JEUGD '63 GEVRAAGD DINO 2VERTI0NNI de regisseur %uimte voor ons.... fsBBL "Wr Voor Nederlandse bijdrage is ook jouw medewerking nodig ZATERDAG 30 MAAKT 1963 tm -f WËtifcÉmSEÈ wÊmm M m imam BEL HAANDAGAVOND Op deze pagina publiceert „Ruimte" als eerste in Neder land bijzonderheden over de op stapel staande Europese film- produktie: „Jeugd '63". En wat voor bijzonderheden! Wij gaan film spelen. En wij niet alleen. Jij kan ook meedoen aan deze grootscheepse mani festatie. Maar laten we ons enthousiasme beteugelen en jullie haarfijn de zaak uiteen zetten: HET WAT Enige maanden geleden werd een begin gemaakt met de verwe zenlijking van de plannen voor een grootse filmdocumentaire over de Europese jeugd anno 1963. De regie van deze film, waarvoor de opnamen gemaakt worden in zeven verschillende landen, is in handen van de ver maarde Italiaanse regisseur Dino Avertionni. De cameraregie heeft de Fransman Pierre Barreux 'van „Catherine" en ..Les Loups") met als asistent de jon ge Philippe Peyrard. terwijl wij bij de staf ook enkele Nederland se namen tegenkomen, waaron der die van de cineast Fred van Veldecke. in Ruimtekringen geen onbekende. HET HOE Onder de titel „Jeugd '63" wil men een zo zuiver mogelijk beeld geven van de jeugd, zoals die leeft en werkt. De hoofdopnamen worden gedraaid in Milaan. De werkwijze is nu als volgt: Per land wordt een documentaire ge maakt met spelers uit dat land. Naderhand worden deze docu mentaires in Milaan gecoördi neerd en ingepast in de Italiaanse opnamen. STARRING In de Nederlandse opnamen worden de rollen gespeeld door: Jou en Jou en Jou. Juist, door jou. De opzet is na melijk deze: voor de bezetting wordt géén beroep gedaan op ac teurs uit de beroepssector. Op de Italiaanse scènes na wordt de ge hele film gespeeld door amateurs, jonge mensen zonder acteerpre- tenties. die een juist beeld geven van dc moderne jeugd van dit ogenblik. Natuurlijk komt er voor de grote rollen een auditie, voor de tientallen benodigde figuran ten wordt slechts volstaan met een simpele aanmelding. Uit de ze aanmeldingen wordt dan een selectie gemaakt voor de belang rijkere bezetting. UITERLIJK Voor deze voorbereidende werk zaamheden nu is onze krant cn dan speciaal de jongerenrc- daktie van „Ruimte voor ons" in de arm genomen. Reden hier voor was de bekendheid, die wij via de pagina aan de film kun nen geven en vooral de mogelijk heid op zeer korte termijn een groot aantal jongeren voor mede werking aan de documentaire te kunnen bereiken en inschakelen. Daar reeds volgende week regis seur Avertionni en zakelijk leider Pontiulli naar Nederland komen op een onverwacht vroeg tijd stip voor ons moet er haast worden gemaakt met de afhande ling. Vóór dinsdag 2 april a.s., dus uiterlijk maandagavond 1 april, moeten de aanmeldingen binnen zijn. Dit kan, dachten wij, het gemakkelijkst telefonisch, en wel 's avonds als wij over alle zes lijnen van de telefooncentrale kunnen beschikken. Iedereen die denkt op welke manier dan ook een rol in deze documentaire te kunnen spelen, wordt dan ook ver zocht maandagavond a.s. tussen 19.30 en 21.00 te bellen naar N.V. Dagblad ..De Rotterdam mer", telefoon 010-115588. werkende jeugd 'sociale omstan digheden. sfeer waarin wordt ge werkt. salariëring, mogelijkheden enz.), de vrije tijdsbesteding (ge organiseerd en niet georgani seerd), terwijl tevens getracht zal worden een milieu-tekening te ge ven van wat wij enkele doorsnee Nederlandse gezinnen zouden wil len noemen. De benadering van een en ander wordt zo individueel mogelijk gehouden. Het ligt in de bedoeling dat deze ongeveer anderhalf uur du rende documentaire niet alleen in de bioscopen zal worden ge draaid, maar te zijner tijd ook voor de televisie zal komen, waarschijnlijk in een Eurovisie uitzending. Tot zover Jeugd '63". Wij hebben de voorbereidende orga nisatorische werkzaamheden bij zonder graag op onze ruimte- schouders willen nemen. Het woord is verder aan jou! De hoofdrollen, die vervuld moe ten worden, zijn: 1 een jongen en een meisje van zestien, zeventien of achttien Zij die hiervoor voelen en alle anderen moeten dus bovenstaand nummer bellen. De opnamen vin den waarschijnlijk in juli of au gustus plaats. Wat de Nederlandse bijdrage be treft komt het accent o.m. te lig gen op ons onderwijs (alle tak ken) dat nogal afwijkt van het buitenlandse onderwijs, op de GEVRAAGD: i serieuze gegadigden, in de leeftijd van 16 tot 24 jaar om mee te werken aan de film "Jeugd '63". voor dé vier hoofdrollen zoekt Dino Avertionni: twee meisjes van ongeveer 17 a 18 jaar een jongeman van ongeveer 19 a 20 jaar een jongeman van ongeveer 16 a 17 jaar voor de verdere bezetting is nodig een groot aantal figuranten de opnamen worden in de zomerva kantie gemaakt De regisseur, die mede in verband met deze omvangrijke produktie buitengewoon druk bezet is, komt dinsdag a.s. vrij onverwacht naar Rotterdam. Dinsdag moeten wij-hem een lijst met namen en verdere gegevens van geïnteresseerden kunnen laten zien. Bel daarom maandagavond a.s. tussen 19.30 en 21.00 uur Rotterdam, telefoon 0 1011 55 88 (zes lijnen), om inlichtingen te geven. De datum van de auditie wordt nader bekend gemaakt. (Zie verdere toelichting op deze pagina) PARIJS In een langwer pig cafeetje in de onmiddel lijke nabijheid van één der grote filmstudio's van de „Union du Cinéma" dronken we, onder het regelmatig op ons horloge kijken, nog even vlug een kopje koffie en slenterden daarna, een kwar tier vóór de afgesproken tijd, in de richting van een hoge poort; de ingang van het studio-complex. De in een lichtgrijs uniform geklede portier weigerde ons aanvankelijk de toegang tot het terrein, maar het tonen van de persoonlijke uitnodiging van regisseur Dino Avertionni open de de sluizen van zijn bereid willige hartelijkheid en de poort van het terrein. Hij gaf ons fijn-vertakte aanwijzingen hoe wij, in de kortste tijd, naar stu dio B-4 konden lopen. B-4 Door de halfgeopende deuren van deze studio zweefden rafels jazzmuziek de brede binnenplaats op. Binnen, onder enkele blauwe schijnwerpers, ontdekten we een drietal jongens, dat zich op een geïmproviseerd toneeltje achter drums, bas en piano bevond. Twee hoge decorwanden, die de noek vormden waarin de jon gens zaten, waren voorzien van gymnastiekattributen zoals rek stokken, klimpalen. ladders en een basketbalbord. Bij een grote camera (een op scherp staand kanon) stonden enkele mannen, met een cocktail van Franse en Italiaanse woorden, luidruchtig te converseren. Eén van de spre kers merkte onze aanwezigheid op en gaf een teken aan een man. die met zijn linkerhand een bun del papieren tegen zijn nappajas je klemde: het bleek de Italiaan se regisseur Dino Avertionni te zijn. Franse schoolfuif ..Op het ogenblik zijn we bezig met het opnemen van een school feest" zegt Avertionni met een hese stem wat het verstaan van zijn Italiaans geaccentueerde Frans nog moeilijker maakt. „Niet alle opnamen worden in de studio gemaakt" zegt hij snel en misschien een beetje gerust- (Ge)vraag(d) gesprek mei stellend. „We hebben ook „life ta kes" opgenomen, wat voor een documentaire uitbeelding van de Europese jeugd natuurlijk nood zakelijk is. Bepaalde gesprekken en gebeurtenissen hebben we echter moeten enscèneren, omdat sommige, situaties ter plaatse 'belichting, geluid enz.) van dien aard waren dat filmen onmoge lijk was. Maar de basis van de cameravoering en het scenario is de realiteit. Niet het spectacu laire maar het voor dat land en voor die jeugd essentiële is lei draad geweest voor onze docu mentaire. We zijn nu met de montage be zig van de documentaire gedeel ten. die representatief moeten he ten voor de jeugd uit Italië, Spanje en Oostenrijk. De opnamen van het Franse gedeelte, waar we nu aan bezig zijn, zijn bijna gereed. Achtergrond Dino Avertionni is 38 jaar ge leden in Florence geboren en was aanvankelijk van plan leraar te worden. Hij heeft vijf jaar in Ro me gestudeerd: daar kwam hij echter in aanraking met studen ten van de filmacademie in deze stad. Met enkele van hen maakte Jeugd '63 omvangrijk project hij een documentaire over de au- to-mdustne in Italië, waarvoor hij het scenario schreef. Zijn studie gaf hij op, maar de verbintenis met de studenten was van korte duur. Er verschenen drie documentaires waaraan Avertionni min of meer zijde lings zijn medewerking verleen de Zijn bekwaamheid als scenario schrijver en als regie-assistent was voor de Italiaanse televisie reden hem in dienst te nemen Hier werkte hij zeven jaar en kreeg toen van de maatschappij ..Italia films", die ook een zuiver oog had voor zijn vak manschap. het aanbod de regie te voeren over een speelfilm. De ze film. ..Cathérine" werd met een redelijk groot enthousiasme ontvangen. Het jaar daarop werd in een Frans-Italiaanse co-productie een nieuwe speelfilm op stapel gezet. De film, die „Les Loups" heette werd voornamelijk in de Sahara opgenomen. Nederlandse opnamen En dan mi het omvangrijke project „Jeugd 63" waaraan een groot aantal jonge. Europese ci neasten medewerkt. Een breed opgezette film, die in het najaar in première zal gaan. Op het ogenblik wordt cr koorts achtig gewerkt om de gehele or ganisatie zo soepel mogelijk te laten verlopen. Wanneer de Nederlandse opna men zullen beginnen is nog niet definitief bekend. De planning is evenwel dat de eerste meters cel luloid, over dc Nederlandse jeugd, zullën worden belicht in de maand juli, vlak na het beëindigen van de Wcstduitsc opnamen. Daar er met een achterstand op het tijdschema gekampt wordt, is het best mogelijk dat de eer ste ..takes" pas in augustus zul-i len plaats hebben. CEES VAN DOPj Een opname in het Parijse Bois de Boulogne, naar een deel van de Franse bijdrage aan deze film speelt. Links de Zweedse assistent-regisseur Erik Björklund. midden een van de Franse hoofdrolspeelsters Yvonne Marechaly een negentienjarige typiste uit Lyon. Aan de camera Philippe Peyrard. (photo by Trebor) Er valt gild te verdienen met dooie kraaien. Er schijnen cr Ie veel Ie zijn en dc regering betaalt nu een aantal kwartjes per ingeleverd exem plaar. We dachten van dc winter al: waar strooien we dat brood ook al Dc landbouweconoom ir. G. W van Logtcnstijn vindt dat er paarden gefokt moeten worden met meer hersens. Onzin, vinden wij. Een paard wordt toch geen landbouw- cconoom Het Verbond van Ncderlnud.-c werkge\ers heeft in zijn orgaan „Dc Nederlandse Industrie" meegedeeld, dat bet zich de ogen beeft uitgewre ven bij bet lezen van dc berucht ge worden rede van prof. Wemelsfelder Volgens het Verbond is er geen sprake van machtsmisbruik cn uit buiting door de vakbeweging Maar boe weten zjj dat nou: wie zirb .le ngen uitwrijft beeft kennelijk zitten slapen. Radio Moskou deelt mee, dat dc Prawda voortaan twee maal per maand \er6chijnt met een bijlage, waarin tekortkomingen in dc uit voering van richtlijnen van partij en regering aan dc kaak worden ge steld. De grootste tekortkoming in iedere bijlage zal wel zijn dat men ruimte te kort komt. Na bet boek „Karei Appel, Pain-J ter" door Hugo Claus dezelfde Claus samen met de Nederlandse! schilder bezig aan een werk, dat Int. „grootste boek ter wereld" zal wor- den Hoogte: 2 23 meter, kosten:] f 18.000, oplaag: twaalf exemplaren! Er zijn thans reeds \ier exemplaren van besteld. Wij budden graag liet \ijfdc rxein-j plaar besteld, Hugo, maar we wonen] in de Graclitcndwarsslecg 193 vier Itoog, twee keer kloppen en dan nog op een gebuurde kamer. Nou, dan weet je bet wel, hé.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 18