Raad van Koudekerk zag film en besprak begraafrechten Hazerswoudse raad verontwaardigd over woningspeculaties KATWIJK „DE WOLBAAL" BOEKENWEEK RADIO en TELEVISIE H. P. BLOOT BELIJDENIS GESCHENKEN! HET EMAILLEHUIS Doe nu Uw keus voor de a.s. Pasen PIET OUDSHOORN KATWIJK Wanneer het LENTE wordt. Schoenh. HAASNOOT Jaarverslag Chr. Besturenbond E. OOSTINGH Taf elkinder gebed j es veroorzaken sleur VLOERBEDEKKING J. BUIS Zn RADIO Alphen heeft weer eigen Arjos-afdeling NIEUWE LEIDSE COURANT ür VRIJDAG 29 MAART 1963 TREFFER Lakens en Slopen grote sortering BADHANDDOEKEN KEUKENDOEKEN THEEDOEKEN in moderne dessins SWAN DAMES- en HERENZAKDOEKEN H. BROUWER Voorstraat 25 Katwük aan Zee Telefoon 2363 In de extra welkom! voor U klaar. Speciaal adres Speciale aanbieding radio met vis serijband van 79.— Andreasplcin 12 Katwijk a. Zee Telef. 2331 - b.g.g. 3862 zakbijbels in de ruimste sortering Katwijk's bekendste geschenkenhuis presenteert een nieuwe collectie THEE- EET- EN ONTBIJTSERVIEZEN ln moderne decors. NOORDE1NDE 7 PRINCESTRAAT 11—13 zie onze etalages in voorjaars modellen VOORSTRAAT 52 PRINCESTRAAT 33 TER AAR Clir. kleuterschool is al weer te klein De „Vereniging voor Chr. kleuter onderwijs" hield onder voorzitterschap van de heer H. Venema haar leden-ver gadering in de school. Bij de opening deelde de voorzitter mede. dat voor de kleuters, die niet op school kunnen wor den geplaatst een wachtlijst wordt aan gelegd, en dan naar leeftijd worden in geschreven. Secretaris H. Lok gaf een uitgebreid jaarverslag, waarin het wel en wee der school naar voren werd gebracht. Het bleek dat 80 kleuters de school bezoe ken; met dit aantal is de hele school be zet. Verder bleek, dat het bestuur in het afgelopen jaar te kampen heeft gehad met het benoemen van een nieuwe leid ster of onderwijzeres. Verscheidenen werden in het afgelopen jaar benoemd, doch zij trokken zich terug, namen hun benoeming niet aan af gingen na enkele weken weer weg. Een heel moeilijk pro bleem om aan een goede kracht te ko men in deze tijd. aldus de voorzitter. Nadat het financiële beleid door pen ningmeester J. van Arkel was voorge lezen, werd een nieuwe controle-com missie benoemd, waarin zitting kregen de heren G. Weyers en H. C. de Vos. Het huishoudelijk reglement voldoet niet meer aan de eisen, aldus de voor zitter. Zo moet bijvoorbeeld elk jaar een bestuurslid aftreden. Het is de laatste jaren moeilijk personen voor het be stuur aan te trekken. Men wil nu dit artikel wijzigen in die vorm, dat een aftredend bestuurslid direct herkiesbaar is wat door de vergadering werd goed gekeurd. Bij de bestuursverkiezing was aftredend mevrouw RietveldVerbeek. In haar plaats werd gekozen mevrouw H. Heynsvan Vugt. In de vacature wegens bedanken van de heer P. de Pater, werd gekozen de heer D. Iloogen- dóora. Daar de school alweer te klein is, wil men de gemeente vragen om medewer king te verlenen voor uitbreiding. Het bestuur werd machtiging verleend tot het aangaan van een geldlening. Daar de huidige school niet voor uitbreiding vatbaar is. werd de suggestie gedaan, dat er bijvoorbeeld een lokaal zou kun nen worden gebouwd in het nieuwe uit breidingsplan Aardam 11, gelegen langs de Aardamseweg. Ouderavond chr. school Geen groot aantal ouders kon de voor zitter van de „Vereniging voor chr. na tionaal schoolonderwijs", de heer L. Ko ning welkom heten op de ouderavond van deze school. Een andere tegenvaller was de mededeling, dat ds. A. J. Kret te Leiden door ziekte was verhinderd om te komen spreken. Het hoofd van de school, de heer D. H. van Leeuwen, vulde de opengevallen ruimte op de agenda met een uiteenzet ting over echoj!radio en filmstroken. Dit aanschouwelijk onderwijs, aldus de heer Van Leeuwen, is een zeer belang rijk deel van het les geven. De onder wijzer krijgt gelegenheid om aan de hand van de filmstrook een nadere ver klaring te gever, van anders moeilijk voorstelbare dingen. Het hoofd van de school veranderde de vergadering in een schoolklas en gaf een les bij een film strook over en-tele landen in Afrika. Zelfs voor de aanwezigen was dit een interessante gebeurtenis, die met aan dacht werd gevolgd. Na de pauze gaf secretaris H. Venema. een kort jaarverslag. Penningmeester L. G. Besemer liet 'n wat pessimistisch ge luid horen, omdat er een tekort was op de jaarrekening De -heer Radder rap porteerde namens de commissie van con trole gunstig, waarna in de nieuwe com missie werden benoemd de heren T. j. Gaastra en G. E Roosenboom. Over de wisseling van het personeel en de verdere gebeurtenissen in het schoolleven gaf htt hoofd der school een verslag. Omdat uit de reacties van de leden was gebleken, dat een aparte kdjkavond zeer in de smaak viel, zal worden ge tracht voor Pasen een avond te houden, waarop men over het wenk der kinde ren kan spreken met het onderwijzend personeel. ALPHEN AAN DEN RIJN Eerste bejaardenboot is al volgeboekt Voor de gistermiddag in de Salvatori- zaal gehouden bejaardenbijeenkomst be stond weer grote belangstelling. Ds. Schuring opende, waarna met het gebrui kelijke platenprogramma werd begonnen, ditmaal speciaal voor het gouden echt paar Den Hentog. Ook werd weer door woord en muziek aandacht gevraagd voor de Mattheus-passion. Door ds. Schuring werd een hoofdstuk gelezen uiit het boek van dr. Gunning, ..De morgenstond nadert". Hij deed ver volgens enkele mededelingen. De boot. waarmee men in mei naar Rotterdam hoopt te varen, is reeds volgeboekt. Er is een reservelijst gevormd. Zijn er nog meer gegadigden, die zich dan zeer spoe dig op moeten geven bij de heer J. H. Verschuur, Tolstraat 16, dan zal men be zien of er nog een oplossing hiervoor is. Voor het vertonen van dia-program ma's zal ds Schuring graag ook oude schoolfoto's etc. fgeen prentbriefkaarten) in bruikleen ontvangen. Eveneens foto's en filmmateriaal van uit de gemeente geëmigreerde personen, opdat men zien kan hoe zij wonen en leven. Men luisterde voorts weer naar zang van het mannentrio en een voordracht van de heer W. H. Broer. Na de tweede pauze werden opnieuw, onder groot en thousiasme foto's en kaarten van oud- Alphen geprojecteerd. Men kreeg daarbij voorlichting van twee bejaarde plaatsge noten, die tal van jaren in het openbare leven stonden, de heer M. Davelaar, oud- politieman en de heer C. Koren, oud raadslid voor de C.H.-Unle. L. v. Leeuwen vierde zilveren jubileum De heer L. van Leeuwen, slüper bU de motorenfabriek „De Industrie" van D. en Joh. Boot, herdacht gisteren feestelijke wijze het feit. dat hij een kwart eeuw geleden als kotteraar dienst trad bij dit bedrijf. Tn de kantine werd de jubilaris met zijn gezin gistermorgen in verband met dit jubileum op hartelijke wijze gehul digd en o.a. toegesproken door de direc teur, ir. D. Boot, die herinneringen op haalde uit deze kwart eeuw. De heer Van Leeuwen heeft zijn beste krachten aan het bedrijf gegeven. De directeur prees diens vakmanschap en nauwgezet heid en stelde de blijmoedigheid, waar mee dc jubilaris zijn arbeid verricht, gaarne ten voorbeeld aan de jongeren. Het slijpwerk vereist bijzondere vakken nis omdat men er vaak mot duizendste millimeters rekent, aldus de heer Boot, die vervolgens namens de directie een geschenk onder couvert aanbood. Voorts overhandigde hij de zilveren legpenning met oorkonde van de Maatschappij voor Nijverheid en HandeL Mevrouw Van Leeuwen ontving een fraai bloemstuk. Namens de ondernemingsraad van het bedrijf sprak de heer C. Lagendijk colle giale woorden; hij noemde de lieer Van Leeuwen een goed collega, die altijd be reid is ook anderen te helpen. Ook dc heer Lagendijk bood een geschenk onder couvert aan. Namens de directe vrienden van de heer Van Leeuwen sprak de heer A. Vermaak woorden van dank; hij bood een luxe doos sigaren plus een plant voor mevrpuw Van Leeuwen aan. Met enkele welgekozen woorden dank te de heer Van Leeuwen voor de har telijke woorden en voor de geschenken, hem en zijn vrouw daarbij aangeboden. ZWAMMERDAM „De Avondster" gaf uitvoering Woensdagavond gaf de toneelverenl- ging ,,De Avondster" haar traditionele uitvoering en wel van het blijspel >rHum- pie heeft een bok geschoten. „De Avond ster" schoot met dit stuk echter geen bok. maar hield een geheel volle Nutszaal tot op het laatste ogenblik bezig. Het stuk speelt zich af in een Frans hotel in een wintersportplaats. Daar logeert Humpie met zijn vrouw. Maar doordat Humpie waterpokken heeft, wordt hij naar het zoldervertrek gebracht. Toch heeft hij een ander aangestoken, die dan ook in de kamer komt. Laat deze man nu dc eerste echtgenoot van Humpie's vrouw zijn! De kamer lijkt door al de verwik kelingen niet erg op een ziekenkamer. Maar de twee mannen worden dikke vrienden. In de pauze werd een verloting gehou den. Benoemd De heer W. Veldhuizen, commies ter secretarie alhier, is benoemd tot hoofd commies en waarnemend secretaris bij de gemeente Montfoort. Uit het jaarverslag 1962, waarin wordt verteld over de activiteiten van de Chr. Besturenbond, vernemen we, dat het le dental is gestegen van 1549 tot 1587. Dat is dus een vooruitgang van 38, waarin de beide afdelingen van de Ned. Chr. Bond voor Overheidspersoneel bijdroegen met 29 leden, de N.B.C. met 22 en nog enkele met iets minder. Men begrijpt, dat er ook verlies ds geleden, nl. bij de C.B.C., de N.C.V.G.B., de landarbeiders en de poli- tie. De groei zal overigens geen gelijke tred hebben gehouden met die van dc gemeente, maar in aanmerking genomen, dat er landelijk verlies wordt geleden, mag men niet klagen. Het financieel overzicht geeft aan, dat het batig saldo steeg van f 21,19 tot f 53,14, In zijn inleidend woord maakt voor zitter W. Geerlof, met grote dankbaarheid melding van het in gebruik nemen der C.N.V.-woningen, een stukje zichtbaar sociaal werk van de Christelijke Bestu renbond. Secretaris J. F. v. d. Va te ver telt over allerlei activiteiten. Aan een vijftigtal jonge lidmaten van verschillen de Kerken, die belijdenis van hun geloof aflegden, werd het boekje „Christendom en maatschappij" uitgereikt met een kort begeleidend briefje van de Chr. Bestu renbond. Er wordt in het venslag een overzicht gegeven van de werkzaamheden van de plaatselijke cojnmissie „Draagt elkanders Lasten". In 1962 kon de commissie onge veer f 1750 a-is plaatselijke inkomsten naar Utrecht zenden. De secretaris van de Woningcommisssie, de heer W. de Ruijter, schrijft uitvoeriger over de 31 C.N.V.-woningen, maar hij deelt nog wei nig concreets mee over het nieuwe pro ject, waaraan achter de schennen wel wordt gewerkt. Er is een verslag van de heer E. Boen der over een bezoek aan de chr. techni- sche school, omda,t men is vertegenwoor digd in de adviescommissie. De heer W. de Ruijifcer vertelt ook iets over de Huur- adviescommdssie, de heer Ph. Dijs over de commissie voor ontslagrecht en er is ook een overzicht van de Chr. Emigratie- centrale. Uit dit alles blijkt wel, dat de Chr. Besturenbond in Alphen aan den Rijn een plaats van batekends inneemt. De jaarvergadering wordt maandag avond 1 april gehouden. Huishoudschool had een voorlichtingsmiddag In de „Koningin Juliana"-huishoud- school was woensdagmiddag één van de lokalen gezellig gemaakt door de twee dejaars-leerlingen van de primaire op leiding. Zij ontvingen hun moeders om snmen te luisteren naar mejuffrouw H an der Mey. beroepskeuze-adviseuse van het Arbeidsbureau te Leiden. Deze be- •rak de mogelijkheden, die voor deze meisjes openstaan: zü legde de nadruk op verdere ontwikkeling. Ook de directrice, mejuffrouw R. C. de Vries, moedigde de leerlingen aan hun (Advertentie) Dc nieuwste modellen GASFORNUIZEN GASCOMFOREN ROELOFARENDSVEER Jaarvergadering veiling De coöperatieve groenten, en fruitvei ling hield een goed bezochte jaarvergade ring in hotel „De vier Heemskinderen" onder leiding van voorzitter Th. W. Schrama. De voorzitter zei, dat het afge lopen jaar over het algemeen bevredi gend is geweest. Wel heeft de tuinderij op de volle grond door het natte zomer weer met misoogsten te kampen gehad. Het eensbe kwartaal van 1963 is bijzonder sleoht geworden voor de tuinders. Er was een batig saldo van f 21.933.78 De heren P. Bakker en L Castelein wer den herkozen als bestuurslid. In plaats van de heer Th. C. Hoogenboom werd de heer Fr. v. d. Meer gekozen. De heer Th. M. Hoogenboom werd herkozen als lid van.de raad van toezicht. Men zal deel- nemen aan het bloemencorso te Aals meer. WOIBRVGGE In de chr. nationale school werd don derdag de ouderavond gehouden met een aantrekkelijk en gevarieerd programma. Helaas was de opkomst 6lechts matig. Nadat voorzitter H. Angenent onder anderen burgemeester en mevrouw Van Wageningen welKom had geheten, sprak de heer J. B. Wijers, schoolhoofd te Woerden, over het kindergebed. Wij mo gen het gebedsleven van ons kind 6leohts met schroom binnentreden, aldus spre ker. Het is geen zielekreet tot God, eer der een gewoontegebedAan moeders hand begint het kind met zijn formulier- gebedjes. De kwestie van gebedverho ring is voor het kmd een moeilijke zaak Spr. haalde daarbij de geraffineetde wijze aan. waarop het communisme tracht het gebed tot God bespottelijk en onaanvaardbaar te maken. Voorts werden nog behandeld de on begrijpelijkheid, de zelfzucht, de angst en de sleur bij het kindergebed. Hierbij kwamen onder meer ter sprake het beeld, dat een kind zich van God voor stelt en moeilijke begrippen zoals ge nade. rechtvaardigheid, e.d. Het kind vraagt ook antwoord op de problemen uit de harde werkelijkheid, het gebed is vaak een uitweg uit- en een afweer te gen de angst. Sleur is wel de grootste vljaiul van het kindergebed, reden waarom spr. pleitte voor het standpunt dagelijks op school slechts één keer met gebed te beginnen cn te eindigen. Ook was spr. tegen de vele tafelgebedjes als de vader immers zelf bij dc maaltijden voorgaat. De meeste waarde moeten wij hech ten aan het avondgebed in een rustige sfeer. De hoofdzaak bij dit alles is ech ter. dat de ouders zelf de waarde en de noodzaak van het' gebed kennen. Hierna volgde nog een levendige dis cussie. waarbij de meningen over deze tere materie nog al eens uiteenliepen. Na de pauze vertoonde de heer Taal enkele fiïm6. zoals de bekroonde kleu renfilm van B. Haanstra: En de zee was niet meer". Voorts werd vertoond de rolprent: De i-pen haven van Akkra" A AN de agenda van de Koudekerkse raadsvergadering werden gisteren nog enkele punten toegevoegd, waaronder een voorstel tot verlening van een krediet van 566.250,99 voor verbetering van de Hogewaard. De provincie geeft een bijdrage in de kosten van 50 procent. Vóór de verga dering zagen B. en VV., raadsleden en het gemeentepersoneel in het ge meentehuis de film „Een dag in Koudekerk aan den Rijn" van de heer FrÖhlich. Voordat de rolprent naar Artesia wordt gestuurd zal de bevol king van Koudekerk gelegenheid krijgen het werkstuk te zien. Eén dezer dagen werd overigens een foto ontvangen van een Nederlands echtpaar, dat in Artesia onder het naambord „Koudekerk Street" was gekiekt. Voorts had het Amerikaanse Bureau voor de Ruimtevaart een tiental „knoops- gat-Telstars" gezonden, aangezien Kou dekerk bij de eerste uitzending via de Telstar betrokken was. Burgemeester Waverijn bood ieder raadslid een exem plaar aan. Ook aan het gemeentepersoneel van Koudekerk zal een koudebijslag worden verleend van f 50. De bezwaarschriften inzake de aanslag hondenbelasting van de heren W. van Veem en H. van den Bos werden afgewezen. Aan het bestuur van de Herv. Schoolvereniging wordteen voorschot op de vergoeding voor het vakonderwijs nuttige handwerken over 1963 van f 2000 verleend, aan de vereni ging voor Christelijk kleuteronderwijs te Koudekerk aan den Rijn/Hazerswoude- Rijndijk een voorschot voor 1963 van f 3424- De wijziging van de rechtspositie over heidspersoneel en de verplaatsingskosten- verordening voor het gemeentepersoneel en onderwijzers aan de openbare en de bijzondere school, werden goedgekeurd, evenals de wijziging bezoldigingsveror dening 1962. De heer P. Geerlof werd eervol ontslag verleend als lid van de woonruimtecommissie, in zijn plaat3 werd benoemd de heer D. Koeman. Woningen kennis nog verder uit te breiden. Dat en enlkele oude filmpjes Tlr» r»rvhrp»n tfcfr „ar, /Ta TT moderne cassettes mandersloot donkrrMeeg 14 Jabo 7,25 p. mtr. Verzet bouclé v.a. 13.93 p. mtr. Wij zijn speciaal in „Parade tapijt" er is geen betere 29.50 p. mtr. alleen in 130 mtr. breed. WONINGINRICHTING SLUISWEG 25 TEL. 2964 KATWIJK AAN ZEE RADIO VAN LEEUWEN BOSLAAN 279 - Katwijk aan Zee Telefoon 4336 verlovingsringen mandersloot donkfrstefj 14 kan aan de „Koningin Juliana"-school. door de 1-jarige assistententopleiding te volgen en daarna de 2-jarige inrichtings assistentenopleiding. Wij zijn blij. aldus mejuffrouw De Vries, dat wij deze op leiding voor de Rijnstreek aan de school hebben verbonden. Nadat de leerlingen de thee met zelf gebakken koekjes hadden gepresenteerd, werden nog vele vragen beantwoord. Wij zer geworden omtrent de toekomstmoge lijkheden voor hun dochters keerden de moeders voldaan huiswaarts. Willem van Iependaal over liumor Leden van de Jongerenorganisatie der Hollandse Maatschappij van Landbouw, van de C.J.B.T.B. en van de L.T.J. heb ben gisteravond in hotel Centraal een bijzonder prettige bijeenkomst gehad. Onder leiding van de heer C. Kroes heb ben zij geluisterd naar de inleiding van de heer Willem van Iependaal over „Hu mor in de literatuur". Hij declameerde ook enkele stukjes uit enkele zelf ge schreven boeken over Amsterdam. Van zelfsprekend ontbrak het daarbij dikwijls niet aan de vrolijke noot en menig lach salvo weerklonk als de heer Van Iepen daal weer een leuke gebeurtenis uit de Amstelstad vertelde. Er bestond voor deze avond grote be langstelling. Na de pauze werden enkele gezelschapsspellen gedaan. KATWIJK AAN ZEE Beiaardbespeling Zaterdag van vijf tot zes uur zal de beiaardier Hessel H; de Harder ten ge hore brengen: 1. Preludium in C dur van Matthias v d. Gheyn; 3 Duitse liedes: a) Mein eigen soli sie sein; b) Hobellied; c) Abschied; Suite Archaïque van Clément: Lenteliedjes; 2 Franse liedjes: a) Je la connais. cette joie; b) Vous dirai-je, maman; Wiegelied van W. A. Mozart: improvisatie Hessel H. de Harder. LEIMUIDEN Televisie-opnamen. De Rudi Carrellshow, die op 5 april door de Vara-televisie zal worden uitge zonden, speelt zich gedeeltelijk in Lei- muiden en omgeving af. The Mounties zullen zich vermommen als baggeraars en bij de Drechtbrug in het dorp zal om half een maandag een aanvaring worden veroorzaakt met twee andere voor dit doel in de vaart gebrachte sche pen. Ook in Vriezekoop en Hazerswoude zullen opnamen worden gemaak. Bejaardensociëteit 5 jaar Dinsdag 16 april wordt het eerste lus trum van de bejaardensociëteit gevierd tijdens een bijeenkomst in het jeugdige- bouw. Ook de bereidwillige automobilis ten. die de bejaarden altijd halen en bi-enigen, zullen deze bijeenkomst bijwo nen. De opbrengst 54 gulden. 'an de Uniecollecte wa De voorzitter deelde mee. dat het is gelukt éen woningwetwoning meer te krijgen in verband met de afronding van het terrein aan de Beneluxstraat. Hier door is het mogelijk voor dit jaar 13 woningen door Van de Velde en De Jong te Leiderdorp te laten bouwen. Aan de woningbouwvereniging „Goed Wonen" werd een grondvoorschot ver leend van f 43.500 en een woningvoor schot van f 219.000. Het pand Hogewaard 86 werd onbewoonbaar verklaard. Begrafeiiisrecliten De heer Van Hemerl was verbaasd dat er zoveel klassen in de verordening begrafenisrechten zijn genoemd, hij vóel de meer voor opheffing van de klassen. De voorzitter verklaarde hiertoe slechts de mogelijkheid te zien. wanneer een nieuwe begraafplaats of een groot nieuw gedeelte in gebruik zou worden genomen. Bovendien voorzien de verschillen door de keuzemogelijkheid in een behoefte. Ook de heer Van Veen voelde voor af schaffing, al zag hij de moeilijkheid hier van wel in. De voorzitter wees erop, dat bij afschaffing de laagste tarieven moeten worden opgevoerd. De heer Van Veen vond de voorgestelde verhoging hoog en vroeg of deze verband hield met de bouw van de aula, hetgeen de voorzitter bevestigde. Men hoopt nog deze zomer met de bouw daarvan te begin nen. De raad besloot van de Aannemings Maatschappij v/h H. Korswagen en Zn i o. te Leiden een perceel openbare weg en berm (516 m2) voor de totaalprijs van f 1 aan te kopen en een stuk weiland (ongeveer 298 m2) voor f 0,35 per m2. Van de heer H. Kouw te Leiden zullen enige percelen openbare weg, berm, sloot en een strook erf (gezamenlijk 1375 m2) worden gekocht voor in totaal f 1. Bij de begrotingswijzigingen deelde de voorzitter mee dat de rekening 1962 sluit met een batig saldo van f 3000; hij stel de voor hiervan f 2500 te. voegen bij het saneringfonds. Een toegevoegd agendapunt was een voorstel om aan de Steenkolenhandels- vereniging N.V. te Utrecht grond ten oosten van de Dr. Vlaanderenlaan, langs de Hogewaard te verkopen voor de bouw van een garage met drie bovenwoningen. Het perceel is groot 640 m2, pry's: f 35 per m2. Aan de heer A. Hogenes wordt grond verhuurd voor drie jaar, ten oosten van de Dr. Vlaanderenlaan (ten noor den van de Singel) voor de tydelyke vestiging van een winkel. De huurprijs is f 300 per jaar. Een bedrag van f 1000 a f 1100 wordt uitgetrokken voor het aanbrengen van een parkeerhaven langs de Dorpsstraat, voor de winkels van de heren Hoogen boom, Franken en Batelaan. Hierdoor zal de rijbaan ongeveer 1 a 1.20 meter breder worden. De tekening van de Lagewaardse- brug is thans gereed, zodat de onder handelingen met het polderbestuur kunnen beginnen. Ten slotte vroeg de voorzitter hoé de raad staat tegenover de mogelijk heid om woningwetwoningen te bou wen voor bejaarden. Voor twee gewo ne woningen mogen drie bejaarden woningen worden gebouwd. Over het geheel genomen voelde de raad wel voor dit initiatief. Gisteravond werd in hotel „Toor" een vergadering gehouden om te proberen in Alphen aan den Rijn de Arjos, die enkele jaren geleden ophield te bestaan, weer op te, richten. Van dc aanwezige jongeren heeft een deel zich direct als lid opgegeven. Spreker was dr. A. Veerman, lid de Tweede Kamer en oud-voorzitter van de landelijke Arjos. Hij sprak over de betekenis van de christelijke politiek. Daarbij legde hij er sterk de nadruk op, dat er als het goed is geen conflict tus sen principe en praktijk zal bestaan. Voor velen is politiek een vies zaak je, ook christelijke politiek. Maar chris telijke politiek is niets bijzonders: het is gewoon christen zijn. Het gaat in de po litiek om zaken, maar als christen bezie je deze zakelijke aangelegenheden met het Evangelie in het hart Als er een conflict ontstaat tussen praktijk en prin cipe deugt één van beide niet, meestal het laatste. Politiek moet men ook niet verwarren met wat de Kerk doet. De Kerk moet getuigen, dat kan ze doen in bewoordingen die eeuwen oud zijn. Daar gaat het om absolute dingen. Politiek bedrijven is niet in de eerste plaats getuigen. Politiek is ook geen we tenschap. De wetenschap is wel nodig. Prof. Zijlstra heeft eens gezegd, dat hij geen minister van economische beginse len was, maar van economische zaken. De wetenschapsman kan een beslissing ontwijken, de politicus niet Wijziging Praktische politiek is aan wijziging onderhevig. Je kunt niet als in een labo ratorium de omstandigheden zelf bepa len, aldus dr. Veerman. De atoombom is er. of we het willen of niet. Daar moe ten we ook ln de christelijke politiek rekening mee houden. Calvijn heeft al opgemerkt, dat christelijke politiek ge bonden is aan plaats en tijd- Dat de problemen nu anders liggen toonde spreker aan mert behulp van de strijd om de spoorwegen en de a.o.w.. Vele anti-revolutionairen waren een tijdlang tegen de a.o.w., omdait Abraham Kuyper ertegen was. De omstandigheden zijn ln- T^R gebeuren in Hazerswoudc onzuivere dingen. Toen Stikvoort's Bouw- -*-J bedrijf alhier woningen bouwde, hing er aanvankelijk op het laatste perceel op de hoek van de Frans Halsstraat een papiertje met het opschrift: „verkocht". Drie weken later passeerde ik genoemd punt en zag tot mijn verbazing een papiertje met een ander opschrift: „te koop". Bij nadere informatie bleek dat het pand nu weer te koop was bij een heer in Wasse naar. Overigens ben ik zo vry geweest het papiertje met: „te koop" aan te vullen met een door mij zelf geschreven tekst: „Men zij gewaarschuwd; hiervoor is géén vestigingsvergunning". De prijs van de woning bedroeg aanvankelijk 31.500, in tweede instantie werd 42.000 gevraagd Dit noem ik een schandaal daar hebben wij nu de grond voor verkocht aan de aannemer! Aldus burgemeester A. Smit gister- en ander precedenten zal -scheppen avond tijdens de raadsvergadering. Aan leiding hoertoe was een opmerking van de heer J. Groen (kvp) in verband met het voorstel tot verkoop van een perceel grond van 1550 vierkante meter aan dc heer F. van der Mark voor de bouw van een bungalow in Rhynenburch. Prijs' f 15.000. De heren Groen en J. C. Weze lenburg zelden dat de grond wordt ver- kocht voor minder dan de prijzen die gelden voor plaatsen waar woningwet woningen komen. A.R.-lid P. de Vogel meende dat een waarop de directeur van gemeentewer ken, de heer J. Noordam. duidelijk maakte, dat het in dit geval ging verkoop van percelen grond, niet van vierkante meters grond. De burgemees ter herinnerde de raadsleden eraan dat zij reeds eerder een besluit in deze zin namen. Na zijn in de inleiding genoemde woorden besloot de burgemeester: „Laten we ons, teneinde uitwassen te voorko men, ervan vergewissen dat de bungalow door de koper zal worden bewoond, opdat de woning niet als speculatie-object wordt gebruikt. Het voorstel werd ten slotte goedgekeurd met de heren Weze- lenburg en De Wit tegen. K.V.P.-er F. Kouwcnhovcn merkte tn verband met dc schandalige praktijken op dat er moeilijk paal cn perk aan zal zyn te stellen .waarop de heer Smit zei: „De verkoper van de woning aan de Frans Halsstraat had slechts een beperkt afzetgebied. Alleen Hazerswouders (dus in tweede instantie) kwamen ln aanmer king om het huis te kopen, hetgeen in middels ls geschied. Maar de mensen die hudje by mudje leggen om een huls te kopen, worden dc dupe van dergeiyk» praktijken". De raad besloot tot verkoop van grond I aan de Maatschappij voor Eigen Woning- bezit .de firma Van Wieringen, het bouw_ bedrijf Plomp, de n.v. Grootstad XII, dé firma F. de Boer en de heer J. Boers. Zij zullen 72 woningen en tien garages, twaalf eengezinshuizen en vijf garages, vijftien eengezinswoningen, 24 flatwo ningen, 37 eengezinswoningen en zes garageboxen, en 28 eengezinshuizen en acht garages in Rhynenburch bouwen. De totaalprijs die Hazerswoude zal ont vangen voor ongeveer 277.73 vierkante meter bedraagt f 623.250. In plan Zuid gelegen gronden (38.813 ha) werden door de raad van het R.K. parochiaan armbestuur te Rotterdam ge_ kocht; de prijs werd vastgesteld oë f75.168. Schrijfmachines Bij het voorstel om I 3.500 beschikbaar te stellen voor schrijfmachines wilden de heren J. C. Wezelenburg en P de Vogel nog verder gaan. „Elektrische machines zijn voordeliger", zeiden zij, doch gemeentesecretaris J. A. Veria re achtte aanschaf niet noodzakelijk. De raad stelde daarna f 45.000 beschikbaar in verhand met het feit, dat wellicht met de app*rstuur een proef kan worden ge nomen. waarna de beslissing zal vallen. Een schade van duizend gulden heb ben twee jongetjes (zes en acht jaar) aangericht aan het ln aanbouw zijnde gemeentehuis in Rhynenburch. Dit deelde de burgemeester op verzoek van de heer A. Spelt (chu), mee. Do knapen hebben met verf en wat dies meer zij huisgehouden. .De ouders zullen aan sprakelijk worden gesteld," zei de voorzitter. Het gemeentehuis zal op 8 juni om tien uur door de Commissaris der Ko ningin worden opengesteld, 's Middags krijgen de inwoners van Hazerswoude gelegenheid het gebouw te bezichtigen. Simavi-collecte In de week van 1 tot en met 6 april wordt in Hazerswoude-dorp een huis- aan-huis collecte gehouden ten bate van SimavL grijpend veranderd. Toen waren er 4V» ouderen, nu bijna 11%, toen konden de ouders by de kinderen Inwonen, nu zyn de huizen te klein voor het edgen gezin. De a.o.w. ls els. Het beginsel: zorg voor de zwakken, is gelijk gebleven, de uit werking ls nu anders. De hoofdlyn moe ten we vasthouden, en die in onze tijd toepassen, dat is onze taak. aldus dr. Veerman. Toen het program van de A.R. werd ontworpen, dacht men meer ln dogma's, sindsdien ls er veel veranderd- Deze veranderingen moeten nu ook een plaats vinden in het program. Dat kost wat stryd, maar christen-politici zijn geen museumdirecteuren die het oude bewa ren, ze moeten zUn progressief, vooruit ziend. De christen Is ontevreden met deze samenleving. Hij zal proberen haar meer aan het Ideaal te doen beantwoorden. Comijromis Christelijke politiek wordt ook daar door moeilijk, omdat alleen geregeerd kan worden bij de graitie van het com promis. Het eigen uitgangspunt moet na tuurlijk worden vastgehouden en er zal ook wel eens „nee" gezegd moeten wor den, maar als we de overheid zien als een goede gave van God, zullen we er ook zorg voor moeten dragen, dat ze kan functioneren. Dat kan alleen maar in samenwerking met anderen. Ook Kuy per heeft dat geziien, want hij heeft ter- wille van de schoolkwestie de staats loterij geslikt. Dr. Veerman riep de jongeren op bid dend en gelovig ook met de politiek bezig te zijn, om te proberen gewoon christen te zijn ln het leven. Wijkavond gewijd aan Martha-stichting Voor dc tweede maal is gisteren in de aula van de Immanuclschool aan de Anna van Burenlaan een wykavond ge houden voor de Hervormden van de wykgemeente West. In zyn welkomst woord zei ouderling-kerkvoogd E. H. Samsom, dat dc kerkeraad ook door het houden van wykavonden trachten wil dc onderlinge band te verstevigen. Het is wel jammer, dat niet meer men sen aan de uitnodiging gehoor hadden gegeven, temeer ook, omdat er deze avond een bijzonder goed programma was. De heer W. M. Offringa heeft met behulp van dia's verteld over het ont staan en de ontwikkeling van de Mar tha-stichting. Verder was er samenzang onder leiding van de heer Dirk van Vliet, met medewerking van de blok- fluitgroep. Ook de wijkpredikant. ds. W. Verwey was aanwezig. De Martha-stichting, zo vertelde de heer Offringa, is begonnen in Amster dam, in de omgeving van het Rembrandt- plein. Stichter is de evangelist GeeL Na in Nieuwkoop en Nieuwveen te zijn ge weest, kwam de Martha-stichting naar Alphen, De heer Offringa liet beelden zien van het Alphen van toen en ook uit de begintijd van de stichting. Hij deed duidelijk uitkomen, dat in de loop der jaren de Martha-stichting bestaat reeds meer dan tachtig jaar is ge tracht van het „massale" af te komen, opdat in hot grote gezin het „normale" gezin zoveel mogelijk benaderd wordt „Kazernebouw" komt nu niet meer voor, de groepen worden zo klein mogelijk gehouden tn wat de kleding betreft is cr geen onderscheid met meisjes en jon gens buiten de stichting. De aanwezigen kregen ook een goede Indruk van de uitbreiding. Verscheidene gebouwen dragen de namen van de le den van het Koninklijk Huis. De Martha- stichting vormt een dorp apart en heeft een eigen Hervormd-kerkelijkc Gemeen te. Predikant-directeur is ds. J. Veen. Er zijn scholen en werkplaatsen en aan het ontspanningselement wordt een ruime plaats ingeruimd. De Martha-stichting is vernoemd naar dc bybelse Martha. In één der paviljoe nen is een steen aangebracht, waarop Martha met haar zuster Maria staat af gebeeld en welke het onderschrift draagt: „Eén ding is nodig." Ten besluite liet de heer Offringa enige fraaie opnamen zien van „Rijn stroom" dat is het gedeelte van de Martha-stichting aan de Raadhuisstraat Sfeer in 't gexht Dc „Nieuwe Leidse" er in

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 7