurg uit Londen en secre taresse Yumiko Seno uit Tokio. «flllllllllllf Vijftien paasverhalen Trainees De „trainees" vertegenwoordi gen zo'n twintig protestantse ker ken en denominaties en komen uit verschillende milieu's. De meeste mannen hebben hun militaire dienst achter de rug. Velen wer den in die tijd door de christelij ke militairenhuizen die de Navi gators in Amerika en Europa be heren, bereikt. Velen hebben een universitaire opleiding, zoals bij voorbeeld de 29-jarige ir. Darrel Vijftien auteurs, de meeste met bekende namen, hebben mee gewerkt aan de handige en goed kope uitgave van dit boekje. Zijl hebben allen getracht rondom het! Paasfeest, dat overigens treffen-i der dan welk verhaal ook de blijd-| schap van de opstanding ver woordt, menselijke verhalen te schrijven waarin het opstandings feit een centrale rol speelt. Som mige auteurs zijn kennelijk niet geslaagd in deze opzet. Hun ver halen raken de kern van Pasen niet en wat er dan overblijft, is niet meer dan een zoet gemedi- teer dat niet vermag te onroe- ren. Van de geslaagde verheden lijk ons het beste dat van dr. J. H. Bavinck. Bijzonder goed leesbaar is ook het verhaal van mr. Louis de Bourbon. Het valt ten slotte in de uitgever te prij zen dat hij ook enkele verhalen op nam die voorgelezen kunnen wor- Canadezen maandag ter stembus De rol van Canada in de westelijke defensie Revolte in Argentinië Begrippen We hebben er bij een vorige gelegenheid al op gewezen, dat de begrippen conservatief en li beraal in de namen van de po litieke partijen in de Canadese verhoudingen weinig te beteke nen hebben. Het is een bekend verschijnsel, dat zgn. conserva tieve groeperingen vaak „pro gressiever" zijn dan liberale. Zo is het ook in Canada. De namen de partijen zijn niet in alle IN de afgelopen week kwam er een eind aan de verkie zingscampagne In Canada cn maandag a.s. gaat men er ter stembus om een nieuw parle ment te kiezen. Dit laatste moet gebeuren, omdat in het begin van dit Jaar het kabinet van premier Diefenbaker ten val werd gebracht en het parlement werd ontbonden. De Conserva tieve partij van Diefenbaker be schikte alleen niet over een meerderheid ln het Lagerhuis en was aangewezen op de steun van een der kleine partijen, i.e. de Social Credit Party. Tegen over zich vond Diefenbaker de grote Liberale partij van Lester B. Pearson. Het kabinet van Diefenbaker had dus al bij zijn geboorte weinig levensvatbaar heid en het was duidelijk, dat sljn politieke tegenstanders slechte op een gunstige gelegen heid wachtten om het ten val te knnnen brengen. Amerika Diefenbaker, die in 1958 aan het bewind is gekomen door ge bruik te maken van oen gevoel van onbehagen bij de Canade zen over de Amerikaanse invloed in hun land. trachtte begin fe bruari dit oude wapen te hante ren om zich uit de moeilijkhe den te redden, die de val van zijn minderheidskabinet dreig den te veroorzaken. Hij spiegel de zich aan het voorbeeld van de Franse president, beschuldig de de Verenigde Staten van een onaanvaardbare inmenging in de Canadese binnenlandse aan gelegenheden en meende op de ze wijze wel de oppositie de wind uit de zeilen te hebben ge nomen. Niets was echter min der waar, wam de oppositie kwam toch in het geweer. De li beralen en de Social Credit Par ty, die samen een meerderheid in het Canadese Lagerhuis kun nen vormen, brachten Diefenba ker ten val. Afspraken van Canada's uit 1959 (tijdens het bewind van Diefenbaker) stammende verplichting, zijn strijdkrachten uit te rusten met Amerikaanse kernwapens. DU zou moeten geschieden in het kader van de afspraken voor de Amerlkaans-Canadese verdedi ging van het Noorden van het Westelijk Halfrond. Beslissing De felle uitval van Diefenba ker naar de Verenigde Staten wekte in de vrije wereld de in druk, dat het westelijke bond genootschap ongeveer op instor ten stond. Eerst Frankrijk met de afwijzing van Engeland als lid van de EEG, die evenzeer tegen de Verenigde Staten ge richt was. Toen Canada, een land, waarvan men een derge lijke houding helemaal niet ver wacht zou hebben. Zij, die de achtergrond kenden van Dlefen- bakers optreden wisten evenwel beter. De premier was ln moei lijkheden geraakt als gevolg van zijn getalm Canada heeft in de afgelopen jaren voor ongeveer 700 miljoen dollar geïnvesteerd in raketten, vliegtuigen en artillerie, die ge schikt zijn om met kernwapens te worden uitgerust. Pearson, leider van de Liberale partij, is van mening, dat dit geld wegge gooid is, als de Amerikaanse kernwapens niet worden aan vaard. Diefenbaker bleef echter op verder uitstel aandringen. Hij noemde de zich wijzigende defensie-regelingen een be dreiging van de Canadese souve- reiniteit (als gevolg van het feit. dat de Verenigde Staten heer en meester over de kernwapens zouden blijven). En zo liet hij het op een beslissing aankomen. Enkele van zijn ministers dis- tancieerden zich van hem, na men ontslag, of lieten weten, zich bij eventuele vervroegde het nakomen niet e tracfa Canada een welvaartsstaat te maken. Dit heeft er toe geleid, dat Pearsons Liberale partij veel van haar bezwaren daarte gen heeft laten vallen en heel wat water in haar politieke wijn heeft moeten doen. Verschuiving? Een gevolg van Diefenbaker's „progressieve" optreden is ook geweest, dat de socialistische groeperingen in Canada de hoof den bij elkaar hebben gestoken hebben gevormd, de New De mocratie Party, uit welke naam angstvallig het begrip socialis tisch is geweerd. Deze partij heeft vorig jaar 18. van de 265 Lagerhuiszetels veroverd. Zij verwacht er maandag nog meer uit het vuur te slepen. Veel kunnen het er bijna niet zijn, omdat het socialisme tot dusver in Canada niet geliefd is ge weest. Zou deze groep dus een belangrijk succes gaan boeken, dat zou dit wel moeten inhou den, dat er ook op dit gebied een verschuiving aan de gang is. Dat er veranderingen in de Canadese politieke verhoudingen hebben plaatsgevonden is duide lijk. Hoe dat precies het geval is. zullen we volgende week we ten. Geen inzet De verwachting, dat de ver kiezingsstrijd zich vooral zou toespitsen op dc kwestie der be wapening, Is niet geheel be waarheid. Wel proberen Diefen baker en dc leider van de So-" eial Credit Party er politieke munt uit te slaan, de een van wege het profiteren van de an ti-Amerikaanse gezindheid bij talrijke Canadezen, de ander speculerend op de tegenzin, waarmee velen ln het land pra ten over de hoge defenslekosten. De Liberale partij van Lester Pearson maakte het probleem niet tot een belangrijke inzet van de verkiezingscampagne. Misschien houdt zulks verband met het feit, dat Pearson eens de Nobelprijs voor de vrede heeft gewonnen. Wellicht heeft het Iets te maken met de ver kiezingstactiek. Hoe dan ook. dc liberalen legden het zwaartepunt van de propaganda op sociaal- economisch terrein. Quebec Een probleem, waar met na me de liberalen mee te kampen hebben is de tegenstelling tussen de twee bevolkingsgroepen van Canada, die Engels- en de Franstaligen. In de provincie Quebec, waar de laatsten ver reweg in de meerderheid zijn, drijft men zijn tegenzin tegen de „overheersing door de Engelsta ligen" zo ver door, dat men niet op de Liberale partij wil stemmen, omdat zij niet geleid wordt door een liberale politicus van Frans-Canadese afkomst. Voordat Diefenbaker aan de macht kwam. was dat nog wel het geval, toen Louis Laurent premier was. Toen deze werd opgevolgd door Pearson werd een groot deel van de liberalen in Quebec de partij ontrouw, hetgeen mede tot de overwinnng van Diefenbaker leidde. Lesage Ook in juni van het vorige jaar konden de liberalen van de provincie Quebec nog niet de moed opbrengen, zich achter Pearson te scharen. Wel steun den zij bij de provinciale ver kiezingen van november jl. de 48-jarige liberaal Jean Lesage op overweldigende wijze. Maar die is dan ook een Franse Ca nadees. Het gevolg was, dat bij de verkiezingen van juni voor het lagerhuis de zonderlinge So cial Credit Party, waarvan een der leiders Réal Caouette een Franse Canadees is, in de pro vincie Quebec met grote spron- gen vooruit ging en op 30 zetels In het Lagerhuis aanspraak mocht maken. Het Is waarschijn lijk, dat men in Quebec nog niet vcei geleerd heeft en dat dc ge schiedenis zich zal herhalen. Men zegt van Lesage, dat hij zelf leider van de Liberale par tij in geheel Canada en premier van het land wil worden. Argentinië grote vraag, of een der grote partijen er in zal slagen, een meerderheid in het Lagerhuis te verwerven, in Argentinië heeft men met nog groter moeilijkhe den te kampen. Daar moeten binnenkort verkiezingen worden gehouden, die wellicht zullen lei den tot de terugkeer van pero nisten in de nationale politieke arena. Zoals men weet zijn het sedert de val van Peron de mili taire leiders geweest, die de po litieke balans in Argentinië in evenwicht hebben gehouden. Van tijd tot tijd bleek er in de ge lederen van de strijdkrachten onenigheid te bestaan, die tot kritieke situaties leidden. Maar die konden telkens weer worden opgelost. Nu de parlementsver kiezingen naderen zijn bepaalde elementen in opsland gekomen omdat zij tot elke prijs willen voorkomen, dat de aanhangers van Peron opnieuw een rol gaan spelen in de politieke aangele genheden van het land. DIEFENBAKER Normaliseren Deze vrees is begrijpelijk, ge zien de ervaringen, die Argenti nië met het peronlsme heeft op gedaan. De zaak heeft echter ook een andere kant. De pero nisten. die nog zeer talrijk zijn ln het land, kunnen niet blijvend uit het politieke leven worden verbannen. Het heeft misschien al wat le lang geduurd, voordat een begin werd gemaakt met het normaliseren van de politie ke verhoudingen. Maar dat be hoeft nog niet te betekenen datl er nu een streep onder moet worden gezet. Dc afloop van dc machtsstrijd binnen de Ar gentijnse strijdkrachten is dan ook van het grootste belang voor de toekomst van Argentinië en als gevolg daarvan ook voor het grotere deel van Latijns-Amerl- ka. dat zich In een overgangs stadium bevindt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 14