Nieuwe Leidse Meisjes-H.B.S. rond 4 miljoen gulden kost Jubileumshow V. D. in lentestemming Goed toneelspel in een weinig hoopvol stuk van Ustinov Agenda voor Leiden en Den Haag Penseel vergroot Eindsprint in Schouwburg 395.- NIEUWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 28 MAART 1963 Donderdag: Schouwburg, 8 uur: Haagsche Comedie met „Eindsprint", van Peter Ustinov, voor K- en O. Van der Heijden, 8 uur: Jaarvergade ring vereniging „Koninginnedag". Geref. Kerk, Oude Vest, 8 uur: Jubi- leumuitvoering Geref. kerkkoor o.l.v. C. Hanegraaff, met solisten. I Zomerzorg, 8 uur: Vola. Shell-film- avond. j Boshuis, 8 uur: Jaarvergadering Chris- I tenvrouwen-Zuidwest. Vroom Dreesmann, 10.15, 11.30, 3 en 4.15 uur: Lente-modeflifsen. Herenkledingmagazijn Penseel, Haarl. straat, 25 uur: Receptie t.g.v. ingebruik neming nieuwe etage. Oegstgeest, Het Witte Huis, 8 u. I Jaarvergadering C.H.-kiesvereniging, i Oegstgeest, Patronaatsgebouw,730 I uur{ Prop. feestavond tbc-vereniging „Jong en Jolig". Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uurc Haagsche Comedie met „Don Gil met de groene broek". Gebouw K. en W.t 8 uuri Wiener j Sangerknaben. West-End theeter. 8 uur: Toon Hermans in One Man Show. Döjgentia, 8 uur: Trio RaKano d'Archi. Vrijdag Schouwburg, T.30 uur:" Albert Vogel over Couperus, voor middelbare scho lieren (K. en OJ tidwinaschool, liammenschansweg 6, 8 uuw Contactcommissie Kinderbescher ming, dar. J. van der Grient over: „De alcoholist, zijn ondergang of herstel", I met film „Café Paradis". Ulo Zuidwest, 7.45 uur: Ouderavond j Chr. Nat. school Obrechtstraat, In den vergulden Turk, 10 uur v.m.: I Opening Vebo-Paasveetentoonstelling. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Tocht naar het duister" (ab Op Gouden Wiekan, 8.15 uur: Toneel groep Studio met „Een geboren leuge naar". Oegstgees t; Irene 8 uur, lezing met lichtbeelden door de heer E. Guljé over het tweede Vaticaanse Concilie. Zaterdag Stadsgehooreaal, 8 uur: Uitvoering da- mesgymnastiek- en atletiekvereniging j „Brunhilde". I Antoniusclubhuis, 8 uur: Cabaretpro gramma Smit Röntgen Ontspanningsver- 1 eniging. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „De zaak Howard". Gebouw K. en W„ 8.15 uur: Concert gebouworkest o.Lv. Eugen Jochum m.m.v. Nan Marriman, alt, en Ernrt Haeflinger, tenor. Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen apotheek Henüngh en Blanken, Hoge- i woerd 171, tel, 20502. Deze apotheek neemt ook de dienst waar van apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp. I Films Casino (0.30, T en 9.15 uur): Jacht op ontvoerde vrouwen (14 jaar). Lido 0.30,7 en 9.15 uur): Als twee Lubto* f2.30, 7 en 9.15 uur): Verrader druppels water (14 jaar) in opdraoht (14 jaar) Re* (7.15 en 9.15 uur)Maciste - overwinnaar M.4 jaar); donderdag: Liefde 1 die duur worot betaald. Studio (2.30, 7 en 9,15 uur): Hart tegen hart (19 jaar) Trianon (2 en T.30 uur): Gejaagd door de wind (14 jaar) Films van vrijdag af Casino ffi-50, 1 en 9;1S uur)Fanny (14 jaar). Lido (2.30, T en 9Jl<5 uur>: Als twee druppels water 014 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.1'5 uur): De onover winnelijke gladiator (14 jaar). Rex (2.30, 7:15 en 9.15 uur): Vernieti- gmgs-commando (10.jaar); donderdag: Onteerd moederschap. Studio (250. 7 en 9.15 uur): Léon Mo rin, priester (18 jaar). Trianon (2 en 750 uur): Gejaagd door ie wind 014 jaar). /N de lunchroom van V. en D. werden gisteren de jübileum-lentemode- flitsen gehouden. De show, door een viertal mannequins verzorgd, opende heel toepasselijk met een japon die afkomstig had kunnen zijn van de eerste modeflits van V. en D., nu zestig jaar geleden. Een romantisch rozerood gewaad uit de jaren rond 1900, waarhij de hoed met grote rode rozen de stijl uit die tijd duidelijk weergaf. TNIRECTIE, docenten en leerlingen van de gemeentelijke H.B.S. voor Meisjes krijgen volgende week aan de Kagerstraat de beschikking over een school, waarop zij met alle recht zeer trots kunnen zijn. Een modelschool tot in de details, waartegen het uitgewoonde gebouw aan de Garenmarkt wel heel armzalig afsteekt. De bouwsom is er dan ook naar: rond vier miljoen gulden (inclusief de ophoging van het terrein). De aan- neemsom was ongeveer 1,8 miljoen (inclusief het bedrag voor de ruw bouw van het onder de gymnastiekzaal gelegen instructiebad), de afbouw van het bad kostte 85.000, het had in zijn geheel f 450.000, voor het meu bilair van de school moest 220.000 worden uitgetrokken en voor leer middelen nog eens 67.000. De architect was ir. T. K. J. Koch, architect vaö de gemeente Leiden, die hiermee een representatieve schepping op zijn naam heeft gebracht. ten. Ir. Koch heeft daarmee echter re kening gehouden. Er kunnen nog drie leslokalen worden bijgebouwd. Op onze vraag aan de heer Koch, of hij het gevoel heeft dat hij zich met dit project heeft kunnen „uit leven". antwoordde hij bevestigend. Er waren nog wel beperkingen, maar voor veel verivierf hij, vaak na lang durige besprekingen, de toestemming van „Den Haag". Hij wist dan on'k steeds de wenselijkheid van bepaalde onderdelen aan te tonen. Als de directrice zelf moet de heer Koch Wel weten, wat er bij ait onder wijs aan meisjes alzo komt kijken. Alle facetten komen in zijn schepping tot hun recht. Dat is vanzelfsprekend in de eerste plaats te danken aan het intensieve overleg tussen de directie, zijn dienst en onderwijsafdelingen, maar zeker ook aan zijn persoonlijke oriëntatie op de eisen en desiderata van dit onderwijs. In ons blad van volgende week maan dag hopen wij op de onderdelen van het gebouw terug te komen. De directrice van de school, mevrouw H. A. M. Nijweide-Vintges, is van me ning, dat haar school, al verandert er niets in het onderwijs zelf, een nieuw tijdperk Ingaat „Wij hopen de gezellige, intieme sfeer van de oude school wel mee te nemen, maar verder zullen wij ons moeten leren aanpassen aan een totaal nieuwe omgeving en situatie. Deze ruimten bieden zoveel andere moge lijkheden, dat wij echt nog niet hele maal kunnen overzien hoe het onder wijs en alles wat daarmee samenhangt straks gaat verlopenEr zijn bijvoor beeld ook tal van nieuwe hulpmidde len. Zij zullen 'alle in ons onderwijs moeten worden geïntegreerd. Wij zijn zo verbonden met de geringe moge lijkheden die het oude gebouw bood, dat deze geweldige verandering een nieuwe instelling van ons vraagt, zo wel van directie en docenten als van de leerlingen". Afdoend uit de zorgen TN JUNI 1881 werd de H.B.S. met 46 leerlingen opgericht. Er werd les gegeven In de lagere school aan de Bo termarkt. Twee jaar later werd het ge bouw Garenmarkt geopend dat bestemd was voor 100 leerlingen. Onder het direc toraat van mej. drs. Van Hoorn en mej. drs. Van der Vliet nam het aantal leer lingen voortdurend toe. De school werd dan ook verscheidene malen uitgebreid en verbouwd. Maar de zijvleugel, de tweede verdieping en d£ twee nood- lokalen op de binnenplaats brachten de H.B.S. niet definitief uit de moeilijkhe den. In 1959 kwam de toestemming af voor de bouw van een nieuwe school. Voor jaar 1960 sloeg mej. Van der Vliet de eerste paal. Het nieuwe gebouw is be doeld voor ongeveer 500 leerlingen. Nu zijn er al 460, zodat men binnen afzien bare tijd weer omhoog zou kunnen zit- iiiiiiiiiiiüriüiiiiiiüii' Op 11 april gaat het instructiebad onder het gymnastieklokaal van de Meisjes-H.B.S. open. Dat zal een op luchting zijn voor alleen in Leiden wie het zwemmen ter harte gaat. Niet alleen kunnen verenigingen er in de avonduren gebruik van maken (er is een speciale ingang voor) maar ook zal het zwemonderricht aan de school jeugd nu aanmerkelijk worden ge in tensiveerd. Foto N. van der Horst. Het feestprogramma De Louise de Coligny-H.B.S. zal op 1 april om half drie door de commissaris van de Koningin, mr. J. Klaasesz, wor den geopend. Het bestuur van de Bond van Oud-leerlingen, „De Garenmarkt". zal namens de oud-leerlingen en oud docenten gebrandschilderde ramen voor de aula aanbieden, vervaardigd door mej. G. Kristensen, oud-leerlinge van de school. Het bestuur van de ouderver eniging schenkt namens de ouders een piano. Er zijn tentoonstellingen ingericht, er zullen volksdansen worden uitge voerd en men zal een film over het leven in de oude school kunnen zien. Daaraan zijn vele maanden van voorbereiding voorafgegaan. De directie uitte tegen over on6 haar bewondering voor wat de docenten in dit opzicht hebben gedaan. Op 2 april gaan alle leerlingen met hun docenten in optocht onder bege leiding van de Politiemuziek van het gebouw Garenmarkt naar de nieuwe school, via de Breestraat. Vertrek Garenmarkt omstreeks 9 uur. Na aankomst aan de school wordt namens het docentenkorps een schoolvlag aan geboden. Als de leerlingen zijn ge- tracteerd, zullen docenten een bewer king van Shakespeare's „Comedy ol errors" (Het spel der Vergissingen) voor de leerlingen opvoeren. Op 3 april is er 's middags een feeste- De Louise de Coligny-H.B.S. aan het verlengde van de Ka gerstraat te Leiden. De ont werper is de plaatselijke ge meente-architect. ir. Koch (in zet foto). Rechts op de voor grond het gymnastieklokaal met daaronder het instructie bad. De aula en het gehele in gangsgedeelte vormen de ver binding tussen de beide vleu gels van het gebouw. Op het open terrein op de voorgrond zal een grote tuin met vijver worden aangelegd. De goud vissen voor de vijver zijn al geschonken. Links is nog een vleugel te zien van het in aan bouw zijnde Diaconessenhuis. Op de achtergrond het sport veldencomplex van de Kikker polder, waarvan de leerlingen van de Meisjes-H.B.S. ook ge bruik zullen maken, evenals van het in deze polder langs de Haarlemmervaart aangeleg de heempark (voor de plant- kundelessen). Foto N. van der Horst. lijke ontvangst van oud-leerlingen en oud-docenten. Vierhonderd gasten wor den daarbij verwacht 's Avonds heeft de eerste opvoering van „Wy maken een opera" van Benjamin Britten plaats door leerlingen van de school. Regie ey mu zikale leiding berusten bij docenten. Deze opvoering is voor genodigden. De opera zal op 4 en 5 april voor ouders en leerlingen worden uitgevoerd. Op zaterdag 6 april is er 's middags een Lezing over reis langs kruisvaarderssteden Dr. R. B. C. Huygens uit Amersfoort sprak gisteravond in het Leidse acade miegebouw over ,.Een reis langs kruis vaarderssteden en burchten in het jaar 1217". Hij deed dit op uitnodiging van: het Ned. Instituut voor het Nabije Oosten, de „Organisatie van de studenten in de geschiedenis te Leiden" en de „Vereeni- ging voor antieke beschaving" Dr. Huygens had als uitgangspunt voor de door hem gemaakte reis genomen een brief van een zekere bisschop Jacob, die in 1217 dezelfde reis maakte. Deze bis schop had toen tijdens zijn gehele route een beschemend escorte nodig, waaruit wel bleek, aldus spr., dat de kruisvaar ders omstreeks die tijd bepaald niet meer vast in het zadel zaten. Dr. Huygens ver toonde - een groot aantal door hem ge maakte dia's die een indruk gaven van wait e: nu nog is terug te vinden van de versterkingen der kruisvaarders. Bij Penseel aan de Haarlemmerstraat recipieerden vanmiddag de heren A. B. Penseel en D. Kuiper ter gelegenheid van de heropening van de zaak, die met het betrekken van de verdieping bij de verkoopruimte een aanmerkelijke uit breiding heeft ondergaan,. Vroeger was de verdieping woonruimte, Daar zijn nu ook gekomen een vertrek voor het per soneel, een directiekamer en een atelier. De zaak is meer dan tweemaal zo groot geworden, wat de verkoop uiter aard ten goede komt, alsook de sortering die eveneens werd uitgebreid. Al met al heeft de verbouwing een klein jaar ge duurd. Als attractié heeft Penseel in de zaak een gesloten televisiecirouit laten maken waardoor men vóór de etalage staande kan zien wat er in de nieuwe verkoop ruimte gebeurt. Een blijvend nieuwtje kan dat echter niet zijn, omdat de ver koop dan te veel zou worden gestoord Voor de heropening van deze bijna honderd jaar oude zaak bestond veel belangstelling. ontvangst van de ouders van leerlingen, 's Avonds wordt in de aula een groot bal gegeven ter gelegenheid van het gouden jubileum van de schoolclub „Ende dis- pereert Niet". Enige docenten hebben een gedenk boek samengesteld. Medewerking hier aan verleenden de inspectrice voor het v.h.m.o., mej. drs. H. van der Vliet, oud directrices. oud-docenten, docenten, oud leerlingen en leerlingen. Het boek geeft een indruk van de veelzijdigheid van de H.B.S.- en M.M.S.-opleiding. Na de paasvakantie zullen de hoofden van de lagere scholen waarvan leerlin gen hun opleiding aan de Meisjes-H.B.S. voortzetten, het gebouw op een woens dagmiddag kunnen bezichtigen. Iets van die romantiek zien we deze lente tenug in de blouses: een overdaad van ruches, langs de hals, langs de mou wen en langs de sluiting van het voor pand. Heel vrouwelijk stonden dan ook de azuurblauwe shantung blouse en een poulardzijden pied-de-poule blouse ge dragen op een zwarte pantalon. De regenmantels volgden de mode op de voet: sommige exemplaren hadden een cape, die men desgewenst ook thuis kan laten. Bij een aparte regenmantel in pied. de-poule desisin werd een wonderlijke muts met klep gedragen, die deed denken aan de ijsmuts en van schaatsenrijders. De paraplu's waren origineel van dessin, het rozienmotief is erg modern. Sommige exemplaren riepen herinneringen op aan de parasol met geschulpte rand. Voorjaarsachtig was de altijd draag bare combinatie wit-manine. De japon netjes in deze kleuren waren origineel. Er was er één met witte zij panden, een ander jurkje had een half wit, half blauw voor- en achterpand. Sluikval lende man tels en complets kleden altijd nog het slankst af. De donkergrijze trois-pièces met blouse in grijs met cyclaamkleurige nop was hier een voorbeeld van. Opval lend waren de tricot deux-pièces van een bekend buitenlands modehuis door de coupe en modedétails. Rokken De zomerjaponnen hebben nagenoeg geen wijde rokken en zijn over het al- C.H.U. Leiden vergadert in gebouw Levendaal Dinsdag wordt in wijkgebouw Leven daal om 8 uur een ledenvergadering van de Christelijk Historische Unie, afdeling Leiden, gehouden. Behalve huishoude lijke zaken en declamaties van enkele leden staan op het programma voor drachten over de onderwerpen: „De C.H.U. tussen gisteren en morgen" en „Leiding en misleiding". Over het eerste onderwerp hoopt de heer B. Buddingh uit Rijswijk, hoofd van een school, redacteur van het C. H. Dagblad en voorzitter van de C. H. Journalistenkring, te spreken. Voor het tweede onderwerp is uitge nodigd jhr. W. H. de Savornin Lohman uit Den Haag, lt.—kolonel by de Ge nerale Staf en lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland. gemeen mouwloos. Van zuiver zijde wai er een model la Dior in crème met zwarte noppen. Zwart-wit bedrukte stof In abstracte dessins is deze zomer favo riet. Een apart ensemble vormde de cape waaronder een zwart japonnetje werd gedragen. Het japonnetje werd gecomple teerd door een zwart-wit gedessineerd hesje. Voor een feestelijk avondje was er een snoezig complot van azuurblauw met groen gebloemde nylon cloqué. Over het simpele mouwloze japonnetje werd een sluikvallende mantiél van dezelfde stof mot grote zijspliititen gedragen. Steeds meer verdringt de cocktailjapon de lange avondjapon. V. cn D. handhaaf de de traditie met de presentatie van een drietal tot de voet reikende japonnen. Heel apart was de zachtgroene japon naar het model van Lanvin, uitgevoerd In zand crêpe. De asymmetrische drape- ring, de van de schouder afhangende sleep en de mooie halslyn maakten van deze japon een chic geheel. Een kanten bruidsjapon in medaillon motief met sleep besloot deze lenteflits. Toelichting op Matthaus Passion in Marekerk Zondagavond om 7 uur hoopt dr. P. L. Schoonheim in een Open Deurdienst in de Marekerk een toelichting te ge- ven op de Matthaus Passion van Joh. Seb. Bacb, Daarbij zal voornamelijk worden ge wezen op het getuigende karakter van de Matthaus Passion. Aansluitend bij een hoofdgedachte van het koorwerk, waarmee Bach opent, is als thema van deze dienst aangekondigd: Evangelie van het Lam. De toelichting door dr. P. L. Schoonheim zal door weergave van enkele fragmenten worden geïllustreerd. Het liederenblad dat bij het binnen komen aan de bezoekers wordt uitge reikt, bevat koralen uit de Matthaus Passion op Nederlandse tekst, zoals deze in de gezangenbundel van de Hervorm de Kerk voorkomen. Alle plaatsen in de kerk zijn vrij. Er zijn medewerkers om de bezoekers des gewenst een plaats te wyzen of in te lichten. Er wordt geen toegangsprijs geheven, wel zijn er collecten ten bate van de Kerk en van het Open Deurwerk. JN ALLE schouwburgen ter wereld kregen op de avond van 27 maart ter gelegenheid van de tweede wereldtheaterdag de bezoekers de interna tionale boodschap, geschreven door Arthur Miller. Wie deze auteur kent, zal het niet verwonderen dat zij vrij pessimistisch is. In Millers stukken klinkt ivanhoop door en in deze boodschap zegt hij, dat wij getuigen zijn van wanhoop op het toneel, maar dat we toch een heel klein beetje vrij zijn. Miller eindigt zijn boodschap met: „misschien is de tijd nabij voor het toneel van de wil, het drama dat wortelt in dat hele kleine beetje vrij heid, dat niettemin de mens wonderen heeft doen verrichten op aarde, zijn hand op de sterren heeft gelegd en ons bijeengeroepen heeft om te delen in de hoop voor de mensheid". Pijlen- en katapultmisère Bij de Leidse politie komen steeds meer klachten binnen van mensen die last hebben ondervonden van de huidige rage der Leidse jeugd: het schieten met katapulten en met pijl en boog. In het laatste geval zijn de pijlen soms van een spijker of ander scherp voorwerp voor zien. Brandje bij L.B.F. In een pand van de L.B.F. aan de Ma re brak gisteren brand uit. De brand weer bluste het vuur met de nevelspuit. Een partij beschuit ging verloren. Zo kan (het toneel bevrijdend werken. Met die hoop en dus ook met die be rijding is het in het stuk „Eindsprint", geschreven door Peter Ustinov en gis teravond voor K. en O. opgevoerd door „De Haagsche Comedie" niet zo best. Ustinov schrijft vlotte, maar soms lange dialogen. Hij maakt geestige opmerkin gen die meer werken als een geestigheid in een cabarettekst dan als een door dringende humor in de tekst van een toneelstuk. Het is de geschiedenis van een 80- jarige schrijver, Sam, die geconfronteerd wordt met Sam in de leeftijden van 60, 40 en 20 jaar. Deze gang van zaken paste Ustinov ook toe in zijn stuk „The Ban bury Nose" dat het motto van Kierke gaard meekreeg: het leven kan slechts terugziend begrepen worden, maar voor uitziende moet het worden geleefd. Deze, voor ons gevoelen niet zo heel veel zeg gende waarheid, ligt ook ten grondslag aan dit stuk. Het bezwaar dat we tegen deze stel ling hebben, is ook één van de bezwa ren tegen het stuk. Het stuk verdeelt het leven namelijk in twee stukken: het verleden en de toekomst. Het heden als het punt waar verleden en toekomst sa menkomen. wordt praktisch uitgescha keld. En juist in dat heden kan r met de opgedane ervaringen trachten de weg in de toekomst uit te zetten. Een ander bezwaar Is gelegen in het feit dat Ustinov alleen goed typen kar. beschrijven, maar geen karakters kan maken. Al die jongere Sams zijn niet de oude Sam met de kenmerken van de leertijden 60. 40 en 20 jaar. Het zijn ty pen die alleen een zeer cynische kijk op het huwelijk gemeen hébben. En dat be hoeft niet noodzakelijk aan één persoon eigen te zijn. Bovendien wordt de spanning die in de retrospectieve, losse scènes kon zit ten, weggenomen doordat „ouwe Sam" te voren de afloop vertelt. Een erg gelukkige keus van Bob de Lange, die het stuk uitstekend regisseer de, kunnen we het niet vinden. Zelf speelde hij de oude Sam voortreffelijk en ontroerender dan Ustinov hem schreef. Ook Anny de Lange speelde de rol van Stella op verschillende leeftijden bijzon der expressief. Leo de Hartogh, Carl van der Plas en Vier maal Sam Linsdale. V.l.n.r. veertig jaar oud (Carl v. d. Plas), in bed als tachtigjarige (Bob de Lange), zestig jaar oud (Leo de Hartogh) en als twintigjarige jongeling (Wim van Rooij). Dit alles in Eindsprint van Peter Ustinov. Wim de Rooy als de jongere Sams ty peerden goed, maar het bleef maakwerk, evenals de vaderrol, Eindsprint, gespeeld door Gijsbert Tersteeg. Paula Petri liet t, dat ze de verleidelijke vrouw op verschillende manieren kan spelen en beide malen juist van toon. Door te snel en niet genuanceerd ge noeg spreken ging nogal wat tekst ver loren. A. C. Bouwman. de moderne Zig-Zag naaimachine fantastisch...! K.m kijken ..%'lfe°k 2

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 3