Verkoudheid Kennedy: 12.000 Russen zijn nog op Cuba Treinbeïnvloeding kost N.S. f 62 miljoen Engeland legt nadruk op industriële expansie Geen rooskleurig beeld economie in O.-Europa Lunik op weg naar de maan Welvaart van Tarsis bleef DONDERDAG 4 APRIL K63 WEIGERDE MINISTER AUDIËNTIE Het Tweede-Kamerlid de heer C. Egas (sóc.) heeft de minister landbouw en visserij mr. V. G. M. Marijnen schriftelijk gevraagd of het waar is, dat de bewindsman het bestuur van de Friese maatschap pij van landbouw niet voor een onderhoud heeft willen ontvangen. In dien het antwoord bevestigend luidt, zou de heer Egas ook graag ver nemen waarop de weigering berustte. FRANSE KERNPROEVEN Het Tweede-Kamerlid drs. G. M. Nederhorst (soc.) heeft minister Luns schriftelijk gevraagd, of hij bereid is het vraagstuk van de Fran se kernproeven in Afrika in de komende vergadering van de raad van ministers van de E.E.G. aan de orde te stellen. Dit in het belang van de goede betrekkingen tussen de E.E.G. en de met haar geassocieerde Afrikaanse staten. De heer Nederhorst stelt zijn vragen naar aanleiding van de nieuwe Franse proefexplosie van een kernbom die kortgeleden heeft plaats gehad op het grondgebied van Algerije. Hij informeert of minister Luns kennis heeft genomen van de ernstige protesten van de Algerijnse en andere Afrikaanse regeringen. ,,Is de minister niet van mening", aldus het Kamerlid, „dat proefexplosies van deze soort op het grond gebied van een onafhankelijke staat, tegen de wil van de daarbij be trokken regering, de betrekkingen tussen de E.E.G. en de met haar geassocieerde staten zullen schaden, indien, ondanks deze protesten, de Franse regering met het houden van proefexplosies in deze landen doorgaat?" OVERHEIDSPENSIOENEN „Waar vele leden met voldoening constateren, dat wederom een programmapunt van de Partij van de Arbeid is verwezenlijkt, moge daarbij worden aangetekend, dat terwijl het kabinet, waarvan deze partij deel uitmaakte, in 1957 wel een sterk aangevochten kortingsrege ling doch niet de welvaartsvastheid invoerde, het juist een kabinet is, waarvan die partij geen deel uitmaakt, die een. verantwoorde oplos sing van het gehele vraagstuk, met welvaartsvastheid, voorstelt". Dit schrijven de ministers Toxopeus, Visser en Zijlstra aan de Twee de Kamer in hun memorie van antwoord betreffende het wetsontwerp dat voorstelt de overheidspensioenwetgeving te wijzigen. In antwoord op de vraag hoeveel gepensioneerden bij verwezenlijking van de plan nen geen of een geringe verhoging van inkomsten zullen ontvangen, merken de bewindslieden op, dat dit acht a negen procent van het totale aantal gepensioneerden is. President Kennedy heeft giste ren op zijn wekelijkse persconfe rentie gezegd, dat na de Cubaanse crisis naar schatting 9.000 Russen van het eiland zijn teruggetrokken en dat er nog ongeveer 12.000 man op Cuba zijn. De Ver. Staten zijn hierover niet geheel tevreden en blijven de toestand nauwlettend in het oog houden. Bij zijn schattingen is de Amerikaan se president uitgegaan van een aantal van 21.000 iman Russische troepen op het hoogtepunt vam de Cubaanse crisis. Het is dus heel goed mogelijk, dat er nog meer Russen op Cuba zijn. Kennedy herhaalde, dat de aanvallen van anti-Castro-gezinde ballingen de zaak van de vrede geen goed doen. De V.S. willen hen wel helpen hun land te bevrijden, maar dan met andere mid delen. De gepleegde aanvallen zijn niet doeltreffend en versterken de positie van Castro juist, in plaats van die te ver zwakken. hinderen. Daarbij moet niet uit het oog verliezen, dat Florida lange kust heeft en dat het moei- is om iedere centimeter van deze kust te bewaken. De Ver. Staten hebben ln een nota, die gisterep op het Kremlin werd over handigd, met kracht de Russische be schuldigingen afgewezen, volgens welke zij verantwoordelijk zijn voor de aan vallen van anti-Castro-strljders op twee Russische vrachtvaarders. In de nota verklaren de Amerikanen ten overvloede dat zij alles in het werk zullen stellen om te verzekeren, dat dergelijke aanvallen niet op Ameri kaans grondgebied worden voorbereid. Nieuwe fabriek Luyeks al in juli open (Van een onzer verslaggevers) Nog in juli van dit jaar zal de Luyeks mosterdfabriek in Diemen, die op 18 januari geheel afbrandde, weer met de produktie kunnen be ginnen. De nieuw gebouwde produk- tiehal is thans zover gevorderd dat hij geheel overkapt is. Deze snelle herbouw is mogelijk geworden om dat de nieuwe fabriek vrijwel ge heel gelijk wordt aan de oude, die vijf jaar geleden op hetzelfde ter rein verrees. Met de herbouw van magazijnen, ex peditie, kantoren en ontvangstruimte hoopt men voor het begin van volgend jaar gereed te komen. Op het ogenblik geniet de fabriek gastvrijheid bij een mosterdfabriek in Amsterdam, zodat de produktie zonder al te grote stag natie kan worden voortgezet. Over de oorzaak van de brand één der zeer grote waardoor Amsterdam en omgeving de afgelopen winter zijn ge teisterd is tot nu toe niets bekend geworden. De fabriek was zo volledig verwoest dat men het ontstaan van de brand niet meer heeft kunnen recon strueren. Naar de ondercommandant van de brandweer in Diemen, de heer F. W. Offreins, gisteren op een persconferentie meedeelde, heeft de blussing de ge meente Diemen meer dan 12.000 ge kost. Zoals bekend moest de strijd te gen de brand, die 's nachts was uit gebroken, worden gevoerd in een ijzige kou (-18 graden!waardoor het water in de slangen verscheidene malen be- „Nederland liet N.-Guinea in jammerlijke staat achter" In een rede, gehouden in het Merde- kapaleis zei president Soekarno dat Indonesië thans zijn „gedachten, krachten en potentiële vermogens" con centreert op zijn binnenlandse ontwikke- lig. In dit streven is ook West Nieuw- Guinea opgenomen dat Nederland ,,in een zeer jammerlijke staat" heeft achtergelaten. Soekarno had juist de nieuwe Britse ambassadeur de heer A. G. Gilchrist ont vangen. Hij verzekerde hem dat Enge land op Indonesië's „volledige mede werking" kon rekenen en dat de betrek kingen itussen beide landen goed waren. De Westduitse minister van buiten landse zaken, dr. Gerhard Schroder en de Egyptische ambassadeur in Bonn hebben een stuk getekend waarin West-Duitsland zich bereid verklaart, Egypte een lening van 230 miljoen mark te verstrekken. Gezondheidsdiensten in Saigon, de hoofdstad van Zuid-Vietnam. hebben mo biele stations ingeschakeld bij de vacci natie tegen pest. In twee weken tijds werden vier gevallen van besmetting met pest gemeld en vele ziekenhuizen zijn door hun anti-pestvaccin heen. GECONTROLEERD Juist, een góed uitziende regen jas die bést be schermt, dat is 'n combinatie die niet makkelijk te vinden is. Of tóch? Maar dan óók nog licht in 't dragen, en sterk voor jaren, en keurig kreukher- stellend na lang zitten? Ook dat? JA, TERLENKA - beste partner buiten de deur in elk seizoen. in vele prijsklassen f Werk in 1975 gereed Het toepassen van een modern nooranminE, dieAt trein automatisch r tot stilstand brengt. Met een dergelijke treinbeïnvloeding zal het praktisch uitgesloten zijn dat er nog door onveilige seinen wordt gere den of dat er andere fouten (bijv. tegen snelheidsvermindering) worden ge maakt. Dit systeem is al in enkele andere landen, met name Amerika, Rusland en systeem voor automatische trein beïnvloeding gaat de Ned. Spoor wegen 62 miljoen kosten. „Maar dat is het waard", zegt ir. J. P Koster, directeur van de N.S. „want daarmee wordt een groot stuk beveiliging gewonnen." Er zijn grote investeringen nodig om de snelle treinen bij het moderne ver keer dat vele seinen langs de baanvak» ken nodig maakt werkelijk veilig te la ten rijden. De NS, zijn hiermee al be gonnen kort na de bevrijding, toen het verouderde soinwezen werd verbeterd door de invoering van het automatische blokstelsel. Hierdoor konden vele huizen worden afgeschaft, maar i de volle verantwoordelijkheid voc veiligheid van de trein op de schouders van de machinist gelegd. De automatische treinbeïnvloeding zal nu voor de machinist een psycho logische steun kunnen zijn en het men selijk falen zoveel mogelijk uitschake- Er is reeds geruime tijd gewijd aan het nemen van proeven op een baan vak benoorden Leiden, maar het daar bij toegepaste systeem bleek niet in al le opzichten te voldoen en bovendien te kostbaar te zijn om er het 2500 km lan ge Nederlandse spoorwegnet in zijn ge- Ook het automatische blokstelsel al leen heeft bewezen niet afdoende voor veiligheid te kunnen zorgen omdat het daarbij nog aankomt op het aquedate reageren van de machinist op de sei-' Het spoorwegongeluk bij Harmeien is daarvan een vreselijk voorbeeld. Het is na dit gebeuren geweest dat de Spoorwegongevallenraad die de zaak van het ongeluk behandelde, de minister van verkeer en waterstaat heeft geadviseerd toestemming te ver lenen tot invoering van automatische treinbeïnvloeding. Op een het laatst van het vorige jaar bij de minister ingediend voorstel van de NS hiertoe is thans gunstig beschikt. Voorkomen De automatische treinbeïnvloeding komt hierop neer, dat door het aan brengen van electronische apparatuur zowel aan het net als op de locomotie- de machinist optisch en accous- tisch in zijn cabine wordt gewaar- iaarde de heer Kos ter, dat deze treinbeïnvloeding de ma chinist niet van zijn taak ontheft, noch tijdig ingrijpen van hemzelf uitschakelt. Alleen heit falen van de machinist wordt automatisch gecorrigeerd. Aanpassing Intussen zullen de NS de werken voor het automatische blokstelsel eveneen* met kracht voortzetten. Van het in to taal 3200 km lange spoorwegnet (alleen 2500 km betreft de reizigersbaanvakken die voor de treinbeïnvloeding in aan merking komen) is thans 900 km of 37 pet van automatisch blokstelsel voor- schuwd, de seinei hij Reageert de machinist dan nog niet innen enkele seconden (hetgeen kan gebeuren wanneer hem iets is overko- of wanneer hij in slaap gevallen zijn) dan volgt onmiddellijk Begroting zonder veel verrassingen Meer vrijstelling van belasting groting, die gisteren door de minister van financiën, Reginald Maudling, werd ingediend, is „ex pansie zonder inflatie". De begro ting vertoont alle tekenen van een politiek van remmen los, hoewel Maudling de volmacht om de in directe belastingen bij decreet te verhogen of te verlagen, nog een jaar wil vasthouden om snel te kunnen ingrijpen indien zulks nodig is. De Conservatieven hopen dat deze begroting de tanende invloed van de regering en daarmee van de partij weer enigszins zal herstellen. Over de belastingmaatregelen zal niet iedereen te spreken zijn, gezien het feit, dat Maudling tegen de alge mene verwachting in de basis van de hoge inkomens onaangetast heeft ge laten. Als pleister op deze wonde is echter de vrijstelling van belasting aanzienlijk uitgebreid, zodat 750.000 Britten in de laagste inkomensgroepen geen belasting meer zullen betalen. Dit kost de schatkist bijna 2,7 miljard gulden. Ter bestrijding van de werkloosheid het aantal werklozen heeft in januari bijna een miljoen bereikt en staat nu nog op 702.000 of 3,1 procent van de arbeidende bevolking zal de minister bijzondere belastingaftrek introdu- n voor de bouw van fabrieken en de installatie van machinerieën in ge bieden met werkloosheid. Afschrijven Het bedrijfsleven zal worden toege staan kapitaalsuitgaven af te schrijven in de omvang die het wenst, vrije af schrijving dus. De staat zal 95 procent vergoeden van de kosten aan onderne mingen, die verwaarloosde bouwterrei- vrijmaken en bebouwen. Het totaal bedrag van de begroting bedraagt 6929 miljoen pond sterling. Overigens is het de eerste begroting van minister Maud ling, maar tevens de eerste begroting sinds 1946, die met een nadelig saldo sluit (700 miljoen pond). De regeringsuit gaven belopen 564 miljoen pond meer dan het vorig jaar. De minister kondigde aan dat hij voor stander is van een algemene belasting op „gokken". Zodra meer over dit on derwerp bekend is, zal hiertoe worden overgegaan. Ten aanzien van de positie van het pond sterling was minister Maudling gematigd optimistisch. Hi) zou blijven aandringen op Interna tionale afspraken om de wereldHquidi- teit verder te vergroten. De verlaging van de Invoerrechten voor de andere le den van de EVA zullen ongeveer het zelfde zijn als verleden jaar en voor de zelfde produkten gelden. Kritiek Surinaams minister op de Nederlandse pers In een radiouitzending, verzorgd door de „Regerings voorlichtingsdienst Suri name", heeft de Surinaamse minister van onderwijs en volksontwikkeling, de heer A. J. Morpurgo, kritiek gele verd op de Nederlandse pers. In zijn causerie, die o.a. ging over „ontspoor de en ontsporende Surinamers in Ne derland", zei de heer Morpurgo dat de berichtgeving hierover in de Neder landse pers er in toenemende mate toe leidt dat dit vraagstuk te breed wordt uitgemeten en daardoor proporties krijgt, die het in werkelijkheid niet verdient. „Wanneer een Surinamer, die iets doet, in de pers en andere publi- citeitsmiddelen steeds maar weer wordt aangeduid met de Surinamer die en die, dan valt er een zwaarder accent op dan wanneer de nationaliteit of het land van herkomst niet tot uitdrukking was gebracht", aldus de minister. Het ANP heeft onlangs een bericht doorgegeven over een postbode die 15 jaar kreeg voor een moord op zijn meisje. In de beschrijving van het ge- Al om tien over vier Woensdagmorgen vroeg vorm de zich reeds een rij bij het het gebouw van het Lager huis, waar de Britse minister van financiën, Reginald Maudling, 's middags zijn be groting zou indienen. Het waren leden van het Lager huis zelf die vroeg uit de ve ren waren gekomen om zich van een goede plaats te verze keren. Er zijn namelijk slechts 400 zetels in het La gerhuis, terwijl er 630 afge vaardigden zijn. Als altijd was sir Gerald Na- barro, de Conservatieve af gevaardigde - van Kiddermins-' ter, de eerste die bij het pa leis Westminster verscheen. Om tien over vier in de och tend stond hij al met jacquet en hoge hoed bij de ingang te wachten. Ongeveer tweeëneenhalf uur later kreeg hij gezelschap van Geoffrey Wilson, even eens een Conservatief. De eerste afgevaardigde van de Labourpartij nam zijn plaats in de rij pas in, toen er al een tiejital Conservatieven was aangekomen. De raadselen rond de begroting beperkten zich geenszins tot de financiële kwesties. De voorspellingen strekten zich zelfs uit tot de vraag, waar mee minister Maudling zich tijdens zijn toespraak zou ver frissen. Zou hij whisky-soda drinken, of zou hij zijn keel smeren met koffie-met-rum. Ziedaar een van de vraagstuk ken waarmee het Engelse volk zich deze dagen bezighield. val werd vastgesteld dat de man gearresteerd. Maar, zei de heer Mor purgo, de vorige dag was een bericht doorgegeven over een Surinamer die ver oordeeld werd door het toebrengen var opzettelijk letsel en in dit bericht heet te het dat de man door de politie in de kraag was gegrepen. De minister zag in de gebezigde ter men een verschil en meende dat met een dergelijke berichtgeving een be de sfeer wordt geschapen die voor mand, die hierbij is betrokken, goed kan zijn. hi eeft &OJhJU hij, I Een eis tot schadever goeding ten bedrage van 450.000 dollar tegen president Kennedy is bui ten de rechtbank om ge schikt voor 17.500 dol lar. De eis was inge diend door vier gedele geerden naar de demo cratische conventie van 1960. Zij beweerden ge wond te zijn bij een on- feeluk, waarin een auto betrokken was, die ge huurd was door de ver kiezingsorganisatie van Kennedy. I Don Jaime de Mora y Aragon, broer van ko ningin Fabiola van Bel gië, heeft volgens een Italiaanse journaliste verklaard, dat hij op 1 februari in het geheim getrouwd is in Montevi deo met de rijke Zweed se erfgename Margit Ohlson. I De mode-redactrice van een groot Deens ochtendblad is niet hele maal tevreden over de Nederlandse mode. Vol gens haar hechten de Nederlanders grote waarde aan kwaliteit, maar jammer genoeg ook aan details. De mo dellen zijn van uitste kende stoffen en in prachtige kleuren gefa briceerd, maar met een overvloed van onnodige opschik, bestaande uit halve' en hele ceintuurs, knopen en stiksels. I Koning Saoed van Sa- oedi-Arabië, de sprook- jesvorst met de vele oliedollars, amuseert zich best aan de Ri- vièra. Gisteren heeft hij in Monaco een picnic gehouden op het prach tige gazon voor het be roemde Casino. Mone- gasken konden zich iets dergelijks niet herinne ren. Terwijl toeristen het gezelschap aangaap ten, bestelde de koning thee bij het deftige ho tel de Paris tegenover het Casino. Plotseling veranderde hij van ge dachten en liet kellners dertig tafels gereedma ken voor de lunch. I Het doek zakte gister avond halverwege de laatste akte van Lord Pengo, dat op Broad way wordt opgevoerd, omdat acteur Charles Boyer plotseling ziek werd. Een van de andere spelers zag het en laste het zinnetje „Voel je je wel goed, pa", in. Boyer ant woordde: „Nee, ik voel me niet zo goed". De twee verlieten het to neel en het doek zakte. Het publiek kon de kaartjes inwisselen voor de volgende voorstelling, ning óp Cil 7 C duktie op de vraag biecht weer oefent invloed uit Volgens de economische com missie van de Verenigde Naties is de economische ontwikkeling van de Sowjetunie en de Oost- europese landen in de laatste drie jaar vertraagd ondanks de po gingen de plannen en de uitvoe ringen daarvan te verbeteren. De tragere ontwikkeling is deels te wijten aan de drukkende factor van het slechte weer op de land- bouwopbrengsten. Het groeipercentage van het netto tionale inkomen in de Sowjetunie i af van 8 procent in 1960 tot 6 procent in 1962, terwijl 8.5 procent was nage streefd. Een zelfde achteruitgang viel te bespeuren in Albanië, Roemenië, Bul garije en Hongarije. De groei van het nationale inkomen in Oost-Duitsland en Polen bedroeg hooguit drie procent en was in Tsjecho-Slowakije bijna nihil. Rooskleuriger is het toekomstbeeld van de industriële ontwikkeling van genoem de landen, tezamen met een jaarlijkse groei in 1962 van ongeveer 9 procent en in de Sowjetunie nog iets mee Export Behalve in Albanië, Tsjecho-Slowakije en Oost-Duitsland kwamen de groeiper centages van de industriële ontwikke ling overeen met of stegen even boven de ramingen, zoals voorzien in gramma's, lopende tot eind 1965. De Sowjetunie had minder moeilijkheden met de planning van de produktie van de industrie dan de kleinere industrielan den van Oost-Europa, omdat zij minder afhankelijk is van export. Daartegenover staan het probleem van buitengewoon grote voorraden en de onvoldoende afstemming van de pro- De Lunik-4 snelt precies in zijn uitgestippelde baan naar de maan, aldus een Russische bekendmaking. Gistermiddag had de raket reeds 215.000 kilometer afgelegd en alle instrumenten van het ruimtevaar tuig functioneren normaal. Zaterdagmorgen vroeg zal v schijnlijk een ontmoeting met de r. plaatshebben. Hoewel de Russen niet gezegd hebben wat precies de taak de Lunik-4 is, neemt men aan dat het ruimtevaartuig foto's van de maan moet maken en misschien een robot- slation op de maan zullen neerlaten. De eerste kosmonaut ter wereld, Joe- •i Gagarin, heeft in een interview ge zegd, dat meer experimentele vluchten van dit soort nodig zijn alvorens de mens op de maan kan landen. Men weet echter al heel veel van de maan. Russische astronomen hebben vast gesteld, dat de maan niet helemaal rond is, maar een soort bult vertoont, de richting van de aarde wijst. De draaiende bewegingen van deze pla neet om haar as zouden gepaard gaan met slingerende bewegingen. De Rus sische onderzoekers zouden verder ge- hebben verzameld die kunnen voor een nauwkeuriger tijdreke- de Sowjetunie zelf. Óver het algemeen neemt de me chanisatie van de landbouw toe. De graanopbrengsten van een slecht jaar zijn niet langer overal even diep bene den het peil van die van een goed jaar, hoewel 1962 een teleurstellend jaar is geweest voor de landbouwplandeskundi- De verhoging van de levensstandaard in bijna alle Oosteuropese landen ls in 1962 gering geweest. Het gemiddelde reële loon is bijna niet toegenomen be halve in Roemenië en mogelijk in Al banië en is zelfs in enkele landen ge- vuui i\uin Rillerig? Onprettig? Vlug: gebruikte technische voorzieningen zoals spoorstroomlopen, kan bij de in voering van het nieuwe systeem ge bruik worden gemaakt. Zonder het auto matische blokstel zou de treinbeïn vloeding echter niet kunnen worden aan gebracht. Een groot deel van het werk zal zijn de voorziening van het rollend mate rieel met de electronische apparatuur. Daar gaan enkele ^aren mee heen. Ir. Koster meent echter dat op 1 januari 1969 op de grote lijnen het be veiligingssysteem kan worden inge voerd, en dat betekent dat dan alle locomotieven van apparatuur zullen zijn voorzien. In 1971 zal het werk voor de automatische treinbeïnvloeding dat van de aanleg van het automatische blokstelsel hebben ingehaald en dan werkt men alles verder tezamen af. In 1975 kan het gehele net dan gereed zijn. Alleen de kleine lijntjes voor uitslui tend goederenvervoer zullen hier buiten blijven, daarvoor is het bemvloedings- systeem niet nodig. Om al deze grote werkzaamheden te kunnen verzetten, zullen de NS t.z.t. meer technische krachten moeten aan trekken, maar daarover zijn nog geen concrete mededelingen te doen. Desgevraagd antwoor-dde de heer Koster dat met enige uit breiding van het nieuwe systeem ook volledige automatische trein- beheersing te verkrijgen zou zijn. De treinen zouden dan geheel zonder machinisten kunnen rijden. „Maar daar zijn we psychologisch met het publiek nog niet aan toe", voegde hij erbij. Kwestie-Ber lij n scheiden van ontwapening De Amerikaanse afvaardiging bij de ontwapeningsbesprekingen in Genève heeft gisteren met nadruk de opvatting verdedigd, dat vorderingen bij de ontwapeningsonderhandelingen niet af hankelijk gesteld kunnen worden^**"" voorafgaande regeling v vraagstuk op grond a het Duit- p de Russische voorstellen. D~e" Russische premier had bij zijn bezoek aan Oost-Berlijn, op 16 januari, deze opvatting gehuldigd. Vol gens Chroesjtsjef waren ontwapening en het Duitse vraagstuk weliswaar twee afzonderlijke problemen, doch ontwape ningsmaatregelen zouden voor de Sow jetunie pas dan goed mogelijk zijn wan neer de internationale atmosfeer was opgeklaard. Groot-Britannië en de Ver. Staten eisten gisteren opnieuw dat eventuele ontwapening trapsgewijs en gecontro leerd zou geschieden. In het bijzonder de Amerikaanse afgevaardigde drong er op aan, dat de Sowjetunie voor de eer ste ontwapeningsfase gedetailleerde bij zonderheden op tafel zou leggen. 1173) D zult zich herinneren dat we de laatste maal spraken over de rijke stad Tartessos aan de mond van de Guadalquivir In het zuiden van Spanje, waarvan de bewoners het tin betrokken van de Britse eilanden. Omstreeks 1100 v. Chr. had den de Phoeniclërs in de nabijheid van deze stad hun factorij Gades ge sticht en zij hielden zich verder be zig met de handel van dit Zuideuro- pese beschavings centrum met het oostelijk bekken van de Middelland se Zee. Deze taakverde ling schijnt de Phoeniclërs op den duur toch niet be vallen te zijn; wel licht streefden zij naar een handelsmonopolie van al le metalen, het tin daarbij inbegre pen. Hoe het ook zij, in ieder ge val braken zij de oude, vreedzame handelsbetrekkingen met Tartessos af en veroverden zij het gehele ge bied. Dat was omstreeks het jaar 500 v. Chr. De Straat van Gibraltar was met fabels en kletspraatjes over de ver schrikkelijke Okeanos afgesloten, zo dat geen Griekse zeevaarders de Zui len van Hercules durfden passeren uit angst in de onderwereld terecht te komen en alles leek dus dik in orde voor de Phoeniclërs. Echter, wat de Phoeniclërs de bewoners van Tartessos hadden aangedaan, speel de zich ongeveer een eeuw later in het moederland af, maar dan in om gekeerde zin. Het Phoeniclsche rijk werd door de Assyrlërs veroverd, waardoor de band tussen de Phoe- nicische kolonie ln Tartessos en Phocnicië verbroken was. Men hoor de in Klein-Azlë niets meer van het rijke Tarsis, zodat men meende dat het verwoest was en niet meer be stend. De uitlating van Jesaja: „Huilt, gij schepen van Tarsis, want het is verwoest, dat er geen huis meer is", moeten we als een toe speling hierop beschouwen. Na het verdwijnen van de Phoeni clsche macht schijnt Tartessos we derom een periode van grote bloei te hebben gekend. U herinnert zich wel licht de Griekse scheepseigenaar Ko- laios uit Samos, die door stormen ver naar het westen werd gedreven en als eerste Griek ongeveer in 660 v. Chr. Tartessos bereikte? Volgens de berichten moet h(j 30 centenaars zilver naar het va derland hebben ge bracht, tcrwfjl de Phoeniclërs hier reeds eerder him schepen van zilve ren ankers hadden voorzien om toch maar méér van liet begeerde metaal te kunnen meevoe ren dan zy eigenlijk konden laden. Dat dit geen sprookjes zijn biykt wel uit het feit dat de Romeinen, toen zy in 206 v. Chr. zuid-Spanje hadden veroverd, daar vaten en paardetroggen aantroffen van zui- Deze materiële welvaart stond ech ter geenszins op zichzelf, want zij ging samen met een hoge algemene beschaving. „Tartessos bezat zeer oude kronieken en epen, het had wet ten, opgetekend met een eigen schrift", schrijft Schuiten. Griekse zeevaarders hadden dit alles met eigen ogen aanschouwd en hiervan in hun vaderland verteld, zodat Tra- bo kon getuigen: „Zij zijn het be schaafdst van alle Iberiërs, zijn de schrijfkunst machtig en hebben boe ken van oude datum, ook gedichten en op rijm gezette wetten, waarvan zij zeggen, dat ze zesduizend jaar oud zijn." Waarom is van deze oude Euro pese beschaving zo weinig bekend geworden? Omdat de Straat van Gi braltar in de oudheid nogmaals ge blokkeerd werd. Nu niet door fabels, maar door een militaire macht. (Nadruk verboden). H. Pétülon

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 11