Amerikaans schip voor de Cubaanse kust beschoten Commentaar Prix de joke" voor vier studenten BOOT bij Ver. Staten kunnen Rusland wegvagen Nat. Veiligheidsraad vanavond Kerken vragen hulp voor BALI een IJzeren gordijn Wraakneming van Fidel Castro Nieuws in één oogopslag Minister Mcnamara versekert: Tilburg se moeder voor de rechtbank IEMCO N.V. BULTHUIS Uitspraak op elfde april Boudewijn en Henny 12, Ewout 7 jaar Wisseltruc-paar ook in Dordrecht Etna werkt 99 Nieuwe Leidse Courant Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Vrijdag 29 maart 1963, 43stc jaargang e Te koop: „Stantva»tigh i» ghebleven mijn hert in teghenspoeF Zie pagina 17 Kantoren' Lerden^*""'^"'*'Steenstraat 37 Postbbs 76 Telefoon 31441 - Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. f 0,65, p m. 2,80, p kwy 8,25 TJE RAAD VAN KERKEN in Indonesië heeft een beroep gedaan op de Nederlandse kerken om bijstand bij de hulp aan de slachtoffers van de vulkaanuitbarsting op Bali. Men heeft reeds voorraden en voedsel aangekocht voor de eerste hulpverlening, doch straks zullen grote bedragen nodig zijn voor herstel en mis schien verhuizing van bewoners naar andere eilanden (men rekent op overbrenging van 300.000 van de 3 miljoen inwoners). De Wereldraad van Kerken heeft het verzoek uit Indonesië telegra fisch doorgegeven aan de nationale oecumenische hulpverlenings instanties. Ook de stichting oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen te Utrecht heeft haar giro (52611 beschikbaar gesteld voor geldelijke bij dragen. Verscheidene kerken hebben toegezegd op de eigen gemeenten en parochies een beroep te doen. Hulp van Ned. Roode Kruis De Indonesische regering heeft in dank een aanbod van het Nederlandsehe Roode Kruis aanvaard om zijn vertegenwoordiger in Nieuw-Guinea de heer M. Rutten. enkele weken ter beschikking te stellen voor het liulpverleningswerk. Op giro 777 zijn reeds duizenden giften binnengekomen. Een tweede zending van het Rode Kruis zal 5300 kg goederen ter waarde van 70.000.omvatten, o.a. bloedplasma. lakens en-dekens. De K.L.M. zal deze weer gratis naar Bangkok brengén. Het Tweede Kamerlid A. Vondeling heeft de regering schriftelijk gevraagd of zij overweegt hulp beschikbaar te stellen aan de slacht- offex-s van de ramp. Twee hefschi-oefvliegtuigen zijn op Bali om de meest bedreigden aan boord te nemen van de 30 a 40.000 mensen, die door lavastromen in zuidoost Bali van de buitenwereld zijn afgesneden. De streek tussen Tianjar en Tjoelik is slechts uit zee bereikbaar; de mensen staan er aan drie grote gevaren bloot: de stroom lava. nieuwe uitbarstingen en gebrek aan voedsel. Twee Mig-straaljagers, waarvan wordt aangenomen, dat zij op Cuba zijn gestationeerd, hebben gisteravond voor de noordkust van dit eiland schoten gelost op een Amerikaans schip. Er werden salvo's afgevuurd op boeg en achtersteven, maar het schip werd niet tot zinken gebracht. De opperbevelhebber van de Amerikaanse marinestrijdkrachten in de Atlan tische Oceaan heeft onmiddellijk straaljagers naar het desbetreffende ge> bied gezonden. Het schip (de Floridian met een bemanning van 30 koppen) stoomde onder een luchtescorte op naar Miami. De Floridian was onder weg van San Juan in Portorico naar Miami. Naar aanleiding van het in cident heeft president Kennedy de Nationale Vcilingheidsraad bijeenge roepen. Op 20 februari heeft een tweetal Mig-straaljagers schoten gelost op de Amerikaanse garnalenvloot, die in de internationale wateren rondom Cuba viste. De Verenigde Staten hebben toen fel geprotesteerd tegen deze aan val en verklaard, dat alle nodige maat regelen getroffen zouden worden om dergelijke aanvallen in de toekomst te voorkomen. Intussen heeft premier Fidel Castro van Cuba verklaard, wellicht z(jn toe vlucht te zullen nemen tot het aanschaf fen van lange afstandsbommenwerpers cn vlootecnheden om de aanvoerlijnen van Cuba bü eventuele aanvallen te be schermen. Hij stelde de Amerikaanse regering verantwoordelijk voor de aan- val. die Cubaanse ballingen dinsdag op een Russisch vrachtschip hebben gedaan. Het schip werd zwaar beschadigd. Tegen twee verdachten in de Baarnse moordzaak. Hennie W. en Boudewijn H., is dezelfde straf geëist; twaalf Jaar met aftrek met onvoorwaardelijke terbe schikkingstelling van de regering. Tegen Ewout H. broer van Boudewijn, is ze. ven jaar met aftrek geëist, maar geen terbeschikking stelling. Vandaag werden de pleidooien gevoerd. Een Amerikaans schip is voor de noordkust van Cu ba door onbekende straal jagers beschoten. De Ame rikaanse autoriteiten ne men aan, dat de vliegtui gen van Cuba afkomstig waren. Vorig jaar bracht de schilderijendiefstal uit een villa in Aerdenhout grote opschudding. Gisteren stonden de verdachten voor de Haarlemse rechtbank. De eisen varieerden van drie tot zeven jaar. Aan het toekennen van een sociaal minimumloop moet de hoogste prioriteit worden toegekend. Dit staat in het program van actie van de Nederlandse christelijke bond van over heidspersoneel dat aan de algemene vergadering van de bond op 28. 29 en 30 mei zal worden voorge legd. De directie van de KL M. zal de plannen voor de toekomst begin mei be kend maken. Over de ge ruchten dat 2800 man ont slagen 'zouden worden, wil de directie geen medede ling doen. Harold Wilson, de nieu we leider van de Labour- par tij en wellicht in de toe komst premier van Enge land. zal een bezoek aan Washington brengen en be. sprekingen voeren met o.m. president Kennedy. Zoals bekend staat Wilson niet onwelwillend tegen over het Amerikaanse plan voor een internationale NAVO-kernmacht. De Amerikaanse minister van landsverdediging, Robert Mcnamara heeft uitgebreide verklaringen, die 526 pagina's druk beslaan, afgelegd voor de ondercommissie voor de toe wijzingen van het Huis van Afge vaardigden. Zijn relaas is, hier en daar gecensureerd, vandaag voor pu- blikatie vrijgegeven. Mcnamara schatte het aantal Ameri kaanse slachtoffers bij een Russische kernaanval op tenminste tien miljoen. Na sectie op dode baby Uif sectie, verricht door dr. J. Zelden- rust, is komen vast te staan, dat de acht maanden oude baby, die dinsdag in Til burg onder verdachte omstandigheden dood in bed werd aangetroffen, is over leden tengevolge van uitputting en ver. vuiling. De 19-jarige Tilburgse vrouw, die haar drie kinderen totaal had verwaarloosd en haar woning tot een varkensstal had ge maakt, blijft ingesloten en wordt vrijdag voor de offioier van justitie van Breda voorgeleid. Tegen haar en haar 21-jarig« echtgenoot is proces-verbaal opgemaakt Het tweelingzusje van de overleden baby wordt thans verpleegd in een zie kenhuis. Alhoewel haar toestand zorg wekkend is, hopdn de doktoren het kind in leven te kunnen houden. Het derdt kind, een jongetje van anderhalf Jaar heeft betrekkelijk weinig geleden van de vervuilde situatie en verblijft nog in een plaatselijke inrichting. Zijn antwoord op de vraag, hoe groot het aantal Russische slachtoffers zou zijn bij een overeenkomstige Amerikaanse aanval werd niet voor publikatie vrij-1 gegeven. De minister vervolgde: „Geen der par tijen zou in staat zijn een ooi-log met kernwapens, in de orthodoxe zin van het woord, te winnen. De verliezen, die bei den zouden lijden, zouden de Vei-enigde Staten en de Sowjetunie na een kern wapenoorlog tot mogendheden van de tweede of de derde rang maken." De minister vervolgde: „De Verenigde Staten zijn militair sterker dan de Sow jetunie en wel met name op het gebied der kernbewapening. Er bevinden zich verscheidene duifenden Amerikaanse kernwapens in Eui-opa en zij zullen wor den aangewend, indien dit noodzakelijk zou zijn om grote belangen te bescher men." HU zei ook: „De militaire macht, waar over wij thans beschikken, in aanmer king genomen, meen ik dat deze na een Russische aanval nog sterk genoeg zal zijn om dc Sowjetunie te verwoesten." (Advertentie) Voor A.E.G. VOLAUTOMATISCHE WASMACHINES Advertentie VLOERBEDEKKING MODE 1963 BRED TAPIJT zonder naden, uit één stuk geweven DESSO BOUCLÉ 380 cm. breed 89,per meter CURLY FRISé TAPIJT 380 cm breed -Wij maken voor U vrijblijvend een begroting. WONINGINRICHTING WÊ—mam Botermarkt 23 Naar aanleiding daarvan hebben de bal lingen laten weten, dat zü een nieuwe overval op Cuba voorbereiden op een basis in het Karibisch gebied. Zij zullen dit plan uitvoeren, zo werd gezegd, on danks de bezorgdheid van dc Verenigde Staten dat de acties tot een nieuw»- crisis in de Amerikaans-Russische betrek kingen kunnen leiden. Castro heeft de Verenigde Staten ook verantwoordelijk gesteld voor het onge luk met het vliegtuig, waarbij twee Cubaanse koeriers om het leven kwa men. Amerikaanse agenten zijn er toen in geslaagd de documenten te bemach tigen. die de koeriers bij zich hadden, aldus Castro. President Kennedy heeft vandaag het bestuur van de Nationale veilig heidsraad bijeengeroepen. De groep die vorig jaar op het hoogtepunt van de Cubaanse crisis werd gevormd, zal om zes uur vanavond (Westeuropese tijd) bijeenkomen ter bespreking van de volgende punten: Het bericht dat gisteravond een Amerikaans sohip is aangevallen. De terugtrekking van Russische troe. pen van Cuba geschiedt in een tempo, dat door de Verenigde Staten onbe vredigend wordt geacht. Volgens de jongste schattingen zijn er nog 13.000 a 14.000 Russische militairen op Cuba De raids op Cuba door anti-Castro- ballingen. Washington vreest dat deze aanvallen de situatie in het Kari- bische gebied kunnen verslechteren. De president van de Utrechtse straf kamer. mr. J. Gijsman, heeft vanmor gen bepaald, dat de uitspraken in de Baamse moordzaak zullen worden ge daan op donderdag 11 april, 's ocli tends om elf uur. De twaalf witte schapen van A. K. de Boer uit Terzooi (Fr.) hebben dezer dagen 22 zwarte lammeren geworpen. Wit en zwart dartelen lustig dooreen als een levend beioijsdat er on der de dieren in het „Heiteldn" geen rassenprobleem is en dat de lente toch werkelijk in het land is. Tijdens de opening van de Keukenhof in Lisse, gistermiddag, is mi nister Marijnen die de opening verrichtte, onderscheiden als „ridder van de gouden tulp" en als zodanig in het gevolg van vrouwe Jacoba van Beieren opgenomen. Mevrouw Marijnen deelde in de vrolijke hulde: zij kreeg van de gravin van Holland een fraai boeket tulpen aangeboden. Eisen in Baarnse moordzaak: (Van onze speciale verslaggever) De gisteravond gevallen eisen in de Baarnse moordzaak geven een gelijk beeld voor de beide hoofdver dachten te zien. Voor de negentienjarige Henny W. vroeg dc officier van justitie een ge vangenisstraf van twaalf jaar met aftrek (anderhalf jaar voorarrest) en terbeschikkingstelling van de re gering. Dezelfde straf hoorde ook de twin tigjarige Boudewijn H. tegen zich vorderen. Tegen dc achttienjarige Ewout H., een broer van Boudewijn, werd ze ven jaar met aftrek gevraagd. In zijn requisitoir, dat meer dan twee uur in beslag nam gaf mr. G- H. C. van Dijken als motief voor de ter beschik- kingstellimg aan het advies en het oor deel dart, een aantal -psychiaters ten aan zien van de beide hoofdverdachten had gegeven. Een aanpassingsbehandeling na afloop van de gevangenisstraf- was niet alleen in het belang van Henny W. De jongeman en het meisje, die woens dagmorgen uit een juwelierszaak in de Kalvenstraat in .Amsterdam kans zagen twee witgouden ringen met briljanten ter waarde van f 11.200 weg te nemen en voorts in Utrecht met succes de wis seltruc toepasten, hebben op dezelfde dag 's middags ook in Doi-dreCht go- tracht hun slaag te 6laan. Van vier winkeliers heeft de polltio de mededeling gehad, dat zij van het paar bezoek hadden gehada Zij wilden bij hen een bankbiljet van honderd gulden gewisseld hebben, maar in geen van de vier gevallen gelukte hun opzet om van dat wisselen beter te worden. De beschrijving die de betrokken win keliers van hen gaven, klopte preciej met het signalement dat van hen ver spreid is. en Boudewijn H., maar ook in dat van de maatschappij. Hoewel voor Ewout H. eveneens een therapeutische behan deling noodzakelijk wordt geacht, had de desbetreffende psychiater duidelijk tc kennen gegeven dat deze geen ge vaar voor de maatschappij opleverde. Vandaar dat terbeschikkingstelling niet noodzakelijk was. Uiterlijk onbewogen hoorden de ver dachten de eisen aan, die zwaarder wa ren dan algemeen verwacht werd. Een en ander trof temeer, omdat de officier er bij herhaling de nadruk op had gelegd dat er op grond van het milieu, waaruit alle verdachten voorkwamen, van verzachten den omstandigheden kon worden gespro ken. Ook de leeftijd van het trio ten tijde van de moord op Theo Mastwijk Bou dewijn zeventien. Henny zestien en Ewout vijftien jaar had by het bepalen van de strafmaat een rol gespeeld. Hetzelfde kon tenslotte van de geestelijke instelling worden gezegd, die een duidelijk gebrek aan normbesef openbaarde. (zie ook pag. 7) De Etna is gisteravond gaan wer ken. Uit de noordoostelijke krater van de vulkaan trad een lavastroom naar buiten. Volgens de autoriteiten worden geen dorpen bedreigd. Op Schouwen -Du iveland is gisteren de 64-jarige J. P. Stoutjesdijk uit Ooster- land toen hij op zijn fiets de rijksweg ondeir Duiveland overstak, gegrepen door een auto. Het slachtoffer werd vijftien meter meegesleurd en overleed ter plaatse. N A DE NEDERLAAG die de regering heeft geleden met haar televisieplan nen blijkt, dat de liberale ministers ver standiger zijn dan een deel der liberale pers. Zij zijn rustig blijven zitten en het is niet tot een crisis gekomen. In de geleden nederlaag kan de regering de bevestiging zien, dat zij de gevoelens van de volksvertegenwoordiging verkeerd had beoordeeld. Hoe zij haar standpunt met betrekking tot de televisie heeft kun nen innemen, blijft een raadsel. Het heeft aan waarschuwingen ook niet ontbroken. De nederlaag was onvermijdelijk. Met een crisis echter zou de regering haar foutieve beleid nog slechts erger hebben gemaakt. Wij prijzen dat in haar, wij prijzen het ook in de liberale bewindslieden. Niet uit heel dc liberale pers blijkt, dat men de houding van de regering zo ook heeft begrepen. De N.R.C. ziet het kabinet zelfs al als demissionair. Dit nu is duide lijk voorbarig. Niet alleen dat. maar het blad matigt zich zo een bevoegdheid aan. die 't niet toekomt, ja die ligt in de sfeer van de bevoegdheden van het staatshoofd. Het is de Koningin die de ministers be noemt en ontslaat. Wij hebben niet ver nomen, dat het staatshoofd een ontslag van de ministers in overweging heeft genomen. Reeds daarom was daar geen reden toe. omdat er niet om was gevraagd. Er zijn binnen het staatsrecht wel zekere ontwik kelingen mogelijk, maar het zal altijd wel wat veel gevraagd blijven, dat een kabinet demissionair is op aanwijzen van een deel der pers. Zeker, de regering heeft in haar beschou wingen betrokken, dat nog slechts korte tijd ons scheidt van de verkiezingen. Maar het lijkt ons bepaald onbillijk, het te doen voorkomen alsof zij zichzelf als demissio nair beschouwd wil zien. Als een liberaal blad daar voor zichzelf aardigheid in heeft het zij zo. Het belangrijkste is, dat de regering er zit zonder crisis nog wel. met naast (soms tegenover) zich een volksvertegenwoordi ging waaraan het niet voorbij kan gaan. Waarom zouden we ons haasten? Straks zullen we, als de gebruikelijke tekenen niet bedriegen, nog lang genoeg van doen hebbeu met een kabinet dat werkelijk de missionair heten moet. En dan zal het nau welijks een aanbeveling kunnen zijn, wan neer een bewindsman zich voortijdig cn zonder goede grond als demissionair be schouwd heeft willen zien. nog wat geld over hebben, kunnen we beter voor pap wat kal merende pillen meenemen." iilÉii 27- rr---*è3fi •^*ct£W J?EN depressie is in langzaam tempo van IJsland naar Ierland getrokken. De storing beweegt nog voortdurend verder naar het zuidoosten in de rich, ting van Het Kanaal. Rondom het centrum stroomt onsta biele lucht van polaire oorsprong. Het weer in Nederland heeft daardoor een veranderlijk karakter, waarbij perio den met verhoogde buiigheid worden afgewisseld door opklaringen. In de temperatuur is maar weinig verande ring te verwachten Lichte vorst komt nog steeds voor in Polen en grote delen van Scandinavië. In Finland is de vorst streng met op sommige plaatsen meer dan 30 graden vorst. Verwachting tot morgenavond: Wisselend bewolkt met enkele buien. D Helder Matige wind aanvankelijk tussen zuid cn Ypenburg west, later veranderlijk. Ongeveer de- Viissmgen zelfde temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 De Bilt uur). Tendens stationair Hoogwater Scheveningcn 30 maart: 6.28 v.m.; 18.56 njn. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Temper. Station Wecrs- cesicldh. u fez iï Sa J I d fel Is ÏS •xzt ZON EN MAAN Zaterdag 30 maart: zon op 6.22. onder 19.08; maan op 9.28, onder 085. Maandag 1 april eerste kwartier TNE „Prix de joke", die dit dag op maandag zullen de weekeinde voor het eerst winnaars hun prijs, een kopie zal worden uitgereikt, is dit van het .,Paaseiland"-beeld, jaar uitgereikt aan vier Nij- dat vorig jaar aan het Zand- meegse studenten. Volgens de voortse strand aanspoelde, om jury, die onder leiding staat twaalf minuten over twaalf ficleren van het Turkse"le- van Max Tailleur, hebben de- in hotel Bouwes in Zand- gcri kwamen met twee se- ze studenten de tot dusver voort in ontvangst nemen, cretarissen in een auto voor best geslaagde „practical joke" Er wacht hun een hartelijke rijden, toen het Vierdaagse- uitgedacht, voorbereid cn uit- ontvangst. leger voor de ogen van de gevoerd. In de nacht van zon- De vier Nijmeegse studen- autoriteiten voorbijtrok. Zij ten zijn er in de zomer van werden officieel ontvangen 1961 in geslaagd tijdens de en voorgesteld aan dc auto- Vierdaagse tal van autori- riteiten. Temidden van hen teiten beet te nemen. Twee van hen, uitgedost als „of- stellen. Daarom kon deze „practical joke" bekroond worden ondanks het feit. sloegen zij het passeren dat het langer dan ccn jaar van het loperslegioen ge- geleden was, dat de grap interesseerd gade. De grap werd uitgehaald. Voor de heeft op veler lachspieren toekomst geldt, dat op 1 gewerkt. Dit eerste jaar. zo april van een jaar de prijs meende de jury, moest men zal worden uitgereikt voor de periode, die in de toe- de best beoordeelde grap van komst gaat gelden, ruimer het voorafgaande jaar. Twente Eindhoven Zd.-Limb. Helsinki Stockh, Oelo Kopenh. Aberdeen Londen A'dam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nico Berlijn Frankfort MUnchen Zürlch Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome AJaccio Madrid Mallorca Lissabon zw. bew. I zzo 1. bow zo 1. bew. zo zw. bew. ozo h. bew. i zo zw. bew. zo 1. bew. zzo onbew. zzo onbew. n zw. bew. zo sneeuw wind zw. bew ozo zw. bew I o 1 zo regen 1 1. bew. 1. bew. 1 mist regen zw. bew onbew. onbew. zw. bew. regen h. bew. regenbul h bew. h. bew. h. bew. 1. bew. niet ontv. zw. bew. onbew. windstil 19 11 ORGELS en PIANO'S BODEGRAVEN Tel. 01726-2541 Vraagi geïllustreerde prijslijst

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1