NIEUWE AANVOER Het grote sterven „Protestants Nederland" viert 40 jarig bestaan Verblijdende resultaten uit zendingsactie in Iran Kernreactor Petten over enige uren kritisch Sunkist Z.W.O. subsidieert uitgave over Joseph Kam ANDERZIJDS rozebotteljm... is zo gezond „Jaar van de evangelisatie1961 Vrijheid tot Concilie Rapport over leek gereed Sociale conferentie van remonstranten Een woord voor vandaag wem ft V.U. dagen 1963 in Arnhem prediking Apostel der Molukken Statuten van St. van den Arbeid herzien Beroepingswerk Schilderij van Rubin niet godslasterlijk 2 DONDERDAG 28 MA ART 1963 CHRISTUS' HEERSCHAPPIJ Dr. H. B. Kossen, remonstrants predikant te Zeist geeft „In de Waagschaal" een verklaring voor het onbevredigende karakter van het kernwapenrapport der her vormde synode. Het komt voort, aldus dr. Kossen uit een verkeerd theologisch uitgangspunt, het op een onbijbelse manier verstaan van Christus' heerschappij over de geschiedenis. Hij geeft op de ze mening de volgende toelichting: Christus' heerschappij over de geschiedenis is nog een .verborgen heerschappij. Daarom is het moge lijk om haar te ontkennen. Deze ontkenning kenmerkt de oude we reld. Zij. die Christus nochtans als Heer belijden, vormen tezamen de kerk. Als wij Christus als Heer be lijden. bedoelen wij daarmee dus zowel zijn heerschappij over de on gehoorzaamheid van hen. die Hem niet als zodanig erkennen, als ook zijn heerschappij over de gehoor zaamheid der christenen. In elk van beide gevallen heeft Christus' verborgen heerschappij echter een eigen karakter, zodat wij twee mo daliteiten in zijn verborgen heersen moeten onderscheiden. Christus' verborgen heerschappij over de gehoorzaamheid der kerk voltrekt zich aldus, dat Hij het werk van Gods reddende liefde, dat Hij zelf in zijn aardse optreden ten einde toe volbracht heeft, door middel van de kerk als zijn li chaam op aarde voortzet. Want zij, die zich onder zijn hoede en ge zag stellen, worden door Hem inge lijfd in zijn lichaam en daarmee dienstbaar gemaakt aan dat voort gaande werk van de reddende lief de Gods. Christus' verborgen heerschappij over de ongehoorzaamheid van hen, die Hem niet als Heer erkennen, blijkt zich niet anders te voltrekken dan die van Israels God naar het getuigenis van het Oude Testament. Daar lezen wij, dat Hij het kwaad in de wereld weliswaar nog niet wegdeed, maar het waar nodig in zijn dienst nam om het aldus ten goede aan te wenden, zonder dat het daarom ophield kwaad te zijn. In het machtsapparaat van de overheid wordt nl. de wraak, die zelf een fundamentele uiting van het kwaad is. naar Gods bedoeling gekanaliseerd en gelegaliseerd in dienst van de orde in de samenle ving. Dit providentieel bewind van Christus betreft zowel de onderling tegenstrijdige geldingsdrang van enkelingen en groepen binnen één staatsverband als ook de geldings drang van volkeren en staten ten opzichte van elkaar. Duidelijk is daarbij, dat dit dienstverband, waarin de overheden krachtens Christus' machtsaanvaarding over hemel en aarde gesteld zijn. hun toch nog de ruimte laat om zich tegen hun roeping te verzetten en zich althans tijdelijk aan de door Hem gestelde orde te onttrekken. Dr. Kossen vergelijkt hierna de beide modaliteiten van Christus' heerschappij. Dan blijkt, aldus ds. Kossen, onder andere dat zijn providentieel bewind gericht is op het bewaren van de ruimte, waarbinnen het verlossingswerk voortgang kan vinden. Dr. Kos sen vervolgt: Als hoofdbezwaar tegen het sy nodaal geschrift moet nu worden aangevoerd dat deze twee modali teiten niet duidelijk onderscheiden en daarom verward worden. Dit blijkt namelijk uit de vanzelfspre kende wijze, waarop het rapport ervan uitgaat, dat ook christenen medeverantwoordelijk zijn voor de instandhouding van rechtsorde en vrede. Deze verwarring gaat echter ten koste van Christus' verlossend heersen door middel van de kerk. daar een mens niet tegelijk in bei de modaliteiten van Christus' heer schappij kan worden ingeschakeld. Aan deze twee modaliteiten van Christus' verborgen heersen beant woordt nl. een dubbele moraal: één voor het gedrag van de chris tenen en één voor hen, die het over heidsgezag uitoefenen. Bij de éne zowel als bij de andere kunnen wij spreken van een christelijke moraal, daar ze beide bepaald worden door Christus' heerschappij. Toch is de christelijke moraal voor de gemeen te een andere dan de christelijke moraal voor de overheid, daar Christus' verborgen heerschappij over de gemeente zich naar wij zagen, anders voltrekt dan zijn ver borgen heersen over de overheden dezer wereld, die Hem niet als Heer erkennen. De moraal voor de chris tenen wordt nl. Inhoudelijk bepaald door de aard van Jezus' aardse op treden. Een leven naar déze mo raal mag de gemeente echter ver wachten noch vragen van, laat staan willen opleggen aan een wereld, die zich niet onder Christus' hoede en gezag stelt en daarom geen deel heeft aan de Geest, die het nieuwe leven in de navolging van Chris tus mogelijk maakt. Aangezien de 'overheden uitslui tend tot deze oude wereld beho ren, aldus dr. Kossen mag ook hun optreden dus niet gemeten worden aan de moraal, die voor de gemeente geldt. Dr. Kossen vervolgt: Omdat de overheden, naar het geloof der gemeente, echter door Christus onder zijn providentieel bewind gesteld zijn, kan er toch sprake zijn van een christelijke moraal voor de overheid en vinden wij in het Nieuwe Testament dan ook richtlijnen voor hun gedrag. Daar slechts de gemeente deze christelijke moraal voor de over heid kan kennen, is zij geroepen het optreden van de overheid cri- tisch te begeleiden en haar te waar schuwen, waar zij zich aan de or de van Christus' providentieel be wind dreigt te onttrekken. Het on derscheid tussen beiderlei christe lijke moraal komt bijv. scherp tot uiting, als Paulus in Rom. 12 de christenen oproept om zich niet te wreken, maar in Rom. 13 van de overheid kan verklaren, dat zij ge steld is tot toornende wreekster van hem, die kwaad bedrijft. De door ons geconstateerde ver warring tussen de beide modalitei ten van Christus' verborgen heer schappij in het synodaal rapport komt dus daarin tot uiting, dat het geen oog blijkt te hebben voor de ze dubbele christelijke moraal. Vol gens het rapport is er namelijk niets tegen dat christenen als ..die naren Gods" in de zin van Romei nen 13:6 fungeren daar de synode er blijkbaar stilzwijgend van uit gaat, dat de overheid van ons land een „christelijke" overheid is. Hoe wordt echter de situatie, wanneer de gemeente het onder scheid tussen beiderlei christelijke moraal niet negeert, haar leden zich uitsluitend aan de christelijke moraal voor de gemeente houden en haar leiding de overheid cri- tisch begeleidt vanuit haar kennis van de christelijke moraal voor de overheid. Dan zal zo'n gemeente in de huidige omstandigheden evenzeer haar ..neen" moeten spreken tegen het gebruik van atoomwapenen, als de synode dat gedaan heeft. Want dat blijft de grote verdienste van haar kernwa penrapport. Maar de gemeente zal van de overheid verwachten noch verlangen, dat zij op grond van dit „neen" prompt tot een eenzij dige atomaire ontwapening zal be sluiten. Want de gemeente verstaat, dat het principe van Christus' pro videntieel bewind over de overhe den daarin gelegen is, dat de gel dingsdrang der verschillende machten zó tegen elkaar wordt uit gebalanceerd, dat er een draaglijk evenwicht ontstaat en aldus een leefbaar bestaan mogelijk blijft. Herdenkingsdienst in Scheveningen Ter gelegenheid van het feit dat het in april aanstaande, 40 jaar geleden zal zijn dat de ver eniging .Protestants Nederland" werd opgericht zal er in de Oude Kerk te Scheveningen een open bare bijeenkomst gehouden wor den waar onder andere de enige nog dn leven zijnde oprichter van de vereniging, dr. K. H. E. Gravemeyer het woord zal voeren. De vereniging ..Protestants Nederland" wil door versterking van het protestants bewustzijn een dam opwerpen tegen de in Nederland sterk toenemende invloed van de Rooms-Katholieke kerk. De herdenkingsbijeenkomst die op 4 april 's avonds om 8 uur gehouden zal worden is voor iedere belangstellende toegankelijk. Behalve dr. Gravemeyer zullen ds. L. Lagerwey. hervormd pre dikant te Den Haag, ds. B. van Sme den, christelijk gereformeerd predikant te Amsterdam en ds. J. W. Verhey, ge reformeerd predikant (vrijgemaakt) te Den Haag het woord voeren. In oktober van het jaar van haar op richting (\923) verscheen het eerste nummer van het orgaan „De Klok", dat sinds 1951 onder de naam „Protes tants Nederland" verschijnt. Door mid del van dit orgaan tracht de vereni ging principiële voorlichting te geven over de verhouding Rome-Reformatie en wil zij door verbreiding van de re formatorische beginselen ten dienste staan van het protestantisme in Neder land. In de veertig jaren van haar bestaan heeft „Protestants Nederland" steun ge boden aan protestanten uit overwegend rooms-katholieke streken. Dit komt on der meer tot uiting in de jaarlijke van uit diverse plaatsen van ons land ge organiseerde autobussen naar de zoge naamde „Vlaamse bijbeldagen" te Ant werpen. Reeds vanaf de oprichting be strijdt de vereniging de onbeperkte vrij heid tot het houden van processies, waarop de Rooms Katholieke kerk ook in Nederland aanspraak wil doen gel den. (Advertentie) van Zwaardemaker f 1.65 NEEMT VAKER ZWAARDEMAKER Verse SUNKIST citroenen zijn overal weer volop verkrijgbaar. De coördinatie-commissie van het hui dige Vaticaanse Concilie heeft dezer dagen drie ontvverp-rapporten behan deld, twee van de commissie voor de bisschoppen en het bestuur der bisdom men en een van de commissie voor het lekenapostolaat. De coördinatie commissie heeft de beide commissies bedankt voor de snelle manier van wer ken. Dit zal er hopelijk toe leiden zo wordt door het persbureau van het concilie verklaard dat de tweede zit tingsperiode belangrijk vlotter zal ver lopen. Het rapport over het lekenapostolaat, het enige dat de voorbereidende com missie voor het begin van het concilie ingeleverd heeft, is door de concilie commissie voor het lekenapostolaat op nieuw bewerkt. Daarbij is het advies van een aantal leken ingeroepen. Het behandelt nu in sterk verkorte vorm de betrekkingen tussen hiërarchie en le ken, de samenwerking tussen verschil lende vormen van lekenapostolaat, de vorming en levensvoorwaarden van de gelovigen die in het lekenapostolaat werkzaam zijn en de verschillende ter reinen van het lekenapostolaat. Het tweede deel van het schema over het lekenapostolaat gaat dan in bijzonderhe den in op de Katholieke Actie de chari tatieve organisaties en de sociale or ganisaties der leken. Juist het gedeelte over de Katholieke Actie (het rooms-katholieke organisatie leven) heeft bijzonder veel moeilijkhe den opgeleverd. Er waren in de com missie vier stromingen die zeer ver uiteen stonden. Terwijl juist de Latijn se landen alle lekenactiviteit binnen de Katholieke Actie georganiseerd wilden zien, liefst onder leiding van priesters, stonden de Amerikanen juist heel wan trouwend tegenover een dergelijke be nadering. Nederland nam een tussen- standpunt in. Het is niet duidelijk of in dit rap port gewerkt is met een nieuwe defi nitie van wat een leek is. De conser vatieve stroming was gekomen met een definitie die slechts negatief was. Een leek is geen paus. geen geestelij ke. geen priester etc. Het is reeds dui delijk dat deze definitie niet de goed keuring heeft kunnen verkrijgen van de commissie. Naar alle waarschijnlijkheid is een definitie gevonden die de leek in de Rooms Katholieke Kerk ten vol le deel doet hebben aan het heil, maar tevens de plicht oplegt om het Ko ninkrijk Gods uit te breiden. Wordt een dergelijke visie aangenomen door het concilie dan kan men zelfs spreken van de emancipatie van de leek in r.k. kring. Prof. dr. E. Hadorn eredoctor aan R.U. Utrecht De Remonstrantse Broederschap houdt 24 en 25 mei in de Hoorneboeg te Hilversum een sociale conferentie met als thema: „De dynamiek van het evangelie en de dynamiek in de samen leving". Prof. dr. P. Kuin, lid van de raad van bestuur van Unilever, zal refereren over: „ontwikkelingslijnen in onze sa menleving". Onder leiding van prof. dr. G. J. Hoenderdaal, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden, zal ge sproken worden over de theologische implicaties van deze dynamiek in de samenleving. Mr. W. H. Fockema Andreae zal als niet-theoloog zijn visie geven. Ds. W. Knoppers, Utrecht, zal het gesprek in leiden over de vraag of het gemeente leven behoefte heeft aan een heroriën tatie en in hoeverre reorganisatie ge wenst is. Boekenveiling voor universiteit in Pakistan De rector magnificus van de Vrije Universiteit prof. W. F. de Gaay Fort man heeft gisteravond in de sociëteit Lanx in Amsterdam een zelfbedienings boekenmarkt geopend ten bate van het Murrayh-college in Pakistan. „Er is in onze tijd geen vraagstuk dat zo'n appel op ons doet als het vraagstuk van de ontwikkelingsgebie den. Daarom hoop ik dat deze actie en succes wordt", aldus de rector magnificus. De boekenveiling is een onderdeel van de actie van de V.U. om geld bijeen te brengen voor de ontwikkelingslanden. Voor de boekenveiling hadden hoog leraren en studenten totaal 3500 boe ken afgestaan, die werden verkocht ten bate van de universiteit in Pakistan. De opbrengst was 3000. Twee afgestu deerden van de V.U., de heren H. Tho mas en T. Born, gaan binnenkort aan het Murray-college doceren. De woorden zijn speciaal voor de apostel Petrus bedoeld, maar zij worden toch ook tot de andere discipelen gericht: de woor den van Jezus, gesproken aan de laatste maaltijd voor Zijn gang naar Golgotha, over de ononderbroken activiteiten van de duivel. De satan, zo zegt Jezus, heeft verlangd ulieden te ziften als de tarwe, maar Ik heb voor u gebeden, dat uw geloof niet zou bezwijken. In elk mensenhart wordt een ge vecht geleverd, tussen Jezus en de duivel. Het klinkt inder daad nogal simplistisch, maar kan iemand, die zichzelf een beetje kent, het ontkennen? Ziften als de tarwe: elke dag opnieuw probeert de duivel op alle mogelijke manieren ons af te trekken van Jezus, ons te scheiden van Hem, ons te zeven om na te gaan wat er van ons geloof eigenlijk overblijft. Is het allemaal kaf of is er ook echte vrucht? Jezus waar schuwt ons voor dit werk van de duivel. Wij weten waaraan wij toe zijn. Hij weet ook, dat wij vaak moedeloos zijn, als de duivel weer een succes heeft behaald. Maar Jezus troost ons ook onmiddellijk. Hij zegt niet, dat wij maar goed ons best moeten blijven doen en dat alles dan wel in orde zal komen: Jezus kent de duivel beter dan wij, die hem helaas zo vaak niet doorzien. Jezus wil ons vertellen dat wij niet behoeven te wanhopen, dat de duivel het ten slotte toch niet wint. Waarom niet? Omdat Hij voor ons bidt, dat ons geloof niet zal bezwijken. Ook al lijkt de zaak voor ons soms verloren, Hij staat gereed, Hij bidt voor ons! "jyrAAR verwacht wordt, zal in de derde kernreactor van het Reactor Centrum Nederland (R.C.N.) in Petten mogelijk van nacht voor de eerste maal een zichzelf onderhoudende ketting reactie optreden. Deze derde reac tor, de zogenaamde „Krito", is de eerste reactor die geheel in op üfi ri' UW horloge «=2HS£==^ 1 ||SS' 1 uw JUW^.IEft/^ORLOGER toont u .GAARNE DE GEHELE IN DUS-COLLECTIE i Hl Van groot belang was ook de confe rentie over evangelisatie waar 35 predi kanten. colporteurs en vooraanstaande christelijke mannen verschenen. Het is nog te vroeg om te rapporteren over de vruchten van het „jaar van de evan- fielisatie". Eén ding werd echter duide- ijk. dat er heden in Iran een grote vrij heid is- om het evangelie te prediken. Nergens was van de zijde der ambte naren iets merkbaar van oppositie met betrekking tot de evangelisatiesamen- komsten. Alleen in Mesched, waar een Mohammedaans heiligdom is, maakten leden van de plaatselijke vereniging van verbreiding van de Islam het Mo hammedanen, die de bijeenkomsten hadden bezocht, wel eens wat lastig. Er kon geen verhindering voor i verkoop van christelijke literatuur wor den vastgesteld. De regerings-ambte- naren waren Inderdaad de beste klan ten. Een vooraanstaand christelijk lei der zelde, dat hij van geen tijd wist dat de meer ontwikkelden zo zeer lnteresseerd zijn geweest. Ter voorbereiding van de gehele ac- Dc V.U.dagen zullen dit jaar op 3 en tie werden bijzondere gebeds- en pre-i4 juli te Arnhem gehouden worden. Het dikdiensten gehouden om de christenenj ,s voor de achtste maal dat Arnhem tot eenheid en getuigen op te roepen. de feestvierenden ontvangt. Aan de voor- De zendingsarbeid in Iran geeft een verblijdende ontwikkeling te zien. Dit is onder meer gebleken uit het „jaar van de evangelisatie" dat in 1961, ter gedachtenis aan de eerste protestantse zendeling Hen ry Martijn die 150 jaar geleden naar Iran kwam, door de christe nen in het land georganiseerd was. Het is nog te vroeg om al over vruchten van de actie te spreken, maar een vooraanstaand christe lijk leider zei ervan overtuigd te zijn dat „wij zeer verblijdende re sultaten uit het „jaar van de evan gelisatie" tegemoet mogen zien als de kerk goed ontwikkelde lei ders heeft". wettig gedeponeerd Britse onderwijzers protesteren nu Duizenden woedende onderwijzers zijn gisteren met militaire precisie naar het parlement getrokken om te protesteren tegen nieuwe loonschalen die zijn uitge geven door de minister van onderwijs, Edward Boyle. Het was de tweede achtereenvolgen de dag dat er bij het historische West- minsterpaleis tegen de economische po litiek van de conservatieve regering wordt geprotesteerd. De demonstratie van eergisteren door 3.000 werkloze ar beiders uit Engeland, Schotland en Noord-Ierland. eindigde in een botsing tussen de politie en de betogers Acht van hen zijn gisteren berecht. Vijf kre- gen er een boete. Ter gelegenheid van dc viering de 327e dies natalis (29 maart 1963) de Rijksuniversiteit te Utrecht, heeft de academische senaat besloten een eredoctoraat in de wiskunde en natuur wetenschappen te verlenen aan profes sor dr. Ernst Hadorn, rector van de universiteit te Zürich. Prof. Hadorn heeft verschillende con tacten met Nederland. Na zijn docto raal examen werkte de tegenwoordige hoogleraar dr. F. H. Sobels een jaar op het laboratorium van prof. Hadorn. Hij bracht „drosophila" als het naar Utrecht, trok studenten aan voor doctoraal-onderwerpen en schreef met hen verschillende publikaties in prof. Hadorn's richting. Momenteel werkt dr. J Faber, medewerker aan het Hu- brecht laboratorium alhier, op prof. Hadorn's instituut, om problemen van genfysiologie te bestuderen. Op het symposion, gehouden ter ge legenheid van de opening van het nieu we genetisch instituut te Utrecht was ook prof Hadorn aanwezig. Prof. Hadorn is voorzitter van het elfde internationale genetisch congres, dat in september 1963 te Scheveningen Rümke die als promotor van prof. Ha- 4ümke die als promotor van prof. Ha dorn zal optreden, is voorzitter van het organizing committee. Prof. Hadorn komt voorts bijna jaar lijks naar Nederland met een groep stafleden en studenten voor zijn be roemd geworden vogelexcursie naar Texel. In de lente werd in iedere gemeente wekelijks een evangelisatiesamenkomst gehouden. Daarbij kwamen evangelische samenkomsten en oproepen dat chris telijke instellingen zich meer aan de evangelisatie zouden wijden. Mensen die ver van de kerken wonen werden opgezocht en colporteurs brachten hun boeken in de huizen. Nieuwe evangeli sche literatuur werd vervaardigd met het doel niet-christenen door voorbede en persoonlijk contact te winnen. Een vroegere zendeling maakte zich voor 6 maanden vrij, om een aantal ge meenten met evangelisatiesamenkom sten en ernstige voordrachten te dienen. In het algemeen werden zij goed be zocht. Gewoonlijk hield de plaatselijke predikant de inleiding, terwijl de zen deling een grondgedachte van het chris telijk geloof behandelde. Een ieder die dat wenste werd gelegenheid gegeven tot debat. Niet alleen werden op deze vergade ringen de Schriften verklaard, maar ook werden door evangelisten en col porteurs de gehele dag in de verschil lende plaatsen ijverig geschriften aan geboden en werden vooral de ambtena ren op hun bureaus bezocht. Daardoor werd veel christelijke literatuur ver kocht. Bijzondere conferenties werden gehou De Nederlandse Organisatie voor Zuiver-Wetenschappelijk On derzoek (Z.W.O.) heeft de Neder landse Zendingsraad een subsidie verleend voor de uitgave van „Joseph Kam, apostel der Molukken". Deze studie werd ge schreven door dr. I. H. Enklaar, die onlangs benoemd is tot docent in de zendin.gswetenschap aan de theologische faculteit van de Rijksuniversiteit in Groningen. Dr. Enklaar kent de sfeer van de Molukken goed, want hij is vijf entwintig jaar lang predikant in Indonesië geweest, onder andere in Ambon. Na de oorlog werd hij theologisch do cent en gaf van 1956-1961 als hoogle raar colleges in de kerkgeschiedenis aan de Theologische Hogeschool van Djakarta. In 1961 keerde hij naar Ne derland terug. Op het ogenblik is hij waarnemend rector van de Zendings hogeschool in Oegstgeest, daar de rec tor prof. dr. E. Jansen Schoonhoven In Kameroen verblijft. Zijn studie, die in de loop van dit jaar van de pers komt, zal verschijnen als het vierde deel van de reeks „Bijdragen tot de zendingswetenschap", die uitgegeven wordt door de Nederlandsche Zendi raad. Dr. Enklaar vertelde dat zijn boek een introductie is in een belangrijke episode van de geschiedenis van Indo nesië, namelijk de eerste helft van van het kerkelijk leven en de inzet der nieuwe zendingsactiviteit in de periode na het Napoleontische tijdvak, in de Molukken met Amboina als centrum. De studie is opgezet als biografie van Joseph Kam, de centrale, belangrijke figuur in het kerkelijk en het maat schappelijk leven der Molukken in de periode van het Engels tussenbewind en vooral daarna onder het nieuwe Neder landse koloniale bewind (van 1814 tot 1833). In die jaren 'heeft Joseph Kam. over wie nog steeds met eerbied wordt ge sproken als over „de apostel der Mo lukken", een enorme arbeid verzet op het gebied van de kerk, de school, de zending, de bij-bel- en literatuurver spreiding. de muziek en Zang enzovoort. Ook hebben zijn zeer vele, verre en in teressante reizen door het uitgestrekte gebied der Molukken sterk de*aandacht getrokken. Over Kam is nog nimmer een grondige studie verschenen. Het is dr. Enklaar gelukt om in de bibliothe ken in Nederland en Djakarta veel al gemene gegevens over de' figuur van Kam en zijn tijd te verzamelen. Archieven Bovenal heeft hij zijn materiaal ech ter kunnen vinden in de archieven dor zending in Oegstgeest en in Londen. Kam had zich namelijk met nog twee anderen bij het Neclcrlandsoh Zende linggenootschap aangemeld voor uitzen ding, maar aangezien Napoleon in die dagen Nederland had ingelijfd en het continentale stelsel van kracht was, zag hij geen mogelijkheid om naar zijn zen dingsterrein te komen Na avontuurlij ke omzwervingen gelukte het hem en de beide andere zendelingen Londen te bereiken en van Engeland uit vertrok ken zij met een Engels schip naar Ba tavia. De rijke inhoud der brieven en rap porten van Joseph Kam. die dr. Enklaar bij zijn onderzoek bij de London Mis sionary Society aantrof, was tot nu toe in Nederland nog volkomen onbekend. De studie zal uitkomen met diverse ons land is ontworpen en waarvan de onderdelen de splijtstof uiteraard uitgezonderd door de Nederlandse industrie zijn ge leverd. De vorige week vrijdag Is een be gin gemaakt met het plaatsen van de splijtstofelementen in het reactorvat. Deze werkzaamheden zijn zo is ge bleken boven verwachting vlot ver lopen. Op 28 september 1960 werd de „La ge Flux Reactor" (LFR) in Petten voor de eerste maal kritisch. Ruim een jaar later, op 9 november 1961, werd de „Hoge Flux Reactor" (HFR) voor de eerste maal kritisch en op 25 april van het vorig jaar trad in deze HFR voor de tweede maal een zich zelf onderhoudende reactie van kern splijtingen op. Zonder invloeden van buitenaf blijft in een kritische reactor het aantal kernsplijtingen per seconde en dus ook de energieontwikkeling constant. De „Krlto"-reactor en de daarmee uit te voeren exper^nenten vormen een onderdeel van Het Nero-project, dat het ontwikkelingswerk omvat voor een drukwater-reactor geschikt voor scheepsvoortstuwing. Dé reactor zal alken op zeer laag vermogen, tot maximaal 10 kw, wor den gebruikt. De „Krito" is namelijk een zogenaamde nul-energiereactor: de vrijkomende energie is nauwelijks vol doende om een fietslampje te laten branden. De reactor omvat een groot alumi nium kernvat en heeft geen afscher ming. zodat de kern gemakkelijk be reikbaar blijft voor experimentele ver anderingen. Wel is de hal van het ge bouw, waarin de reactor staat opge steld. zwaar ommuurd. De bouwkosten hebben ongeveer 1 miljoen gulden be dragen. Met het oog op het met ingang va 1 januari j.l. gewijzigde systeem van loonpolitiek was herziening van de sta tuten van de Stichting van den Arbeid nodig. Het bestuur der Stichting heeft die herziening voorbereid. De herziening is gisteren bij notariële acte tot stand gekomen. Dit heeft mr. A. J. R. Mau- ritz, algemeen secretaris van het Cen traal Sociaal Werkgeversverbond, van middag meegedeeld in de rubriek „Uit het bedrijfsleven" van de A V.R O. In de statuten van de stichting zijn voorzieningen getroffen die direct ver band houden met haar nieuwe loonpo litieke bevoegdheid: de goedkeuring van collectieve arbeidsovereenkomsten. Daarnaast is het aantal bestuursleden uitgebreid tot achttien, negen uit de kringen van de centrale werkgeversor ganisaties en negen van de werknemers vakcentrales. Evenals voorheen kunnen besluiten van het bestuur slechts met een gekwa lificeerde meerderheid worden genomen. Deze is nu geworden tweederde plus een van het aantal uitgebrachte stemmen. Als regel zullen dus 13 van de achttien stemmen nodig zijn voor een besluit. Het bestuur der stichting heeft ook een reglement vastgesteld waarin o m. de samenstelling, taak en bevoegdheden der looncommissie worden geregeld. Thans zijn nagenoeg alle maatregelen op het gebied der juridische vormgeving genomen om de gewijzigde loonpolitiek rechtens geldig te doen werken. negentiende eeuw. De auteur behandelt bijlagen, twee kaarten en enkele illus- in dit werk speciaal de wederopbouw I traties. NED. HERV. KERK Beroepen te Hillegersberg-Terbreggei J. Kruijt, te Lexmond. GEREF. KERKEN Beroepen te Witmarsum: drs. A. Bor- man, kand. te Den Haag. avond van de algemene vergadering zal de. aanstaande, V.U. ziekenhuispredi kant ds. J. van Buuren de bidstond leiden. De wetenschappelijke bijeenkomst za worden voorgezeten door prof. dr. N. H. Ridderbos, terwijl directeur H. M Oldenhof de vergadering zal leiden. De Joodse kunstenaar Harold Rubin is vandaag vrijgesproken van de hem tenlaste gelogde godslastering in ver band met zijn omstreden schilderij van de naakte Christus aan het kruis. Betoogd was dat Rubin's werk, dat Christus met een uitgestoken zwarte tong toonde, heiligschennend geweest was. De politie had het schilderij in be slag genomen in de galerij te Johan nesburg waar het werk tentoongesteld was. Het proces tegen Rubin dat in no vember j.l. begonnen is, is met grote belangstelling gevolgd door artisten en schrijvers, in het'bijzonder daar de ee- den'voor de onderwijzeressen van dei machtigde Nederlands Gereformeerde kerkelijke dagscholen. Onder eigen lei-i kerk zich tegen Rubin gekeerd had ding van de 60 gedelegeerden kwam dc. De president bepaalde dat niet aan- christelijke jeugd uit geheel Iran in getoond was dat Rubin Jezus Christus conferentie bijeen. Overal werd de na- of God belasterd had met ziin schilde- druk op de evangelische dienst gelegd. Irij dat „mijn Jezus" getiteld was. Langzaam maar zeker waren we ondervoed geraakt. Het landje van melk en honing was een land geworden van melkpoeder; kunsthonir.g veenaardappelen, die van pure ellende in elkaar zakteneenheidsworst, waar men volgens alge meen zeggen niet alleen complete hondestaarten in aantrof, maar ook knopen, bretels en sokop houders van bereiders, die op 'n noodlottig mo ment méé tot worst verwerkt waren; alsook 'n nieuw soort brood, dat alleen door zijn vorm aan echt brood deed denken, maar dat grauw zag van narigheid. Eerst lachten we om al die ongemak ken: ons Nederlandse volk had toen nog een zo sterke Joodse inslag, dat de gein over 'veel misè re heenhielp. Maar op de duur legden de zwak keren het loodje en de sterksten werden onder mijnd. En toen sloeg de Spaanse Griep toe. Waarom deze kwaadaardige vorm van influenza aan Spanje toe geschreven werd, ls me nooit helemaal duidelijk ge worden. Misschien omdat ze daar voor het eerst epidemisch optrad; misschien omdat we nog altijd wat tegen dat land hebben vanwege de tachtig jarige oorlog. In ieder geval raasde de ziekte heel Europa door Zij kende geen grenzen en tastte vriend en vijand gelijkelijk aan: zij kende ook geen neutrale mogendheden en drong dus ook ons land binnen. En overal waar ze verscheen, begon het grote sterven. Naar ik meen heeft ze meer slacht offers gemaakt, dan alle oorlogshandelingen samen! In elk geval: het leven veranderde ingrijpend. De ene begrafenisstoet na de andere trok door de Gro ningse straten. En op het hoogtepunt van deze kwaadaardige infectie stonden er meer overlijdens berichten in de krant dan advertenties. Jongeren en ouderen werden meegesleept, en juist de aller- sterksten delfden het eerst het onderspit. Zo was je gezond en fit, en zo lag je te snakken naar adem en vertroebelden koortsvisieoenen je brein. Er scheen ook geen sprake te zijn van enige im muniteit. Mensen kregen de ziekte en herstelden. Ze lachten 'n beetje spottend en vonden dat het best was meegevallen. Plotseling sloeg de kwaal opnieuw toe. en dan definitief en vernietigend. En met het stijgen van het aantal slachtoffers, steeg ook een zekere vorm van paniek. Men had vreemde verhalen over de verschijnselen: men fluisterde dat het eigenlijk helemaal geen griep was, maar één van die middeleeuwse epidemieën die hele landstre ken hebben ontvolkt. „De zwarte dood" noemde men de ziekte hier en daar; en daartegen was geen kruid gewassen. Het leven was een leven geworden op de uiterste rand van de afgrond: men balanceer de angstig, tot men zelf werd aangegrepen. En onder wijl bedacht men hoe hele gezinnen in enkele da gen ten grave werden gebracht, en men haalde zich de meest afschuwelijke fantasieën in zijn hoofd. Ook in onze eigen kring sloeg de dood toe. Er waren vrienden, die opeens hun vader of moeder ver loren. En één voor één werden we ook zelf griep- patiënt, en het kon heel lang duren voor je dan weer goed en wel hersteld was. Zelf ben ik bijna een heel jaar uitgeschakeld geweest. Telkens dacht je dat je er nu bovenop was, om dan weer met een smak terug te vallen in zoveel graden koorts. Op de duur interesseerde je niets meer. Jc kreeg het gevoel dat alle herstel toch maar 'n leugen was; je ver loor de moed om tegen de steile hellingen van het normale leven óp te klauteren. Aan de ene kant zou dat een verloren jaar worden. Je gaat nu eenmaal niet over naar 'n volgende klas, als je rapport louter vraagtekens vertoont, omdat je geen enkele repetitie hebt meegemaakt plus nog wat onvoldoenden omdat je je niet hebt kunnen voor- bereiden op de paar proefwerken die je toevallig wel presteerde. Maar tegelijk was het louter winst. Want de con frontatie met de dood heeft toch ook diepe waarden. Tenminste, als je achter de doodsengel de Heer ziet staan en zo Hem ontmoet, die de opstanding en het leven is. Ik wil daar niet veel over schrij ven. Ik geloof nog altijd dat de strijd die God met een mensenkind voert een zeer particuliere aan gelegenheid is, waar derden niet mee te maken heb- ben. Maar ik ben mijn leven lang dankbaar ge bleven voor het verloren jaar Oók daarvan gold het devies van mijn ouders: „UVW" dat is „Uit Verlies Winst". Een jaar zitten blijven is zo erg niet, als het maar gepaard gaat met een geeste lijke groei I

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2