Centraal Bureau wil grotere groente- en fruitveilingen Contributie verlaging bij het CBT 1.69 98 B. en W. Voorschoten spraken niet terecht van weigering 1.40 2.20 Voorzitter M. Prins op jaarvergadering: DENKEN VANUIT DE MARKT BELANGRIJK Overschakeling op de zelfbediening doet druk op winstmarges ontstaan P aasveeten toonstelling vanmorgen geopend Geen flexibele prijzen verse haring en makreel 1.10 Prof. A. J. Ayer te Leiden SPECIALE AANBIEDINGEN! Ontruiming bakkerij Molenlaan 3 SPECIALE AANBIEDINGEN! Politiek forum voor Leidse schooljeugd Vertellingen over de Paradijssteeg NIEUWE LEIDSE COURANT 13 VRIJDAG 29 MAART 1963 IN Nederland zijn grotere groenten- en fruitveilingen nodig. Er is wel een ontwikkeling in die richting, maar deze gaat te langzaam; te vaak stagneert ze door persoonlijke belangen, die in het niet vallen hij hetgeen voor de toekomstige positie van de Ned. tuinbouw op het spel staat. De heer M. Prins, voorzitter van het Centraal Bu reau van de tuinbouwveilingen, dat vandaag in Sche- vcningen vergadert, hield dit in zijn openingsrede aan de afgevaardigden der veilingen voor. Het gaat erom de verdere concentratie van het aanbod op de veilingen, waarmee tevens een verdere standaardisatie der pro- dukten en een regelmatiger aanvoerpatroon zullen ont staan, te ondersteunen. De heer Prins deed een beroep op zijn gehoor, de per soonlijke belangen en gevoelens opzij te zetten en deel de mee, in het komende verenigingsjaar de vraag aan de orde te zullen stellen of en hoe het Centraal bureau Het Centraal Bureau, zo stelde de heer Prins in het begin van zijn rede, heeft als voornaamste middel om de afzet te bevorderen steeds ge zien het open maken en het open houden van de wegen die van de veilin gen naar de markten leiden. Handelspolitieke aangelegenheden hadden dan ook altijd een hoge prio riteit op het programma van bemoeienissen. Volgens de heer Prins wordt het tegenwoordig steeds belangrijker van uit de markt te denken, ook bij de afzetbevordering. Eerst vaststellen wat de wensen van de consument zijn en daarop de afzetbevorderende maat regelen, en als het kan ook de produktie, afstemmen. Deze benaderings wijze is geheel tegengesteld aan de in agrarische kringen gebruikelijke: afzet zoeken voor een naar omvang en kwaliteit gegeven produktie. Hij geloofde dat deze principieel andere aanpak van de afzetvraagstukken in grote delen van de agrarische sector in Nederland en erbuiten nog te wei nig gehanteerd wordt, ook in de tuinbouw. Om de groeiende Ned. luinbouwpro- duktie steeds zonder moeilijkheden te kunnen opnemen zal de groei van de vraag voortgang moeten vinden. De heer Prins geloofde dat de vraag, of de op namecapaciteit van de Eur. markt zal blijven toenemen, optimistisch beant woord kan worden. Hij grondde dat op timisme niet alleen op de te verwachten toeneming van de bevolking en de waar schijnlijke toeneming van de totale wel vaart met groeiende koopkracht van de lagere inkomensgroepen in Europa, maar meer nog op verandering van con sumptiegewoonten en de toenemende In dustrialisatie en verstedelijking in ons werelddeel TE WEINIG Een groot deel van de Europese be volking verbruikt nu nog weinig versp en verwerkte groenten en fruit. De heer Prins dacht hierbij niet alleen aan het vrij geringe verbruik in dc lagere inko mensklassen, maar ook aan de uiterst bescheiden aankopen in het nog niet verstedelijkte deel van Europa. Alleen al in deze twee sectoren van de markt ligt nog een enorm afzetpotentieeL KANSEN De heer Prins noemde het wenselijk, in het buitenland het Nederlandse verse IN de algemene vergadering van het Centraal Bureau van de tuin bouwveilingen is besloten voor het jaar 1 april 19631 april 1964 de contributie te verlagen van 0,1 tot 0,08 procent van de bruto-om- I zet, en de heffing ten behoeve van het afzetfonds van 0,4 tot 0,32 pro cent van die omzet. Verlaging van de contributie was mogelijk, doordat het saldo der huishoudelijke rekening de exploi tatiekosten voor één jaar ruim schoots dekt. De heffing kan ver- laagd worden, dank zij de stijging van de totale veilingoinzct. De inning van contributie en heffing zal voortaan, ter vereenvoudiging van de administratie, gecombineerd geschie den. Het bestuur kreeg wederom machtiging, de voor de toepassing der minimum prijsregeling nodige maatregelen te ne men. Zowel in het seizoen 1962/1963 als in het daaraan voorafgaande sei zoen verliep de afzet van groenten en fruit over het algemeen gunstig, zodat de doordraai gering was. De uitkering van vergoedingen ingevolge de mini mumprijsregelingen is daardoor be perkt gebleven tot ruim 2,8 miljoen gulden. De gunstige gang van zaken betrof vrij wel alle sectoren van de tuinbouw: dientengevolge is over de gehele linie de positie der minimumprijsfondsen versterkt. Van de 49 fondsen hadden aan het einde van het oogstjaar 1961 reeds negentien het dekkingspercen- tage honderd bereikt. Eind vorig jaar bedroeg het totale saldo van deze fondsen ruim 46,5 miljoen gulden. Besloten werd tot een statutenwijzi ging, waardoor voortaan alle aange sloten veilingen door een stemge rechtigde afgevaardigde in dc Raad van advies vertegenwoordigd zullen zijn. Thans zijn in sommige provin cies alle veilingen in die raad ver tegenwoordigd, in andere provincies slechts een beperkt aantal. op het punt van de ontwikkeling naar grotere veilin gen doeltreffender kan gaan werken. De autonomie der veilingverenigingen zal daarbij volkomen geres pecteerd blijven. In het gesprek wil de heer Prins de vraag betrekken welke daadwerkelijke steun het Cen traal Bureau, naast hulp in de vorm van voorlichting en onderzoek, nog meer kan geven aan de veilingcon centratie. Hij denkt daarbij o.m. aan de financiering van concentratieprojecten, voor zover zij de bemoeiin gen van het gewone bankwezen te boven gaan. De veilingen blijken voor tal van produkten een zeer geschikte overslagplaats te zijn, maar wel zullen ze moeten zoeken naar werkwijzen die de voor overslag en hergroepering vereiste handelingen tot een mini mum beperken, en die tevens andere bewerkingen mo gelijk maken zonder dat bijzondere nadelen ontstaan, bijv. sorteren en kleinverpakken in één gang. Voor het slagen van dit proces zijn grote veilingen vereist. ziet men nog te weinig in, dat de ver pakking, die in dit geheel een essen tiële rol speelt, niet alleen dient tot ver voer en opslag van het produkt, maar ook dient als verkoopbevorderend mid del. Ogenschijnlijk hebben de Ned. telers alle kansen die de groeiende markt bood gebruikt. De omzet steeg immers sterk. Het gemiddelde van de jaren 1950/'53 bedroeg 362 miljoen gulden, dat van de jaren 1959/'62 beliep 752 miljoen gulden, een toeneming dus van 108 pot Toch is het beeld per sector sterk verschillend. De kasgroenten- teelt is inderdaad zeer sterk uitge breid. Zo nam de aanvoer van deze groenten in dit tijdvak zelfs toe met 161 pet De fruitaanvoer daarentegen nam in dezelfde periode in het geheel niet toe. Alleen werd de samenstelling van het assortiment aanzienlijk beter. Bij de vollegrondsgroenten vormt 6lechts de toenemende teelt voor de conservenindustrie een kwantitatief dynamisch element De heer Prins geloofde dat er nog heel wat expansiemogelijkheden op de Euro pese markt zijn voor onze groenten en fruit, vooral als men in aanmerking neemt dat de Europese markt nog steeds leder jaar overstroomd wordt met pro dukten van mindere kwaliteit. Alleen produkt duidelijk herkenbaar te maken door het een naam te geven en de re clame-activiteiten te richten op die her kenbaarheid en die naam. In Nederland al de vervanging hiervan door kwaliteits- 7~)E heer Prins, voorzitter van de CBT, wijdde aandacht aan de nieuwe ontwikkelingen bij de han del. Ook in de distributiesector pro beert men de factor arbeid zoveel mogelijk door kapitaal te vervangen (overschakeling op zelfbediening, supermarkten e.d.). De hiermede ge paard gaande omzetvergroting doet de concurrentie toenemen en doet een druk op de winstmarges ont staan. Vooral voor de traditionele kleinhandel in groenten en fruit is het van belang deze ontwikkeling in de gaten te houden, daar juist deze handel een arbeidsintensief be drijf uitoefent met in de kleinere bedrijven een vrij lage omzet per arbeidskracht. In Nederland overheerst thans nog traditionele distributiemethode voor ver groenten en fruit De produkten gaan van veiling naar grossier en van gros sier naar kleinhandelaar. Verhandeling zelfsbedieningswinkels, supermarkten e.d. heeft nog relatief weinig te beteke nen. De heer Prins vroeg zich echter af hoe lang dit nog zal duren. Overigens heeft de Nederlandse kleinhandelaar in groenten en fruit met behoud van zijn traditionele verkoopmethoden wel veel gedaan om zijn bedrijf in vaktechnisch cpzicht te moderniseren. De Nederlandse exporthandel is tot nu toe het meest geconfronteerd met de toenemende betekenis van het grootwin kelbedrijf voor de afzet van groenten en fruit en met de introductie der zelfbe diening en klemverpakking. Hij heeft ook het snelst begrepen welke kansen deze revolutie in het kleinhandelsstadium van het Westeuropese distributie-apparaat biedt. Vele Nederlandse exportfirma's onderhouden reeds goede en permanente handelsrelaties met grote buitenlandse kleinhandelsorganisaties. Voorkeur Deze organisaties tonen een sterke voorkeur voor bepaalde soorten groenten en fruit; tomaten, komkommers on sla voldoen het best aan hun eisen en heb ben ook het meest geprofiteerd van de vraag van deze zijde. Andere produkten. die in dit type handel goed mee kunnen komen, zjjn waspeen. spruiten, uien en de betere appel- en perensoortcn. De heer Prins had de indruk dat ook bij de export rationalisatie het wachtwoord is. Het proces loopt ook in deze sector via omzetvergroting. Daar de traditionele markt niet veel expandeert is het uitkammingsproces hier in volle gang. De kleinen ver zwakken en de groten worden groter. Deze ontwikkeling baart op een en kel punt zorgen, omdat daar een mo nopolieachtige toestand dreigt te ont staan, aldus de heer Prins. Wat betreft de mogelijkheden van de Nederlandse groothandel in groen ten en fruit in het veranderende dis tributie-apparaat: hij geloofde dat er zelfs bij een verdere ontwikkeling van het grootwinkelbedrijf plaats zal blij ven voor efficient werkende grossiers en inkoopcommissionairs. Jaarvergadering CHU Statenkring Leiden Vrijdagavond 5 april om half acht wordt in wijkgebouw Levendaal de jaar vergadering gehouden van de Staten kring Leiden van de CHU. Drs. A. D. W Tilanus uit Arnhem, directeur van het Maatschappelijk Werk in Gelderland, hoopt te spreken over: De taak van de overheid ten opzichte van het maatschap pelijk werk Film in Volkenkunde Zondag 31 maart wordt in het Rijksmu seum voor Volkenkunde „Joseph Coo ker", een film over het leven van een visser in Siera Leone, West-Afrika, ver toond, toegelicht door dr. D. Jongmans. hoofd van de afdeling Afrika. Aanvang 3 uur. produkten zal een sterke stijging de produktie van bepaalde soorten groen ten en fruit noodzakelijk maken. De Nederlandse tuinbouw zal nog in veel opzichten zijn assortiment moeten aanpassen om volledig de aansluiting met de markt te vinden. In sommige sectoren van de tuinbouw zal de gemiddelde bedrjjfsgrootte opge voerd moeten worden, niet alleen uit be drijfseconomische overwegingen, maar ook uit markttechnische overwegingen. Thans nog bestaat een enorme versplin tering van de Nederlandse tuinbouwpro- duktie. De Engelse wijsgeer professor A. J. Ayer gaf in het kader van het Neder lands-Brits cultureel akkoord een twee tal colleges aan de Leidse Universiteit De heer Ayer, die in 1910 is geboren en wijsbegeerte te Oxford doceert, was de eerste niet-marxistische filosoof, die een officieel bezoek aan de universiteit Moskou bracht en daar enkele colleges heeft gegeven. Kort voor die reis naar de Sowjetunie in 1962 hield hij voor drachten in Afrika en Amerika, o.a. in de besloten discussiegroep van' Robert Kennedy. Professor Ayer. die door Bertrand Russell als zijn geestelijk opvolger wordt beschouwd, wijdde zijn eerste college aan de Britse filosofie. Daarin schetste hij hoe deze filosofie een steeds meer genuanceerde analyse van de heden daagse taal tracht te geven, maar dat daarbij het gevaar is gebleken dat zulk een filosofie niet uitkomt boven „een levendig geschreven woordenboek". Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Adriana, dr v A Velle- koop en C H M Bierhuis; Delia Diana Elisabeth, dr v J M Aniba en E W L v d Leek; Robert, zn v L G de Mooij en J M Rhijnsburger; Ma- rinke Karin, dr v E Winters en A Dekker; Cornells Dirk, zn v C P v d Meij en A J van Duijvenbode; Mar cel Paul, zn v J H Opdam en I Breuer; Jan Joseph, zn v L M van Heugten en P M Bergers. GEHUWD: W A Wijsman en A C van den Berg; C Mondt en E Sna ter; H J van der Steen en A M Breedeveld; W J Star en S van Klaveren; G Houweling en C Beij; G Kramer en J Slegtenhorst; F T M Spieksma en M I A Boezeman; J D M Wise en K A Pouw. OVERLEDEN: C W Chang, 64 j, man; J van der Pijl, 65 j, man; T de Groot. 66 j, echtgen v H Lee mans; J Bekooij, 84 j, man: P J van Heuzen, 80 j, man; J T van Amster dam. 82 j, echtgen v J Freeke; H J Piket, 74 j, echtgen v A v d Lin den; J J van Steenbergen, 43 j, echtgen v G P de Graaf. Links geweven en geplatteerde DAMES KOUSEN 2 PAAR VOOR MICRO DAMES NYLONS met of zonder naad NU! Onze kousenkaart uw voordeel. 12e paar gratis HAARLEMMERSTR. 172-174-179 HERENSTRAAT 9 MIDZA VANMORGEN heeft de wethouder van het marktwezen, ir. J. J. G. van Hoek, in de Turk de paas vee tentoonstelling van de Vebo officieel ge opend. Na het inleidende woord van de heer Van Hoek sprak mr. H. Av Wildeman over: De belangrijkheid van de veemarkt. De heer Wildeman is algemeen secretaris van de Nederlandse Bond van Vee- en Varkenshande laren. J. van der Maarl fungeerde als voorzitter van de bijeenkomst. Ir. Van Hoek zei in zijn openingswoord, worden gegeven aan een andere wijze dat het gemeentebestuur van Leiden van kopen en verkopen. dankbaar is voor het werk van de Vebo. dat Leiden tot veecentrum van Rijnland maakt. Helaas worden ten aanzien van het plan voor een veemarkthal weinig vorderingen gemaakt Discussie Mr. Wildeman merkte op. dat het vee- marktwezen op het ogenblik in het cen trum van de d iscussie staat. Er wordt wel gezegd, dat de veemarkten niet meer van deze tijd zijn en dat de voorkeur moet Orgelrestauratie Chr. Geref. kerk te Leiden nadert voltooiing Naar wij vernemen, komen de restau ratie en uitbreiding van het orgel van de Chr. Geref. kerk te Leiden (Opstan- dingskerk) in april klaar. Het zal offi cieel in gebruik worden genomen. De adviseur voor de restauratie, de heer Chr. Hanegraaff. en de beide organisten van de kerk, de heren W. Buurman en P. Overduin, hopen daarbij het orgel te bespelen. Ondanks vermaning van visconserven „Wanneer het voorstel tot het in stellen van flexibele minimumver koopprijzen voor verse haring en ma kreel verworpen wordt, zal de viscon- servenindustrie genoodzaakt zijn zich meer en meer van de vis te distan tiëren en zullen de visconserven wel licht over enkele jaren verdwenen zijn". Ondanks deze vermanende woorden van de heer W. Wynbelt, die hij in een gisteren gehouden vergade ring van het Produktschap voor vis en visprodukten namens de visconser- venindustrie sprak is het voorstel tot flexibele minimumprijzen met 15 te gen 7 stemmen afgewezen. Zoals verwacht werd, stemde de ge hele aanvoer-sector in de vergadering (zeven werknemers en zeven werkge vers) tegen het voorsteL De flexibele minimumprijzen zouden het voordeel hebben dat bij grote aanvoer een lagere minimumprijs vastgesteld kan worden, zodat een grote doordraai wordt voor komen. De aanvoerders houden zich echter liever bij een vaste minimumprijs, die voor 1963 dus nog vastgesteld moet worden. Voorts werd besloten de haringteelt 19621963 met ingang van 13 april te sluiten, zodat na deze datum tot een nog nader vast te stellen datum voor de teelt '63'64 geen gezouten haring meer zal mogen worden aangevoerd. Tevoren had de voorzitter nog enkele cijfers bekend gemaakt omtrent de aan voer in februari 1963 in Scheveningen. De cijfers tussen haakjes duiden de aan voer en de prijzen in dezelfde maand van 1962 aan. Verse haring 107 ton tegen 36 cent (223 ton tegen 40 cent), makreel 21 ton tegen 61 cent (16 ton tegen 52 cent), schelvis 5 ton tegen 98 cent (10 ton tegen 91 cent), kabeljauw 217 ton tegen 65 cent (72 ton tegen 95 cent), schol 698 ton tegen 31 cent (477 ton tegen 57 cent), tong 364 ton tegen f2.11 (179 ton tegen f3.08). Èr wordt getracht tot een meer gere gelde uitvoer naar Duitsland te komen, nu van de Ausschreibung van 2 miljoen DM per 21 maart nog de helft resteert Het contract met Roemenië, op grond waarvan 24.000 vaten gezouten haring geleverd moesten worden, is thans afge wikkeld. Het contract met Israël zal deze maand afgewikkeld worden. De import van verse haring is teruggelopen. Begin februari was dit nog 2700 ton; in maart slechts 280 ton. Veel tong wordt thans uitgevoerd. De aangevoerde koolvis en roodbaars gaat voornamelijk naar Duits land. Leeropdracht prof. Locher Bij K.B. is de leeropdracht van prof. dr. Th. J. G. Locher. luidend de alge mene geschiedenis, gewijzigd in de al gemene geschiedeilis en de wijsbegeerte der geschiedenis. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN, 28 maart Aan dc rijksuniver siteit zijn geslaagd voor de examens: doet rechten: de heer G A J M Omtzigt (Sant poort), doet. vrije studierichting rechten: mevr. F A J Vooys-Bosma (Den Haag», notarieel examen 3e ged.: de heer A J West- maas (Warmond): kand. rechten: mej. P Th Boissevain (Noordwijk), mevr. M M Dlrkzwager-Kammeraad (Den Haag), mej B M Bongers (Den Haag), mej. A L IJs- «etetein (Reeuwijk) en de heren G Bokhove (Almelo). L W H van Dijk (Den Haag). D Koningen (Den Haag). R SamkaldeD (Oegstgeest). R J de Nerèe tot Babberlch (Den Haag). G Simon (Vlaardingen). J A Th Knook (Scheveningen). B Ferman (De venter). A Joosse (Middelburg). E Gos- «chalk (Leiden). J Rookmaker (Den Haag). H J M Hoijer (Den Haag), R E Katz (Was senaar). R W A Zweerts (Den Haag) L C a M Schölvink Cs-Hertogcnbosch). H M Taels van Amerongen (Zeist) en J Zwali (Brussel). niHlIHlIIDDIIlillil! 2 GROTE THEEDOEKEN ^OALS wij al eerder meldden zal in de raadsvergadering vanavond een voorstel in behandeling komen, dat het instellen van een rechtsvorde ring tot ontruiming van Molenlaan 3 beoogt. Dit pand, bestaande uit woon huis annex bedrijfsruimte (bakkerij), kreeg de gemeente van de weduwe J. van Turennout-van Nieuwenhuijzen op 15 september 1961 in eigendom, nadat daartoe in juli van datzelfde jaar overeenstemming was bereikt. Mevrouw Turennout-van Nieuwenhuijzen kon op grond van deze over eenkomst aanspraak maken op vervangende woonruimte voor zich en haar beide huisgenoten. Aangezien zij nadien (op 10 november 1961) is getrouwd met de heer Siebenga en een ander pand is gaan bewonen, achtte de ge meente zich van de verplichting ontslagen. mooie frisse ruiten 2 flinke SLOPEN LEUKE KEUKEN KLEEDJES lichte en donkere des sins, vanaf OVERAL KIJKEN MAAR KOPEN BIJ HAARLEMMERSTR. 172-174-17f HERENSTRAAT 9 MIDZA In de veranderde situatie besloten de vroegere huisgenoten, mejuffrouw Nieu wenhuijzen en de heer Korenhof niet hun intrek bij het echtpaar Siebenga te nemen. In het voorstel van B. en W. wordt nu gesteld dat het college aan mejuffrouw Nieuwenhuijzen en de heer Korenhof, zonder dat het daartoe ver plicht was. vervangende woonruimte (een 3-kamerflat) in huur heeft boden, doch dat dit aanbod van de hand werd gewezen en inplaats daarvan woon ruimte met bedrijfsruimte wordt ver langd. De gemeente acht zich echter niet gehouden en in staat de gewenste woon- annex bedrijfsruimte te verschaffen. Mejuffrouw Nieuwenhuijzen vertelde ons dat zij, toen de gewijzigde situatie zich in verband met 't huwelijk van haar zuster voordeed, ten gemeentehuize oir woonruimte voor zich en de heer Ko renhof heeft verzocht. Dit werd toege zegd. Men vernam hierover echter niets meer. waarna de heer Korenhof zich schriftelijk tot B. en W. wendde en ver zocht zijn bedrijf in pand Molenlaan te mogen voortzetten tot aan het tijd stip waarop met de afbraak zou moeten worden begonnen. Op dit verzoek werd geen antwoord ontvangen. Geen bedrijfsruimte In een tweede brief verzocht de heer Korenhof (hij geeft toe in deze brief wat scherp te zijn geweest) om woon ruimte annex bedrijfsruimte, teneinde in staat te zijn hot bedrijf voort te zetten. Op dit verzoek ontving hij binnen korte tijd een afwijzende beslissing. Inmiddels had de gemeente het pand Nicolaes Maeskade 5 als vervangende woonruimte aangeboden, doch in eerste instantie werd dit aanbod van de hand gewezen, omdat dit geen mogelijkheid tot uitoefe ning van het bedrijf bood. Een bespreking met de burgemeester (waarbij de heer Korenhof vergezeld was van dc heer Storm, belastingcon sulent te Oegstgeest) had tot resultaat dat de heer Korenhof oogluikend werd toegestaan tot omstreeks 15 januari 1963 in het pand aan de Molenlaan te blijven wonen en er tot die datum zijn bedrijf uit te oefenen. Op 13 februari j.l. werd een brief van ..ir. De Graaf ontvangen, waarin ont ruiming van het pand werd gesommeerd. De heer Korenhof en mejuffrouw Nieu wenhuijzen wisten echter niet waarheen zij met hun bakkerijmachines zouden moeten gaan. Zij hadden er nog steeds niet in kunnen slagen vervangende be- drijfs- dan wel opslagruimte te vinden. Via hun advocaat, mr. Boonstra uit Lei den, werd aan B. en W. om uitstel van vertrek gevraagd Op 1 maart werd aan een ambtenaar van openbare werken medegedeeld dat men had besloten het pand aan de Nicolaes Maeskade te aan vaarden. Waterleiding Deze ambtenaar zegde toe dit te zul len doorgeven en op 4 of 5 maart ver voegde mejuffrouw Nieuwenhuijzen zich op het gemeentehuis teneinde de sleutel in ontvangst te nemen. Op 7 maart werd het huurcontract getekend. De woning aan de Nicolaes Maeskade kon echter in verband met een defect aan de water leiding niet worden betrokken. Hiervan j werd de gemeente in kennis gesteld Eerst moest worden uitgemaakt wie tot reparatie van de waterleiding verplicht was. de gemeente of de aannemer. Uit eindelijk gaf men van gemeentewege het advies zelf contact op te nemen met de aannemer (Van Manen). De reparatie is op 25 maart uitgevoerd en op 4 april zullen mejuffrouw Nieuwenhuijzen en de heer Korenhof, die inmiddels (op 27 maart) met elkaar zijn getrouwd, het nieuwe pand betrekken. Dc heer en mevrouw Korenhof zien het aan de raad gedane voorstel als een onjuiste aantijging, aangezien zij op 1 maart reeds hebben kenbaar gemaakt het aangeboden pand te willen betrek ken. Van enige weigering hunnerzijds om het pand aan de Molenlaan te ver laten, is sindsdien geen sprake geweest. Overigens is men er nog niet in geslaagd bedrijfs- dan wel opslagruimte te ver krijgen. Voorschotens „Lijnbaan" komt er wel De toekomstige „lijnbaan" van Voor schoten. de Schoolstraat, heeft een begin van uitvoering gekregen door de opening van de nieuwbouw van de firma Bins. De reeds bestaande winkel aan Treubstraat vormt thans één geheel met de nieuwbouw aan de Schoolstraat en beslaat in totaal een lengte van 27Vï me ter en een breedte van 9 meter. Burgemeester De Kool verrichtte de opening en sprak er zijn vreugde over uit, dat door deze nieuwbouw een begin is gemaakt met de sanering van de Schoolstraat. Vooral de luifel, die aan de gevel volgens de voorschriften is aange bracht. geeft een idee wat het winkelend publiek straks, wanneer de sanering van de dorpskern zal zijn voltooid, te wach ten staat: gezellig en droog winkelen. Namens de Kamer van Koophandel en Frbrieken te Leiden voerde mevrouw Kool het woord en namens de inkoop combinatie Nederland de heer Van de Vroet. Na het officiële gedeelte volgde een druk bezochte receptie, die mede door het feit dat deze week de firma het 66- jarig bestaan viert, een feestelijk karak ter droeg. Collecte De ten behoeve van de sanatoria Son- nenvanck en Zonnegloren vorige week in Voorschoten gehouden collecte heeft f 925,25 opgebracht. Burgerlijke Stand Geboren: Petrus Johannes Joseph z v JAM Th Berk en G W A Veenhof: Mattheus Adrianus z v C Th van der Meer en P J Bijlemer; Hendrika Maria d v L W Borst cn M M van der Ploeg: Jacobus Arnoldus z v A van Maren en A J van Egmond; Cornelia Euphemia Petronella Emerentiana v J N van Brecht en M J Th Paardekoper; Brigit Hildegard Maria d v G C Kneijber cn G Stradinger; George Jan Pietcr z v G L van der Luit en E van Egmond; Hen drik Leendert z v L P N Hofstc en E Poel. Ondertrouwd: D Brands. 23-8-42. Brum- men en J M Hol, 1-7-39; A J Barendregt. 24-6-40. Rotterdam en R H Selier. 15-6-44: J A M Tel. 30-4-37, Heemstede en L P M Goddijn, 26-9-36- Getrouwd: J F Ouwerkerk en T van Egmond; H G Swaghoven en H S L van der Horst Overleden: M G Brouwer e v Oosler- veer, 24^-86; P Peters, 25-10-08. De heer Wildeman bestreed deze zienswijze uitvoerig. Het prijsverloop op de markten is bepalend voor de prijzen buiten de markten om. Wan neer de markten dicht zijn, heeft men onvoldoende inzicht In de prijsver houdingen. Op de markt is sprake van concurrentie tussen de kopers onderling en de verkopers onderling. Een concurrentie Is een essentiële voorwaarde voor een juiste prijsvor. ming. De veemarkt is ook belangrijk doordat hier kopers kunnen worden gevonden voor uiteenlopende kwaliteiten. Dat de veemarkt een besmettingshaard zou zijn voor diereneiekten is door de feiten te gengesproken. De ervaring heeft geleerd, dat besmetting op vele andere manieren wordt overgebracht. De veemarkt speelt hierbij slechts een ondergeschikte roL Ook Leiden Mr. Wildeman legde er ten slotte de nadruk op, dat het ook met het oog op de Euromarkt van grote betekenis is, dat het vee goed wordt geëtaleerd. Mo dernisering van de markten is van emi. nent belang. De Leidse veemarkt, die uitermate gunstig gelegen is. moet zo spoedig mogelijk worden verbeterd. De heer Wildeman was geschrokken van de mededeling van de wethouder, dat wei nig voortgang met de plannen voor een overdekte hal wordt gemaakt Leiden moet ervoor zorgen, dat op zeer korte termijn de spade in de grond kan woltien gestoken. De voorzitter van het Vebo-bestuur ir. P. P. J. Buck herdacht het overlijden van het ere-lid mr, L. A. Kesper, die altijd grote belangstelling had voor de activi teiten van de Vebo. Op initiatief van mr. A. van Gennip, onder meer leraar aan het St. Bonaven- turalyceum wordt woensdagmiddag 10 april in de Geref. Zuiderkerk aan de Lammensch&nsweg te Leiden een poli tiek forum gehouden voor de hoogste twee klassen van 10 middelbare scholen (waaronder 2 te Wassenaar) en de Chr. Kweekschool te Leiden. Forumlid zullen waarsohünlük zjjn: prof. Oud (V.V.D.), prof. Diepenhorst (A.R.), mr. Beernink (C.H.U.), dr. Drees (P.v.d.A.Ï, de heer Van Aarden (K.V.P.) en de lieer Lank- horst (P.S.P.). De heer Van Gennip is op het idee voor deze interessante forumbijeenkomst gekomen door de aanstaande verlaging van de kiesgerechtigde leeftijd. Hij heeft bjj alle partijen materiaal aange vraagd, dat vooraf op de scholen zal worden bestudeerd. Mr. Van Gennip deed reeds eerder van zich spreken door de massale Kerstzang op de trappen van het Leidse station in december 1962. Benoemd aan universiteit BU onderscheiden besluiten van Cura toren der Rijksuniversiteit te Leiden zijn drs G. Horsman, wetenschappelijk ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst bij de theoretische organisatie chemie, voor het tijdvak 1 maart 1963 tot 1 maart 1964 wederom in deze functie benoemd; B. Leigh, wetenschappelijk ambtenaar tijdelijke dienst by het instituut voor radiopathologie en stralenbescherming, voor het tijdvak 1 januari 1963 tot 1 januari 1964, wederom in deze functie benoemd; drs. C. Mulder, wetcnscliappeiyk amb tenaar le klasse in tydeiyke dienst bij de toegepaste enzymologie en radiobio logie, benoemd tot wetenschappelijk ambtenaar le klasse in vaste dienst; drs. J. D. Speekman, wetenschappelijk ambtenaar le klasse in tydeiyke dienst by de faculteit der letteren en wysbe- geerte, voor het tydvak 1 maart 1963 tot 1 maart 1964, wederom in deze functie benoemd; drs. H. J. Stol. wetenschappeiyk hoofd ambtenaar in tydelijke dienst by de faculteit der geneeskunde, benoemd tot wetenschappeiyk hoofdambtenaar in vaste dienst; drs. L. Streep, wetenschappeiyk amb. tenaar in tydeiyke dienst by de psycho logie. voor het tijdvak 1 januari 1963 tot 1 januari 1964, wederom in deze functie benoemd; H. W. H. Weeda, hoofdassistent op ar beidsovereenkomst by de cardiologie, be noemd tot weter-schappeiyk hoofdamb tenaar in tydeiyke dienst. De Commissie voor Volkskunde van de vereniging Oud-Lidenhield een bijeen- komst met belangstellenden. De voor zitterde heer A. Bicker Caarten, heette de talrijke aanwezigen welkom en ver leende het woord aan mej. L. G dc Graaf de secretaresse, die met een 'kort woord de pas overleden folklorist K. ter Laan herdacht. Hierna kreeg de heer W. Bodrij het leeuwedeel van de avond voor zijn rekeningn.I. het vervolg van- zijn causerie van vorig jaar april over het leven in de Paradijssteeg vóór 50 jaar. Wij maakten een 35-jarige huwelijksfeest mee. het aangeven van een kind (het z.g. hoofdje wassen) en een kraamvisite, we vertoefden op straat en op de markt, hoorden van ongelooflijk lage prijzen maar ook van heel lage lonen en lange werktijden. Er bestond in de Paradijssteeg, wel meer dan 50 jaar geleden, een merk waardig gebruik, een soort volksgericht, het „uitrommelen". Als een gezin niet getapt was in de buurt en deswege ging verhuizen, stonden de buurvrouwen met pandeksels of stoffer en blik aan de deur om de familie „uit te trommelen". Vervolgens werd een bandopname ten gehore gebracht, gemaakt door de heer C. Taal, die een staaltje onvervalst Leids dialect bevatte, gesproken door de heer Bodrij en zijn zuster, mevrouw J. Liang Pho-Bodrij. Het was om te smullen zo sappig. Na de pauze werd een Alty-film ge draaid. vervaardigd door de heer Peter Tijssen: „Dc haai slaat nog". De haai is het onderdeel van een oliemolen, dat de koeken beukt om de olie eruit te persen We kregen de molen „De Zoeker" te' Zaandijk te zien. de laatste nog in be drijf zynde oliemolen van Nederland.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 13