Goed Kamp HIS WA- TENTEN SCHEPEN gaan steeds meer comfort bieden mooi maar duur Romantiek en degelijkheid gaan hand in hand CARAVANS: Twente krijgt eerste lutherse predikant Bagage-wagentjes lossen veel bergproblemen op Vijf broeken safer dan de bank Enquête voor inrichting jeugdkampeerterreinen Een nieuwe caravan in de KlP-serie: „Het Kuiken", die speciaal is ge bouwd voor de digenaars van kleine auto's. Door liet dak opklapbaar te maken is aanzienlijke ruimtewinst verkregen. „lAving-van" meer in mode Wat op de afdeling caravans opvalt, is dat de seriebouw lang zamerhand gaat overheersen, zowel wat betreft de binnenland se als de buitenlandse produktie. Dit neemt echter niet weg dat er naast die serie-bouwers altijd plaats is en zal blijven voor de kleinere cara vanbouwers. die volledig rekening kun nen houden met de wensen van de hobby-isten onder de caravanners. Op de expositie zijn dan ook weer vele van deze „eenlingen" te zien. Ieder jaar wordt de keuze bij de ca ravans zo tonen de inzendingen wel aan groter. Zowel de vakantiegan ger met het bescheiden autootje als de man met de „Amerikaan" wordt vele mogelijkheden geboden. Er zijn cara vans van nog geen tweeduizend gulden, maar ook van bovén de twintig mille. Voor hen die op veel comfort zijp gesteld, staan er tientallen „living vans" (wooncaravans), grote caravans die voorzien zijn van alle gemakken; zelfs centrale verwarming, een echte badkamer en een koelkast onbreken niet. Vaak biedt de „living-van" aan zienlijk meer ruimte en comfort dan het gemiddelde zomerhuisje. Bovendien heeft hij het voordeel verplaatsbaar te zijn. althans voor korte afstanden, want reizen kan men er niet mee. De meest extreme „living-van" op de tentoonstelling is de Swedish Cot tage. Het is een complete bungalow, die wordt samengesteld uit twee apar te rijdende delen, die voor het gebruik worden samengevoegd. Men moet er natuurlijk twee keer voor rijden, dat vil.... maar dan heeft men ook de beschikking over een woonkamer met drie slaapkames en een wc-badkamer. Vrijwel geheel compleet ingericht kost dit verplaatsbare huis nog net geen 18 mille.... Maar ook onder de tien mille is er een gevarieerd aanbod van caravans. Zeker de prijs, vermoedelijk echter ook het opbergprobleem, zijn debet aan een grotere belangstelling voor de vouw wagen, waaruit men in vele gevallen in een handomdraai een waar paleisje van tentdoek kan toveren, dat de voor delen van caravan en bungalowtent in zich verenigt. Men kan hier veelal on der de 2000 gulden terecht. Een tussenweg is er ook: zelfbouw. Een Voorburgs bedrijf exposeert met een aantal bouwpakketten, die de han dige vakantieganger duizend gulden kunnen besparen. Vermeldenswaard is tenslotte de eer ste Zweedse caravan, die op lage tem peraturen is berekend en daarom uit stekend geschikt is voor de winter sport: de SMV-caravan, die een heel verzorgde indruk maakt en voor ruim 6000 gulden veel gerief beidt. Een oude bekende onder de tenten, die in ver beterde uitvoering op nieuw wordt geïntrodu ceerd: de „luchthui". Deze tent, die de naam Igloo meekreeg, wordt opgezet door eenvoudig de lucht buizen vol te pompen. Een bijna niet op één dag te verwerken hoeveelheid attracties wordt de bezoeker voorgezet, al moet daar direct hij worden aangetekend dat een groot gedeelte van liet geëxposeerde voor velen een droomwens zal zijn. Wat te zeggen bijvoorbeeld van de blikvanger van de tentoonstel ling: een jacht van over de 200.000 gulden? Of van de caravan, die meer gelijkenis vertoont met een luxe bungalow met alles erop en eraan dan met een gemakkelijk achter de auto verplaatsbaar vakantiehuisje? ze het voordeel dat ze in zeer korte tijd kunnen worden opgezet. Wie een beetje handig is heeft de vouwwagen in vijf minuten uitgeklapt en een va- katieverblijf gecreëerd dat aanzienlijk méér ruimte biedt dan de omvang van de wagen zou doen vermoeden. RIJK gevarieerd is het tenten- „luchimit" ,o»l« hij vroeger werd ge- l\ y noemd. Deze tent wordt opgezet door arsenaal op de expositie, de luchtbuizen vol te pompen. Het bc- Honderden linnen vakantiehuis- va° tenten was altijd de slechte ventilatie, maar bij de Igloo jes van eenvoudige shelters lijkt dit probleem te zijn opgelost. tot luxe bungalows toe hebben Een „oviteil op de e!!positie Is de er een plaats gekregen en bie- Veicro-patentsiuitmg voor bevestiging fjpn dp kiiker-knnpr keuc fp over van luifels aar» de tent. Deze sluiting a en ae KijKer-Koper Keus ze over. -s inmidd€ls in ons ]and bekend gewor- t,den onder de naam „klitband". De Tentenmakers brthïgt viertal nieu- ^Lifundlgm''" 0^.^ Xpee"' Drakensteyn. de Nijenrode, De Kiene- 0ok dg kampeeraccessoires krijgen ke en De Landscr(«n. hi dezelide cate- dg tentoonstelling ruime aandacht, gone valt ook de bungalow Grand Ho- y^or de kampeerder. die op comfort tel. die zoalsi de >s gesteld is er een slaapzak met eier- moeden - de vakantiegangerz.di in doifsvuUing het beste van het beste een hotel zal doen wanen. Drie slaap- kamers, een woon- en een keukenruim te zijn erin geprojecteerd. En daar naast zijn er zelfs nog mogelijkheden, die in de woonruimte kunnen worden opgehangen. Zulke inzendingen zullen voorname lijk de aandacht trekken van kijkers, al hopen de exposanten dan uiteraard ook op kopers. Dat deze hoop overi gens gerechtvaardigd Is, bewees de ex positie van vorig jaar wel toen het pronkjuweel van die tentoonstelling, een kruiser van anderhalf miljoen gul den, driemaal werd verkocht.... Vouwwagens Groter dan vorig jaar is met name de ruimte die de caravans in beslag nemen. Opnieuw zijn enkele nieuwe fraaie modellen aan de bestaande reeks toegevoegd. Grote kostbare, maar ook kleinere voor de bescheiden beurzen. Al voor een kleine drie mille kan men zich de eigenaar noemen van een vier-persoons wagen, al zal men zich hier op het gebied van comfort wat in zijn wensen moeten beperken. Dat er voor de autobezetters, die hun bagage niet achter in de koffer kun nen stouwen, echter ook andere moge lijkheden zijn, brengt de expositie meer nog dan vorig jaar naar voren: naast dc bekende Alpen-Kreuzer zijn er ver scheidene nieuwe vouwwagens bijgeko men, combinaties van caravan en bun galowtent, die vooral het laatste jaar grote opgang maken. Vergeleken met een caravan is de prijs van rond de twee mille aantrek kelijk en boven de bungalowtent hebben maar wél prijzig. Veel geëxposeerde slaapzakken zijn met kunstvezelstof ge vuld. Hiernaar is een steeds grotere vraag merkbaar wat kan worden ver klaard uit het feit dat door de toene mende motorisering van de kampeer der het volume en het gewicht van een bagage niet zo'n belangrijke rol meer nVbootshig is vail "een riant .vakantie- S'S» Opvallend is eveneens een bungalow tent, die tot in vrijwel alle details een huisje. Het doek van het dak is drukt met een dakpan-motief en op de ^XTe ^ieuwtjes: een kampeer- muren zijn plankdessins aangebracht... schommeistoei Verscheidene nieuwe Wat in de „categorie der kleinen" in modellen keukenkastjes en koelboxen, het oog springt is het feit dat steeds, tafels en stoelen etc Ook een rubber mppr tpnten ziin voorzien van een lui- tenthamer met ingebouwde pennen fel op derde stok. waardoor men een trekker, een broodrooster voor b.v. op vriie HmiiP ruimte van één meter voor de petroleumvergasser en de Dynalite- Nu mej. da. J. A. P. Ris te Woerden het beroep naar Enschede heeft aan genomen. zal het voor het eerst in de geschiedenis zijn, dat er in Twente een luthers predikant komt. Vanuit Zwolle werd in het verleden geruime tijd in Enschede onder de lutheranen gewerkt en hield men daar regelmatig diensten Tot 1945 arbeidde ook de Duitse Evan gelische Kirche geregeld in deze stad. Vanuit Deventer werd bovendien in Almelo gewerkt. Zo kon een zelfstan dige gemeente Enschede gesticht wor den die zich uitstrekt over geheel Twente. Tot 1960 is er ook een com- binatie-Enschede-Zwolle geweest. Po gingen om te komen tot combinatie mei een andere gemeente mislukten. Maar door de bemoeiingen van de synodale commissie en de zendingsraad is nu eind 1962 de mogelijkheid geopend tot het verkrijgen van een eigen predikant. vrije droge ruimte de tent krijgt. Luchthut Een oud idee in nieuwe vorm is ver werkt in de pneumatische tent, de één meter voor de petroleumvergasser - staaflantaarn, die wordt gevoed door drie mono-cellen, onbreekbaar en wa terproof is en kan drijven. Een probleem waar vele vakantie gangers, die er per auto op uit trekken, mee te maken heb ben, is het vraag stuk van het opber gen van de bagage. Vooral bezitters van kleine auto's zuilen hiermee te kampen hebben. Hen doet Hiswa- Goed Kamp een oplos sing aan de hand in de vorm van bagage wagens. Dat hiermee veel overlast kan wor den voorkomen, kan worden aangetoond met een voorbeeld in de kleinste klasse: de Citroën 2 CV, die nor maal mag worden be last met slechts 350 kg. Een normaal ge zin van vader, moe der en twee „tieners" neemt van dit gewicht als minstens 255 kg voor zijn rekening, zo dat voor alle bagage nog maar 95 kg over blijft. Het bagagewagentje: oplossing problemen. voor vele opberg- Diezelfde mag echter. „eend" indien normaal belast, een aanhangwagen- tje trekken met een totaalgewicht van 250 kg. Als men dus een licht wagentje ge bruikt (er zijn er al van 50 kg af) dan kan niet alleen het dubbe le gewicht aan kam- peermateriaal wor den meegenomen (bij voorbeeld een bunga lowtent), maar boven dien wordt het rijden met de auto aanzien lijk plezieriger. De goedkoopste één- wielige wagentjes kos ten nog geen driehon derd gulden. Een twee- wieler kan men voor een kleine 400 krijgen. Verscheidene expo santen demonstreren de wagentjes, die de eigenaren van kleine en middelgrote auto's in staat stellen, com fortabel te kamperen en te reizen zonder in de veel hogere kosten van vouwwagen of ca ravan te vervallen. Keus Naast deze noviteiten wordt de be zoeker een groot aantal al eerder geïn troduceerde inzendingen getoond. Ten ten in alle soorten en vormen, in alle prijsklassen ook. Er zijn er bij. die nog geen honderd gulden kosten, maar er zijn er ook van over de zeshonderd. De koper bieden ze een ruime keus, de toeschouwer een spectaculair beeld van de mogelijkheden die de vakantie ganger ter beschikking staan. Een Amerikaanse oestervisser, die geen enkele bank vertrouwde, dood aangetroffen op zijn ronddrij vende boot met een mand, waarin een bedrag van 25.000 dollar gepropt zat. Volgens de politie is de man, de 54 jaar oude Edward D. Mister, die zijn gehele leven gevist heeft, ten gevolge van natuurlijke oorzaken overleden. Behalve het geld in de mand, bleken nog bankbiljetten ge naaid te zitten in de vijf broeken, die hij gewoonlijk droeg. Mister, die in de jaren dertig ten ge volge van de déconfiture van een bank 900 dollar verloor, heeft sindsdien altijd zijn verdiensten bij zich gedragen. Hij stopte het geld in een zak en wanneer die vol was naaide hij hem dicht. Prof. dr. K. de Vreese: benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de nieuw- Indische talen en haar letterkunde aan de Universiteit van Amsterdam. Dr. L. van der Tweel: benoemd tot gewoon hoogleraar in de medische fy sica, aan de Universiteit van Amster dam; het betreft een nieuwe leerstoel in de faculteit der geneeskunde. Een overzicht van de watersport- bal, die met zijn scala van scheeps modellen een waar paradijs vorml voor de watersporter. Voor de niccsten zal het bier geëxposeerde echter wel eens droomwens blijven, want liet gros van de schepen ligt slechts binnen bet bereik van dc beurs van de enkeling...... Bungalow-tent Overigens bevindt ook de belangstel ling voor de bungalowtent zich nog steeds in stijgende lijn. Ieder jaar ver schijnen er nieuwe modellen; sinds in 1958 de eerste bungalow-tent op een show in ons land werd getoond heeft hij een enorme vlucht genomen. Niet alleen vanwege de ruimte en het com fort; ook de steeds scherper worden de prijzen doen hier invloed gelden. Op het gebied van de tenten is eigen lijk nog maar weinig te verbeteren, zeggen deskundigen, het is nu vooral een kwestie van prijspolitiek gewor den. Dit houdt echter niet in dat klei nere tenten uit de mode raken. Er is nog steeds een aanzienlijk percentage van de miljoen Nederlandse kampeer ders, dat zich aan de klassieke mo dellen houdt. Speed-hoats Op de afdeling watersport, die even als vorig jaar weer een scala van scheepsmodellen toont, valt op dat de opmars van de speed-boats nu lang zamerhand wel tot staan is gebracht. Dit blijkt o.m. uit het feit dat er dit jaar minder boten !n deze categorie zijn geëxposeerd dan vorige jaren. Duidelijk is dat provinciale en ge meentelijke verordeningen, die eige naars van deze boten op vele plaat sen snelheidsbeperkingen opleggen, hieraan voor een belangrijk gedeelte debet zijn. Een gemis op de exposi tie is nog steeds het ontbreken van bouwpakketten voor kruisers. Slechts voor de bouw van enkele kleine zeil scheepjes zijn deze aanwezig. Voorlichting Waarin deze Hiswa-Goed Kamp zich onderscheidt van alle andere tentoon stellingen van deze aard is de mate waarin voorzien isin de voorlichting van de potentiële koper. Hiertoe heb ben o.m. de ANWB en de KVNWV een ruim centrum ingericht, waar deskun digen iedere belangstellende aankoop adviezen verstrekken. Voorlichting wil ook de door Polygoon Profilti in op dracht van de ANWB vervaardigde kleurenfilm „Trek er op uit" geven, waaruit vooral voor de kampeerder wijze lessen zijn te trekken. Tnee van de vierhonderd schepen, die op Hiswa-Goed Kamp zijn te bezichtigen. Boven: een van de „goedkopere" toer-bootjesonder: de Tholensc Schouw, die dit jaar voor het eerst op de tentoonstelling wordt gebracht. Het schip is geheel naar oud-Hollands model gebouwd. Dc vraag of het gewenst is in de toekomst naast de normale kampeerter reinen in Nederland ook een net van jeugdkampeerterreinen in te richten is er een die velen bezig houdt. Nog onlangs is deze vraag ook aan de orde geweest op een bijeenkomst in Straatsburg van vertegenwoordigers van de in de Raad van Europa verenigde landen, die vergezeld waren van deskundigen op het gebied van kamperen. Men was het er over eens dat de individueel trekkende jongeren door de snelle ontwikkeling van het kampveren in gezinsverband tussen wal en schip drei gen te raken. Er zijn al terreinen waar zij geen toegang meer hebben of al thans min of meer ongewenste gasten zijn. Daarom werd besloten de regeringen aan te bevelen de inrichting van een n-et van jeugdkampeerterreinen te stimuleren en waar nodig financieel te steu nen. Omdat de meningen over de inrichting van een dergelijk net nogal verdeeld zijn. heeft de A.N.W.B. op de Hiswa-Goed Kamp-tentoonstelling een aparte stano geplaatst, waar men jongeren tussen 15 en 25 jaar zal ontvangen om een enquête-formulier te laten invullen. Op deze manier hoopt men enigermate een indruk te krijgen van de opinie van de meest belanghebbenden, de jongeren zelf. QjVERWELDIGEND is het aan tal schepen dat dit jaar op de grote watersporttentoonstelling te bezichtigen is. Wat niet betekent dat er voor iedere beurs iets te koop is, al is de algemene ver wachting, dat de fabrikanten goede zaken zullen doen. Gemid deld komen er in Nederland per dag tien schepen bij van kano's tot grote jachten maar het ge zinsscheepje voor de kleine man kost toch nog altijd een 5.000 gul den en dat is een investering waar men nog weieens een nacht je over slaapt. Vervoerbaar Toch blijft men ook in deze sec tor van de recreatie zoeken naar luxe en verfijning. De vraag naar gesloten schepen, waar in overnacht kan worden, neemt hand over hand toe zodat op de Hiswa genoeg vaar tuigen te bewonderen zijn met „ech te" kooien, keukens met koelkast en allerlei ander gerief. Een andere kenmerkende factor van deze tentoonstelling is de ver- voerbaarheid van veel schepen. Men is nu niet langer geboden aan een water dat niet te ver van de haard stee verwijderd is. Integendeel, een groot percentage is met een auto ver voerbaar, hetzij boven op de wagen, hetzij op een speciaal geconstrueer de trailer waar zelfs kruisers van vijf meter op geplaatst kunnen wor den met de mogelijkheid om ze van een steile wallekant te water te laten en waarmee ze eveneens weer uit het water getrokken kunnen wor den. Iflateriaal Een groot gedeelte van de sche pen is evenals de vorige jaren van polyester vervaardigd maar men ontkomt niet aan de indruk dat ook andere grondstoffen weer opgang maken. Hechthouten boten zijn er in alle soorten, terwijl aluminium casco's ook geen zeldzaamheid meer zijn. Voor de grotere schepen wordt nog veel staal gebruikt zodat ieder die belangstelling heeft aan z'n trek komt. Opvallend is dat de motorkruisers steeds breder worden zodat ook de kleine kruisers een voorplecht heb ben waar het genoegelijk zonnen is. Binnenlandse markt Het grote aantal platbodemjachten dat geëxposeerd wordt doet vermoe den dat de fabrikanten hun aandacht meer en meer gaan richten op de binnenlandse markt, dit in tegenstel ling met vorige jaren. Immers, in de dikwijls ondiepe wateren van ons land is een schip met een beetje diepgang aangewezen op een be perkt aantal waterwegen. Een van de mooiste voorbeelden die te be zichtigen valt is een Tholense Schouw, een schip naar oud Hollands model waar het hele gezin in kan meevaren. Motoren Buitenboordmotoren en inbouwmo- toren zijn er in vele soorten aan wezig. De hekmotor die men enkele jaren geleden schuchter op de markt bracht wint steeds meer veld. Het grote voordeel is dat er meer ruim te in de kuip komt. Ook de klas sieke modellen worden gebracht in kleinere uitvoeringen zowel voor.die selolie als benzine. Buitenboordmoto ren hebben echter het grote voor deel dat ze na het seizoen afgehaakt kunnen worden en een goed plekj» kunnen vinden binnenshuis. HET vakantieparadijs heeft zijn poorten geopend. Elf dagen lang zet Hiswa- Goed Kamp in Amsterdams nieuwe RAI de mogelijkheden te kijk, die de vakantie ganger van vandaag worden geboden. Moge lijkheden, die voor een steeds grotere catego rie binnen bereik van verwerkelijking komen; al neemt de luxe dan nog een niet onbelang rijke plaats in, steeds groter wordt het aantal exposanten dat zijn activiteiten richt op de doorsnee-beurs. De organisatoren verwachten dan ook voor deze tweede gecombineerde watersport- en kampeerexpositie een nog grotere belangstelling dan vorig jaar. Het 1962-record van 200.000 bezoekers zal ruim worden overschreden, voorspellen zij. Vier goed gevulde hallen staan de bezoeker te wachten. Drie voor de kampeerders; één voor de watersportliefhebbers. In die hallen: 255 stands, waarin 400 schepen, 200 caravans en vele honderden tenten, die gezamenlijk een oppervlakte van 21.500 vierkante meter be slaan. Ruimte te over dus om de bezoeker een rijk gevarieerd beeld te geven van de moge lijkheden, die hem voor de vakantie-viering ter beschikking staan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 9