Ik beschouw me nog steeds als burger van de D.D.R. V.U. organiseert in najaar „werkweek 1963" Hollandsche Veld" mag niet weer voorkomen Tweede Kamer stemt in met juridische faculteit Strijd tegen vrijmetselarij in oec. wereld aanbinden Tussen schoolpoort en huisdeur Bof jij even.... Kritiek Eerste Kamer op Herv. Synode Bezwaar tegen herdenking op 3 mei Tekort geraamd op f 400.000,- Eén organisatie in plaats van vijf? Theol. faculteitsdas universiteit Brussel Ziekenverzorgers stellen Kamer voor problemen Voorlichtingsdag op Theol. Hogeschool Overgrootmoeder van Pat Boone in Nijmegen Athenagoras naar Amerika Een woord voor vandaag Knutselaars lijmen met VELPONvan Ceta-Bever grote tube. WOENSDAG 27 MAART 1963 Prases Scharf tot Seigewasser (Van onze kerkredactie) De voorzitter van de Raad van de Duitse Evangelische Kerk, die de verschillende zelfstandige re gionale kerken omvat zowel in Oost- als West-Duitsland, heeft in een brief aan de staatssecretaris voor kerkelijke aangelegenheden van communistisch Oostduitsland, dr. H. Seigewasser, een brief geschreven waarin hij zegt dat hij zichzelf nog immer als een burger van de D.D.R. beschouwt. Prases Scharf werd op 31 augustus 1961 uit Oost-Berlijn gezet, waar hij officieel woonde. Na een bezoek aan een vergadering in West-Ber- lijn mocht hij niet naar zijn fa milie terugkeren. Scharf gaat in op een gesprek tussen staatssecretaris Seigewasser en de re gionale leiding van het onder communis tische heerschappij vallend gebied van de kerk van Berlijn-Brandenburg, waar van prases Scharf synodevoorzitter is en bisschop Dibelius de geestelijke leider. Deze kerkelijke leiders hadden bij Sei gewasser officieel een verzoek ingediend om de terugkeer van Scharf naar zijn huis mogelijk te maken. Dit verzoek werd uitdrukkelijk afgewezen. Tijdens de zitting van het oostelijk deel van de synode onder voorzitter schap van dr. Jacob deelde deze het be sluit van Seigewasser mede. Seigewas ser zegt dat Scharf de D.D.R. aanvalt en de politiek van deze Oostduitse staat afwijst en saboteert. Hij beroept zich op persverslagen in Oostduitse communis tische kranten die al jaren bezig zijn om Scharf als een gevaarlijke vijand af te schilderen. Zijn standpunt is dat Scharf deze krantenverslagen niet heeft tegengesproken en ze dus juist zijn. In zijn brief schrijft Scharf aan Sei gewasser: ..Uw uitspraak tot de kerke lijke vertegenwoordigers bewijst welke misverstanden door persberichten kun nen ontstaan als de correspondent ui. een referaat van meer dan een uur en een volgende discussie slechts enkele ge dachten er uit neemt en bewust of onbe wust met een totaal ander accent pu bliceert. De inhoud en de tendentie van een toespraak kunnen op die manier vol ledig verdraaid worden. Ik betreur het oprecht dat er zulke misverstanden kon den ontstaan. Ik verklaar u naar aanleiding van uw uitgesproken mening nadrukkelijk: Ik heb noch in strijd met de waarheid, noch uit een subjectieve vooringenomen heid over de algemene of kerkelijke toe standen in de D.D.R. referaten gehou den. Zeker, zeker heb ik me niet prin cipieel tegen de regering uitgesproken of aggressief ten opzichte van de D.D.R. betoond. Integendeel, ik heb steeds weei in woord en geschrift gepoogd onder de christenen daar en hier begrip voor el kaar aan te kweken. Ik ben bereid te gen de berichten die u naar voren brengt van punt tot punt stelling te nemen als u het mij, zoals u de kerkelijke leiders hebt aangeboden, wilt voorleggen. Ik verzoek u deze verklaring tegenover zo te verstaan dat ik me ook in het vervolg als een burger van de D.D.R. blijf beschouwen, die mij op deze ma nier tot het voor mij aangewezen rege ringsbureau richt. Enige leden van de Eerste Kamer merken in het voorlopig verslag op de defensiebegroting op: dat zij in het synodale stuk van de Hervormde Kerk over de kernbewapening bijzonder gewaardeerd hadden de ernst en de be wogenheid. Heit gehele stuk verraadt niet alleen een aanvechtbare theolo gische visie. maaT ook, op bepaalde pun ten, een dilettantische visie op de mili taire problemen. Deze leden konden niet anders doen dan zich ervan distantiëren, daar zij er in hun geweten van over tuigd waren, dat zij de geestelijke goe deren van de westerse wereld, waaron der ook de kerk, niet onbeschermd mo gen laten. Verscheidene leden vroegen of niet ook de regering door dit geschrift in grote moeilijkheden komt en wel bij de aan stelling van geestelijke verzorgers bij le krijgsmacht, voorzover daarbij hervorm de predikanten zijn betrokken. Is het voor de regering aanvaardbaar, dat in de krijgsmacht door geestelijke verzor gers in officiersuniform aan de officieren en manschappen als Gods wil wordt voorgehouden, alle militaire gehoorzaam heid te weigeren, zodra een atoomaanval vanuit het communistische blok ook met aitoomwapene- wordt beantwoordt (Advertentie) PRODUKT VAN PIETER SCHOEN VERFCHEMIE Ds. Moesker met verlof uit Brazilië Ds. L. Moesker, predikant van de Igreja Evangélica Reformada van Arapoti in Brazilië en daarvoor predikant bij de Gereformeerde Kerken van 's-Graven- zande en Rheneri, is voornemens met zijn echtgenote zijn verlof in ons land door te brengen. Ds. Moesker is voornemens begin sep tember weer naar Brazilië terug te gaan. Hij hoopt ongeveer half april in Amster dam aan te komen. Zijn adres in Holland zal zijn: Bijenhofstraat 9 te Leeuwarden. Ds. Moesker zal in de gelegenheid zijn enkele zondagen de kerken te dienen. Ter versterking bouwfonds: In het jaar waarin het acade misch ziekenhuis van de Vrije Universiteit klaar zal komen, gaat de V.U. in de week van 20 tot 25 oktober de zogenaamde „V.U.- werkweek 1963" organiseren. Het doel van deze actie is: vermeerde ring van de jaarlijkse contributies, die nu rond 600.000 gulden bedra gen, tot 750.000 gulden en verster king van het bouwfonds met een bedrag van 250.000 gulden aan giften ineens. De balsem met "direct-werking" VOOR VERLICHTING VAN PIJN iN SPIEREN EN GEWRICHTEN Niets werkt sneller, niets werkt aan genamer, ter verlichting van pijn, Werkt uitermate actief in op de haard van de pijn ter verlichting van rheumatiek, zenuwpijnen, spit, ischias en stijfheid en meer melkwit wordt en volledig in de poriën verdwijnt (in plaats van een oppervlakkige warmtesensatie op de huid te veroorzaken), teneinde diep in te werken op de pijnlijke weefsels. Nog beter de pijnstillende werking van Algesal "doorstraalt" weefsel en spieren tot in de gewrichten, zodanig dat een duurzaam gevoel van ver lichting en welzijn in de plaats komt van pijn of stijfheid. Maar, vergeet niet Pijn slaat altijd onverwacht toe Zorgt er dus voor thuis altijd een tube Algesal bij de hand te hebben. dan een behandeling met Algesal-bal- sem. Het enige middel, dat het diaethyl- amino-salicylaat in een speciale emulsie met hoog doordringingsvermogen bevat (U.S. Patent n° 2596674) dringt Algesal direct door in het weefsel, de ge wrichtsbanden en de spieren tot aan de haard van de pijn, waar een onmid dellijke verlichting ontstaat Overtuigt Uzelf van dit buitengewone doordrin gingsvermogen wanneer U Algesal uitwrijft, zult U merken, dat deze aan vankelijk kleurloze wonderbalsem meer nn Interdepartementaal overleg NOG DEZE WEEK zal interde partementaal overleg gevoerd worden over de vraagstukken sa menhangend met het beslag op onroerende goederen door het Landbouwschap, zoals zeer recent te Hollandsche Veld is geschied. Bij dit overleg zijn de mi nisters Beerman (justitie), Ma- rijnen (landbouw), staatssecretaris Schmelzer (algemene zaken) en de voorzitter van het Landbouw schap betrokken. Het overleg ge schiedt om gebeurtenissen als die in Hollandsche Veld zoveel moge lijk te voorkomen. Dit heeft staatssecretaris drs. W. K. N. Schmelzer (algemene zaken) gister avond in de Eerste Kamer meege deeld. Hu stelde echter duidelijk, dat het Landbouwschap geen bakzeil mag deze negatieve gebeurtenissen in de menten, die proberen dit wettelijk tot stand gekomen lichaam te saboteren. De staatssecretaris sprak over het gebeuren in het Drentse plaatsje naar aanleiding van uit de Eerste Kamer ge maakte opmerkingen hierover. Het woord hierover wérd gevoerd door de afgevaardigden Van Bruggen (c.h.), Witteveen (lib.) en De Gaay Fortman (a.r.). Deze laatste had zijn verachting uit gesproken voor hen, die misbruik maken van het wanbegrip bij een aan tal misleide personen en die zich daarna aan hun verantwoordelijkheid hebben onttrokken. Dr Witteveen had de actie van de „Vrije Boeren" onjuist genoemd. Mr. Van Bruggen schetste de betekenis van het Landbouwschap voor het ge heel van de agrarische bevolking en z.i. zou het verdwijnen van het Land bouwschap grote schade en verlies betekenen, vooral voor de kleine boe ren. zei halen voor die onverantwoordelijke ele- De regering heeft de bezwaren, die van verschillende zijden (o.m. van verzetsorganisaties) tegen een ver plaatsing van de nationale doden herdenking van 4 mei naar 3 mei zijn ingebracht, voorgelegd aan de „commissie nationale herdenking" De commissie is gevraagd om op nieuw advies aan de regering uit te brengen. Dit heeft de minister-president, prof dr. J. E. de Quay, gisteravond in de Eerste Kamer meegedeeld. Bij de be handeling van de begroting van het de partement van algemene zaken name lijk waren ernstige bezwaren tegen de voorgenomen verplaatsing geuit, achter eenvolgens door mevrouw H. J van Ommeren-Averink (cpn), door mr. van Hall (soc) en door mr. W. F. de Gaay Fortman (ar). Mevrouw Van Ommeren bad o.m.'ge steld. dat een verschuiving zou leiden tot ontwaarding van de gedenkdagen. Mr. Van Hall deed een dringend be roep op de regering om deze z i. bij zonder ongelukkige gang van zaken te keren. Hij was de mening toegedaan dat vele gemeenten in ons land de stille tochten toch op 4 mei zullen laten door gaan en zeide het te betreuren, dat als Sevolg van de nieuwe regeling de do enherdenkingen uit elkaar worden ge gooid Mr. De Gaay Fortman sloot zich hierbij aan. De minister-president merkte in de be antwoording van de gemaakte opmer kingen o.m op. dat in de ..commissie nationale herdenking" ook belangrijke leden van verzetsorganisaties zitting hebben en dat de regering van de ver onderstelling is uit*e»aan dat het door (Van onze sociaal-economische redactie) De voorzitter van de Bond van chris telijke kleinhandelaren in groenten en fruit, de heer J. Tamboer uit Apeldoorn, heeft op de jaarlijkse bondstoogdag in Coevorden gepleit voor de stichting van één grote christelijke, landelijke orga nisatie van levensmiddelenleveranciers in plaats van de nu bestaande vijf bon den. De heer Tamboer was van mening, dat alle krachten gemobiliseerd moeten worden tegen de steeds in aantal en omvang stijgende gro-twinkelbedrijven. De heer H. de Mooy, voorzitter van de Christelijke Middenstandsbond, die eveneens in dei: vergadering sprak, meende dat de concentratiegedachte van de heer Tamboer wel erg vooruit strevend lijkt en dat ook is. doch dat realisering er van een nauwelijks te ver wezenlijken opgave zal blijken te zijn. Overigens was ook de heer Dp Mooy van mening, dat de factor concurren tie in en voor de detailhandel een steeds grotere rol gaat spelen, waarbij uitkij ken geboden is. Met kiem wees hij er op dat in elk geval de bestaande orga nisaties zo sterk mogelijk moeten wor den gemaakt. In deze vergadering werd afscheid ge nomen van de heer J. Fokkema te Leeuwarden, die ruim 25 jaar bonds- bestuurder is geweest en zijn functie heeft neergelegd. De heer M. van Tol uit Den Haag. eveneens zilveren bonds- bestuurder. werd gehuldigd. De theologische faculteit van de univer siteit van Brussel zal aanstaande zaterdag voor de vijfde maal haar universiteitsdag houden. Het programma is gewijd aan kerk en Israël en zal geheel worden ge vuld door landgenoten. Prof. dr. A. J Bronkhorst zal een openingswoord spre ken. In de morgenvergadering spreken prof. dr. J Schoneveld van 's-Gravenhage over het onderwerp: „Is de lijdensgeschiedenis een brc*i van anti-semitisme?" en ds. .1 H Grolle. secretaris van de hervormde raad voor de zaken van kerk en Israël te Utrecht over: ..Kerk en Israël ge sprek of zending?" In de middagvergadering zal ds S. P. Tabaksblatt. predikant-evangelist bij de raad voor kerken in Israël te 's-Graven- hage inreken over: ..De Israëli en Jezus van Nazareth." Aan de vooravond op vrijdag 29 maart zal orof. dr. D Flüsser. hoogleraar aan de Hebreeuwse Univer siteit te Jeruzalem voor de bestudering van het Nieuwe Testament en de oud- oliike letterkunde een voordracht inmmis-ic w»-v«n *Jvl" óïir:^Gedachten over het Nieuwe stemming zou hebben van ae verzeis organisaties. 1 Testament." Staatssecretaris Schmelzer o.m., dat de grote publiciteit publieke opinie een vertekend beeld zou kunnen geven van de werkwijze van bedrijfsorganisaties. De krachti ge reactie in een deel van de Ne derlandse pers tegen hen, die of op de voorgrond of op de achtergrond de democratie in ons land hebben willen ondermijnen, stelde hij op ho ge prijs. Uitvoerig ging de staatssecretaris daarna in op de feiten en de achtergron den van het gebeuren in Hollandsche Veld. Hij noemde het Landbouwschap een wettige instelling, die geen ver wantschap heeft met de landstand of nationaal-socialistisch is besmet. Ook stelde de staatssecretaris, dat de executie in Hollandsche Veld niet uit de lucht is komen vallen. ,.Er is een hele voorgeschiedenis van geduld aan voorafgegaan." Tot uitzetting moest worden overge gaan, omdat de bewoners ..zonder recht of titel" op boerderij en grond za ten. aldus drs. Schmelzer. Hij sprak het vertrouwen uit, dat in de toekomst de executie vereenvoudigd zal kunnen worden. Het interdeparte mentaal overleg is aan deze vereenvou diging gewijd. (Van onze parlementsredactle) Het is de Tweede Kamer gisteren niet gelukt, met minister Veldkamp (sociale zaken en volksgezondheid) tot overeen stemming te komen over de tekst van het wetsontwerp wettelijke voorschriften inzake ziekenverzorgers en -verzorg- Dit wetsontwerp bevat bepalingen over de opleiding, de bescherming van het diploma, het insigne en de tewerkstel ling van hulpkrachten in de zieken verpleging en is vooral ingediend in ver band met het tekort aan geschoolde verpleegsters. De vijf sprekers, de heren Van Gelder (c.h.). Lamberts (soc.). De Vreeze (kath v.). Veerman (a.r.) en mejuffrouw Ten Broecke Hoekstra (lib.), stemden gaarne in met het voornemen, het beroep van ziekenverzorgers (sters) wettelijk te regelen, maar alle sprekers op de heer De Vreeze na zijn het niet eens met het voornemen, de ziekenverzorgers (sters) te verplichten, zich in een register te laten inschrijven. Ook vinden zij het onjuist, dat ziekenverzorgers (sters) al leen zullen mogen werken in door de minister aan te wijzen ziekenhuizen en vernleeginrichtingen. Mr. Van Gelder diende een aantal amendementen in om deze bezwaren op te heffen Minister Veldkamp ontwikkelde bezwaren teeen aanvaarding van deze wijzigingen Het debat over het wets ontwerp is tot een nader te bepalen datum geschorst, omdat niet duidelijk werd. hoe de ingediende amendementen op verantwoorde wijze in de wetstekst kunnen worden toegepast De bedoeling van de initiatiefnemers is de 20ste oktober, met medewerking van de kerken als universiteitszondag te bestemmen en daarvoor ook de mede werking van radio en/of televisie te krij gen. Het bedrag van 250.000 gulden aan gif ten zal bijeengebracht moeten worden door een actie onder de bedrijven en onder particulieren die naast hun con tributie, voor één keer een gift willen geven. Omdat het bij de bouw en de ex ploitatie om zulke enorme sommen gaat, die initussen nog steeds groter worden, vraagt ook dit eigen aandeel een steeds groeiend bedrag. De voor dit jaar geraamde exploita tiekosten bedragen rond 17 miljoen gul den. Hier draagt het rijk 15,5 miljoen by. Er zal dit jaar een tekort van 400.000,- te verwachten z(jn. Inspanning De raming van de kosten voor de nieuwbouw bedraagt 250 a 300 miljoen gulden en een zo snel mogelijke reali sering hiervan is voor de V. U. een dringende vereiste. De tegenwoordige behuizing is nieit alleen volkomen on voldoende, maar bovendien liggen de faculteiten nu reeds verdeeld over onge veer dertig plaatsen in Amsterdam. Het is duidelijk dat, om de kosten te kunnen dekken, er een krachtsinspanning in de werkweek gevraagd zal worden van ve len. De propagandacommissie voor de .,V. U. werkweek 1963" is vol goede moed. De Senaat van het studentencorps aan de Theologische Hogeschool te Kampen deelt mede, dat op zaterdag 6 april aanstaande een voorlichtingsdag zal worden gehouden. Zij die overwe gen theologie te gaan studeren, worden, met hun ouders, dringend uitgenodigd aanwezig te zijn. Toespraken zullen worden gehouden door de rector magnificus prof. dr. J. |T. Bakker en de praetor van het stu dentencorps. Ook de verschillende hoogleraren zijn aanwezig en er is ruimschoots gelegen heid met hen en de aanwezige studen ten van gedachten te wisselen. Aan vang van de voorlichtingsdag: 10.30 uur v.m. in de sociëteit „Cellebroeders- poort". Sluiting ca. 16.00 uur. Reiskosten voor eindexamenkandida^ ten worden vergoed. (Van onze correspondente) TEN zeer bejaarde Nijmeegse oma wordt verpleegd in het bejaar dentehuis Levensavond en ze vier de deze week daar haar honderd ste verjaardag. Het is mevrouw Johanna Boone-Crum, overgroot moedervan de Amerikaanse zan ger van amusementsmuziek, Pat Boone. De Amerikaanse favoriet van mil joenen (zijn publiciteitspromotors houden nog altijd vol te vermel den dat hij een afgestudeerd pro testants theoloog is) zal zijn hon derdjarige overgrootmoeder niet kennen, omdat de Hollandse ach terblijvers en de Amerikaanse im- migrantentak elkaar sinds twee ge neraties niet meer hebben gezien. Meneer Pat Boone was er niet bij toen mevrouw Boone in Nijmegen werd gehuldigd door wethouder mr. J. J. de Haas, door mede bejaarden in het tehuis en door de (Nederlandse) familie. Er waren vele geschenken, ook namens de diaconie der protestantse bejaar dentehuizen in Nijmegen. De teenagers die nieuwsgierig naar het tehuis waren gekomen dropen ontevreden af toen ze zagen dat het alleen ging om de oude me vrouw. Geen handtekeningen deze keer. Want er was ook geen Pat Boone. Misschien heeft hij zelfs nog nooit van Nijmegen gehoord. Groninger groentijd wordt onderzocht De senaat van het Groninger studen tencorps „Vindicat Atque Polit" heeft een commissie in het leven geroepen, die de groentijd aan een kritisch onder zoek zal onderwerpen. Zitting hierin hebben onder meer prof. mr. H. J. Scheltema, prof. dr P J Roscam Ab- bing, ds M. A Krop, dr J. A. R. van Bruggen en J. J. van Goch, arts. Voorts bestaat de commissie uit sena toren en oud-senatoren alsmede oudere jaars corpsleden en oud-leden van het Groninger studentencorps. Ieder jaar opnieuw wordt de groen- tijd aan een nader onderzoek onderwor pen wat veelal gebeurt door de inmid dels afgetreden groentijdcommissie, de oude senaat en de nieuwe senaat. In dit kader is er bijv. twee jaar geleden een forum samengesteld met betrek king tot dit onderwerp. Het ligt nu in de bedoeling de gehele opzet van de groentijd als punt van discussie te stel len en tevens alle mogelijkheden tot verbetering en grotere veiligheid te on derzoeken. De oecumenische patriarch van Con- stantinopel, Athenagoras, heeft een uit nodiging aanvaard van de Grieks-ortho doxe kerk van Noord- en Zuid-Amerika de festiviteiten bij te wonen ter ge legenheid van het feit dat 100 jaar gele den de eerste Grieks-orthodoxe ge meente in New Orleans tot stand kwam. De oecumenische patriarch is zelf aartsbisschop voor N.- en Zuid-Ameri- ka geweest in de jaren '30. Men ver onderstelt ook dat Athenagoras een te genbezoek aan de aartsbisschop van Athene zal brengen. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Middelharnis: J. Kruyt, te Lexmond. GEREF. KERKEN Beroepen te Diever: H. Dijkstra, te Wieringerwerf. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Rotterdam-Charlois: L. S den Boer, te Sassenheim; te Sliedrecht: C. v. d. Weele, te Ermelo-Putten. Bedankt voor Arnhem: M. Vlietstra, te IJmuiden. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Artenia (Cal. U.S.A.) C. Hegeman, te Sioux Center (Iowa, U.S.A.), voorheen te Genemuiden. Midden in de wereld staan en toch niet van de wereld zijn. Ziedaar de grote en moeilijke opgave voor allen, die zich naar de naam van Christus willen noemen. Het begrip .wereld, zoals Jezus het in Zijn hogepriesterlijk gebed gebruikt, is een geestelijke zaak. Er is een wereld als schepping Gods, ons gegeven tot ontplooiing en cultivering. Wij staan daar j middenin en zij neemt ons meestal zó in beslag, dat wij alles j van die wereld accepteren. Dat er niets anders voor ons lijkt te bestaan. Wereldgelijkvormig, zo noemt de Bijbel dat op een andere plaats. Wat dat betekent? Dat wij in heel onze openbaring naar buiten God hebben uitgeschakeld of dat Hij een sluitpost is geworden. Onze gesprekken, onze daden, onze gedachten zijn dan volkomen werelds en hooguit op de zondag denken wij dan nog wel eens aan God als het ons tenminste schikt. Moeten wij, als het er zó voor staat, dan maar proberen ons uit de wereld terug te trekken en is het klooster dan toch de beste oplossing? Jezus zegt tot Zijn Vader: „Ik bid niet, dat Gij hen uit de wereld wegneemt, maar dat Gij hen be waart voor de boze." Jezus wil ons laten waar wij zijn, midden in de wereld. Daar ligt onze opdracht, onze roeping. En daar j omringt Hij ons met Zijn gebed. Hij vraagt de Vader ons te bewaren voor de boze. Achter onze wereldse instelling ver schuilt zich de boze, de duivel. Zien wij hem nog wel, als wij zo druk bezig zijn met onszelf, met onze eigen belangen, met ons ellebogenwerk en met ons pogen er uit te halen wat er in zit? Laat Jezus ons toch ontdekken! En laten wij toch afstand nemen van onszelf en voortdurend nagaan, of achter heel ons optreden niet de boze zit! Aan economische hogescholen Rechtenstudie ook voor h.b. s.-ers: (Van onze parlementsredactie) DE TWEEDE KAMER heeft gis teravond laat haar goedkeu ring gehecht aan het voorstel van minister Cals, de economische hogescholen te Rotterdam en Til burg uit te breiden met een juri dische faculteit. De hiertoe inge diende wijziging van de wet op het wetenschappelijk onderwijs werd zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Over dit wetsontwerp werd het woord gevoerd door mevrouw Kui- per-Struyk (lib.) en de heren Tans (soc.), Albering (kath. v.), Tilanus Sir Francis Ibiam tot Zuidafr. kerk: Geen twee heren dienen Naar aanleiding van het belang rijke besluit van de synode dei- Nederduitse Gereformeerde Kerk in Zuid-Afrika inzake de vrijmet selarij ontving deze kerk een brief van Sir Francis Ibiam, de gouver neur van Oost-Nigeria, tevens één der presidenten van de Wereld raad van Kerken. Wij laten de brief van Sir Francis Ibiam vol gen. ,.Ik schrijf om mijn nederige geluk wensen aan te bieden aan de Neder duitse Gereformeerde Kerk met haar resolute standpunt tegenover de vrij metselarij. Ik betreur diep dat christe nen van de protestantse kerken, in dui zendtallen, zo niet in miljoenen de vrij metselarij omhelzen, alsof dit de onont koombare weg zou zijn naar altijd du rend leven en geluk. En terwijl dit een Europees geheim genootschap en secte is, plaatst de christelijke kerk een streng embargo op de geheime genootschappen en sec ten die in hun oorsprong en inhoud Afri kaans zijn. Het is algemeen bekend dat in sommige landen geen geordend pre dikant van de kerk in bepaalde geval len beroepen kan worden tenzij hij een vrijmetselaar is. Dit is schokkend. Het zelfde veto heeft betrekking op het ambt van ouderling in de presbyteriaanse we reld. Ik beken dat ik een loyale presbyte riaan ben. Diegenen van ons, die ge lukkig echte en ware Afrikanen zijn, en nederige en overtuigde christenen, kunnen onmogelijk zien waar de kerk onze broeders Afrikanen heen leidt. In dit opzicht zijn de Roomse Kerk en de Mohammedanen, die de vrijmetselarij verwerpen zoals ze behoort te worden verworpen, de protestantse kerken defi nitief een slag voor, die menen dat ze twee heren kunnen dienen, aan de ene kant de drieënige almachtige God en aan de andere kant de Mammon, wat de vrijmetselarij is. De Nederduitse Gereformeerde Kerk moet niet volstaan met het bestrijden van deze secte alleen in haar eigen kerk. Zij moet de strijd aanbinden in de oecumenische wereld. Is het mogelijk dat er iets zou kunnen zijn dat gezon der, gelukkiger en meer bevredigend is dan een ware christelijke" gemeenschap met geen afgoden en voorwerpen die als goddelijk worden vereerd die daar aan worden vastgeknoopt? Zou dat mo gelijk kunnen zijn?" (Advertentie) (c.h.) en Versteeg (a.r.). Vooral uitj; de woorden van mevrouw Kuiper- Struyk en prof. Versteeg werd dui-l] delijk, dat zij er voor voelen, dat,' in elk geval in Rotterdam, de econo mische hogeschool de naam „Hoge- school voor maatschappijweten- schappen" zal krijgen. Als gevolg, van de aanvaarding van dit wets-', ontwerp zullen de economische hoge scholen immers drie faculteiten be-L zitten, een economische, een socialeL en een juridische. Dr. Tilanus twijfelde aan de nood-J. zaak van uitbreiding van het aantal]1 juristenopleidingen. Hij acht de juridi-'1 sche faculteiten aan de zes bestaande1 universiteiten voldoende. Omdat hij: zich kon voorstellen, dat de maatschap-^ pij om sociologisch en économisch ge-1 vormde juristen vraagt, zou hij zijd. stem aan het voorstel niet onthouden.! Minister Cals benadrukte, dat bijJ een steeds verder gaande beschaving steeds meer juristen nodig zullen zijnJ] Zijn voorstel hield echter in de eerste plaats verband met het streven naar een" meer gespecialiseerde juristenop-l' leiding. Dit laatste meent hij te kun nen bereiken door het onderbrengen) van de drie genoemde maatschappij-j wetenschappen, die onderling een ster-1 ke samenhang tonen, in één hoge school. P Voordelen De bewindsman was het er overi-; gens mee eens, dat de studie aan een universiteit de student meer voordelen, biedt dan studie aan een hogeschool Aan een universiteit heeft de studen meer gelegenheid tot contact met col lega's van andere studie-inrichtingei en is dus de mogelijkheid tot een bre de uitwisseling van gedachten groter.1 Minister Cals deelde mee, ernaar t(r streven, dat de sociale en de juridi sche faculteit in het komende studie, jaar kunnen starten. Tegen de naanii „Hogeschool voor maatschappijweteiï* schappen" ontwikkelde hij bezwaren De nadruk moet naar zijn mening blij-l ven liggen op de economische faculK teit. De minister was het met verschillen^ de sprekers -eens, dat in Rotterdan)* de mogelijkheid moet blijven bestaan de bestaande hogeschool verder te ont| wikkelen tot een universiteit. Maai met de grootste nadruk wees hij erop,, dat hiermee bepaald niet wordt voor uitgelopen op een eventuele beslissinj om Rotterdam een universiteit te ges ven of een medische faculteit o.i d Ir Op een vraag van dr. Tans zette mr Cals uiteen, dat hij zeer binnenkort eel, wetsontwerp zal indienen op gronr waarvan sommige toelatingseisen vool het hoger onderwijs worden gewijzigd11 Het zal onder meer mogelijk worden» dat bezitters van het h.b.s.-diploma be lastingrecht en bcstuurswetcnschapu gaan studeren aan een economisch!}, hogeschool. Dr. Tans had ervoor ge pleit, de rechtenstudie ook voor bezlG ters van het h.b.s.-diploma mogelijk tr maken. jj, De kappers van West-Frankriji hebben dinsdag een bewogen gesprei gevoerd over hun tarieven. Zij zegger( dat het tarief voor het kappen van eejo heer in hun gebied sinds 1957 onveran); derd 2,80 francs is. De stemming werf zeer bewogen, toen zij vernamen dal het knippen van de hond van deze he^r met 17 frank gehonoreerd wordt. Het onvoorstelbare zat ditmaal verpakt in een opstel. Het opstel van een waarlijk niet hoog timme rende. Ik corrigeer er wekelijks enige tientallen. De cijfers zijn meestal weinig hoger dan ruim voldoende en maar al te vaak schommelen ze tussen een geme lijke drie en een moedeloze vier. Ik schaam me niet te bekennen dat ik er af en toe gewoon slaperig van word. Van al die schriften met geestdo dende dorheid. Droog zand. u weet wel en dan nog liefst versierd met taalkundige enormiteiten, zoals ze in onze eigen jeugd maar sporadisch werden geproduceerd door een mid delmatige klas. Ik vraag me soms af of het aan mij ligt, of aan de boek jes. de mij door een hogere macht opgedrongen leerstof. Of wat ook mogelijk is aan een gewijzigde samenstelling van het kinderbrein.. Wel, een poos geleden heb ik met. mezelf afgesproken dat ik het niet meer nam. Dat ik me desnoods dood zou werken om betere resultaten te bereiken met dit troepje dat ik nog maar net onder mijn hoede had ge kregen. Al zou het nog zo langzaam gaan. Als die drieën en vieren maar eens het veld wilden ruimen. Ik dacht, Tjoba (want ik heb ook nog een portie tropenervaring). we gaan het anders aanpakken. Je voel de met je klompen aan dat ze bij wijze van spreken een hele familie dood hadden aan het maken van een opstel, omdat er zo'n hatelijke dwang achter zat. Derhalve besloot ik het eens zonder die dwang te probe ren. Ik annonceerde met een ietwat schijnheilige blijmoedigheid: Nu mo gen jullie eens helemaal jezelf zijn. Ik blijf er fijn buiten. Schrijf wat je wilt Laat je gaan. Een vrij op stel. Wie ook maar een tikje fanta sie heeft kan er iets leuks van ma ken. Ze schenen het inderdaad wel een aangename concessie te vinden na al het gemartel met teksten bij tor niet klaar, die zit met over el kaar gekruiste armen na vijf minu ten zijn schouders op te halen ..Weet niets meer"!... En die dikke vier die er onherroepelijk onder komt. laat hem al bij voorbaat Si berisch. Maar ik begon nu toch echt te mer ken dat ik op de goede weg was. Daar had ik het werk van Elly P. voor me. Tot nu toe geen stilistisch licht. Haar titel was op zichzelf al een kleine vondst: „Verborgen ellende". plaatjes en opgelegde beschouwingen over onderwerpen die ze veel liever in hun pet zagen gegooid. Niet dat nu de produkten plotseling met klinkende cijfers konden worden gehonoreerd, ach, daverende illusies waren er van mijn kant echt niet bij. Toch kwam er tenminste hier en daar wat originaliteit los. een tikkeltje onverwachte intelligentie die dan een verzachtende balsem wa ren voor bloedende spelwonden. Op allerlei manieren kun je kinde ren ontdekken. Een daarvan bleek mijn geïmproviseerde vrije opstel te zijn. Natuurlijk, wie niets te vertel len heeft, speelt het ook in die sec- Ik voelde me klaar wakker. Nieuwsgierig, zoals u begrijpt. Het ging over een kind dat. op een in ternaat zijnde, alle moeite moest doen om voor de anderen haar hui selijke omstandigheden geheim te houden. Ze ontweek gesprekken die de bittere armoe zouden kunnen ver raden, ze jokte er desnoods maar wat op los en wie een beetje oplette zag de ontspanning op haar gezicht als de gevaarlijke klip zonder averij was omzeild. Het was, schreef de 12-jarige Elly. op dat internaat de gewoonte dat de kinderen op hun verjaardag de ca deautjes die ze van thuis hadden ge kregen, de revue lieten passeren. Wat hebben ze jou gestuurd? vroegen ze de zielepoot toen het haar beurt was. Niet één van hen wist hoe de van een klein pensioentje le vende moeder het kind slechts dank zij familiesteun nog een redelijke op voeding kon geven. Zielepoot, die zich onder het kruis verhoor ééns zo groot probeerde te maken teneinde de schijn zo goed mogelijk op te houden, kreeg een blosje van agitatie, toen ze een briefje van 10 uit haar beursje op diepte. Haar vingers trilden een beetje, maar daar lette niemand op. Ik moet er zelf maar wat voor kopen heeft mijn moeder ge schreven, ik had geen verlanglijstje gemaakt. Och, riepen de anderen, tien gulden... Bof jij even... Maar niemand kon bevroeden dat ze datzelfde briefje weer netjes naar huis moest terugsturen. Haar ma had het alleen maar gezonden om haar in de klas geen figuur te laten slaan. Zodra ze thuiskwam, luidde de belofte. kreeg ze een lekker stuk je toiletzeep (waarde 35 cent) en ze moest zich door de vriendinnetjes vooral niet te veel laten uithoren. Dat was het uiteraard enigszins pathetisch gecomponeerde vrije op stel van de 12-jarige Elly P. die er als bijzonderheid bij vermeldde dat het echt was gebeurd. Ik heb haar om de rake titel en de pientere typering, ondanks een trosje spelfouten, voor het eerst met een 7 beloond. HARJA SELVA

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2