MANNENREPUBLIEK GEESTELIJK LEVEN. DEZE WEEK IN EEN WOELIGE WERELD nu per auto bereikbaar schrapt progressieve van sprekerslijst namen De Wereldraad van Kerken in New Delhi ZONDAGSBLAD ZATERDAG 30 MAART 1963 Uw of mijn Het is als een verhaal uit een sprookje. De sprookjes prins en de sprookjesprinses ontmoeten elkaar. Het enige verschil is dat zij beiden al koning en konin gin zijn, al een eigen rijk hebben, al een levens grote verantwoordelijkheid dragen. De koningin van Scheba kwam op bezoek bij koning Salomo, omdat zij gehoord had van zijn geweldige wijsheid. Zij wil hem wel eens op de proef stellen en legt hem allerlei vragen voor. Als hij haar „raadselen", zoals de bijbel het zegt in I Koningen 10 1, allemaal beantwoord heeft, staat zij verbluft over zijn geweldige wijsheid. „De helft was me niet aangezegd", roept ze uit. Ze prijst de koning. Ze prijst het volk, dat zo'n voor treffelijke heerser mag dienen. Zij prijst zelfs de God van Israël, die zijn volk wel bijzonder lief moet hebben, om het zo'n koning te geven. „Ge prezen zij de Here, uw God", roept zij uit. Wat is zij dicht bij het Koninkrijk Gods. Het gebeurt niet vaak. dat iemand uit de heidenwereld zo over God spreekt. En toch mogen we in dit gedeelte een klein bezittelijk voornaamwoord niet over het hoofd zien. Zii prijst de Here, maar hij blijft „uw God", de voor haar toch nog vreemde God, de God van Israël, de God van Salomo. In dit gehele gedeelte komt zij er niet toe om te spreken over „uw God en mijn God", zoals de heidense Ruth eens zei. Zij brengt haar bezittingen en legt ze neer aan de voet van Salomo, maar het is de vraag of zij haar hart gaf aan de God van Salomo. En zo ging zij heen met aardse weldaden van Salomo, maar ook met de zegen van God? In vele kerkelijke artikelen komen we tegenwoordig telxens weer de uitspraak: „Jezus Christus, Heer der wereld" tegen. Dat is prachtig, als dat erkend wordt. Maar het is niet genoeg. Christus leerde zijn discipelen bidden: „Onze vader, die in de hemel zijt." en niet alleen maar „hemelse Vader." Chris tus leerde ons dat de Heer van de wereld, de Heer van ons hart moet worden. De kerk kan het zonder dat „mijn Heer en mijn God" van Thomas en van Ruth niet doen. KLOOSTER ATHOS VIERDE TIENDE EEUWFEEST Na kruisvaarders en Turken nu de toeristen In deze byzantijnse kerk komen de monniken bijet hun liturgische diensten. (Van onze kerkredactie) Het concilie blijft de gemoe deren bezig houden. De eersie zittingsperiode heeft misschien niet veel werkelijke resultaten opgeleverd, maar zij heeft wel de tongen in rooms-katholieke kring losgemaakt. Plotseling is duidelijk geworden dat de rooms-katholieke kolos toch niet zo statisch is als men buiten de Rooms Katholieke Kerk vaak heeft gedacht. Er is een roep om vernieuwing op ieder ge bied. Het opmerkelijke is dat deze roep vooral uit Europa komt. Amerika, dat zo graag vooruitstrevend wil zijn, blijkt de grootste moeite te hebben om waardering 07. te brengen voor al de mensen die vernieuwing willen, vier van de meest voor aanstaande vernieuwers mogen althans niet spreken tot de stu denten van de rooms-katholieke universiteit in Washington. Tot dit viertal behoort de voor al de laatste maanden ook in pro testantse kring bekend geworden schrijver van controversiële boe ken Hans K?ng, die toch tot con cilietheoloog en adviseur werd be noemd. De anderen zijn Gustave A. Weigel, Hohn Courtney Mur ray en Godfrey Diekmann, de vi- ce-voorzitter van de Amerikaan se) Nationale rooms-katholieke li turgische conferentie. iniiiiliiliiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiliiiinii concilie de leider geworden van de grote groep die gaarne veran deringen zou willen zien. Hij heeft duidelijk zijn stem laten horen op het concilie voor vernieuwing en voor een zogenaamde „open-deur- politiek". De vraag is reeds ge steld in bepaalde rooms-katho lieke bladen of Bea nu ook niet zal mogen spreken tot de studen ten. Het is duidelijk dat de be slissing van de universiteit niet bij iedereen in goede aarde is ge vallen. Zo heeft het weekblad van het bisdom van kardinaal Cush- ing, „The Pilot", reeds uitge sproken dat de daad van de uni versiteit een „misrekening" is ge weest. Uitnodiging Gustave Weigel vond de gehele affaire niet zo erg belangrijk. Hij had toch reeds een uitnodi ging, namelijk om de spreker te zijn in de bijeenkomst waarin of ficieel de bul wordt uitgereikt aan hen die afstuderen. De klas die afstudeert heeft namelijk het recht om zelf een spreker te kie zen. Het gebeurt maar zelden dat een universiteit een verandering aanbrengt in deze keuze van een spreker. Weigel heeft tevens gezegd dat hij niet graag de woorden „con servatief" en „liberaal" gebruikt. Dat laatste is namelijk de bena ming die in Amerika gegeven is aan de grqte groep van „progres sieven", zoals zij in Europa wor den genoemd. Hij gebruikt liever Het is de enige universiteit ^,t»i^ri2®".:,op€n deur" €n "ge- (Van onze kerkredactie) Drilboren hebben de mythi sche stilte van Athos, de heili ge berg in Noordoost-Grieken land, verstoord en het ziet er naar uit dat het op deze berg nooit meer helemaal stil zal worden. Een autoweg leidt nu van het havendorpje Daphni naar de hoofdstad Karyes van een monnikenrepubliek, die dit jaar zijn tiende eeuwfeest viert. Niet langer behoeven de spaar zame bezoekers op kleine ezel tjes de vrij steile paden te be klimmen. De klimpartij van drie a vier uur is nu een toe ristenuitje geworden. Dit com plex van oeroude kloosters is zijn tweede eeuw ingegaan als een toeristische bezienswaardig heid. Vreemdelingen van hein de en ver kunnen zch nu ver gapen aan mystieke vroom heid. Zal toeristisch Athos het oude vrome Athos blijven? De tijden zijn vaak veranderd en Athos is altijd zichzelf geble ven. Herhaalde malen heeft deze mannen-gemeenschap, die slechts een maal een vrouw in zijn mid- stichtte, maar de ware belang stelling voor zijn streven ontbrak toch. Echter in 960 kwam Athanasius Anthonides met een aantal vol gelingen van Constantinopel naar de heilige berg en hij werd de stichter van deze monnikenrepu bliek. Dat was dus voor het gro te schisma tussen de westerse en oosterse kerk. Het was van zelfsprekend dat deze monniken zich daarna schaarden aan de kant van het oosten. Athanasius, zeggen de oude verhalen die op Athos nog leven, voorspelde de overwinning van keizer Nicepho- rus Phokas over de Saracenen. kwamen en weer bogen de mon- Als een ouderwetse burcht ligt het niken het hoofd. Met wat wel klooster Laura boven op de heilige genoemd is „overdreven onder- f,erg 41 danigheid" zochten ze de be scherming van de Turkse sultan en deze republiek van mannen wordt belastingplichtig aan de waar jjet merkwaardige mystie- Turkse heersers, maar. blijft ke lev€n van deze kerk geVon- zichzelf, vele eeuwen lang. den wordt. De eeuwen vergleden. Een nieuwe tijd brak aan. De Turken werden teruggedrongen. En tij dens de Balkanoorlog van het be gin Toeristen En nu. na kruisvaarders en Turken dringen de toeristen bin- nen. Ze verbreken met hun auto deze eeuw stelden de motoren de vrome stilte; ze lo- monniken zich onder het Griek- pen nieuwsgierig langs de histori- se gezag. In 1912 hielden zij ep sche gebouwen en kijken wat ge- s 6 geneerd m de kale cellen van de hermieten. Na duizend jaar is weer een nieuwe tijd aangebro- eens in de pu- belasting te betalen aan de Tur ken. Maar toen de grote De voorspelling kwam uit en de g€ndheden de internationale toe- ken. Athos is keizer was zo dankbaar dat hij „.«rH i« iqio hp blieke belangstelling gekomen, stand regelden, werd in 1913 be- dank 2„ d€ technische en de oecu- w uaiiK ill u« icmiiiiaugic ci het geld verschafte, waardoor de paaid dat Athos €en onafhanke- menische ontwikkeling. monniken het eerste klooster, ge noemd naar de heilige Laura kon den bouwen. In de eerste paar eeuwen werden al spoedig ande re kloosters gebouwd, zodat er nu ongeveer twintig zijn. Het oud ste schijnt uit de zestiende eeuw te dateren. Kruistochten Het is alles niet zonder strijd en moeilijkheden (vaak ook in terne) gegaan, maar een zeer moeilijke periode brak toch lijke kerkelijke republiek zou zijn. Maar lang duurde ook deze si tuatie niet. In 1924 legde de Griekse regering eenvoudig slag op het overgrote deel De techniek bracht een autoweg naar het kleine hoofdstadje Ka ryes. De oecumene deed de be langstelling in het westen ople ven voor het kerkelijk leven van de Oosters-Orthodoxe Kerken. Zo kwam het vergeten Athos weer in I de belangstelling. En de monni-1 den ontving, (de Griekse koningin toen de kruistochten begonnen. KARDINAAL CVSHING misrekening Geschrapt Deze vier namen werden ge schrapt van een lijst van 15 namen van vooraanstaande rooms-katho lieke geestelijke leiders, die even tueel in de komende maanden ge vraagd zouden worden om lezingen voor de studenten te houden. KARDINAAL SPELLMAN berekening uitgenodigd zouden worden. Uit wijs. nei is ae enige umveisuen deze lijst zou een aantal perso- <jie rechtstreeks onder het gezag S1-"r? a®"L nen worden gevraagd. Eer de spre- van de paus valt. De rector-mag- ot i,« bi kers evenwel gevraagd werden, nificus wordt door de paus zelf d riej_?0<??1JfiL "1# moesten de studenten de lijst benoemd. De school wordt voorts voorleggen aan de pedel van deze beheerd door de rooms-katholieke 'euwe" om gelijke universiteit, die prompt in over- hiërarchie van de Verenigde Sta- L f il ii" leg met de senaat de vier namen ten. Kardinaal Spellman is de f wereld. president van het curatorium. „S'in L. 8. kan gerekend Deze school staat dus tussen de garden dat ongeveer 60 procent conservatieve kardinaal en de veel S" °P C° vooruitstrevender paus. een wel 1™.ïï2ï?,lder!.S,i SLSt bijzonder moeilijke positie. in 1912) het hoofd moeten buigen voor vreemde overheersers, maar het opmerkelijke van de Oosters- orthodoxe vroomheid is toch in de geschiedenis altijd weer ge weest dat een buigen nimmer een verzaken van eigen inzichten en visies heeft betekend. Diep in het hart van de oosterse orthodoxie ligt de voor ons welhaast fatalis tisch aandoende gedachte dat de tijden komen en gaan, maar God zijn kerk bewaart. Het merkwaar dige is dat deze oosterse orthodo- xie steeds weer kon buigen voor bleven zichzelf de aardse machten en toch zich- Dieven «enzeu. zelf kon blijven. Mekka *Jat is misschien wel de kern van de geschiedenis van Athos, dat wel genoemd is het Mekka van de oosterse orthodoxie. Deze heilige berg. duikt uit de zee op aan de oostelijkste landtong van het Chalcidisch schiereiland in het noordelijk gedeelte van de Egeïsche zee. Het is een 50 ki lometer lange en 10 kilometer brede steenklomp met aan het uiteinde daarvan de 1933 meter hoge berg. Deze hebben de Oosterse Kerken niet ongemoeid gelaten en zoals de protestanten met afschuw en schrik terugdenken aan de da gen van de inquisitie, denkt het oosters-orthodoxe hart aan die vreselijke tijd. Ook Athos moest het ontgelden. De monniken bo gen het hoofd en stelden zich on der bescherming van de wester se paus Innocéntius III en Turken Maar de macht van het wes ten duurde niet lang. Deze kloos tergemeenschap kon weer spoe dig zijn eigen plaats innemen in de Griekse wereld. Maar toen viel Constantinopel, de Turken de landerijen en schonk dit aan ken zeif," die het duizendjarig de duizenden vluchtelingen uit feest groots willen opzetten, mij-1 Klein-Azië. Athos werd weer wat den die belangstelling niet. Zij la- het eigenlijk altijd is geweest en wilde zijn, het geestelijk een- zichzelf, daarvan zijn zij over- trum van de oosterse orthodoxie tuigd. De Wereldraad van Kerken in ciële rapporten, die daar zijn op- New Delhi, Carillonrecks no. 24, gesteld Het is de vertaling van en Licht uit New Delhi, door ds. de officiële uitgave van de we G. P. KTijn, Carillonreeks no 31. reldraad. Het boekje begint mei Uitgave W. ten Have N.V., Am- de „Boodschap van de Wereld, sterdam. raad van Kerken", geeft daarm een soort notulair verslag van dt Wel wat laat, maar zeker niet officiële gebeurtenissen en toe- te laat zijn twee boekjes van de spraken in (al te) zeer beknopte pers gekomen in de Carillon- vorm. Vervolgens komen de rapj reeks van Ten Have over de der- porten van de drie secties dde uiü de assemblee van de Wereldraad eindelijk werden aangenomen:! van Kerken, die eind 1961 in New getuigen, dienen en eenheid. Hel Delhi bijeen kwam. Het eerste boekje besluit met de officiëls boekje „De Wereldraad van Ker- „Oproep tot alle regeringen ec ken in New Delhi" bevat de offi- volken". Het is meer een boek gei worden om als naslagwerk te gej Rome en de Reformatie een aden) schrapte. Huiverig Het is duidelijk dat deze rooms- katholieke universiteit huiverig is lijst was opgesteld door de vereni- om ook maar de indruk te wekken ging van ouderejaarsstudenten die positie te willen kiezen in de hui hun studie afronden en jaarlijks dige tegenstellingen die in de r.k. kenbaar maken, wie zij graag in wereld openbaar zijn geworden, de loop van het jaar zouden horen Deze universiteit neemt name- spreken buiten het gewone colle- lijk een merkwaardige plaats in Serooster om. Het was niet de be- onder de Amerikaanse rooms-ka- oellng dat alle vijftien theologen tholieke scholen van hoger onder- Bea Daar komt bij dat juist in afgelopen dagen kardinaal 1 van het secretariaat voor de heid in de Verenigde Staten aangekomen. Hij is tijdens genaamde „open-deur-politiek' Dat zal dan net te weinig zijn om hun invloed te doen voelen, want bij de stemmingen is een meerderheid van twee derden nood de zakelijk. Hij meent evenwel dat lea, de steun van paus Johannes waar in- schijnlijk wel zal opwegen tegen is het tekort aan zes procent van het de stemmen. Klooster Laura Precies duizend jaar geleden werd het eerste monnikenkloos ter gesticht. Eigenlijk moeten er reeds voor 963 kloosters gestaan hebben. De monniken beweren zelf dat hun geschiedenis terug gaat tot het leven van Maria, de moeder van Jezus. Dat is waar schijnlijk niets me«r dan een mythe, maar wel schijnt in de dagen vn keizer reeds een eerste gemeenschap op deze berg te zijn gesticht. Zeker Is dat een monnik, Johannes Co lobus, in 875 het eerste klooster bruiken, dan om door te lezen. Geheel anders staat het mei het boekje van ds. G. P. Klijnj Het heeft heel lang geduurd maar het is dan toch eindelijk ook var de pers. Deze predikant van „D{ open deur" heeft een journalistic ke pen. Zijn artikelen, die alld - de predikanten die geruime tijd maal vrii kort gehouden zijn (hel in een rooms-katholieke omgeving boekje bevat 124 pagina's en twiö) hebben gewerkt, heeft de opzet tig hoofdstukken) sprankelen. Hel voorgezeten begrijpelijke en eer- eerste boekje bevat rapporten, du lijke informatie te geven. Naar mensen. Het geeft de levende et onze mening zijn zij daarin vol- levendige achtergrond van de rap' ledig geslaagd. De rooms-katho- porten. Het eerste boekje beval ke overtuiging wordt positief be- de w00rden. dit tweede de spre naderd en nare misverstanden kers ten tonele gevoerd in leven worden uit de weg geruimd. de jijve. En tegelijkertijd is di Dat wil natuurlijk geenszins boekje meer dan een verslag) zeggen, dat alles van r.k. zijde maar een vurig pleidooi voor Noord-Brabant en "Limburg is nu maar wordt goedgepraat. Het oecumenische gedachte vol impli het bestemd voor interkerkelijke reformatorische getuigenis klinkt caties en explicaties. Maar wu Constantijn gespreksgroepen, catechisaties en helder op en zo kan dit sympa- had anders verwacht i„11... 31- ..„V. Kil IH ,plro öoc^hrift nnlr rnftmc.lrQlRn. TCliin Dp (WPP hOpklPS Rome en de Reformatie, een poging tot eerlijk gesprek, door ds. A. T. Besselaar èn ds. Spoclstra. Uitgave Boeketreeks J. H. Kok N.V., Kampen. De titel geeft reeds de bedoe ling van dit boekje aan. Geschre ven op aansporing van deputa- ten van de Gereformeerde Ker ken voor de evangelisatie verder voor allen, die zich bij thieke geschrift ook rooms-katho- Klijn... De twee boekjes horen het gesprek Rome-Reformatie be- lieken een goede dienst bewijzen elkaar. Ds. Klijn maakt de ofl trokken weten. bij het corrigeren van hun op- ciële rapporten leesbaar door vattingen over het protestantis- noodzakelijke achtergronden Bj de schrijvers, gereformeer- me. verschaffen. Het ware karakter van het Chinees-Russische conflict - Aanspraken od delen van de Sowjetunie ENIGE TIJD geleden hebben we er op gewezen, dat de moeilijkheden tus sen communistisch China en de Sow jetunie niet alleen van ideologische aard zijn. Dat zal de toekomst leren. De Chinezen zijn al begonnen, de kwestie van de grens tussen hun rijk en dat van Chroesjtsjef openlijk aan te snijden. Zij gaan nog niet zo ver, dat zij de gebieden die het tsaristische Rusland in de negentiende eeuw aan China heeft ontnomen terugeisen. Blijk baar wil men in Peking door de onop geloste problemen van het verleden op te rakelen druk uitoefenen op Moskou en de anti-Russische sentimenten onder de Chinese bevolking aanwakkeren Reactie De Chinese verklaring was een reac tie op een verwijt van de zijde van Chroesjtsjef. In zijn redevoering van 12 december voor de Opperste Sowjet beschuldigde hij er de Chinese commu nisten van. wel een agressief optreden in ver van China af gelegen gebieden als Cuba te verlangen, maar tegelij kertijd rustig de „kolonialisten" in Hong kong en Macao rustig voor hun eigen deur te laten zitten. Blijkens een hoofd artikel in het Volksdagblad van 8 maart zijn de Chinese communistische leiders zeer verontwaardigd over deze „be lachelijke beschuldiging van de Russi sche premier". Zij beweren. dat Chroesjtsjef de aandacht wil afleiden van „schandelijke politiek in de Cu baanse crisis", door op Hongkong eri Macao te wijzen. Maar wie deze na men noemt, aldus het Chinese blad, dient zich te realiseren, welke conse quenties het kan hebben, als men alle opgelegde verdragen aan de orde stelt, zo schrijft de Neue Zürcher Zeitung. Herinnering Het officiële orgaan van de commu nistische partij in China herinnert in dit verband aan het optreden van de „imperialistische en kolonialistische mogendheden" tegen China, tot welke het naast de Verenigde Staten, Enge land, Frankrijk en Duitsland ook re kent: het tsaristische Rusland. Deze mogendheden hebben zich in de eeuw- voor de machtsaanvaarding door de Chinese communisten overal van Chi nees grondgebied meester gemaakt en de Chinezen „ongelijke verdragen" op gedrongen. Het blad somt dan een reeks van dergelijke verdragen op, waaron der de grensverdragen met Rusland. Grote delen van Centraal-Azië en Si berië, het kustgebied van Wladiwostok, het Amoergebied en het eiland Sacha- lin kwamen toen onder de heerschap pij van de Russen. Men ziet het dus: de Chinezen herinneren Chroesjtsjef er al vast aan, dat ze met hem te zijner Een herinnering, die overigens over bodig is, omdat de Russische premier al geruime tijd met de expansionisti sche plannen van de Chinezen rekening houdt, o.a. door het tot ontwikkeling brengen van de zogenaamde maagde lijke gebieden in het grensgebied met China. „Vreedzaam" Al meer dan een eeuw geleden moest China het kustgebied tot de Amoer aan (tsaristisch) Rusland afstaan. Kort daarna verloor China de grensgebie den aan de Oessoeri en in het westen van Sinkiang. En in 1881 kwam het 111- gebied in het huidige Kazakstan (dat pas in de laatste tien jaar tot ont wikkeling wordt gebracht)" in Rus sisch bezit. Niet genoemd werden ech ter de in 1896 gesloten verdragen, waarbij Rusland de beschikking kreeg over Port Arthur en toestemming om de Mandsjoerijse spoorweg aan te leg gen. Deze kwestie schijnen de Chine zen als definitief geregeld te beschouwen door de in 1954 met Chroesjtsjef over eengekomen terugtocht van de Sowjet unie uit Mandsjoerije. Evenmin worden de verdragen vermeld, die Buiten-Mon- golië binnen de Russische invloeds sfeer hebben gebracht. Het blad schrijft vervolgens, dat vele verdragen hun geldigheid hebben ver loren en dat de daaruit voortvloeiende problemen door onderhandelingen langs vreedzame weg moeten worden opge lost, als de tijd daarvoor rijp is. In middels zal de status quo worden ge handhaafd. Tot deze problemen beho ren ook de door Chroesjtsjef genoemde gebieden van Hongkong en Macao en alle grenzen, die de Chinezen niet als definitief willen aanvaarden. Ambities Uit het hoofdartikel in het Chinese blad zou men kunnen opmaken, dat Peking van plan is, de ongelijke ver dragen inzake de grens tussen de Sow jetunie en rood China aan de orde te stellen. Ook na 1949 werd op Chinese landkaarten de grens met Rusland langs de Amoer en in het Pamirgebied als niet geregeld aangeduid. Uit de vermelding van bepaalde verdragen kan worden afgeleid, dat de Chinezen boven dien nog andere grenzen in Centraal- Azië als omstreden beschouwen. Dit bleek trouwens al uit een in 1954 in rood China gedrukte kaart, waarop het machtsbereik van China in 1840 wordt uitgestippeld. Op die kaart waren niet alleen Nepal, Bhoetan. Assam, Birma en dergelijke kleine staten aangegeven als door ongelijke verdragen aan China ont nomen gebieden. Ook delen van de huidige Sowjetre- publiekcn Kirgizistan. Tadzjikistan en Kazakstan, Oost-Siberië en Buitcn-Mon- golië, worden vermeld. Hetgeen een duidelijke aanwijzing is, dat de ambi ties van Peking zeer ver kunnen rei ken. Daar komt nog bij, dat de Chine zen in de afgelopen jaren herhaaldelijk blijk hebben gegeven van een opval lende belangstelling voor de niet-Russl- sche volkeren In het zuiden en oosten van de Sowjetunie. Stappen Na de conferentie van Bandoeng, waar de (westerse) Russen door de (Aziatische) Chinezen in een hoek wer den gedrukt, ondernam de premier van communistisch China, Tsjoe En-lai in Moskou stappen ten gunste van de door Stalin gedeporteerde Kalmukken, Tata ren en andere stammen, zo schrijft de Neue Zürcher Zeitung. Deze stam men hebben toen amnestie gekregen en zijn naar hun vroegere woongebieden teruggebracht. Ook hebben de Chinese communisten getracht, door uitwisse ling van delegaties contact te leggen met Centraal-aziatische Sowjetrepublie- ken. Dat was mede in verband met de aanleg van een spoorlijn van Lantsjau naar Alma-Ata en gemeenschappelijke industrieprojecten in Sinkiang. Het is niet onmogelijk, dat de recente oprich ting van een Centraal-aziatisch bureau bij het centrale comité van de Russi- Men wil in Moskou blijkbaar bedoel de Sowjetrepublieken sterker aan zich binden en zodoende voorzorgsmaatrege len nemen tegen een poging van de Chinezen, verwijdering te veroorzaken. Het is dan ook aan twijfel onderhevig, of de Chinese overredingskracht zo groot zal zijn, dat zij enig effect in de door Peking gewenste richting zal heb ben. Centrifugaal Bovendien is de mogelijkheid niet uit gesloten, dat stimulering van de centri fugale krachten in de grensgebieden met de Sowjetunie gevaren voor de Chinese volksrepubliek zelf kan oplev- rcn. Peking loopt dan het risico, dat ook de nationale stromingen in Binnen- Mongolië, Sinkiang en Tibet opnieuw geïntensiveerd worden. De geruchten, als zouden daar de laatste tijd weer op standen tegen het communistisch Chine se gezag zijn voorgekomen, blijven aanhouden. Wat zullen de Chinezen dan doen? Zij zijn er niet in geslaagd, het grensgeschil met India door middel van onderhandelingen langs vreedzame weg op te lossen. De enorme moeilijkhe den, waarmede zij in Tibet te kampen hadden, mede als gevolg van het feit, dat het grensgebied met India niet vol doende was afgeschermd, leidde tot een militair optreden, dat India op zijn grondvesten geschokt heeft. Het ligt met voor de hand, dat de Chinezen er op uit zijn, ook hun krachten met hun Russische buren te gaan meten. Aan de andere kant is deze mogelijkheid toch weer niet helemaal uitgesloten. In dit opzicht zijn de Chinese communis tische leiders volkomen onberekenbaar. Bijdrage Hoe dit alles zij, het hoofdartikel In het Peklngse Volksdagblad heeft er toe bijgedragen dat de tegenstellingen tus sen de Sowjetunie en communistisch China tegen de juiste achtergrond zijn geplaatst. Het conflict blijkt daardoor een veel gevaarlijker karakter te heb ben (wat de Sowjetunie betreft), dan men op grond van de naar bulten doorgedrongen bijzonderheden over het ideologische conflict zou kunnen veron derstellen. Mao Tse Toeng, de grote plan nenmaker van communistisch China

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 14