„Ik heb me niet tegen hun plannen verzet, geloof ik" Theo mogelijk niet dood toen hij in put werd gestopt Weer wordt Henny W. de hoofdschuldige genoemd Noordwijk „rommelt naar tweede ronde Puberteit speelde bij Ewout H. grote rol Boudewijn m kruisverhoor Baarnse zaak: Hillegom uit LFC-toernooi2-1 Tim Russell snel Drie verdachten voor t eerst bij elkaar ENGELS VOETBAL NIEUWE LEIDSE COURANT S DONDERDAG 28 MAART 1963 (Telefonisch van onze speciale verslaggever) T>OUDEWIJN H., die vanmorgen de eed als getuige aflegde („de waar- heid en niets dan de waarheid") gaf vanmorgen voor de Utrechtse rechtbank alleen toe dat hij het vergiftigingsplan ontworpen had en met het voorstel gekomen was Theo Mastwijk de hersens in te slaan. Voor het overige gaf hij in alles zijn vroegere vriend Henny W. de schuld. In het eerste kwartier werd het al duidelijk, dat er inderdaad met het kap mes, dat als bewijsstuk op de groene tafel lag, geslagen was. Henny W. zou dit van Boudewijn H. geëist hebben, maar hij had het op het fatale moment niet gedaan. De vierde zittingsdag van de Baarnse moordzaak begon vanmorgen met het gisteren, door de president van de Utrechtse rechtbank aangekon digde kruisverhoor. Boudewijn H. werd in de zaak tegen Henny W. als getuige verhoord, later zouden Boude wijn H. en Henny W. in de zaak te gen Ewout H. aan de tand worden gevoeld. Zou het mysterie van de sla gen met het hakmes en het gooien van het lichaam van Theo Mastwijk in de naast de villa van de famillie H. gelegen stapelput inderdaad wor den opgelost? Zou een van de twee of misschien wel een van de drie doorslaan en door de mand vallen? De spanning was te snijden in de klei ne, opnieuw tot de laatste plaats bezette rechtszaal. Mr. F. Pauwels, verdediger van Henny W. had zich achter de pleiters katheder opgesteld. Zijn grijze manen la Ben Goerion contrasteerden sterk met het zwart van zijn toga. Hij leunde iets naar voren en was een en al oplettend heid. President mr. J. Gijsman vroeg Boude wijn opnieuw wie met het voorstel was gekomen Theo Mastwijk uit de weg te ruimen. BoudewUn: „Henny W". President: „Weet u dat zeker? Waar om weet u dat eigenlijk zeker BoudewUn: „Dat is me bij gebleven. Het kan beslist niet anders geweest zijn". LISSE Agendanieuws Vrijdag om 8 uur is er een Nuts avond in De Witte Zwaan: lezing met dia's van de heer J. Leusden over Spanje. De PTT-ers Bollenstreek worden mor gen verwacht op een ontspanningsavond in het KAB-gebouw Lisse, waar het stuk „Een baby van 1000 weken" wordt opge voerd. Aanvang 8 uur. Verkeersavond Lisserbroek De Lisserbroekers worden opgeroepen tot bijwoning van de jaarvergadering van de dorpsvereniging Lisserbroek, die zal worden gehouden op dinsdag 2 april a.s. om 7.45 uur in de zaal van „Contact" Op deze avond zal door de verkeers politie van Haarlemmermeer worden ge sproken en worden dia's vertoond. Te vens zal het spel „Het verkeersganze- bord" worden gespeeld. Prachtig resultaat voor D.E.L. De plaatselijke afdeling van het CNV- fonds .Draagt Elkanders Lasten" heeft een mooi resultaat bereikt met het in zamelen van contributies en giften. Ruim f600 werd bijeengebracht, waaraan voor al ook Lisserbroek een flink steentje heeft bijgedragen. President: „Is na dat overleg besloten Theo Mastwijk door wurging om het leven te brengen 7" BoudewUn: „Ik heb alleen het voor stel tot vergiftiging gedaan". President: „Is er ook voorgesteld Theo Mastwijk de hersens in te slaan Wie deed dat voorstel?" BoudewUn: „Ik meen. dat ik dat ge daan heb"- Getuige verwachtte niet dat het slacht offer door de vergiftigingspoging om het leven zou komen. Het bier was volgens hem helemaal onschadelijk. President: „Wie deed daarna het voor stel door te gaan 7" Boudewijn: „Ik niet in ieder geval. Ik neem aan Henny W.". President: „Weet u dat zeker BoudewUn: „Ik ben er niet honderd procent zeker van" President: „Ewout dan BoudewUn: „Ik weet het niet zeker. Ik neem aan Henny W." President: j.Is er toen besloten tot wurging over te gaan?" BoudewUn: „Ja". President: „Wie kwam met het plan BoudewUn (nadenkend): „Er is over gesproken. Ik durfde me niet verzetten". Getuige verklaarde opnieuw zich niets van de „generale repetitie" met hel touwtje te kunnen herinneren. Waar zijn verhaal op neer kwam, was, dait Henny W. de wurgingspoging zou doen. Hij zou van Boudewijn geëist hebben dat deze de handen van Theo vast zou houden. President (plotseling overspringend) „Waar moest u mee slaan?" BoudewUn: „Met het kapmes". President: „Toen Henny W. dit van u eiste, heeft u toch geen nee gezegd?" BoudewUn: „Ik geloof het niet". President: „Heeft u soms positief ja gezegd BoudewUn: „Dat geloof ik helemaal niet"- Over het woord „eisen", dat getuige ten aanzien van het verzoek van zUn vroegere vriend steeds weer gebruikte, ontstond toen een dialoog tussen hem en de president. HU wilde er wel „vereisen" van maken, zo zei hU. maar dat woord was volgens mr. GUsman helemaal niet op zijn plaats. President: Herinner je je, dat Ewout een waslijntje in de handen heeft gehad? BoudewUn: HU heeft altijd wat in zijn handen. Ik kan me het niet herinneren. De president ging de hele geschie denis nog eens na, die uiteindelijk tot de moord op Theo Mastwijk heeft ge leid. Tegelykertyd werd Boudewijn met een hele serie sleutelvragen be stookt. Toen het verhoor genaderd was op het punt, waarop het slacht- 55 Nu zijn we er achter. De 21 overwinning, die gister avond op zondag-derde klasser Hillegom werd geboekt, heeft Noordwijk niet te danken aan goed voetbal, aller minst zelfs. Neen, de rood-witten hebben dit aan de voortreffelijke directie van het elftal te danken. We telden namelijk een stuk of acht coaches, die vanuit het veld en vanaf de zijlijn luidkeels de spelers toe brulden hoe er wel geschoten had moeten worden en aan wie de bal beter had kunnen worden afgegeven. Ja, en als je dan voor een team van elf man zoveel souffleurs hebt, kun je ook niet verliezen. We zUn niet eens zo'n klein beetje In ons schik met deze ontdekking. Het was nl het enige waarover we ons kon den verheugen gisteravond, uitgezonderd het lekkere weer en het idem kopje kof fie in de pauze- We blijven het jammer vinden dat de Hillegommers, die voor rust bepaald niet onder deden voor de NoordwUkers, niet wat meer geluk heb ben gehad. Misschien was er dan een gunstige wending in het spelbeeld geko men. Men bleek in Hillegom niet goed te weten wat schieten is. Falen We zagen al heel gauw middenvoor De Jong alleen doorbreken en ijsetijk falen voor v. d. Niet. Een schitterende pass van rechtsbuiten Buis werd door rechtsbinnen Braam om zeep geholpen. Toen De Jong dan eindelijk v. d. Niet schuinweg wist te passeren, stond daar Siem Barnhoorn om weg te werken. Maar ook keeper v. d. Waal van Hil legom had werk genoeg gehad, al wa ren dat alleen enkele terugspeel-ballen van zUn defensie. De eerste goede voorzet van de rood witte „conversatieclub" zagen we na 34 minuten. Barnhoom mikte goed tussen drie Hillegommers door naar Piet v. d Lippe, die ten onrechte werd afgevlagd wegens buitenspel. De tweede goede voorzet kwam helemaal bij de rechter cornervlag vandaan. De gulle gever hier van, Map Marijt, zag zijn goede bedoe ling bekroond met een klein tikje van de voet van invaller Cees Spaanderman: dat was 1—0 voor Noordwijk. Weer kwam er een goede aanval. Het kon niet op. Weer was Map Marijt er de oorzaak van. Nu was het aanvoerder „Rous" Heemskerk die in Groningen „bungalows bouwt" en „even" was over gekomen, die doelman v. d. Waal lis tig uit positie gespeeld achter de bal aan naar de touwen deed lopen. In defensie En dat was het dan. Alsof er een heel elftal gevaarlUkc schutters tegen over hen stond, zo fel gingen de Noord wUkers na rust In de verdediging. Waarom Dat zal een geheimpje van de Noordwykers zelf blUven. Het ging nog schutterig ook. Er werd nu hele maal niet meer geplaatst en van beide zUden scheen men er aardigheid in te krUgen zodra een bal in de buurt kwam er maar een flinke dreun tegen te ge ven. Zelfs de richting werd niet meer van belang geacht. Kort voor het einde, dat maar moei zaam naderbij kwam, werden de goede maar niet altijd even technische bedoe lingen van middenvoor De Jong toch nog beloond. Vier minuten voor het eind signaal liep hy een bal in het Noordwyk- se doel: 21. Scheidsrechter Duis uit Rijswijk, dde na rust wegens de verwarring van zijn zwart-witte plunje met de Hillegomse maar in zijn overhemd meeliep, kon er niets meer aan doen- Zelfs de lampen werden slaperig van het zoutloze voetbal. Na enig knipperen sloten ze de felle ogen maar. Het was typerend voor de wedstrijd. offer zich in de sohuur bevond, wilde mr. GUsman getuige zelf verder laten vertellen wat er daarna gebeurd was. Dat lukte echter niet. Boudewyn handhaafde zyn verkla ring dat Henny W. voor zich uit heeft gemompeld: „Het moet gebeuren." Zelf zou hy niets gezegd hebben. Ook zou hy Theo Mastwijk niet uit de schuur hebben getrokken. Het slacht offer zou zelf uit de schuur gekomen zijn. Henny W. zou hein daarna het touwtje om de nek hebben gedaan. Zelf zou hy Theo Mastwijk niet heb ben aangeraakt, maar zyn weggelopen. BoudewUn: Henny W. liegt, als hU zegt dat ik niet weggelopen ben. President: Waarom liep u eigenlyk weg? Boudewyn: Uit angst President: Waarom bent u dan later teruggegaan? BoudewUn: Dat weet ik niet. Het is zeer wel mogelyk dat ik terugkwam op het moment dat Henny W. met 't lichaam aan het slepen was. Ik herinner me vraag dat ik armen en benen gezien heb. Het is echter niet uitgesloten dat ik me dat verbeeldde. Wat me wel duidelijk voor ae geest staat is dat Henny W. Mastwyk op de benen trapte. Overigens is het best mogelyk, dat dit al gebeurd was, toen ik naar de schuur terug kwam. Na een uur leverde het verhoor nog weinig nieuwe feiten op. De aangesne den punten waren nog min of meer van ondergeschikt belang. Boudewyn's ver klaringen als getuige waren nog altijd geheel in overeenstemming met die, wel ke hy als verdachte had afgelegd. Ook het overdekken van het lichaam van Theo Mastwijk met ongebluste kalk zou Henny W. hebben gedaan. BoudewUn: Ik héb dat gezien. Ik weet het heel zeker. Er staat me ook iets van by dat hy een emmer water is gaan ha len, hoewel ik me niet herinner, dat hij het water in de put heeft gegooid. Ik neem echter aan dat hy dal oo heeft gedaan. OUDE LIEDJE Het was het oude liedje. Getuige P.oudewijn H. gedroeg zich op precies dezelfde wijze als verdachte Boude wijn H., hoewel hij vanmorgen wel staande kon denken. Zijn herinnerings vermogen bleek echter nog slechter te zijn dan dinsdag. Van het feit, dat hij samen met Henny W. de put heeft dichtgemaakt, stond hem niets meer bij. Het eerste deel van het verhoor had meer weg van een verdachtever- hoor. Maar de president had er zi/i bedoelingen mee. Henny VV. moest precies weten wat Boudewijn H. van henyzegt Daarom werd getuige met een lange reeks vragen doorgezaagd. Daarom moest Boudewijn steeds weer verklaren dat hij niet geslagen, ja zelfs het mes niet in de handen heeft gehad. ATLETIEK De Amerikaanse sprinter Tim Russell kwam woensdag tijdens wedstrijden in Los Angeles tot 19,9 sec op de 220 yards rechte baan. Zijn tijd, 0,1 sec sneller dan het bestaande wereldrecord, zal echter niet kunnen worden erkend, aan gezien de wind in de rug te sterk was. Hoogspringer Joe Faust had weinig last van diezelfde wind, toen hy 2,13 m. sprong. Mike Flanagan bereikte 4.71 m. met de polsstok en de Canadees Steen stootte de kogel 18,35 meter. Kantorek in marathon van Enschede De Tsjechische atletiekbond heeft mee gedeeld twee marathonlopers te zullen afvaardigen naar de int. marathon, die tijdens de zesIandenwedstrUd op 13 juli in Enschede wordt gehouden. Een van de atleten is de bekende dr. Pavel Kantorek. Het organisatiecomité van de zeslandenwedstrijd wil naast de 24 marathonlopers uit Frankrijk, België, Italië, Zwitserland, West-Duitsland en Nederland, namelyk ook nog twee atle ten uit Tsjecho-Slowakye cn Groot-Brit- tannië uitnodigen. Waterpolo He.t Ned. waiterpoloteam, dat momenteel een toernee door Rusland maakt, heeft woensdag in Yerevan, de hoofdstad van Armenië, het eerste suc ces behaald- Tegen het «officiële team van Armenië behaalden onze landgeno ten een gelykspel: 77. Zo'n pak van Terlenka, en een pak minder zorgen. Wat is fijner en makkelijker, mooier en korrekter dan een kostuum dat dag in-dag uit perfekt blijft, hoelang je ook zit reist of loopt Zeg maar het pak van mijn hart. En... denk er om, dat etiket met de olifant dat is het GECONTROLEERD in vele prijsklassen (Van onze speciale verslaggever) Een mensenschedel op een groene tafel, bekeken en betast door vier rechters en drie advocaten. Er naast een groot, roestig hakmes, dat zo nu en dan werd opgenomen en waarmee vervaarlijke, zwaaiende bewegingen werden gemaakt. Achter de zwarte toga's van de leden van de rechterlijke macht en die van de balie drie, op stoelen zittende jongemannen, die geen woord met elkaar wisselden en strak voor zich uitstaarden. Daar weer achter de met handboeien klaar staande bewakers en een muisstil, zich de hals rekkend publiek. Het was een onvergetelijk beeld uit de Utrechtse rechtszaal, waar gister middag de derde zittingsdag van de Baarnse moordzaak ten einde kwam. Voor 't eerst zaten de verdachten: de negentienjarige Henny W., de twintig jarige Boudewyn H. en diens broer, de achttienjarige Ewout H., gedrieën voor het rechtscollege, dat tot taak heeft de in 1959 gepleegde moord op de toen veertienjarige Theo Mastwijk binnen het kader van het strafrecht te wreken. Henny W. is maandag gehoord, Boude wijn H. dinsdag en Ewout H. gisteren. Vandaag zou het gecomplotteerd hebben, de trio als geituige in eikaars zaken wor den gehoord, wat, naar verwacht wordt, nogal wat vuurwerk van de zyde van de verdedigers te zien zal geven. Liegt en Nu drie dagen doorzagen en trekken, is wel gebleken dat de juiste toedracht van zaken van de moord op Theo Mastwijk niet vrijwillig uit de mond van de ver dachten zal komen. Er is gelogen en gedraaid, zonder dat één van de drie kon worden vastgepind. Henny W. geeft Bou dewijn H. de schuld. Boudewijn H. doet hetzelfde tegenover Henny W. Ewout H., die op de uitkijk zou hebben gestaan, na dat hij de put geopend had, waarin het lichaam van het slachtoffer gedurende ruim twee jaar verdween, en tevens een zak ongebluste kalk had klaargezet, pro. beert in alles wat hij zegt Boudewijn te dekken. Voor zijn broer belastende ver klaringen, welke hij ten overstaan van de rechter-commissaris had afgelegd, trok hy gisteren zonder meer in. Duistere punten blijven vooralsnog wie met het hakmes heeft geslagen en wie het lichaam van Theo Mastwyk in de stapel- put heeft laten zakken. Henny W. zegt dat Boudewyn H. dit heeft gedaan, Bou dewyn H. precies het omgekeerde. Niet helemaal duister, maar in ieder geval ook niet helder, is het aandeel, dat ieder der verdachten in het opmaken der moord plannen heeft gehad. De zenuwartsen, die thans gehoord zijn. komen tot eensluidende verklaringen ten aanzien van de geestelijke gezondheid van het trio. Stuk voor stuk zijn de verdach ten in verminderde mate toerekenings vatbaar verklaard, waarbij voor de één meer motieven zijn aangevoerd dan voor de ander. Eenzelfde eensgezindheid heerst er op het stuk van het leiderschap van de groep, waartoe het drietal eens heeft be hoord. Van een duidelyke overheersing van één figuur zou nooit sprake zyn ge weest. De één vulde de ander in het kwa. de aan, waarbij van compensatie ten op zichte van elkaar kon worden gesproken. Dubieus De vragen en antwoorden tijdens het verhoor door de rechtbank hebben een overigens dubieus licht op de karakters en het normbesef van de verdachten ge worpen. Henny W. is de gisse, praktisch inge stelde jongen, die met een huiveringwek kende gevoelloosheid over de meest gru welijke details van de moord kan spre ken. waarby hij slaat te gebaren en te betogen, alsof het om een zaak gaat, die geheel buiten hem om heeft gespeeld. Boudewyin H. is de met een brute kracht uitgeruste dromer, die geïsoleerd tegenover de buitenwereld staat, en die de moord, waarbij hy zo nauw betrokken is geweest, zodanig in zyn onderbewust- zyn heeft teruggedrongen dat hij kan si muleren, zonder te behoeven acteren. Ewout H. heeft iets van z'n broer Bou dewyn. maar is uitdagender en (voor zyn leeftijd) geraffineerder. Dr. J. Zeldenrust, de bekende patha loog-anatoom, haalde gisteren uit een kartonnen doos een mensenschedel te voorschijn, waarop hij de beschadigingen, welke hy op de schedel van Theo Mast wyk gevonden had. met rood krijt had aangegeven. De beschadigingen, vier stuks, deden hem veronderstellen dat de jongen met een zwaar voorwerp krachtig op het hoofd geslagen was. Het hem ge toonde hakmes kon volgens hem zeker he) gebruikte slag wapen zyn hoewel er in één geval van een steekwond moest worden gesproken. Op vragen van de onderscheidene verde digers mr. Francois Pauwels voor Hen. ny W., mr. Joh. K. M. Mathuizen voor Boudewijn H. en mr. H. C. Dietz voor Ewout H. of de geconstateerde ver wondingen in de put konden zyn ont staan, antwoordde dr. Zeldenrust ontken nend. Zeker was in ieder geval dat er bloed had gevloeid, omdat er verschillen, de, grote aders waren geraakt (alle ver dachten ontkennen dat ze bloed hebben gezien). De patholoog-anatoom achtte de kans groot dat Theo Mastwijk pas in de put de dood gevonden heeft. In bewusteloze toe stand gezien de aard vain de verwon dingen zou hy daarheen zyn gesleept. Toen hij, met het hoofd naar beneden, met ongebluste kalk en water overdekt werd, zou hy aan een shocktoestand over leden kunnen zyn. „In theorie" Van de drie verdachten had alleen' Henny W. vragen. Met een opnieuw hui veringwekkend aandoend gevoel voor de tail vroeg hy dr. Zeldenrust, of deze had kunnen constateren, of het „in theorie" mogelyk was dat de poging tot strangu latie en het onmiddellijk daarna neer slaan met een hakmes door een en dezelf de persoon had kunnen worden ver richt (zoals uit het verhoor is gebleken, geeft verdachte alleen zijn aandeel in de mislukte wurgingsgeschiedenis toe). „Dat is zeer goed mogelyk", antwoord de de patholoog-anatoom koel. De gecombineerde middagzitting werd daarna geschorst om door te gaan met de zaak-Ewout H., waarin alleen nog de Utrechtse zenuwarts dr. H. J. Hage- meyer moest worden gehoord. Op herhaalde vragen van pres. mr J. Gys- man hoe de verdachten elkaar onderling beïnvloed hadden, kon de laatste geen antwoord geven, althans niet in concrete zin. Hij vergeleek het drietal met het raderwerk van een klok. dat er - in z'_ geheel voor zorgt dat het twaalf uur slaat Ten aanzien van Ewout H. moest vol gens de psychiater eveneens een onvoor waardelijke terbesdiikkingstelling wor den geadviseerd. Dit geschiedde echter niet op grond van overwegingen, welke de openbare orde en de veiligheid betrof fen, doch op grond van reciasseningsmo- gelijkheden. (in het uitgebrachte reclas- seringsrapport staat o.m. dat verdachte 't best in de inrichting Zandwijk te Amers foort kan worden opgenomen, waar jon gens en meisjes met aapassingsmoeilijk- heden worden opgevoed). Dr. Hagemeijer stelde nog dat, wat Ewout H. betreft, de puberteit een gro te rol heeft gespeeld. Hij noemde dit echter een factor van voorbijgaande aard. Hij kon uiteraard niet stellen dat verdachte nooit meer bij een delict be trokken zou worden, maar dat hij een gevaar voor de maatschappij beteken de, leek hem toch niet aannemelijk. De voetstappen U het verhoor van Ewout H. zelf, ging de president vooral in op het punt van de gehoorde voetstappen. President: „Hoe klonken die voetstap pen Verdachte: „Regelmatig, van iemand, die snel liep". President: „Hoorde je ze voor of na de doffe slagen?" Verdachte: „Dat weet ik niet meer". President: „Blyf je erby dat je ze ge hoord hebt?" Verdachte: „Jazeker". Ewout had „achter" ook verwarde ge luiden gehoord. Geen gegil of geroep echter. President: „Wat heeft Henny W. ge zegd, toen hy langs je naar het huis liep Verdachte: „Dat de wurgingspoging mislukt was en dat hy Theo M. de her sens had ingeslagen". President: „Heeft hU gezegd dat hy het gedaan had 7" Verdachte: „Beslist ja". President: „Zei Boudewyn toen: hou je smoel?" Verdachte: „Heb ik niet gehoord' President: „Je weet het zeker dat Hen ny W. het gezegd heeft?" Verdachte: „Ja, hy heeft het later nog eens bevestigd". President: „Heeft hy niets gezegd over een hakmes, of over de manier, waarop het lyk in de put is geduwd Verdachte: „Nee". Ewout verklaarde dat er geen gesprek tussen hem en BoudewUn had plaatsge vonden. Ieder was direct na de moord naar de eigen kamer gegaan. De afspraak om de put weer te openen en beter at te dekken, werd pas de volgende morgen vroeg gemaakt. DuidelUk stelde hy, niet goed te weten, hoe de moord in zUn werk is gegaan. President: „Heb je bloed gezien de volgende dag?" Verdachte: „Nee, maar op dat hakblok zit altyd bloed". President: „Dus je hebt wel bloed ge zien". Verdachte: „Er zit altyd bloed op. Dat is in het hout getrokken". Toen verdachte zUn broer BoudewUn had gevraagd hoe alles in zijn werk was gegaan hU deed dat de volgende mor gen bU de put snauwde de laatste hem af. zeggende dat hU zUn mond moest houden. Ewout wist alleen dat Hennv W. hem een keer bevestigd had dat hU de moord had gepleegd. Het laatste her haalde hU tot driemaal toe. Mr. Bieger. een van de rechters: „Was het onderduiken van Theo een avontuur voor je? Je interesseerde je nogal voor oorlogsgeschiedenis. Het idee van die on gebluste kalk had je uit een oorlogsfilm". Verdachte: „Het was geen avontuur". Toen de put in oktober 1961 ruim twee jaar na de moord dus voor het aanleggen van een waterleiding werd ge opend, wist Ewout H. dit een dag van tevoren. Hy deed er echter niets aan, ook al kon hy er zeker van zUn dait de stoffelyke restén van Theo Mastwyk ont dekt zouden worden. Van het begin tot het einde was hy bU de graafwerkzaam heden gebleven. „Ik kon niet anders", zei hU vanmor gen. „Ik kon niet bUjven zitten". Verdachte kon niet zeggen dat hy zich opgelucht voelde, toen het skelet in de put werd aangetroffen. Toen de officier wilde weten van Ewout H. waarom BoudewUn tegen het plan was Theo Mastwijk te vermoorden, antwoordde verdachte: „Boudewyn zei niet veeL Daar heb ik het uit opge maakt". Officier: „Hy is over het algemeen geen drukke prater. Maar hU heeft je toch wel omgepraat". Verdachte: „Hy is misschien later zeil omgedraaid". Het wurgplan Op een vraag van de officier, wie het wurgplan geopperd heeft, antwoordde Ewout H. nogmaals: „Ik neem aan dat Henny W. dat heeft gedaan, maar ik kan me vergissen". Officier: „Wel een radicale vergissing. Op 13 oktober 1961 heb je verklaard dat je het zelf bent geweest". Verdachte: „Ik kan niet tegen verho ren. Ik voelde me altijd zeer benauwd". Officier: „Wil dat zeggen dat alles wat Je hier zegt, waardeloos is Verdachte haalde de schouders op. Toen mr. Van DUken bleef aandringen op het punt van het initiatief van het wurgplan verklaarde hU: „Ik weet het niet zeker". Ewout H. wilde de mogelijkheid open laten dat BoudewUn met de yzeren staaf heeft staan zwaaien, maar herinneren kon hy het zich niet meer. Hetzelfde gold voor de „gen.erale repetitie" met het waslyntje, waarover hij tijdens het vooronderzoek overigens bijzonder dui delyke verklaringen heeft afgelegd. Verdachte (zuchtend): „Het gaat in je hoofd draaien. Het is allemaal zo ver ward, die verhoren. Je weet niet meer hoe het allemaal zit Je gaat het een met het ander associëren". Op een vraag van zyn verdediger bracht Ewout H. naar voren dat het een „smoesje" was op wach/t te gaan staan. Hij zou niet aan de moord hebben wil len deelnemen. Toen Ewout H. beweerde niet begrepen te hebben wat er ging gebeuren, rea geerde de officier byzonder scherp: „Dat moet je begrepen hebben. De plannen waren gemaakt. Het graf lag open". De getuigen dezelfde die maandag en dinsdag voor de rechtbank gehoord waren handhaafden hun verklaringen. De uitslagen van de woensdag ln Engeland gespeelde wedstrUden lulden: Halve finale cup (eerste wedstrijd): Birmingham City-Bury 3—2. Competitie: Eerste divisie: Tottenham Hotspur-Leyton Orient 2—0. Tweede divisie: Chelsea-Derby County 31, Newcastle United-Grimsby Town 00. Stoke City-Swansea Town 20. Britse studenten sterker dan Nederlandse collega's Het Ned. studentenelftal heeft woens dag een 02 nederlaag geleden tegen hun Britse collega's. Bij rust was de stand van deze ontmoeting door een doel punt van Farr 0—1 in het voordeel van de Britten. In de tweede helft stelde Mulgrew drie minuten voor het einde de zege veilig: 0—2. Voetbal Het Braziliaanse voetbal elftal, dat in 1962 in Chili het wereld kampioenschap veroverde, is uitgescha keld voor de Zuidamerikaanse titel. In het toernooi heeft Brazilië reeds een wedstrijd verloren en woensdag in Co- chabamba kwam het tegen Equador niet verder dan een gelukspel: 2—2, Para guay won met 4—1 van Peru. Voetbal In het toernooi om de Eur. beker voor landenteams zegevierde woensdagmiddag in Istanboel het Itali aanse elftal met 1—0 over Turkije Bil rust was de stand 0—0. De eerste wed strijd, in Rome gespeeld, eindigde in een 6—0 zege voor de Italianen, die zich hiermee hebben geplaatst voor de acht ste finales, waarin zij Rusland ontmoeten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5