Paasveetentoonstelling naar aantal en naar een succes kwaliteit Dr. J. y. d. Grient over het alcoholisme Léon Morin, zuivere film over biecht en bekering Agenda voor Leiden en Den Haag Mr. R. P. Cleveringa staatsraad i.b.d. Fa H. L. VAN KAMPENHOUT Zn NIEUWE LEIDSE COURANT ZATERDAG 30 MAART 1963 Zaterdag: Stadsgehoorzaal. 8 uur: Uitvoering da- mesgymnastiek- en atletiekvereniging „Brunhilde". Antoniusclubhuis, 8 uur: Cabaretpro gramma Smit Röntgen Ontspanningsver eniging. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „De zaak Howard". Gebouw K. en W., 8.15 uur: Concert sbouworkest o.l.v. Eugen Jochum m m.v. 'an Marriman, alt, en Ernst Haeflinger, Zondag i Marekerk, 17 uur n.m. Open Deurdienst dr. P. L. Schoonheim geeft toelichting op Matthaus Passion. Maandag Kagerstraat 12,30 uur: Opening nieuwe jmeisjes-HBS door Commissaris der Ko- jninigin, mr. J. Klaasesz. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 juur: Ned. Comedie met ,,De lankmoedige Iminnaar" (ab.). Gebouw K. en W., 8.15 uur: Residentie orkest o.l.v. Willem van Otterloo m.m.v. jNikita Magaloff, piano. Diligentia, 8 uur: Jacques Klein, piano Kurhaus Paviljoen, 8 uur: Toneelgroep oud-studenten met „De impresario van Smyrna". Dinsdag Morsweg 40, 36 uur: Openingsrecep tie „De Smikkelshop" van J. M. Sassen. Middelstegracht 91, 24.30, 79.30 uur- nm. Bevolkingsonderzoek t.b.c. Wijkgebouw Levendaal, 8 uur: C.H.U., sprekers B. Buddingh, Rijswijk, en jhr. W. H. de Savornin Lohman, Den Haag. Kagerstraat, 9.30 uur v.m.: Ingebruik neming meisjes-HBS. Haarlemmerstraat 160-165b, 36 uur: Receptie t.g.v. heropening en 90-jarig >estaan fa. N. Oudshoorn. Stadsgehoorzaal, 7.45 uur: Uitvoering shr. gymnastiekver. „DOS", m.m.v. De Weidse Sleuteltjes.. Foyer Stadsgehoorzaal, 8 uur: Arjos. spreker dr. W. P. Petrakerk, 8 uur: Christenvrouwen Leiden-noord, mr. H. R. Goudsmit over [Adoptie". 'f Rijksmuseum van Oudheden, 3 uur: dr. J. H. C. Kern over: „Laat-Egyptische sculptuur". Geref. jeugdhuis 7.30 uur: Voorjaars- Jcapdemonstratie aid. Leiden r.k. kap perspatroonsbond. Oegstgeest: Bovenzaal Geref. kerk, 8 uur: A.R.-kiesvereniging, dr. W F. van Gunsteren over „Nederland in de intern, politiek'. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Ned. Dans Theater. Gebouw K. en W., 8 uur: Ned. Opera I.I.V. Bernard Haitink, „Der Fliegende lollander", van Wagner. Diligentia, 8.15 uur: West-Nederlands >ymphonie Orkest o.l.v. Sam Swaap m. n.v. Jan de Vente en Johan Damsté. luit. Kurhaus Paviljoen, 8 uur: Toneel groep oud-studenten met ,,De impresa rio van Smyrna". Op gouden Wieken 8.15 uur: Strjjkor- wst Benedetto Marcello. Woensdag LFC-terrein, 8 uur: Zilveren-Molen- ournooi, LFCRijnsburgse Boys. MeisjesHBS, 8 uur: „Wij maken een ipera" van Benjamin Britten. Stadsgehoorzaal, 7.45 uur: Uitvoering hr. gymnastiekver. „DOS". Filmzaal Academie, 8 uur: tékenfilms 'an Dusan Vucotic. Pieterskerk, 7.15 uur: Avondgebed. Middelstegracht 91, 912 en 24.30 ur Bevolkingsonderzoek op t.b.c. Oegstgeest, raadhuis, 7.30 uur: laadsvergadering. Den Haag, Diligentia, 8 uur: Volks- angavond o.l.v. Herman Stenz. Donderdag Stadsgehoorzaal. 8 uur: Residentie- Irkest o.l.v. Willem van Otterloo m.m.v, likita Magaloff, piano. Prediker, 8 uur: Lezingencyclus Geref. lond, dr. C. Graafland, Woerden, over: Verschuiving in de theologische achter- rond van de Geref. prediking" Middelstegracht 91. 9—12 en 2—4.30 ur: Bevolkingsonderzoek op t.b.c. Oegstgeest: Het witte Huis, 8 uur: 'ranjevereniging. Zendingshogeschool, 8 uur: prof. dr A. E. van Tongeren over ,,De uitbouw an de medische faculteit van de VU" Vrijdag Foyer gehoorzaal, 8 uur: Feestelijke lüeenkomst t.g.v. vijfjarig bestaan afd. .Philadelphia", spreker J. J. Dondorp lilversum; poppenspel „De Nachtegaal 'au de keizer". Kleine Stadszaal, 2.30 uur: Vereniging an Huisvrouwen. T. Hoogland over on- «kende vakantiegebieden. Schouwburg, 8 uur: Albert Vogel over louis Couperus, voor Lions Club. Wijkgebouw Levendaal, 7.30 uur- Jaar_ ergadering CHU Statenkring Leiden, rs. A. D. W. Tilanus uit Arnhem over: De taak van de overheid t.o.v. het maat- chappelijk werk." Middelstegracht 91, 24.30 en 79.30 Ur n.m. bevolkingsonderzoek op t.b.c. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 ur: Haagsche Comedie met „Venus espied". Zaterdag Bevrijdingskerk, 7.30 uur: Avondgebed an Hervormden en Gereformeerden. Den Burcht, 7.45 uur: Propaganda- ontactavond reserve-gemeentepolitie. oneelopvoering. De Hoeksteen, Levendaal 1, 24.30 uur: laken Paasversieringen door kinderen. Den Haag: Kon. Schouwburg, 3 uur: Werkgroep Haagsohe Comedie met „Im- vovlsatic" en „Esbatement van den fisscher"; 8.15 uur: Haagsche Comedie net ,Oh pa, arme pa". Gebouw K. en W., 8.15 uur: Residentie- JYE Paasveetentoonstelling in Leiden is een succes geworden. Dat ver klaarde gistermiddag aan een VEBO- diner in de Turk arbiter Joh. Karens uit Zoetermeer. „De tentoonstelling is niet alleen geslaagd wat de hoeveel heid maar ook wat de kwaliteit be treft. Je denkt wel eens als je zo over de veemarkt loopt: Hoe krijgen ze die dieren toch maar weer in deze goede conditie. Er moet wel veel zorg, aan dacht en geduld aan zijn besteed.'* Lof bracht de heer Karens aan de mesters. Inzenders en slagers kunnen over deze tentoonstelling tevreden zijn Er werden flinke prijzen geboden. Herhaaldelijk viel op deze dag het woord „outillage". Dat sloeg op de Leidse Veemarkt, die hoog nodig vernieuwd moet worden. Wethouder Van Hoek gaf daarop de uitdrukkelijke verzekering dat het gemeentebestuur er alles aan doet om met de uitvoering van de reeds lang bestaande plannen zo spoedig mogelijk te beginnen. Het terrein voor de nieuwe veemarkt (in Groenoord) behoudt beslist zijn bestemming, al zou er in Leiden geen vierkante meter meer voor woningbouw zijn. Hieronder laten wij de uitslagen vol. gen. Afdeling A, runderen, uitsluitend zwartbont en zwart, of roodblaar Gemeste koeien (niet meer dan 6 brede tandén): J. L. Dekker, Beemster 243 p. Ie prijs; P. J. v. d. Eijk, Benthuizen, 262, ereprijs: Joh. Groeneveld. Aalsmeer, 263 ereprijs. Gemeste koeien (niet meer dan 4 brede tanden): J. L. Dekker. Beemster. 256, ereprijs; P. J. v. d. Eijk, Benthuizen. ereprijs: J. v. d. Maarl, Hoofddorp ereprijs; G. Roos, Abbenes. 274. ere prijs. Gemeste koeien (niet meer dan 2 brede tanden): O. de Kok, Nieuw-Ven- nep, 243, le prijs. Dikbillen-slachtrijp, niet meer dan 2 br. tanden: M. J. Dijt. A'dam, 229, eerv verm. Gemeste stieren met niet meer dan 2 br. tanden: M. Visser. Nootdorp, 258 ereprijs. Gemeste ossen met niet meer dan 2 br. tanden: K. v, d. Spek, Abbenes, 231. eerv. verm. Kampioen afd. A, rubr, 1-4: G. Roos Abbenes. AfdelincjgB. runderen, uitsluitend roodbont Afgewisselde gemeste koeien: H. Baas. Nieuw-Vennep, 219 p, eerv. verm.; A. v. J Maarl, Haarl.meer, 232, eerv. verm.. i, le prijs, 249 le prijs; P. v. d. Maarl, Hoofddorp, 233 p., eerv. verm., 245, le prijs, 248, le prijs, 263, ereprijs, 261, ere prijs 263, ereprijs, 268 ereprijs 277, ere- prsij; L. J. Noordam, Woubrugge, 228, eerv. verm.; D. Rademaker, Wieringer- werf, 269, ereprijs; fa. G. Roos, Vijfhui zen, 252 le prijs, 262, ereprijs, 232, ere prijs 266, ereprijs, 253, le prijs, 272, ere prijs, 283, ereprijs; G. Roos, Abbenes, 259, ereprijs; M. Roos, Nieuw-Vennep, 262, ereprijs; Gebr. Spronk, Zoetermeer, 288, ereprijs; E. C. Westgeest, Wassenaar, 230. ereprijs; J, L. de Groot, Zoetermeer, 232. eerv. verm. Gemeste koeien met niét meer dan B brede tanden: T. v. d. Broek, A dam, 252, le prys; fa. J. M. Knoop Zn, Nieuw- Vennep, 267, ereprijs; O. de Kok, Nieuw- Vennep, ereprijs; fa. G. Roos, Vijfhuizen. eerv. verm., 222, eerv. verm., 216, eerv. verm.; K. Roos, Bovenkerk, 264, ereprijs; P. Roos, Ter Aar, 226, eerv. verm., 257, ereprijs, 259, ereprijs, 281, ereprijs; E. C, Westgeest, Wassenaar, 241, le prijs 235 eerv. verm. Gemeste koeien met niet meer dan 4 brede tanden: A. M. Ammerlaan, Zoeter meer, 284, ereprijs; P. J. v d. Eijk, Bent huizen, 269, ereprijs; W. Immink, Boven kerk, 256, ereprijs; fa. A Keizer-Van Wees, Nieuw-Vennep, 228, eerv. verm.; J. v. d. Maarl, Hoofddorp, 257, ereprijs, 226 eerv. verm.; D. Rademaker, Wierin- gerwerf. 265, ereprijs, 287, ereprijs; fa. G. Roos, Vijfhuizen, 256, ereprijs, 225 eerv verm. 225, eerv. verm.; fa. G. Roos', Vijf huizen, 232, eerv. verm., 243, le prijs; G. Roos, Abbenes, 263, ereprijs, 252, le prijs; K. RoRos, Bovenkerk, 256 ereprijs, In een boeiend betoog heeft dr. J. van der Grient, algemeen inspecteur bij het Gevangeniswezen van het mi nisterie van justitie, gisteravond in de Lidwinaschool gesproken over „De alcoholist, zijn ondergang, of herstel". De avond was belegd onder auspiciën van de Contactcommissie Kinderbe scherming Leiden en Omstreken. Dr. v. d. Grient toonde eerst aan dat het gebruik van alcohol en narcotica vroeger diep verweven was met het religieuze leven. Drinken als zodanig is echter al sinds alle tijden fundamenteel essentieel in de' belevingswereld van de mens verankerd. Alcoholisme'zag spre ker als een onbewuste poging tot zelf bevrijding, een ontsnapping aan de rea liteit. Redenen om alcoholist te worden zijn evenveel als alcoholisten zelf. aldus dr. v. d. Grient. Typerend voor hen is dat zij naar redenen zoeken om hun ge drag te rechtvaardigen. Ten slotte wor den zij er bezeten van. En de tragiek is dat één glas voor deze mensen fataal is- zij kunnen dan niet meer ophouden Het verschil tussen een alcoholist en Nivoii-tentoonstelliiig Zaterdagmiddag 6 april om 3 uur zal wethouder S. Sannes in de zaal van speeltuin Oosterkwartier aan de Bor- neostraat een tentoonstelling openen, in gericht door de Leidse afdeling van de Nivon. Deze organisatie houdt zich be zig met het natuurvriendenwerk, so ciaal toerisme, kamperen, natuur-histo- rische exposities en fototentoonstellin gen. Ieder uur zal een diavoorstelling wor den gegeven. De Leidse expositie is ge opend zaterdag 6 april van 4 tot 10 uur en zondag 7 april van 2 tot 8 uur. Orkest o.l.v. Willem van Otterloo m.m.v. Wilhelm Baokhaus, piano. Kurzaal, 8 uur: Oscar Peterson Trio, jazzconcert. Tentoonstellingen Lakenhal, etsen Mare Chagall als ver luchting van de Bijbel (tot 29 april). Films Casino (2.30. 7 en 9.15 uur): Fanny (14 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Als twee druppels water (14 jaar) Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): De onover winnelijke gladiator (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Vernieti- gings-commando (18 jaar); donderdag: Onteerd moederschap. Studio (2,30. 7 en 9.15 uur): Léon Mo rin, priester (18 jaar). Trianon (2 en 7.30 uur): Gejaagd door dc wind (14 jaar) Tentoonstellingen Rijksmuseum van Oudheden: „Het dier als motief in de antieke kunst'" (tot 3 juni). Aademiegebouw, Jan Wolkers, sculp tuur, schilderijen, tekeningen (tot 12 april). Lakenhal, werk leden „Ars Aemula Naturae" (tot 21 april). Leeszaal en oiouoitieek Reuvens, Bree straat 27, maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag 1 tot 5.30 uur; vrijdag var> 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; zaterdag van 105.30 uur Bijkantooi chr school Obrechtstraal volw. dinsdag en donderdag van 6.309 uur nm zaterdag 25 uur: jeugd: elke woensdag 25 uur. Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6: maandag, er dinsdag van 4 tot 5.30 uur, woens dag en zaterdag van 12 tot 4.30 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd, van 6.30 tot 8.30 uur 'a avonds. 233, eerv. verm.; P. Roos, Ter Aar, 237, eerv. verm., 255, ereprijs, 244 le prijs, 245, le prijs, 247, le prijs; C. v. d. Spek. Abbenes, 237 eerv. verm.; K. v. d. Spek. Abbenes, 234, eerv. verm.. 230 eerv verm.; Gebr. Spronk, Zoetermeer, ereprijs; E. C. Westgeest Wassenaar. 274 ereprijs. Gemeste koeien met niet meer dan 2 brede tanden: P. J. v. d. Eijk. Benthui zen. 267, ereprijs; G. Roos, Abbenes, 251 ereprijs; P. Roos, Ter Aar. 257. ereprijs 256 ereprijs; Gebr. Spronk. Zoetermeer. 290. ereprijs; H. P. Wegbrans., 233, eerv verm. Groepen Minstens 4 st. van één eigenaar, mengesteld uit de voorgaande individuele rubrieken: groep I: J. v. d. Maarl. Hoofd dorp. 6e prijs; groep II. fa. G Roos. Vijfhuizen. 4e prijs; groep III P Roos, Ter Aar. le prijs; groep rv. idem, 2e prijs; groep VIII, E. C. Westgeest, prijs. Dikbillen-slachtrijp, met niet meer daD 4 brede tanden: W. Immink, Bovenkerk. 291, ereprijs; A. Stokman/P* C. Clemens. Abbenes/Voorburg 283, ereprijs Dikbillen-slachtrijp, met niet meer dan 2 brede tanden: M. J. Dijt, A'dam-W. ereprijs. Gemeste stieren met meer dan 2 brede tanden: E. C. Westgeest. Wassenaar. 267 ereprijs Gemeste ossen met niet meer dan 2 brede tanden: M. Kroon. Abbenes 243. le prijs. Gemeste ossen met meer dan 2 brede tanden: B. Hoogenboezen. Piinacker. 213. eerv, verm.: J. H. J. van Hulsen. Bad hoevedorp, 265. ereprijs. 263. ereprijs: fa J. M. Knoop Zn. Nieuw-Vennep, 266. ereprijs; K Roos. Bovenkerk. 212 eerv. verm.. 247. le prijs, 257. ereprijs, 258. ereprijs: P. Roos Ter Aar. 243. le prijs: J. H. Verbruggen- Wieringermeer. 232. eerv. verm., 241, le prijs. Groep VI, J. H. Verbruggen. 7e prijs; groep IX, K Roos, Bovenkerk, 3e prijs. Kampioen afd. B, rubr. 1-4. Gebr. Spronk, Zoetermeer; kampioen afd. B. rubr. 6-8. W. Immink, Bovenkerk; kam pioen afd. B rubr. 10 en 11. E C. West geest, Wassenaar; kampioen afd. B, rubr. 13 J. H. J. van Hulsen, Badhoevedorp Algemeen kampioen afdelingen A en B: Gebr. Spronk. Zoetermeer. Afdeling D, Guiste koeien Guiste koeien van de vetweiderij: fa Roos, Vijfhuizen, le prys: Guiste koeien van de vetweiderij (zon_ der br. tanden): T. v. d. Broek, Amster dam le prijs, ereprijs, eerv. verm.; C. Uit den Boogaard, Warmond, ereprijs. Groep VII, T. v. d. Broek, le prijs groep weidevee. Ossen voor de vetweiderij: T. v. d Broek, A'dam, ereprijs, le prijs, ereprijs. Afdeling C, kalveren Vette kalveren, dikbillen: Gebr. Lok horst, Staverden, ereprijs, res.-kamp. dikb. Gemeste kalveren, geen dikbillen: J. C Klerk, Hazerswoude. eerv verm.; Gebr. Lokhorst, Staverden zw.-b. le prijs, ere prijs, res.-kamp.; 'ereprijs, kampioen, roodb.; eerv. verm., le prijs, ereprijs, res.kamp.; ereprijs, kampioen; le prijs; C. v. d. Stelt Abbenes, (roodb.) eerv. verm.; G. Woudenberg, Westbroek (roodb.) eerv. verm.; B. Binnendijk, 'assenaar (zwartb.) eerv. verm. Afdeling E, varkens Van 90120 kg: D Kamstra. Hillegom. 67 pt, ereprijs; P. de Wit. Kudeistaart. 59 pt, le prijs; G. Hofman, Waddinxveen, 59 pt, le prijs; 66 pt, ereprijs. Afdeling F, schapen Groepen fokschapen minstens 2 stuks met elk tenminste 2 lammeren: Q. Onderwater, ereprijs en eerv. verm. Congres SIB—NSW De Studenten Vereniging voor Inter nationale Betrekkingen en de Neder landse Studenten Vereniging voor We reldrechtsorde zullen op 24, 25 en 26 april te 's-Gavenhage hun derde lustrum vieren. De S.I.B./N.S.W.-Lustrumcommissie heeft zich als volgt geconstitueerd: B. Lotgering (Leiden) praeses; B Koerner (Leiden), abactis; J. W. M. Har don (Amsterdam), questor; A. M. van den Bergh (Leiden), assessor I; mej, van der Beugel (Leiden), assessor II; mej. J. Bouma (Amsterdam), assessor III; R. F. Stork (Groningen), assessor IV. een dronkaard, zit 'm in één borrel." al- ous spreker. V ereenzaming De verslaafdehid aan de drank, die divei-se fasen kent, tast uiteraard het ge zinsleven grondig aan. Varvolgens gaat het werk er onder lijden en de alcoholist zelf wordt een eenzame, die slechts in het café nog vrienden heeft met wie hij op gelijke golflengte kan praten. Dr. Van der Grient was er van over tuigd dat men tegen deze mensen vooral niet moraliserend moet optreden. Men dient hen vooreerst uit hun eenzaamheid te bevrijden. In dit verband wees spreker pp de vele instellingen die zich het lot van de alcoholist en zijn gezin aantrek ken. Hij noemde ook de organisatie van anonieme alcoholisten die zich over de gehele wereld uitstrekt en waarin men elkaar tracht te helpen. Nederland kent tien afdelingen. Vervolgens werd de film 'Café Paradis' vertoond waarin uit de doeken werd ge daan hoe ontzettend moeilijk het voor de alcoholist is. zelfs na een kuur, de drank te laten staan. Ouldoortraining „De Zijl" De L Z. en P.V. „De Zijl" is onder lei ding van de heer Van Wesbbroek een outdoortraining begonnen voor het trai ningsteam. Deze heeft plaats in het Leid se Hout en is op moderne leest geschoeid. De resultaten hiervan hoopt men in de zomerpolocompetitie van de KN.Z.B. en cp komende zwemwedstrijden te oogsten. Met ingang van 1 april 1963 is aan mr R. P. Cleveringa op eigen verzoek eer vol ontslag verleend als lid van de Raad van State, met dankbetuiging voor de gewichtige diensten, die hij in die func tie aan het land heeft bewezen. Met ingang van dezelfde datum is de heer Cleveringa benoemd tot Staats raad in buitengewone dienst De Koningin heeft mr. Cleveringa wegens zijn verdiensten als lid van de Raad van State en als voorzitter van de Staatscommissie inzake herziening de Nederlandse Burgerlijke Wetgeving benoemd tot Grootofficier in de Orde van Oranje Nassau (bij bevordering). De heer Cleveringa wordt in de Raad van State opgevolgd door vice-admiraal L. Brouwer, die, zoals gemeld, met in gang van 1 april a.s. tot lid van de Raad is benoemd. Tussen de bladzijden STUDIO. De film „Léon Morin, prêtre" is een zuivere rolprent over biecht en bekering. Wanneer wordt gevraagd of het mogelijk is in tieme geestelijke zaken, als bijvoorbeeld de christelijke zielszorg, in film beelden weer te geven, dan is hier het oprechte antwoord. Deze film is als het ware een filmisch commentaar op de tekst uit Hebreeën 13 7 „Houdt uw voorgangers in gedachtenislet op het einde van hun wandel en volgt hun geloof na". Allen, die willen weten of er een waarlijk „christe lijke" film kan bestaan, mogen niet nalaten zich door deze film te later overtuigen. De onoverwinnelijke gladiator LUXOR. Opnieuw is de Romeinse oudheid en speciaal daarvan de gladia torenstand uitgekozen om een film te maken, die een barre wereld, „lekker' vals en corrupt op het doek smijt. „De onoverwinnelijke gladiator" is de grote Retius, eens koningszoon, thans gladiator in Acastus, een dwergko ninkrijkje aan de grenzen van het Im perium Romanum. Maar wacht maar, zijn tijd komt ook: de tiran regeert voor de minderjarige koning en wil het kereltje uit de weg ruimen om dan te trouwen met diens zuster, de lieftallige dochter van de goede overleden koning. De snoodaard heeft echter buiten de waard gerekend, want gladiator Retius is in het geheim verliefd op de konings dochter en het ongelukkige kind op hem, zodat de gladiatoren als zij de kans schoon zien heel de boel op stel ten zetten. In zijn eigen arena wordt de tyran om hals gebracht. Bloed, bloed, bloed in kleuren en ci nemascope, wie dat afschuwelijk vindt moet bedenken, dat het recht toch zegeviert, zodat er aan de wetten van de „filmethiek" (nu ja, ethiek) toch is vol daan. Voor wie worden dergelijke kren gen toch gemaakt? Zijn er zoveel onno zelaars in het land? (Brr) Het is een film over de relatie van een ongelovige jonge vrouw en een jonge priester. De vrouw, door het leven ge knauwd, is de weduwe van een Franse communist, gesneuveld in het verzet. Zij laat haar dochtertje dopen om meer kans te hebben aan de vervolging door de Duitsers te ontkomen. Zijzelf is allerminst tot het christendom bekeerd. Integendeel, zij neemt zich voor zogenaamd te gaan biechten om een priester eens lekker de waarheid te zeggen. Zij komt terecht bij abbé Léon Morin. In zijn biechthokje roept ze hem de ge bruikelijke Marxistische slogans over de „werkers en de rijken" toe. Maar het merendeel van haar verwijten raakt hem niet, want hij is een enigszins verlegen jongeman, die in zijn armoedig 1 weinig gevaar loopt als beschermer der rijken op te treden. Niet de jonge vrouw Barney wint, maar de priester aan wie zij onwillekeurig gaat biechten, wat reeds lang op de bodem van haar hart ligt. Zij wordt tot het gesprek met de priester aangetrokken, onweer staanbaar en ten slotte komt de dag, dat zij tot de kerk toetreedt. Bij Barney groeit echter de behoefte de jonge priester, die enerzijds zo sterk SCHOENHERSTELLERS TELEFOON J Bonairestraat 17 Bachsiraat 318. jï JE JUFFROUW M. J. Beumer (56) grijs krullend haar en staalblauwe ogen die je door dringend aan kunnen kijken gaf me deze week een interessan te kijk op de veranderingen, die zich in de loop der jaren op op- voedingsgebied voltrokken. En zij kan het aardig weten, dacht ik, want vandaag vierde ze haar 40-jarig jubileum als leidster van de christelijke kleuterschool in Warmond. „Vroeger maakten we stiekemerds van de kinderen", zei deze ervaren kleuterleidster met haar duidelijke stem. „Er wordt veel geklaagd over de jeugd maar geef mij de kinderen van deze tijd maar. Het nieuwe groepswerksysteem op school ligt me ook veel beter. Vroeger behandelden we de kinderen als apen, die alles precies na moes ten doen en zeggen. Je moet met de kinderen kunnen praten en ook zelf moet je er eerlijk voor uit komen tegenover een kind als je fout bent geweest. Want niet alleen de kinderen maken fouten, wij ook. Alleen met Bijbelles ben ik streng. Dan moeten ze me aankijken en eerbiedig zitten". Ik meende iets Drents te ho ren in de spraak van mejuffrouw Beumer en dat sprak ze niet te gen. „Tot m'n dertiende jaar woonden we in Hoogeveen, waar ik ben geboren." zei ze. „U vindt het misschien gek maar ik heb niet altijd kleuterleidster willen worden, 'k Wilde de ver pleging in maar dat mocht niet van m'n ouders, 'k Was niet hard genoeg, beweerden ze en ik ge loof nu wél. dat ze gelijk hadden. Toen m'n moeder eens een flinke brandwond kreeg, ging ik van m'n stokje. „Zie je wel," zeiden TWEE dames, die bij het onder wijs waren, hebben mn gegeven en toen ik zes1 werd ik kleuterlr--' paar proeflessen Vandaag vierde niej. M. J. Beumer haar leidster van de Chr. kleuterschool te Wa- deze week interessante dingen over d- school in Leiden. nog zo. D:r het ii" neb ,/xidaan en .il bij te blijven. ..«.en we nu in het- uude gebouw van 1886, al binnen gemoderniseerd, uatst toen het weer werd ,csclulderd, heb ik gevraagd of ze alsjeblieft de naam „Christe lijke bewaarschool" wilden ver anderen in „Christelijke kleuter school". Datbewaarschoolklinkt zo ouderwets." Door de half geopende gang deur zag ik de moeder van me juffrouw Beumer door de gang schuifelen maar de jubilerende kleuterleidster ontging dit door dat zij er met haar rug naar toe- zat. Bovendien gleden veertig jaar kleuterleidsterschap door haar herinnering en dat houdt iemand toch wel even bezig. „Op school was ik eerst ook te zacht," ging mejuffrouw Beu mer verder. Ik wilde altijd zo weinig mogelijk straf geven en als er dan een de hoek in ging, had ik er zelf spijt van. Nu denk ik daar gemakkelijker over. Op zijn tijd verdient een kind straf. Maar alles is zo veranderd nu we het klassikale systeem hebben af geschaft. Het nieuwe systeem vind ik veel gemakkelijker. We hebben nu ook een grote speel zaal in 't Trefpunt maar daar moest ik eerst wel aan wennen. Het was een hele verandering voor me en dagenlang liep ik met hoofdpijn. Die speelplaats is zo groot en de kinderen waren naar m'n gevoel zo ver van me af". Ik vroeg mejuffrouw Beumer ook nog hoe ze het vindt: veertig jaar leidster van een en dezelfde kleuterschool. „Och", antwoord de ze, „daar sta je eigenlijk niet zo bij stil. Weet u, wij zijn 't ge gier; drie jaar geleden mejuffrouw Caspari een ibileum bij de lagere Op een gegeven ogenblik je kinderen op school, van c je de ouders ook al hebt ge had. 'k Vind zo'n jubileum eigen lijk wel leuk maar alleen zie ik een beetje tegen de officiële re ceptie op. Je kijkt er tegen aan maar 'k moet er toch doorheen". is, anderzijds zo zwak en teer te „bezit ten". Als hij houtjes voor haar hakt vraaEt zij hem of hij met haar zou trouwen als hij dominee was. Hij zegt, daar gemakke- ja op, want hij is geen dominee. Als zij echter vraagt of hij nu met haar zou trouwen neemt hij de benen. Na lange tijd wordt het contact hersteld en biecht Barney bij Léon haar zonde: zij heeft niet een „man" willen verleiden, maar een priester van zijn gelofte willen afbrengen Als Léon na enige tijd uit het stadje vertrekt, brengt hij Barney een laatste bezoek. Haai" dochtertje vraagt hem om een „gebed dat niet bestaat" dat wil zeg gen een spontaan gebed en dan begrijpt Barney dat zij niet de „man" begeerde, maar de priester, zijn woorden, zijn ge dachten, zijn liefdevol hart, want als priester verkondigde hij haar de vrede, die alle verstand te boven gaat, de vrede van God, waar zij met heel haar wezen onwetend naar zocht In „Léon Morin" treedt ons een ver nieuwd katholicisme tegemoet, dat gebro ken heeft met de oude scholastiek en weer weet, dat het geloof geen zekerheden van een „systeem", zekerheden van bui tenaf nodig heeft, maar zich veeleer zelf bewijst als het beleefd wordt „Wees een zegen en gij zult gezegend worden". God is een God, die zich openbaart; die zich doet kennen, als men Hem aanroept niet een God. die tot aanzien wordt geroepen door het speculatieve denken. Het zijn deze gedachten, of liever dit klimaat van gedachten, die door Jean- Pierre Melville voortreffelijk in beeld en dialoog zijn overgebracht. Streng en toch uiterst bewogen, sober en toch uiter mate teer, eerlijk en toch vol liefde. (Een haast Calvinistische film van en over Rome). Fanny CASINO. Wie zich er eens en voor altijd van wil vergewissen, dat film en toneel twee geheel verschillende kunst vormen zijn, kan dat in Casino doen. Daar draait Fanny, vrij naar ae Ma- rius-trilogie van de Marseillaan Mhrcel Pagnol. Het toneelstuk is min of meer geslaagd (goede vertolkers en een goe de regisseur zouden er wel wat van weten te maken), maar de filmbewer king is mislukt. Zowel de film als het toneel is te rekenen onder de dramatische kunst. Het toneel echter is primair literair en bestaat bij de gratie van het woord. De film is primair visueel en bestaat bij gratie van het beeld. Die twee kun nen niet in één potje worden gegooid. Ze verdragen elkaar niet. Aan de orde wordt gesteld het „on dergeschoven" kind. De kleine Cesa- riot heet ten onrechte de zoon van de oude heer Panisse. De wufte Fransman Pagnol laat alles in der minne regelen. Fanny, geregisseerd door Joshua Lo gan, is in lelijke fondantkleuren ge houden. De spelers hebben een be roemde naam (Leslie Caron, Maurice Chevalier, Charles Boyer en Horst Buchholz), maar al deze beroemdheden met elkaar hebben niet kunnen verhin deren, dat er maar een miserabel pro- dukt op het doek verschijnt. Zij leren het publiek voor goed de les: toneel is toneel en film is film, haspel ze niet door elkaar. (Misgreep). Vernietigingscommando REX. Om de Japanse opmars in China te vertragen laat kolonel Bald win depots, bruggen en wegen door zijn groepje militairen opblazen. „Ver nietigingscommando" toont eens te meer, dat de oorlog voor de burgerbe volking een ruw en wreed gebeuren is. (Oorlog). Als twee druppels water LIDO. De Nederlandse film „Als twee druppels water", is opnieuw ge prolongeerd. Men heeft hier te maken met een boeiende thriller, vervaardigd met een feilloos gevoel voor sfeer. (Thriller met oorlogssfeer). Gejaagd door de wind TRIANON. De succesvolle trilogie van Margaret Mitchel: Gejaagd door de wind, die even succesvol werd verfilmd, beleeft in Leiden een reprise. De film is een van de weinige, die niet teleur stelt, wanneer men vooraf het boek heeft gelezen, want de regisseurs heb ben de scherpe typeringen, die de vroeg- overjeden schrijfster aan haar romanfi guren heeft gegeven, dankbaar benut, zodat het boek parallel loopt aan dé film. Vier uur kiiken vergt evenwel vcél van het geduld. Verdiende reprise).

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 3