Nieuwe Leidse Corcuraint Hartelijk weerzien voor Mexicaanse gasten Rusland nodigt Mao uit voor bezoek Argentinië opstand is bedwongen Commentaar Bond bewijst velen 'n liefdedienst Tweedaags bezoek aan Nederland Koningin en Prins met Irene op vliegveld Spoorkaartjes per 1 juni duurder Verf met voldoening Peking heeft nog geen antwoord gegeven OE< Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvestigh Ij ghobleven mijn hert in teghenspoet' Woensdag 3 april 1963, 44ste jaargang A Op een lialf kooltje naar New York Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen 2,80, p.ltwv 8,25 Klachtendienst bezorging 18 19 De president van Mexico en mevrouw López Mateos en hun 21-jarige 1 dochter en enig kind Avecita zijn vanmorgen in ons land aangekomen voor t tweedaagse staatsbezoek. Een escadrille van twaalf straaljagers van de Koninklijke Luchtmacht escorteerde het vliegtuig van de Mexicaanse gas ten van de oostelijke grens van ons land tot bij de vliegbasis Ypenburg, het omstreeks elf uur landde. President en mevrouw López Mateos I en hun dochter werden zeer hartelijk begroet door Koningin en Prins en I prinses Irene, die een goede vriendin is geworden van de presidentsdochter, I toen zij vorig jaar zes weken bij de eerste familie van Mexico logeerde. iVoor prins Bernhard was het duidelijk een weerzien met zeer goede vrien- den, in wier land hij heel graag komt. Niet minder dan negen keer is onze I Prins al in Mexico geweest. Mevrouw López Mateos en haar dochter waren i vorig jaar de gasten van onze Koninklijke Familie. Alleen de President I en onze Koningin hadden elkaar nog niet eerder ontmoet. Juist deze har- .jj telijke vriendschapsband tussen beide families zal aan dit officiële bezoek Een recent portret van de Mexi- een bijzonder karakter geven. Dat prins Bernhard en prinses Irene Spaans caanse president Lopez Mateos. spreken is een ander prettig aspect bij deze ontmoeting Na de begroeting speelde de Kapel an de Koninklijke Luchtmacht onder leiding van kapitein H. F. W. van Die penbeek het Mexicaanse volkslied en werden enkele autoriteiten voorgesteld. Vergezeld van de Koningin inspecteerde de president de erewacht, bestaande uit eresquadron van de Koninklijke Luchtmacht en de Kapel van de Kor.. Luchtmacht in ceremonieel tenue Zoals gebruikelijk is volgde hierna het' voor stellen van de leden van de Nederlandse hofhouding aan de president, zijn echt genote en dochter en het voorstellen het (uitgebreide) Mexicaanse gevolg ons koninklijk paar en aan prinses In de officierseetzaal van het hoofd gebouw werden door de Grootmees- In elk geval 15 cent extra Met ingang van 1 juni zullen de Nederlandse Spoorwegen de ta rieven voor het reizigers- en bagagevervoer verhogen. De kosten stijgingen konden tot voor enkele jaren geheel door prodiiktieviteits- verbetering worden opgevangen. De laatste tijd is dit echter niet meer mogelijk geblekenr zodat een prijsverhoging onvermijdelijk werd, zo delen de N.S. mee. Nieuws in één oogopslag Vandaag is de Mexi caanse president en mevr. De Lopez Mateos dn Den Haag gearriveerd voor hun tweedaags staatsbezoek. Chroesjtsjef heeft zijn Chinese rivaal Mao Tse- (boeng uitgenodigd, tegen 15 mei een bezoek aan Moskou te brengen om te spreken over „versterking vain de maoht van het in ternationale communisme en vraagstukken betref fende de strijd voor vrede en vreedzaam naast elkaar bestaan." De invitatie is een nette afwijzing van een uitnodiging van Mao aan Chroesjtsjef, een be zoek aan Peking te bren gen. Twee Argentijnse gene raals^ hebben gisteren een poging gedaan, de regering van president Guido om ver te werpen. Zij wilden daarmee de terugkeer van de Peronisten in het Ar gentijnse politieke leven onmogelijk maken. De op stand lijkt nog niet geheel te zijn bedwongen. In de Tweede Kamer is gisteren 'n begin gemaakt met de behandeling van het ontwerp algemene bij standswet van de minis ters Klompé en Veldkamp. De Kamerleden toonden zich in het algemeen en thousiast. De armenwet uit 1912 zal verdwijnen. Frankrijk en de vijf an dere landen van de EEG lijken iets dichter bij el kaar te zijn gekomen wat de toekomstige ontwikke ling van de organisatie be treft. Veel verder is men echter nog niet gekomen, getuige het feit, dat men het niet eens kan worden over de inhoud van een gezamenlijk communiqué. De Senaat, die kritiek op de gang van zaken met betrekking tot de woning bouw heeft geuit, maakte deze gisteren los van de persoon van minister Van Aartsen, wiens toewijding geprezen werd. De minis ter antwoordde vandaag. De tarieven zijn vele jaren ongewijzigd gebleven: die voor enkele reizen en re tours sinds april 1957, die van abonne menten sinds 1955 en die van jeugd- kaarten sinds 1950. De tarieven voor het goederenvervoer blijven ongewijzigd. De volgende wijzigingen zullen straks worden ingevoerd: bij de platsbewij- zen enkele reis en retour zullen de ki- lometenprijzen niet worden verhoogd maar wordt volstaan met invoering van een vaste aanslag van vijftien cent per kaartje. De prijzen van de kilometer abonnementen zullen op matige wijze worden aangepast. Daarnaast wordt ook voor deze soorten plaatsbewijzen een vaste aanslag ingevoerd. De verhouding van de prijzen voor het reizen in de eerste en tweede klas se wordit enigszins gewijzigd en in over eenstemming gebracht met de plaats ruimte die beide categorieën reizigers innemen. Voor de reizigers eerste klasse betekent dit een prijsverhoging met vier procent. Voorts zullen ook de prijzen van perronkaartjes bagagekaarten en de D- trein toeslag een verhoging ondergaan. npWEE Argentijnse generaals, Menen- dez en Montero, hebben gisteren een poging gedaan de regering van president Guido omver te werpen en daarmee de terugkeer van de peronis- ten in het Argentijnse politieke leven onmogelijk te maken. De regeringsge trouwe troepen onder leiding van ge neraal Ongania hebben gisteravond laat laten weten, dat de opstand is be dwongen en dat de leiders zijn ge vlucht. Vanmorgen werd bekend gemaakt, dat de opstandige marinebases te Rio Santiago en Punt a India in handen van de regeringstroepen zijn gevallen. De vloot schijnt de regering trouw te zijn gebleven. De luchtmacht heeft de op standelingen gewaarschuwd: „Tot dus ver heeft ons ingrijpen het karakter van intimidatie gehad, maar als de rebellen d>e wapens niet neerleggen, zal de luchtmacht met al haar ten dienste staande middelen in actie ko- Politieke waarnemers zeggen, dat Gui do een heeld eind op de goede weg wanneer hij een geschikte minister binnenlandse zaken vindt, iemand die voor alle onderdelen van de strijdkrach ten aanvaardbaar is. De minister van marine, admiraal Garzoni, is gisteravond laat afgetreden. Over het algemeen is uit de verwarde berichten wel duidelijk geworden, dat de regering van Guido de toestand meester ls. Zijn tegenspeler Menendez, die tijdens het bewind van Peron al eens gevangen werd gezet, houdt echter vol dat hij de president is. Een produkt van de Sikkens Groep. ter van H.M. de Koningin een groot aantal autoriteiten, onder wie de mi nisters en staatssecretarissen en de voorzitters van de Eerste' en Tweede Kamer aan de hoge gasten voorgesteld. Een lange stoet van glanzend zwarte Hofauto's bracht het grote gezelschap even later in snel tempo naar de Resi dentie. In de eerste wagen zaten de Koningin en de president, in de tweede mevrouw López Mateos en prins Bern hard. Zodra de auto van de Koningin zich in beweging zette weerklonk het eerste schot van een uit 21 schoten be staande eresaluut. Daarvoor was een batterij opgesteld op de vliegbasis. (Voor vervolg zie pag. 61 Een beeld van de situatie in Argentinië, waar gisteren eenheden van het leger een greep naar de macht hebben gedaan. Mariniers, die de regering trouw zijn gebleven, graven in Buenos Aires loopgraven voor het ministerie van marine in afwachting van de dingen, die gebeuren kunnen. Chroesjtsjef wil nog eens praten Het is in geen jaren in Enschede voor gekomen dat het eerste kwartaal is ver lopen zonder dodelijke verkeersongeluk ken. Over 1963 is dit echter het geval. In dezelfde periode over 1962 moest men acht doden in het verkeer betreuren, in het gehele jaar twintig. Onze Kroonprinses is ver van huis (links). Toch merkte zij zeer duidelijk, dat het niet al leen in ons vlakke land hard kan waaien. In Tokio, op de in ternationale luchthaven, waar zij gisteren aankwam voor haar reis door Azië, had zij er ken nelijk even moeite mee om haar hoedje niet een speelbal van de wind te laten worden. Prinses Irene woonde gister avond in Amsterdam in het Concertgebouw een concert bij ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van het gebouw. De leider van de Chinese communistische partij, Mao Tse-Tocng, is tegen 15 mei uitgenodigd een bezoek aan Moskou te brengen. Het centrale comité van de Russische communistische partij, dat in een brief van 30 maart de Chinezen uitnodigt, schrijf dat de Chinese partijleider als vertegenwoordiger van een zusterpartij en het Chinese broedervolk te allen tijde in Moskou een hartelijke ontvangst verwachten kan. De Russen stellen onder meer voor, dat gesproken zal worden over kwesties als de verdere versterking van de macht van het internationale socialistische stelsel van vraagstukken van de strijd voor vrede en vreedzaam naast elkaar bestaan. Peking heeft geen commentaar gegeven op de invitatie. In de verklaring vaai het centrale comité wordt opgemerkt, dat er geen waarborg is dat de imperialisten niet ïllen proberen een wereldoorlog te ïgimnen. De communisten dienen dit gevaar duidelijk te zien. Maar een nuchtere erweging van de gevolgen die een kernoorlog onvermijdelijk voor gehele mensdom zal hebben en de zaak van het socialisme, doet marxisten en leninisten besluiten dat alles gedaan moet worden om ee n wereldcanflkt te vermijden. (Zie vervolg op pag. i QNZE TIJD MAAKT, naast zovele andere dingen, de ontmoeting gemakkelijk tussen staatshoofden en wie, naar wij ho pen en verwachten, dit eens zullen zijn. Onze Kroonprinses brengt thans het des tijds reeds voorgenomen bezoek aan Japan en overtuigd zijn wij, dat zij ook daar al len zal weten te winnen met haar vrien delijke en innemende persoonlijkheid. Daarnaast mag vandaag en eveneens met genoegen worden vermeld de komst naar ons land van de president van Mexico tezamen met zijn echtgenote en dochter. Het zal ons een voorrecht zijn, hen in ons land te weten. Tussen de Mexicaanse president en zijn echtgenote en ons koninklijk huis zijn ban den van hartelijke vriendschap ontstaan. Allen kennen wij de belangstelling van prins Bernhard voor het gindse land. Als bijzonder ambassadeur heeft hij reeds de Nederlandse betrekkingen met tal van vol ken weten te versterken, en onder hen neemt het volk van Mexico stellig niet de laatste plaats in. Op de landkaart gemeten ls de afstand tus sen Mexico en Nederland groot. En ook overigens zijn de verschillen opmerkelijk. Maar vele zijn de belangen die juist door een combinatie van deze twee landen kun nen worden behartigd. Mexico, in de wereld van Latijns-Amerika kunnende bogen op stabiliteit in zijn be wind, beweegt zich voort op de lange weg naar ontwikkeling. Problemen zijn er te over, als de tegenstellingen tussen rijk en arm, als de snelle groei in de bevolking, als de dreiging van links extremisme. Maar onder het presidentieel bewind worden de problemen vastberaden aangepakt. Nederland, klein land in de verte, zonder pretenties van macht, maar met mogelijk heden op het gebied van handel en indus trie, met onder zijn bevolking vele bekwa men in het voortstuwen wat het voortstu wen waard is. kan deze verre vriend tot hulp en steun zijn. Dit laatste zal onze hoge gast van deze dagen, die reeds meermalen blijk heeft ge geven van een onbevangen en onafhanke lijke kijk, niet zijn ontgaan. Wij veronderstellen niet teveel wanneer wij vermoeden, dat het bezoek, ons als een eer te beurt vallend, zal leiden niet alleen tot bestendiging en versteviging van de reeds ontstane vriendschap, maar tot nau wer samengaan op velerlei gebied. VERFHANDEL IJ OEGSTGEEST KEMPENAERSTR. 71 TELEFOON 50105 FLEXA-Deoler Fa. H. Schutte Zn FLEXA verkrijgbaar bij Herenstraat 34 Nienwe RUn 4S keling gekomen waardoor koudere lucht van de Noordzee ons land gaat bin nenstromen. In deze stroming komt nog veel bewolking voor, waaruit hier en daar wat regen valtboven het koude water vormen zich ook mistvelden, die met de wind van zee een eind het land binnendrijven. Het nieuwe hogedrukgebied bij Schotland blokkeert nu de doortocht van nieuwe oceaandepressies. Een secundaire storing ontwikkelt zich echter in de omgeving van Dene' marken. In verba'nd daarmede neemt de wind in ons land iets in kracht toe. De Bilt verwacht tot donderdag avond: Vr(j koud met veel bewolking, hier en daar mist en plaatselijk enige regen of motregen. Zwakke tot mati ge, langs de Waddcnkust later vrij krachtige wind tussen west en noord. (Opgemaakt te 11.15 uur). Donderdag 4 april: zon op: 6.11, on- i der 19.17, maan op 14,19, onder 4.54. Dinsdag 9 april: volle maan. Tendens stationair HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur TNE Bond zonder Naam handigde aan het bestuur daarvan een aantal gezin- liefde inspireert. „Persoon- „Oost en West sturen enor- heeft gisteren zijn 25-ja- van het intcrparochiaal socl- nen-m-nood te helpen. lijke naastenliefde is nog al- me voorraden naar de ont- rig bestaan gevierd met het aal en charitatief centrum en tijd de meest gezonde basis wikkelingslanden", zo zei (in alle stilte) uitdelen van in Deventer, waar hij het in- Pater Knibbeler maakte om het mede-mens zijn te hij, „maar men vergeet giften aan vijftig Nederland- stituut voor maatschappelijk tijdens de overhandiging van verwezenlijken", zo zei pa- daarbij zo vaak ook een se gezinnen-in-nood. Slechts werk blij kon maken met de enveloppe aan de direc- ter Knibbeler. Hij legde er voorraad liefde te sturen", op twee plaatsen in ons land een gave. teur van het ISCC in Amster- de nadruk op, dat de hulp Pater Knibbeler zei dat lc- werd enige ruchtbaarheid Reeds enige tijd geleden dam van de gelegenheid gc- aan de naaste niet overgela- ken, zendelingen en missio- gegeven aan de jubileum- besloot de Bond zonder bruik het verschijnsel Bond ten moet worden aan organi- narissen volgens hem heel vieringin Amsterdam, Naam ter gelegenheid van zonder Naam, zoals hij dc saties en instanties, maar wat meer beschaving bren- waar pater Ch. Knibbeler, het zilveren jubileum geen organisatie noemde, nader dat iedereen deze hulp moet gen bij de volkeren die in de leider van de bond, een kostbare festiviteiten te or- toe te lichten. Hij sprak over zi?n als een persoonlijke, ontwikkeling zijn dan deze enveloppe met inhoud over- ganiseren, maar in plaats een instituut dat de naasten- vererende taak. zendingen. mmm onbew. windstil 10 ielgrado niet ontv. windstil 9 windstil 17 windstil 17 no 3 15 windstil 19

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1