Ewout H.: Wij hadden Henny dienst willen bewijzen een Ook Boudewijn verminderd toerekeningsvatbaar Liberale t.v.-motie in Kamer verworpen Mr. Scholten beroept zich op tijdnood Derde verdachte in Baarnse moordzaak Evenals broer slechts in beschuldigingen positief Landbouwschap Regeringspartijen winnen in Suriname Prins op Belgische mil. vliegbasis Vragen over Zuid- Molukkers op Nieuw-Guinea Erasmusprijs aan Martin Buber toegekend Psychiater in Baarnse moordzaak: Vroegere vrienden geven nu elkaar de schuld NIEUWE LEIDSE COURANT 9 WOENSDAG 27 MAART 19.,3 (Telefonisch van onze verslaggever) EWOUT H., BROER VAN BOUDEWIJN H., verklaarde vanmorgen voor de rechtbank dat de laatste, naar zijn indruk, vrij passief is geweest in het smeden van het moordplan op Theo Mastwijk. Voor zover hij zich kon herinneren, was het eerste voorstel uit de mond van Henny W. ge komen. Zeker wist hij het echter niet. „Er is veel besproken", aldus ver dachte. „Maar wat er allemaal gezegd is en door wie, weet ik niet meer". Vandaag was het de beurt van de achttienjarige John Ewout H om voor de Utrechtse rechtbank te verschijnen. In de volgorde der behandeling in de Baarnse moordzaak is hij de derde verdachte. Maandag werd de negentienjarige Henny W. in de opgepakte rechtszaal gehoord. Gisteren was de zaak tegen de broer van Ewout, de 20-jarige Boudewijn H., aan de orde. De tenlastelegging, die vanmorgen door de officier van justitie, mr. G. H. C. van Dijken, werd voorgelezen, luidde: „Medeplichtigheid aan moord, ge pleegd tezamen en in vereniging door Henny W. en Boudewijn H. subsidiair: medeplichtigheid aan moord, gepleegd door Henny W., meer subsidiair: medeplichtigheid aan poging tot moord, gepleegd door Boudewijn H., ten slotte subsidiair: medeplichtigheid aan poging tot moord, gepleegd door Henny W. Evenals de twee andere leden van het trio werd Ewout H. ook nog van dief stallen van fruit en flesjes bier en limo nade beticht, door middel van inklim- ming en gepleegd in vereniging met an deren. De getuigen, die vandaag werden ge hoord (de commissaris van de rijkspolitie te Amsterdam, de heer IJ. Taconis. zo mede de -heren G. Smit en H. Pit. beiden hoofdagent-rechercheur van de Baarnse gemeentepolitie) waren weer dezelfde als gisteren en eergisteren. Als deskundige trad de zenüwarts H. M. Hagemeijer op. die verdachte lange tijd heeft geobser veerd. Verdediger was de Baarnse advo caat mr. H. C. Diet*. ONTSPANNEN Toen Ewout H. werd binnengeleid, maakte hij een ontspannen indruk. Hij droeg een don'ker pak en had een bleek gezicht. Er zat iets van uitdaging in zijn ogen, toen hij even later de rech ters achter de groene tafel stuk voor stuk opnam. De tenlastelegging, waarvan de le zing een kwartier dn beslag nam, hoor de verdachte met enigszins gebogen hoofd aan. Hoewel kleiner, leek hij op dat moment precies op zijn oudere broer. Wel was hij levendiger. Ook nu weer begon het verhoor met de behandeling van de gepleegde dief- (Vervolg van pagina 1) Ook stuit het volgens de voorzitter op grote bezwaren een roerend goed elders te verkopen, daar de rechtbank wel ont heffing van' de verplichte verkoop ter plaatse kan verlenen, doch de andere ver koopplaats toch bekend -moet worden ge maakt. Zo bleef het Landbouwschap, al dus de heer Biewenga, niets anders over dan het leggen van beslag op onroerend goed. Overleg met regering Niettemin heeft het Landbouwschap al lange tijd gezocht naar mogelijkheden om de heffingen te innen langs wegen, die voor de betrokkenen minder kostbaar en minder pijnlijk zouden zijn.' Reeds in november 1961 zijn de staatssecretaris van algemene zaken drie voorstellen gedaan ter vereenvoudiging van de invorderings procedures, nl. het openen van de moge lijkheid om in beslag genomen roerend goed zonder meer naar elders over te brengen en daar te verkopen, vereenvou diging van de beslagprocedure onder der den en mogelijkheid van inschakeling van de kantom-echter voor bedragen tot een bepaalde hoogte. Hiervan is nimmer iets terecht geko men, doch vrijdag vinden over de in- vorderingsproblematiek opnieuw be sprekingen plaats tussen regeringsver tegenwoordigers en het Landbouwschap, zo deelde de heer Biewenga mee. De voorzitter betoogde verder, dat uit de terugkoop door één der boeren van zijn bedrijf wel blijkt dat niet het Landbouw schap de zaak-Hollandscheveld op de spits heeft gedreven. Overigens meende de heer Biewenga, dat qok onder de bedrijfs- genoten nog veel misverstand en wanbe grip t.a.v. het schap bestaat. Het Land bouwschap moet zich derhalve ernstig be zinnen op een betere voorlichting. De uitslagen van de Statenverkiezin gen in Suriname wijzen tot nu toe op een voorsprong der regeringspartijen. Hedenochtend waren cijfers bekend van 155 der 165 stembureaus. De na tionale partij Suriname behaalde 19.000 stemmen, dc Verenigde Hindoestaanse partij 15.000, de Indonesische K.T.P.T. 7.000, de progressieve Surinaamse volks partij 4.000. Dit betekent, dat de samen werkende partijen 45.000 stemmen ver wierven tegen het Aktiefront 24.000. Op merkelijk is dat de partij van de na tionalistische republiek, die op 1 juli de onafhankelijkheid wilde proclameren en de verkiezingen zeer deskundig voerde slechts 3.100 stemmen verwierf. stallen. De aanleiding tot de eerste dief stal was volgens verdachte het. avontuur geweest. Niet het voornemen dus om een feestje te organiseren. Verdachte: „Als ik een feestje wilde houden, kon ik thuis wel een en ander krijgen". Ewout H. bracht naar voren dat Henny W. had voorgesteld uit stelen te gaan. Er was na dat voorstel onderling beraad ge weest. Verdachte sprak rustig en duidelijk, toen hij op de tweede diefstal inging, de diefstal dus, na de lugubere moord op Theo Mastwijk. Ook deze was uit zucht naar avontuur gepleegd, hoewel hij toe gaf dat er wel iets van afreageren in zal President: „U had er toch helemaal mee kunnen breken?" Verdachte: (schouderophalend): „Ja". Verdediger: „Heb je wel eens neiging gehad iets weg te nemen?" Verdachte: „Nee, maar het ging hele maal niet om het gestolene, maar om het avontuur". Om bijna kwart over tien kwam het verhoor toe aan de voorgeschiedenis van de moord. Ewout H. kende Theo Mast wijk niet, toen deze, uit angst voor tuchthuisstraf, in zijn ouderlijk huis on derdook. Hij was niet betrokken geweest bij de eerste gesprekken, die waren ge voerd. Wel wist hij dat alleen Henny W benauwd was. dat hij door Theo Mast wijk verraden zou worden voor de dief stallen, die waren gepleegd. Zeer correct antwoordde verdachte: „Jazeker, edelachtbare", toen de presi dent hem vroeg, of de gebroeders H. Henny W. een dienst hadden willen be wijzen. „We konden in die tijd goed met hem opschieten", voegde hij eraan toe. „Hij was ongeveer gelijktijdig bevriend met ons beiden. Ik mocht hem in die tijd wel". President: „Sprak hij tot je verbeel ding?" Verdachte knikte bevestigend. Over de verzorging van Theo Mast wijk in het huis van de familie H. de onderduiktijd duurde vijfenveertig dagen volgden ongeveer dezelfde vra gen als gisteren, toen Boudewijn H. voor zijn rechters stond. President: „Hebben jullie niet gezegd tegen Henny W.: waar blijf je nu met je plannen? torn Theo Mastwijk over de grens te brengen red.). Verdachte: „Ik heb het gevraagd, maar hij zei: ik moet het nog klaarspe len. We hebben niet gezegd dat hij op moest schieten. Henny W zei wel: Als Elke dag is er een grote drukte voor het gerechtsgebouw in Utrecht. Een klein deel van de belangstellenden ziet kans. t de rechtzaal door te dringen, waar deze week de Baarnse moordzaak behandeld wordt. jullie hem loslaten krijg je de politie op je dak". Zelf had Henny W., ondanks de prak tische geest, die hem wordt toegedacht, nooit een plan opgesteld om Theo Mast wijk op een nette manier kwijt te raken. De laatste zou volgens Ewout H. ook nooit druk hebben uitgeoefend. Haast kwam er pas, toen de familie H. met vakantie moest. Omtrent de plannen om Theo Mast wijk te vermoorden was Ewout H. vol gens de president tijdens het vooronder zoek bijzonder duidelijk geweest. De zitting duurt voort Prins Bernhard heeft gisteren in zijn functie van inspecteur-generaal van de Koninklijke Luchtmacht een bezoek ge bracht aan de basis van de Belgische luchtmacht te Brustem, waar in het raam van de gemeenschappelijk Bel gisch-Nederlandse opleiding van jacht- vliegers Nederlandse piloten worden ge oefend. De Prins was vergezeld van lucht- commodore Holtz. Hij werd na te zijn verwelkomd door kolonel-vlieger Nitelet, basis-comman dant van Brustem, en het hoofd van het Nederlandse detachement, luitenant kolonel Haers. Vervolgens woonde prins Bernhard enkele lessen bij voor de op leiding van grondpersoneel. Hem werden de Fouga Magisters getoond, waarmee de vliegers hun op leiding voltooien. Luitenant-kolonel Van de Poel gaf daarbij een uiteenzet ting over de vliegeropleiding. Na een lunch in de officiersmess keer de de Prins per vliegtuig naar de basis van de luchtmacht in Twente terug. Is het waar, dat leden van het „Front Pemuda Maluku Selatan", op verzoek van de resident Eybrink Jansen, hun mede- werking hebben verleend bij de bestrij ding van de Indonesische parachutisten en bij de bewaking van de pro-Indonesi sche elementen zijn ingeschakeld gewor den en dat door het plaatselijk bestuur van Merauke aan deze medewerkers van de Nederlandse autoriteiten is medege- deeld. dat zij indien zij de wens daar toe te kennen zouden geven in de ge legenheid zouden worden gesteld naar Nederland uit te wijken? Dit onder meer heeft het lid van de Tweede Kamer, de heer J. H. Scheps (soc.) schriftelijk ge vraagd aan de minister van justitie, mr. A. C. W. Beerman. Is op 23 september een deel van deze groep met belangrijke vertraging inder daad naar Nederland vertrokken en is er aan de vertrekkende, en aan de wachten de groep de verzekering gegeven, dat de achterblijvende groep spoedig zou vol gen? En is deze toezegging er van uit gaande, dat genoemde verzekering is ge geven, ingelost of zal zij spoedig worden ingelost?, zo wil de heer Scheps weten. De Erasmusprijs 1963 is toegekend aan de Joodse godsdienstfilosoof en socioloog Martin Buber te Jeruzalem. De 85-jarige laureaat zal de prijs groot honderdduizend gulden woensdag 3 juli te Amsterdam ontvangen uit handen van prins Bernhard, regent van de te Amsterdam zetelende stichting Praemium Erasmdanum, due deze jaar lijkse prijs heeft ingesteld voor personen of organisaties die zich uitzonderlijke verdiensten hebben verworven voor de Europese cultuur. Gisteren is de 23-jarige E. Nieuwenhui- zen uit Raamsdonk-dorp met een trekker over de kop geslagen en om het leven ge komen. Hij wilde een andere trekker, die in een sloot was geraakt, weer op het droge halen. (Vervolg van pagina 1) Dat veranderingen in het televisie- bestel in de toekomst niet geheel zijn uitgesloten bleek ook uit de houding van een groot aantal sprekers in clusief die van confessionele zijde ten opzichte van de motie van de so cialist Kleywegt. In deze motie wordt voorgesteld, voor de uitzendingen op beide tv-netten een overkoepelend or gaan in het leven te roepen. Dit or gaan zou met inschakeling van de be staande omroepverenigingen en ande re culturele en maatschappelijke orga nisaties eigen zendtijd moeten krijgen. Zowel staatssecretaris Scholten als de heren Baeten (kath. v.). Bruins Slot (a.r.) en Tilanus (c.h.) constateerden, dat dit plan enkele sympathieke elementen be vat Er zijn echter ook nog onduidelijk heden. Vooral dr. Tilanus vreesde, dat, als deze motie nu in stemming zou wor den gebracht, een aantal onzuivere ele menten bij die stemming zouden mee spreken. De heer Kleywegt gaf gehoor aan de talrijke raadgevingen: stemming over de motie is aangehouden tot een nader te bepalen tijdstip. Dit zal waar schijnlijk zijn het tijdstip, waarop de Kamer opnieuw over het televisievraag- stuk krijgt te spreken Gesen crisis Zo is dit grote televisiedebat ge ëindigd, zonder dat de regering haar zin heeft gekregen en zonder dat ook maar één van de bewindslieden aan leiding heeft gezien, zijn portefeuille ter beschikking te stellen. Aan het begin van de middag motiveerde staatssecretaris Scholten het stand punt van de regering om geen con cessie meer te verlenen uitsluitend op praktische gronden: het zal niet mogelijk zijn, voor 15 mei het over leg met de commerciële gegadigden af te ronden, de concessievoorwaarden uit te werken en de noodzakelijke wijziging in het Televisiebesluit aan te brengen. De regering handhaafde echter haar standpunt, dat invoering van de commerciële televisie wense lijk is. Gezien dit laatste rees de vraag, of «sanlm&m. (Van onze parlementsredactie) De concessie voor tv-uitzendingen op het tweede net zal door dit kabinet niet meer worden verleend. Dit heeft staatssecretaris Scholten gistermiddag in de Tweede Kamer meegedeeld. Met deze verklaring maakte hij een eind aan de intense spanning, die de vorige week donderdag was ontstaan nadat de regering tijd voor beraad over het televisievraagstuk had gevraagd. Een volle Kamer luisterde muisstil, toen staatssecretaris Scholten, geflan keerd door minister-president De Quay, de ministers Cals en De Pous en staatssecretaris Gijzeis zijn verkla ring voorlas. De regering houdt vast aan haar standpunt, dat commerciële televisie wenselijk is, en dat zij zelf het recht heeft, vergunning voor com merciële uitzendingen te verlenen. Bij haar besluit heeft de regering echter ook de vraag betrokken, die was opge worpen door de tegenstanders van commerciële televisie, namelijk of het verstandig is, zo kort voor de verkie zingen en dus voor het heengaan van dit kabinet alsnog een concessie te ver lenen. Het zwaarst weegt evenwel, aldus liet mr. Scholten weten, de feitelijke situatie- Deze is zo, dat mede door de (Van onze speciale verslaggever) Evenals Henny W. is thans ook Boudewijn H. door dc zenuwarts, die hem geobserveerd heeft, minderd toerekeningsvatbaar ver klaard. De verdachte, die gisteren op de tweede zittingsdag van de Baarn se moordzaak voor de rechtbank te Utrecht werd gehoord, maakte, be halve een labiele, ook een leugen achtige indruk. Van de bijzaken wist hij zich dc kleinste details te herinneren; van de hoofdzaken sug gereerde hij dat deze voor zijn ge heugen verloren waren gegaan. Zo wel de leden van dc rechtbank als de officier van justitie moesten hem steeds weer op dc onvolkomenheden in zijn verklaringen wijzen. De twintigjaa-ige Boudewijn H- was de tweede verdachte, die voor de af grijselijke, in 1959 gepleegde moord op de toen veertienjarige Theo Mastwijk voorkwam. Maandag had zijn vroegere vriend, de negentienjarige Henny W. dc rechtbank doen huiveren door de kille, zakelijke wijze, waarop deze het zo cynisch voorbereide misdrijf schet ste. Vandaag wordt de derde verdachte, de achttienjarige broer van Boudewijn, Ewout H., publiekelijk aan de tand ge voeld. Uit de behandeling werd gisteren dui delijk dat de vroegere vrienden Boude wijn H. en Henny W. elkaar de schu)& van de moord in de schoenen trachten te schuiven. Hoewel beiden hun aandeel in de voorbereidingen ervan niet ontkennen Henny W. nog meer dan Boudewijn H. zegt de een van de ander dat hij het hakmes heeft gebruikt. Boudewijn gaat zelfs zo ver dat hij volhoudt niet bij de doodslag aanwezig te zijn geweest. Ook houdt hij vast aan zijn mening dat Henny W. het lichaam van Theo Mastwijk alleen In de stapelput heeft laten zakken Zeer moeilijk Prof. dr. II. C. Riimkc, die Boudewijn II. gedurende lange tijd in zün Utrechtse kliniek heeft geobserveerd, bracht naar voren dat de gesprekken met verdachte zeer moeilijk waren geweest. Hij weet dit o.m. aan de vele verhoren van de zijde van psychologen, psychiaters en reclassc. ringsambtenaren, welke aan zijn onder zoek waren voorafgegaan. Boudewijn H. was volgens de hoog leraar bijzonder op z'n hoede. Zodra er over de moord zelf, of over het hakmes werd gesproken, nam hij zijn verklarin gen „in regie". Simuleren achtte hij niet uitgesloten. Een andere mogelijkheid was dat verdachte zich min of meer doelbe wust in een bepaalde toestand liet afzak ken, zodra er zaken aan de orde werden gesteld, die belastend voor hem konden zijn en die hij hardnekkig uit zijn be wustzijn had trachten te bannen. Volgens de zenuwarts kon in de groep, die de drie jongens vormden, niet van een uitgesproken leiderschap worden gespro ken. Zelfs de jonge Ewout had wel eens '"'e. Het merkwaardige was dat een eerste indruk Henny W. als een sterke en Boudewijn H. als een zwakke persoon lijkheid aangaf. Bij nader inzien bleek Henny W. echter minder sterk te zijn en Boudewijn H. minder zwak. Prof. Rümke verklaarde Boudewijn H. verminderd toerekeningsvatbaar, terwijl hij geen onderscheid tussen de toereken, baarheid van verdachte en Henny W. kon maken. Een onvoorwaardelijke terbe schikkingstelling achtte hij op z'n plaats, waarbij hij aantekende dat Boudewijn H. niet alleen voor zichzelf, maar ook voor zijn omgeving gevaarlijk kon zijn. Verdachte maakte steeds een bedreigde indruk, aldus de hoogleraar. Hij trachtte de herinnering aan het afschuwelijke ge beuren te verdringen, zelfs in die mate dat het mogelijk is dat hij bepaalde details totaal vergeten Is. Niet waarschijnlijk was volgens prof. Rümke dat Boudewijn H. de repetitie van de wurgingsscène in de villa van de familie H., zomede de feitelijkheden rond om het wegslepen van het lichaam van Theo Mastwijk, uit zijn herinnering had kunnen wegdrukken (tegenover zijn rech ters verklaarde verdachte bij herhaling dat hij van deze dingen nog maar nau welijks iets wist). Verbaasd was hij bovendien over de omstandigheid dat de drie jongens na hun verschrikkelijke daad contact met elkaar hadden gezocht en opnieuw uit stelen waren gegaan. De getuigen in deze zaak, commissaris IJ. Taconis van de rijkspolitie te Amster dam en de heren G. Smit en H. Pit. bel den hoofdagent-rechercheur van de ge meentepolitie te Baarn, handhaafden hun verklaring, welke ze maandag ten aan zien van de ï'econstructie van het misdrijf hadden afgelegd. Een nieuwe getuige, rijksrechercheur D. Koops uit Amsterdam, die tijdens deze reconstructie voor Henny W. had ge moorde Theo Mastwijk had, alleen in de stapelput te laten zakken. Henny W., die kleiner is dan hijzelf, zou dit volgens hem ook hebben gekund. Scherp en fel Toen de president, mr. J. Gijsman, het bijna vier uur durende verhoor beëindig de, werd Boudewijn H. met scherpe en felle vragen door rechter mr. K. S. Bieger en officier van justitie mr. G. H. C. van Dijken geattaqueerd. Mr. Bieger wees verdachte erop dat hy zich bepaalde hoofdzaken beslist moest herinneren. Hij noemde o.m. het zoeken de beste wurgmethode en het zwaaien met een ijzeren staaf onder uit roeping van de kreet: „We moeten hem s hersens inslaan!' Boudewijn H. werden vervolgens ver klaringen van zijn broere Ewout voorge lezen. „Die zal je toch beslist niet willen belasten", zei de rechter. .Jullie zijn el kaar zeer genegen". Toen verdachte bleef ontkennen, of al thans deed voorkomen dat hij zich nietJ meer van dit cynische voorspel herinner de, beet mr. Bieger hem toe: „Het is hier niet de plaats om uw her inneringen te verdringen. U moet de waarheid vertellen' De officier van justitie hield Boudewijn H. voor dat hy zijn verhalen en ontken ningen niet aannemelijk kon maken. „Je zegt dat de vergiftigingspoging maar een schertsplan was", zei hij, „maar niettemin ga je na het mislukken van dat plan met het maken van andere plannen door' Een typerend incidentje deed zich voor, toen verdachte, op de vraag van de officier, of hij zijn kleren op bloed sporen had nagekeken, antwoordde: „Bloedsporen? Waarvan?" Eigenlijk voor 't eerst met stemver- speeld, zei dat het hem weinig moeitej heffing wees de president hem terecht, had gekost een dummy, die hetzelfde ge- „U stelt geen tegenvragen. Hebt u wicht en dezelfde afmetingen als de ver-1dat begrepen?" enigszins stormachtige ontwikkelingen van de laatste maand er een ernstige tijdnood is ontstaan, waardoor het ver lenen van een concessie vóór 15 ma praktisch uitgesloten is- Nieuwe ge gadigden hebben zich gemeld, waar van één met een geheel nieuwe struc tuur. Verschillende gegadigden hebben te kennen gegeven, met elkaar en met de regering in overleg te willen tre den. Met de N.T-S. zou overleg moeten worden gevoerd over de samenwer king met de gegadigde. Voorts zouden, zo vervolgde mr. Schol ten, de concessievoorwaarden nader moe. ten worden uitgewerkt en ten slotte zou het Televisdebe&luit moeten worden ge wijzigd. In de ruim anderhalve maand, die nog resteert voordat het kabinet heengaat, is het onmogelijk geworden om dit alles nog tot een eind te brengen. Dit alles in aanmerking genomen zal een concessie door dit kabinet niet meer worden verleend. Wel zou het mogelijk zijn, aldus de staatssecretaris, de voorbereidingen in de komende tijd zo ver mogelijk voort te zetten. De regering is er nog steeds van overtuigd, dat de door haar verdedigde beleidslijn juist is en zy betreurt het dan ook, dat slechts een deel van de Kamer haar standpunt deelt. Maar ook het ne men van voorbereidende maatregelen zal achterwege worden gelaten als de Kamer de motie van de liberale mevrouw Van Someren.Downer, waarin voor een zo spoedig mogelijke invoering van commer ciële t.v. wordt gepleit, verwerpt. Het kabinet vertrouwt, zo ging de staatssecretaris verder, dat, nu voor 15 mei geen concessie meer zal worden ver leend, aan een motie als die van de heer Aarden (waarin gevraagd wordt om een wettelijke regeling van het televisie- vraagstuk op andere dan door de rege ring voorgestelde grondslag (op 't ogen blik geen behoefte meer zal bestaan. De bewindsman benadrukte, dat de rege ring niet met deze door de Kamermeer derheid gesteunde motie instemt Een ander beleid, dan in de regerings nota is neergelegd, kan en mag van dit kabinet niet meer worden verwacht, zo besloot de staatssecretaris. Wat de ge vraagde wettelijke regeling betreft, de regering staat zulk een regeling óók voor, maar meent echter wel, dat de be slissing van het vraagstuk van het twee de net tezeer zou worden vertraagd, als zou worden gewacht, totdat een derge lijke nieuwe wet van kracht zal zijn. Hoewel de afgelopen dagen reeds de indruk was gewekt, dat de rege ring bereid zou zijn, een beslissing over het tv-vraagstuk tot na de ver kiezingen uit te stellen, bleef tot op het laatste ogenblik onzekerheid over de finesses van het kabinetsstandpunt bestaan. Door de formulering, die thans door staatssecretaris Scholten gebruikt, trekt de regering zich tactisch terug, zonder aan de Kamer meerderheid de vreugde te gunnen, dat zij is geweken voor de bezwaren, die in de Kamer leven. Het is duidelijk, dat het beroep op de praktische onmogelijkheid om nog voor 15 mei een concessie te verlenen gebruikt is als argument om het ge zicht van de regering en in het bij zonder van staatssecretaris Scholten te redden. Immers, ook de vorige week donderdag en zelfs reeds enkele maan den geleden waren deze praktische moeilijkheden aanwezig. Toen echter wist de regering van geen wijken. Mr. Scholten was zijn verklaring be gonnen met een rechtzetting van het bericht, dat de tweede Duitse tv-zender tot de Nederlandse kust zou zyn te zien. Hy wees erop, dat de uitzendingen van de nieuwe zender in Wezel verder in Nederland zullen zijn te zien dan de huidige Duitse uitzendingen en dat het niet in de bedoeling is. dat de zender aan Nederlandse zijde zal worden afge stemd. het verwerpen van de motie van me vrouw Van Someren, waarin immers ook om commerciële televisie wordt ge vraagd, door de regering zou moeten worden beschouwd als een motie van wantrouwen tegen haar beleid. De in- dienster van de motie vond van wel, Haar stelling werd later uitgewerkt door de liberale fractieleider prof. Oud en de leider van de PvdA-fractie prof. Vondeling Deze laatste bracht opnieuw spanning in het debat door te vragen of de regering verwerping van de motie- Van Someren eveneens zag als een af keuring van haar beleid. Staatssecretaris Scholten antwoordde hierop, dait de regering verwerping van de liberale motie niet gelijk kan stellen met het aannemen van een motie van wantrouwen. Hij verwees naar een uitspraak van de KVP-frac- tievoorziitter dr. De Kort, die onder meer had gesteld, dat een motie pas het karakter van motie van wantrou wen krijgt als de indieners van die motie dat karakter eraan geven. Minister-president De Quay deelde vervolgens mee, dat in het kabinet ern stige twijfel heeft bestaan over de vraag of een uitspraak van de Kamer conse quenties zou moeten hebben voor het aanblijven van het kabinet Het beleid inzake de commerciële televisie is im mers voor het kabinet een zwaarwegen de zaak. Bü verwerping van de motie-Van So meren kan het voorgestelde beleid niet worden uitgevoerd, aldus de minister president. Het zal echter evenmin moge lijk zyn, dat voor 15 mei een ander ka binet wordt geformeerd. Door het heen gaan van het kabinet zou op nationaal en Internationaal gebied stagnatie ont staan. Dit acht de regering niet ver antwoord. De regering zou haar porte feuille niet ter beschikking stellen. Dit geldt voor alle bewindslieden, aldus prof. De Quay. Geen anderen Naar het schijnt is in de liberale frac tie nog gespeeld met de gedachte, de motie-Van Someren in te trekken. De regering zou dan de gelegenheid krij gen, in elk geval nog met de voorberei dingen voor het verlenen van een zend vergunning te beginnen, en zou daarvan slechts door een nieuwe motie, in te dienen door de tegenstanders van com merciële televisie, vanaf kunnen worden gebracht. Prof. Oud zinspeelde erop, dat de medestanders van de ingetrokken motie-Aarden iets dergelijks zouden moeten doen. Hierop riep de socialist Goedhart: „Dat durven ze niet". Prof- Oud, fel: „Ik begrijp niet, dat de PvdA niet met een motie van wantrouwen komt. Al sinds 1959 heeft de PvdA ge zegd, dat ze in de regering geen ver trouwen heeft". Het bleef bij woordenspel. De heer Kleywegt kwam nog eens verklaren, dat hij er geen behoefte aan had de inge trokken motie-Aarden, die ook de steun van de socialisten had gehad, opnieuw in te dienen. En dr. De Kort liet er geen twijfel over bestaan, dat een echte motie van wantrouwen tegen de rege ring geen meerderheid zou krijgen. Argumenten Het argument van de tijdnood, dat staatssecretaris Scholten had aangevoerd om de ongerustheid van de Kamer weg te nemen, werd niet door alle sprekers even gelukkig beoordeeld. Prof. Oud ac cepteerde het en de liberale leden van het kabinet hebben het ook geac cepteerd. Prof. Oud meende, dat drs. Aarden ongelijk had, toen hij. alvorens hij zijn motie introk, stelde, dat de re gering gedaan heeft, wat hij met zijn motie wilde. „De regering komt gewoon niet aan de uitvoering van haar plannen toe", zo zei de liberale leider. Ook mevrouw Van Someren had er vrede mee. „De tiid werkt ten gunste van commerciële tele visie", betoogde zij. „Lukt het vandaag niet, dan lukt het morgen, maar komen doet het Dr. Bruins Slot daarentegen noemde het aangevoerde argument niet gelukkig en de socialistische afgevaardigde Goed hart bracht smalend in het midden, dat de staatsscretaris de vorige week ook al had kunnen zien, dat hij voor 15 mei niet aan het verlenen van een conces sie toe komt. De staatssecretaris beaamde dit. Maar. zo zei hij, het debat ging over de hoofdlijnen van hert televisiebestel. „Als ik toen al had meegedeeld, dat ik voor 15 mei geen concessie kan verlenen, zou ik de discussie hebben getroubleerd. Men had dan misschien niet verder over de grote lijnen willen praten. Dit heb ik willen voorkomen" De staatssecretaris zei voorts, dat hij er dankbaar nota van had genomen, dat de meerderheid van de Kamer een open tv-bestel wenst. Hij hoopte, dat in de toekomst dan ook inderdaad van een open bestel, waarbij ook nieuwe gega digden toegang hebben, kan worden ge sproken. „Zuilen" Aan het eind van de beraadslagingen en kort voor de stemming voerden nog twee Kamerleden het woord, die nog niet aan het debat hadden deelgenomen. Ir. Van Dis fs.g.), die zich de hele vo rige week niet in de Kamer en voor dé tv-camera's had laten zien, deelde mee, dat de staatkundig-gereformeerden geen voorstanders zijn van televisie. „Wat door de zgn. zuilen wordt vertoond kan de toets van Gods Woord niet doorstaan'-. Aan de motie-Van Someren wilde ir. Van Dis geen steun geven, omdat de commerciële concessionaris ook amuse ment zal uitzenden. „Uit onze houding mag men echter niet afleiden, dat wij het tweede net zouden willen zien toe gekend aan de zgn. zuilen". Dr. Tilanus begon zijn betoog met het uiten van waardering voor de wijze, waarop de staatssecretarissen Scholten en Gijzeis deze middag vooral Schol ten de regeringsnota hadden verde digd. „Misschien is door de regering wel iets onderschat, hoe uiterst gevoelig deze materie ligt". Dr Tilanus vond het ver standig, dat er geen concessie zal worden verleend. Dr. Tilanus heeft zich altyd al ge-- keerd tegen zoals hij het noemt „re geren per nota". Ook van deze nota hebben we weinig plezier beleefd, zo kon hij terecht opmerken. Of men naar hem zal luisteren? Waarschijn lijk zal straks 't nieuwe kabinet, voor uitlopend op 'n wettelijke regeling met een nieuwe nota komen, waarin nieu we voorstellen voor de uitzendingen op het tweede net worden gelanceerd. Het zal aan een nieuwe Kamer zijn. deze voorstellen te beoórdelen. In èlk geval is het laatste woord over deze zaak nog Jang niet gesproken 3-jarige mevrouw C. J. A. Snoep uit Rotterdam is gisteren door een tram aangereden en om het leven gekomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 9