Tl KLEUTER PANTALON WV-Lunapark in Leiden op 15,16 en 17 april Bij de opening der Louise de Coligny-IIB.S. Commissaris doorbrak officiële sfeer op zwierige wijze KREYMBORG WOENSDAG F. v. Randwijk volgt Th.Hetem op bij vervoersdienst N.Z.H. Meisjes bestormden hun school aan Kagerstraat NU 5.5° KREYMBORG Brandmeester Van der Kraan als officier in de staf Nieuwe bussen voor Leiden NIEUW-E LEIDSE COURANT 3 DINSDAG 2 APRIL 1963 \genda voor Leiden en Den Haag Dinsdag ,De uitbouw van de VU" Morsweg 40, 36 uur: Openingsrecep tie ,,De Smikkelshop" van J M. Sajsen. Middelstegracht 91, 2—4.30, 7—9.30 uur n.m. Bevolkingsonderzoek t.b.c. Wijkgebouw Levendaal, 8 uur: C.H.U., -prekers B. Buddingh, Rijswijk, en jhr. W. H. de Savornin Lohman, Den Haag. Haarlemmerstraat 160-165b, 36 uur: deceptie t.g.v. heropening en 90-jarig oestaan fa, N. Oudshoorn. Stadsgehoorzaal, 7.45 uur: Uitvoering ~hr. gymnastiekver. „DOS", m.m.v. De Weidse Sleuteltjes- Foyer Stadsgehoorzaal, 8 uur: Arjos, preker dr. W. P. Berghuis, Kampen. Petrakerk, 8 uur: Christenvrouwen .eiden-noord, mr. H. R. Goudsmit over Adoptie". Rijksmuseum T. H. C. Kern culptuur". Geref. jeugdhuis, 7.30 uur: Voorjaars- capdemonstratie aid. Leiden r.k. kap- oerspatroonsbond. Oegst geest: Bovenzaal Geref. kerk, 8 uur: A.R.-kiesvereniging, dr. W F. van Gunsteren over Nederland in de intern, politiek'. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Ned. Dans Theater. Gebouw K. en W„ 8 uur: Ned. Opera o.l.v. Bernard Haitink, „Der Fliegende Hollander", van Wagner. Diligentia, 8.15 uur: West-Nederlands Symphonie Orkest o.Lv. Sam Swaap m. m.v. Jan de Vente en Johan Damste. fluit Kuriiaus Paviljoen, 8 uur: Toneel groep oud-studenten met „De impresa rio van Smyrna". Op gouden Wieken 8.15 uur: Strijkor kest Benedetto Marcello. Woensdag LFC-terrein, 8 uur: Zilveren-Molen- tournooi, LFCRijnsburgse Boys. Meisjes-HBS, 8 uun „Wij maken een opera" van Benjamin Britten. Stadsgehoorzaal, 7.45 uur: Uitvoering chr. gymnastiekver. „DOS". Filmzaal Academie, 8 uur: tekenfilms van Dusan Vucotic. Pieterskerk, 7.15 uun Avondgebed. Middelstegraoht 91, 912 en 2 uur Bevolkingsonderzoek op t.b.c. Oegstgeest, vaadhws, 7.30 u Raadsvergadering. D«n Haag, Diligentia, 8 uur: Volks zangavond o,l.v. Herman Stenz. Donderdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: Residentie. Orkest o.l.v. Willem van Otterloo m.m.v Nikïfca Magaloff, piano. Prediker, 8 uur: Lezingencyclus Geref. bond, dr. C. Graafland, Woerden, over: „Verschuiving in de theologische achter- gnond van de Geref. prediking". Middelstegracht 91. 9—12 cn 2—4.3C Jur: Bevolkingsonderzoek op t.b.c. Oegstgeest; Het witte Huis, 8 uur Oranjevereniging. Zendingshogeschod!, 8 u H. A. E. van Tongeren ovei van de medische faculteit VrUdag Foyer gehoorzaal, 8 uui bijeenkomst tg.v. vijfjarig bestaan „Philadelphia", spreker J. J. Dondorp, Hilversum; poppenspel „De Nachtegaal van de keizer". Kleine Stadlpal, 2.30 uur: Vereniging van Huisvrouwen. T. Hoogland ovei bekende vakantiegebieden. Schouwburg, 8 uur: Albert Vogel Louis Couperus, voor Lions Club. Wijkgebouw Levendaal, 7.30 uur: Jaar_ vergadering CHU Statenkring Leiden, drs. A. D. W. Tilanus uit Arnhem c ,,De taak van de overheid t.o.v. het ir schappelijk werk." Middelstegracht 91, 24.30 en 7- uur n.m. bevolkingsonderzoek op t.b. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Venus Bevrijdingskerk, 7.30 uur: Avondgebed van Hervormden en Gereformeerden. Den Burcht, 7.45 uur: Propaganda- contactavond reserve-gemeentepolitie, toneelopvoering. De Hoeksteen, Levendaal 1, 24.30 Maken Paasversieringen door kinderen. D e n H a a gKon. Schouwburg, 3 uur: Werkgroep Haagsche Comedie met „Im provisatie" en „Esbatement Visscher"; 8.15 uur: Haagsche Comedie met ,Oh pa, Gebouw K. en W., 8.i5 uur: Residentie- Orkest o.l.v. Willem van Otterloo Wilhelm Baokhaus, piano. Kurzaal, 8 uur: Oscar Peterson Trio, jazzconcert. Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: Ztrider-apotheék. Lammensclhansweg 7, teL 23553. De dienst van apotheek R. Breest Smallenburg te Leiderdorp wordt eveneens waargenomen door de Zuider apotheek. Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Fanny (14 jaar). Lido (2.30, T en 9.15 uur): Als twee druppels water (14 jaar) Luxor (230, 7 en 9.15 uur): De winnelijke gladiator (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Vernieti- gings-commando (18 jaar); donderdag: Onteerd moederschap. Studio (2.30. 7 en 9.15 uur): Léon Mo rin, priester (18 jaar). Trianon (2 en 7.30 uur): Gejaagd door de wind (14 Jaar) Flinke schade bij Haagsche Schouw Een vrachtwagen trok gistermiddag omstreeks twee uur bij het Haagsche Schouw langzaam op om van de Valken- burgsefweg de Rijndijk op te komen. Toen de met drie ton goederen beladen op ongeveer tweederde van de weg wan gekomen, was een militaire wagen uit de richting Den Haag al zo dicht genaderd dat de vrachtwagenchauffeur niet anders kon doen dan zijn stuur omgooien. Tege lijkertijd gaf hij gas bij. De vrachtwagen sleurde het hek, dat de scheiding van rijwielpad en rijweg aangeeft, mee en ramde één van de twee palen met verkeerslichtenbak. Omstreeks vier uur was het de Voorschotense rijks politie gelukt de schade aan de bak te herstellen, zodat het verkeer weer kon v,orden geregeld. Persoonlijke ongevallen deden zich gelukkig niet voor. Spreekbeurt Voor de Gereformeerde Gemeente te Leiden hoopt ds. A. Vergunst van Rot terdam-Centrum donderdag om half acht een spreekbeurt te vervullen. toespraak die in zijn geestig heid en snedigheid op kleinkunst ge leek opende de commissaris der Koningin, J. Klaasesz, gistermiddag het nieu- gebouw van de Louise de Coligny- H.B.S. aan de Kagerstraat. Op de po diumlezenaar was een knop aangebracht ■.et een druk daarop liet hij de bel de school, de oude Pesthuisklok, die ook aan de Garenmarkt dienst deed, klepelen, terwijl leerlingen op de galerij de aula het lied Sound the Trum pet" zongen. De toespraak van de heer Klaasesz as zo doorspekt met spirituele opmer kingen dat wij het als onmogelijk zien daarvan een verslag te geven zonder zijn veelzeggende woorden en speelse gedachten tekort te doen. In ieder geval vergeleek de commis- iris de houding die men in de vorige ÏUW tegenover het meisjesonderwijs innam, met die van tegenwoordig. Het aantal meisjes dat het middelbaar on derwijs volgt is weliswaar gestegen maar weet nog steeds niet, hoe dat on derwijs het best kan worden ingericht. Wat zou er met de middelbare meisjes school gebeuren als de Mammoet in dit fraaie gebouw wordt losgelaten?, vroeg de heer Klaaszes zich af. Naar de commissaris, die vergezeld as van zijn echtgenote, luisterde ieder met zichtbaar genoegen; de glimlach week bij niemand en menigmaal schalde het door de aula. Een sfeer die mis schien wat al te plechtig zou zijn ge worden, werd zodoende op charmante zwierige wijze doorbroken. A een welkomstwoord van de bur gemeester memoreerde wethouder S. Sannes de voorgeschiedenis, die uitein delijk tot de bouw heeft geleid. Dank bracht hij aan architect ir. Koch, zijn medewerkers Loeve en Moesbergen nog vele anderen. De wethouder deelde mee, dat het St. Agnes-lyceum aan de beurt komt. Vervolgens staan op de urgen- tielijst een nieuw gebouw voor M.S.G., een tweede lagere technische school, een tweede vakschool voor meisjes, een tweede r.k. vakschool voor meis jes en een r.k. b.l-o.-school voor jon gens. Uiteraard was het voor mej. dra. H. van der Vliet, inspectrice bij het v.h.m.o. en vroeger directrice van de meisjes-H.B.S., een meer dan ambtelijke vreugde, bij deze gelegenheid het woord te mogen voeren. Zij vond, dat het met het onder wijs aan meisjes in ons land wel goed gaat. Ongeveer 86 procent van het i tal kinderen krygt na het twaalfde jaar voortgezet onderwijs. Dertien procent gaat naar het v.h.m.o. Een vijfde deel het aantal jongens bezoekt een gensschool en een derde deel van aantal meisjes een meisjesschool. Hoofd koel houden Zij raadde de leiding van de school aan, in de overgangstijd tussen de wet van Thorbecke en die van Cals het hoofd koel te houden en er goed op toe te zien welke perspectieven zich bij dit onderwijs zullen voordoen. Mr. C. J. Woudstra, voorzitter van de plaatselijke commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, herinnerde de urgentie die voor de bouw van deze school moest worden aangenomen. „De meisjes-H.B.S. had er wel recht op, dat dit gebouw tot stand zou kor :i hij. Mevrouw Fockema Andreae-de Monohy bood namens de ouders een piano de aula aan en mej. T. Kuenen nan de oud-directrices (mej. Van Hoorn ook aanwezig), de oud-docenten er oud-leerlingen de door de oud-leerlinge mej. Kristense ontworpen gebrandschil derde ramen in de aula van het gebouw. jMEVROUW H. A. M. Nijweide- Vintges, directrice, gaf nog een indruk van de geschiedenis va H.B.S. Er waren in de tijd van de op richting heel wat mensen die dit on derwijs aan meisjes overbodig vonden. „De vrouw komt wel door haar intu ïtie tot wat zij nodig heeft", zo meende iemand, en hij was de tolk van i deren. Het gemeentebestuur van tach tig jaar geleden heeft evenwel ge toond, vooruitstrevend te zijn Leidse H-B.S. was de vierde van het Zorg voor detail Mevrouw Nijweide verklaarde, op deze dag vervuld te zijn van blijdschap dankbaarheid. De oud-wethouder Van Schaik, die ook aanwezig was, dankte zij voor zijn steun, doorzetting, door tastendheid en bekwaamheid. Tot Koch zei de directrice dat haar in veelomvattende werk het meest ztfn go- raffineerde zorg voor het detail typisch vrolijke sfeer had gefrappeerd. Ook richtte zy dankwoorden tot wethou der Sannes en de chef van de afdeling onderwijs, mr. dr. Roosenschoon. Deze school legt de meisjes de plichting op hun talenten te gebruiken te ontplooien. „Wij hopen hen", aldus Nijweide, „op te voeden tot verstandige en beschaafde burgeressen Nederland". Aan mr. Klaaszes bood Nijweide een exemplaar van het Gedenkboek aan. De burgemeester schonk de directrice een ingelijste prent in Louis de Coligny, naar wie de school genoemd. De vele genodigden maakten na de openingsbijeenkomst van de ruime ge legenheid tot bezichtiging van het grote gebouw gaarne gebruik. Belijdenisdienst in de Pieterskerk Donderdagavond half 8 zal in de Pie terskerk een dienst worden gehouden, ds. J. A. Eekhof, Hervormd stu dentenpredikant, hoopt voor te gaan en zeventigtal studenten openbare be lijdenis van het geloof zal afleggen. De volgende avond, vrijdag dus, zal in het koor van de kerk het heilig Avondmaal worden gevierd. Aan deze dienst gaat en retraite vooraf. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN. 1 april Aan de Rijksuniver- iteit zijn geslaagd voor de examens: doet. eneeskunde: mej. J I M J Domisse (Den laag) en de heren H J F v d Bout (Schie dam), W R O Goslings (Oegstgeest) en n. Sioe Ling (Amsterdam): 6emi-artsex.: >j. V Hartland (Arnhem), mej. E H Kuy- per (Voorschoten) en de heren C Franken (Alkmaar). Go Ing Hien (Rotterdam). M W Kalff (Haarlem) en H J van Lennep Opname van de openingsbijeen komst in de ruime aula van de H.B.S. voor meisjes aan de Ka gerstraat. Op de voorste rij van links naar rechts burgemeester Van Kinschot, zijn echtgenote, mevrouw Klaasesz, mr. Klaasesz (commissaris van de Koningin in Zuid-Holland) en mevrouw Nij weide, directrice van de school. Even verder mej. drs. Van der Vliet, de inspectrice van het v.h.m.o. die vóór mevrouw Nij weide directrice van de H.B.S. is geweest. De inzet van de foto toont mr. Klaasesz tijdens zijn humorrijke openingstoespraak. Foto N. v. d. Horst OEGSTGEEST Botsing bij inhalen Gistermiddag om kwart over twee wil- e een inwoner van Oegstgeest met zijn personenwagen op de oprit van de Rijn- zichtweg naar de rijksweg een voor hem rijdende vrachtwagen inhalen. Hij lette daarbij niet op het verkeer op de rijks weg, waardoor een uit de richting Am sterdam komende personenauto, bestuurd door de heer J. A. P. G. uit Amsterdam, de achterkant van de Oegstgeester auto raakte. De wagen uit Amsterdam remde sterk af, sloeg enkele malen over de kop en liep flinke schade op De be stuurder raakte licht gewond. De Oegst geester bestuurder kwam met de schrik vrij, doch zijn auto werd licht bescha digd. Gespaard in maart In maart werd bij de Rijkspostspaar bank te Oegstgeest ingelegd f 115.865,72 en uitbetaald f 85.022,01. nieuwe func- mcr zijn functie neerleggen. Hij heeft vijftig jaar bij de N.Z.H. gewerkt. De heer Van Randwijk, die 44 jaar is, studeerde aan de Middelbaar Technische School te Rotterdam. Hij werkte bij de PTT, de zoeklichtenafdeling van de Ge- de tekenafdeling van de Ned. Seintoestellenfabriek te Hilversum, een scheepsinstallatiebedrijf in Rotterdam en de Ned. Spoorwegen. Sinds 1 januari 1952 is de heer Van Randwijk chef van de exploitatie van de N.B.M., waar hij veel heeft te maken gehad met de na sleep van de ingrijpende reorganisatie van tram- en busbedrijf. rrOEN de leerlingen vanmorgen streeks half tien het gebouw van de nieuwe meisjes-H B.S. „stormender hand" hadden „genomen", vertrouwde de directrice, mevrouw Nijweide, ons toe, dat zij dit het schoonste openings moment vo&d, een culminatiepunt een onvergetelijke reeks gebeurtenis- Om 9 uur verlieten directie, docen ten en leerlingen het oude gebouw aan de Garenmarkt. Jarenlang hebben ze erop gefoeterd, maar niemand van hen zal kunnen zeggen, dat er vanmorgen bij het afscheid niet IETS van wee moed was. Want al zal het onderwijs hetzelfde zijn, de sfeer van het nieuwe gebouw en de wijze waarop zijn vijf honderd bewoners er zullen bezig zijn, huoden nog zoveel verborgen. Maar allen verwachten er het beste van en daarom was het enthousiasme vanmor gen bij de vlaghijsing door de jongste leerling, Connie Wils uit Katwijk aan Zee, zeer luid en groot. In triomf ging het via de Breestraat en de Steenstraat met de Politiemuziek voorop naar de Kagerstraat. Bij de Irau van het stadhuis gaven enkele wethou ders van hun belangstelling blijk. Bij de school aangekomen werden eerst enkele liederen gezongen. En na dc vlaghijsing natuurlijk het schoollied. Het klonk alsof het uit tienduizend kelen kwam. Op het bordes van de school stonden de directrice, docenten en enige ouders Kortom, het was tintelende gebeurtenis. Nadat de kinderen hun school had den bezichtigd en waren getracteerd, voerden docenten het stuk „Het spel der vergissingen" (een bewerking van Shakcspeares Comedy of Errors) op. De dag zou worden besloten met een diner voor docenten en oud-docenten. Morgen is er een feestelijke ontvangst van oud-leerlingen en oud-docenten. Vierhonderd gasten worden daarbij verwacht. Morgenavond heeft de eerste opvoering plaats van „Wij maken een opera" van Benjamin Britten door leer lingen van de school. Deze is bestemd voor genodigden. Waarborg-kwallteit. Katoen met klein rultdessln. Alleen geldig 3 april a.s. voor leeftijd 2 jaar kl. stijging p. m. Voor het „front van de troep" is vanmorgen om half acht op het ter rein van de Brandweerkazerne aan de Langebrtig brandmeester J. van der Kraan geïnstalleerd als adjunct-hoofd brandmeester. Hij is nu als officier in de staf opgenomen. De commandant, de heer S. W. Ha- gedoorn, deelde hem dat mee en wens te hem daarmee namens het gehele korps geluk. Hij wees op de structu rele verandering die Leiden in de laatste tientallen jaren heeft doorge maakt. Het brandweerkorps zal zich zo nodig dienovereenkomstig moeten aanpassen en wijzigen om zo goed mogelijk werkzaam te kunnen zijn. Dc heer Hagedoorn sprak de wens uit, dat de heer Van der Kraan behal ve het normale brandweerwerk, de menselijke verhoudingen door een oprecht denken en handelen en een bereidwillig luisteren naar anderen Opening van school aan Johan Wagenaarlaan Op vrijdag 19 april om half 3 zal de openbare lagere school aan de Johan Wagenaarlaan officieel worden geopend Dat hoopt de wethouder van onderwijs, de heer S. Sannes, te doen. Om kwart over 2 begint een bijeenkomst in de aula van de schooL goed in het oog zal houden. Wil de brandweer respect verdienen en een zo hoog mogelijke dienstbaarheid verlenen_ dan zal er sprake moeten zijn van een evenwichtig beleid. Foto N. van der Horst. Als gevolg van de nog steeds voort gaande expansie der interlokale lijnen en de nieuwe lijnen binnen de gemeente Leiden zal het wagenpark van de N.Z.H. V.M. dit jaar met negen nieuwe Leyland- stadsbussen. vijf nieuwe Leyland-lijnbus sen en zes Leyland-toerwagens moeten worden uitgebreid. De zaak van de stads bussen is nog niet geheel in kannen en kruiken, zo meldt de heer P. H. Scheur leer in het vandaag verschenen Maand blad van de N.Z.H. Wel kan gezegd wor den dat wordt gestreefd naar een bus die zoveel mogelijk in afmetingen overeen stemt met de andere stadsbussen van de N.Z.H. (Harlem e.d.). In het stadsverkeer zijn deze bussen zowel wat afmetingen als wendbaarheid betreft zeer handig ge- gebleken terwijl de vervoerscapaciteit voldoende is, dank zij het ruime aantal staanplaatsen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 3