Engeland weert met dwaze melk eisen Commentaar Bonn wil Duitsers uit Egypte terug Moeder van 19 jaar laat baby omkomen Grote strop voor Sterovita Nederlandse melk moet niet te drinken zijn Vieuws in één oogopslag Politie waarschuwt winkeliers voor vingervlug duo Maximum snelheden tijdens Paas- en Pinksterweekeinde In Budel 300 huizen voor Duitsers Weer aanval op een Russisch schip in Cuba Nog 30.000 mensen afgesneden op Bali Oud-ambassadeur V.S. in ons land overleden (JUTA) Achterstand huizenbouw (door vorst) nu al 8000 Nieuwe Leidse Courant Donderdag 28 maart 1963, 43ste jaargang Directeurs F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Kantoren Leiden Steenstraat 37 CHRISTEIIJK-NATIONAAI DAGBLAD „Stantvastigh li ghebleven mijn hert in teghenspoef Postbus 76 ff— Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 0,65, p.m."/ 2,80, P-kwj 8,25 Klachtendiensf bezorging 18.— 19 uur De N.V. Sterovita zal geen melk aan Amerikaanse troepen in Engeland, waarover dit bedrijf onderhandelingen heeft gevoerd met Amerikaanse autoriteiten, kunnen leveren. De Engelse overheid heeft namelijk aan gekondigd, dat zij aan melk die in Engeland wordt ingevoerd, technische eisen zal gaan stellen, die zodanig zijn dat de melk een bruine kleur en een kooksmaak krijgt. Hierdoor zal deze melk niet meer voldoen aan de eisen die de Amerikanen stellen. Als gevolg hiervan, aldus Sterovita, worden de Amerikanen gedwongen slechts melk te kopen die in Engeland is gewonnen, omdat de Engelse over heid aan deze melk niet dezelfde eisen stelt als aan geïmporteerde melk. Het ging om de levering van vier mil joen liter melk en melkprodukten aan Amerikaanse luchtmachtbases in Enge land gedurende een jaar. Daarmee zou ongeveer twee-en-een-half miljoen gul den gemoeid zijn. Sterovita had daar voor. in concurrentie met verscheidene Engelse bedrijven, ingeschreven, en slaagde erin, op 18 januari op het in koopbureau van de Amerikaanse lucht macht te Burtonwood het contract te doen tekenen. Alleen de goedkeuring van het Amerikaanse hoofdkwartier te De ondergang van de Zeeuwse oestercultuur is gisteren ook in de Tweede Kamer ter sprake geweest. Een van de sprekers was uiteraard de Zeeuw Kodde van de Staatkundig-Gerefor meerde Partij), die ook op het Binnenhof in klederdracht pleegt te verschijnen. (Verslag zie pagina 7). De oestercultuur in Zeeland is niet meer te redden. Dat werd maar al te duidelijk tijdens het Kamerdebat van gisteren. Maar tevens werd duide lijk, dat de gedupeerden (werkgevers en werkne mers) op een ruime ver goeding kunnen rekenen. De inspecteur van de volksgezondheid in Neder land is naar het Zwitser se Zermatt vertrokken om daar een onderzoek in te stellen naar de tyfusex- plosie. waardoor ook een aantal Nederlanders wer den geïnfecteerd. Kort voordat de Sow- jetunie bij de Verenigde Staten zou protesteren te gen een aanval (door Cu baanse bannelingen) op een Russisch schip, is op nieuw in een Cubaanse haven een Russische vrachtvaarder aangeval len. Vandaag is het de vier de dag van de behande ling van de Baarnse moordzaak. Na drie dagen van verhoor voor de recht bank in Utrecht is wel ge bleken. dat de verdachten de waarheid niet zullen vertellen. Er is gelogen en gedraaid en steeds pro beerden de vroegere vrien den de schuld op elkaar af te schuiven. •In Engeland is veront waardiging ontstaan over het voorstel van Richard Beeching, een zakenmag- naat, om 2.000 van de 7.000 Britse spoorwegstations te sluiten. Door deze pijnlij ke ingreep zou het be drijf van de Britse spoor wegen weer rendabel kun nen worden gemaakt. De verontwaardiging van Israël over de medewer king van Duitse deskundi gen aan het vervaardigen van Egyptische raketten is de regering in Bonn niet onverschillig geble ven. Volgens een officiële verklaring veroordeelt de regering deze werkzaam heden van de deskundi gen. Beloofd werd zelfs om na te gaan of dergelij- ken handelingen door nieuwe wettelijke of ad ministratieve maatregelen kunnen worden belet. Snelle straaljager in de maak De Westduitse regering zal een onderzoek instellen of men West duitsers kan verplichten terug te keren naar de Bondsrepubliek, in dien deze Duitsers in zogenaamde spanningsgebieden meewerken aan het vervaardigen van wapens. Nagegaan zal worden of dergelijke han delingen door nieuwe wettelijke of ad ministratieve maatregelen kunnen wor den belet. De Westduitse regering heeft zich gis teren onder leiding van vice-kanselier Erhard over de kwestie van de Duitse geleerden in Egypte en de Israëlische pro testen daartegen beraden. De rege ringswoordvoerder Von Hase zei na af loop dat de Bondsregering de werkzaam heden van deze Duitsers veroordeelt F<r zijn echter geen aanwijzingen dat mee- Een 22 a 23-jarige jongeman, die gebroken Frans sprak, heeft gisteren in het kantoor van de Finnair te Am sterdam een wisseltruc toegepast, die hem 700 gulden opleverde. Op zijn uiterlijk afgaande, is hij uit het Mid den-oosten afkomstig. De jongeman was in gezelschap van een klein ten ger ongeveer 19-jarig meisje met lang loshangend zwart haar. De politie acht het niet uitgesloten dat dezelfde jongeman ongeveer twee maanden geleden op de Leidsekade in de hoofdstad, en voorts in Arnhem en Haar lem ook met succes wisseltrucs heeft uitgehaald. Hij kwam in het kantoor van de Finnair met een biljet van 100 gulden, dat hij wilde wisselen. Met de juffrouw, die dit wilde gaan doen liep hij mee naar de kassa. Toen hem vier biljetten van 25 gulden werden aangeboden be duidde hfj ander geld te willen hebben en wees op geld in de kassa en kwam daar ook aan. Zo zag hij kans zich 700 gulden toe te eigenen. Naar alle waarschijnlijkheid hebben dezelde jongeman en het meisje, ook b\j een juwelier in de Kalverstraat een gou den ring met briljant ter waarde van f 4300 gestolen. De signalementen stem men vrij goed overeen. Hun persoons beschrijving beantwoordt voorts ook aan die van een jongeman en een vrouw, die gisteren met succes in twee zakem in Utrecht een wisseltruc hebben toege past. Later bleek, dat zij in de juwelierszaak in Amsterdam niet alleen een ring van f 4 300. doch ook een gouden ring ter waarde van zeven mille te hebben ge stolen. Alle politiekorpsen in Nedreland zijn vanmorgen tegen dit vingervlugge duo gewaarschuwd. De politiekorpsen hebben op hun beurt de winkeliers en anderen gewaarschuwd tegen het optreden van dit tweetal. Aan de hand van verstrekte gegevens zijn vage signalementen bekend, vrouw is tamelijk klein (ongeveer meter) en heeft lang afhangend zwart haar. Ze draagt een donker jasje. De man is bruin getint en heeft donker haar. In een enkele geval was hij gekleed in een blaser. gewerkt wordt aan atoom-, bacteriolo gische- of chemische wapens. Volgens Von Hase zijn ongeveer tien Duitse academici bij de wapenontwik keling werkzaam. Israël heeft vorige week beweerd dat honderden Duitsers Egypte met de bewuste projekten bezig zijn. Uit Kaïro wordt uit zeer be trouwbare bron vernomen dat de Duit se geleerden werken aan de ontwikke ling van een nieuwe supersonisch jacht vliegtuig. dat deze zomer gereed zal komen. Het prototype zal de snelheid van het geluid krijgen, maar de uiteindelijke snelheid zou twee keer die van het ge luid moeten worden. De jager zal voortgestuwd worden door Britse straalmotoren, welke reeds in Egypte zijn. Het is de bedoeling in de latere modellen Egyptische motoren te gebruiken. Naar verluidt zijn ook Indiase tech nici bij dit onderzoek betrokken. De Indiase ambassadeur in Kaïro zou een van de weinigen zijn, die het is toege staan de nieuwe fabriek te bezoeken. De minister van verkeer en water staat heeft voor gedeelten van de Zuiderzeestraatweg en van een aan tal rijkswegen tijdens de Paas- en Pinksterweekeinden maximum snel heden vastgesteld. Wiesbaden was toen nog nodig. Volgens haar eigen mededeling heeft Sterovita dit succes bereikt met een lagere prijs en met betere kwaliteit, verpakking en ser vice en een groter assortiment bijpro- dukten dan de Engelse bedrijven konden leveren. Van de kant van het Engelse bedrijfs leven is, zoals bekend, bezwaar ge maakt tegen de Nederlandse leverantie. He3 Engelse ministerie van landbouw heeft nu aan de Amerikaanse veteri naire autoriteiten in Engeland geschre ven dat het uitvaardiging van de reeds genoemde voorschriften overweegt, voor het geval de order aan Nederland zou worden gegund. De Amerikanen eisen normaal gepasteuriseerde melk, dat wil zeggen melk die gedurende vijftien se conden verhit is op een temperatuur van 161 graden Fahrenheit. De door het Britse ministerie van landbouw voor ge- importeerde melk aangekondigde eis zou neerkomen op verhitting gedurende twintig minuten op een temperatuur van 176 graden Fahrenheit. Van Amerikaanse kant. zo verzekerde men bij Sterovita. wordt deze gang van zaken, die de invoer van Nederlandse melk in feite onmogelijk maakt, zeer betreurd. Een kolonel van het Ameri kaanse hoofdkwartier is speciaal naar de hoofdzetel van Sterovita in Amster dam gekomen om een en ander uit te leggen. Volgens Sterovita hadden de Amerikaanse luchtmachtmensen en hun gezinnen, van wie velen in Frankrijk en Duitsland al kennis hebben kunnen ma- Verdere legering van Duitse eenheden ligt voorshands niet in de bedoeling, zo delen de ministers van defensie en van buitenlandse zaken ad interim, ir. S. H Visser en prof. dr. J. E. de Quay, mede aan de Tweede Kamer in de memorie van antwoord over het wetsontwerp dat de legering van Duitse troepen in Budel en van Nederlandse troepen in Seedorf regelt. Zij zijn van mening dat het Nederland se volk in grote meerderheid bereid is deze maatregel te aanvaarden als con sequentie van de bondgenootschappelijke samenwerking met de bondsrepubliek in de NAVO De investeringskosten, die hieruit voor Nederland voortvloeien, kunnen gesteld worden op ongeveer f 8.5 miljoen. De bondsrepubliek zal een ongeveer gelijke investering doen. Het bouwvolume dat voor de te Budel te bouwen woningen beschikbaar moet worden gesteld be draagt 300 woningen in de vrije sector, voor de te bouwen kazerneruimten om streeks 70.000 m3. De 300 woningen zul len begin 1964 vermoedelijk gereed zijn. Te Seedorf zal op kosten van de Bonds republiek een lagere school worden ge bouwd voor 250 a 275 kinderen: te Budel zal op kosten van Nederland een school van dezelfde afmetingen worden ge bouwd De Tilburgse politie heeft een 19- jarige moeder aangehouden en inge sloten, die er van verdacht wordt haar acht maanden oude zoontje zodanig te hebben verwaarloosd, dat het kind is gestorven. Dinsdagavond laat vervoegde de vrouw, die reeds op 16-jarige leeftijd met haar nu 21-jarige man in het hu welijk trad en drie kinderen heeft, een jongetje van anderhalf en een tweeling van acht maanden, zich by de politie met de mededeling, dat het jongetje van de tweeling dood in bed lag. Een direct ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat in de kleine woning (huur 4 gulden), die het echtpaar in januari van dit jaar had betrokken, een toestand van verregaande vervuiling heerste. Gewikkeld in een flard deken werd het lijkje van het jongetje aan getroffen. Het lichaampje vertoonde al le sporen van een totale verwaarlozing. Het knaapje van anderhalf jaar was er nog het beste aan toe, maar het tweelingzusje van het overleden kindje vertoonde dezelfde kenmerken van ver vuiling. Bovendien woog het slechts even acht pond. Op last van de politie zyn beide overgebleven kinderen naar huize De Bocht te Tilburg vervoerd, waar zy medisch werden onderzocht en liefderijk opgenomen. Wellicht zal het jongste kind in het ziekenhuis moe ten worden opgenomen. De vader, een fabrieksarbeider, die momenteel 113 gulden verdient, ont ving de mededeling van het overlyden van zyn zoontje van de politie tydens zyn nachtarbeid. De man, die niet werd ingesloten, verklaarde zyn vrouw meer malen op de vervuilde toestand van de kinderen en het huis te hebben gewezen Op het ïykje zal nog sectie worden toegepast. .ik té Bolletje ken met het Nederlandse produkt, hun vreugde over het verwachte contract uit gesproken. Over de Engelse melk en over de glasverpakking daarvan zou men niet zo erg tevreden zyn. (Sterovita le vert zijn produkt in papierverpakking). Sterovita wil nu over deze zaak contact opnemen met Nederlandse in stanties. Daarbij wordt gedacht aan het ministerie van landbouw, het Pro- duktschap voor zuivel en de Neder landse landbouwattaché in Londen. Zou het tot Nederlandse stappen in Londen komen, dan zou dat voor het contract voor dit jaar niet meer hel pen. Dat contract had op 24 februari al moeten ingaan. Wegens de ontsfane vertraging is het oude contract met Engelse bedrijven al verlengd. Stero vita heeft echter wel hoop, volgend jaar door de Amerikanen weer tot deelneming aan de inschrijving te worden uitgenodigd. Een beeld van de staking in het noordelijke steenkoolbekken in Frankrijk; in Pécquencourt halen vrouwen van de stakende mijn werkers met kruiwagens en an dere vervoermiddelen steenkool voor de kachel bij de mijn, die nog steeds niets afle'vert. Verdachte schrijft wel veelbehalve zijn adres... Om de behandeling van een zeer zeld- zame strazaak te laten plaatsvinden heeft de president van de rechtbank te Amsterdam, mr. J. Knottenbelt het unieke verzoek gedaan aan de pers om mee te helpen de verdachte, zonder vaste woon- of verblijfplaats, de kans te geven de zitting by te wonen. Nadat de 47-jarige vertegenwoordi ger E. Ph. F. drie jaar geleden by ver stek was veroordeeeld tot het betalen van een alimentatie heeft hij met grote regelmaat beledigende brieven gestuurd aan de vice-president van de rechtbank en aan de twee rechters. Na een poli tieverhoor beloofde de man er mee op te houden. De stapels brieven bleven echter groeien. Om nu te voorkomen dat het in het beneveld brein van de man opkomt, dat de zaa^ zonder hem behandeld zal wor den, heeft de rechtbank de pers ver zocht te publiceren, dat de strafzaak tegen F. op 22 mei om drie uur 's mid dags zal voorkomen. Hiermee zou de pers zowel de verdachte als de recht bank een dienst bewijzen, aldus de president, daar de wettelijke mogelijk heden niet verder gaan, dan aanplak king van de dagvaarding. De officier van justitie deelde mede, dat de laatste beledigende brieven poststempels van Duisburg en München hadden. De man schrijft enorm veel, behalve zijn adres. Terwyl de Sowjetunie gisteren by de Amerikaanse ambassade in Moskou een protest indiende tegen een aanval van Cubaanse contra-revolutionairen op een Russisch vaartuig, werd in Miami bekend dat dinsdagavond weer een Russisch schip in een Cubaanse haven was be schoten. De Cubaanse vluohtelirigenvereniging in Miami verklaarde, dat contra-revolu tionairen een Russisch schip, dat in de Cubaanse sudkerhaven Isabella de Sagua ligplaats had gekozen, met machinege weren hadden bestookt. Aan het schip zou veel schade zijn toegebracht. Volgens de vereniging was de actiegroep zonder ver liezen op een basis in het Karibische ge bied teruggekeerd. De Russische nota zei, dat Cubaanse contra-revolutionairen op 17 maart van een motorboot uit het Sow jet-vrachtschip Lgov hadden beschoten. Ook dit schip lag toen in Isa belle de Sagua. Functionarissen van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zeiden, dat de Verenigde Staten geen bewijzen hadden kunnen vinden dat de Cubaanse contrarevolutionairen van Amerikaans grondgebied uit opereren. De Indonesische minister van sociale zaken, mevrouw Roesiah Sardjono, heeft gisteren in Den Pasar verklaard dat 30.000 mensen in het oosten van Bali door hete lavastromen zyn afgesneden. Zij had een vlucht gemaakt boven de Goe- noeng Agoeng. Zy is van mening, dat de afgesneden mensen door de lucht van het nodige voorzien moeten worden. De Indonesische luchtmacht zou twee hefschroefvliegtuigen zenden om de door lava bedreigde mensen te redden. De Italiaanse regering heeft een voor raad medicamenten geschonken voor de slachtoffers op Bali en een vliegtuig Is daarmede gisteren naar Indonesië ver trokken. De vroegere ambassadeur van de Ver enigde Staten in ons land, Selden Chapin. is gisteren in de ouderdom van 63 jaar aan een hartverlamming overleden Chapin, die een opleiding tot marine officier volgde, ging in 1925 in Ameri kaanse buitenlandse dienst Hy heeft vele hoge diplomatieke posten bekleed Zo was hij behalve als ambassadeur van de V.S. in ons land, werkzaam in Pana ma. Perzië en Peru. Ook is hy directeur- generaal van de Amerikaanse buiten landse dienst geweest Waarschuwingsstaking Franse journalisten De journalisten van de provinciale bla den in Frankrijk zy n vandaag voor vier entwintig uur in staking gegaan, nu de onderhandelingen over verbetering van de arbeidsvoorwaarden zijn vastgelopen. Op alle andere journalisten van de Pa- ryse bladen van de persbureaus en van radio en televisie is een beroep gedaan uiit sympathie een uur te staken De Franse journalisten willen twintig procent loonsverhoging, een vyfdaagse werkweek, een vijfde week vakantie en pensionering met zestig in plaats van vijfenzestig jaar. JQE, INMIDDELS mislukte, plannen van de regering met betrekking tot de commerciële televisie zijn voor velen aan leiding geworden tot kritiek op de omroep verenigingen. Men behoeft overigens een bezigheid waartoe wij niet wensen op te wekken een blad als De Telegraaf er maar op na te slaan. Het is meestal een kritiek die te heviger is naarmate zij negatief is. Zij bergt ontstellend weinig aan positieve denkbeelden. In deze kritiek moeten de omroepen het wel zeer ontgelden. Het gescheld op de „zuilen" is niet van de lucht. Er waren in het begin ook ernstig te nemen bladen die ons niet in het onzekere lieten, dat zij in de plannen van de regering een middel zagen tot ondermijning van ons bestel. In middels inziende dat ze zo toch wel pijn lijk hun kaarten op tafel legden, hebben zij zich in een volgend stadium niet meer aldus geuit. Maar een blad als De Tele graaf wordt niet door gevoelens van dit soort gehinderd. Het gaat met het afgeven op de „zuilen" onverdroten voort en zal dat ook in de komende tijd stellig blijven doen. Wij zouden de omroepen in overweging willen geven, zich door deze kritiek niet zenuwachtig te laten maken. Dat zou be paaldelijk te veel eer zijn voor, en boven dien koren op de molens van, deze criti casters. Men vergete niet: het is deze lie den niet te doen om verbetering, maar om afbraak van het bestel. Tegenover wie van zulk een gezindheid zijn bezield is op zijn minst een gezonde argwaan gerechtvaar digd. Niet dat ook wij geen verbetering van de programma's voorstaan. Doch dan niet om deze negatieve critici, die zelf geen posi tieve inbreng hebben, ter wille te zijn, maar om de enorme betekenis zelf van radio en televisie. De invloed, thans met name van de televisie, is onmiskenbaar groot. Dit medium legt beslag op tijd en aandacht, legt beslag op de mens zelf. Het vereist, wil dit worden doorstaan, een geestelijke weerbaarheid die niet ieder opbrengt. Het bestel zoals wij dit ten onzent ken nen achten wij, hoewel daarin wellicht meer openheid mogelijk is, voor een gees telijk verscheiden volk als het onze, dat bovendien zijn eigen geaardheden ernstig neemt, het verkieslijkst. Wanneer dan niettemin verbeteringen noodzakelijk en wenselijk zijn, dan binnen het kader van dit bestel. Daarbij kan het uitgangspunt worden gekozen in zovele gelukkige uit zendingen als thans reeds worden verzorgd. Nu de voornemens van de regering van de baan zijn, krijgt de verantwoordelijk heid van de omroepen een nieuw en zwaar der accent. Wij vertrouwen, dat zij er een uitdaging in zullen en willen zien, die zij niet wensen te ontgaan. „Er moet iemand aan de ruitensproeier geknoeid hebben." Nationaal Grondbezit N.V. heeft de N.V. Adviesbureau voor gereedschaps techniek A. G. T. in Den Haag opge richt met een kapitaal van 100 aande len van 1000, waarvan 50 geplaatste en contant volgestort. Directeur is de heer A. van Poorten, commissarissen zijn de heren dr. A. Henkemans, D. J. van der Horst en J. H. Duijmelinck. TIE afgelopen nacht en ochtend trotc een smal regengebied Nederland voorbij. Dit bracht overal enkele uren regen, waarbij een a twee mm neerslag werd afgetapt. De regenzone behoorde bij een depressie, die enkele dagen bij IJsland heeft gelegen. De depressie begint nu langzaam in de richting van de Britse eilanden te trek ken. Voor Nederland betekent dit ma- tige winden in hoofdzaak tussen zuid en zuidwest en enige toeneming van de onstabiliteit, waardoor de kans op en kele buien groter wordt. Er zullen even wel ook zonnige perioden blijven voor. komen. De komende nacht kan de tem peratuur plaatselijk tot om het vries punt dalen, waarbij zich enige mist kan vormen. De middagtemper atur en ondergaan geen verandering van betekenis. De Bilt verwacht tot vrijdagavond: Ypenb" Wisselend bewolkt en plaatselijk enkele EeitTe"®*" buien. Matige wind tussen zuid en zuid- Dc g)lt west. Koude nacht met hier en daar mist, Twente overdag ongeveer dezelfde temperaturen Eindh. als vandaag. Zd.-Llmb. Helsinki (Opgemaakt te 11.15 uur). stoc-kh. ZON EN MAAN Vrijdag 29 maart: zon op 6.24. onder Aberdeen 19.07; maan op 8,50. Maandag 1 april: eerste kwartier. Tendens stationair HOOGWATER SCHEVENINGEN 29 maart: 5.47 v.m.: 18.10 n.m. HET WEER IN EUROPA liupporten hedenmorgen zeven uur Temper. Station VVcers. J j gesteldh. S* it n f! >7. Door het aanhoudend winterweer zijn in januari en februari 7000 a 8000 woningen minder gereed gekomen dan in dezelfde maanden van het vorig Jaar (toen de weersomstandigheden trouwens óók niet gunstig waren). Dit Is een schatting, die de directeur-generaal van dc volkshuis-, sling en bouwnijverheid, ir. H. M. Bus- kens, gisteren heeft meegedeeld in een toespraak te SpUkenisse. Londen A'dam Brussel Luxemb. Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München ZUrlch Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome AJacclo Madrid Mallorca Lissabon zzw 4 gh. bew. i zw 6 gh. bew. wzw 4 l. bew. zw 4 regen z 4 gh bew. zzw 2 regen z 4 gh. bew regen onbew. zw bew. sneeuw gh bew 1. bew regen zw bew motregen zw bew. gh. bew. regenb h bew nw 5 10 zw bew. I nnw 4 15 1. bew o 3 9 zw bew io 1 9 regen I n 1 6 motregen I w 2 7 mtet zw 1 7 zw. bew. o 2 U gh. bew n 2 13 regen o 2 11 niet ontv. regen o 6 15 regen I nno 4 17 zw bew j windstil 14 1. bew wnw 3 18 zw bew. nw 5 16 h. bew. I nnw 4 17 10

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1