Wordt ruïne De ver te Lisse oude luister hersteld? in Geref. kerkkoor gaf heel goed (zilveren) jubileumconcert Hoe Leiden 30 april gaat vieren la voor Leiden en Den Haag Stichtingsakte gistermiddag gepasseerd r' Studentencabaret Leiden-A'dam fantastisch...! Leidse studenten dronken er... Nieuw hoofd aan Noordeinde 40 Nog meer beroepen voor ds. Kruijt GORDIJNSTOFFEN W. J. Zirkzee Christenvrouwen ZW feestten aten en vergaderden NIEUWE LEIDSE COURANT VRIJDAG 29 MAART 19, Vrüdag Schouwburg, 7.30 uur: Albert Vogel over Couperus, voor middelbare scho lieren (K. en O.) Lidwinaschool, Lammenschansweg 6 3 uur: Contactcommissie Kinderbeschcr- ming, dr. J. van der Grient over: „De gË.alcoholist, zijn ondergang of herstel' •niet film „Cafc Paradis", w Ulo Zuidwest. 7 45 uur: Ouderavond ÏChr. Nat. school Obrechtstraat. Den Haag, Kon. Schouwburg, S.15 uur: Haagsche Comedie met „Tocht naar het duister" (ab Op Gouden Wieken, 8.15 uur: Toneel groep Studio met „Een geboren leuge naar". Oegstgees t; Irene 8 uur, lezing met lichtbeelden door de heer E. Gul jé over het tweede Vaticaanse Concilie. Zaterdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: Uitvoering da- mesgymnastiek- en atletiekvereniging „Brunhilde". Antoniusclubhuis, 8 uur: Cabaretpro gramma Smit Röntgen Ontspanningsver eniging. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „De zaak Howard". Gebouw K. en W., 8.15 uur: Concert gebouworkest o.l.v. Eugen Jochum m.m.v. Nan Marriman, alt, en Ernst Haeflinger, tenor. Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen apotheek Herdingh en Blanken, Hoge- woerd 171, tel. 20502. Deze apotheek neemt ook de dienst waax van apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp. Films Casino (.2:30, 7 en 0.15 uur) Fanny 014 jaar) Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Als twee druppels water (14 jaar). Luxor f2.30, 7 en 9.15 uur): De onover winnelijke gladiator (14 jaar). Rex (2.30. 7.15 en 9.15 uur): Vernieti- gmgs-commando (18 jaar); donderdag: Onteerd moedersahap. Studio (2.30. 7 en 9.15 uur)-: Léon Mo rin, priester (18 jaar). 1 Trianon (2 en 7.30 uur): Gejaagd dooi de wind (14 jaar). Tentoonstellingen Ry-ksmuseum van. Oudheden: „Het dier als motief in de antieke kunst'" (tot 3 |juni). Aademiegebouw> Jan Wolkers, sculp tuur, schilderijen', tekeningen (tot 12 april) Lakenhal, werk leden „Airs Aemula Naturae" (tot 21 april). Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree- straat 27, maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; zaterdag van 105.30 uur Bijkantoor chr. school Obrechtstraat volw. dinsdag en donderdag van 6.30—9 uur nm. zaterdag 2—5 uur; jeugd: elke woensdag 25 uur. Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6: maandag dinsdag van 4 tot 520 uur, woens lag en zaterdag van 12 tot 4.30 uur en rijdag (speciaal voor de grotere jeugd, can 6.30 tot 8.30 uur 's avonds. vG fZ. Het Intieme studententheatertje „Hy- pokriterion" aan de Roeterstraat in Am sterdam. waarin al heel wat studenten cabarets hun eerste wankele schreden zetten op het pad der kleinkunst, her bergt voor het eerst sinds vele jaren weer een studentencabaret. Het is het Braassemer-studentencaba ret, dat gisteravond een reeks voorstel lingen in de hoofdstad begon. „Steek je tong ereis uit" is detitel van dit pro gramma van liedjes en scketsjes, die door Lily van den Bergh, Marijke Schram de Jong. Carry Tefsen. Piet-Heyn v. d. Brandihof. Erik Clous. Jan van Dunne en Ruud Engelande- worden uitgevoerd en waarbij Pieter Boeles als vleugeladju dant optreedt Teksten en muziek in dit programma, waarin velen de traditionele student- tikoze conférences misten, zijn van Gre- gor Stepan-ialk. De studenten (afkomstig uit Leiden en Amsterdam, uniek in de geschiedenis van het studentencabaret) delen heel wat prikken uit (zo bij-voor beeld maar een Leidse criminoloog, die „de klok heeft noren bemmelen. maar niet weet waar de gratie hangt"). In het omver trappen van heilige huisjes zijn ze evenmin spaarzaam. Met frisse vooi-j aarstulpen en harte lijk applaus werden hun prestaties be groet. Kom kók.. v.rW.Ï'"' MEERPOEL MAAKT DIT MOGELIJK Breestraat 171 Dr. Berghuis voor AR in Stadsgehoorzaal Met het oog op de aanstaande ver kiezingen heeft de afdeling Leiden van de Arjos voor dinsdag 2 april een bij eenkomst georganiseerd in de foyer van de Stadsgehoorzaal. Op deze bijeen komst, die om acht uur begint, zal dr. W. P. Berghuis, voorzitter van de A.R.P. en burgemeester Van Kampen, iets vertellen over de christelijke poli tiek. Een cabaretgroep zal politieke nootjes kraken ter omlijsting van het programma. GROTE AANKOPEN kunt u DIREKT doen door het sluiten van t PERSOONLIJKE LENING (Van een onzer redacteuren) '"PEN OVERSTAAN van notaris C. Hogervorst te Lisse is gistermiddag de stichtingsakte gepasseerd van een uit enthousiaste en deskundige personen bestaande stichting, die het behoud en eventueel herstel van de ruïne Dever te Lisse met bijbehorende landerijen beoogt. Het gaat hier mede om het uitgraven van de 'grachten en het opgraven van de voor burchten. Voorzitter van de stichting Dever is de Lissese leraar (M.O.) A. M. Hulkenberg, die zelf bezig is met het schrijven van een bock over het uit 1380 daterende kasteel Dever en daardoor bijzonder goed op de hoogte is met de boeiende geschiedenis ervan. Van 1380 af is Dever, zij het soms via de vrouwelijke lijn, in handen van dezelfde familie gebleven tot 1945. Het is de bedoeling, dat een nazaat van de familie, de op het slot Surenburg bij Münster wonende Max baron Heereman van Zuijdtwijck, met wie de heer Hulkenberg regelmatig contact heeft, beschermheer wordt van de stichting. laan (met bomen erlangs) uitkomt. Centraal: Dever zelf, zoals de sitichting hoopt, dat het weer worden zal, met slotgracht er omheen. Schuin rechts hierboven het uit 1631 daterende huis je, dat de stichting graag wil laten zo als het is. Links van Dever ziet men de kruidentuin en daarboven de be staande boerderij. Het rechthoekige vak bovenaan tenslotte is de grote tuin van Dever, die hier als een Franse tuin is getekend, maar die losser van inde ling moet worden. Trouwens dat is nog verre toekomstmuziek want voorlopig is hier nog weiland en ook daarmee is het stichtingsbestuur best tevreden. Over de kostenverdeling zal onge twijfeld nog heel wat moeten worden gepraat. De restauratie van de toren alleen zal minstens een ton gaan kos ten Monumentenzorg is bereid 60 pro cent in de kosten bij te dragen als ge meente en provincie elk 10 procent voor haar rekening nemen. Het stich tingsbestuur zoekt momenteel contact met geïnteresseerde personen, instel lingen en bedrijven. Er wordt aan een theeschenkerij gedacht, aan medewer king van een bierbrouwerij maar ook aan een meer culturele bestemming. Het bestuur van de vereniging Ko- ninginnedag heeft gisteravond tijdens een ledenvergadering in restaurant Van der Heyden het- feestprogramma voor dinsdag 30 april bekend gemaakt. De punten daarvan zijn: 7 uur: reveille door vier bands; 8.15 uur; aubade od het Stadhuis, plein: uur: kinderfeest in Schouwburg, Stadsgehoorzaal en Antoniusclubhuis: 9 uur: kindgroptocht in Zuid-West (met T. en D.); 9.30 uur: poppenkastvoorstellingen in Den Burcht: i uur: kerkdienst in Pieterskerk, voorganger ds. H. Bouter; 10 uur: kinderspelen op terrein Zoe- terwoudsesingel; 10 tot 11 uur: demonstratie van gym- nastiekverenigmgen op Stadhuisplein; Over de ruïne zijn heel veel in teressante dingen te vertellen en niet voor niets wordt er dan ook een boek over geschreven. De Leidse studenten, die in de vorige eeuw vaak drinkfestijnen in Dever hiel den en er zelfs in 1848 een herten- kop met een enorm gewei buit maakten het ding is nog steeds een pronkstuk van de sociëteit Minerva spelen ook een rol in dit boek Het is de bedoeling, dat er' door het behoud en herstel van Dever een groene oase komt te midden van de toekomstige bebouwing in de achter de ruïne gelegen Poelpolder. De stichting denkt onder meer aan een wandelpad langs Dever naar Keukenhof, dat dus de Herenweg zal kruisen en zich zal voortzetten op de laan door het wilde bos (waar eens jkvr. Clara van Haeften fretteerde met fret ten op de konijnenjacht ging). Wat de naam Dever betreft: deze is een samenvoeging van De Ever De Aper. Beide woorden betekenen „ever. zwijn" co heetten de vroegere ge slachten, die hier woonden. ril Bierbrou werij Elf personen Geheel rechts op de tekening ziet men de Herenweg, waarop de Dever- In de stichting hebben zitting: de heer M. Hulkenberg te Lisse (voorzitter); G. A. Kamerbeek (secretaris); de Haarlemse accountant G. Verduyn (pen ningmeester), ir. A. Paardekooper, archi. tect te Lisse en lid van de raad; ir. A. F de Graaff, mej. mr. A. Versprille te Lei den; mej mr. E. C. M Prins van het Rijksarchief: drs A F. G. Slootweg te Lisse; de heer L. J. van der Klooster, archivaris bij Rijnland; architect M. J. Meulemans te Heemstede; de heer Cor- neille F. J. Janssen, hoofd van de afde ling der gemeente Haarlem. Naar wij vernemen, heeft het bestuur van de Vereniging voor Christelijk On derwijs te Leiden (Herv. Schoolvereni ging) de heer H. van Meeuwen, hoofd van de lagere school Noordeinde 40, met ingang van 1 augustus benoemd tot hoofd van de in aanbouw zijnde lagere school (systeemschool) aan de César Franckstraat in Leiden-Zuid-West. Voor zijn opvolging aan het Noordeinde heeft het bestuur de heer A. van de Rovaart, hoofd van een Herv. school te Hoen«- broek-Treebeek. benoemd. D. van 't Zelfde won de derde prijs De Leidse groente- en fruithandelaar D. van 't Zelfde van de Hoge Rijndijk heeft in de landelijke Jaffa-etalagewed- strijd, waaraan ongeveer 800 handelaren deelnamen, de derde prijs gewonnen. Deze bestond uit een koelkast. Gister avond werden op een Jaffa-feest in de Apollohal te Amsterdam de prijzen be kendgemaakt. C~iP feestelijke wijze heeft het Gereformeerd Kerkkoor gisteren in de kerk aan de Oude Vest het feit gevierd dat Het gedurende vijf-en-twintig jaar zijn taak in de kerk verrichtte, zij het oorspronkelijk als Evangelisa tiekoor. Het zijn eigenlijk de bezettingsdwangmaatregelen geweest, die naam en doel deden veranderen. Dit zilveren jubileum kan worden gezien als een bijzondere mijlpaal, want wat deze vijftig zangers en zangeressen thans onder leiding van dirigent Chris Hanegraaf presteren is van die aard, dat het geven van een „concert" alleszins gerechtvaardigd bleek. Ook werkten mee de solisten Leni Stevens, sopraan, Elfriede Beyer, alt, Henri Wélbooren, bas-bariton en Siemon de Zee, orgel. Puzzelprominenten 1. W. Veerman, Sieboldstraat 30, Leiden; 2. mevr. W. Visser-Klok. Rijnmond 91, Katwijk aan Zee; 3. mevr. j. W. Perfors-Buys. Mo lenstraat 45, Sassenheim. Aan het concert gingen dankbaar ge stemde toespraken vooraf: de voorzitter, de heer J. Wassenaar en ds. J. H. de Boer. Een kerkkoor dat vijftig leden telt, mag zich gelukkig prijzen in het meeleven van de gemeente. Dat dit zich manifesteerde in een geldelijke 'gift, die het bestuur in staat stelt een nieuwe piano voor de repetities aan te schaffen, was voor de voorzitter, samen met de predikant op de kansel staande, noch tans een volkomen verrassing. Ook eer bestuurslid van de ring 's-Gravenhage van de Kon. Bond van Zang- en Orato- riumvcrenigingen voerde het woord Een verrassing was voorts het optre den van het koor zelf. Goed gezien was het om het programma aan te vangen met een muzikaal overzicht van het kerkelijk jaar, van Advent tot en met Pinksteren. De zang van dit koor klinkt beschaafd, vocaal verzorgd en overtui gend. Chris Hanegraaff heeft uit deze dames en heren, van wie de eersten sterk in de meerderheid zijn, een en semble gekweekt dat harmonisch van verhouding zingt. De voordracht is na tuurlijk, d.w.z. zoals men zich die voor stelt van een kerkkoor. Dat het koor buiten het terrein van het kerkelijk lied tot opmerkelijke din gen in staat is, bleek uit de levendig ge zongen Cantate Domino van Dietrich Buxtehude. De beweeglijke coloraturen kwamen in het akoestisch gunstige ge bouw zeer tot hun recht. De sopraan Leni Stevens en de bas-bariton Henrl Welbooren vertolkten hierin enkele solopassages. Een indrukwekkend slot van het koor- gedeelte vormde de vertolking Vivaldi's Gloria, waarin Siemon de Zee op lofwaardige wijze de orkestpartij op het orgel realiseerde. De moeilijkheden van het contact met koor en dirigent wist hij voldende het hoofd te bieden. Het koor heeft ons sterk overtuigd van zijn kunnen en niet minder van een grote bezieling. Het is één met zijn dirigent en reageert spontaan op diens muzikaal verantwoorde gestes. Ook hier solistische fragmenten van de sopraan en tevens van Elfriede Beyer, die men bewonderen kon om haar volumineuze altstem. Het drietal solisten heeft zich ten slotte nog afzonderlijk laten horen. Leni Ste vens zong Handels O hatt' ich Jubals Harf, waarmee zij stellig het ideaal van het koor vertolkte. Haar Jerusalem van Mendelssohn klonk gevoelig. Elfriede Beyer zong twee werken van geheel an dere strekking: een motet van Schütz en een Evening Hymne van Purcell. Ook hierin maakte zij met haar alttimbre in druk. Haar voordracht van het laatste werk klonk echter overtuigender dan die van het veel moeilijker te realiseren motet van Schütz. Zeer toepasselijk waren de Franse teksten, die Henri Welbooren (op ver zoek) tot klinken bracht zoals Si vous' voulez chanter il faut croïre d'abord van Chaminade en het extatische Hosanna van Jules Granier. Hierin waren voor dracht en egalisatie van zijn glanzende bariton de elementen van een doorleefde interpretatie. Tot slot zij vermeld dat in de pauze druk gebruik werd gemaakt van de gelegenheid om bestuur en dirigent te complimenteren. Na afloop bleef men nog bijeen in een bovenzaal. Ad Interim 10 tot 12 uur prijsuitreiking aan oranjedragende kinderen; 11 uur: Japans dagvuurwerk op het Waaghoofd; 11 uur: carillonspel; 12 uur: receptie B. en W. in de Bur gerzaal; 2 uur: start Oranje-wandeltocht bij Den Burcht; 2.45 uur: show trompetterkorps Ahoy uit Rotterdam op de Kaasmarkt; 4 uur: openluchtconcert in Van der Werfpark; 4 uur: muzikale rondgang; 4.45 uur: wandelaarsdefilé bij stadhuis; 8.30 uur nam.: muziekfestijn op Pie terskerkplein, te verzorgen door 8 Leid se korpsen De voorzitter van de vereniging, de heer W. de Gast, herdacht in zijn ope ningswoord het overleden bestuurslid L. Questroo. Van de oprichting af is de heer Questroo bestuurslid geweest. De vereniging heeft altijd in ruime mate van zijn adviezen geprofiteerd. Secretaris Lambermont gaf weer een overzicht van de feestelijkheden in het vorige jaar. Penningmeester Voorbij meldde een voordelig saldo van 4363; de financiële toestand der vereniging is gezond. In de kascommissie kregen zitting de heren Baart, Eggink en Van der Reyden. De heren mr. De Clercq, Crabbendam en Voorbij werden als be stuurslid herkozen. Meegedeeld werd, dat de vereniging 478 leden telt. Dat zouden er wel meer kunnen zijn ln een stad als Leiden. Na de pauze werden enige films van vorstelijke bezoeken vertoond, die be. schikbaar waren gesteld door de rijks- voolichtingsdienst. De door de Hervormde Gemeente van Leiden in de vacature van ds. M. Ottc- vanger beroepen predikant, ds. J. Kruijt te Lexmond, heeft nadat Leiden het be sluit had bekendgemaakt nog meer be roepen ontvangen. Dinsdag deed de Her vormde Gemeente van Middelharnis een beroep op hem en woensdag de Gemeen- van Hiilegersberg-Terbregge. Dit meldden wij reeds in onze rubriek ,-Be- roepingswerk" op pagina 2. Weliswaar is de hoop in Leiden op de komst van ds. Kruijt naar onze stad, na al vier teleurstellingen te hebben geboekt, niet vervlogen maar men beseft wel dat de mogelijkheid van een voor Leiden gun. stige beslissing wellicht minder is gewor den. Keuze uit méér dan 100 EXCLUSIEVE dessins. GORDIJNVELOURS moderne kleuren. TERLENKA VITRAGES Textielhandel en woninginrichting v. 'tHoffstraat 7-7a. Leiden. Tel. 24610 MIDZA TN 't Boshuis stond gisteravond een met bloemen versierde feesttafel voor *- een broodmaaltijd, die een attractief onderdeel vormde van de vierde jaarvergadering, die door de afdeling Leiden-Zuidwest van de Ned. Chris tenvrouwenbond werd gehouden. Er heerste reeds direct een vrolijke stem ming, veroorzaakt door bij de ingang uitgereikte kaartjes waarmee iedere bezoekster haar „pendant" kon vinden. Hans vond zo zijn Grietje, Rem brandt zijn Saskia en Kennedy „zijn" Chroesjtsjef. Na een meditatie opende de presidente, mevrouw G. A. J. van Daatselaar-Som- sen, de vergadering met een bijzonder welkomstwoord tot de afgevaardigden van de zusterafdelingen. Uit het jaarverslag van de secretaresse, mevrouw A. Schoemaker-Westenberg, bleek dat de nog jonge loot van de NCVB-stam groeide tot ruim 70 leden Men kan terugzien op een goed afde lingsjaar. Hoewel de pènningmeesteresse, mevrouw H. A. Groenewegen-van Namen op een klein nadelig saldo moest wijzen, kan men het komende boekjaar met ver trouwen tegemoet zien. Na het verslag van de kascommissie (bij monde van mevrouw J Hebly—Os kamp) bleek uit het verslag van mevr. F Overvlietde Wit (onder wiens lei ding de dames J. Hebly—Oskamp. M. Krikkevan Toor. N. Pasmavan Leeu wen. C. P. v. d. Bentv. d. Burg en A. SegijnNagtegaal in de propagandacom- n-issie werken), dat de afdelingsgroei mede aan de huisbezoeken was te dan ken. Nadat de presidente de dames dank had gebracht voor het werk, in het be lang van de afdeling verricht, volgde het feestelijke samenzijn, dat werd geopend met de geanimeerde broodmaaltijd. Voorts zorgden voor het feestprogram ma hetj dameskoortje van de afdeling o.l.v. mevrouw J. G. Schoenmakervan Helden, met aan de piano Ada van dei- Bent. de declamatrice mevrouw H. Ka- paan—Visser (met drie schetsjes van An nie M. G. Schmidt), mevrouw Schoenma ker—van Helden als soliste in „Mijn Moedertaal", Ada van der Bent, die zich in „De mannequin" ontpopte als een ver dienstelijke cabaretière en tot slot de piesidente. die de dames „meenam" op een kampeerreis door Oostenrijk en haar reisverhaal illustreerde met zelf vervaar digde kleurendia's. Daar alle dames een ..leuk opgemaakt pakje" met onbekende inhoud hadden meegebracht ontstond er in de pauze een „pakjes-handel", waar van de opbrengst ten goode aan de afde- lingskas kwam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 3