Rijnsburgs raad ontstemd over eisen van A. Kromhout Christelijke politiek in de praktijk Veel kamerstukken bij Valkenburgs raad Anti-revolutionairen in Katwijk hebben bewogen jaar achter de rug Verkeersmaatregelen in Katwijk In Zoeterwoude dit jaar tweemaal feest METSELAARS Katwijkse knapen hadden jaarfeest Goede vangsten woensdag bij IJsland 15 NIEUWE LEIDSE COURANT 11 DONDERDAG 28 MAART 1963 "T\E voltallige Rijnsburgse raad toonde zich gisteravond ontstemd over de scherpe eisen die de heer A. Kromhout van de Kloosterschuurweg stelt ten aanzien van de verkoop van een stuk grond langs de Noordwij- kerweg, waarover wij reeds gisteren schreven. B. en W. hadden dan ook geen moeite om hun voorstel goedgekeurd te krijgen, destemeer moeite echter om de passage in het preadvies waarin de mogelijkheid tot minne lijke schikking werd opengelaten, te handhaven. Breedvoerig werd voorts gediscussieerd ever het beschikbaar stellen van ligplaat sen voor woonboten in de Vliet. Ener- lijds vond men de plaats bepaald niei jelukkig gekozen, anderzijds waren c logal wat bezwaren tegen de heffing van Iggeld van ƒ3,50 per week Bij het begin van de vergadering gaf burgemeester Koomans een verslag van iet bezoek van het Rijnsburgse gemeen- icbestuur aan Geisweid, de Duitse plaats aarmee vriendschapsbanden zijn aan- geknoopt. Dinsdag zal met de vereni gingsbesturen worden besproken op. we' re manier de banden kunnen worden aangehaald. Burgemeester Koomans lichtte uitvoe rig toe waarom de vaststelling van een uitkerings- en pensioenverordening voor wethouders gewenst is. De heer Van der Laan had geen bezwaar tegen de zake lijke inhoud, maar hij vreesde dat on deze manier het wethouderschap toch te veel „verambtelijkte". Hij dacht dat pen sioenen e.d. alleen op hun plaats waren voor die wethouders die als zodanig een volledige dagtaak hebben. De burgemees ter bestreed deze opvatting met erop te wijzen dat de wethouderevergoeding een wezenlijk bestanddeel van het Inkomen Als deze vergoeding plotseling weg valt. moet er toch voor worden gezorgd dat de wethouder en/of zijn gezin niet terugvalt op een lagere levensstandaard. De heren G. van Delft, T. Kralt. \V. L. van der Gugten, C. van Egmond en D. van der Mey verklaarden zich voor het voorstel van de burgemeester. Nadat ook dokter Van der Laan had verklaard niet te willen tegenstemmen, dankte wethou der De Mooy dc burgemeester voor het j pleidooi, omdat daarin waardering voor het werk van de wethouders doorklonk. De vaststelling van de „verplaatsings kosten verordening Rijnsburg 1962" on dervond geen tegenstand. Hamerstukken waren voorts de wijziging van de rechts positieregelingen en de besluiten tot wij zigingen van de salarisverordening. Duidelijk Zoals gezegd, werd over de onteige ning van de grond van de heer A. Krom hout zeer breedvoerig gediscussieerd. De burgemeester antwoordde de heer Van der Mey dat bij de huidige stand van zaken een onteigeningsprocedure niet te voorkomen is omdat bij het laatste con tact de grondeigenaar zeer duidelijk wei gerde op de gemeentelijke voorstellen in te gaan. Wethouder Zandbergen voegde hier- aan toe dat de gemeente in de loop der onderhandelingen de huurprijs voor de grond waarop de heer Kromhout een benzinestation wil bouwen al aanzienlijk heeft verlaagd. Normaal wordt voor der- felijke bedrijfsgrond een veel hogere uurprijs gewaagd dan f 250 per jaar Voor 1400 m2. De heren P. Ravcnsbergcn, C. Kralt, G. van Delft en O. van Egmond von- I den, dat het gemeentebestuur al t* veel concessies had gedaan. Zij waren er voor de onteigeningsprocedure met kracht ter hand te nemen, de heer Kromhout geen gelegenheid meer te geven op de gedane voorstellen in te gaan en dc vergunning voor het j stichten van een benzinestation aan iemand anders te geven. Dokter Van der Laan wilde dc heer Kromhout nog een korte tüd dc gelegenheid ge ven het B. en W.-voorstel te acep- teren. Burgemeester Koomans en wethouder De Mooy betoogden, dat het college van B. en W. graag de handen wil vrij hou den op dit punt. waarmee de heren W. L. van der Gugten en T. Kralt wilden in- stemmen. Het raadslid J. Kromhout, een broer .van de grondeigenaar, vond de voorwaar, den van B. en W. onbillijk. De huurprijs is erg hoog want de grondeigenaar vraagt geen schadevergoeding voor de over te dragen grond. De huurprijs van grond waarop benzinestations zijn gebouwd in de bebouwde kom ligt veel lager. Geen douceurtjes Wethouder Zandbergen antwoordde daarop, dat door de geldverslindende weg verbetering de grond van de heer Kromhout veel meer waard wordt. Als de grondeigenaar daarvan wil profiteren mag toch gccist worden dat hij daarvoor iets over neeft. We zitten hier niet om douceurtjes weg te geven. J. Kromhout: ik zal tegenstemmen. Burgemeester: u moogt niet meestem men. u bent familie van de belangheb. bende. Ten slotte werd het onverkorte B. en W.-voorstel aangenomen. De heren C. Kralt en C. van Egmond Wensten aangetekend te zien, dat zij er tegen zijn de grondeigenaar de gelegen, heid te geven alsnog op de voorstellen in te gaan. De gemeen tega ra ge moet worden uit gebreid om de verplaatsbare muziektent, zandstrooier e.d. onderdak te bieden, De nieuwe raadsleden C. Kralt en P. Ravens- bergen wilden de aanschaffing van de Verplaatsbare muziektent (nog steeds niet gebeurd) weer in discussie brenger. ï)e burgemeester sneed dit onderwerp echter af als zijnde niet aan de orde. Verscheidene raadsleden vonden het een bezwaar dat de uitbreiding van de garage maar tijdelijk soulaas zal brengen en hadden graag gezien dat een meer definitieve oplossing werd verkregen. De burgemeester liet doorschemeren dat er wel plan nen zijn tot het stichten van een nieuw gebouw waarin onder mee een timmermanswerkplaats moet worden ondergebracht maar de be schikbare middelen geven daartoe geen ruimte. Iedereen ging daarop met de uitbreidingdie 16.300 gaat kosten, akkoord. De gemeente kan vier ligplaatsen voor woonboten creëren in de Vliet bij ae gashouder achter het veebedrijf van de heer De Mooy. De botenbezdtters zullen f 3,50 per week moeten gaan betalen als liggeld. De raad had tegen de plaats eD het liggeld nogal wat bezwaren. De plaats achter het veebedrijf achtte men onge zond. De heer C. Vianen vond het beter aan de andere zijde van het nabijgelegen bruggetje een loopsteiger te bouwen. „Dan hebben we plaats voor veel meer woonboten en de omgeving is bepaald gezonder", meende de heer Vianen. Do heer D. van dier Mey vond het on billijk, dat voor deze woonboten een hoger liggeld wordt geheven dan elder* in ons dorp. „Gelijke monniken, gelijke kappen". De heer W. L. van der Gugten had zich voordien ook al in deze zin uitgelaten. De heer P. Ravensbergen wilde bere kening van het liggeld per strekkende meter lengte van de boot. Het college van B. en W. zegde toe de suggesties te zullen bestuderen, waarna het vrijheid van handelen kreeg deze zaak zo goed mogelijk op te lo9sen. Onbewoonbaar B. en W. stelden voor de woningen Dubbele Buurt 42 en 44 onbewoonbaar te verklaren. De heer C. van Egmond zei. dat het verhaal verteld wordt, dat de ge- meente deze onbewoonbaarheidsverkla- ring wenst om de woningen goedkoop in handen te kunnen krijgen, nu kortgele den een saneringsplan voor dit gebied is opgesteld. In ons dorp staan slechtere panden die nog niet onbewoonbaar zijn verklaard Wethouder De Mooy betoogde, dat de kwestie is aangegrepen, omdat een de betrokken panden is leeggekomen en het ..huis" beslist niet meer voor bewoning in aanmerking komt. Uiteraard is aan het voorstel niet vreemd, dat de laatste tijd het saneringsplan „Dubbele Buurt" aan de orde is gesteld. Voor het nog be woonde bedrijfspand zal wel schadeloos, stelling moeten worden gegeven als op dracht tot ontruiming wordt gegeven. Burgemeester Koomans merkte op, dat de woonvergunning van jaar tot jaar kan worden verlengd. Wethouder Zandbergen kon de vrees van de heer Van Egmond wegnemen, dat het leegstaande pand In een bouwval zal veranderen door mee te delen dat het pand reeds in gebruik is als opslagplaats. De kadasterkaarten van Rijnsburg zijn sterk verouderd. Omdat het bu reau van gemeentewerken daarmee niet kan werken, zal opdracht wor den gegeven luchtfoto's te maken van de bebouwde kom van het dorp. De kosten belopen een bedrag van f 2.000. Gevraagd éen bekwame chauffeur bU J. L. POSTMUS EN ZN Kanaalstraat 17 Rijnsburg Telefoon 01718-2943. Dinsdagavond om acht uur houdt de a.r. kiesvereniging Nederland en Oranje te Katwijk-aan Zee een ledenvergadering in de grote zaal van Irene. De heer J. Smallenbroek lid van de Tweede Kamer hoopt een toespraak te houden. Uit het jaarverslag blijkt, dat men een druk en veelbewogen jaar achter de rug heeft. Interne spanningen in du ARP lieten bestuur en leden niet on beroerd. Al heeft het bestuur zich dan weliswaar nooit rechtstreeks in verbin ding gesteld met het Comité der Veront rusten, het heeft op bevoegde plaats van zijn verontrusting doen blijken. Ook in zijn adviezen omtrent de sa- menstelling van de kandidatenlijst voor de verkiezingen in 1963 gaf het bestuur uiting aan zijn verontrusting. Vele leden staan in deze achter het bestuur. Ande ren menen, dat er niet zoveel reden tol verontrusting is eto dat het bestuur bij voorbeeld te ver ging met dr. Bruins Slot niet op de advlesUist te plaatsen In de raadszitting van vanavond wor den de volgende verkeersmaatregelen voorgesteld: Aanwijzing als voorrangsweg van de Tramstraat, de Zeeweg, de Kerkstraat en de Van Egmondstraat: Aanwijzing als voorrangskruising voor de Koningin Wilhelminastraat en de Koningin Emmastraat met voorrang voor het verkeer op de Koningin Wil- helminastraat: Aanwijzing als voorrangssplitsing van de Koningin Wilhelminastraat en de Buitensluisstraat( met voorrang voor het verkeer op de' Koningin Wilhelmina. straat; Aanwijzing van een aantal voetgan- gevsoversteeknlaatsen: Geslotenverklaring voor alle verkeer met voertuigen (uitgezonderd rijwielen), rij- en trekdieren on vee. van de Voor straat. tussen de Zuidstraat en de Bou levard, in de richting van de Boulevard, onder gelijktijdige intrekking van de thans geldende geslotenverklaring van genoemd weggedeelte in de richting van de Zuidstraat: Van de Badstraat in noordelijke rich ting, van het Noordeinde in de rich ting van de Voorstraat, onder gelijktij dige Intrekking van de thans van kracht zijnde geslotenverklaring van deze weg In de richting van de Tramstraat: Van het gedeelte van de Tramstraat lussen het Noordeinde en de Badstraat. in de richting van het Noordeinde: Van het gedeelte van de Koningin Emmastraat tussen het Waaigat en de Koningin Wilhelminastraat, In de rich ting van de Koningin Wilhelmnastraat: Een verbod wachten voor: Voorstraat, noordzijde, onder gelijktijdige intrek- king van het thans voor de zuidzijde geldende verbod wachten: Zuidstraat, voorzover gelegen tussen de Voorstraat en de Dwarsstraat, noord zijde; Koningin Emmastraat. voorzover ge legen tussen het Waaigat en de Ko- ningin Wilhelminastraat, oostzijde- Tramstraat, zuidzijde, tussen Bad- straat en Noordeinde: Tramstraat, noordzijde, tussen Oost pad en Noordeinde: Badstraat, oostzijde, onder gelijktij dige intrekking van het voor de west zijde van deze weg geldende verbod stilstaan: Koningin Wilhelminastraat, noordzij de. •e Oranjevereniging Zoeterwoude hield haar algemene ledenvergadering in café Roeleven. De voorzitter, de heer H. I. Berg jr, sprak er zijn teleurstelling over uit. dat de opkomst zo gering was. Mededeling werd gedaan van het ver trek en aftreden van een viertal bestuurs leden. Uit het verslag van de penningmeester bleek, dat de Inkomsten over 1962 1555 en de uitgaven 1559 hebben bedragen, De reserve bedroeg ƒ317, zodat men het boekjaar afsloot met een reserve van 313 Aan de orde kwam een bestuursvoor stel dit jaar dubbel feest te vieren: de verjaardag van de Koningin en het on- afhankelijkheidsfeest. Op 30 april wil men een bescheiden feest, hoofdzakelijk voor de kinderen, met in het parochiehuis de Zoeterwoudse kampioenschappen tafel tennis. In verband met de plannen van de middenstand in september als het Wa tertje en de Schoutenbrug een ander GEVRAAGD W. GRAVEKAMP De Waal Maiefijtstraat 21 KatwUk a. Zee Telefoon 01718-4964. De herziening van het gemeentepro gramma is niet geheel gereed gekomen Wel werd een concept opgesteld en in een gecombineerde ledenvergadering met Katwijk aan den Rijn goedgekeurd Het gehele programma moet grondig op de helling, zo meende de commissie die met de herziening is belast Eerste secretaris L. Dompeling schrljfi verder in zijn verslag, dat het aantal leden ruim 220 bedraagt. Het ledental is een weinig toegenomen. De penningmeester meldt een nadelig saldo van f 155.98. Desondanks heeft het bestuur besloten de contributie voor 1963 op f 6 te handhaven. Wel wordt verzocht een vrijwillige bijdrage naar draagdracht aan het contributiebedrag toe te voegen Gisteravond hielden de knapenverenl- gingen Tlmotheiis, Obadja en Benjamin een gecombineerde Jaarvergadering In de zual bU de Oude Kerk. De avond werd geopend door ds. D. Bouman. Leider Joh. van der Plas vertelde over Marcus 10: 1327. Kees GuUt zegde een gedicht over „De BUbel". Hierna was de leiding in handen van leider W. Kort. Na de pauze kreeg men het gedicht „De Redding" te horen van Huig van Duijn en een bijbels opstel van Gert Remmelswaal. Het jaarverslag van de vereniging Obadja werd voorgelezen door Dirk van Beelen. Vervolgens had een gedichtenwedstrijd plaats met Wlm Verdoes. Piet van der Plas en Wim Klinkenberg. Een vrij op stel werd voorgelezen door GUs van der Plas. De afgevaardigden van diverse vereni gingen brachten gelukwensen over. Hierna was het woord aan Plot Hans- noot met 'een opstel over de vaderlandse geschiedenis en aan Kees Varkevisser die- een gedicht voordroeg over „Petrus' Door een aantal jongens van de drie ver enigingen werd aan een hersengymnas- tiekwedstrijd deelgenomen. Simon v. Rijn las voor het opstel „Kerkgeschiedenis" Een gedicht over Calvijn werd voorge dragen door Teun Guijt, Ook werd een wedstrijd gehouden „Raadt u mee?" Piet Durleux droeg voor het gedicht De Dieren. Ten slotte werd een rijmsel voorgedragen over „Het doen en laten van de verenigingen" De programmapunten werden telkens afgewisseld met samenzang. Wükavond In het wijkgebouw Abeelplein hield de wijkgemeente Overduin gisteren de laat ste wij ka vond van dit seizoen o.l.v. de v/ijkpredlkant ds. Jac. de Vos. Dr. A, Makkenze Uit Katwijk aan den Rijn hield een lijdensmeditatie. Na de pauze zong het Rljnburgs Jongerenkoor. Jaarvergadering Vanavond komt de Geref, Kerk van 'Katwijk aan Zee In jaarvergadering bij. «en, Na bespreking van de Jaarverslagen van kerk, diaconie enz., hoopt ds. Pijl man te spreken over „Verantwoorde ver. nieuwlng". L1SSE Roversbroekpolder krijgt straatverlichting Het ls voor de bewoners van de Roversbroekpolder vooral de laatste ja ren een bron van ergernis geweest, dat deze gehele polder het zonder straatver lichting moest stellen, terwyl de polder precies ligt tussen de moderne verlichte rijksweg door de bollenstreek en de Lisserdjik van de Haarlemmermeer, welke de laatste jaren bijzonder goed ver licht Is! Dat in de a.s. raadsvergadering van 3 april een voorstel ter tafel komt de Roversbroekpolder van een straatver lichting te voorzien, moet de bewoners nu wel als schone muziek in de oren klinken Uit «en onderzoek is gebleken, dat het nu mogelijk is het grootste en dichtst be woonde gedeelte van de Roversbroek polder van een straatverlichting te voor- zien door aansluiting op de pas aange legde kabel. Om aan minimale eisen te voldoen dienen de lantaarns te worden geplaatst op de kruispunten, In enkele onoverziohteliike bochten en op plaatsen waar meer bebouwing is. Het zuidelijke gedeelte van de Rovers, broekpolder wordt niet verlicht, omdat daar nog geen kabel ligt. De voorlopige plannen vergen een uitgave van ruim f5000. Geref. Kerk heeft een nieuwe boekhouder Woensdag werd In gebouw Salvatorl een Gemeente-avond gehouden voor le den van de Geref Kerk. Eerst werden de financiële zaken behandeld. Boekhou der H de Jonge gaf op alle punten een toelichting. Hij trad daarna als boekhou. der af en ontving de dank van de ker- keraad voor de arbeid, die hij 5 jaar be- langeloos verrichtte In zijn plaats is to: boekhouder benoemd de heer L. Elsenga Joh.zn. Het tweede gedeelte werd verzorgd door ds. A. K. Krabbe van Hillegom, die sprak over zijn reis naar Israël Chr. Bcjaardenbond De afdeling Lisse van de Chr. Bejaar- denbond hield in gebouw Salvatori een vergadering, waarin een definitief be stuur werd gekozen. De leiding berustte bij de voorlopige secretaris, de heer M W. van der Wel De heer J. A. Tromp uit Ermelo, 2e secretaris van de lande lijke Chr. Bejaardenbond. deed enkele mededelingen over de organisatie. Bij stemming werden de volgende personen in een definitief bestuur gekozen: A van 't Voort, voorzitter: M. W. van der Wel secretaris en de heer P. Mlnnee penningmeester. aanzien hebben gekregen, een etalage wedstrijd en winkelweek te houden, werd de suggestie gedaan gezamenlijk met de jubilerende Sint Jansfanfare deze plan nen uit te werken en zo een feestweek te organiseren. Als slot zal dan een vuur werk worden afgestoken. Op voorstel van het bestuur werd overgegaan tot contributieverhoging. De Sterrit zal worden gehouden op 16 Juni. Nieuwe gemeente-ontvanger Vrijdagavond zal de raad een nieuwe gemeente-ontvanger kiezen in dc plaats van de heer J. Cornelisse, die burge meester in Noordholland is geworden. De voordracht: 1. J. Droog te Waterin gen: 2. W. G, M. Kalkers te Aalst (Noord brabant). Jaarfeest C.J.V. De christelijke Jongens, en metsjesver- eniging hield haar Jaarfeest in een geheel gevulde zaal van Ons Huis. Voorzitter H. van den Berg jr. opende de avond op vlotte wijze. Daarna werd door de jongste acht leden van de C.J.V. een toneelspel opgevoerd. „Het paard van Potter", ge schreven door Martle Verdenius en Hans Keuls. De regie was in handen van de heer H. v. d. Berg. Een daverend applaus was de beloning voor de jonge tonelisten. Mevr. Hengstmangers schonk de meespe lende meisjes een bos tulpen Collect* Het plaatselijke Simavl.Comité doet een beroep op alle ingezetenen de huis- aan-huis colleote volgende week tot een succes te maken. Het doel is medische hulp te bieden aan mensen in de tropen. VOORHOUT Cultuur Verheft gat uitvoering Voor een volle zaal van het Parochie huis gal de toneelvereniging Cultuur Verheft onder regie van John Vlasveld een opvoering van het „3-bedrijvige" blij spel „Vier mannen en één meisje". De opbrengst 1» voor de bejaarden tocht. De voorzitter van de Oranjevereniging, de heer G. M. Prins, sprak een welkomst woord. Er is deze avond goed en met enthou siasme gespeeld. Daardoor kwamen de komische momenten in het stuk, die er voldoende zijn, geheel tot hun recht, zo dat er flink is gelachen. Stuk voor stuk waren de spelers expressief in hun rol. De opbrengst van de avond is f 400. Gevraagd voor direct NET MEISJE zelfstandig kunnende werken. Meerdere hulp aanwezig. Mevr. Bergman, Valkenburgseweg lb, Katwijk aan den Rijn. Mr. Aantjes in Voorschoten GISTERAVOND vergaderde in de kerkeraadskamer van de Gerefor meerde kerk de Voorschotensc Anti-Revolutionaire kiesvereniging. Mr. W. Aantjes, lid van de Tweede Kamer en algemeen secretaris van de Nederlandse christelijke aannemers- en bouwvakpatroonsbond, sprak over „De christelijke politiek in de praktijk". Teleurstellend achtte mr. Aantjes het, dat vaak zo gemakkelijk vanuit een verschil van mening over concrete beslissingen terugredenerend wordt geconcludeerd tot afval van beginselen. Tijdens de behandeling in de Kamer van bijv. de mammoet wet, de Nieuw-Guinea-kwestie en het bouwbeleid waren de stemmen in dc A.R.-fractie verdeeld, maar niet één keer waren het dezelfde groepen in de fractie die een eenstemmig oordeel hadden. Waar zit dat nu in? Vanuit eenzelfde beginsel redenerend (en aan de goede trouw ook op dit punt behoeft niet te worden getwijfeld) kan men onder scheidenlijk tot een andere beslissing in een concrete situatie komen. Ret be langrijkste daarbij is niet dat men een bepaalde beslissing heeft genomen, maar dat men die beslissing kan motiveren vanuit een gemeenschappelijk uitgangs punt. Geen beginsel dient men te maken van zijn mening over wat beginsel is. Een beginselpartij moet niet worden waar. gemaakt vanwege de concrete beslissin gen, maar vanwege de beginselvastheid. Men zal moeten aanvaarden dat de poli ticus niet alleen heeft te handelen over eenkomstig het Evangelie, maar dat hij ook het beginsel moet stellen en toe passen. Tussen deze twee zaken ontstaat span ning. Daartussen ligt de concrete si. tuatie waarin moet worden gewerkt Nooit zullen buiten beschouwing mogen worden gelaten de omstandigheden waar in een bepaalde beslissing móest worden genomen. „Waarom was men niet een stemmig", is teveel gevraagd. Te weinig Nederlandse volk. Wanneer men tegen de toto is, moet tevens duidelijk zijn gevraagd is ,,hoe is men tot die mening gekomen". Het getuigenis komt tot uit drukking in het stellen en toepassen van het beginsel. Het getuigenis schiet te kort indien men zich slechts beperkt, tot het houden van een goede redevoe ring. Deze laatste moet ook worden ge motiveerd. T~\E raad van Valkenburg handelde gisteravond de agenda in vlot tempo J-/ af. De wijziging bezoldingingsverordening 1960 voor het burgerlijk rijkspersoneel was een hamerstuk; de heer F. C. van 't Veen (die reeds enige weken tijdelijk werkzaam was bij de gemeente) werd als gemeentewerk man op arbeidsovereenkomst aangesteld. Bij hamerslag werden ook de pensioengrondslagen van de gemeenteambtenaren vastgesteld. De vereniging voor christelijk onder wijs had verzocht om een voorschot op de exploitatievergoeding over 1963 en op de gemeentelijke vergoeding voor het geven van vakonderwijs over 1963. Het bestuur van de christelijke kleuterschool had eveneens verzocht om een voor schot op de vergoeding over 1963 en om vaststelling van de vergoeding over 1962 Het voorschot voor 1963 voor de ver eniging voor christelijk onderwijs werd bepaald op f 12246,67 en het voorschot vakonderwijs voor 1963 op f 2969,18, Voor de christelijke kleuterschool werd het voorschot bepaald op f 4654,60, een ge- lijk bedrag werd vastgesteld voor 1962 Een bedrag van f 493,80 werd beschlkbaai gesteld aan de vereniging voor christe lijk onderwijs voor de aanschaf van een projector. Aan de heer C. de Vries werd een premie van f 1333,33 toegekend ter ver. betering van de woning Marktveld 3. Hiervan komt f 444.44 voor rekening van de gemeente. Aan de héren T. dp MooiJ en H. Imthorn werden resp. f 1067 en f 780,50 toegekend voor doortrekking van elektriciteitsleidingen naar hun alasbedrijven aan de Woerd en de Achterweg. Het ls gebruikelijk dat B. en W. in- zake agrarische aangelegenheden het ad vies van agrariërs uit de gemeenteraad Visserijgolfjes T\E Egmont IJM 99 heeft zich woensdag bij de bij IJsland vissende vaar- U tuigen gevoegd. Het schip kwam op een gelukkig tijdstip, want de vangsten waren goed. Er werden trekken gemeld van 50 tot 60 manden. De KW 15 Rijnmond moet een prachtige dag gemaakt hebben, maar schip per Klaas van der Plas liet zich niet over het totaal uit. Van de Noord meldde dc IJM 25 Julie Strciff een trek van 50 manden, die voor 't grootste gedeelte koolvis opleverde. Schipper Kpes van Duin vertelde dat de vis serij daar zeer wisselvallig was. Dc heer Van Duin vervangt voor een paar reizen schipper Blok, die op medisch advies een tijdje aan wal moet blijven. In tegenstelling tot eerdere berichten Is dc IJM 28 Amsterdam nog niet naar IJsland vertrokken. Het schip heeft [Jmulden weliswaar verlaten, maar al leen om naar Bremcrhaven te stomen. Daar wordt de treiler gereed gemuakt voor het IJslandse avontuur. Overigens is het ook mogelijk dat de Amsterdam naar Groenland zal gaan. De spanvlssers boekten in dc morgen uren bij vuurschip Terschelling goede vangsten, maar later moesten zij hun activiteiten staken door een dichte mist Gelukkig klaarde het 'savonds op, zó dat zij de netten weer over boord kon den zetten. Mét goed resultaat: een paar spannen hadden na twee trekken kisten haring op het dek liggen De tongvisserij leverde trekken op van 60 kilo tong en zes manden andere vil. Dit werd gemeld door de SCH 102 Clare, De SCH 27 Onderneming 2 en de KW 81 Albcrtha Henderlkn waren niet zo for tuinlijk, zij haalden een kapot net boven water. Wat er was In IJmulden voerden 20 vaartuigen 3505 kisten vl» aan. waarvan 420 kisten schelvis, 200 radio. 420 wijting, 220 gul en kabeljauw. 180 koolvis. 450 haring, 150 makreel. 300 roodbaars, 360 schol, 5 tarbot, 160 diversen. 3270 st. stijve ka beljauw en 35.000 kilo tong. Vandaag aan de markt In IJmuiden lagen vandaag onder meer aan de markt de IJM 36 Jacoba Gezina met 700 kisten en 300 kl. kisten haring, de KW 32 Sakina Martina met 760 kisten en 70 st. stijve kabeljauw en de KW 32 Sladt Enkhuizen met 150 kisten platvis. In Scheveningen werden aangevoerd 30 kisten schelvis, 250 wijting, 60 gul en kabeljauw, 200 koolvis. 700 haring, 300 makreel. 100 sprot en 300 st. stijve ka- beljauw. Niet best Ook de tweede IJslandse reis van de KW 43 RUnmond 2 ls niet best afgelo pen. Het schip, dat woensdag IJmuiden binnenliep, besomde f 20.000. In de rui men bevonden zich ruim 700 kisten vis waarvan 300 roodbaars. Laatstgenoemde vissoort mag zich In een toenemende be langstelling van de handel verheugen, maar deze animo kon de reis toch niet goedmaken. inwinnen alvorens bepaalde vooretellen te doen. Deze raadsleden worden ge makshalve aangeduid als „agrarische commissie", hoewel van een commissie van bijstand als bedoeld in artikel 61 van de gemeentewet, geen sprake is B. en W. aohten het derhalve gewenst aan een dergelijke commissie een wet telijke basis te geven, waarmee de raad gisteren akkoord kon gaan. De leder» voor deze commissie zullen in de eerst volgende vergadering worden benoemd Ook het voorstel tot aankoop van gronden voor het uitbreidingsplan 't Joght werd vlot afgehandeld. Op één na waren alle bereidverklaringen van eige naren en gebruikers of pachters vap deze gronden binnengekomen. De to taalsom van waarden en vergoedingen met uitzondering van de belasting, schaden van de 4,7225 ha in eigendom of gebruik van de 12 eigenaren of ge bruikers die de bereidverklaring hadden getekend, bedroeg f 411.813,30. In het algemeen was de raad wel van oordeel dat dit een groot bedrag is. maar men kon zonder stemming toch met de aan koop akkoord gaan. De bereidverklaring van de eigenaar van 0.91 ha tuingrond ontbrak nog, waar voor door de taxatiebureaus een aan- koopadvies tot een bedrag van f 85.000 (exclusief belastlngschade) was uitge bracht. De raad besloot tot onteigening van dit perceel op basis van deze f 85.000. De oefenklas Valkenburg van de re- serve-rljkspolitie had op de rekening van 1962 een tekort van f 167. Daar B cn W. de aanwezigheid van deze groep geoefende reservisten van zeer grote be tekenis achten, stelden zy de raad voor de gemeentelijke subsidie voor 1963 te verdubbelen en te brengen op f 201) Ook hiermee ging de raad akkoord. Van de gemeentelijke supervisor, prof. Wieger Bruin, was een voorstel omtrent het raadhuisplan binnenge komen. In verband hiermee wordt woensdag weer een openbare raads vergadering gehouden. Rondvraag Bij de rondvraag vroeg de heer van der Mey hoe liet met de verkoop van gemeentewoningen 6taat. Burge meester Van der Have kon meedelen dat hiervoor veel kandidaten z(Jn en dat men op korte termijn taxateurs wil loten benoemen. De hoer S. M. Poot merkte op dat verscheidene automobilisten de laatste tijd dc Hoofdstraat als een soort race baan beschouwen. Een inhaalverbod leek hem op zijn plaats. De burgemees ter zal de politie verzoeken de nodige snelheldsmotlngen te verrichten. Ver scheidene mogelijkheden om de auto mobilisten te dwingen kalmer aan doen, werden nog geopperd. De heer Poot zou ook graag zien dat er in dc gemeente een publieke telefoon cel kwam. B. en W. zegden toe hieraan aandacht te besteden. Verder wenste de heer Poot banken aan de Achterweg en Torenvlietslaan ten behoeve van de be jaarden, die graag een eindje wandelen. Reeds eerder had de heer Poot deze ge dachte naar voren gebracht, waarbij B. en W. hadden beloofd dat de banken er zouden komen. De belofte werd her- haald. Na de rondvraag bleef men nog enige tUd in besloten vergadering byeen om te spreken over belaatlngreclames. VOORSCHOTEN De Vlletgemeenten Door opneming ln de Staatscourant van 21 februari is de door de gemeente raden van Voorburg, Leidschendam en Voorschoten getroffen gemeenschappelij ke regeling inzake dc stichting en ex- ploltatie van het vullverwerklngs- en compostbedrijf „De Vlietgemeenten" met ingang van 1 maart 1963 in werking ge treden. Mr. Aantjes stelde, dat wanneer de kerk van haar roeping afgaat, dit zich zelf wreekt. De kerk kan de politiek het best dienen door haar roeping trouw te blijven. Het is niet juist te stellen dat de A-R.-fractie in de Kamer zit om de belangen van een bepaalde groep van onze samenleving te dienen. Zij dient vanuit een gemeenschappelijk uitf gangspunt de belangen van het gehele dat men dat niet is omdat men dit in eigen kring verwerpelijk vindt, maar omdat men dit verderfelijk acht voor het Nederlandse volk in zijn geheel. Het gaat om het motief waaruit men handelt. Het aanduiden van de christelijke politiek als dankbaarheidspolitiek brengt tot uitdrukking, dat wanneer God niet meer grote mogelijkheden Iaat om de A.R. beginselen te ver wezenlijken. de geringe mogelijkhe den die nog resten niet te snel moeten worden afgewezen. Als voorbeeld haalde spreker aan de beslissing in zake het Nieuw-Guinea beleid. Im mers, wat was in het geding? Ons prestige? De Nederlandse vlag? Maar dit zijn geen kriteria. aldus mr. Aant jes. In het geding was: is terecht of ten onrechte verantwoordelijkheid aanvaard voor de Papoea's? Van dat ogenblik af gold er slechts één kri- terium: hoe wordt het belang van de Papoea het best gediend? Mr. Aantjes besloot met te zeggen dat gelijkstemmigheid niet mag worden ge- eist. Wel mag men eisen dat aanneme lijk wordt gemaakt dat men, redeneren de vanuit eenzelfde uitgangspuni, tot een andere beslissing is gekomen. Na de pauze werd ruim gebruik ge maakt van de mogelijkheid om vragen te stellen. Fietsen in park In de gemeenteraadsvergadering van februari werd verzocht het fieitsen te verbieden in het Burgemeester Van der Hoevenpark. B. en W. delen naar aanleiding hiervan thans mee, dat in de gemeenteraadsvergadering van 8 juli '60 werd besloten de tot dit park behorende paden aan te wijzen als „toeristische rijwielpaden", teneinde het park zoveel mogelijk aan zijn reoreatief doel te doen beantwoorden. De groepscommandant heeft verklaard tegenstander van wijzi gingen in de bovenstaande situatie t* zijn. Klachten zouden nimmer zijn bin nengekomen. Bovendien kunnen thans ook degenen die zich moeilijk te voet voortbewegen, alsmede ouderen voor wie de afstand wandelend te ver is, op de fiets van het park genieten. Wanneer een jeugdige fietser zich misdraagt, breedt de politie corrigerend op. Hier aan zal thans speciaal aandacht worden geschonken. B. en W. zijn het met dit standpunt eens, zodat geen verandering in de bestaande situatie wordt gebracht Woning' en Bij brief van 10 december 1962 deelden Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland aan B. en W. van Voorschoten mee, dat voor 1963 een contingent van 64 woning wetwoningen was toegewezen en dait een richtgetal was vastgesteld voor de bouw van 90 premiewoningen, een en ander onder voorwaarde dat onmiddellijk na het gereedkomen van de woningen acht krotten aan bewoning zullen worden onttrokken en dat 40 premiewoningen be schikbaar zullen worden gesteld ten be hoeve van marinepersoneeL B. en W. delen naar aanleiding hier van mee dat, hoewel te vermoeden was dat de contingenten voor 1963 geringer van omvang zouden zijn dan die van 1962, de uiteindelijke toedeling, althans voor wat het richtgetal voor de premie- bouw betreft, als teleurstellend moet worden aangemerkt nu ongeveer 45 pro cent van de premiewoningen moet wor den beschikbaar ge9teld ten behoeve van de huisvesting van marinepersoneel. Op het woningwetcontingent voor 1963 was reeds een voorschot tot 29 woningen verkregen ten behoeve van de bouw van 36 woningwetwoningen die thans in Vlietwijk II in aanbouw zyn. Overleg tussen Gedeputeerde Staten en de minis ter van maatschappelijk werk heeft er toe geleid, dat ten laste van de pro vinciale reserve voor 1963 een extra contingent van 25 woningwetwoningen aan Voorschoten is toegewezen ten be hoeve van de huisvesting van gerepa- trieerden. Mede in verband hiermee kan het plan tot de bouw van 56 woning wetwoningen in Boschgeest geheel wor den gerealiseerd. Er resteert dan nog een woningwetcontingent van 4 wonin gen. Voor de besteding daarvan gaan de gedachten in eerste instantie uit naar een zestal bejaardenwoningen, te bou wen in aansluiting aan de genoemde 56 woningwetwoningen. Sportraad vergaderde In het Wapen van Voorschoten werd een goedbezochte vergadering van de sportraad gehouden. Van de 20 aange sloten verenigingen waren er twaalf ver tegenwoordigd, terwijl het voltallige be stuur aanwezig was. De gebruikelijke jaarvergaderlngspunten kwamen aan de orde, waarvan wellicht het belangrijkste was de bestuursverkiezing. Voorzien diende te worden in de door het aftre den van voorzitter Dirksen ontstane va cature. Do heer H. J. Koreneef werd gekozen. Tot voorzitter werd gekozen de heer C. Fortanior, de lieren Van Aken en Schoonbeek werden bij acclamatie herkozen. Er was tevens een afscheid. De gees telijke vader van de sportraad, dc heer A. G. v. d. Linden, achtte in verband met zijn vertrek naar elders de tijd ge komen om af te treden. De voorzitter liet zijn tot de heer v. d. Linden gerichte woorden van dank vergezeld gaan van een boekenbon. Ter sprake kwam voorts de overbe zetting van de sportvelden, mede als ge volg van dc langdurige en strenge win ter. Het zou wel eens onmogelijk kun nen blijken dit jaar op Hemelvaartsdag de langzamerhand traditioneel geworden sportdag te houden. Een definitieve be slissing werd nog niet genomen. Uit de besprekingen bleek verder, dat het bestuur aandacht besteedt aan de mogelijkheid om de sportkeuring, die tot dusver in Lelden werd gehouden, voor de Voorschotenaren in eigen ge meente te krijgen. Wanneer het tweede gezondheidscentrum gereed is. zal dit plan wellicht uitvoerbaar blijken te zyn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 11