Indonesië geeft Nederland geen extra privileges Commentaar In Zermatt bevonden zich 200 a 300 Nederlanders Westerlingen niet welkom zullen zijn Aanlijngebod honden geldt niet meer Sjarif in Den Haag aangekomen Per jaar heeft één bataljon soldaten heimwee CPN-Kamerlid bekent valsheid in geschrifte Nieuws in één oogopslag Negen mensen omgekomen Plutoniumproeven Fa D. Kret en Zn. Tijdens en na uitbreking typhusepidemie Bacillen mogelijk in water van beek RITA 4i I d Pakjes boter 20 gr. doen liet best Nieuwe Leidlse Courant Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh is ghebleven mijn hert in teghenjpoet' Zaterdag 30 maart 1963, 43ste jaargang Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 1 Telefoon 31441 Giro - 58936^*-^ 'Abonneméritslirijzei .w. 0,65, "p.m.2,80, p.kw^ 8,25 KlacHtendienst bezorging 18 19 uur Per jaar moet ongeveer één bataljon (ongeveer vierhonderd man) de mi litaire dienst verlaten op grond van heimwee. De lieer J. Bergsma uit Bun- nik schreef hier een proefschrift over en pro moveerde er gistermiddag aan de Rijksuniversiteit in Groningen op. In een der stellingen wordt o.m. ge zegd dat het een verspil ling van mankracht is, wanneer dienstplichtige academici als soldaat wor den ingedeeld. TXR. MOHAMMED SJARIF, de nieuwe Indonesische zaakgelastigde in Den Haag, komt vandaag in ons land aan. Op een persconferentie in Bonn heeft de Indonesische diplomaat gezegd, dat de Nederlandse firma's volop „gelegenheid" zullen krijgen de handel met zijn land uit te breiden, maar dat zij „geen bevoorrechte positie, daterende uit de kolpniale tijd" zullen genieten. Sjarif zei optimistisch te zijn ten aanzien van het ver sterken van „wederzijds begrip", nu de diplomatieke betrekkingen met Nederland zullen worden hersteld. de duizenden Nederlanders en Indone siërs die naar Indonesië en naar Nieuw- Guinea willen terugkeren, zich daar ooi* een bestaan kunnen opbouwen, antwoord de Sjarif: „Ik vertrouw er op dat dat zal kunnen. De Nederlandei's zullen in een betere positie verkeren dan in welk an der land ook. maar alleen omdat zij het land goed kennen. Verder hangt alles ai van de persoonlijkheid van de betrokke nen. Er zal geen sprake zijn van voor rechten voor Nederlanders. Maar ik denk dat wij een harmonische samenwerking met Holland zullen bereiken De heer Sjarif is zoals gemeld donderdag per vliegtuig in Duits land aangekomen. Waarschijnlijk reist hij naar Den Haag per auto. Bij de Nederlandse ambassade in Bonn werd een visum aangevraagd. Op de vraag van een Nederlandse journalist of er enige kans bestaat, da» Het Eerste Kamerlid voor de C.P.N. Harm H., tevens raadslid en ichuldigd van valsheid in geschrifte, heeft thans ook een bekentenis >ud-\vethouder van Finsterwolde, die onlangs is aangehouden, be- ifgelegd, zo heeft de officier van justitie te Groningen, mr. J. Mun tendam, gistermiddag meegedeeld. Dr. Mohammed Sjarif, die vandaag in ons land zou arriveren als zaakgelastig de van Indonesië, hoopt op een harmonische samen werking. Nederlandse fir- mas zullen in de gelegen heid zijn de handel met zijn land uit te breiden. Maar speciale voorrechten zyn er niet bij. De dodenherdenking zal dit jaar op twee dagen worden gehouden. Vrijdag 3 mei is er 's middags de nationale herdenking in de kerken en bij het monu ment op de Dam, en zater dag 4 mei worden de' plaat selijke herdenkingen ge houden. Ook zal op zater dagavond om acht uur twee minuten stilte in acht worden genomen. In Nederland zijn op het ogenblik tussen de 200 en 300 mogelijke tyfusba- cillendragers. Zij hebben na 13 februari het Zwit serse wintersportcentrum Zermatt bezocht. Er wordt van overheidswege op aan gedrongen. dat zij zich met hun huisarts verstaan. Het communistische Eerste-Kamerlid H. Haken, die als vijfde verdachte in de Finsterwolde-affaire in verzekerde bewaring is gesteld, heeft bekend dat hij zich heeft schuldig'ge maakt aan uitlokking tot valsheid in geschrifte. Met een nogal merk waardige pleitrede van mr. H. C. Dietz. verdediger van Ewout H., is gister avond de behandeling van de Baarnse moorzaak voor de Utrechtse rechtbank af gesloten. In aanwezigheid van H.M. de Koningin is gister avond in Amsterdam de Boekenweek 1963 offi cieel geopend. De commerciële tele visie zal voorzover het van de VVD afhangt een van de grote strijd vragen in de verkiezings campagne uitmaken. Dat bleek wel uit de rede die de liberale leider, prof. mr. P. J. Oud. gisteravond in Scheveningen hield. Voor 1966 zal de kwa liteit van het Rotterdamse drinkwater niet verbete ren. Pas wanneer 't nieu we waterleidingbedrijf op de Berenplaat gaat produ ceren, mag er althans voor de eerste tien jaren op tamelijk smakelijk wa ter gerekend worden. Nadat begin vorige week vier ver dachten een bekentenis hadden afgelegd t.w. de 43-jarige commies ter secretarie S. K., de 51-jarige fractieleider der com munisten H.S., de 47-jarige werkleider der G.S.W.-arbeiders S.F. en het 57-jarl- ge raadslid der C.P.N. A.B., concenteerde zich het onderzoek op het Eerste-Kamer lid. De valsheid in geschrifte heeft betrek king op een stuk, dat gebruikt is in de afwikkeling van de brand, die op 6 au gustus 1960 in het communistische volks gebouw Het Centrum te Finsterwolde beeft gewoed. Er waren moeilijkheden bij de afwikkeling van de schade. Om deze op te lossen is een stuk opgesteld, dat gebruikt is om van de verzekerings maatschappij een uitkering te krijgen. De vijf verdachten bevinden zich nog in voorarrest. Het onderzoek tegen de 44-jarige J.H.B.. directeur van de ge meentelijke instelling van sociale zorg wegens verduistering, duurt nog voort. Belastingdeurwaarder in functie geschorst De deurwaarder te Leeuwarden de heer V.. is uit zijn functie geschorst. In de loop van een aantal jaren eigende hij zich wederrechtelijk geld toe, zuiverde dat ook gedeeltelijk aan, maar bleef zijn praktijken voortzetten. Hij is uit zijn functie geschorst. Procesverbaal is opge maakt en een strafvordering wordt tegen hem in gesteld. Naar verluidt zouden zijn handelin gen een tekort van 12.000 13.000 gulden hebben opgeleverd, waarvan de officier van justitie slechts zei dat 'net lager is. Hotelbrand in België In Ciney, ten noordoosten van Dinant in de Belgische provincie Namen, is van morgen vroeg een hotel door brand ver woest. Volgens de eerste berichten zijn acht mensen in de vlammen omgekomen. Een negende, die uit een raam was ge sprongen. overleed aan de gevolgen van een schedelbreuk. De brand was in het Albert-hotel om drie uur begonnen. Om acht uur sloopte de brandweer de zwart berookte muren die op instorten stonden. Van half april tot eind juni zullen de V.S. en Groot-Brittannië boven de woes tijn van Nevada vier proeven houden, waarbij nucleaire wapens door chemi sche springstoffen tot ontploffing ge bracht zullen worden. Volgens de Ame rikaanse bekendmaking is het doel hier van nader de gevolgen te bestuderen In dien met plutonium geladen kernwapens langs chemische weg per ongeluk tot ontploffing gebracht worden. Plntontum is gevaarlijk indien het ingeademd of vla het voedsel in het bloed komt. Advertentie Hoge Rijndijk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 V redeskorps Over het Nederlandse voorstel een vredeskorps naar Indonesië te sturen, ze» Sjarif hetzelfde: ..Alles hangt af van de persoonlijkheden." Ook de kwestie van het uitwisselen van ambassadeurs is een probleem dal van de verdere ontwikkelingen afhangt. Voordien zijn er echter nog genoeg pro blemen op te lossen. Volgens zijn gegevens wonen er onge veer 2000 Nederlanders in Indonesië, van wie 600 in Djakarta. Er zal vermoedelijk enige tijd voorbij gaan voordat Nederlandse en Indonesi sche politieke leiders bezoeken zullen uilwisselen. Over een mogelijke regeling van Nederlandse aanspraken had hij geen opdrachten uit Indonesië meegekregen. Dr. Sjarif zal zes medewerkers in Den Haag krijgen, allen Nederlands sprekend. Twee functionarissen uit Bonn zullen een maand of wat bijspringen. Verder zal er een economisch raadsman uit In donesië overkomen. Tot het ambassade gebouw is ingericht zal dr. Sjarif in een hotel zijn intrek nemen. De Indonesische legatie in Den Haag zal ook visa voor Nederlandse onderda nen uitreiken die naar Indonesië willen reizen. De voorwaarden zullen dezelfde zijn als voor andere buitenlanders. Er zullen uitzonderingen zijn. Dat is niet nieuw. In het verleden heeft Indo nesië altijd bezwaar gehad tegen bezoe ken van Indië-vrijwilligers aan Indone sië en aanhangers van de voormalige g'oep-Westerling. Ook nu zal de Indonesische ambas sade de aanvragen van voormalige Nederlandse soldaten van geval tol geval bekijken. Hierbij zal onderscheid worden gemaakt tussen ben die zich vrijwillig voor Indonesië hadden ge meld of degenen die daar verplicht heen gingen. Dr. Mohamed Sharif gaf gisteren in de Indonesische ambassade te Bonn zijn eerste persconferentie. Vandaag arriveerde hij in ons land als zaakgelastigde. (Van onze soc.-econ. redactie) f"PEN tijde van het uitbreken der tyfusepidemie in Zermatt en daarna hebben zich tussen_twee- en driehonderd Nederlanders in dit Zwitsers wintersportcentrum be vonden. Dit kon worden,vastgesteld tijdens een onderzoek dat deze week ter plaatse is ingesteld door dr. W. P. J. A. Weebers, geneeskuhdig in specteur voor de volksgezondheid in Gelderland, op initiatief van dr. H. J. Dijkhuis, geneeskundig hoofdin specteur voor de volksgezondheid. Hoewel op één naam dikwijls meerdere personen als gasten in hotels, pensions e.d. waren ingeschreven, konden via de in eerste instantie bekende adressen ook de meeste andere namen en adressen worden achterhaald. Al deze mensen is vla de geneeskundige inspecteurs in de onderscheidene provincies inmiddels ver- zocht zich ten spoedigste met een arts in verbinding te stellen voor het verrichten van een onderzoek naar mogelijke be smetting met typusbacillen. Zoals be kend zijn in Nederland tot nu toe vijf besmettingsgevallen geconstateerd. Geen van alle is van zorgwekkende aard. Eén en ander is gisteravond meege deeld op een persconferentie ten depar- temente van sociale zaken en volksge zondheid onder leiding van prof. dr. P. Muntendam, directeur-generaal voor de volksgezondheid. In deze bijeenkomst bracht dr. Weebers verslag uit van zijn bevindingen in Zermatt. Hij werd met dit onderzoek belast omdat hij in deze plaats zeer goed thuis is. Dr. Weebers deelde mee dat nog steeds niet vaststaat hoe de tyfusepidemie heeft kunnen ontstaan. Alles wijst er echter op dat de massale besmetting afkomstig is uit beekwater, dat gebruikt wordt voor de centrale watervoorziening. Er zijn thans 251 besmettingsgévallen bekend, waarvan 180 Zwitsers, 45 Engel sen, 13 Duitsers, 5 Nederlanders, 4 Ita lianen, 2 Amerikanen, 1 Deen en 1 Luxemburger. Het aantal sterfgevallen bedraagt momenteel 4, nl. 2 Zwitsers, 1 Engelsman en 1 Duitser. Vroeger bracht een tyfusepidemie ongeveer 10 procent doden mee. Dit percentage is door de jaren heen gedaald tot ca. 2 procent. Prof. Muntendam verklaarde, dat zich sinds de eeuwwisseling zo'n massale be smetting met tyfus- of andere gevaar lijke bacillen niet heeft voorgedaan. Ge zien het internationale karakter hiervan kunnèn de gevolgen van de epidemie zich nog lang laten gelden, hoewel de indruk bestaat, dat men in Nederland voor een omvangrijke uitbreiding van het aantal besmettingsgevallen niet be vreesd behoeft te zijn, mede dank zij de maatregelen, die thans genomen zyn, o.m. op grond van liet door dr. Weebers ver richte onderzoek. Dr. B. V. Bekker. epidemioloog van de geneeskundige hoofdinspectie, deed niet temin een beroep op alle Nederlanders, die na 13 februari in Zermatt zijn ge weest en die tot nu toe niet door een geneeskundig inspecteur benaderd wer den. zich toch even met de huisarts in verbinding te stellen. T7ANDAAG KOMT, naar zijn voornemen, dan de Indonesische vertegenwoordi ger naar ons land. Indien het ons vergund is, zouden ook wij hem het welkom willen toeroepen. De komst van de heer Sjarif betekent een nieuw begin. Van Indonesische zijde heeft men het nut tig geacht, met enige indruk vast te stel len, dat de verhouding tussen onze beide landen een andere zal zijn dan voorheen. Van officiële bevoorrechting van Neder landers zal geen sprake kunnen zijn. Wij menen dat het verstandig is, zo onze landgenoten zich dit laatste van stonde aan indachtig zijn. De betrekkingen wor den die van geheel zelfstandige en geheel nevengeschikte staten. Maar, zoals wij op deze plaats al meermalen mochten opmer ken, juist deze verhouding laat zuivere vriendschap toe. De beleving van deze vriendschap is tot nu toe al te zeer belem merd geworden. Er lagen stenen des aanstoots op de weg. Aangenomen mag worden, dat ze zijn weg geruimd. Een opnieuw beginnen is mogelijk. Ons allen betaamt daarover oprechte vreugde. Er is door heel veel Nederlanders met har telijk ongeduld naar dit tijdstip uitgezien. Er valt tussen Indonesië en Nederland nog veel te regelen en er kunnen nog moei lijkheden te over rijzen. De voorwaarde voor het oplossen van de problemen is echter reeds gegeven in de persoonlijke ontmoeting, die dus voortaan kan plaats hebben. Vergissen wij ons wanneer wij menen, dat bij beide volken de gedachte leeft, dat, nu men weer tot elkaar is ge komen. de problemen die er nog zijn geen aanleiding mogen geven tot nieuwe ver wijdering? Er valt overigens nog genoeg te praten, en waarlijk niet alleen tussen de diploma ten en niet alleen in het officiële vlak. Er kan allengs op alle fronten meer openheid komen. Hoezeer heeft het, om slechts een, zij het een belangrijk voorbeeld te noemen, ons allen goed gedaan nog dezer dagen in onze k>-ait te mogen lezen van de Christelijke leciuurdienst zoals deze ii^ Indonesië bloeit, en van het gezonde bestaan ginds van een eigen Christelijke dagbladpers? Ook in de jaren van onderlinge verwijde ring hebben en hier en ook ginds de werk zaamheden, door een Christelijke gezind heid ingegeven, voortgang gevonden. Het wordt een weerzien in blijdschap en dankbaarheid, al was het omdat mensen niet altijd zo onmisbaar blijken te zijn als ze wel eens menen. „Papa heeft uto foto in een lijstje gezet, tante, onmiddellijk nadat u gebeld had. dat u zou komen." De landelijke verplichting om hon den op straat aan een lijn te houden en de katten binnenshuis te houden geldt van 1 april af niet meer. Dc honden van zes maanden en ouder moeten als ze op de openbare weg verschijnen zijn ingeënt tegen honds dolheid, wat moet blijken uit dc pen ning aan de hals van de hond en uit het bewijs dat de houder van de hond iu zijn bezit moet hebben dat de hond tenminste dertig dagen tevoren is ingeënt. De buitenwerkingstelling van het lan delijk aaniyngebod houdt niet in, dat de honden nu overal onaangelijnd op straat mogen want in een aantal ge meenten is het los laten lopen van hon den bij politieverordening verboden. Deze bepalingen blijven uiteraard van kracht. De minister van landbouw heelt dit schriftelijk aan de beide Kamers der Staten-Generaal meegedeeld. De ver plichting werd ingesteld in het raam van de maatregelen ter bestrijding van de hondsdolheid. Daartoe behoren ook het verbod tot het houden van ten toonstellingen, keuringen en dergelijke bijeenkomsten met honden en katten. Dit verbod blijft vooralsnog gehand haafd, evenals de bestaande invoerre geling onverminderd van kracht biyrt. De verplichting katten binnen te hou den gold voor de gebieden, waar zich indertijd besmettingen met hondsdol heid hebben voorgedaanAmsterdam, Nieuwer-Amstel, Haarlemmermeer en de Alblasserwaard. De minister heeft thans besloten geen georganiseerde in enting van katten meer te doen plaats Tijdens een pauze in de gala avond ter gelegenheid van de opening van de Boekenweek 1963 onderhielden H.M. de Ko ningin en enkele hoge gasten zich gisteren met de spelers van ..Dodenoffer", een van de twee toneelstukken, welke op deze avond in Amsterdam gebracht loerden. hebben. Katten, die kennelijk geen eige naar hebben en kennelijk verwilderde honden zullen als tot dusver ook ge beurde onschadelijk worden gemaakt. De inenting van jonge honden beneden de leeftijd van zes maanden zal zo als een dezer dagen is bekendge maakt worden voortgezet. In het overzicht aan de Staten-Gene raal deelt minister Marijnen ook mee, dat volgens de registratie van de hon denbelasting in ons land ongeveer 490.000 honden zijn. Volgens de gangbare theo rie wordt 15 procent van de honden niet voor deze belasting aangegeven. Het totale aantal honden in ons land moet worden geraamd op ongeveer 570.000. Hiervan is ongeveer een half miljoen gevaccineerd of wel 88 procent. lVfog een zondag en de lentemaand maart is weer verleden tijd. Bijzonder hoge temperaturen hebben wij niet gehad en ook tijdens het weekeinde blijft het, ondanks zonnige periodenbij 7 a 8 gra den Celsius le koel. Het nog veel te koude Noordzeewater vun 3 graden speelt hierbij een belang rijke rol. Een depressie boven Engeland komt nog wel iets dichter bij, maar neemt in betekenis af. De aangevoerde lucht is onstabiel, zodat een enkel buitje nog mogelijk blijft, In geheel Skandinavië tot .Denemarken cn Polen komt nog steeds vorst van beteke nis voor, in Finland meer dan 20 graden. Dc Bilt verwacht tot zondagavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enige regen. Zwakke, veranderlijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of dciT Helder "z.bew I zzo 410 iets lagere. Yrenburg •- (Opgemaakt om 11.15 uur». Vlissingen Eelde ZON EN MAAN De Bilt Zondag 31 maart, zon op 6.20, onder 19.10; maan op 10.13, onder 1.47. z!-Limburg Maandag 1 april, zon op 6.18, onder Helsinki 19.12; maan op 11.06, onder 2.49. 1 april eerste kwartier. Tendens stationair HOOGWATER SCHEVENINGEN 31 maart: 7.13 v.m.: 19.45 n.m. 1 april: 8.16 v.m.; 20.51 n.m. HET WEER IIS EUROPA oppotten hedenmorgen zeven uur Station Dc „gouden" pakjes roomboter van 20 gram met de produktie waarvan de Achterhoekse zuivelfabrikanten begon nen ten behoeve van de hotellorie, blijken het best te doen. Ook in het buitenland bestaat er belangstelling voor. Met be hulp van een speciale apparatuur worden er momenteel een kwart miljoen pakjes per week gemaakt. Een aantal, dat ge makkelijk kan worden opgevoerd tot een half miljoen. Mocht er behoefte bestaan aan pakjes van vijftien, vijfentwintig of dertig gram dan kan men die ook maken. h.bew reg.bui I zzo 5 mist ozo 2 h.bew. zo 2 h.bew ozo 4 z.bew zzo 2 I.bew z 4 z.bew O 3 Stockholm z.bew ono 3 Oslo sneeuw nno 2 Kopenhagen l bew O 11 Aberdeen geh.bew ono 6 Londen regen 1 zw 6 Amsterdam zw bew zo 4 Brussel geh.bew z4 Luxemburg mist z 2 Parijs regenbui wstil Bordeaux regenbui w 7 regenbul wstil regen nno 5 h.bew O 6 regen wstil geh.bew wzw regen zo 2 regen wnw 1 regen w 2 zw bew zo 10 zw bew w.) h.bew zo I.bew wstil regen zo 15 regen w 3 h.bew w 7 niet ontv| zw.bew wnw 3 —10 Grenoble Nice Bcrliin Frankfort Munchen Zurich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene AJaccio Madrid Mallorea Lissabon

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1