Kamer vraagt regeling voor mindervaliden Bij behandeling Algemene Bijstandwet Wordt motie uitgevoerd? Bosschap bezorgd over het bos- en heidebezit De Herstelbank bepleit researchaftrek Bioscoopbezoek (50 min) daalde weer met 6 pet Scherpe kritiek bij HAL Immofund heeft weer een raad van bijstand NIEUWE LEIDSE COURANT 7 DONDERDAG 4 APRIL 1963 (Van onze parlementsredactie) De Tweede-Kamerfracties van de KVP, de PvdA, de VVD en de CHU hebben de behandeling van het ont- werp-Algemene Bijstandwet aange grepen om er bij de regering op aan te dringen op zo kort mogelijke ter mijn een algemene groepsregeling voor minder validen tot stand te brengen. Een motie van deze strek king werd gisteravond namens hen door de voorzitter van de Kamer commissie voor maatschappelijk werk, mevrouw Heroma-Meilink (soc.), ingediend. Minister Klompé reageerde met de mededeling, dat zij dolgraag de zor gen en de noden van de mindervali den wil verlichten. Maar, zo zei zij, men kan dat niet zó en op dit mo ment van de regering vragen. De be windsvrouwe vond het nodig, eerst overleg te plegen met haar collega's in het kabinet, alvorens een definitief standpunt te kunnen laten horen. Ze zou vandaag hierover nadere mede delingen doen. Maar gisteren voerde ze reeds een groot aantal bezwaren tegen het verlangen van de Kamer meerderheid aan. In de eerste plaats kan de regering ée gemeenten, die de groepsregelingen moeten uitvoeren, onder het huidige wettelijke bestel daartoe niet dwingen. De kans op uitvoering van een regeling voor de mindervaliden zou slechts wor den vergroot, als de rijksoverheid de gemeenten hiervoor de financiën ter be schikking stelt.. Vervolgens zou het invoeren van zo'n groepsregeling het beraad over de in voering van een volksverzekering tegen de gevolgen van invaUditeit frustreren. Een groepsregeling voorziet in gratis Uit keringen. terwijl de regering ernaar streeft op den duur de invaliditeitsge- volgen op te vangen door middel van een volksverzekering, uiteraard met pre miebetaling. Hiermee is echter geruime tijd gemoeid en zolang willen de indie ners van de motie niet wachten. Als derde argument tegen de motie bracht mejuffrouw Klompé naar vo ren. dat zij momenteel als minister haar zwanenzang zingt. Door het ac cepteren van de motie zou het aftre dende kabinet het volgende kabinet binden. Het zou haar niet verwonde ren, vervolgde minister Klompé, als de overige leden van het kabinet zij bevonden zich op dit moment, in de Haagse Schouwburg ter gelegen heid van het bezoek van de Mexi caanse president haar standpunt zouden delen. En dis het kabinet de motiie zou accepteren, zal het de maat regel in geen geval meer uitvoeren. Mevrouw Heroma reageerde vooral op dit laatste argument enigszins veront waardigd. ,,Men kan van de Kamar toch niet verwachten, dat ze haar menings vorming stop zet omdat het kabinet bin nenkort heengaat." Ze wees erop, dat de regering de Kamer wél tot op* het laatste-ogenblik hard laat werken. Be wijs daarvan is onder meer de sterke aandrang, die minister Klompé op de Kamer heeft uitgeoefend om 'het ont- werp-Bijstandwet nog voor de verkie zingen, te. behandelen. In ieder geval zou dus vandaag meer duidelijkheid ontstaan over het lot van deze belangrijke motie. Onaanvaardbaar Op nog allerlei andere manieren werd minister Klompé in het debat, dat tot één uur in de nacht duurde, belaagd. Ondanks de waardering voor het wets ontwerp, die de meeste sprekers hadden geuit, werd niettemin een twintigtal voorstellen tot wijziging ingediend, amendementen, die soms een niet gerin ge draagkracht hadlden. Het begon meteen al by artikel 1. Dit artikel legt de gemeenten de plicht op, aan bchoeftigen bijstand te verlenen in de noodzakelijke kosten van het bestaan. Mevrouw Heroma stelde voor, het woord „noodzakelijke" te schrappen, teneinde te voorkomen, dat de bijstands norm te krap wordt gesteld. Minister Klompé noemde dit amende ment onaanvaardbaar, zelfs namens de hele regering. Wanneer het amendement wordt aanvaard, zo zei ze, krijgt men bij het beantwoorden van de vraag, hoe- vei- de plicht van de overheid bij het verlenen van bijstand moet gaan, een oeverloze situatie. Deze zaak raakt het wezen van het wetsontwerp. Ook over de ingediende amendementen zou van daag worden gestemd. Het ingrijpende amendement van mevrouw Heroma, dat alleen door socialisten is ondertekend zal waarschijnlijk worden verworpen Groepsregelingen Eveneens weinig kans maakt' de socialistische aanval op het artikel, dat bepaalt, dat ook de z.g. groeps regelingen onder de werking van de Bijstandwet zullen vallen.^ Reeds in haar antwoord aan de Kamer had minister Klompé gistermiddag, laten weten, dat zij verwijdering van dit artikel ronduit vreselijk zou vinden. Het wetsontwerp zou, zo had de mi nister betoogd, in dat geval alleen nog maar betrekking hebben op de „armen" van de Armenwet (de groepsregelingen betreffen ook blinden, gerepatrieerden. Ambonezen, enz.), want zij, die bijstand behoeven worden dan weer verdeeld in verschillende sociale klassen. Het wetsontwerp wil dit onderscheid juist opheffen. De overheid heeft de plicht, iedere burger, die niet in staat is in zijn bestaan te voorzien, bij te staan, zonder onderscheid des persoons, zonder te kijken naar rang en stand, of naar de vraag of de oorzaak, waar door de burger bijstand nodig heeft voortkomt uit een zeer individuele situa tie. of dat deze oorzaak voorkomt bii een grote groep, aldus minister Klompé. Het debat over enkele amendemen ten werd aangehouden tot vanmiddag omdat hetzij de minister, hetzij de Kamer er op dit late uur niet geheel uitkwam. Enkele andere amende menten werden door de indieners in getrokken, hetgeen ondervoorzitter Bommer in één geval zeèr demonstra tief bekrachtigde door het stuk te verscheuren. Tot de belangrijkste amendementen •ehoort ook het door velen gesteunde voorstel van de heer Franssen (soc.). waarin bezwaar wordt gemaakt tegen de erplichte instelling van een commissie 'sn advies in iedere gemeente. Minister •Ciompé zei, dat ze aanvaarding van dit jmendement zeer zou betreuren. Be waar had de bewindsvrouwe ook tegen ien amendement van mevrouw Heroma. dat beoogt de sociale raden, die volgens het wetsontwerp moeten verdwijnen, nog aflooptermijn van drie jaar te geven. Afwijzend de Kamer over de hele lyn afwijzend. In haar antwoord aan de Kamerleden die het woord hadden gevoerd welk antwoord byna V/i uur duurde w&s ze uitvoerig op de bezwaren ingegaan, zonder evenwel de kritiek te accepteren. Tegenover de heer Smallenbroek (a.r.) hield de minister vol, dat het wetsont werp wél kan worden gefundeerd op de solidariteit van de hele volksgemeen schap. Men kan toch wel degelijk spre ken van een gemeenschap binnen het Nederlandse staatsverband, meende zij. De heer Smallenbroek had betoogd, dat de taak van de overheid begint, wanneer de andere samenlevingsverbanden in so lidariteit zijn tekort geschoten. Het over heidsingrijpen is dus gebaseerd op een tekort aan solidariteit. Met de heer Kikkert (cJh.) was me juffrouw Klompé het eens. dat er voor de diakonieën genoeg te doen zal blij ven. Zij zou eén nauwe samenwerking tussen overheid en particulier initiatief toejuichen! Tot ds. Mieras (s^g.) zei de Tunis ter, dat ze met hem geen theolo- ;isch debat wilde beginnen, hoewel dal jijzonder verleidelijk was, Ds. Mieras .ad ernstige bezwaren tegen het wets- nbwerp ingebracht. Slechts op één klein onderdeel nam': mejuffrouw Klompé gisteren een sug gestie van de Kamer over. Mejuffr. Ten Broecke Hoekstra (lib.) stelde voor, de naam van de wet te ver anderen en wel van Algemene Bij standwet in Algemene Bijstandswet. Door inlassing van de s werd. zo meende zij, meer aansluiting verkre gen bij het heersende spraakgebruik. Nagenoeg de hele Kamer was het daarmee eens en op dit punt bleek de minister bereid, haar standpunt te wijzigen. Het tot dat doel ingediende amendement nam zij over. Voorlichting over brandgevaar Kans op brand in het voorjaar het grootst (Van een'onzer verslaggevers) Het Bosschap (bedrijfschap voor de bosbouw en de houtteelt) maakt zich zorgen o.ver het bos- en heide bezit van ons land. Op het ogenblik bestaat dit bezit uit 260.000 ha bos en 82.000 ha heidevelden. Vijftig jaar geleden echter was het totaal ongeveer twee maal zo groot, n 1. 000 ha. Vooral het heideareaal is zienlijk verkleind: in een halve w liep dit met ruim 300.000 ha terug. Een van de belangrijke oorzaken 1ervan vormen de branden, die ieder jaar opnieuw weer honderden hecta ren kostbare recreatiegrond verwoes ten. Ongeveer de helft van het aantal branden ontstaat, zegt het Bosschap, door menselijk toedoen en dan voor tweederde door onvoorzichtigheid en voor eenderde door kwaadwilligheid. Daardoor alleen al zijn er sedert 1952 rond 11.000 hectaren aan bos en heide Na literaire avond: Fel protest tegen „obscene kunst" van Jan Wolkers (Van een onzer verslaggevers) Namens B. en W. van Bergen heeft loco-burgemeester E. J. van Rees Vellln- ga in een scherpe verklaring kritiek ge oefend op een literaire avond (georgani seerd door een plaatselijke boekhandel) waar drie auteurs (Hans Andreus, Gerrit Kouwenaar en Jan Wolkers) uit eigen werk voorlazen. De loco-burgemeester zegt, dat een van de auteurs (hij bedoelde Jan Wolkers) „zijn keuze had laten vallen op een ge deelte dat door z'n obscene Inhoud d» grens van het toelaatbare met betrekking tot de openbare orde en goede zeden verre overschreed". B. en W. van Bergen zyn van mening, dat dit soort manifes taties aangeduid met de naam „kunst", niet mag leiden tot misbruik van de grondwettelijke vrijheid van menings- uiting, die deze vrijheid met zioh brengt, niet kennen. Levensonderhoud weer duurder Het landelijk prijsindexcijfer van het levensonderhoud (basis 1959-'60=100). gaf van medio januari tot medio fe bruari een stijging met twee punten te Deze stijging werd voor een belang rijk deel veroorzaakt door de duurdere groenten, aardapppelen en eieren. vlammen opgegaan, wat tot gevolg had dat niet minder dan 110 vierkante kilometer voor lange tijd aan ons spaar- ime recreatiegebied werd onttrokken. CAMPAGNE Om het publiek tot zuinigheid aan te anen zat de commissie bosbrandwfer in het Bosschapde voorlichting oyer het voorkomen van bosbrand weermei kracht ter hand nemen. Zij wordt daar bij gesteund door de Heidemij., Staats bosbeheer, A.N.W.B.. P.T.T., Neder landse Spoorwegen en regionale bes- brandweerorganisaties. Deze voorlichtingscampagne start nu, omdat het gevaar voor bosbrand in het voorjaar het grootst is. Tussen 1924 en 1961 kwamen in de maanden maart, april en mei de meeste bos- en heide branden voor. n.l. resp. 16.3 procent, 26.5 pet en 23.8 pet. van het jaarlijks totaal. In de zomermaanden juni, juli augustus daarentegen waren die per centages resp. 11.8, 9.5 en 6.5 pet. Oorzaak van deze pick in het voor- lar is het feit dat de vegetatie na de winter is uitgedroogd en méér nog dan andere jaren vormt dit voorjaar (na eer strenge afgelopen winter) deze uitdroging een gevaar. BESTRIJDING In bos- en heiderijke streken in ons land zijn nu in totaal veertien regiona le bosbrandweerorganisaties werkzaam. Als communicatiemiddel ten behoevë alarmering en bestrijding worden de telefoon, kortegolfzenders en mobi lofoons gebruikt. Ook het vliegtuig is belangrijke plaats gaan ii hulpmiddel bij de observatie. Tiveede Kamer Cassatie-ontwerp aangenomen (Van onze parlementsredactie) Weinig woorden waren gistermiddag Voor de Tweede Kamer genoeg, alvo rens te besluiten tot aanneming var wetsontwerp tot wijziging van de rege len met betrekking tot het geding cassatie. De behandeling van dit wets ontwerp was op 28 februari, op verzoek van minster Beerman, geschorst, toen het er naar uitzag, dat de Kamer uitspreken, dat de Hoge Raad zich ook zal moeten uitspreken over schending van vreemd recht. De Kamer wilde hiermee tot uitdrukking brengen, dat behalve Nederlands, Surinaams en £illiaans recht ook het volkenrecht het Europees recht door de Hoge Raad in beschouwing kan worden genomen. Nadat intern overleg is gevoerd, kwam minster Beerman met een nieu we formulering, nl. „schending van het recht met uitzondering van het recht van vreemde staten." De Kamer ging hiermee akkoord. KATWIJK AAN DEN RIJN Kleuterschool startte al. Aan de Prins Bernhardlaan is men reeds enige maanden bezig met de bouw van een nieuwe kleuterschool. Deze Her vormde school zal binnen enkele weken worden geopend. Er zal plaats zijn voor een 80-tal kinderen; het is namelijk een tweelokalige school. Zeer speciaal is de ze kleuterschool bestemd voor de kleu ters uit de „Koestal" en omgeving. Was het barre winterweer geen spel breker geweest, dan zou de school deze week in gebruik genomen' zijn, maar twee maanden heeft de bouw gestag neerd en dus is de openingsdatum ver schoven naar later. Intussen had het schoolbestuur reeds een hoofdleidster benoemd: J. J. Streef- Tand uit IJmuiden en wel met ingang van 1 april. Op deze datum, hoe dan bok, moest het werk beginnen. Gelukkig kon het bestuur van de Otto Baron van Wassenaer van Catwijckschool helpen, want in de Prinses Beatrixschool aan de Louise de Colignylaan waren nog lokalen in aanbouw en reeds zo ver gereed, dat met enige moeite een der lokalen ge schikt kon worden gemaakt voor een groep kleuters. Wel scheen een nieuwe stagnatie op te treden, toen het bestuur de mededeling kreeg, dat het meubilair niet tijdig afgeleverd kon worden, maar dinsdagavond kwam ook dat in orde en dus werden gistermorgen de eerste 35 kleuters, het maximale aantal dat in het lokaal mag worden geplaatst, door me juffrouw Streefland ontvangen. Zo spoedig als" maar mogelijk is, zul len ook de andere kleuters, die reeds op gegeven zijn als leerling, toegelaten wor- Naar we vernamen, is de toeloop voor deze nieuwe kleuterschool zo groot, dat Let ook hier noodzakelijk zal blijken wachtlijsten aan te leggen. Succes voor de bridgeclub „De Brug*' In Den Haag werd door vier paren van de bridgeclub „De Brug" deelgenomen San een nationale Martini-bridgedrive. Ih een der groepen bezette het paar M. D. Hage-W. Klos de tweede plaats, ter wijl in een andere groep het paar J. Par- levliet-M. van Duij venvoorde de derde pfaats Wist te beljalen. Gerien het feit. de't de sterkste baron vau NedeTland aan de drive deemaflien, voor de Kat- vnjkers een fraai resultaat. 'Smallenbroek prijst Bijstandswet (Van onze parlementsredactie) By de voortzetting van het debat over het ontwerp-Bjjstandswet in de Tweede Kamer heeft gisteren de heer J. Smal lenbroek (a.r.) zyn respect betuigd voor de gelukkige wyze, waarop minister Klompé er z.i. in is geslaagd, de mate riële hulpverlening aan mensen in nood op moderne leest te schoeien. Ook de heer Smallenbroek erkende, dat de overheidde plicht heeft, bijstand te verlenen, maar hij was het niet eens met de principiële fundering, die minister Klompé aan haar wetsontwerp heeft ge geven. De minister ziet de overheidstaak als uitvloeisel van dé solidariteit van de gemeenschap ten opzichte van de in nood verkerende mens. De mens wendt zich echter, aldus de heer Smallenbroek, pas tot de overheid, als de overige samenle vingsverbanden (familie, buren. kerk. vakbond) geen solidariteit hebben ge toond en geen bijstand hebben verleend. De overheid moet dus dit gebrek aan so lidariteit rechttrekken. Het onvermogen om in eigen levens onderhoud te voorzien is, vervolgde de a.r. spreker, lang niet altijd een schande Daarom achtte hij het een belangrijke vooruitgang, dat het ontvangen van bij stand niet langer een gunst zal zijn. i maar een recht zal worden. De heer Smallenbroek drong krach tig aan op het opstellen van groeps- regelingén voor invaliden. Deze zaak moet zo snel mogelijk worden geregeld. Ook voör gezinnen met minderjarige gehandicapte kinderen, die ver van huis naar school moeten gaan of in een in richting vertoeven vroeg de heer Smal lenbroek spoedig voorzieningen. In de Bijstandswet wordt alleen de materiële hulp geregeld. Materiële hulp en niet-materiële hulp (maatschappe lijk werk) dienen hand in hand te gaan. Daarom moet spoedig een wet op het maatschappelijk werk worden ingediend vooral met het oog op" de kerkelijke en particuliere instanties, die thans maat schappelijk werk verrichten. „Zij mogen de bus niet missen", aldus de heer Smal lenbroek. De Herstelbank, My. tot Financiering gen aanmerkelijk groter geweest dan in het Nationaal Herstel, die statutenwijziging de Nationale Investe ringsbank zal heten deelt mede dat het bedrag aan afgesloten contracten 1962 (1961) f 87,14 (89,15) miljoen benevens f 3,23 min. contracten in Su- De aflossingen, annuleringen beliepen f 52,2 (101,8) min. en de uit staande contracten op 31 december f 498,43 (464,51) min. waarvan f 65,9f min. voor risico van derden, waarvar weer f 40,49 min. op grond van over heidsmaatregelen. De laatste jaren zijn de voor uitzet ting beschikbare vrede middelen gesta dig door terugbetalingen gedaald. Daar om is f 5 miljoen opgenomen door één jaar en een 25 jarige lening min. is afgesloten met levensverzeke ringmaatschappijen. De bruto-winst beliep f 20,43 (19,22) min. tegenóver f 2,42 (2.33) min. onkos ten f 2,33 (2,18 min. reservering voor deelnemingen, f 5.14 (4.38) min. toevoe ging extra-reserve, die op f 47,46 min. komt, en f 10,29 (10,29) min. netto-winst Voorgesteld wordt 3,5 (3,5)% dividend op de aandelen B. de beperking van de kredietverlening tot in het Rijk geves tigde bedrijven zal vervallen, waarbij gedacht wordt aan Nederlandse werk- :aamheden in ontwikkelingslanden, doch men moet niet in afzienbare tijd grote werkzaamheid verwachten. In voorbereiding is een lening van f 65 min. aan India. Volgend het verslag hangt het van het kostenpeil af of wij er in zullen sla- voldoende uit te voeren. Her is waakzaamheid geboden. Zo de concur- rentievoorsprong voor bepaalde produk- ten niet reeds is verdwenen, kan een verdere stijging van het kostenpeil tot daling van uitvoer leiden. In West-Duitsland en Italië zijn de procentuele stijgingen van de investerin- In 1962 is het bioscoopbezoek wederom verminderd: de teruggang bedroeg ge middeld zes procent (in de drie grote steden die 37 pet van het bezoek voor hun rekening nemen, daalde dit met 4,4 in de overige gemeenten met 7,1 pro cent.) Het aantal bezoekers bedroeg bij na 50 miljoen. Dit staat te lezen in het jaarverslag 1962 van de Ned. Bioscoopbond De bedrijfsresultaten gaven In over eenstemming hiermede geen reden tot voldoening. De omzetten handhaafden zich dank zij een hoger bestedingsgemid delde. Overigens onthullen de statistische ge gevens nauwelijks de werkelijke gang van zaken. Ook al handhaafde het film en bioscoopbedrijf zijn positie, intern te kenen de moeilijkheden zich steeds scherper af. Uit een analyse van de om zetten blijkt, dat het bezoek in de pre mièretheaters in de grote steden op peil bleef (90,3 procent van het cijfer over 1961), de recette daar zelf een stijging vertoonde (107,2 procent); de overige Jongetje leeft dank zij tv.-uitzending De driejarige Marcel Wolters uit de tuinstad Buitenveldert bij Amsterdam heeft zijn leven te danken aan een televisie-uit- zending. Het ventje was gister middag in het water van de 01- dengaardegracht in de nabijheid van zijn ouderlijk huis gevallen. Toen de 42-jarige straatmaker J. Kersten, die door kinderen - was gewaarschuwd, de jongen uit het water haalde, gaf hij geen teken van leven meer. Maar de heer Kersten herinner- de zich de demonstratie van de (onlangs ook nog in Den Haag toegepaste) mond-op-mond-me- thode bij kunstmatige ademha- ling, die enige tijd geleden op de i. televisieschermen is geweest. Hij paste dit middel toe op de klei- ne Marcel en smaakte het ge- 5 5 noegen dat de jongen na tien 5 minuten weer bij kennis kwam. S Toen is Marcel voor verdere be- l handeing naar het ziekenhuis l gebracht. In de jaarvergadering van de Hol- der Vorm, directeur land-Amerika Lijn werd de dividend verlaging van 7 tot 5 pet door enkele aandeelhouders scherp afgekeurd. Vol gens een hunner heerst op de beurs verontwaardiging over de schriele uit kering. Het dividend werd kunstmatig laag gehouden in het fiscaal belang enkele grote aandeelhouders en vergeet dat driekwart van het kapitaal bij het grote publiek zit. De kleine aandeelhouders delen in de goede jaren niet voldoende mee en wo:- in de sleohte jaren het eerste slacht offer. Als het goed gaat, krijg je niets, als het slecht gaat, wordt er afgestem peld. Aandeelhouders hebben door koers dalingen de helft van hun vermogen verloren. De maatschappij wordt steeds ryker, de aandeelhouders steeds armer. De innerlijke waarde is ruim zes maal de beurskoers. Aandeelhouders krijgen niet voldoende inzicht in de zaken, zo de Scheepvaart- Steenkolenmij. en mr. J. C. S. Nijen- branding de Boer, directeur van de Am- sterdamsche Bank, werden tot commis saris gekozen. Mr. J. J. Fokma is benoemd tot presi dent-commissaris, hij is dit tevens van de Verenigde Touwfabrieken, vice-presl- dent-commissaris van Van Berkels Pa tent, president-commissaris van Olieraf finaderij Zuilen, commissaris van Chris tian! en Nielsen, lid van de Leidse uni versiteitsraad, enz. Vice-president-coro- missaris werd de heer W. H. de Monohy. voorzitter van de kamer van koophandel te Rotterdam. Waarnemend president-commissaris mr. J. J. Fokma wees de beschuldigingen af. De enige overweging is het belang der maatschappy.. Zonder de revaluatie zou het dividend waarschynlyk gehand- 'haafd zyn. Door de stakingen in Ame rika stygen de kosten f 1 miljoen en ds directe schade is f 2.5 min. De gages zyn Verhoogd. Tegemoetkoming aan de bezwaren In zake de verslaggeving wordt sterk over wogen. Dr. mr. H. N. Dutilh zeide dat er ^een hoogste grens Is voor de reserve- fingen, want de vloot moet op peil bly- ven. Directeur J. W. Brand zeide, dat de resultaten van de vaart op de Grote Meren zijn tegengevallen door geweldige toeloop van concurrenten. De oude pier te New York zal by 'n gunstige gelegen heid worden verkocht. De vraagprijs werd niet genoemd. De totale omzet bleef vrijwel geiyk aan 1961 (f 200 h 250 min.) Aanbod van vracht eh passages gaat niet achteruit, maar de kosten zijn onevenredig geste gen, aldus mr. Fokma, die weer even wicht verwacht. De H.A.L. krygt in het passagiersver voer een grote concurrent aan de Cunr ard Line, die het eindpunt voor de vaart op Canada naar Rotterdam verlegt. Deel neming aan vaart op Djakarta zal af hangen van de economische positie van Indonesië. ij Een voorstel om het dividend op 7°/n te handhaven ontving slechts 3 stemmen 'yan de 25 aanwezige aandeelhouders, 'terwyi 2 blanco stemden. De heer N. Nieuwe aanwinst voor Het Maurilsliaus Uit de collectie Heldring, die in Lon den is geveild heeft de Stichting Johan Maurits van Nassau een schildery aan gekocht voor Het Mauritshuis. Het schilderij voorstellende twee schildpadden, is destijds door dr. H, E. van Gelder toegeschreven aan Albert Eckhout, de schilder, die samen met Frans Post in 1636 Johan Maurits van Nassau naar Brazilië vergezelde. Niet alleen wegens deze bijzondere banden van de schilder met Het Mau ritshuis besloot de Stichting het werk aan te kopen, maar ook om de verras sende artistieke kwaliteiten. Voorlopig is het schildery in de grote benedenhal tentoongesteld. Giften voor Bali De vereniging Simavi heft ten behoeve van de slachtoffers van de ramp op Bali f 50.000 beschikbaar gesteld voor medi- cynen en voedsel. Op giro 777 van het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis was van morgen f 112.766 ontvangen voor Bali. Met belangeloze medewerking van de K.L.M. en de Garuda Indonesian Airways verzendt het Roode Kruis nog deze veel medicamenten, namelyk 750.000 vi taminetabletten. 30.000 capsules penecil- line, 15.000 sulfamezatinetabletten het Indonesische Rode Kruis en zo spoe dig mogeiyk volgt een scheepszending van 30.000 kg voedingsmiddelen. bioscopen evenwel, die hier nog altyd eenderde van de totale capaciteit uitma ken, liepen in bezoek (90,2 procent) en recette (95,2 procent) aanmerkelijk te rug. Ook landelijk komt men' bij een nader onderzoek tot dezelfde opvallende verschillen. Opmerkelijk is de toenemende belang stelling voor de Nederlandse film. de in tensievere beleving van de filmkunst en de groeiende populariteit van de jeugd voorstellingen, aldus het jaarverslag. Hoger spaarsaldo Lij de R.P.S. Bij de rijkspostspaarbank is ih 1963 f 92,4 miljoen ingelegd en f 71,2 min, terugbetaald, zodat er f 21,2 (vorige maand f 49,2, vorig jaar 18,8 min.) ge spaard is en het inleggerstegoed toenam tot f 3.338,1 (v.j. 2.977,5) min. Nieuwe Vaart onder Delfland der debat en zonder hoofdelijke stem ming akkoord gegaan met het wetsont werp overbrenging in beheer en ónder- houd van een gedeelte van de Nieuwe Vaart onder de gemeenten 's.Gravenhage. Monster en Naaldwyk by het hoogheem raadschap Delfland. Curacaosche Handetmy.: Dividend- voorstel 11 (8) pet; jaarvergadering ver moedelijk eind juni. Werf Gusto: Dividendvoorstel 9 (v.j. 9 pot plus 2 pet jubileumdividend). land. aldus het verslag dat e terstand in speur- en ontwikkelingswerk constateert. Deze is voor een groot deel geconcentreerd in enkele grote, me rendeels internationale bedrijven. Ge pleit wordt voor een researchaftrek. Het veeslag geeft beschouwingen over de vooruitgang van techniek in de ijzer gieterij. betonmortelcentrales en hotel-v financiering. Meer winst Hero De bruto-winst van Hero Conserven was in 1962 (1961) f 24,65 (21,11) min tegenover f 22,56 (19,43) min onkosten, belasting, enz. Na f 1,07 (0,83) min af schrijving bedraagt de winst f 1,01 (0,84) min. Reeds voorgesteld is 9 (8)»/o divi dend. In 1963 ontwikkelen de omzetten, zich bevredigend. De strenge winterm- heeft de afzet van groentenconserven^ sterk bevorderd, doch zelfs afgezien daarvan heeft de directie vertrouwen. Reeds bekend is dat de directie besloten heeft tot uitgifte van f 1.875.000 aande len voor de helft winstdelend over 1963. 150°/o, met voorkeur voor 3 oude aan delen voor 1 nieuw. Een statutenwyzi- - ging wordt voorgesteld tot verhoging ,s van het kapitaal. u Lager winst Kon. Rott. Lloyd De Koninklijke Rotterdamsche Lloyd behaalde in 1962 (1961) 14,77 (15.52)' ■niljoen exploitatieresultaat en 3,06 (2,23) min. baten uit dochteronderne-^ mingen mede door boekwinst op het s.s. Texel by Triton, 2,47 (3,03) min. interestbaten, 3,72 (3,2) min. vrijge-., komen uit reserves. Vorig jaar was er 2 min. boekwinstop schepen. Afge schreven werd op aanschaffingswaarde 17,34 (16.84) min. en aan de reserve vervanging vloot werd 4,51 (6.65) min. toegevoegd. Voorgesteld is 5 (6)% divi- De directie stelt zich voor in later,, jaren geconsolideerde cijfers te ver-, strekken. De vloot telde 31 december 1 passagiersschip en 34 (38) vrachtschepen tezamen 336.935 (327.200) brt. of 405.309 (393.759) dwt. benevens een tanker in aanbouw (v.j. een tanker en 3 vracht schepen). Voor Triton zyn 2 schepen in aanbouw. In verband met het overschot aan tonnage wordt gevreesd dat de re sultaten beneden het peil voor een goed geoutilleerd bedrijf zullen blijven. De bouwplannen zyn daarom gericht op spreiding van belangen. Voorts zyn alle aandelen verworven van een transport en expeditiebedrijf. Een deelneming is verworven in een stuwadoorsbedrijf te Antwerpen, thans Antwerps havenbe drijf Pays geheten met een nieuw ge graven havendok. Twee moderne lood- sen worden gebouwd en zes kranen ge plaatst. De drie toeristenreizen waren met onbevredigend. Het uitgaand vrachtvervoer van de Europalynen nam af, het thuisvarende toe. De resultaten zij n bevredigend. Hoger omzet Viba De omzet van de N.V. Vereenigde In- genieursbureaux Viba in Den Haag is in 1962 12%i gestegen tot f 9,36 (vorig jaar 8,39) miljoen en de winst na be. lasting tot f 447.450 (412.365). Na 20",V*. dividend over het tot f ySS.öOO gestegen kapitaal kan f 94.236 (94.735) aan de reserves worden toegevoegd, waardoor, deze stygen tot f 822.553. Dividendvoorstellen Hollandsche Constructiewerkplaatsen te Leiden zal 17 mei 23 (vorig jaar 21) pet dividend voorstellen, waarvan 6 pet interim. Nederlandsche Electrolasch MU. te Leiden declareert 17 mei 17 (17) pet dividend, waarvan 6 pet interim. R. S. Stokvis: Dividendvoorstel 9 (10) pet; aandeelhoudersvergadering 17 mei. De rust bij het Vastgoedbeleggings- fonds Immofund is teruggekeerd in een buitengewone participantenvergadering, die het advies van mr. C. R. C. Wycker- held Bisdom en de daaruit voortvloeien de voorstellen van de directies tot wyzl- ging van de structuur van het fonds, heeft aanvaard. De resultaten worden voorgelegd aan de nieuwe raad van bystand, die zonder bindende voordracht en zonder dat de vergadering andere kandidaten voostel- de. werd samengesteld uit de heren W. Knoppers, firmant van Van Haften en Co., Jacq. Ouwerkerk, architect, R. A van der Pol, notaris en W. A. van der Velden, president-commissaris van de Zuidhollandse Bank. In mei volgt dan een nieuwe participantenvergadering. Enkele maanden geleden was er een scherp conflict tussen de raad van by stand en de beheerder en het trust kantoor, waarbij het laatste de raad ver menging van kwaliteiten verweet. De raad trad op 4 februari af. De volgende voorstellen v.an mr. Wyckerheld Bisdom zyn thans aanvaard: 1. Scheiding tussen beheerder en trust kantoor, De beheersmij. draagt haar aandelen in het trustkantoor over op een buitenstaander. Het kapitaal van het trustkantoor wordt verlaagd van 500.000 tot 10.000, omdat het anders niet rendabel kan worden gemaakt en het dus moeilyk zal zyn, een koper vinden. 2. De beheerder mag door hem gebouw de onroerende goederen niet overdra gen aan het trustkantoor, doch wel an dere onroerende goederen, mits onder uitdrukkelijk^ goedkeuring van de, 3. Participanten zullen in geen enkele omstandigheid risico's lopen. 4. De bevoegdheden van de raad wor-' den uitgebreid, o.a. inzake aankoop en inbreng van onroerend goed, begro^" tingen voor nieuwe objecten, taxatie, nieuwe emissies en aanwijzing van eetf accountant. 5. Betere regeling van het overleg tus sen de raad, de beheerder en het trust- kantoor. Bij de aankoop van onroerende goe deren zal de raad de begroting moeten goedkeuren. Van het ogenblik van in vestering ontvangt het fonds 6% rente.' De taxatie van panden zal geschieden door beëdigde taxateurs. Het jaarverslag zal begin mei ver- schijnen, Alles gaat volgens de verwach» tingen. De toegezegde 63 uitkering zaj zeker verwerkelykt worden. De inner» lyke waarde per participatie was 1 april 1050.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 7