Uw probleem is het onze Dodenlierdenkin g. op 2 dagjen nu Uitspraak van synode over beroepings-vraagstuk Nieuwe perspectieven op de weg naar eenheid Wetboek kerkelijk recht wordt geheel herzien ANDERZIJDS Negen priesters in Hongarije vrij BOEKENHOEK nationaal plaatselijk SCHMIDT Bijna een ton voor Bali Regering schenkt 50 mille voor Bali Kardinaal Mindszenty spoedig vrij Een woord voor vandaag lekker en gezond Pagina 2 ZATERDAG 30 A1AART 1963 CONCILÏfc Na alle commentaren over het concilie van de zijde van theolo gen en deskundigen vermeldt prof. Schilleheeckx in „De Ba zuin", een artikel van de Engel se romanschrijver Evelyn Waugh, die vanuit conservatief standpunt de gewone man" aan het woord laat: Waugh stelt vast dat een handvol geëmancipeerde katholieke leken het wereldepiscopaat onder druk zet om beslissingen te nemen die fei telijk vreemd zouden zijn aan de verwachtingen van de gelovige mas sa: de overgrote maar minder luid ruchtige groep der doorsnee-gelo vigen. Het stuk mag typisch heten voor het Engelse katholicisme, maar de betekenis ervan overschrijdt, dacht ik, de insulaire grenzen. Wie is deze katholieke Elcker- lyc? Hij behoort tot de grote mid delmoot van het kerkvolk. Hij leeft op een verre afstand zowel van zijn kerkelijke leiders als op een nog grotere afstand van de heiligen in zijn Kerk. Niets gemeen heeft hij met de twijfelende gecompli ceerde katholieke figuren k la Gra ham Greene (door Waugh niet ver noemd, maar zijdelings wel gesug gereerd), die men vandaag aan de dag ten tonele voert. Elckerlyc neemt haast geen deel aan het open bare leven der Kerk. Het geloofs- symbolum is zijn houvast, de kern van zijn godsdienstig bestaan. Hij doet zijn best om de geboden en verboden van de Kerk te onderhou den. Op de verplichte dagen gaat hij naar de Mis. Nu eens grijpt hij dan naar een missaal, dan weer naar zijn rozenhoedje. Hij weet de juiste bladzijde naar het Introïtus te vinden, ja zelfs de wat gecompliceerde manoeu vre te voltrekken voor het vin den van de veranderlijke Collecten of bijzondere Secretagebeden. Hard op, zij het met mate, spreekt hij uit wat de liturgisten decreteerden hardop te moeten worden uitgespro ken. Soms is hij vervoerd in gebed. Maar ook lastige of storende kinde ren vragen zijn toeziende blik. En dan denkt hij weer aan honderd en één futiliteiten, tot de akolietenbel hem tot de orde roept. Nee, als Waugh die compacte massa van Elckerlycs doende ziet, weet hij het: „there is no apparent togetherness", van «amen-zijn en gemeenschapsbe- wustzijn is geen sprake. Méór: de hemel kijkt tqp en ziet het „ene li- J^Heer".Thuis doet plicht. Moedig neemt chaam van d& Elckerlyc zijn pl hij de last op zich om zijn kinde ren katholiek op te voeden. Finan cieel steunt hij de clerus, maar zel den heeft hij contact met de hiërar chie. Hij hoopt te kunnen sterven na te zijn gesterkt met de laatste sacramenten der stervenden. Hoewel de schrijver zich tracht te vereenzelvigen met de gewo ne man komt toch zo nu en dan de intellectueel in het artikel te voorschijn en het blijkt, dat hij als zodanig niet zo heel veel ver wachtingen heeft, deze intellec tuele Elckerlyc. Wel is hij geschrokken om al wat hij uit Rome heeft vernomen. Er is nl. sprake van dat liturgische vernieuwingen op til zijn. Dat nieu we slaat Elckerlyc met schrik en ontreddering. Deugt de H. Mis dan niet meer, uitgerekend die Mis waarvoor martelaren als Thomas a Becket en Thomas More hun bloed veil hadden? Nu krijgen de litur gisten het voor het zeggen! En ernstig, wat is een liturgist anders dan een merkwaardige kruising van archeologie die warm loopt voor de riten van de tweede eeuw, en modernisme dat de Kerk wil aanpassen aan onze huidige...treu rige tijd? Hier ontpopt Elckerlyc zich tot een intellectueel, die zijn gevulgariseerde weetjes heeft. Hij is er het hart van in: „Ruggen ver strooien, g^ichten nog meer!" Moest de doorsnee-gelovige vroeger al zijn best doen om niet verstrooid te worden door de rug van de man of de dame op de rij vóór hem nu moet hij in de moderne kerken en de moderne liturgie de ande ren nog vlak in het gezicht kijken ook. De liturgisten willen ons al len laten drommen rondom het al taar. Ze vergeten dat Elckerlyc het laatst op de eerste banken in de kerk zal plaats nemen. Hij houdt van het altaar ginds in de donke re verte, waar de priester onver staanbare woorden stamelt. Dan hangt de religieuze eerbied. de „awe" het ontzag over heel de kudde. Dit alles slaan de litur gisten stuk, zo mediteert Elckerlyc E. Waugh. En het toppunt is wel de nieuwe Paasliturgie, een feest- bot waaraan de liturgisten knab belen, terwijl het kerkvolk alles wordt ontnomen wat het vroeger aan godsdienstigheid die dagen kwijt kon. De drie heilige dagen blijven leeg. Dan viert men de Paasmis op middernacht voor een vermoeid publiek, dat gedwongen wordt in eigen landstaal de doop beloften te hernieuwen, om dan na dien in de nachtrust de deken van de vergetelheid over het gebeuren te gooien! Heel de zin van Pasen als dageraadsfeest is er door stuk geslagen. en op de koop toe het unieke middernachtsfeest, eigen dom van de „stille heilige kerst nacht". Maar: wij staan dichter bij de tweede eeuw. roepen de li turgisten triomfantelijk. En dan pra ten jonge theologen ons aan Elc kerlyc wordt hier kregelig dat we de H. Communie als disgenoot schap („social meal") moeten vie ren. Maar in het kerkvolk vinden deze kreetjes geen respons („they find little response in the hearts or minds of their less sophisticated brothers", p. 788A) Prof. Schillebeeckx is het niet helemaal eens met Waugh, maar toch is hij getroffen door het plei dooi voor de mens die Waugh op het oog heeft. Die raakt im mers soms wel wat op de achter grond in de prediking. We moe ten aan de anawim, de armen van geest" denken. En dan niet zo maar allerlei in hun opvattin gen kapot maken. Dit alles drukt soms op me. Vaak ga ik zondags, nu eens hier dan weer daar. naar de preek in de zon dagsmis luisteren en tracht na af loop links en rechts echo's op te vangen. Vooral de stem van Elcker lyc. Vaak is deze ontmoedigd: „ook dat had ik dus mis voor". En ja, hij was er ook naast geweest. Maar de nieuwe waarheid die men hem had voorgehouden had hem niet be vrijd. „Ik weet het niet meer", zegt Elckerlyc. „Al wat tot nu toe het houvast van mijn godsdienstig le ven was wordt ons uit de hand ge nomen." Eens zei Elckerlyc: „Erg godsdienstig ben ik niet. maar aan het rozenhoedje kon ik mijn hart ophalen: dan was ik bij God. Nu schijnt dat ook al verkeerd te wezen volgens die predikant". Het zijn vooral oudere mensen die zich gaan voelen als visjes die men uit het water heeft genomen met de kreet van de Blijde Boodschap: „leeft nu vrij in je nieuwe element". Maar de visjes snakken naar adem. Is dit een pleidooi voor Neen, voor geen enkel -isme. Wel voor de mens. En onder deze mensen vinden wij nog steeds de Elckerlyc die een bijzondere pasto- rele benadering nodig heeft. De Elckerlyc van Evelyn Waugh. Alleen: Wough is een intellectueel, en daarom geen Elckerlyc, enkel een conservatieve geest die een lans breekt voor de gevestigde posities en de erkenning van bewuste mid delmatigheid, die geen ruimte laat voor de eigen gewetensnood van de „vooruitstrevenden" die het „an ders" willen hebben om ook te kun nen leven. Maar door het verteken de beeld van „Elckerlyc Waugh" heen roept hij voor ons toch de gestalte op van de kleine Elcker lyc. de velen die niets te zeggen hebben op deze wereld, godsdien stig noch wereldlijk, maar wier lofzang in de hemel ónze op theo logische diapason verfijnde stemmen hoorbaar zal overstemmen. Althans God, de grote Barmhartige, heeft hén niet vergeten: de „anawim" uit het Evangelie. Geref. kerkeraad van Bussum ivil: Is krant belager christel. vrijheid? Op de komende generale sy node der Gereformeerde Kerken zal een voorstel, ingediend door de kerkeraad van algemene za ken van Bussum ter sprake ko men over het vraagstuk van het beroepingswerk. De Bussumse kerkeraad wil dat de synode uit spreekt dat een kerkeraad geen beroep op een predikant zal uit brengen, binnen drie maanden nadat die predikant een ander beroep in overweging heeft ge had. In het voorstel wordt ver der dringend aanbevolen gebruik te maken van de pas ingestelde „vertrouwenscommissie". In het „Centraal Weekblad" is een toelichting op dit voorstel van de Bus sumse kerkeraad opgenomen. Hierin EEN HALVE EEUW VERFIJNDE TAFELSFEER CEKO ZIIDURO Reumatiek TOGAL HELPT| Griep TOGAL HELPT Migraine TOGAL HELPT Menstruatiepijn TOGAL HELPT Verkouden TOGAL HELPT Hoofdpijn TOGAL HELPT Spit TOGAL HELPT Negen voormalige Hongaarse rooms- katholieke priesters en drie leken die in 1961 tot lange gevangenisstraffen werden veroordeeld onder beschuldi ging samengezworen te hebben tegen het communistische bewind, zijn giste ren vrijgelaten. Zij vielen onder de po litieke amnestie. Hun vonnissen varieerden van 30 maan den tot 12 jaar. Verder werden nog 40 politieke gevangenen vrijgelaten, waar door het «antal vrijgelatenen gestegen is tot ongeveer 230. Volgens de gevan genisautoriteiten komen 450 tot 500 ge vangenen voor vrijlating in aanmer king. De psychologie van C. G. Jung, een inleiding tot zijn werk, door dr. Jolan- de Jacobi. Als Grote Phoenix-pocket. Uitgave W. de Haan, Zeist. Karakter en aanleg in verband met het ongeloof, door H. C. Rümke. Zesde druk. In Carillon-reeks. Uitgave W. ten Have N.V.. Amsterdam. De dood van Winnetou. door Karl May. Vertaling P. H. Oosterbaan. serie Karl May-pockets voor zoon en vader. Prisma-boek. Uitgave Het Spec- trum, Utrecht. De boodschap van Winnetou. door Karl May. Vertaling T. Vos-Dahmen von Buchholz. In serie Karl May-poc kets voor zoon en vader. Prisma-boek. Uitgave Het Spectrum. Utrecht. De smokkelaars van de Tigris, door Karl May Vertaling C. Verlinden-Bakx. In serie Karl May-pockets voor zoon en vader. Prisma-boek. Uitgave Het Spectrum. Utrecht (Advertentie) 3 mei: 4 mei: De dodenherdenking zal dit jaar op twee dagen worden ge-, r houden. Dat wil zegge^, dat op vrijdag 3 mei 's middags de na tionale herdenking in de kerken en bij het nationale monument in Amsterdam zal zijn en dat op zaterdag 4 mei 's avonds de gebruikelijke wijze doorgang zul len vinden. Ook zal op zaterdag 4 mei 's avonds om 8 uur twee minuten stilte in acht worden ge nomen. derlanden de nationale herdenking op 4 mei des middags plaats bij het na tionale monument te Amsterdam. Daar naast worden de plaatselijke herden kingen des avonds na 6 uur gehouden. Indien deze nationale herdenking op za terdag valt, zijn onze orthodox-Joodse landgenoten niet in de gelegenheid aan deze plechtigheid deel te nemen. Dit geval doet zich dit jaar voor, Om die reden hébben wij gemeend u te mo gen voorstellen de plechtigheid te doen plaatshebben op vrijdag 3 mei. Het is uit uw brief gebleken, dat te- l'HIDOELLANDSTRAAT 73.TEL.349I2 „Bij het voorstel, dat de Commissie nationale herdenking en het Comité na tionale herdenking militaire gevallenen u aangeboden hebben, om de dodenher denking op 3 mei in plaats van 4 mei te houden, hebben de volgende over wegingen gegolden. Sinds 1961 heeft op verzoek van H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prin» der Ne- bezwaren zijn gerezen. Aangezien wij van mening zijn, dat de herdenking van onze doden geen punt van onenig heid in ons volk mag worden, hebben wij ernaar gestreefd deze bezwaren zo veel mogelijk te ondervangen." Er blijkt al ruimschoots gehoor te zijn gegeven aan de oproep via het programma van het Ikor ..De wilde ganzen", om geld te storten op giro nummer 4000 voor de slachtoffers van de vulkaanuitbarsting op Bali. De op roep ging zondagavond de ether in en sindsdien is er al een bedrag van ruim 30.000 overgemaakt. Op het ..rampennummer" van het Rode Kruis te Den Haag. 777. is de stand na vijf dagen 50.000. In dit be drag zitten tevens de giften van het N.V.V. van 10.000 en de K.A.B. van 8 °o° Bij de stichting Oecumenische Hulp „an kerken te Utrecht kon nog niet mee gedeeld worden hoe groot het binnen gekomen bedrag op haar gironummer 5261 was. De Rijksvoorlichtingsdienst deelt me de. dat de regering heeft besloten om aan het Indonesische Rode Kruis een bedrag van 50.000 over te maken ter leniging van de nood op Bali. Gistermorgen was voor de hulpverle ning aan de slachtoffers van de vulkaan uitbarsting een bedrag van 50.076,ge wordt onder meer gesteld dat de ker keraad van oordeel blijft dat er een kerkordelijke bepaling nodig is om de haast grenzeloze willekeur" tegen te gaan die nu al sinds jaar en dag voort duurt en „grote geestelijke schade aan Gods gemeente heeft berokkend". Dit alles ondanks het instellen van de „ver trouwenscommissie" door het bestuur van de Vereniging van Predikanten van de Gereformeerde Kerken in Nederland. Zoals bekend is deze commissie sa mengesteld uit prof. dr. K. Dijk, ds. J. R. Goris en ds. D. Scheele. De voorgestelde maatregel kan tot gevolg hebben dat een kerkeraad ge holpen zou worden, volgens de Bussum se kerkeraad. af te zien van de krant als middel ter beoordeling van mogelijk geschikte kandidaten, en om te gaan zien naar betere middelen. Het beroe pingswerk zou meer een zaak van heel de kerkeraad en de gemeente worden, en het zoeken van een predikant zou minder door onzuivere bijmotieven wor den beïnvloed. De kerkeraad heeft scherpe kritiek op het rubriekje „beroepingswerk" In de kranten. Het Centraal Weekblad geeft deze kritiek als volgt weer: Wat de predikanten betreft, ziet de kerkeraad van Bussum als voordeel dat dezen wor den bevrijd van de krant als belager van hun christelijke vrijheid en „etalagernlmte" waarin ze „van mensen gezien worden". Ze zouden verder worden beschermd tegen de ver zoeking om een beroep geheel of ten dele uit te lokken zonder dat ze van plan zijn dit beroep serieus te over wegen. De Bussumse kerkeraad merkt nog in de toelichting over zijn voorstel op dat er tegenover de winstpunten hiervan hoegenaamd geen verliespunten of gel dige bezwaren staan. „Het ongebreidel de sub'ectivisme en individualisme zo wel bij kerkeraad als predikant wordt enigermate aan banden gelegd. Als we daarvoor geen hogere prijs behoeven te betalen dan één beperkende bepaling in de kerkorde, is dat waarlijk niet veel." Ds. J. Thiessen overleden Te Moordrecht is plotseling overleden ds. J. Thiessen, emeritus predikant van de Doopsgezinde Broederschap. Hij was 74 jaar. Ds. Thiessen werd in 1888 te Olga- feld aan de Djnepr in Rusland geboren. Zijn voorouders stammen af van Mennonisten. die in de achttiende eeuw naar Rusland zijn uitgeweken. Van 1910 tot 1913 bezocht ds. Thiessen het semi narie te Basel en daarna kwam hij naar Nederland met de bedoeling te worden opgeleid tot zendeling-leraar in Indonesië. Het uitbreken van de eerste wereld oorlog verhinderde dit en toen ds. Thies sen in 1916 afgestudeerd was kon hij ook niet meer naar zijn vaderland terug. Hij kwam als tolk bij de Holland Amerika Liin. Ook was hij meer dan 25 Jaar bankbediende. Daarnaast preek te hij om de veertien dagen voor dc doopsgezinden te Ouddorp. In 1942 werd hij toegelaten als leke-prediker en voor ganger te Ouddorp. In 1945 vertrok hij naar Blokzijl, waar hij acht laar werkzaam is geweest. Od 1 januari 1954 ging hij met emeritaat en vestigde zich te Ter Apel en later te Moordrecht Maandag zal zijn stoffelijk overschot op Westerveld worden gecremeerd. Literatuurlijst van boeken over het huwelijk De Protestantse stichting tot bevor dering van het bibliotheekwezen en de lectuurvoorlichting in Nederland heeft haar 19e Prisma-verkenning gewijd aan boeken over het huwelijk. Deze uitgave werd samengesteld door F. Bloemhof te Rijperkerk en uit gegeven in samenwerking met de Raad voor de Zaken van Kerk en Gezin der Nederlandse Hervormde Kerk. De literatuurlijst bevat een 18-tal ti tels, vergezeld van een korte karakte risering van het boek. De gesignaleer de lectuur is op de praktijk van het le ven ingesteld en gebaseerd op de alge meen aanvaarde protestants-christelij ke maatstaven. Toezending van deze lectuurlijst schiedt op aanvrage. Het adres van de stichting is Sweelinckplein 40, Den Haag. De kosten bedragen 0,36. De Hongaarse autoriteiten hebben gis teren te kennen gegeven dat er van het Vatikaan en de Amerikaanse regering voorstellen verwacht worden, die de ballingschap van kardinaal Mindszenty zouden kunnen helpen beëindigen. Deze functionarissen hebben ook ver klaard dat de kwestie van de kardinaal die in Boedapest en Washington wordt beschouwd als een belangrijk op te los sen probleem dat betere betrekkingen tussen beide landen ten goede zal ko men. geregeld moet worden buiten de Hongaarse amnestie aan politieke en andere misdadigers. Het is bekend dat de Amerikaanse di plomaten al geruime tijd <met de Hon gaarse functionarissen hierover bespre kingen voeren. Deze bekendmaking werd door de functionarissen vrijwillig gedaan terwijl de kardinaal in de Amerikaanse legatie in Boedapest zijn 71ste verjaardag vier de. Eerder deze week had een woordvoer der van de Hongaarse regering gezegd dat men binnenkort misschien tot een be slissend stadium zou komen. Het probleem van de kardinaal is dat hij het hoofd voor de communisten zou moeten buigen, en individueel om cle mentie verzoeken wil hij gebruik ma ken van de amnestie, omdat de hem opgelegde levenslange gevangenisstraf niet automatisch onder de gevallen valt, waarvoor momenteel amnestie werd ver- leend. De kardinaal zou naar gemeld wordt liever de rest van zijn leven op de Ame rikaanse legatie slijten, dan iets te doen wat door het communistische pro paganda apparaat zou kunnen worden geïnterpreteerd als een bekentenis van schuld. (Advertentie) POTTER'S „tl NI A' MCNTHOLPCLICTS^ Tc den hoest en Keelpii Uitwerking .frappant Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Woudenberg: P. Bouw te Ede. Bedankt te Oud-Beyerland: J. H. Cir kel te Huizen NH; voor Tholen: H. Har- kern a te Zeist. en de Zoon des mensen wordt overgeleverd in de handen van zondaren." Jezus spreekt deze woorden tot Zijn discipelen, die niet wakker konden blijven, maar die nu van hun Meester te horen krijgen, dat zij moeten opstaan en met Hem meegaan. Overgeleverd in de handen van zondarenZijn het de overpriesters en de oudsten van het Joodse volk, de soldaten en Judas? Ja, zij zijn het en Jezus wéét, dat Hij nu in hun handen valt. Handen, die zich uitstrekken om Hem te doden, handen, die zich niet vouwen tot gebed, maar die gebald worden naar Hem, Die zo vaak Zijn zegenende handen over de mensen heeft uitgestrekt. En dan rijst onmiddellijk de vraag wat wij met onze handen doen. Wij moeten beslist niet denken, dat hetgeen Jezus' tegenstanders zoveel eeuwen ge leden deden een exces is en dat wij in onze tijd zoveel be schaafder zijn geworden. Het heeft daar niets mee te maken! Als wij onze handen niet vouwen om te bidden en als wij onze handen niet opheffen om ze te laten vullen door Jezus, dun hebben zij een totaal tegengestelde functie. Dan wijzen die handen niet alleen de dringende uitnodiging van Jezus af, maar dan verstoten zij Hem ook. Misschien vindt u dit alles wat zwart-wit geredeneerd. Toch niet: in de verhouding van de mens tot Jezus is het een kwestie van öf-öf. Wie mocht menen, dat hij of zij de handen kan gebruiken naar eigen keus, die vergist zich! 1*1 Lustrum studentensendingsvereniging (Van een onzer medewerkers) In het Zendingscentrum te Baarn vierde de Herv. Geref. Studenten Zendingsvereniging „Willibrord" dezer dagen haar tweede lustrum. Het doel van „Willitorord" is gedurende de tien jaar van haar bestaan geweest: het bevorderen van de belang stelling der Utrechtse studenten voor de zending. Verheugend was het gedurende dit lustrum twee oud-leden .te kunnen installeren als ere-lid van deze vereniging, die in actieve dienst van zending en hulpverlening waren getreden. Het waren drs. J. J. Tigchelaar, werkzaam in Kenya en ds. G. Hamoen, die enkele jaren in Berlijn werkzaam is geweest. Na de installatie sprak laatstge noemde de lustrumrede uit. Het thema van de middagvergade ring was: „Rome-Reformatie op het. zendingsterrein", dat ingeleid werd' door pater dr. F. Verstraelen. De spre ker noemde de grote verdeeldheid der Si ti< W Paus stelt commissie in Paus Johannes heeft gisteren de benoeming bekendgemaakt van een uit 29 kardinalen bestaande commissie om te beginnen met een belangrijke herziening van het wetboek van het kerkelijk recht van 1917. In de Codex, die 2.414 canons bevat, zijn gedurende de laatste 46 jaar verschillende wij zigingen en aanvullingen aange bracht. Paus Johannes heeft zijn voornemen tot herziening het eerst bekendgemaakt, toen hij in januari 1959 het Vaticaans concilie aan kondigde. Verwacht wordt, dat de nieuwe com missie maanden, misschien een jaar of nog langer aan het moderniseren van het wetboek zal werken. Tot voorzitter van de commissie voor herziening van het kerkelijk recht is benoemd kardinaal Cirlaci, prefect van de Vaticaanse congregatie van het con cilie. De Codex van het kerkelijk recht bevat regelen en voorschriften inzake geloof en zeden, tucht en het beharti gen van kerkelijke zaken. De huidige Codex bestaat uit vijf boeken: „Algemene regelen", „geeste lljke personen", „gewijde voorwerpen" „rechtszaken" en „misdrijven en straf fen". Latijnse kerk De Codex is alleen. van toepassing op de Lati'nse R K. Kerk en niet op de Rooms-Katholieke Kerken van de oos- ierse riten, behalve wanneer de aard van een bepaald geval beide aangaat. De formulering van een afzonderlijke Codex voor de oosterse R.K. Kerken is door paus Plus XI gelast in 1935 en in datzelfde jaar begonnen. Zij is thans, na 27 jaar werken, zo goed als vol tooid. De laatste grote herziening van het kerkelijk recht werd in 1917 gelast door paus Benedictus XV en de herziene Co dex werd in 1918 van kracht. Kardinaal Ciriaci, de voorzitter van de commissie waarvan o.d. de Belgi sche kardinaal Suenens, aartsbisschop van Mechelen-Brussel. deel uitmaakt, is een deskundige op het gebied van het kerkelijk recht. kerken een ontstellend verschijnsel, dat lijnrecht in strijd is met de geest van Christus. Pater Verstraelen meende echter nieuwe gezichtspunten te zien op de weg naar een eenwording der ker ken. Hij noemde drie perspectieven: In de eerste plaats werpt het historisch pers pectief nieuw licht op onze verdeeldheid. De Rooms Katholieke Kerk zou het evangelisch karakter der reformatie herkend hebben. Ten andere brengen het gesprek met elkaar, de herbronning en de confrontatie met de uitdaging van de moderne wereld meer uitzicht. De relativering van de pretentie der Rooms Katholieke Kerk de ene ware Kerk van Christus te zijn draagt hier ook toe bij. In der derde plaats noem de hij de verruimende werking van de „nieuwe theologie", met name het be sef, dat het niet gaat om het geloof zui ver te bewaren, maar om het levend te bewaren. Er vindt een verschuiving plaats van essentieel naar existentieel denken. De herontdekking van de idee van de traditie heeft de aandacht voor de centrale heilsfeiten doen herleven. Op het zendingsveld worden de tegen stellingen vaak het scherpst gevoeld. Hoewei de oecumenische beweging uit het missionaire werk is voort gekomen, zijn „vijandige" oordelen, gebrek aan theologische oriëntatie en angst voor het gevaar voor compromis, oorzaken, waar door de houding van d^rooms-katholie- ke missionarissen tegenover de protes tantse zending verre van soepel kan worden genoemd. Bij wijze van voor- t* beeld noemde pater Verstraelen de ver- houding tussen zending en missie in de Kongo, waar nu echter langzamerhand een groei in oecumenische richting is te bemerken. Mogelijkheden om uit deze impasse te geraken zijn voor de R.K. Kerk onder meer vernieuwing van denken en ver nieuwing in klimaat en houding. Bete re voorlichting kan ontheologische sci vooroordelen voorkomen. Verder Han eenheid in samenwerking p religieus ka en sociaal gebied meewerken om tot pe: een betere verstandhouding te komen. Hij wees ook op het belang van het sa- k men de bijbel verspreiden en het hou- j: den van gemeenschappelijke gebedswe- ken voor de eenheid. Na de lezing volg- Int de een boeiende discussie. i In de avondvergaderingen werden twee films vertoond. Een zendingsfilm over Kenya, getiteld „Drie mannen, l> drie methoden" en een film over hulp- N- verlening in Hongkong „Een paradijs Ho op aarde". Ter gelegenheid van het lus- I I trum werd bovendien een studiemap uit- Ryi gegeven over de ..Kerk in Kenya", die verkrijgbaar is bij de abactis van de ET. vereniging, mej. N. M. van Bokkem. van Humboldtstraat 23 te Utrecht. gro J. B. Looijen benoemd tot directeur geref. informatiebureau 1 La i j. De sinds 1945 aan dagblad Trouw ver bonden journalist Jac. B. Looijen is thans benoemd tot directeur van de op te richten informatiedienst der Gerefor meerde Kerken, De gereformeerde synode van Apel doorn in 1962 had tot oprichting van een dergelijk bureau besloten. Aan hier voor benoemde deputaten droeg de sy node op de nodige maatregelen voor het instellen van een dergelijke informatie dienst te nemen en een functionaris in volledige dienst ter benoeming voor le dragen aan het moderamen der synode. Het moderamen heeft dan nu de heer Looijen benoemd, en deze heeft de be noeming ook aanvaard. (Advertentie) Vóórhel tere Baby-huidje De ministerraad heeft hiertoe in zijn vergadering van gisteren beslo ten in overeenstemming met het ad vies, dat de regering aan de com-< missie nationale herdenking had ge vraagd wegens de bezwaren, die bij velen waren gerezen tegen de aan vankelijke beslissing der regering om de dodenherdenking dit jaar te ver plaatsen van zaterdag 4 mei naar vrijdag 3 mei. De regering had tot deze verplaatsing besloten, omdat zij een groep Joodse landgenoten in de gelegenheid wilde stellen althans vrijdagmiddag aan de herdenkingen aan kérkente Utrecht"kon'nog niet mee deel te nemen. Dat dit advies was gevraagd, had de minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, reeds medegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het lid van de Tweede Kamer de heer Scheps (P.v.d.A.) over de verplaatsing van de herdenkingsdatum. In zijn antwoord had de minister-president ook medegedeeld, dat tot verplaatsing van de herden kingsdatum was besloten op voorstel van de commissie nationale herdenking cn het comité nationale herdenking mi litaire gevallenen, In haar op 28 maart 1963 uitge bracht advies schrijft de commissie na tionale herdenking: Vraag: ls het waar. dat wanneer er een kettinkje aan een auto bevestigd is en de grond raakt, dit een afdoend mid del is tegen wagenziekte? Hoe ver klaart men dat? Antwoord: Het kettinkje dat U wei eens aan een auto ziet hangen, is geen middel tegen wagenziekte, maar een soort aardleiding om de statische elek triciteit naar de aarde af te voeren Nederlandsche Rode stort op ^rorekening 777 van het hoofd bestuur van het Ni Kruis in Den Haag. G. Dekker: benoemd tot gewoon lector in de faculteit der geneeskunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de parodonto logie. Pi om Vei ten behangen, witten en verven. Nu heeft hij In de zomer met oliestellen Antwoord: Er gebeurt voorlopig niets en op de duur wordt het een onbeheer- den. In de winter heeft hij maanden lang een oliekachel en twee oliestellen zonder afvoer in de voorkamer laten branden en walmen. Plafond, behang, een lampekap en gordijnen zijn roet zwart geworden. Het plafond kan niet meer gewit worden en moet geverfd worden. Dit zal zestig tot zeventig gul- J. j WU1UCII. L>ll t« I «sug ,ui 6-- Een auto rijdt op rubberbanden, die de ^en kosten net behangen zal op veer isoleren van de aarde. Indien nu tijdens een onweersbui een auto sterk elektrisch geladen wordt, zou u bij het uitstappen of aanraken van de wagen een enorme schok kun nen krijgen Dit kettinkje zorgt er voor lat de auto ontladen wordt. Het ge- oeurt ook wel eens, dat een auto elek trostatisch is, d.w.z. een constant elek trisch veld heeft, dat rake klappen kan uitdelen, hoewel deze over het alge meen minder gevaarlijk zijn Voor de wagenziekte kan u bij drogist of apo theker pillen kopen Ook moet men zorgen, dat er geen benzinedampen in de wagen hangen. Vraag: Wat betekent Bethanië? Antwoord: Bethanië betekent huls der ellende en was gelegen aan de oostzijde van de Olijfberg, ongeveer 15 stadiën <2700 meter of een half uur gaans van Jeruzalem i. Vraag: Wij hebben een heer op ka mers. Voordat hij kwam, hebben «e la- UUVlb IJ IJ KI uv JUIIIV, --- -r de achterkamer roetzwart laten wor- de nalatenschap Blijven de neven en J-- nichten weigeren dan zou men een ad vocaat te hulp moeten roepen en dan komt er een gedwongen verdeling, die veel geld kost en niet belangrijk zei afwijken van de dcor de notaris voor gestelde verdeling. Niemand heeft hier bij baat. Breng dit alle belangheo- benden onder het oog. Zie te weten te komen, wat de bezwaren zijn. Wellicht gaat het om kleinigheden, die gemak kelijk zijn op te lossen. Misschien zijn er personen, die de weigeraars kunnen beïnvloeden. Zie zo veel moge lijk de minnelijke weg te bewandelen, want waarom zou men onnodig kosten maken" Vraa.g: Hoe maakt de Enkhuizer Al manak dc weersverwachtingen op? Antwoord: Dit geschiedt op basis van statistieken betreffende het weer over de verstreken jaren. Men gaat hierbij zeer ver terug en komt zodiende tot een opeenvolging van bepaalde weer types, die min of meer regelmatig door de eeuwen heen schijnen terug te keren. Natuurlijk wordt er ook con tact onderhouden met het K.N.M.I. al ls het voor deze instantie niet doenlijk om zo ver vooruit met zekerheid het weer te voorspellen. Het opmaken van de voorspellingen is het werk van spe cialisten. Vraag: Mijn zoontje van één jaar had een zeer schrale huid en ter gene- Brieven, die niet voorzien zijn van naam en adres, kunnen niet beantwoord worden. Geheimhou ding verzekerd. Vragen, die niet onderling met elkaar verband houden, moeten In afzonderlijke I brieven worden gesteld. tig gulden komen. Een nieuwe lampe kap is nodig, enz. Moet de kamerbe woner dat alles betalen? Antwoord: De kamerbewoner ls aan sprakelijk. Dit is voor de hoofdbewoner van zeer groot belang omdat hij tegen over de huiseigenaar aansprakelijk is voor de kamerbewoner. Als de kamer bewoner overlast blijft geven (ook al zal men met het oog op de strenge winter in dit laatste opzicht enige cle mentie moeten tonen) kan men hem uitzetten. Eveneens als hij weigert de zaak goed te laten reinigen en opknap pen. Vraag: Een erfenis is nu al zes ja ren onverdeeld omdat enige neven en nichten „uit protest" weigerden te on dertekenen. toen de notaris een lijst liet circuleren van alle neven en nich ten met opgave van het aan elk toe komend bedrag. Wij hebben verder niets meer vernomen. Hoe gaat het nu verder? O •rai Ze A fcia eke Sc <oui Wi erg n. De ha] Mi zing schreef de arts het gebruik van levertraanzalf voor. Nu zitten alle luiers onder de grote gele vlekken, die ik er met wassen niet uit kan krijgen. Weet U er raad op? Antwoord: Tot onze spijt kennen wij waarschijnlijk geen afdoend middel want levertraanvlekken en zalf zijn zeer moeilijk te verwijderen. Wij raden aan de vlekken beurtelings te betten met zeepspiritus en alcohol. Dit middel is echter alleen te gebruiken voor on gekleurde stoffen, aangezien het de kleur en vezel sterk aantast. Vraag: Is het mogelijk mij het adres an te verschaffen van de Britse vereniging van Oud-strijders? Antwoord: Probeer eens te schrijven aan de World Veterans Federation, Rue Hamelin 16. Parijs. D is een overkoe pelende organisatie, waarbij alle natio nale verenigingen zijn aangesloten. Wij nemen aan. dat u reeds gevraagd heeft bij Veteranenlegioen Nederland, Ze- venhuizerlaan 91, Heiloo, postbus 1609, Amsterdam. De onl cme< De lak* De Ver! »rov Vissc net i Ge

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2