Hervormd Didam wil „fris bloed" door leningen Krachtproef tussen CDU en socialisten Welensky weigert lunch met premier Macmillan Prawda nog; niet tevreden over dichter Jeftoesjenko Spaanse liehtgewichtjes Eerste gesprek Home-Couve Boeing getroffen door bliksem Kom maar binnenzei de dominee... PERSOONLIIKE LENINGEN AMSTERDAMSCHE BANK Ook N.-Rhodesië kan uittreden Betoging van mijnwerkers Ben Goerion wil gematigde politiek Jja. een &a$it& Kij. TOCH IS HET ZO! ZATERDAG 30 MAART 1003 Verkiezingen in Rijnland-Pals (Advertentie) (Van onze correspondent in Bonn) De deelstaat Rijnland-Pals is de volgende arena, waar de krachtproef tussen de Christen- demokraten en vde socialisten plaats heeft. Op zondag 31 maart a.s. hebben in Rijnland-Pals ver kiezingen voor een nieuwe Land dag plaats. Belangrijk Voor de buitenwacht zijn deze ver kiezingen des te interessanter, omdat Rijnland-Pals vanwege de drukkende C.D.U.-meerderheid de bijnaam heeft van ,,des kanseliers eigen landje". Bo vendien was Rijnland-Pals vier jaar ge leden de deelstaat, waar een afgevaar digde van de rechts-radikale Deutsche Reichspartei" er in slaagde in het Mainzer parlement te komen. Mainz heeft intussen nieuwe faam gekregen als de zetel van de nationale omroep, die op 1 april a.s., daags na de Land dagverkiezingen, het 2e Westduitse t v.- programma zal gaan uitstralen. Meerderheid De C.D.U. regeerde de afgelopen vier jaar in Rijnland-Pals met de absolute meerderheid van 52 van de 100 zetels. De verdeling der resterende zetels: 37 S.P.D., 10 vrije demokraten en 1 D.R.P. Ook in Rijnland-Pals blaast de so- eiaal-demokratische wind de C.D.U. in het gezicht, die op 17 februari j.l. in West-Berlijn een grote stembus-ne derlaag tegen de socialisten heeft ge leden en niet zonder bezorgdheid de landelijke verkiezingen in Rijnland-Pals tegemoet ziet. Nu laat Rijnland-Pals zich in geen enkel opzicht met West- Berlijn vergelijken. Het staat niet, zo als Berlijn, in het middelpunt van de wereldpolitiek. Wijn is het voornaam ste gespreksthema in Rijnland-Pals, de enige deelstaat in West-Duitsland, die er een minister voor de wijnbouw op na houdt. Alles in Rijnland-Pals is milder, ook de politiek. Bovendien is de rege ring in Mainz practisch vrij van schan dalen. Merkbaar Anderzijds is de nabijheid van Bonn merkbaar. De grens tussen Noordrijn land-Westfalen en Rijnland-Pals ligt en kele kilometers ten zuiden van Bonn. De Sovjetrussische ambassade in Ro- landseck ligt al niet meer in Noord- rijnland-Westfalcn, maar in Rijnland- Pals. De stad Koblenz, 50 km bezui den Bonn, heeft al eens de wens te kennen gegeven van het nogal arme Rijnland-Pals te worden losgemaakt en zich bij het rijke industrieland Noordrijnland-Westfalen aan te sluiten. En de invloed van de politieke stor men. die over Bonn gaan, de affaires waarmede de federale regering te kam pen heeft, veroorzaken ook politieke wind in Rijnland-Pals. Maar ook zui vere socialistische wind waait over Rijnland-Pals. vooral van het socialis tisch geregeerde nabuurland Hessen, dat zelfs een deel van Rijnland-Pals' hoofdstad Mainz bezet" houdt. Mainz ligt n.l. op de beide oevers van de Rijn. Het deel op de rechteroever be hoort aan Hessen. Dat op de linker oever is hoofdstad van de deelstaat. De regering in Mainz heeft dit in Wies- baden (Hessen) er nog nooit toe kun nen bewegen aan deze situatie een ein de te maken. Wiesbaden betoogt steeds weer opnieuw, dat Rijnland-Pal als deelstaat geen levenskracht heeft. Het zou het willen opdelen tussen Hessen en Noordrijnland-Westfalen en op deze wijze het C.D.U.-bastion willen doen ver dwijnen. Sinds 1955 Sinds 1955 beiiit de C.D.U- in Rijn. land-Pals de absolute meerderheid. Zii heeft echter de liberale Vrije Demokra- tische Partij steeds in de regering op genomen. De Mende-partij heeft een vaste stam van trouwe kiezers, waarop de C.D.U.-premier dr. Peter Altmei er kan bouwen als op zijn eigen chris ten-democraten. Maar de S.P.D hoopt na haar successen in Hessen en in West-Berlijn ook -in Rijnland-Pals het CD.U.-rad te kunnen terugdraaien. Haar nadeel is daarbij, dat de partij in Rijnland-Pals geen geprofileerde per soonlijkheden heeft als een Willv Brandt in West-Berlijn of een Georg Zinn in Hessen. Zij moet derhalve in Rijnland-Pals onmiddellijk beginnen met de grote munitie te schieten, met de S.P.D.-prominenten uit het naburige Bonn. Maar dat zou eventueel de stemming in Rijnland-Pals ongunstig kunnen beïnvloeden, waar de bewo ners van beïnvloeding van buiten wei nig moeten hebben. De situatie in Rijnland-Pals is onge veer als die in Beieren. Daar behaalde de Christelijk-Sociale Unie. de zuster partij van dr. Adenauers C.D U een ge weldige stembusoverwinning op 25 no- vember van het vorige jaar, ondanks de ..Spiegel' -affaire in Bonn en de manier, waarop C.S.U.-voorzitter Strauss zich daarmede had gecompromitteerd. De plattelands-bevolking bleef de C.S.U. trouw. Datzelfde zou waarschijnlijk in Rijnland-Pals geschieden, wanneer de S.P.D. zou willen proberen met de Bonnse affaires en intriges een al te groot propaganda-effekt te behalen. De C.D.U.-meerderheid in Rijnland- Pals is te groot dan dat de S.P.D. die nu maar ineens te niet zou kunnen doen. Naar het oordeel van deskundigen zal er derhalve aan de Rijnland-Palse politiek na 31 maart niet al te veel veranderen, zelfs indien de C.D.U. de absolute meerderheid zou verliezen. Wat op zichzelf nog een grote vraag is. In april zal het eerste Frans-Britse gesprek op ministerieel niveau plaats hebben sinds het afbreken der onder handelingen in Brussel over Engeland's toetreden tot de E.E.G. Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken heeft tijdens een persconferentie medegedeeld, dat minister Couve de Murville en lord Home, de Franse en Britse mi nisters van buitenlandse zaken, een on derhoud zullen hebben tijdens de bij eenkomst van de ministerraad van de ZOAVO, die van 8 tot 10 april in Pa rijs zal worden gehouden. De precie ze datum voor dit gesprek is nog niet vastgesteld. In officiële kringen gaf men als zijn persoonlijke mening te kennen, dat Frankrijk de betrekkingen met Enge land weer op een basis van hartelijke harmonie wenst te brengen, na de jong ste ..speldeprikjes". De bliksem heeft gisteravond een gat van 53 centimeter geslagen in de neus van .een Boffing-passagiersvliegtuig 8 minuten vanaf het vliegveld van Lon- den. De gezagvoerder van het toestel, dat op weg was naar New York friet 110 passagiers aan boord wierp 45.000 liter brandstof overboord terwijl het toestel gedurende 35 minuten boven het Westen van Engeland cirkelde. Daarna bracht hij het terug naar het Londense vliegveld. Aan boord bevonden zich o m. 22 Amerikaanse methodisten. Een van hen. Roy Newton, 32, zei: ,,Ik keek naar het landschap toen ik verblind werd door een vlam. Ik dacht dat er een mo tor aangegaan was en bad voor ieder een aan boord." ..Ik was bang toen ik de witte stroom brandstof uit de beide vleugels zag stromen." Pagina's gevonden uit toestel Saoed In het gebied van de Monte Matto in het Noordwesten van Italië, dichtbij de grens met Frankrijk, zijn twee pagi na's gevonden van een logboek dat af komstig is uit het Saoedi-Arabische straalvliegtuig van het type Cornet" dat sinds tien dagen vermist wordt. De aanduiding „Cornet 4-c" was duidelijk leesbaar worden verstrekt door de financieringsmaatschappij MAHUKO N.V. in alle kantoren van de De gewezen bokser en ma chinist sir Roy Welensky, nu premier van de Centraal Afri kaanse federatie, heeft gi-steren geweigerd te lunchen met pre mier Macmillan en heeft de Engelse regering beschuldigd van verraad. Verraad met be trekking tot het besluit van de Britse regering dat het reöht van elk gebied van de federatie om zich af te scheiden, moet worden erkend. Dit maakte sir Roy Welensky gisle- in Londen bekend op een perscon- (Van een onzer redacteuren) Het volgende bericht uit het bekende periodiek De Protestant, laatste aflevefing, trok onze aan dacht: „Didam (Gelderland) zoekt kerkelijk meelevende pro testantse gezinnen. Men wil de kleine groep protestanten graag groter zien worden. Niet om beter te kunnen opboksen tegen de rooms-katholieken, want dat ge beurt daar niet. Integendeel: in het overwegend r.k. Didam is de verhouding protestant-rooms-ka- tholiek goed. Maar het kerkelijk leven kan best een duwtje ge bruiken. Om deze gezinnen te kunnen aan trekken is de Kerkvoogdij van de Her vormde Gemeente bereid bij de koop van Bouwkaswoningen een tweede hy potheek ter beschikking te stellen. Er is aldus nog altijd het bericht uit De Protestant van protestantse zij de alleen een Hervormde kerk, waar op zondagmorgen twee diensten zijn. De plaats is op zichzelf vrij groot: 10.000 inwoners, met grotere zaken, maar heeft een sterk landelijk karak ter. Er is grote afwisseling in het land schap en het bekende Montferland is dicht in de buurt. Met de trein is men in ongeveer een kwartier in Doetin- chem en in 20 minuten in Arnhem. Elk uur gaat er een trein en in de spitsuren gaan er zelfs meerdere per uur. Mededelingen over de woningen en de hypotheken zijn te verkrijgen bij....", enzovoorts. Deze oproep doet denken aan een groot concern, dat om wèrknemers verlegen zit en wervend optreedt op de arbeidsmarkt door vestigingsfacilitei ten te noemen en de omstreken van de woonplaats enthousiast aan te prij zen. Of aan één van de vele vacature advertenties die de vakbladen van het onderwijs sieren, waarin „woning aan wezig" en „goede verbindingen met..." inderdaad mede kriteria vormen voor de adspirant-sollicitant. Maar van een i kerkelijke gemeente, die haar pa- Alyorens echter veranderingen zullen i roch,anen-potcnticel wil opvoeren. is plaats hebben, acht de Britse regering deze pUur-zakelijke methode voor zo- het noodzakelijk dat in Afrika nieuwe ver bekend, uniek te noemen. En... besprekingen zullen worden gehouden, misschien wel heel juist gezien. De toe- niet alleen over overgangsregelingen, komst zal dat uitwijzen, doch ook over de grote lijnen der nieu we betrekkingen tussen de gebieden. Eerlijksheidshalve zal men. desge- vraagd, onmiddellijk van Hervormde Welensky heeft reeds laten doorsche- zijde in Didam meedelen, dat het idee meren, dat het voor hem zeer bezwaar- is afgekeken, of liever: dat het idee lijk wordt nog langer met Londen sa- geboren werd door een gebeurtenis, die men te werken. De federatie zal niet onlangs in een der nabijgelegen dorpen aan haar eigen ontbinding meewerken, heeft piaats gehad, zegt Welensky, tenzij Zuid-Rhodesic, het enige overgebleven gebied, onaf- Dat dorp licet Weill, waar een klcl- hankelijkheid verkrijgt cn in dc nieuwe nc lagere christelijke tweemansschool Hij noemde het besluit een „daad van verraad", die de Britse regering niet tot eer strekt, en de dood voor de federatie. Njassaland, dat het der de gebied van de federatie was, kreeg vorig jaar reeds het recht zich daar uit terug te trekken. De Britse regering heeft later de me dedeling van Welensky bevestigd. Zij meent dat geen enkel gebied tegen zijn wil in de federatie kan worden gehou den. Commentaar van ds. J. Verburg Wie zich als meelevend pro testants gezin in Didam wil vestigen, om dan naar plaatsen als bijv. Doetinchem of Arnhem te gaan forensen, kan van de Hervormde kerkvoogdij een tweede hypotheek op zijn wo ning krijgen Dit niet alledaagse bericht heeft ons naar dc pastor loei, de nog jonge ds. J. Verburg, gevoerd (voor geïnteresseerden: tel. 083622371 teneinde uit zijn eigen mond te vernemen hoe dit allemaal in elkaar zit en wat daar achter steekt. Zo ontstond het bijgaande artikel, waaruit maar weer cpn» blijkt, dat zwartkijkers ongelijk hebben als Ze beweren, dat kerkeraden en kerkvoogdijen altijd een zakelijke instelling zouden missen ferentie na besprekingen met de Britse specialist voor Afrikaanse za-1 Pc®e b ken. Dit besluit betekent een overwin- scnerma. ning voor de Afrikaanse regeringslei ders van Noord-Rhodesië. die voor dit protectoraat het recht hadden opgeëist zich van dc federatie af te scheiden, bang als zij zijn dat ook Noord-Rhode sië met zijn overwegend gekleurde be volking. onder invloed van de blanke regering van Zuid-Rhodesië komt. Sir Roy propageert een staat waarin voor alle rassen plaats is, een multiraciale staat. Butler grondwet voor Noord-Rhodcsië de Euro-onlangs in moeilijke omstandigheden belangen afdoende worden be- verkeerde doordat het leerlingental „beneden niveau" dreigde te geraken. Het schoolbestuur, dat pas een stuk De nationalistische regeringsleiders I grond voor een goede prijs aan de bur- van Noord-Rhodesië toonden zich zeer j gerlijke gemeente was kwijtgeraakt verheugd over het Britse besluit. ,Vol-ibomvde Voor dit geld een fors ccn- gens hen zal het „ontmantelen' van j gezinshuls, ging vervolgens op zoek de federatie niet meer dan drie maan- j naar een grote familie elders, die daar- O DE Prawda is niet tevreden over de zogenaamde schuld bekentenis van de Russische dich ter Jeftoesjenko, het idool van de opgroeiende generatie. Jeftoes jenko is vooral bekend geworden door zijn onverbloemde uitingen van mededogen met de vervolgde Joden. Kort geleden heeft hij een reis door westerse landen ge maakt, waar hij op verschillende bijeenkomsten nogal opzienba rende dingen heeft gezegd. Premier Chroesjtsjef zelf leverde naar aanleiding hiervan kritiek op de Russische dichter, zeggend dat hij een verkeerde voorstelling van zaken omtrent Rusland had gegeven. Jeftoesjenko gaf op de bijeenkomst van schrijvers toe dat in zijn in het Pnrijse weekblad ..l'Express" gepubli ceerde autobiografie grote fouten had den gestaan, maar, naar hij zei, waren bepaalde passages verdraaid weerge geven. De redactie van het blad heeft daarop de beschuldiging van verdraai ingen van de hand gewezen. IS iel geheel In hel jongste artikel van de Prawda wordt gezegd: „Jeftoes jenko heeft zijn zware fout erkend maar zijn verklaringen tegenover het bestuur van de schrijversver eniging hebben de deelnemers aan de vergadering niet bevredigd, in zijn verklaringen heeft men ook bepaalde elementen opgemerkt waaruit blijkt dat hij niet de wor tel heeft onderkend van zijn dwa lingen zowel in het kader van de publikatie van zijn autobiografie als in sommige van zijn gedichten. Volgens het verslag van de Prawda heeft de 29-jarige Jeftoesjenko op de bijeenkomst van de schrijversvereni ging gezegd ,,een onherstelbare fout te hebben begaan". Hij had in zijn levensbeschrijving wil len tonen dat hij nooit een „door het Rode Plein veroordeelde dichter" was geweest, zoals in het Westen was be weerd, cn dat de ideologie van het communisme dc basis van zijn licle le ven den in beslag nemen. In de Noordfranse plaats Lens hebben vijftigduizend stakende mijn werkers gisteren een grote betoging gehouden. Met muziekkorpsen en spandoeken marcheerden zij door de straten. De leuzen waren niet mis te verstaan: „geen geld, geen steenkool" luidde er één. In Parijs en andere steden zijn gis teren onaangekondigde stakingen bij gas- en electriciteitsbedrijven gehou den. Ook bij dc Parijsc busdiensten werd het werk tijdelijk neergelegd. De brandweer moest verscheidene keren te hulp komen om mensen die in de lift tussen twee verdiepingen bleven steken, uit hun benarde positie te be vrijden. In het Noorden van het land zou er informeel contact zijn geweest tussen prefecten en stakers. Premier Ben Goerion van Israël stelt volgens Israëlische kranten pogingen in het werk om een eind te maken aan de I versiteit hebben gisteren meegedeeld campagne van de Israëlische" regering dat zij een belangrijke vordering gc- tegen Bonn naar aanleiding van de boekt hebben in de strijd tegen de kan- werkzaamheden van Duitse geleerden in j'ker. Egypte. Dr. Sumner Wood jr. heeft meege deeld dat de geleerden op de film de in zou willen wonen, vond die: een ge zin met tien kinderen en., er was uit komst voor de school. In de kerkelijke omstandigheden van Didam „vertaald" is dit nu geworden de meergenoemde tweede hypotheek op woonhuizen. De voorwaarde is na tuurlijk wel. dat daarvoor de nodige contanten aanwezig moeten zijn. Maar die heeft de kerkvoogdij in Didam nu eenmaal ter beschikking gekregen. Het is wel aardig om te vertellen op welke wijze, omdat dit meteen een in teressant stukje plaatselijke kerkge schiedenis betekent. Didam is, evenals een aantal andere plaatsen in de Ach terhoek pas na de tachtigjarige oorlog tot het Nederlandse grondgebied, toen: het territoor van de Republiek der Ze ven Verenigde Nederlanden, gaan be horen. De reformatie is aan deze plaats voorbijgegaan. Datzelfde geldt voor de gehele zuidstrook van de Ach terhoek, die begrensd wordt door de thans nóg overwegend r.k. plaatsen Ze venaar - Didam - Wehl - Zeddam - Et- ten - Ulften - Dinxperlo. In feite dus de Lijmers. Eenmaal bij de „Zeven Provinciën", kwam het grote r.k. kerkgebouw van Didam in handen van het protestantis me. Van lieverlede groeide er voorna melijk door import, een kleine pro testantse gemeenschap ter plaatse, die aanvankelijk ongeveer vijf procent van de totale bevolking uitmaakte, maar door het veel grotere kindertal bij de rooms-katholieken is teruggelopen tot twee-en-een-half procent. De Hervormde gemeente bleef tot 1954 eigenaresse en gebruikster van dc „grote kerk", welke toen deerlijk in verval was geraakt. Zelfs voor het allernoodzakelijkste herstel teerden de gemeentelijke financiële middelen steeds verder in, zodat op een gegeven ogenblik het volgende alternatief voor de Hervormde gemeente van Didam ontstond: behoud van het monument (de kerk) öf behoud van de predikauts- plaats. Voor de laatste mogelijkheid werd (terecht) gekozen. Daar de rooms ka tholieken ter plaatse aan de tweede parochiekerk toe waren konden de on derhandelingen onverwijld beginnen. Ze zijn in alle vriendschap gevoerd. Resultaat: de Hervormde gemeente kreeg voor de bouwvallige kerk die thans weer in oorspronkelijke luister is hersteld twee en een halve ton. Een mooi bedrag. dat sommige rdoms-katholieken elders in den lan de eigenlijk een te forse prijs acht ten. Een bewaard gebleven krantefoto van een pilaar uit de kerk (vóór dc restauratie), waarop het bekende tekst gedeelte „Gij zijt duur gekocht" uit de brief aan de Efezieers in sierlijke go- èthische letters stond geschreven, legt daar nog getuigenis van af... Overigens was het dc rooms katholieken natuur lijk ook heel wat waard het bedehuis weer in bezit te krijgen. Uit deze middelen kon de bouw van een veel passender en zelf enigszins luxueus uitgevoerd Hervormd kerkje worden gefinancierd, terwijl er dan nog een niet onaanzienlijk bedrag over. bleef. Verklaart dit dus enerzijds de „kapitaalkracht" van Hervorjmd Dj-, dam. daar moeten anderzijds" nog bij geteld worden de revenuen die een aanzienlijk grondbezit deze kerkelijke gemeente oplevert. Onroerend goed. dat zijn basis moet hebben in de z.g. patoralia van vroeger (dominee en koster hadden destijds de beschikking jver grond waardoor zij mede in hun levensonderhoud konden worden voorzien) en dat dank zij een succes vol beheer door de jaren heen kon worden uitgebreid en in pacht aan (me rendeels protestantse) landbouwers kon worden gegeven. Wat beoogt de kerkvoogdij nu pre cies met haar tweede hypotheek? La ten we eerst de door haar te volgen procedure met een voorbeeld mogen verduidelijken. Via een .bouwkas kun nen in Didam flinke eengezinswonin gen worden gebouwd: twee onder één kap of in rijtjes van vier. Dc bouw prijs ligt in de buurt van de 25 mille. Zeg dat de bouwkas een „eigen geld" vraagt van zeven mille en de belang hebbende heeft slechts de beschikking over drie. dan past de kerkvoogdij dc ontbrekende vierduizend gulden bij als tweede hypotheek tegen de normale rentevoet. Die kerkvoogdij, beter gezegd: de Hervormde gemeente van Didam, heeft hierbij het oog op gezinnen uit plaat sen als Arnhem of Doetinchem die fo rensen willen worden, omdat het ..bui ten zijn" hun aantrekt. Met het willen verlenen van bovenbedoelde faciliteiten zal men trachten tien, misschien op den duur wel twintig. meelevende protestantse gezinnen in Didam te krijgen, die daar om te beginnen een prettige en aardig gelegen woonge- meente te vinden, welke hun, naar men meent, best zal bevallen. Bovendien hebben deze gezinnen daarbij het voór- eel van het verkeren in een kleine overzichtelijke kerkelijke gemeenschap, waar men elkaar veel beter zal ken nen dan in de stad, hetgeen een be langrijke pré te noemen is. Daarmee zou dan meteen worden be reikt dat de kerkelijke gemeente een noodzakelijke versterking van de gele deren ondergaat, omdat er in feite dat heeft de praktijk tot nu toe ge leerd een te kleine kring Is die het kerkelijk leven moet dragen. Hetgeen niet betekent, dat „nieuwkomers" ach ter elkaar in de kerkeraad of in een ander kerkelijk college zouden moeten stappen, maar wel bijvoorbeeld dat er meer bijbelkringen zouden kunnen worden gevormd dan die éne en dat er een goed kerkkoor kan komen, waar (hans wel enkele liefhebbers voor zijn, maar... te weinig om deze taak goed aan te kunnen pakken. Zo tijn er tal van andere voorbeelden tc noemen. Want men vergisse zich niet de Hervormde gemeente van Didam is bepaald niet star of conservatief in die zin, dat een stadsmens er zich niet thuis zou voelen. Wie de liturgie van de diensten onder ogen krijgt vindt daarin zelfs veel waar men in meni ge stad nog niet aan toe is. Zoals ge zegd is de verhouding met Rome uit stekend en zelfs van dien aard dat er jaarlijks de avond voor Pinksteren een gezamenlijk biduur voor de eenheid mogelijk is. Transfusie Het gaat dus kort en goed om een niveauverbetering, om een verstevi ging binnen het kerkelijk leven. Dc gemeente is namelijk kwantitatief en kwalitatief te klein om te kunnen bloeien; er is eigenlijk zoiets als een transfusie nodig. Reeds is er in het nabije verleden zo'n transfusie gewéést doordat een aantal protestanten zich in Didam vestigde vanwege de zich ook daar ontwikkellende en uitbreidende indus trie. Men kent dus uit ervaring de uit werking van „fris bloed". Een en ander betekent uiteraard, dat bij aanmelding van hopelijk ver scheidene:-gegadigden niet alleen napr financiële achtergronden zal worden gekeken, maar dat ook zal worden na gegaan of men met een echt meele vend kerkelijk gezin te doen heeft. Het zal fiepaald niet zo zijn dat die hypotheek van dc kerkvoogdij extra kerkelijke verplichtingen oplegt. Inte gendeel: als er sprake is van normaal meelevende gezinnen zal daar als van zelf uit voortvloeien ook liun „inbreng" in dc zozeer begeerde grotere bloei van de plaatselijke parochie, zo redeneert Hervormd Didam. Wat het resultaat van dit ini tiatief zal zijn moet de toekomst uiteraard nog leren. Een originele poging is het in elk geval wèl en misschien navolging waard. Slaagt dit „project" namelijk, dan snijdt het mes van twee kanten: onmiskenbare voordelen voor het kerkelijk leven èn een goede geld belegging! Vordering in strijd tegen de kanker Geleerden van de John Hopkins uni- De Israëlische premier, die de vorige week van vakantie is teruggekeerd, zou aandringen op een gematigder benade ring van de kwestie. De 76-jarige rege ringsleider staat algemeen bekend als voorstander van vriendschappelijke be trekkingen met West-Duitsland Volgens de betrokken persberichten zal Ben Goerion morgen een kabinets- as cn zou blijven. Hij bood zijni vergadering voorzitten waarop, naar vcr- excuses aan voor gedeelten van dc ic-wacht wordt, ernstige meningvcrschil- vensbeschrijving zoals zc in het Franse len tot uiting zullen komen Het onaf- ld.ul waren crschcncii. „Mijn grootstei hankelijke blad Maariv voorspelde ..dra- j sjTlitsen en door het bloed naar ontoe- I fout was dat ik niet heb gedacht aan matische ontwikkelingen"' die zelfs totgankelijke delen van het lichaam wor- de moraal van de buitenlandse pers en het aftreden van enkele ministers zou-;den gevoerd, dikwijls met dodelijk ge- idaar ben ik streng voor gestraft". i den kunnen leiden. !volg. vorming en verwijdering van vrij rond drijvende kankercellen in de bloed stroom van konijnen vastgelegd heb ben. Deze cellen, die bekend staan als me tastases, zijn een belangrijke doodsoor zaak bij kankerpatiënten. Dr. Wood vees er op dat door chi rurgisch ingrijpen en straling dikwijls de tumor verwijderd kan worden, maar dat kleine cellen zich daarbij vaak af- Europese geest! I De Franse koorddanser Henri Rochatin heeft donderdagavond zij" eigen record verbetei. Hij zat toen 174 uur ach tereen op ccn touw. Hij wil er tot zondag blijven zitten teneinde het re cord op 250 uur te bren gen. The Birds, een film van Alfred Hitchkock. is uit gekozen om het filmfesti val van Cannes op 9 mei te openen. Hitchkock zal in deze film een nieuwe ster laten optreden: Tippi Ilendren. Ook dc Westduitsers gaan weer een film ma ken. Hierin speelt een Oostduitse vluchteling, die in Oost-Duitsland ge vangen werd gezet van wege zijn gelijkenis met premier Chroesjtsjef. Chroesjtsjef, in een zwij gende rol, verschijnt even ten tonele. I Een 16-jarige Engelse schooljongen is door zijn hoofdonderwijzer van school gestuurd omdat hij probeerde zijn school te verkopen. De jongen had een advertentie in een plaatselijk blad gezet, waarin werd aangeboden een „groot modern school gebouw aan de Charters Road in Sunningdale. Centrale verwarming in alle lokalen, gymnastiek zaal. Keukens voor 800 personen. Grote sportvel den cn tennisbanen. Te bevragen bij de hoofd onderwijzer, Charters school". Dc onderwijzer kreeg onmiddellijk daar na vijf kooplustigen op bezoek, maar die ge dwongen visites bevielen hem niet zo erg, vandaar dc straf. I Zonder op het mijnen gevaar te letten zijn ver leden week 29 Argen tijnse officieren in het gebied van Hannover voor dc grap de zone- grens overgestoken. Een Westduitser zag het ge vaar en riep dat er mij nen lagen. De meestcn keerden onmiddellijk te rug, enige anderen ble ven nog een tijdje op Oostduits gebied voet ballen. Anderhalf uur later verschenen vier Oostduitse officieren met tien soldaten en een speurhond, die de ge maakte sporen nagingen. 1169. Dc Spaanse gevechtstier, to- ro de lidia genaamd, stamt af van dc oeros en velen nemen aan, dat dc aanvaiskracht van dit dier in dc loop der tijden weinig wijziging heeft ondergaan. Sinds de 17de eeuw fokt men in Spanje echter slieren op, die een grotere woestheid paren aan grotere volgzaamheid, maar te vens fel reageren op de uitdagingen van dc torero, dc stierenvechter. Voor dc rechtge aarde bewonderaar van ccn bloedbad klinkt dit ongetwij feld veelbelovend, maar in noordelijke streken zal nie mand het ons kwa lijk nemen, wan neer we bij deze reclame aanduidin gen wat kanttekeningen plaatsen. Het is inderdaad waar, dat dc Spaanse stieren van de geweldige oeros afstammen, maar deze voor vaderen waren in het gebied van rond de Middellandse Zee reeds in de Romeinse lijd uitgestorven. De oeros kwam. blijkens de overblijfse len die in dc Groningse en Friese terpen zijn gevonden, vroeger ook in ons land voor en men neemt aan, dat het dier hier te lande pas in de middeleeuwen is uitgeroeid. In Frankrijk leefde dc oeros nog in 1300 cn omstreeks 1500 is bij in Duitsland verdwenen. De laatste oeros werd in 1627 in Polen in liet Jaktorowkawoud gedood, zodat dit rund bi talrijke landen van Europa aanzienlijk langer heeft geleefd dan in Spanje. Toch stamt dc Spaanse vechtstier af van de oeros, maar een zuivere afstammeling is het uiteraard niet, want zeer lang geleden werd liet dier gekruist met het Afrikaanse rund, waaruit een derde ras is ontstaan dat de fraaie naam Bos taurus iberius draagt. Iets dergelijks zouden we ook kunnen vertellen van de Nederland se rassen, waarin zowel het bloed van de oeros, als dat van het korthoor- nige rund verenigd zijn. Is de afstamming, waarop het Spaanse rund kan bogen dus betrek kelijk onbeduidend, wc menen dat het met de lichaamskracht van dat dier niet veel beter is gesteld. Het is werkelijk de moeite waard eens een van de geweldige Nederlandse stamboekstieren tc plaatsen naast dc Spaanse vertegenwoordigers. want liet wekt dc indruk of een dwergpln- chertje met een zware buldog wordt vergeleken. De stierenvechter zou dan ook ongetwijfeld wel even op de neus kijken, indien hij tegenover een van de zware Nederlandse stieren werd gezet. In plaats van tegenover een van de Spaanse llchtgcwichtjcs! Niet minder pUn- IÜk moet het voor de Spanjaarden zUn dat hun veelgepre zen stieren vaak aanzienlijk minder vechtlustig zijn dan de mensen. Er is een heel sy steem uitgewerkt om de dieren woe dend te maken. Eerst worden zc een Hjd in het donker gehouden, maar dat is op zichzelf niet voldoende, want in het helle licht van de arena is hun eerste wens nog steeds: het strijdperk tc ontvluchten. Zelfs wan neer dc picadores komen aanrijden om de stier met lansen tc pijnigen, schijnt de afstammeling van de oeros nóg niet besloten de paarden op de horens te nemen. Nadat echter de bandcrillos met ijzeren weerhaken, vlees en vel van zijde en rug heb ben opengescheurd en het bloed over zijn lichaam loopt, wordt de stier vechtlustlgcr. Desondanks moet nog vaak vuurwerk achter hem worden afgestoken om hem tot een waardig tegenstander te maken van de tore, ro, die pas optreedt wanneer de ge tergde stier tot blinde woede is gebracht. Een verheffend vermaak, waarbij we slechts aantekenen dat „matador" letterlijk „slager" en „moordenaar" betekent! Van Spanje naar Gibraltar Is slechts een stap. Weet u dat dit punt de rots van Tarlk is? H. Pétinon. (Nadruk verboden). *VWPWftWn'(

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 9