Nieuwe Leidse Courant Cubaanse bereikten ballingen doel niet Commentaar Stakers mochten niet aan 't werk Rusland wilde kaviaar zelf houden 223 Engelse marine brengt schip op Twee dodelijke ongelukken in Amersfoort Vragenuurtje j van politie in Utrecht I Opstandelingen zetten acties echter voort China laat de 3000 Indische militairen vrij CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Dinsdag 2 april 1963, 44ste jaargang (Advertentie) De Kamerverkiezingen zijn in zicht. I Kom daarom HEDENAVOND Dr. W. P. Berghuis Stéenstraat 37 'Abonnementsprijzen orzitter van de Nederlandse verenig. ,iy van meelfabrikanten, de heer H. J. de Koster, heeft gisteren de jaarlijkse on- derscheiding van de ver eniging de Zilveren brood- mand voor 1962, uitgereikt aan dr. J. Linthorst Homan lid van de Hoge Autoriteit voor Kolen en Staal. Een ongebruikelijke opname dr. Linthorst Homan. die de trofee bekijkt. Frankrijk blijft volhouden Nieuws in één oogopslag Het «officiële bezoek van prinses Beatrix aan Japan is begonnen. Van morgen is zij door de Japanse kroonprins Aki- hito op het vliegveld be- De Britse Labourleider Harold Wilson, die een be zoek brengt aan Washing ton, heeft daar weer ge pleit voor een atoomvrije zone in Midden-Europa. Belangrijk was zijn me dedeling, dat hij gekant is tegen de voorgestelde multinationale NAVO- kernmacht. In Brussel is een groot aantal leden van de zes regeringen van de E.E.G.- landen bijeengekomen om te bespreken. Gehoopt wordt, dat deze conferen tie toch nog perspectief zal openen voor de toetre ding van Engeland tot de Europese gemeenschap. In het Midden-Oosten blijft het rommelen. In Syrië kwamen gisteren aanhangers van Nasser in botsing met leden van de regeringsgezinde Baath- partij. Voor geheel Syrië is een uitgaansverbod in gesteld van zes uur 's avonds tot twaalf uur 's middags. De staking van de Fran se mijnwerkers duurt nu al een maand. Maar het einde schijnt in zicht te zijn. Achter de schermen zou reeds overeenstem ming bestaan over een compromis, dat aan de vertegenwoordigers van de werkgevers en werx- nemers zal worden voor gelegd. Een Buts schip heeft gisteren de eerste Cubaan se ballingen die op weg waren naar het eiland onderschept. Veertien mensen werden gearres teerd. Woordvoerders van de opstandelingen hebben verklaard dat zij ondanks alle tegenstand zullen doorgaan. In de Ameri kaanse senaat werden de maatregelen tegen de op standelingen toegejuicht. De Zuidrhodesische premier sir Roy Welensky, die uit Londen in Salis bury is teruggekeerd, vindt dat de Britse rege ring zijn land heeft „ver- De vertegenwoordigers var vakbonden der Franse mijnwerkers en de leiders van de genationaliseer de kolenindustrie zouden vandaag opnieuw proberen een einde te ma ken aan de staking der mijnwerkers die nu al een maand duurt. Woordvoerders van de socialistische en rooms-katholieke vakbonden heb ben de hervatting van de onderhande lingen toegejuicht. Intussen wordt ver nomen dat achter de schermen reeds praktisch overeenstemming bereikt zou zijn over het compromis dat aan de vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers zal worden voorgelegd. Intussen heeft zich een nieuwe ont wikkeling voorgedaan met een verkla ring van de belangrijke vakbond waar in de communisten de leiding hebben In deze verklaring wordt gezegd dat een mogelijke basis voor een regeling O In de gemeente Amersfoort zijn de afgelopen dagen twee verkeersongeluk ken met dodelijke afloop gebeurd, Gis termorgen botste de 26-jaTige korporaal A. Schoolbrugge met zijn motor op de Vlasakkerweg tegen een uit de Korte Bergstraat komende fietser. De militair werd tegen de weg geslingerd en on danks het dragen van een valhelm kreeg hij een schedelbasis fractuur. De man was op slag dood. Eerder kwamen bij de Kamperbin nenpoort twee bromfietsers met elkaar in botsing. Een van deze bromfietsen werd bestuurd door de heer C. Vonk die achterop de duo zijn 15-jarige dochter mej. E. Vonk vervoerde. Het meisje is in een ziekenhuis aan haar bekomen verwondingen overleden. Gisteren werd te Tilburg de 80-ja- rige A. Weterings uit Tilburg, toen hij per rijwiel de weg overstak, gegrepen door een personenauto. De man werd met verwondingen naar het ziekenhuis in Tilburg gebracht, waar hij 's nachts is overleden. s In navolging van Arnhem is s de politie in Utrecht zaterdag 5 gestart met een vragenuurtje over verkeersproblemen. Inge- 5 zetenen van de Domstad kre- j gen gelegenheid om tijdens dit 5 uurtje verkeersproblemen naar voren te brengen of suggesties c voor het oplossen van verkeers- problemen. Enkele tientallen burgers heb- ben van deze kans gebruik ge- j maakt, het hunne te zeggen over i problemen en probleempjes. Er j waren verschillende suggesties bij, waarvan de deskundigen van de Utrechtse verkeerspolitie zei- j ■I den: „Daar zit wat in". Tot de- genen die met een goed idee kwamen behoorde een 14-jarige j jongen, die met duidelijke teke- j s ningen illustreerde hoe volgens I hem verbetering kon worden ge- bracht in een penibele verkeers- situatie. Het oordeel van de politie over deze start van de I vragenuurtjes in Utrecht luidt onverdeeld gunstig. zou zijn: voltooiing van de door de gering aangeboden getrapte loonsverho gingen op 31 december in plaats v april 1964, vier weken vakantie in plaats van drie en een premie van 200 fr. per mijnwerker bij hervatting van het werk. Na afloop van de staking zouden be sprekingen kunnen beginnen over een geleidelijke vermindering van de werk- Door de duur van de staking worden de moeilijkheden van de mijnwerkers gezinnen steeds groter. In verscheidene streken van het mijngebied Lotharin gen meldden zich enkele mijnwerkers, voor werk omdat zij genoeg hadden van de staking. Er ontstonden enige kleine incidenten toen de versterkte stakings- -posken denmannen terughielden. VEROUDERD De stakingsleiders beschuldigen de regering van een poging om de stakers af te matten en leveren verbitterd com mentaar op een artikel van de minister voor gerepatrieerden, Francois Missoffe, die voorspelde dat de vakbonden het zelfde lot zullen ondergaan als de oude politieke partijen, omdat zü niet inzien dat hun taktiek verouderd is. In twee andere genationaliseerde sec toren de spoorwegen en de gas- en elektriciteitsbedrijven zijn loononder handelingen aan de gang. De metaalin dustrie in het gebied van Parijs heeft verklaring geprotesteerd tegen i de produktie" door on aangekondigde stakingen bij de elektri citeitsbedrijven. In sommige industrieën waren hierdoor grote hoeveelheden grondstoffen verspild, aldus de verkla ring. In Parijs heeft het buspersoneel giste ren opnieuw gestaakt, waardoor het ver voer op 43 lijnen stil kwam te liggen. Voor vele voorsteden betekende dit op nieuw narigheid. T~\E eerste Cubaanse ballingen hebben aan den lijve ondervonden dat het de Verenigde Staten ernst was toen zij besloten niet langer toe te staan dat er van af Amerikaans grondgebied of eilandjes in het Karibische gebied aanvallen op het bewind van Castro worden ondernomen. Een Brits schip heeft namelijk in de wateren van de Bahama-cilanden een schip met anti-Castro-opstandelingen, dat naar Cuba onderweg was, in beslag geno men. Het Cubaanse vaartuig, dat artillerie en machinegeweren aan boord had, telde veertien koppen onder leiding van Evelio Duque, een voornaamste tegenstanders van Castro. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft tegengesproken dat ook Amerikaanse schepen aan de actie hebben deelgenomen. De opstandelin gen zijn volgens een officiële Britse mededeling op het eilandje Norman Cay gearresteerd. Zij zouden de be doeling hebben gehad wapens en mu nitie te zenden aan de rebellen in het Kxcambray-gebergte. Een woordvoerder van deze groep op standelingen. die zich het „Tweede na- t:onale front" noemen, heeft verklaard ondanks alle tegenwerking de strijd zullen voortzetten. Wel verklaarde hij dat de Amerikaanse maatregelen grote tevredenheid hebben gewekt onder de Cubanen. „Men heeft ons plotseling tot grote vijanden van de Amerikaanse regering als van de Cubaanse commu nisten. die wij bestrijden, verklaard." zo en van de leiders, Dagoverto Darias. r nogmaals de nadruk op legde, dat de operaties nooit vanaf het grondgebied in de Verenigde Staten zijn verricht. Orlando Bosch, die belast is met de legeracties tegen Castro, heeft gister avond in Miami meegedeeld, dat er weer sohip van de ballingenorganisatie op weg is naar Cuba. De kapitein had hem doen weten dat het schip mog veertig van Cuba was verwijderd. Bosch zei In het uitwisselingsprogram ma voor landbouw-jongeren van de drie Nederlandse plattelands, jongeren organisaties met Ca nada en Australië, zijn sinks 1953 reeds 500 Nederlandse jonge boeren naar Canada gereisd. Le 500ste was de 22-jarige H. J Hoogkamp uit Drempt, gem. Hummelo en Keppel, die gisteren me de Rijndam uit Rotterdam vertrok. Op initiatief van d° burgemeester van Hummelo en Keppel, jhr. F. W. P. M. van Pan- huys nam hij een Gelderse kren- tenwegge van 1.25 meter mee om aan de burgemeester van Stra- teroy (Ontario) bij wie hij on derdak zal vinden, aan te bie- Op de foto van links naar rechts: achter de krentenwegge die door twee bakkers wordt ge torst, de heer Hoogkamp, de burgemeester en de Canadese ambassadeur in Nederland, W. F. Buil. dat ondanks alle tegenstand de aanvallen op Cuba zullen doorgaan. Ook hij dat er geen enkele Amerikaanse wet wordt overtreden en dat Amerikaanse vertrekbases niet noodzakelijk zijn. In de Amerikaanse senaat is de grotere krachtsinspanning om een einde te Lot van 2000 onbekend China heeft besloten de 3213 Indi- ;tlie krijgsgevangenen naar huis te sturen, aldus het Chinese ministerie buitenlandse zaken. De Indiërs zijn gevangen genomen bij de gevech- •n in het grensgebied in de herfst an het vorige jaar. De Chinese grensbewaking in Tibet en Sinkiaag zal de gevangenen op verschil lende tijden en plaatsen vrijlaten, afhan kelijk van weersomstandigheden en ver voersmogelijkheden Het Chinese ministerie voegt hieraan ie, dart de Indiërs goed zijn behandeld. Hun godsdienstige en andere gebruiken zijn geëerbiedigd en zij konden vrij met hun familie corresponderen. Met de re patriëring zal op 10 april worden be gonnen. De Indische minister van defensie heeft in januari in het parlement crklaard, dat er van de 5490 vermiste militairen 3350 in Chinese gevangen- hap waren gemeld. Van meer dan 2000 bleef dus het lot onbekend. Pekink zegt het besluit tot vrijlating te hebben genomen om te voldoen aan de wens van de gevangenen en in de hoop dat een vreedzame regeling van het grensgeschil erdoor zal worden be vorderd. Meer dan 700 zieke en gewonde Indi sche militairen zijn al eerder gerepa- Ten slotte zullen de stoffelijke resten an elf gestorven Indiërs aan de Indische overheid worden overgedragen. ken aan de commando-aanvallen op Cuba toegejuicht. De democratische senator Mansfield en zijn republikeinse collega Dirksen verklaarden, dat van deze val er geen enkel effect te verwachten valt Zij kunnen slechts een complete oorlog ontketenen. Bovendien wez< senatoren er op dat er steeds mee ruchten de ronde doen volgere welke Castro uit wraak tegen de speldeprikken steeds meer mensen laat fusilleren. Soebandrio dankt Luns voor hulp De Indonesische minister van buiten landse zaken, dr. Soebandrio, heeft zijn Nederlandse collega, mr, J. M. A. H. Luns, telegrafisch bedankt voor de hulp die het Nederlandse volk aan de door de vulkaanramp getroffen Balinezen heeft verleend. In zijn boodschap zegt Soe bandrio zijn „diepe dank te willen uiten voor de vriendschappelijke boodschap er voor de zeer waardevolle hulp, die het Nederlandsche Roode Kruis per vlieg tuig overbrengt, waardoor het lijden van hen die door de ramp worden getroffen, wordt verlicht". Minister Luns zal de Indonesische zaakgelastigde, de heer Sjarif. morgen ochtend ontvangen. Maandag had dr. Sjarif een gesprek met de chef van de directie kabinet en protocol, mr. R. B. baron van Lynden. Watersnood op Java Het Indonesische persbureau Antara meldt dat volgens officieuze gegevens zeventien mensen zijn omgekomen bij de" overstromingen die sedert het begin van het jaar Java getroffen hebben Er moes ten 273 mensen evacueren en 240.000 sen verkeren in nood. De gouverneur Oost-Borneo is in Djakarta aange komen om noodmaatregelen voor zijn eveneens getroffen gebied te bespreken Al ruim f 85.000 voor hulp Bali Het Nederlandsche Roode Kruis in Den Haag heeft tot vandaag op giro 777 een bedrag van ƒ85.433 ontvangen voor hulp an de slachtoffers van de ramp op Ball. Gulden verdwijnt van Nieuw-Guinea Kolonel Soetjipto, secretaris van het opperste verdedigingsorgaan van Indo nesië, heeft volgens Antara bekend ge maakt, dat de gulden van Nieuw-Guinea op 1 mei ongeldig zal worden. Er zal i nieuwe munt, de „roepiah Irian Ba- in omloop komen. Zes maanden de overdracht zal er gelegenheid zün de guldens van Nieuw-Guinea in te wisselen voor de nieuwe munt. J)E HERVERSCHIJNING, na niet minder dan honderdveertien dagen staking, van de Newyorksc dagbladpers Is met enige begrijpelijke luidruchtigheid gepaard gegaan. Men heeft er een feest van ge maakt. Kanonnen hebben gebulderd, vuur werk is afgestoken. Het was ook een vreemde en onbehaaglijke toestand geworden: een moderne samenle ving, maar zonder dagelijkse gedrukte in formaties. Zelden waardeert men iets meer dan wanneer men het mist en ontbeert. De krant heeft zich in ons leven genesteld, heeft zich als het ware in ons dagelijks bestaan ingevoegd. We zijn als lezer en lezeres van haar afhankelijk geworden. We merken het al spoedig wanneer zij eens verstek laat gaan. Te New York heeft de pers meer dan hon derd dagen verstek laten gaan. Is het won der dat er ook nu discussies gevoerd gaan worden of zoiets mogelijk moet blijven? Moet de verschijning van een in feite on misbaar ding als een krant afhankelijk blijven van het achterwege blijven van arbeidsconflicten? Elders, in Zweden met name, heeft nïJ«i voor gevallen als dit een oplossing gezocht, en naar het schijnt ook gevonden, in arbi trageregelingen, die de partijen in moge lijke arbeidsconflicten zekere garanties bieden en het voortbestaan zonder staking van de pers verzekeren. Hoe ook, te New York is men opnieuw gaan beseffen, welk een belangrijke plaats de pers in onze samenleving is gaan in nemen. Er is, in velerlei opzicht, een scha de geleden die vele honderden miljoenen guldens bedraagt. Heel het maatschappe lijk leven heeft er de gevolgen van onder vonden, en gebleken is wel dat radio en ook televisie niet in de behoeften hebben kunnen voorzien. Wij zien de betekenis van een krant niet als absoluut. Er zijn grotere en ook hogere waarden in het leven, die door de krant niet ook mogen worden verdrongen. Maar ook in haar betrekkelijkheid blijft de krant nog belangrijk genoeg. Belangrijk als da gelijkse informatiebron, als ons venster en onze bril, belangrijk als een die ons ter zijde staat bij onze menselijke plicht om ons een oordeel te vormen over zo velerlei dat er in de wereld geschiedt. En waarom zouden we niet dankbaar zijn voor het feit, dat er in ons eigen land, met zijn grote schakering op persgebied, ook nog een pers is die dit wil doen van uit een ons vertrouwde overtuiging? Het betreft hier een bezit waarop men wel bijzonder zuinig mag zijn en waarvan de bestendiging grote verantwoordelijk heid oplegt. (RITA) „Ik ben bang om dat geschenk van Rita open te maken. Ik vertrouw die ver wachtende blik op haar gezicht niet." T/AN midden Rusland, over Frankrijk naar de Golf van Biscaye handhaaft zich een langgerekt hoge drukgebied. Ten noorden van deze gordel komt een levendige depressie-activiteit voor met vanmorgen een storing tussen IJsland en Noorwegen en een volgend halverwege Ierland en New Foundland. Ons land ligt in het hogedrukgebied op zodanige plaats dat wolkenvelden Tendens stationair van de oceaandepressie zich tot over ons land kunnen uitstrekken. Uit deze bewolking valt hier en daar ook wat HET WEER IN EUROPA regen maar deze neerslag is van weinig betekenis. De Bilt verwacht tot woensdagavond: Hier en daar enige regen of mist, maar ook enkele plaatselijke opklaringen. Van nacht minder koud, morgen overdag on geveer dezelfde temperaturen ais van daag. (Opgemaakt te 11.15 uur). ZON EN MAAN Woensdag 3 april: zon op 6.13, onder 19.15; maan op 13.12, onder 4.21. Dinsdag 9 april: Volle maan. Rapporten hedenmorgen zeven TEN Westduitse toeriste is het culturele wat Moskou land rondlopen, die duistere uitdrukking brengen. Daar- kennelijk ook tot dieeenen gearresteerd in de Sow- maar te bieden had. Zo niet praktijken verkiezen boven mee vulde Inge haar docu- die goedkoop aan hun tafel jetunie. Het is een 25-jarige de journaliste, die voor Radio- eerlijk werken". mentaire. zilver willen komen want de" blonde journaliste. Ingemar München een documentaire Inge ruilde moderne Wes- verbaasde grenswachten von Brandtner. Radio-Moskou moest maken over cultureel terse kleren voor Russische Als bij toeval onderzochten den zestien vorken en messen heeft een kleurrijk verslag Moskou. kaviaar. Maar, aldus Radio- Russische douaniers Inge s met monogrammen van Mos- gegeven van haar activiteiten Inge was te vinden in res- Moskou, zij voerde nog meer bagage wat beter dan de an- kouse restaurants iemand in de Sowjetunie. taurants, grote winkels en op uit. Zij maakte in cafés band- dere koffers. En zij zochten van zulk laag allooi stuurt Een groep Westduitse toe. de hoeken van de straten. De opnamen van gesprekken, en niet tevergeefs. In haar kof- Radio-München nu naar ons risten heeft Moskou bezocht, meest geschikte plaats om die deed haar best om diegenen fer en achter haar zitplaats toe aldus de triomfantelijke Volgens Radio-Moskou be- mensen te ontmoeten, „van te ontmoeten, die alles behal- in de coupé meer dan zestien commentaar van Radio-Mos- zochten de meeste Duitsers al wie er maar weinig in ons ve de opinie van de jeugd tot kilo kaviaar. Inge behoorde kou onbew. windstil :6

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1