RITMEESTER Welensky: Londen heeft ons nu geheel verkocht Zes maanden voor Nkomo Britse toetreding vormt weer pmit van overleg Jjh een bonte, Wilson: atoomvrijezones in elk spanningsgebied Minister van Laos gedood RODENT Sprookjesstad Tarsis DINSDAG 2 APRIL 1%3 AARDGAS VOOR NOORD-NEDERLAND i' De 25 miljard kubieke meter gas uit de gasbel te Groningen die bestemd is voor industriële ontwikkeling is primair bestemd voor het noorden van ons land. In bijzondere gevallen kan ze ook ter be schikking gesteld worden van probleemgebieden elders. Dit heeft mi nister De Pous meegedeeld tijdens het mondeling overleg dat de vaste commissie voor economische zaken uit de Tweede Kamer met 'hem gevoerd heeft over de ontwerp-overeenkomst tussen de staat en de op te richten N.V. Nederlandse Gasunie en over de statuten van de N.V. Nederlandse Gasunie. In het verslag van dit mondeling overleg staat ook, dat de mi nister het een zaak van de Gasunie acht om te oordelen over de mogelijkheid dat gas geleverd wordt aan elektriciteitsmaatschap pijen. Hij bleek van mening dat zulks bijvoorbeeld in de zomer, wanneer het aardgasnet toch niet volledig belast is, niet uitgeslo ten zou kunnen zijn. GEEN CONTRACT GESLOTEN De minister van economische zaken, drs. J. W. de Pous, stelt er prijs op het in de pers gepubliceerde gerucht als zouden er tussen de N.A.M. en de Westduitse afnemers reeds contracten zijn afgesloten voor de levering van aardgas tegen een dusdanige prijs, dat de vesti ging van industrieën, die belangstelling hebben voor aardgas, in Duits land voordeliger is dan in Nederland, tegen te spreken. Dit zegt de minister in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid drs. G. M. Nederhorst (soc.). Hij voegt hieraan toe, dat de N.A.M. tot dusverre geen enkel contract heeft afgesloten voor de export van aardgas, terwijl op dit moment evenmin onderhande lingen zijn gevoerd over een levering van aardgas, bestemd voor OPRICHTING LOONBUREAU fjP Minister Veldkamp en staatssecretaris Rooi vink, staat voor ogen de bpridbting van een onafhankelijk loonbureau te vergelijken met bij voorbeeld het Centraal Planbureau dat de technische voorbereidin gen voor loonpolitieke beslissingen vóór zijn rekening neemt. Dit loon bureau zal ten behoeve van de Stichting van de Arbeid en voor het College van Rijksbemiddelaars technische loongegevens verzamelen en ten dienste van die instanties stellen. De minister en zijn staatssecretaris delen dat mee in hun m rïe van antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot wijziging van het Buitengewoon Besluit Arbeidsverhoudingen 1945. Dit loonbureau zo zeggen de bewindslieden, zal naar het zich laat aan zien, bemand kunnen worden met een zeer groot deel van het perso neel dat nu reeds soortgelijke werkzaamheden verricht op het secre tariaat van het College van Rijksbemiddelaars. PENSIOEN OORLOGSSLACHTOFFERS "fjjüfc De buitengewone pensioenen die worden uitgekeerd ingevolge de ''wet buitengewoon pensioen 1940-1945 zullen met ingang van 1 janua ri 1962 worden verhoogd met 11.83 procent. Het toeslagpercentage op die pensioenen zal daarmee van 69 op 89 worden gebracht. Genoemd percentage zal verder nog van 1 september 1962 af met 3 worden ver hoogd tot 92, zulks ter compensatie van de op die datum ingegane huurverhoging. Bovengenoemde voorstellen zijn neergelegd in een wets ontwerp dat aan de Tweede Kamer is aangeboden. Het wets ontwerp is ondertekend door de ministers Klompé, Zijlstra en Veld kamp. In de er bij behorende memorie van .toelichting zeggen ze nog dat de voorgestelde maatregelen jaarlijks een bedrag van ƒ3.850.000 zullen vergen. De voorgestelde maatregelen worden wenselijk geacht in verband met het feit dat de overheidssalarissen aan de gestegen lonen zijn aangepast. ALSTUBLIEFT. lende Rhodesische federatie, sir Roy Welensky, is gisteren uit Lon den in Salisbury teruggekeerd. Op een persconferentie heeft hij verklaard, dat de Britse regering ,,ons heeft verkocht". Welensky werd op het vliegveld verwel komd door meer dan duizend mensen en hij werd stormachtig toegejuicht Toen hij zei in Londen ontvangen re zijn a la Hitier. Intussen heeft Zuid-Rhodesië gis teren Engeland officieel verzocht om onafhankelijkheid. Het verzoek was vervat in een brief van de premier van Zuid-Rhodesië, Field, en gericht tot de Britse vice-premier Butler, die de zaken betreffende de fede ratie behartigt. Het verzoek zou in Britse regeringskringen met zeer ge mengde gevoelens zijn ontvangen. Minister Butler heeft in recente be- Nasser: pakket doodde zes geleerden President Nasser heeft in een in terview toegegeven, dat onlangs zes Egyptische geleerden bij een ontplof fing van een postpakket om het le ven zijn gekomen. De Duitse geleer den verlenen volgens Nasser slechts technische bijstand. Twee in Egypte werkzame Duitse ge leerden, Goerke en Pilz, hebben in een brief aan vice-kanselier Erhard ver klaard. dat zij niet aan zogenaamde ABC-wapens werken. De afzenders zou den ook in de brief verklaren, dat zij geen misdadige handelingen jegens Jo den hebben gepleegd. De hele kwestie heeft een schaduw geworpen over de betrekkingen tussen Duitsland en Israël. Het is bekend dat zowel Adenauer als premier Ben Goe- rion voorstanders zijn van nauwe be trekkingen tussen beide landen. Aden auer zou voor zijn aftreden nog willen komen tot kontakt op ambassadeurs niveau. Men neemt aan dat de recente publikaties over de medewerking van Duitse geleerden aan de vervaardiging van offensieve wapens in Egypte voor lopig een einde hebben gemaakt aan de speculaties. Afrikaanse bevolking zal worden gedaan. Butler zou met name uiting hebben ge geven aan de Britse bezorgdheid over de onlangs afgekondigde wetten tegen het terrorisme. De Afrikaanse nationalisten hebben intussen gedreigd met het m van „ongrondwettige middelen" en het vormen van een regering in ba] schap. Chroesjtsjef in moeilij kheden? Het persbureau Italia heeft bericht dat Chroesjtsjef op het ogenblik in de min derheid kan zijn m het centrale comité van de Sowj etrussische communistische partij. Uit communistische bron in Italië was men te weten gekomen dat Chroesj tsjef verantwoordelijk wordt gesteld voor het geschil met de Chinese communisten, een reeks nederlagen op het gebied van de buitenlandse politiek waaronder de Russische politiek betreffende Cuba, de crisis in de landbouw en de chemische industrie in Rusland en de „afwijkingen" van diverse Russische intellectuelen. Vol gens het persbureau wordt de oppositie tegen Chroesjtsjef geleid door Michael Soeslof, een bekend partijtheoreticus. Bidault mag naar Brazilië Brazilië heeft Georges Bidault, de Franse ex-premier en leider van de „nationale verzetsraad" tegen De Gaul le, een inreisvisum toegestaan. Volgens een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Rio de Ja neiro betekent dit echter niet het v lenen van asiel. Bidault, die thans Portugal verblijft, heeft geen recht asiel te vragen aangezien hij zich met op Frans grondgebied bevindt, aldus de woordvoeder. Men verwacht niet, dat Bidault terstond naar Rio zal gaan Een van de gewezen leiders van de verboden Afrikaanse volksunie, Nkomo, is gisteren intussen veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf wegens het or ganiseren van een klandestiene optocht. Twee andere Afrikaanse leidslieden, Nja- goembo en Tsjikerema, werden eveneens tot gevangenisstraffen veroordeeld. Nkomo was zondag in Zuid-Rhodesië teruggekeerd na besprekingen met se cretaris-generaal Oe Thant in New York en met minister Butler in Londen. De verdedigers van de drie mannen die op borgtocht zijn vrijgelaten, zullen beroep' tegen de vonnissen aantekenen. PIKEUR Chroesjtsjef stuit op tegenstand Twee Italiaanse persagentschappen, beide van christen-democratische rich ting. hebben gemeld dat de kritiek op Sowjet-premier Chroesitsjef toeneemt in verband met zijn beleid ten aanzien van Cuba, communistisch China en de landbouw. Italia meldde dat Italiaanse commu nistische volksvertegenwoordigers het nieuws verspreiden dat Chroesjtsjef dagelijks op meer tegenstand stuit. Ari meldde dat in communistische kringen verwacht wordt dat Chroesjtsjef spoedig het veld zal moeten ruimen. Het meldt dat Chroesjtsjef in het Kremlin in een minderheidspositie gedrongen is door een groep tegenstanders onder lei ding van Mikhail Soeslof. lid van het presidium van het centrale comité van de communistische partij. Volgens Ari wordt Chroesjtsjef kwa lijk genomen dat hij geweigerd heeft naar Peking te gaan en daar een be spreking met de Chinese communisti sche leiders te hebben. Weer onrust in Syrië Socialisten raken slaags met Nasser-aanhangers De strijd om de macht in het Zondag al kwam het tot ongeregeld heden waar voordien de strijd tussen de twee groeperingen in Syrië achter gesloten deuren werd uitgevochten. Het uitbreken van het conflict is niet ln de laatste plaats te danken aan uit zendingen van radio-Caïro, waarin veel kritiek op de Syrische regering werd gespuid en waarin de bevolking van Syrië wordt opgeroepen voor Nasser te demonstreren. y Midden-Oosten is gisteren nieuw stadium ingegaan nu het Syrië opnieuw tot ongeregeldhe den is gekomen. Aanhangers van Nasser kwamen in botsing met re geringsgezinde elementen Baath-partjj, de socialistische par- tjj waarop Nasser zoveel kritiek heeft en die de eenheid van het Midden-Oosten onder Nasser in d< weg schijnt te staan. Voor geheel Syrië, is een uitgaans verbod ingesteld van zes uui avonds tot twaalf uur 's middags. Deze maatregel is afgekondigd door de Syrische minister van binnen landse zaken, brigade-generaal Ha- fez, die ook tot plaatsvervangend militair-gouverneur-generaal werd benoemd. Op verschillende plaatsen in Damas- -js zijn vuurgevechten uitgebroken. Er schijnt grote beroering te heersen. Stu denten trekken door de straten en be togen voor Nasser. Zij raken slaags met aanhangers van de Baath-partij. De revolutionaire raad zal met kracht tegen ordeverstoorders optreden. Vol gens de raad hebben zekere elementen getracht misbruik te maken van het vreugdebetoon waarmee een Algerijnse delegatie is ontvangen. De delegatie staat onder leiding van kolonel Bourne- dienne en bespreekt met de Syrische regering de Arabische eenheid. E.E.G.-ministers in Brussel hijeen in Brussel een nieu we periode ingeluid om te komen tot het toetreden van Engeland tot de Europese Economische Gemeenschap. Voor het eerst sinds het Brusselse echec zijn in de Belgische hoofdstad een groot aantal leden van de zes regerin gen (Nederland is vertegenwoor- door de excellenties Luns, Zijlstra, De Pous en Marijnen) bij eengekomen om onder meer te spreken over de verlaging van de douanetarieven tussen de ge meenschap en de Ver. Staten. Na het mislukken van de onderhan delingen wordt hiermee een nieu we weg geopend om het ,,open" karakter van de E.E.G. te bena drukken. Ook zullen de ministers het verzoek in de Westduitse regering in behan deling nemen over het toekomstige beleid van de E.E.G.", terwijl tevens gedachtenwisseling over het asso ciatie-akkoord van de achttien Afri kaanse landen op het programmui staat. Intussen hebben de onderministers buitenlandse zaken van de zes E.E.G.- landen gisteren een korte vergadering gewijd aan het handelsakkoord tussen de gemeenschap enerzijds en Iran en Israël de andere kant. De Europese Com- ie van de E.E.G. werd gemachtigd met de onderhandelingen door te gaan, waarbij staatssecretaris Van Houten de Nederlandse regering een Kernstop in Genève: Nieuw „oud" voorstel van het Westen Amerika en Engeland hebben -giste- •n op de ontwapeningsconferentie in Genève formeel een samenvatting van alle nieuwe voorstellen voor een kernstop, die zij de afgelopen week hebben ingediend, ter tafel gebracht. De westerse mogendheden deelden ee, dat de briefwisseling die in de cember en januari is gevoerd tussen Kennedy en Chroesjtsjef een nieuwe ba sis heeft geschapen voor een kernstop- verdrag. De reactie van de Rus Tsarapkin was karakteristiek: hij beschuldigde. Hi; zei dat de Amerikaanse regering vooi het volk verborgen hield welke grote vooruitgang was geboekt bij het zoeken middelen om ondergrondse proe- te constateren. De Sowjetunie wei gert nog steeds een inspectieprocedure te bespreken, tenzij het Westen zich bindt aan drie inspecties ter plaatse per jaar en drie zwarte kisten op Rus sische bodem. Het Westen wil stens zeven inspecties. I Ee*i jeugdig Fins paar had gisterochtend om 11 uur 50 uur achtereen de twist gedanst. Het brak daarmee het wereldre cord, dat onlangs in Zuid-Rhodesië is geves tigd. De Finse jongelui gingen nog door. En iedereen maar zeggen, dat de twist zo'n ver moeiende dahs is. I In Rome en omgeving hebben gisteren 850 bioscopen hun deuren gesloten gehouden als protest tegen de „oneer lijke concurrentie" van de televisie en de verma kelijkheidsbelasting. Gistermorgen in alle vroegte zijn verscheide ne westelijke correspon denten telefonisch naar het ministerie van bui tenlandse zaken in Mos kou ohtboden door iemand die gebroken Engels sprak. Er zou een belangrijke medede ling worden gedaan. De meestcn hadden de grap door en bleven in hun bed liggen, maar een ehkele verslaggever kwam slaapdronken naar het ministerie, om daar te horen dat hij was beetgenomen. I Gary Lockyer, een knappe 18-jarige vrij gezel, die op een groot postkantoor in Cardiff werkt, heeft zijn vak bond gevraagd mee te werken aan zijh over plaatsing, omdat hij de gehele dag alleen is met 120 meisjes. Als offi ciële reden geeft hij op, dat hij het hard te ver duren heeft. De meisjes verwennen mij buiten sporig, zegt hij, maar het is de hele dag een gekwetter, gegiechel en nog eens gekwetter om me heen en oceahen parfum. Ik ben gek op meisjes, in kleine hoe veelheden, maar 120 bij elkaar is iets verschrik kelijks. Zijn verzoek om overplaatsing is voorlopig afgewe zen. Vakbondsfunctiona rissen kuiflien zich ze ker niet het lijden van deze jonge vrijgezel voorstellen. I Een 70-jarige zeeman en avonturier, William Willis, die in 1954 be roemd werd door met een vlot in 115 dagen van Callao tiaar Samoa een afstand van over de 10.000 kilometer te varen (een afstand groter dan die welke de Kon-Tiki-reizigers afleg den), heeft nog niets van zijn zucht naar avontuur verloreti. Hij is nu van plan, met geen ander gezelschap dan een hond en een kat, de 16.000 tot 20.000 kilometer over de Stille Oceaan van Peru naar Australië af te leggen. Pleidooi voor de Britse politiek van expansie De Britse Labourleider Harold Wilson heeft gisteren in Washing ton zijn oude stokpaardje van de atoomvrije zones in Midden-Euro pa bereden. Hij zag hierin een mogelijkheid om tot ontwapening te komen. Ook voor gebieden met grote spanning, zoals Afrika, Zuid-Amerika en het Midden-Oos ten, zag hij veel nut in kernwa pen vrije zones. In antwoord op vragen zei Wilson, dat Labour gekant is tegen de voor gestelde multinationale NAVO-kern- macht, mede omdat daardoor Duits land een vinger aan de „Kerntrekker' zou krijgen, hetzij rechtstreeks ol indirect Dit zou zeer provocerend zijn vooi de Sowjetunie, Overigens legde hij zich neer bij het Amerikaanse standpunt, dat de aanwezigheid van westelijke troepen in Berlijn noodzaak is, al moet de Oder- Neisselijn erkend worden en al moet meer soepelheid worden betracht in de betrekkingen met de Oostduitse commu- Wat de voorgestelde multilaterale NAVO-kernmacht betreft, was Wilson positiever, als er maar geen voorstellen komen, die Duitsland of enig ander land in staat zouden stellen een Amerikaans veto t.a.v. het gebruik van de NAVO- kernmacht teniet te doen. Wilson zei, dat Labour bereid is „te rechter tijd en onder gunstige omstandigheden" nieuwe onderhandelingen met de E.E.G. te be ginnen, mits dit niet zou betekenen, dat Engeland weer zo lang in de wacht kamer zou moeten zitten. Economie Het is bekend dat de positie van het pond sterling niet erg goed is. Dat is ook van de belangrijkste onderwerpen gesprek ran Wilson met de Ameri- ise leiders. Gisteren stelde Wilson een monetaire wereldconferentie bijeen te roepen. Hij vreest dat de Idhandel zal vastlopen door gebrek Volgens hem ligt het antwoord niet in devaluatie en ook niet in een her waardering van het goud. Het laatste zou alleen maar twee landen ten goede ko men, Zuid-Afrika en de Sowjetunie. Wat nodig is, is een instrument voor het scheppen van internationaal krediet via het I.M.F. Internationaal krediet op gelijke voet met de ontwikkeling de wereldhandel. Verder zouden de economisch minder ontwikkelde landen kredietfaciliteiten moeten krijgen, om deze te besteden landen met tekorten, zoals Engeland één is. Dat zou het antwoord zijn op de niet gebruikte capaciteit in Engeland, aldus Wilson. Nieuw kabinet in Guatemala De leider van de militaire junta die in Guatemala de macht heeft overge nomen. kolonel Peralta, heeft gisteren een nieuw kabinet samengesteld. Hier in is benoemd tot minister van staat kolonel Luis Serrano Corzo. Minister van buitenlandse zaken wordt de ad vocaat Alberto Herrarte, de post van minister van financiën wordt bekleed door majoor Jorge Lucas Caballeros en de advocaat Enrique Peralta Mendez is belast met de portefeuille van eco nomie en arbeid. Quinim Pholsena, minister van bni- tenlandse zaken van Laos, is gister avond voor zijn huis in Vientiane doodgeschoten. Zijn vrouw werd ge wond. Quinim Pholsena behoorde tot de neutralistische vleugel van de Laotiaanse regering. Hij heeft een groot gezin. Kinderen van hem stu- "eren in Peking en Moskou. De minister heeft koning Savang Vat- thana van Laos vergezeld op zijn reis die deze kortgeleden heeft gemaakt naar negen van de dertien landen, die de overeenkomst van Genève over de neu traliteit van Laos hebben getekend. De dader is een lid van de lijfwacht an de minister. Hij schoot Quinim Pholsena neer, toen deze met zijn echt- enote van een receptie van koning iavang Vatthana terugkeerde klaring aflegde waarin de noodzaak werd onderstreept, dat de besprekingen met de twee landen parallel dienen te ver- lopen. Gebleken is, dat de onderhande lingen met Iran minder moeilijkheden opleveren dan met IsraëL waardoor het akkoord met Iran niet alleen eerder tot stand zou komen, hoewel het ongeveer een jaar later oim onderhandelingen daar over verzocht, maar bovendien een gro ter handelsvolume zou bestrijken. Vrijwel tegelijkertijd kwamen ook de ministers van landbouw in Brussel bij een om over agrarische kwesties te de batteren. Men kon geen overeenstemming bereiken over de hoogte van de heffingen voor produkten van varkensvlees en delen van varkens in het onderlinge E.E.G.-verkeer, een kwestie die reeds vorig jaar geregeld had moeten worden. Het wederom uitstellen van het besluit deed de Franse minister van landbouw, Pisani, opmerken, dat „het toch wel wat vervelend werd zoveel vergaderingen van de ministerraad van de E.E.G. te houden zonder tot beslissingen te komen". Onrust blijft in Argentinië In de Argentijnse provincie Buenos Aires werden maandagavond alle marine- manschappen in hun kazernes geconsig neerd, zullks naar waarnemers vermoeden verband met aanhoudende berichten »r een mogelijke staatsgreep. Ook viel op de mairinebasis in deze provincie veel luchtafweergeschut waar te nemen, in het bijzonder op de basis Bahia Blanca. Volgens bedoelde berichten zou een staatsgreep worden voorbereid door een groep militairen met steun van burgers, die een verbod van elke activiteit van de aanhangers va n ex-president Peron ver langen, alsmede opschorting van de in juni a.s. te houden algemene verkiezin- Op de met halve bomen bewaakte overweg Zuiderlaan te Zevenaar is gis teravond de 84-jarige J. Th. Veldkamp gegrepen door een trein die op dat ogen blik de spoorwegovergang passeerde. Het slachtoffer was op slag dood. De bo men waren bij de nadering van de trein wel gesloten, maar de heer Veldkamp was er omheen gelopen. Radio-Damascus heeft nu omgeroe pen, dat tot nader order alle betogin gen en samenscholingen zijn verboden. Ook mag men geen wapens op zak dragen, zelfs al heeft men daarvoor een vergunning. Er wordt intensief door de straten gepatrouilleerd, vooral in Alep po, centrum van Nasser-gezinde elemen ten. Waterkanonnen worden in gereed heid gehouden. \RATTEN. muizen\pasta VLOKKEN ROEIT ZE GENADELOOS UIT Mevr. Pilsoedski (80) gestorven Alexandra Pilsoedski (80), weduwe 'an wijlen maarschalk Joseph Pilsoedski 'an Polen, is gisteravond in Londen ge» storven. De doodsoorzaak werd niet be kendgemaakt Mevrouw Pilsoedski kwam met haar twee dochters kort voor de tweede we reldoorlog naar Londen. Maarschalk Pilsoedski werd na het einde van de eerste wereldoorlog in 1918 uitgeroepen tot Pools staatshoofd. Hij was dit tot 1923, keerde daarna in 1926 terug als premier en als hoofd van het leger. Hij was in feite dictator tot zijn dood in 1935. Geen steun van CNV vQor Franse stakers De verbondsraad van het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft zich glste- beraden over de houding die het CNV moet innemen met betrekking tot de Franse mijnwerkersstaking. verklaring die het CNV hierna heeft uitgegeven, zegt de verbondsraad, dat hij zich zo goed mogelijk op de hoogte heeft gesteld van de situatie in Frankrijk. Hij is tot de conclusie ge komen, dat aan de Franse mijnwerkers onrecht is gedaan. Hoewel de raad sympathie heeft voor de stakende Franse mijnwerkers, acht hij de door de Franse vakbeweging on dernomen actie die, hoewel niet van politieke aard, toch gericht is tegen de overheid dermate in strijd met zijn opvattingen over de wijze waarop de vakbeweging zich tegenover de overheid behoort te gedragen, dat van het CNV geen financiële steun aan deze actie mag worden verwacht Hij ontraadt zijn leden dan ock dringend, deel te nemen aan inzamelingen in de bedrijven ten behoeve van de Franse stakers. christelijke vakbeweging niet steek wil laten. Het CNV is dan ook bereid om. wanneer dat na de staking nodig mocht blijken, te overwegen op welke wijze de CFTC (de christelijke organisatie van mijnwerkers in Frank rijk) zal worden, gesteund. 1171. Talrijk zijn de plaatsen in de eeuw de zeeweg naar Indlë hadden Bijbel die betrekking hebben op de ontdekt en daarna alles ln het werk stad Tarsjisj, of Tarsis, waarmede stelden om te voorkomen dat deze de Phoeniciërs destijds een nltgebrei- wetenschap gemeengoed zou worden, de handel hebben gedreven. Het leer- Konden de Portugezen echter zaamst is in dit verband de wee- slechts korte tijd van hun handels, klacht van Ezecftiël, wanneer hij de monopolie genieten, de Phoeniciërs gevallen stad Tyrus toevoegt: „Tar- wisten hun geheim aanzienlijk lan- sis dreef koophandel met u vanwege ger te bewaren, want gedurende ver- de veelheid van allerlei goed; met scheidene eeuwen blijkt geen enkel zilver, tin en lood handelde z(j op gerucht over deze sprookjesstad tot markten". De rijkdommen aan metalen, waar over Tarsis de be schikking had, is door deze enkele zin volkomen dui delijk getekend. De handel met deze stad bevond zich destijds geheel in handen TOCH IS HET ZO! de Grieken te zijn doorgedrongen. In de 7de eeuw v. Chr. maakten echter ook zij kennis met deze stad, die zU als Tar- tessos aanduidden. Herodotus, de be faamde Griekse his toricus, vertelt hoe de scheepseigenaar Kolaios van het ei land Samos naar Phoeniciërs. die Tarsis wellicht door Egypte wilde een gelukkig toeval hadden ontdekt, genwinden te kampen kreeg. Die te- maar de ligging er van als een soort genwinden kunnen we gerust als stor- staatsgcheim hebben bewaard ten- men of orkanen beschouwen, want einde him monopoliepositie te behou- het schip van Kolaios raakte vele den. De rijkdommen van Tarsis moe- duizenden kilometers uit de koers en ten zó overweldigend zijn geweest, werd door de Zuilen van Hercules ge- dat de Phoeniciërs na haar ontdek- dreven, waarna het als door een king als het ware in een roes van gunstige beschikking van het lot in geluk hebben geleefd. Sommige mo- Tartessos aankwam. Deze stad. zo derne schrijvers beschouwen Tarsis zegt Herodotus, was toen nog nieuw dan ook als een tegenhanger van de qn nog nooit bezocht, „zodat de zee- oude beschavingscentra van het oos- vaarders bij hun thuiskomst de ten: van Ninive, Babyion, van Mem- grootste winst binnenbrachten van al- phis en Thebe, van Knossos en Phais- le Grieken". Deze uitspraak duidt tos, een gebied dat een der groot- zowel op de zorgvuldigheid waarme- ste markten in de oudheid vertegen- de de Phoeniciërs hun geheim had- woordigde, hoewel het duizenden ki- den bewaard, als op de winsten die lometers daarvan verwijderd was. het monopolie hun regelmatig in de Dat de Phoeniciërs, die met hun schoot wierp, schepen de verbinding met dit han- Vraagt men nu, waarom de Grie- delsgebled onderhielden en daarvan ken die n.b. volksplantingen ln Span- zeer profijtelijke vruchten plukten, je bezaten, nimmer te voren door zich in het geheel niet geroepen ge- de zuilen van Hercules waren geva- voeldcn anderen over de ligging van ren dan moeten we hierop antwoor- Tarsls in te lichten en daardoor de den: omdat de Phoeniciërs de Straat spoeling aanzienlijk dunner te ma- van Gibraltar door een net van leu ken dan strikt noodzakelijk was, gens en gruwelverhalen hadde» gc- kunnen we ons best voorstellen. Om blokkeerd. deze handelspolitiek te begrijpen, be hoeven we alleen maar te denken aan de Portugezen, die in de 15de H. PétUIon. (Nadruk verboden).

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5