Meteo-ballonnetjes gaan het „Pernis-vuil" volgen V.V.D. schrapt zinsneden over Papoea's en Ambon DE BLAUWE TREIN Vier, doden bij aardbeving in Perzië Volgende maand boven Vlaardingen Doel: gegevens te krijgen over Vertrek van prinses Beatrix vertraagd luchtstromen Man in Haarlem doodgestoken; zeeman bekent 7 MAANDAG 1 APRIL 1963 Uit verkiezingsmanifest en -program Emotioneel en vinnig debat Na een emotionele en soms vin nige discussie heeft de algemem gadering van de Volkspartij Vrijheid en Democratie uit het ont- werp-verkiezingsmanifest e ontwerp-urgentieprogram vj VVD de zinsnede geschrapt, dat moet worden gestreefd naar een zo grote mate van zelfbeschikking voor bevolkingen van de Zuid-Molukken Schaakvraag Isai Rozenfeld uit Tallinn in Sowjet-Unie is de vervaardiger dit probleem. De opgave luidt: speelt en geeft mat in drie zetten. Indien in de diagramstelling zwart aan zet zou zijn, en 1 h2—hl (loper) zou spelen, kon wit matgeven door 2. Tf3e3, Kflxf2. 3. Td3- mat. Een interessante parallel deze variant vinden we in het op singsverloop. diagram: Wit: Kd2, Tf3, Lb6 en h3. pi c3, e2 f2 en g3. Zwart: Kfl, Tgl, Pg2, pi b7 m s ■l X Wm. k n ■Ji g 'pp a JÈ, j§p ''W; k i m I 1 i Oplossing damvraag Het vorige probleem had de vol gende stand: Zwart: 8, 11, 14, 17, 19, 27, 3 Wit: 15, 26, 28, 37, 38, 46, 50. Met een klein aantal zetten is het opge lost door: Wit: 5044 (40 x 49) 26— 21^(49x23 gedw.) 21x3 (23x41) 3x Op zwart 41—47 volgt wit 24—20 enz. Op zwart 41—28 volgt wit 15—10 en 24—42. Bridge V B 9 6 9H5 OA98543 7 H 4 3 V 10 A H V 10 8 6 5 Zuid speelt een contract van 5 veren (elf slagen). West komt met ruitenboer. Ziet u een mogelijkheid het spel te maken? Gegeven is, dat troefboer tijdig valt. Kruiswoord-puzzel Hor.: 1. hoofddeksel, 4. rivier in Italië, 5. rund, 7. meisjesnaam, 9. zwemvogel, 11. zangstem, 12. Euro peaan, 14. telwoord, 16. in het jaar onzes Heren (afk. Lat.), 18. telwoord, 19. voorzetsel, 20. jongensnaam, 21. oude lengtemaat, 22. landbouwwerk tuig, 23. naschrift (afk. Lat.), 25. mu zieknoot, 27. rivier (Spaans), 29. voor, 31. kippenloop, 33. mand, 35. achtpo- tig geleed dier, 37. scheikundig cle ment (afk), 39. overblijfsel bij ver branding, 40. oogvocht. Vert.: 1. hijswerktuig, 2. reeks, 3. gesloten, 4. stad in Italië, 6. vlug, 7. oude Egyptische zonnegod, 8. bij woord, 9. voegwoord, 10. lidwoord, 11 zuivelprodukt, 13. voorzetsel, 15. telwoord, 17. opschik, 18. bergweide, 23 bekend. Nederl. dichter, 24. bij woord, 26. bloem, 28. pers. voor- naamw., 29. afkorting op visitekaartjes, 30. rund, 32. voegwoord, 34. knaag dier, 36. bosgod, 38. voorzetsel. Oplossing vorige puzzel Hor.: 1. hindernis, 2. one-ora-ara. 3. Nede-itala. 4. deels-er-al. 5. en-rol- Ld-Se. 6. ra-kea-Best. 7.dar-laan-o.r. 8. pree-Aa-dra. 9. odeon-raam. Vert.: 1. honderd-Po. 2. ineen-aard. 3.neder-kree. 4. doel-o.e.-Leo. 5. Eris- la-aan. 6. ratel-baar. 7.Naarden-da. 8. Ir-lasso-ra. 9. Saale-tram. (Van onze parlcmentsredactie) cn van Nieuw-Guinea. Het besluit werd genomen met 254 tegen 145 stemmen. Het hoofdbestuur van de VVD had zowel in het verkiezingsmanifest als m de samenvatting daarvan, het ur gentieprogram. aan de zelfbeschikking van de Papoea's en de Zuidmolukkers veel aandacht geschonken. In het ma nifest werd slechts in drie regels ge pleit voor herstel van normale en liefst goede betrekking met Indonesië (hetgeen overigens een belang van de cerate orde werd genoemd). In het Tgentieprogramma ontbrak een der gelijk pleidooi geheel. Met name door de afdelingen Amster dam en Oegstgeest werd hiertegen be- aar gemaakt. Maar de voorzitter van VVD, prof. mr. P. J. Oud. stelde daar tegenover. dat Nederland nog steeds ver- twoordelijkheid draagt voor de bevol kingen van Nieuw-Guinea en de Zuid- Molukken Zijn opmerkingen maakten op velen geen indruk. „Niet meer! Niet meer" werd vanuit de zaal geroepen. Prof. Oud werd zeer fel aangevallen door de afge vaardigde Van Embden Boas uit Oegst geest. „Voor de WD zijn geen goede verhoudingen met Indonesië mogelijk, als de passages over Nieuw-Guinea en de Zuid-Molukken worden gehandhaafd." betoogde hij. Zeer tegen de zin van prof. Oud werd gepleit voor een stemming over de zaak. Nadat een «temming bij zitten en op staan geen duidelijkheid had gebracht werd tot hoofdelijke stemming overge- VVD hem niet gemakkelijk zal val- De vertrekkende fraotuevoorzitter gaf toe, dat er met name in het afge lopen jaar Ln de fractie moeilijkheden zijn geweest. „Maar aan het slot van de reis hebben wij elkaar weer ge vonden. Straks zal ik naar huis kun nen gaan," vervolgde prof. Oud, ..met het gevoel, dat wij als een eenheid de strijd ingaan. Dat is het belangrijk ste." Ten slotte zei prof. Oud. dat het zijn vaste vertrouwen is, dat het ware liberalisme in Nederland vertegen woordigd zal blijven in de WD. Startbanen van Soesterberg in reparatie De omwonenden van de vliegbasis Soesterberg krijgen het twee maanden lang veel rustiger dan zij gewend zijn. Misschien zal er in die tijd nog wel eens een transporttoestel op de basis landen of ervan vertrekken, maar oefe ningen met deze basis als uitgangspunt zullen er in de maanden april en niet plaats vinden. De startbanen de vliegbasis zijn namelijk aan de ge bruikelijke herstelwerkzaamheden toe en om die reden zullen de beide squadrons, die nu op Soesterberg zijn gestationeerd, naar elders vertrekken. Het Amerikaanse squadron gaat vooi een tijdje naar de vliegbasis Deelen er het squadron van de Koninklijke Lucht macht krijgt voorlopig Leeuwarden als oefénbasis. Voor het eerst sindt het begin van de mijnstaking in Frankrijk, nu een maand geleden, heeft zich vanochtend in het Moezelbekken een klein aantal mijnwer kers op het werk gemeld. Zij zijn echter door postende stakers, die versterking van mijnwerkersvrouwen hadden gekre gen, weggejaagd. Het dorp Hendojan, 590 kilometer ten oosten van Teheran is gisteren door aardbeving geteisterd, zo meldt het Per zische Rode Kruis vandaag. Er zijn doden te betreuren, er zijn twee gewonden en honderd woningen zijn vernield. De schok werd gevoeld in de provincie Khorasan, in noord-oost Perzië. Het ver woeste dorp ligt tussen de steden Shab- zevar en Esfaraien. HHHIPVHi_. laude geproi totd octor in de geneeskunde op proefschrift ..Psychopathologische en klinische aspecten van de psyöhogene psychose". Raden Soeparman. geboren te Bogor (In donesië) te Groningen is tot doctor in de geneeskunde gepromoveerd op proefschrift ..Megaioblastalre anemie bij epileptici be handeld met anticonvulsive"*. eindhoven Techn. Hogeschool: slaagd: prop. scheik. technologie: J M A Severing (Echt). met Indonesië gehandhaafd. Ie afdelingen jn het Westei drie grote steden, haddei ing gestemd. Studiebeurzen De bespreking ianifest en het uj ?er veel tijd in t el ing Amsterdan een soort progressieve pressiegroep voor het vrijstellen van studie beurzen en renteloze voorschotten van nkomstenbelasting. Prof. Oud maakte ook tegen dit voorstel bezwaar en wel omdat de aangelegenheid, gaat, zeer ingewikkeld is. Omdat op het program nog meer in gewikkelde zaken prijken, werd de par tijvoorzitter van Amsterdamse zijde de magogie verweten. Hoewel hierop door velen uit de zaal met „schande" werd gereageerd, kreeg het voorstel van de afdeling Amsterdam, in stemming bracht, een grote meerderheid. Door Doetinchem wer dgevraagd, in het irgentieprogram niets over de p.b.o. op n, terwijl de heer Leyds vond, dat de partij duidelijk tegen wat hü loemde de dwangmaatregelen van het Landbonwschap moet stelling nemen. Prof. Oud wees er echter op, dat de te genstanders van het Landbouwschap zich keren tegen een op wettige wijze tot stand gekomen orgaan. Als men van het landbouwschap af wil, dient men dit vla de aangesloten bonden na te streven. De toekomst De lijstaanvoerder bij de Tweede-Ka merverkiezingen, de minister van binnen landse zaken. mr. E. H. Toxopeus, ging in op de mogelijkheden, die zich na de verkiezingen voordoen. Hij belemtoonde, dat de VVD samenwerking met de socia listen niet bij voorbaat heeft afgewezen. Het gaat er de VVD echter om, dat het beleid van het kabinet-De Quay na de erkiezingen wordt voortgezet. „En als ik het verkieztngsprogram van de PvdA ogenschouw neem, lijkt het rnjj niet hoogstwaarschijnlijk, dat de PvdA ertoe zal zjjn te krijgen, dat zij wil werken voortzetting van het huidige beleid." i\ Toxopeus uiiitte kritiek op de splintergroeperingen, die onder het motto .verlaging van de belastingdruk" :en plaats in de Kamer dingen. „Het is onvoorstelbaar, dat mer deze kreet met een of twee man in de Kamer komt, ook maar iets kan berei ken. Bovendien hebben deze groeperin gen vaak nog zoveel verlangens (meer egen, hogere dijken, etc.), dat, als die zouden worden uitgevoerd, de belastingen zelfs nog zouden moeten stijgen" Aan het begin van de vergadering be groette de partij prof. Witteveen als ondervoorzitter van de WD. Hij in die functie de opvolger van mr. H. Riel, die zich na de verkiezingen geheel aan het leiderschap van de Eer ste Kamerfractie gaat wijden. Mr. Van Riel benadrukte, dat de menwerking tussen hem en prof. Oud steeds goed is geweest en dat er geen meningsverschillen hebben bestaan. Prof. Witteveen zei in een kort toespraakje, meninig te zijn, dat zich, na moeilijkheden van het afgelopen jaar. positie van de WD al zeer duidelijk een stijgende lijn heeft ingezet. Vliegtuig generator uitgevallen Deze maand zal in Vlaardingen worden begonnen met een onder zoek dat ten doel heeft na te gaan hoe de van de kraakinstallaties in Pernis afkomstige uitlaatgassen zich boven de stad verplaatsen. Dit met het oog op de luchtverontreini ging. Zoals bekend werd in de zomer var 1960 een dergelijk onderzoek ingesteld op het terrein aan de Vondelingenweg- Petroleumwegin de directe omgeving van de ShelVkraakinstallaties. De vol gende maand te nemen proef wil n storing in de luchtbeweging op grotere afstand onderzoeken. Daartoe zullen enkele honderden bal lonnen worden opgelaten. Deze ballon zijn afkomstig van de meteorologi sche dienst van de vliegbasis Woens- drecht. Personeel van deze basis zal evenals in 1960 de proef zélf uit- Met behulp van deze met waterstof gevulde ballonnen is het mogelijk zeer nauwkeurig de luchtstromingen te vol gen. Iedere vijftien seconden worden na- Oplating van de meteo-ballonnen (van de vliegbasis Woensdrecht) bij Shell-Pernis. Door de theodoliet op het statief kan nauwkeurig de positie van de ballonnen in de lucht worden bepaald. Om de vijftien seconden worden de peilingen ver richt, waarvoor via de radio (rechts) het sein wordt gegeven melijk met theodolieten (optische meet instrumenten) peilingen verricht waar door de verplaatsing van de ballonnen kan worden geregistreerd. RAPPORT Aan dit onderzoek zal ook worden deelgenomen door het K.N.M.I. en T.N.O. Begin deze maand zal het K.N.M.I. twee windrichting- en heidsmeters, twee thermometerhutten, drie losse thermometers en voorts een stralingsmeter (om na te gaan hoeveel zonlicht door de uitlaatgassen wordt weggevangen) plaatsen. T.N.O. heeft reeds een zestal zgn. zwaveldagmeters met stoffilter opge steld. De gegevens, die het onderzoek ople vert, zullen door de meteo op Woens drecht in kaart worden gebracht, v het K.N.M.I. aan de hand van deze kaarten een rapport zal samenstellen. Op het ogenblik is men bij het K.N.M.I. nog bezig met het rapport over proeven bij Pernis in I960. Hoewel dit rapport nog niet geheel is voltooid, is uit de gegevens wel komen vast te staan dat inderdaad sprake is van een ern stige storing in de luchtbeweging. Duidelijk is een zgn. „potkachel-ef fect" geconstateerd: direct boven de warmteverspreldende kraakinstallatie; steeg de lucht mét de uitlaatgassen om vervolgens in de directe omgeving: weer te dalen, waardoor een soort kringloop ontstond, die ook de grond raakt. Met de proeven van deze maand wil men onderzoeken hoe deze gas- stroom zich boven Vlaardingen gedraagt en of de verplaatsing ervan wordt beïn vloed door de rivier. De proeven zullen alleen bij zuidelijke wind kunnen wor den uitgevoerd. CONTACTGROEP Het onderzoek heeft plaats onder aus piciën van de nu al geruime tjjd be staande contactgroep, waarin vertegen woordigers van de gemeente Vlaardin gen cn de plaatselijke industrie zitting hebben. Dit orgaan stelt zich ten doel gegevens te verzamelen over de aard. de omvang, de gevolgen en de versprei ding van de luchtverontreiniging. Het ballonnen-onderzoek Is één facet daar- Welke maatregelen zullen en kunnen worden genomen om de luchtverontrei- nging tegen te gaan, is nu nog niet be kend. Daarvoor hebben we nog té wei nig gegevens in handen, zegt het Vlaar- dingse gemeentebestuur. Er is wel eens een suggestie gedaan m hogere fabrieksschoorstenen te bou- 'en. Door velen wordt het effect hier- an echter in twijfel getrokken. Men wijst dan op het experiment dat een oliemaatschappij bij de bouw van een kraakinstallatie in Hamburg uitvoerde. Er werd een 250 meter hoge schoorsteen ge bouwd. Maar al gauw bleek dat de ze hoogte weing resultaat had: de uitlaatgassen sloegen direct hon derd meter omlaag en verspreidden zich vandaar horizontaal De maatschappij had zich die kostba re honderd meter (een ton per 10 meter!) dus kunnen besparen. VERVUILING Deze ervaring illustreert echter dat men bij de bestrijding van de luchtver ontreiniging nog maar in een beginsta dium is. Er zijn nog te weinig vens bekend om effectieve maatregelen te treffen. Zoals bekend heeft minister Veldkamp onlangs de commissie luchtverontreini ging ingesteld, die thans bezig is met een studie over de problemen op dit gebied. Het zal echter nog geruime tijd duren voordat men zover is dat alge meen tegen de atmosfeer-vervuiling kan worden opgetreden. Een diepgaand onderzoek naar oor zaak, aard cn omvang van de luchtver ontreiniging is in eerste instantie nodig. En hierin wil Vlaardingen straks met het oplaten van honderden ballonnen een aandeel leveren. Het vertrek van prinses Beatrix naar Tokio heeft vanochtend onver wacht vertraging opgelopen. Een ge nerator van het KLiVI-vliegtuig waar in zij de reis over de pool moest ma ken viel namelijk uit. De storing deed zich pas voor, toen de Prinses reeds op Schiphol was gearriveerd. Terwijl technici in een der hangars ijlings begonnen aan de reparatie, die ongeveer twee uur in beslag zou ne- wachtte de prinses geduldig in de ontvangstkamer van de Ica-hal. Koningin Juliana, prins Bernhard prinses Marijke, die de Prinses n£ Schiphol wegbrachten hadden da voor echter geen tUd. Vjjf minuten de aankomst van de auto namen zij har telijk afscheid van prinses Beatri stapten weer in. Nagewuifd door de al leen achterblijvende Prinses reden zij terug naar paleis Soestdijk. Geruime tijd onderhield de Prinses zich in de ontvangstkamer met de bassadeurs van Japan, de V.S. en Cana da, die haar uitgeleide kwamen doen. Naar bekend zal prinses Beatrix ze drie landen een bezoek gaan brengen. Het is het vervolg van haar semi-offi- ciële reis naar een aantal Aziatische landen, die zU in november wegens het overlijden van koningin Wilhelmina Hongkong moest afbreken. Op haar reis, die bijna de hele maand april in beslag zal nemen, wordt de Prinses vergezeld door baronesse Sweers de Landas Wyborgh. dame du palais ho- haar particulier secretaresse, mejuffrouw M. C. C. Wüenen, en luite- Vierhonderdduizend Balinezen moeten eiland verlaten De regering van Indonesië hoopt vier- onderdduizend van Bali's drie miljoen ïwoners een nieuw bestaan te kunnen verschaffen op Celebes, de Molukken en misschien ook Sumatra. Zij is van oor deel dat Bali te dicht bevolkt is om hen, wier dorpen en akkers door de vulka nische uitbarstingen verloren zijn gegaan, te blijven voeden. Opti imisme Optimistisch was ten slotte ook prof. Oud Hij heeft het aan het eind middag, toen het beleid van de liberale Tweede Kamerfractie aan de orde was. heel gemakkelijk gehad: slechts één spreker heeft kritiek geuit en wel over houding van de fractie bij de inter pellatie van de heer F. H. Kranenburg (soc.) over het regeringsingrijpen rond KRO-uitzendlng van het tv-interview met Bidault. Het optimisme van prof. Oud kreeg kans, die zich uiten nadat hij in verband met zijn aanstaand vertrek uit de Twee- Kamer werd toegesproken door de secretaris van de fractie, de heer J. C Corver. Prof. Oud zei, dat het afscheid in november neemt hij officieel af scheid, tevens als voorzitter van de „Het zal heerlijik zijn van de zon te genie ten", zuchtte Ruth. „Ik denk dat het een eigenaardig gevoel zal zyn." „Komt u veel aan de Rivièra?" „Neen, dit is mijn eerste bezoek." „Hoe is 't mogelijk!" „U gaat zeker ieder jaar?" „Vrijwel. Januari en februari zijn in Londen niet om uit te houden." ..Ik heb altijd op het land gewoond. Daar zijn die maanden ook niet erg aanlokkelijk. Bijna altijd regen." „Hoe kwam u ertoe zo plotseling op reis te gaan?" „Geld," zei Katherine. „Tien jaar lang ben ik juffrouw van gezelschap geweest met juist genoeg gelid om sterke schoenen te kopen; nu heb ik een erfenis gekregen die mij een kapi taal toelykt, al zal het dat voor u vermoedelijk niet zijn. Ik heb de indruk dat u zeer rijk is. Maar misschien heb ik ongelijk" „Neen," antwoordde Ruth, „u hebt het niet Plotseling werd ze heel ernstig. „Ik zou graag willen dat u me eens zei welke andere indruk ken u nog van me gekregen hebt." „Als u dat graag hebt. wil ik het u wel zeg gen. Maar u moet me niet brutaal vinden. Ik kreeg aan het Victor ia-Station de indruk dat u om de een of andere reden heel ongerust was. en dat speet me voor u." „U hebt gelijk. U hebt volkomen gelijk. Ik zit in vreselijke moeilijkheden. Ik ik zou u graag iets ervan vertellen, als u dat goedvindt." Vreemd, dacht Katherine bij zichzelf. In St. Mary Mead vertelden de mensen me ook altijjd nu is het hier alweer net zo. En ik heb heus geen behoefte altijd jammerklachten aan te horen. Maar ze antwoordde vriendelijk: „Vertelt u maar." De lunoh was juist afgelopen en zonder erop te letten dat Katherine haar koffie nog niet op had, zei Ruth: „Gaat u dan mee naar mijn coupé" Het waren twee afzonderlijke compartimenten Het geheim van door AGATHA CHRISTIE met een verbinidingsdeur ertussen. In het ande re oompartiment bevond zich een meisje dat Katherine reeds aan het Victoria Station had opgemerkt en dat nu een grote leren koffer met de initialen R. V. K. erop dichtdeed. Mrs. Ket tering trok de verbindingsdeur dicht en viel neer op haar plaats. Katherine ging naast haar zitten. „Ik zit in moeilijkheden en ik weet niet wat ik doen zal," begon ze. „Er is een man van wie ik houd. werkelijk heel veel houd. We mochten elkaar al lijden toen we nog jong wa ren, maar we werden wreed en onrechtvaardig van elkaar gescheiden. En nu komen we weer bij elkaar." „Ja?" „Ik ik ga nu naar hem toe. O, u zult wel denken dat het helemaal verkeerd is, maar u kent de omstandigheden niet. Mijn man is on mogelijk. Hij heeft me schandelijk behandeld". „Ja?" zei Katherine weer. „Waarom ik me niet op mijn gemak voel, is dit. Ik heb mijn vader bedragen. Hij was het die me vandaag naar het station bracht. Hij wil dat ik zal schelden van mijn man, en natuur lijk heeft hij er geen idee van dat ik die ande re man ga opzoeken. Hij zou het ontzettend dom van mij vinden." „Nu, vindt u dat dan zelf ook niet?" „Ik ik geloof het wel. Maar ik kan niet meer <terug. Alles is geregeld, en het zou hem het hart breken." „Gelooft u dat toch niet! Harten zijn nogal stevig." „Hij zal denken dat ik geen moed heb, dat ik wispelturig ben." „Ik geJoof dat u iets heel dwaas gaat doen," zei Katherine. „U zult dat zelf ook wel inzien." Ruth Kettering verborg haar gezicht in haar handen. „U moet wel denken dat ik krankzinnig ben, omdat ik zo tegen u spreek. Maar ik weet zeker dat er iets vreselijks zal gebeuren." „Zet dat toch uit uw hoofd," zei Kathrine. „Probeer flink te zijn. U zou uw vader bij voorbeeld een telegram kunnen zenden uit Pa rijs en hij zou dadelijk naar u toe komen." Ruths gezicht klaarde op. „Ja, dat zou ik kunnen doen. Lieve oude va der! Het is vreemd, maar ik heb vóór van daag nooit geweten hoeveel ik van hem houd." Zij ging rechtop zitten en droogde met. een zak doek haar tranen af. „Ik ben heel dwaas ge weest. Ik dank u wel dat u me hebt laten uit praten. Ik weet niet hoe ik toch in zo'n vreem de toestand ben geraakt." Katherine stond op. „Ik ben blij dat u zich beter voelt" terwijl ze trachtte haar stem zo gewoon moge lijk te doen klinken. En ze voegde erbij „Ik moet nu teruggaan naar myn eigen cou pé." Zij kwam uit dc deur in de gang. op het zelfde ogenblik dat de kamenier uit de volgen de deur kwam. Deze laatste keek naar iemand achter Katherine en de grootste verbazing ver toonde zich op haar gelaat. Katherine keerde zich om, maar op dat ogenblik was degene die de belangstelling van het meisje had gaande gemaakt in zijn of haar eigien coupé terugge keerd en de gang was nu leeg. Katherine be gaf zich naar haar eigen plaats, die zich in de volgende gang bevond Toen ze het laatste com partiment langs ging, wend de deur daarvan geopend en een vrouw keek een ogenblik naar buiten; daarop werd de deur met een slag dicht getrokken. Het was een gezicht om niet ge makkelijk te vergeten, zoals Katherine ontdek te, toen ze het later weer zag. Heden is prinses Beatrix van het vliegveld Schiphol vertrokken om haar onlangs afgebroken reis door Azië voort te zetten. Op het vlieg veld werd haar uitgeleide gedaan door dc Koningin, prins Bernhard en prinses Marijke. nant-ter-zce eerste klasse G. Pauli, ad judant van prins Bernh*d. Namens de rgering reist de gevolmJ|(itigd minister C. J. van Schelle van het ministerie van buitenlandse zaken mee. Als altijd houdt tijdens de gehele reis hoofdcommissaris C. Sesink, hoofd van de veiligheids dienst van het koninklijk huis, een oog je in het zeil. Als verzorgster van de Prinses gaat mejuffrouw Stuit mee. Vannacht is op de Botermarkt in Haarlem de 35-jarige opperman J. Braun uit Haarlemmermeer bij een vechtpartij met een stiletto gestoken. Tijdens vervoer naar het ziekenhuis is hij overleden. De politie heeft van morgen om zes uur een man aange houden, die ervan verdacht werd de dodelijke steek te hebben toegebracht. Hij heeft bekend. Het is de 21-jarige ■eman P. N. O. uit Haarlem. Hij ver klaarde omstreeks twaalf uur een café te hebben verlaten. Op de Botermarkt keeg hij ruzie met een hem onbekende man. De zeeman trok een stiletto en bracht daarmee de man enkele steken toe. In de woning van de zeeman is een stiletto gevonden en in beslag genomen. De zeeman was tijdens een kort ve- lof by zijn ouders en zou vanmiddag in Amsterdam weer aan boord stappen aor een eis naar Ieland. Gebleken is, dat de zeeman in het café de stiletto aan bezoekers heeft la ten zien. Bij de vechtpartij moeten drie jongemannen en twee vrouwen tegen woordig zijn geweest. Kanongebulder in New York - krant verschijnt weer Dc New York Mirror heeft het ein de van de 114 dagen durende kranten staking gisteren met een serie van 21 kanonschoten aangekondigd. De scho ten werden gelost op een amusements park aan de Hudson. De staking in de Newyorkse kranten wereld, die 114 dagen heeft geduurd, is geëindigd. De clichémakers hebben de zaterdag door hun reeds aanvaarde voorstellen der dagbladdirecties goedgekeurd. De regeling wordt beschouwd als een persoonlijke triomf voor de burgemees ter van New York. Robert Wagner, die als bemiddelaar tussen de vakbonden en de eigenaren is opgetreden. Naar schat ting is door de staking een verlies van leer dan 200 miljoen dollar geleden. De New York Times en dc Heraia Tribune hebben vorige week aangekon digd hun prijzen te zullen verdubbelen wegens de gestegen kosten. Het eerst verscheen de Mirror. Aan de kiosk op Times Square werden binnen enkele minuten 250 exemplaren ver kocht Andere liefhebbers stonden op een nieuwe zending van de drukkerij te wachten. Dc Daily News het grootste dag blad van het land, dat voor het begin van de staking 2 miljoen lezers telde kwam enkele minuten na de Mirror de kiosken. Deze eerste editie van 64 pagina's verscheen met een grote verder Wij Wordt vervolg kojj „Hallo allemaal' hebben nieuws voor u". hebben nieuws voor u",

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 7