SUNIL gevallen van tyfus bleekt voor o SUNIL blauwt voor u èn SUNIL is nylon-actief Sennoco! SUNIL WAST STRALEND WIT Gestraften 11a Hongaarse opstand krijgen amnestie Euratom neemt voor 18 rnilj. deel in kernreactor verscheidene landen Benelux moet motor zijn voor Europese eenheid Noors schip verdween in gol ven: velen omgekomen /ft een. fojtite Kij, Ingeblikte liekl Ook voor kardinaal Mindszenty Duitse geleerde zou in Egypte bedreigd zijn AKKERTJES ImUi4 cmUU Labour behaalt forse zege op Conservatieven Norden beschuldigt Westduitse autoriteiten W antoestanden in Rusland belicht Britse minister in opspraak Smokkelaars hadden pech TOCH IS HET ZO! rtCgün'^fer^ VRIJDAG 22 MAART 196S (Advertentie) Volgens de officier van justitie in Freiburg, dr. Franz Schorpp. is Heidi Goercke, de dochter van de Westduitse geleerde die betrokken is bij de ar restatie in Zwitserland van twee per sonen die agenten van Israël zouden zijn. naar Egypte gegaan „om haar vader en zichzelf te redden". (Haar va der, professor Paul Goercke, zou aan Egyptische raketprojecten werken. De in Zwitserland gearresteerde personen worden ervan verdacht druk op prof. Goercke te hebben uitgeoefend via zijn dochter). Schorpp heeft gisteren op een pers conferentie gezegd, dat men Heidi Goercke gedreigd had, haar vader uit de weg te zullen ruimen als zij niet naar Egypte zou gaan. In Hongarije is gisteren een uit gebreide amnestie afgekondigd, waarvan allen die veroordeeld zijn voor oorlogsmisdaden ook zij, die naar aanleiding voor hun houding bij de opstand van 1956 gestraft zijn zullen profiteren. De amnestie geldt ook voor men sen die op illegale wijze het land hebben trachten te verlaten „gewone" misdadigers die in ver beteringskampen zitten. Het desbetreffende wetsontwerp werd donderdag met algemene stem men door het Hongaarse parle ment goedgekeurd. Mensen die veroordeeld zijn voor tegen de staat gerichte activiteit, spionage of hoogverraad, of recidivisten vallen niet onder de amnestiebe palingen maar zouden een ver zoek om amnestie kunnen in dienen. hoofdpijnhoofdpho... helpen sneller en beter dan ooit Nog geen besluit over Dodewaard De commissie van Euratom heeft besloten om voor een be drag van maximaal 18 miljoen gulden te participeren in de bouw en de exploitatie van een Nederlandse kernenergiecentrale door de N.V. Samenwerkende Elektriciteits Produktiebedrijven (S.E.P.) De N.V. S.E.P. heeft de regering ge vraagd voor de bouw van deze vijftig megawatt-centrale in de omgeving van Dodewaard aan de Waai vergunning te verlenen. De nieuwe centrale zou wor den uitgerust met een zogenaamde ko kend waterreactor (b.w.r.). De totale kosten zullen ongeveer negentig miljoen gulden bedragen. De S.E.P. zal de door haar bij de .Voorbereiding, de bouw en de exploita- -v den verleend. In deze gemeente ligt na tie van de centrale te verkrijgen kennis meJijk een knooppunt van een 150 kv- en ervaring ter beschikking van Eura tom stellen, die ingenieurs uit eigen kring of van bedrijven van de gemecn- ■chap bij de reactor kan detacheren. De centrale die de S.E.P. overweegt te bouwen, biedt al is zij door haar betrekkelijk klein vermogen minder eco nomisch het voordeel dat zij ener zijds geheel door de in de gemeenschap De conservatieve regering van mi nister-president Macmillan heeft in een tussentijdse verkiezing een neder laag geleden, die haar kansen op een itembuszege in de eerstkomende ver kiezingen wel zeer op losse schroeven heeft gezet. Bij de tussentijdse verkiezingen in het Colne Valley district in Yorkshire werd de conservatieve kandidaat derde ach- ler de winnende labourman en de libe raal. De zetel was van labour en verwacht werd dat zij hem zou behouden, maar de conservatieven waren vol vertrou wen dat zij met een klein stemmenver- Schil tweede zouden worden. Maar in werkelijkheid verdreef de liberale kandidaat Richard Wainwright de conservatieven van de tweede plaats fn was zijn stemmenverschil met de la bourman slechts gering. De verkiezing werd beschouwd als !en barometer voor de populariteit van le regering en voor haar kansen om ie eerstvolgende algemene verkiezingen ie winnen, die uiterlijk in oktober 1964 jehouden moeten worden. 20 00C t ivordL. ®ert Norden. hoofd van de propa- landa-afdeling van de Oostduitse (com- öU.-TUinistische) socialistische eenheids- Prtlj heeft gistermiddag tijdens een fersconferentie in Oost-Berlijn ver- 252ülaard. dat een groep Westduitse par- imentsleden contact heeft opgenomen let de Oostduitse autoriteiten. Volgens Norden zouden deze parle mentsleden een commissie van onder- Dek willen doen instellen om de „nazi- fhandalen in West-Duitsland" aan het Cht te brengen, alsmede de achter- tonden van de daar gevoerde perso- telspolitick, welke er toe leidt dat Voortdurend nieuwe fascistische mis- Hdigers en anti-semieten in sleutelpo- (lies worden benoemd". De Oostduitse autoriteiten zijn be tid de commissie hiervoor bewijsstuk- en en documenten ter beschikking te lellen. Norden, die de namen der betrokken arlementsleden niet wilde noemen, uit- I in het bijzonder beschuldigingen te rn vijftien staatssecretarissen in Pnn, onder wie Hans Globke van de Mskanselarij, en tegen ambtenaren »n het Westduitse ministerie van jus- 'ie, die zich tijdens het nazi-bewind in misdaden zouden hebben schuldig tmaakt of daarbij behulpzaam zouden jn geweest. Norden zei ook nog, dat de muur in erlijn zal blijven, zolang er nog voor- ölige nazi's In de Westduitse regering gevestigde industrieën zal worden ge bouwd en anderzijds de gelegenheid geeft om ervaring op te doen met de produktie van elektriciteit. Met de bouw van de S.E.P.-reactor zal, volgens plan, in 1964 moeteo worden begonnen. De totale bouwtijd wordt ge schat ep 40 maanden. De centrale zal jaarlijks ruim 310 miljoen kwh produ ceren. Voor de bouw en exploitatie van de centrale zal een aparte n.v. worden op gericht, de N.V. „Gemeenschappelijke Kernenergiecentrale Nederland". In het aandelenpakket van deze N.V, zullen die 11 elektriciteitsbedrijven participeren, die een elektriciteitsproduktiebedrijf exploiteren. Over de plaats van vestiging van de ze centrale is nog geen definitieve be slissing genomen. „Het gehele volksge zondheidsaspect bij de bouw van deze reactor moet nog in studie worden ge nomen", aldus minister Veldkamp (so ciale zaken en volksgezondheid) op 19 maart in de Eerste Kamer. De gezond heidsraad moet nog advies uitbrengen. Wel is de regering gevraagd of voor de houw van de nieuwe centrale nabü Dodewaard vergunning zou kunnen wor- net, zodat de op te wekken kernenergie door middel van dit knooppunt gemak kelijk over alle deelnemende elektrlcl- teltsproduktiebedrljven zal kunnen wor den verdeeld. Bovendien ligt het In het voornemen dit knooppunt op te nemen In de 380 kv-Westeuropese koppelrlng, waarvoor thans bij de N.V. S.E.P. plan nen worden ontwikkeld. De Hongaarse premier. Janos Ka- dar, zei in het parlement in een toe lichting op de voorgestelde amnestie maatregelen dat de tijd is aangebro ken „om alle kwesties die teruggaan tot de gebeurtenissen van 1956 te li quideren". Het aantal „vijandige ele menten" in het land is volgens hem nu vrijwel te verwaarlozen. Maar er waren nog altijd mensen die bij de algemene verkiezingen van de vori ge maand niet voor het volksfront (de communistische partij) hadden gestemd en „wij willen ook hen over tuigen van de juistheid van ons be leid". De positie van Hongarije op het vlak van de buitenlandse poli tiek is de afgelopen tijd in aanzienlij ke mate verbeterd en „de betrekkin gen ten opzichte van de rooms-katho- lieke kerk zijn genormaliseerd". „Een politieke strijd tegen de kerk", achtte de Hongaarse premier niet langer nodig. Volgens politieke waarnemers heeft kardinaal Mindszenty. de primaat van Hongarije die sinds 1956 in het gebouw van de Amerikaanse legatie in Boeda pest woont, nu ook de gelegenheid, een verzoek om amnestie in te dienen. De kardinaal werd ln december 1948 gear resteerd op beschuldiging van verraad, spionage, pogingen tot omverwerping van de regering en onwettige deviezen- handel. Hij werd tot levenslange gevan genisstraf veroordeeld, welke straf in 1955 werd omgezet in huisarrest. Kadar zei voorts: .Gelovigen en nlet- gelovigen zijn gelijkwaardige burgers. Het maakt totaal geen verschil of Iemand het woord „God" met een hoofd letter schrijft of niet, maar wel is het van belang dat het woord „mens" door iedereen met een hoofdletter wordt ge schreven." Volgens de premier waren de betrek kingen van Hongarije met „alle" lan den beter geworden en genormaliseerd. Politieke waarnemers zien deze uitla ting in het licht van het Hongaarse stre-1 ven om ook de betrekkingen met de Verenigde Staten en West-Duitsland te verbeteren. De amnestie zal op 4 april, de Hon gaarse bevrijdingsdag, ingaan. Tot de vooraanstaande gevangenen die waarschijnlijk zullen worden vrijge laten behoort volgens waarnemers Ist- van Bibo, hoogleraar in het internatio naal recht en voormalige aanhanger van de terechtgestelde premier Imre Nagy. Professor Bibo is destijds tot le venslange gevangenisstraf veroordeeld. Ook Egon Turcsanyl, een voormalige se cretaris van kardinaal Mindszenty, zou voor vrijlating in aanmerking komen, benevens een aantal vooraanstaande journalisten. In april zal in de Londense onder grondse de eerste trein zonder bestuur der in gebruik worden genomen. De door een eleotronisch brein bestuurde trein zal instructies ontvangen via de rails in de vorm van elektrische impulsen. DE TYFUSEPIDEMIE in het Zwitserse wintersportcentrum Zermatt blijkt grotere vormen te hebben aangenomen dan men aan vankelijk had gedacht. Gisteren werden gevallen van tyfus gemeld uit Frankrijk, Engeland, Oosten rijk en Turkije. Behalve de Turken leren van de met tyfus besmette perso nen en het via bacteriologische wijzo vaststellen of mensen die met hen in aanraking zijn geweest al dan niet zijn geïnfecteerd. Brighton In het Britse plaatsje Brighton sijn op last van de overheid twee restau rants gesloten, nadat bij een kelner, die voor belde zaken werkte, tyfus wae ge- Geen reden tot bezorgdheid t m Ihoeft te worden. De maatregelen kun- Daarmee is Sunil het meest complete wasmiddel voor de grote witte was nen dan ook beperkt blijven tot het iso- en tegelijk voor nylon en andere moderne stoffen. Sunil wast veilig en behoedzaam, Sunil wast stralend wit. Geen wonder dat Sunil Nederlands grootste wasmiddel is. zijn alle betrokken personen enige constateerd. De man te *1°d !e5!ï?T* ry van een vakantie ln Zwitserland terug- dagen geleden Uit Zermatt terug-1 gekeerd. Het is niet Uitgesloten, dat htj gekeerd. De vrouw uit Rijswijk, nadien klanten heeft besmet. Het a»n- - tal tyfusgevallen ln Engeland bedraagt nu 31. Alle zieken, op een na, zijn met van wie men meende, dat zij tyfus had, blijkt inderdaad aan deze ziekte te lijden. Dit heeft een bac teriologisch onderzoek gisteren uitgewezen. Zoals bekend zijn ook drié Rotterdammers met tyfus besmet. Volgens de inspecteur voor besmet telijke ziekten van de geneeskundige in spectie van de volksgezondheid, de arts B. V. Bekker, bestaat er (nog) geer. reden tot bezorgdheid. De heer Bekker wijst er op, dat de therapie sinds de Tweede Wereldoorlog aanme~kelijk is verbeterd. Bovendien zijn in Nederland de openbare voorzieningen voldoende be veiligd, zodat voor besmetting via voed sel of waterleiding niet gevreesd be- Een speciaal ingrediënt in Sunil gaat het vergelen van nylon e.d. tegen. Een groep Angolese vrouwen, gefotografeerd tijdens een her denkingbijeenkomst in Leopold- stad ter gelegenheid van het begin van de opstand in Angpla op 15 maart 1961. Tweede van links ziet men een opstande ling enleidster, die op haar blouse het opschrift draagt: ,£)e Ango lese vrouwen zullen vechten". De bijeenkomst werd o.m. bij gewoond door de premier van de centrale Kongolese regering Adoula. Belgische minister verklaart: De Benelux moet, ondanks falen van de economische unie, een motor zijn die aan de grotere Europese eenwording de kracht, dynamiek en samenhang mede deelt die het ondanks zijn onvol komenheden bezit. Dat hëeft gisteren in het Scheveningse Kurhads prof. Mï"'BréÜsèür, dëf Belgische minister van buiten landse handel en technische bijstand verklaard in een rede voor de Nederlandse Kamer van Koophandel voor België en Luxemburg. De minister betoogde, dat zolang de Europese Economische Gemeenschap nog aanleiding geeft tot discussies de samenwerking en solidariteit van de Benelux moet worden bevestigd en verstevigd. Alleen dan zjjn de kleine drie in staat eerbied af te dwingen en een definitieve eenmaking voor te be reiden met behoud van al hun ge meenschappelijke troeven. Ismail Joesoepof, eerste secretaris van de communistische partij van Ka zakstan. heeft in een partijvergadering in Alma-Ata een boekje opengedaan over de wantoestanden die in deze Sow jet-republiek bestaan. Volgens Joesoepof werden in Kazak stan 2.340 ambtenaren van het ministe rie van handelsverkeer en meer dan 16.000 ambtenaren van andere handels organisaties wegens diefstal, overtre ding van de handelsvoorschriften of an dere misdrijven ontslagen. Het ministe- rie werd in dat jaar voor meer dan vier miljoen gulden en de cooperative ver eniging van Kazakstan voor meer dan 24 miljoen gulden benadeeld. Bovendien heeft de coöperatieve organisatie als gevolg van „onbekwaamheid" nog eens 52 miljoen gulden verloren. Joesoepof sprak ook over de „tekort komingen" in landbouw en industrie in de Sowjet-republiek Kazakstan, die groter is dan geheel West-Europa. Vol gens hem waren er in de afgelopen tien jaar op de landbouwbedrijven 29 mil joen schapen en géiten dood geg£ evenveel als de republiek er op het ogenblik heeft. Een andere klacht betrof de geld verspilling door de staatslandbouwbe- drijven, die jaarlijks erger wordt In de laatste drie jaar zou volgens de partij secretaris hierdoor ongeveer 2,18 mil jard gulden verloren zijn gegaan. De Belgische minister zette uiteen, dat de Benelux, als men denkt aan een wer kelijke economische unie, zijn doelen niet heeft bereikt. Daar zijn allereerst de moeilijkheden met de landbouw, maar ook op fiscaal en budgetair gebied zijn geen merkbare vorderingen gemaakt. Na.ast deze sombere tekenen zijn er evenwel ook verheugde cijfers, die be wijzen dat het Benelux-verdrag een aan winst is voor de Belgische, Luxemfbungse en Nederlandse economie. Vergeleken met de wereldhandel is de handel in het Be- nelux-gebied aanmerkelijk sneller ge stegen en dit geldt ook voor het aandeel van de Benelux in de wereldhandel. Ne derland, dat voor de oorlog de beste klant en de vierde leverancier van Bel gië was. is nu opgeklommen tot de eerste plaats van de Belgische klanten- ranglijst en de tweede van de leveran ciers. De Labourafgevaardigde George Wigg heeft het Lagerhuis verzocht een spe ciaal onderzoek in te stellen naar de juistheid van de geruchten dat een voor aanstaand minister relaties heeft onder houden met een fotomodel dat door de politie gezocht wordt. ^^1 Het meisje is de 20 jaar oude Chris- tine Keeler die tot tweemaal toe geen gehoor heeft gegeven aan een dagvaar ding om te getuigen in een rechtszaak ?ver een vuurgevecht. Naar verluidt is zij zeer bevriend met societyfiguren en personen die in het openbare leven een vooraanstaande plaats innemen. Federale unie van Syrië, Irak en VAR „De overwinning der revoluties in Irak en Syrië, evenals de houding van de Verenigde Arabische republiek na de afscheiding van Syrië hebben voor de V.A.R., Syrië en Irak de objectieve voorwaarden geschapen voor de stich ting, op voet van gelijkheid, van een federale unie tussen deze landen." Dit staat te lezen in een communiqué dat gisteren is uitgegeven na afloop van be sprekingen tussen vertegenwoordigers van de V.A.R. en Syrië. De oprichting van deze unie zal moe ten geschieden op stevige grondslagen, die aan de drie landen hun rechten waarborgen, met erkenning van hun historische verantwoordelijkheid. Deze unie zal de kern moeten zijn van de al gehele Arabische eenheid, zo zegt het communiqué voorts. Ook vorige week zijn reeds bespre kingen tussen Egyptische en Syrische afgevaardigden gehouden, die echter voortijdig werden beëindigd. De Syrische delegatie stond gisteren onder leiding van de premier en mi nister van buitenlandse zaken, Salah el Bitar, terwijl de V.A.R. werd verte genwoordigd door president Nasser en een delegatie onder leiding van vice' president Abdel Latif el Boghdadi. >P vakantie in Zermatt geweest. In Frankrijk zijn vier gevallen van tyfus geconstateerd. De patiënten zijn Franse toeristen, die een vakantie in Zermatt hebben doorgebracht. De toe stand van een van hen, een meisje, wordt ernstig genoemd. In Oostenrijk zijn drie jongemannen met tyfus in een ziekenhuis opgeno men. Ook zij zijn enige tijd in Zermatt geweest. Het totaal aantal tyfus-geval- len zou de honderd reeds hebben over schreden. Uit het Turkse plaatsje Sagmalcilar wordt gemeld, dat daar twee perso nen aan tyfus zijn overleden. Er zou den zeker 150 mensen door deze ziekte zijn getroffen. De epidemie zou hier veroorzaakt zijn door een „misverstand bij de riool- en waterleidingdiensten". HET BIJNA 4.000 ton metende Noorse vrachtschip Hoegh Aronds is in de Atlantische Oceaan ter hoogte van de Marokkaanse kust in de golven verdwenen. Van de 32 bemanningsleden konden volgens de laatste berichten slechts dertien worden gered. De stoffelijke resten van vier op varenden zijn reeds geborgen. Veertien bemanningsleden worden nog vermist. Nasporingen naar mo gelijke overlevenden moesten gis teravond worden gestaakt. Er stond een zware zee. En de rond drijvende balken, die van de la ding van het schip afkomstig wa ren, maakten het reddingswerk moeilijk. Hoe het drama zich heeft voltrok- ken is niet bekend. De agenten van de Noorse rederij in Casablanca ver moeden, dat de Hoegh Aronda is ge kapseisd nadat als gevolg van het schuiven van de lading balken slag zij was ontstaan. Douaneambtenaren hebben In de nacht van woensdag op don derdag onder de gemeente Hui bergen een gepantserde perso nenauto die 12 kg boter vervoer de in beslag genomen. De beide inzittenden wisten te ontkomen. In de smokkelwagen bleken bij nader onderzoek tal van in genieuze strijdmiddelen inge bouwd te zijn. De motor was zwaar gepantserd en ook de ca bine had verschuifbare pantser platen. Er was een blik met 15 liter olie in de cabine, dat via een leiding verbonden was met de uitlaat. Bij achtervolging kon olie in de uitlaat gespoten wor den, waardoor een rookgordijn ontstaat. Verder was achterin de bagageruimte een kist met enkele honderden kraaiepo- ten" gemonteerd, die met een stalen kabel opengetrokken kon worden vanuit de cabine. Het geheel werd gecomple teerd door een grote schijn werper om achtervolgers te ver blinden. De mannen van de centrale velddienst van de hoofdinspectie invoerrechten en accijnzen te Roosendaal hadden de auto, een Chrysler, vorige week reeds achtervolgd bij St. Willibrord. De smokkelaars ontkwamen toen door „kraaie-poten" drie- puntige spijkersop de weg te strooien, waardoor de ambte naren tot stoppen werden ge dwongen. Woensdagnacht werd de wa gen weer gesignaleerd. De douanemensen kwamen de au to onderweg tegen. De smokke laars verkeerden even in de veronderstelling dat hun ver kenner terug keerde, en stop ten langs de weg. Toen ze hun vergissing bemerkten tracht ten ze nog de douanewagen van de weg te rammen. Toen dit niet lukte kozen ze het haze- pad. De Russische vertegenwoordiger bij de Berlijnse luchtveiligheidsdien«t heeft donderdag mondeling geprotesteerd te gen de vlucht van een Amerikaans hef- schroefvliegtuig boven Oost-Berlijn. De Amerikanen zeggen dat het een routine- vlucht was, waartoe zij gerechtigd waren. Advertentie I In de Sowjetunie is een kleine auto in pro duktie genomen, die slechts een meter hoog is en nog geen drie me ter lang. De naam van dc wagen: „Spoetnik". Het autootje biedt plaats aan twee volwassenen en twee kinderen. Het heeft een 2 pk motor met twee cilinders. De maxi mum-snelheid is 75 kilo meter per uur en het verbruik wordt opgege ven als 1:20. I Georg Brown, waarne mend leider van de Brit se Labourpartij, heeft op een congres van au tohandelaren in Londen verteld, dat hij vijftien maanden geleden een nieuwe auto kocht, die wat afwerking betreft alles te wensen over liet. „Elke schroef, bout of draad die los kon, is in die tijd ook losge raakt. Ik kon het ding gewoon niet meer zien". Drie weken geleden had hij een andere wagen gekocht, maar daarmee had hij ook alweer na righeid gehad.... I Het volgende verhaal stond gisteren in het Russische partijblad Prawda. Een ontwerp ster in Minsk, die een weefsel met een van het gangbare afwijkend pa troon had ontworpen, heeft vier maanden no dig gehad om de tien officiële rapporten en goedkeuringen te ver krijgen die nodig zijn om de stof te laten vervaar digen. Aan bet einde van deze lange weg kreeg zij de mededeling dat zij opnieuw zou moe ten beginnen de nodige goedkeuringen te ver werven, als de produktie niet op de vastgestelde tijd zou beginnen. De British European Airways gaan strengere maatregelen nemen te gen passagiers die hun vlucht niet, of niet tij dig, afzeggen. Passa giers die slechts 24 uur van tevoren meedelen dat de reis niet door gaat, zullen voortaan een boete van tien gul den moeten betalen, ter wijl reizigers die hele maal geen bericht zen den dat zij niet mee gaan, of te laat op het vliegveld verschijnen, dertig gulden verschul digd zijn. Een van de zeldzaam ste postzegels ter we reld is gisteren op een Britse veiling voor 85.000 verkocht aan een makelaar, die handelde in opdracht van een Ja panse verzamelaar. Het betrof een postzegel van een penny van het ei land Mauritius uit het jaar 1847. wèg verstopping Ben nieuw natuurproduct, dat geen kramp geeft. dragees herstellen uw natuurlijke stofwisseling teren in het hart van de stad Essen heeft voorgedaan, hebben 46 mensen verwondingen opgelopen. Volgens de politie ontstond de explo sie toen een graafmachine een gasbuis lek stootte. Het ontsnapte gas kwam in de kelder van een woning tot ontplof fing. Honderden ruiten sprongen en er brak brand uit. Maar binnen een half uur was men het vuur meester. De schade is voorlopig geschat op een miljoen mark. 1161. Het aantal mensen dat een on beredeneerd heimwee naar het ver leden heeft, Is vrij groot. Hierover zijn natuurlijk zeer Interessante psy chologische beschouwingen op te zet ten, maar het feit ligt er nu een maal, en dat !s voldoende. Het spreekt welhaast vanzelf, dat bet de sfeer van de romantiek is, die dc meesten met verlangen doen terugblikken. Vooral de romantiek en het heldendom van de riddertijd en alles wat daarmee verband hield, trekt onweerstaan baar. Dat blijkt uit de grote popu lariteit die de avonturen van Ivanhoe genieten bij televisiekijkers van alle leeftijden. Bij alle hunkering naar zo'n perio de uit het verleden, moeten we ons ren broekspijpen die met riemen aan de gordel om het middel werden be vestigd, zodat dc Ijzeren schoen, de ijzeren enkel-, been-, knie- en dijbe- schermers met één handeling aan het lichaam konden worden vastgemaakt. Dan kwam een lederen kolder of een wapenheind, waarop metalen platen of ringen waren genaaid, waarover de eigenlijke wapenrok werd gedragen, bestaande uit aan- eengeklonken IJze ren ringen van soms drie lagen dik. Het kostbare hoofd van zo'n ingeblikte held was nog het best van alles be schermd, want na een stevige gewat teerde muts volgde de kapoenmuts, die wapenrok één geheel i eveneens uit IJzeren ervaardigd. Aan deze met de vormde er rlngeh was toch wel terdege realiseren, aan wel- kapoenmuts hing een soort Ijzeren ke kant wc wensen te staan. Willen sluier van hetzelfde maaksel, dat bij we heerser, of dienaar zijn? De keus gevaar voor het gezicht werd gebon- ls natuurlijk niet moeilijk, want voor den. Hierop kwam een hoedje van de afwisseling willen we ook wel eens Ijzer, dan de viltmuts en vervolgens heersen, en kiezen dus voor het rld- de martiale helm. dersch.p, wurblj boeren en poor- L„nkt ,^,cr ters de geestelijken en de krljgs- k,„r voor r, knechten geloten «orden voor wol „pcn klg°" dete'^n Ijzer "vrrpakle ^^1 *5 helden moeten het nllesbehnlve ge- 5 makkelijk „ebben gehad Kijk alhfeu Ja„ vie„ f™ rij» garderobe Al. opengesneden en kostbaar versierd lereerol droeg de ridder een zijden cvcnta„, mr, ri„ketolde belletjes Co m" Zien we at van de Ijze, n handschoe- en een broek met de nodige versier- „en, dc Ijzeren monwen en het klngen en besobermkussens voor de sch„di dM hcbben h M heupen. Hierover ging - mogen we rljksk. verpakklngomaterla.1 van de- som,ntge onde atbeeldlngtn geloven „gelukkige" ridder wel zo onge dat voor hit n rH rif k,ed,"*stnk' *'Cer genoemd. (Dc vrolijke draf or dat voor het paardrijden weliswaar de bierbrouwerspaarden die dit ge was ODCne-esneden. maaP »„.rva» „.icM mocs(en torsen fuU u ook alleen van Ivanhoe kunnen zien). Het is natuurlijk wel plezierig te weten, wat zo'n knaap nu eigenlijk ln het schild voerde. H. PéUllon was opengesneden, maar de zin ons volslagen ontgaat. Vervol gens werd vilt om de knieën gewon den, een stevige zijden lap ging om de schouders en eer brede das werd om dc hals gehangen. Dan volgde pas de eigenlijke wa penrusting, bestaande uit twee ijze- Nadruk verboden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 7