GROTE LEESHONGER IN INDONESIË Ruim helft van bevolking blijft bij lager onderwijs Plannen van Nes Ammim kunnen nu doorgaan Proefschrift over Van Limborch Ds. Barnouw promoveert bij profW. FDankbaar Ambassade in Bonn kan geen opheldering verschaffen Simandjuntak even in ons land Christ, dagblad heeft abonnees op wachtlijst Een ivoord voor vandaag Behandeling als andere nederzettingen Wachttoren Dachau r wordt kloosterpoort^ T 1 J GELEZEN: VRIJDAG 22 MAART 1963 (Van onze kerkredactie) Vanmiddag stond Philippus van Limborch, een van de vaders van de Remonstrantse Broederschap in het middelpunt van de belang stelling- De Haagse vrijzinnig- hervormde predikant, ds. P. J. Barnouw heeft hem uit de verge telheid naar voren gehaald en daarmede in Groningen bij prof. dr. W. F. Dankbaar zijn doctors titel verdiend. Wie zich afvraagt waarom een hervormde predi kant juist een remonstrantse hoogleraar voor een diepgaande studie heeft uitgekozen, vindt misschien een antwoord in de uit spraak van Van Limborch: „Tus sen mensen, die in niet-noodzake- lijke onderdelen van de leer van mening verschillen, moet eenheid en broederschap zijn. Als deze verdraagzaamheid niet gevonden wordt, moet het lichaam van Christus wel verscheurd wor den". Ds. Barnouw zelf deed zon- dag j.l. intrede in de hervormde gemeente van Den Haag, samen met twee vrijzinnige collega's als predikant met bijzondere op dracht. v7le,.ren,Y£,rti4 Jaar lan? Van Lim borch (16331712) hoogleraar geweest *an het Remonstrants Seminarium te Amsterdam. Meer dan de helft van die zelfs de enige hoogleraar, «ij heeft een enorme invloed gehad op ae broederschap, door zijn historische uitgaven, zijn theologie, maar ook daar tall we gemeenten In binnen- en bulten- land hem regelmatig om raad vroegen. Van Limborch schreef de eerste „syste matische theologie" voor de Broeder- «en uitgebreid werk dat tussen 1681 en 1735 in het Latijn vijf herdruk ken beleefde en bovenalen In het Ne derlands en Engels werd vertaald. Deze hoogleraar heeft niet midden in de strijd ge staan. Hij leefde een betrekkelijk rustig leven, hoe wel hij tot een kleine minder heidsgroep behoor de. Misschien heeft hij echter wel zo weinig aan- vallen te verduren gekregen, omdat in de Hervormde Kerk een felle strijd aande was over de inzichten van Voe- us en Coccejus, meent ds. Barnouw. .Iet is opmerkelijk dat in het Neder lands nimmer een felle aanvaMs_ gepu bliceerd op zijn levenswerk „Christel ke theologie". Zo wordt Van Limborch door ds. Bar nouw beschreven als de man die zich rustig heeft bezonnen op de visies en gedachten die uit de kolklng van, atrija naar voren zijn gekomen. Maar hij bleef J I.JI... kxM <J i' n A r>u~. HA rtf. de Heilige Schrift niet verboden en mag J- plaats hebben". Ook achtte hij al- ninst de presbyteriale kerkorde be-l ter dan de episcopale. Met synodes was hij niet bijster ingenomen. Eens schreef hij zelfs dat er in de eigenlijke zin van het woord geen ketters zijn. Zo wordt dus Van Limborch getekend als een theoloog van de verdraagzaamheid, die opziet naar Grotius, Erasmus en Epis- copius als lichtende voorbeelden en hen tracht te volgen op ..de juiste weg naar de ideale kerk, waarin de bijbel en het verstand de basis zijn van het echte christendom." Ds. Barnouw tekent deze geleerde als predikant en hoogleraar, als histo ricus, theoloog, godsdienstfilosoof en als zielzorger. Hij toont aan hoe hij invloed gehad heeft op de duidelijke wijziging in het geestelijk klimaat in Nederland, maar toch ook onbewust tevens de wegbereider is geworden van het rationalisme van de volgende eeuw. Toch was hij tegelijkertijd een fel tegenstander van Spinoza, een man die dan wel niet veel moest heb ben van uitvoerige geloofsbelijdenis sen, maar de Apostolische Ge loofsbelijdenis hoogachtte en vast hield aan de eis van de erkenning van Christus als Heer. Predikant Ds. P. J. Barnouw heeft een voor aanstaande plaats in de Vereniging van Vrijzinnige Hervormden. Hij was onder meer vice-secretaris van het hoofdbe stuur. Hij begon zijn ambtelijke loop baan in Retranchement, waar zijn va der, ds. H. J. Barnouw, hem bevestig de in 1946. Vier jaar later werd hij „emeritus-predikant" toen hij zich ver bond aan de afdeling van de Protestan tenbond in Schiedam. In 1959 werd hij door prof. dr. P. Smits ingeleid ais voorganger van de plaatselijke Vereni ging van Vrijzinnige Hervormden in 's-Uravenhage. Nu is hij een week ge leden met zijn twee collega's als predi kant aanvaard en dus weer volgens de kerkorde in actieve dienst getreden. Aan zijn proefschrift heeft ds. Bar nouw vijftien stellingen toegevoegd die hij vandaag te verdedigen kreeg. De meest opmerkelijke is wel de veertien de. Daar schrijft hij: „De vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige wegens het bekleden van een geestelijk of godsdlenstlg-mensUevend ambt of op leiding tot zodanig ambt, zoals die in de Nederlandse wetgeving is vastge legd, veroorzaakt een onaanvaardbare uitzonderingspositie van predikanten en aanstaande predikanten. (Advertentie) de verdediger van heh die door de sy- n D' 1 remonstranteiT"zijn"''geen nieuwlichter*, node van zet. Zijn Dordt de kerk waren uitge- ■na was steeds weer: „De zij zijn geen scheurmakers." Belijdenis Ds. Barnouw brengt in de visies van deze geleerde naar voren, hoe hij dacht in de richting van wat wij nu noemen een „concentratie van de belijdenis Voor hem was het geloof ln de drieëen- heid, de erfzonde, zoals deze in calvi nistische kring onderwezen weril en zelfs de volstrekte godheid van Chris tus niet beslist noodzakelijk om een goed christen te kunnen zijn. Zo schreef hij: „Het voorwerp van geloof is Jezus als Christus, maar dit houdt niet in dat er ook in het eeuwig zoonschap geloofd moet worden". Ook het geloof in de kinderdoop acht te Van Limborch niet noodzakelijk om dat het nergens in de Schrift bevolen wordt. Maar hij sprak zich ook niet te gen de kinderdoop uit, want die is „ui Televisiemisverstand (Van onze kerkredactie) Het duizelde ons gistermiddag even. We waren in gesprek met de twee-en-veertig- jarige Alfred Simandjuntak, secretaris van de lectuurcommissie van de Raad van Ker ken in Indonesië. Sprekend over de lees honger van het Indonesische volk vertelde hy dat er nu in Djakarta ook een protestants- christelijk dagblad verschijnt. Het heeft 65.000 abonnees neen, niet die het blad dagelijks ontvangen, maar die op een wacht lijst staan. Er zijn reeds 35.000 werkelijke abonnees, maar gebrek aan papier maakt het onmogelijk dat ook die 65.000 andere Indonesiërs het blad dagelijks ontvangen. Het is waarschijnlijk de enige krant ter wereld die kan zeggen dat de wachtlijst bijna tweemaal zo groot is als het aantal abonnees. Maar zijn werk staat voor grote moeilijkheden. Het gebouw aan de be kende Kwitang in Djakarta wordt veel te klein. Daar komt bij dat de rege ring van plan is de straat geheel te mo derniseren. Er zal een hoog gebouw moeten verrijzen, of anders zal de uit telt in Djakarta behoort tot de beste van geheel Azië. Er zijn op het ogen blik 1500 jonge mensen in opleiding om tot het ambt te worden toegelaten. Maar er zijn nog steeds specialisten nodig, academici, bijvoorbeeld op land bouwkundig gebied. Er zal zeker nog plaats zijn voor artsen. Het is heel op merkelijk dat enkele Nederlandse zen delingen, die zojuist met verlof ln ons land zijn teruggekeerd, zonder dat zij het vroegen een visum gekregen heb ben om te kunnen terugkeren. Alleen zult u er aan moeten den ken zegt Simandjuntak dat wij be hoefte hebben aan mensen die ons land willen helpen opbouwen. Ze moe ten niet komen met een houding van: Ik zal het ze wel eens vertellen. Vrienden van Jezus.Het zijn degenen, die doen wat Hij gebiedt. In Johannes 15, één der schoonste hoofdstukken uit de Bijbel, geeft Jezus Zijn discipelen, kort voor Zijn heen-L gaan, het grote gebod der liefde. „Niemand heeft grotere liefde dan dat hij zijn leven inzet voor zijn vrienden. Gij zijt Mijn vrienden, indien gij doet wat Ik u gebied", zo zegt Jezus. En ook in dit woord openbaart zich de liefde van de Meester. Niemand heeft grotere liefde voor de mensen gehad dan Hij. Hij gaf Zijn leven voor hen. En Hij noemt die mensen vrien den van Hem. Mensen nota bene, die Hem verloochenden en\ die drukker waren met zichzelf dan met Hem. Maar dan volgt\ daarop onmiddellijk de nadere precisering van het vriend-zijn.r Niet, dat er tegenover de vriendschap van Jezus iets van dejjr mens moet staan: hoe zou het kunnen? Jezus wil alleen maarp* dit zeggen: als u zich een vriend van Mij wilt noemen, dant] zult u naar Mij moeten luisteren. Naar Mijn geboden, ncurrke Mijn oproep, die gericht is op uw behoud. „Zo lief had HijP zondaars, dat Hij voor hen stierf." Hij, Jezus, heeft ons het,^ eerst liefgehad. Hij wil ons als vrienden van Hem voorstellenla aan de Vader. Moeten wij die liefde afwijzen? Of zullen tuij*® het waar maken, dat wij Zijn vrienden zijn, heel eenvoudigge door naar Hem te luisteren? P do lib REGERING Cijfers C.B.S. over Zuid-Holland: Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Apeldoorn, wijkgemeente Berg en Bosch: C. H. van Rhijn te Vlaar- dingen: te Gaast en Ferwoude (toez.) L. E. Emmen te Voorschoten. GEREFORMEERDE KERKEN Jubileum convent chr. sociale organisaties Op donderdagmiddag 2 mei zal ln „Esplanade" te Utrecht het convent der christelijk-sociale organisaties een bij eenkomst beleggen ter herdenking van zijn 25-jarig bestaan. Op deze jubileumbijeenkomst zal het woord worden gevoerd door prof. mr. P. J. Verdam, hoogleraar aan de Vrije Universiteit en lid van het dagelijks be stuur van de Sociaal-Economische Raad en door de heer C. J. van Mas- trlght, voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond in Nederland (CNV). juist de diplomatieke betrekkingen zijn hersteld, verkeert. In tegenstelling tot Zuid-Amerika, waarvan de heer Gatti- noni ons onlangs vertelde dat het wel boeken kan produceren, maar moeite heeft met de distributie, kent Indonesië in het geheel geen distributieprobleem. De boeken, brochures en tractaatjes vliegen weg. Onlangs verscheen de biografie van een bekende Amerikaanse zendelinge, Isobel Kuhn die jaren ln China gewerkt heeft. Het boek, dat ook in het Neder lands Is uitgekomen onder de titel „De hoge weg", had een oplage van tiendui zend exemplaren. In drie maanden tljds was het boek uitverkocht. Een half jaar geleden werd in overleg met de Internationale Bijbelbond de „Leiddraad" uitgegeven, waarin een bijbelleesrooser is opgenomen met kor te verklaringen van het te lezen gedeel te per dag. Men was eerst .er niet zo heel erg zeker van of het wel zou aanslaan. Maar toen het boekje voor het eerste kwartaal van de pers kwam ln een oplage van 5000 exemplaren, was het reeds totaal uitverkocht. Van het boekje dat voor het tweede kwartaal is verschenen weTden 10.000 exemplaren verkocht. Ook dat was reeds uitver kocht eer de persen gingen draaien. Als een stripverhaal met plaatjes werd de levensgeschiedenis van Christus uitgegeven in drie delen, gelijkenissen. De oplage van 240.000 exemplaren was in twee jaar tijd to taal uitverkocht. HOUVAST Hoe komt het?, vroeg Simandjuntak zich af. En deze vriendelijke man, die de blijdschap van het gezicht afstraalt, zegt nadenkend: Ik weet het niet. Wij hebben bij de lectuurcommissie wel de indruk dat de mensen meer en meer naar de bijbel grijpen. Ze hebben be hoefte aan iets wat eenvoudig is, wat geestelijke houvast geeft. Er wordt ge zocht naar iets reëels. Na alle onrust van de afgelopen jaren en nu de Indo nesische mens een geestelijke omwen teling moet doormaken breekt meer en meer het verlangen door naar wat uit gaat boven slogans en leuzen, naar het echte. Er is nooit genoeg. Ook al wordt er door deze christelijke uitgeverij, waarvan Simandjuntak de directeur is, bijna een titel per week uitgege ven. Tractaatjes bijvoorbeeld worden met honderdduizenden tegelijk ge drukt en ze vliegen weg. En deze toch nog betrekkelijk jonge Batak (Zeg vooral niet Batakker, zegt hij, want dat is een soort paard) weet uit persoonlijke ervaring dat velen door dergelijke tractaatjes tot geloof gekomen zijn. geverij moeten uitkijken naar een an der gebouw. Juist daarom was hij even in ons land. Hij hadin Londen de internatio nale conferentie bijgewoond van de nieuwe wereldlectuur commissie van de Wereldraad van Kerken, die onder voorzitterschap van prof. dr. Joh. Blauw in Londen heeft vergaderd. Er is geld nodig voor dit nieuwe gebouw. Als de lectuurcommissie het uit eigen fondsen moet financieren dan zou het zeker nog tien jaar duren eer het be drag bijeen is. De zojuist gestarte actie „Brood voor het hart" waaraan zo goed als alle ker ken meewerken zal, mits de actie, slaagt, ook ln deze geweldige nood hel pen voorzien. „Ik verwacht minstens een half miljoen voor Indonesië alleen" zegt Simandjuntak. Hij hoopt ln augus tus weer naar Nederland te kunnen ko men, als het bedrag tenminste door de kerken bijeengebracht ls. MENSEN Nu de diplomatieke betrekkingen tus sen ons land en zijn land zijn hervat zal het weer gemakkelijker worden om - - - hulp te verschaffen. We hebben nog met een apart vierde deel over de steeds mensen en fondsen nodig zegt T>" - AAA hij. Predikanten voor de plaatselijke ge meenten zijn niet meer nodig. Die kun nen nu in Indonesië opgeleid worden. Alleen reeds de kerken die bij de Raad van Kerken zijn aangesloten heb ben acht verschillende theologische op leidingsscholen, waarvan drie op uni versitair niveau. De theologische facul- Een woordvoerder van de Nederlandse ambassade in Bonn heeft meegedeeld, dat staatssecretaris Scholten zijn verkla- ring heeft gebaseerd op informaties, die de ambassade heeft verkregen van de Duitse federale voorlichtingsdienst De woordvoerder zei dat van Nederlandse kant nu een onderzoek wordt ingesteld. „Het ls mogelijk dat de situatie op tech nisch gebied is veranderd sedert de in formaties van de Duitse voorlichtingsin stantie". aldus de woordvoerder van de Nederlandse ambassade. De betrokken Duitse voorlichtings dienst deelde mee dat enkele maanden geleden op de Nederlandse ambassade in Bon besprekingen zijn gehouden over de plannen voor samenwerking tussen de Duitse bondsrepubliek en Nederland op het gebied van de televisie. Een woordvoerder van de voorlichtingsdienst voegde hieraan toe, dat technische ont wikkelingen, die sedertdien zijn opgetre den. de situatie mogelijk hebben veran- van te zijn dat Nes Ammim geen mis sionaire bedoelingen heeft. „Wij gelo ven in de goede wil tot samenwerking en tot het bewerkstelligen van een be ter begrip tussen Joden en niet-Joden in Israel. Wij gaan er van uit dat Nes Ammim tot snelle en positieve re den beter te leren begrijpen. Onzerzijds kan Nes Ammim rekenen op een faire behandeling" zo zei de minister. NES AMMIM kan voortgaan met de uitvoering van haar sterie van posterijen, die verantwoorde- mei uitvoering van lijk is voor het project in Wesei, deelde plannen. Dat heeft de voorzitter mede dat er geen verandering is geko men in de oorspronkelijke plannen met deze zender Er moest volgens hem een of ander misverstand in het spel zijn. Luns op vergadering chr. werkgevers De jaarvergadering van het verbond van protestants-christelijke werkgevers, die 16 mei in Scheveningen wordt ge houden. is gewijd aan „De plaats van de E.E.G. in de wereld". De minister van buitenlandse zaken mr. J. M. A. H. Luns, zal de politieke kant belich ten. terwijl de voorzitter van het ver bond van protestants-christelijke werk gevers, de heer H. H. Wemmers. in zijn jaarrede aandacht zal schenken aan de economische problematiek van dit actuele onderwerp. De Amerikaanse verbindingssatelliet ..Relay" heeft in de nacht van dinsdag op Woensdag voor de eerste maal een uitzending van kleurentelevisie ge- relayecrd. De uitzending duurde een kwartier. Zij was gisteravond op de Amerikaanse kleuren-t.v. te zien. van de Israëlische parlementaire commissie die over de toekomst van de nederzetting moest oor delen bekendgemaakt. Nes Am mim zal voortaan behandeld wor den als iedere andere nederzet ting en het kan zich thans voegen in de organisatie van de provin ciale raad van de Ga'aton. Zoals men weet ging het Initia tief tot de stichting van Nes Am mim uit van Nederland en Zwitser land. Men wilde er een soort christelijke kibboets van maken, waar gedoopte Joden onderdak zouden vinden. Tegen die plan nen is indertijd sterk verzet ge rezen van Joodse zijde en de kwestie werd zelfs uitvoerig het parlement besproken. Dank zij de bemoeienissen van de Israëlische minister van financiën, Le vi Eshkol. is de zaak nu echter op redelijke wijze geregeld. De minister Industrie Advertentie) Ronduit zegt hij: Wij staan als In donesische christenen achter de poli tiek van onze regering. U kunt niet an ders verwachten. Dat is niet omdat wij moeten, maar omdat het zo hoort. Wij hebben in de Raad van Kerk een commissie voor kerk en maatschappij, daar hebben wij de verhouding van kerk en staat uitvoerig met elkaar be sproken. Het staat voor ons vast dat de kerk zo veel mogelijk achter haar regering moet staan. Natuurlijk ls er kritiek mogelijk en natuurlijk moet de stem van de kerk van tijd tot tijd klinken waar correcties moeten worden aangebracht. Simandjuntak is blij over de ontwik keling met Nieuw-Guinea. Dat is reeds eerder officieel uitgesproken in een brief van de Raad van Kerken aan de Nederlandse kerken. En de raad reeds begonnen om verantwoordelijk heid voor dit gebied te nemen. Er zijn reeds over en weer bezoeken afgelegd. De Indonesische kerken geven steun de paar honderd papoease studen ten die in Djakarta studeren en waar van de meesten christen zijn. Zij heeft zich over hen ontfermd en heeft in ve le gevallen gezorgd voor huisvesting. Bovendien is er een Bureau Irian Barat gevormd om te bestuderen welke mogelijkheden er zijn en wat er ge daan moet worden, bijvoorbeeld op het gebied van het onderwijs. Van dit bureau is onder meer Frits Kirihio lid. In juli van dit jaar komt de drie jaarlijkse algemene vergadering van de Raad van Kerken bijeen in Makas sar op Celebes. Daar zullen de ker ken van Nlenw-Guinea ook vertegen woordigd zl;n. Er wordt gehoopt dat ook ds. B. Richters, prof. dr. H. Bergenia en ds. G. F. H. Locher aanwezig zul len kunnen zijn. GROEI Zo groeit het werk en de verant woordelijkheid en zo groeien nog iede re dag de mogelijkheden. Juist deze week vernamen wij nog dat er volgens de officiële cijfers van 1958 m Indone sië 4 miljoen christenen waren. Op het ogenblik wordt dit aantal geschat op tegen de zes miljoen. Er is in sommi ge streken zelfs sprake van massale overgangen, vooral bijvoorbeeld in het Toradjaland. Verheugend is ook het bericht dat we deze week vernamen dat er jaar nog 300.000 bijbels zullen mogen worden ingevoerd en 300.000 Nieuwtes- tamentjes, terwijl bovendien vergun ning is gegeven voor een miljoen bij belgedeelten. Simandjuntak sprak over de moge lijkheid dat er ook weer plaats zal zijn voor specialisten. Uit andere bron verhamen wij dat het vertaal werk van de bijbel sterk gestimuleerd moet worden. Aan het Amerikaans Bijbelgenootschap zou gevraagd zijn een man om leiding aan dit werk te geven. Maar naast hem zullen nog drie a vier taalgeleerden nodig zijn om het werk wat nu incidenteel ge- De bevolking in de provincie Zuid-Holland is in de periode tus sen de volkstelling van 31 mei 1947 en die van 31 mei 1960 toegenomen van 2.284.080 tot 2.706.810 personen of wel met bijna negentien pro cent. Tachtig procent van de be volking bleek ook in de provincie te zijn geboren, zestig procent woonde in de geboortegemeente en van deze laatste groep heeft negentig procent nooit in een an dere gemeente gewoond. Dit blijkt uit de voorlopige uitkom sten van de dertiende algemene volks telling voor Zuid-Holland, gepubliceerd in „Mededelingen" van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Voor wat de leeftijd ten opzichte van het totale bevolkingsaccres betreft, valt een ster ke toename op van de leeftijdsgroepen: 59 jaar, 10—14 jaar, 5064 jaar en 65 jaar en ouder. Deze stijging beliep voor de vier groepen respectievelijk 29, 49, 33 en 57 procent tegenover het to tale accres van bijna 19 procent. Uit de cijfers voor de burgerlijke staat blijkt, dat het aantal gehuwde perso nen in 1960 belangrijk hoger ligt dan in 1947 (1.260.880 en 997.553). all W> se! flif De beroepsbevolking nam toe meplf 1.000 personen. Elf procent van de 68b jarigen en ouderen had in 1960 nog eeife beroep. In 1947 was dit percentage 17je Uit een oogpunt van in de landbouv werkzame personen heeft de landbou* absoluut en relatief sterk aan beteke"? nis ingeboet, met een vermindering van het totaal van 94.020 personen deze bedrijfstak in 1947 (16 procent vai de totale beroepsbevoling) tot 69.541 procent) in 1960. Kerkelijk Relatief, zo blijkt uit de indeling naar kerkelijke gezindte, namen per- centureel de rooms-katholieken toe van 24,5 in 1947 tot 25,3 in 1960, de „ove rige kerkelijke gezindten" van 3,8 tot 3,9 en de personen zonder kerkelijke gezindte van 21,1 tot 23,3. Een terug gang blijkt voor de hervormden van 39,0 tot 36,4 procent en tfoor de gere formeerden van 11,6 tot 11,1- procent. Tot de gereformeerden zijn gerekend, die zich opgaven te behoren tot de ge reformeerde kerken, gereformeerde ge meenten en oud gereformeerde ge meenten. Wanneer dezelfde definities voor huls- houden en alleenstaande worden gebe zigd als in 1947 het geval was, blijkt, dat de gemiddelde grootte per 100 huis houdens ls teruggelopen van 380 tot 369 personen. Het aantal in het huishouden wonende kinderen liep terug: van 175 tot 162, en het aantal „overige leden' van 21 tot 13. Ten opzichte van de 68.46 alleenstaanden ln 1947 ls dit aantal voor 1960 met bijna tachtig procent ge stegen tot 123.116 alleenstaanden. beurt te stimuleren en te activeren en de zo noodzakelijke wetenschappe lijke ondergrond te schenken. Zo heeft het hetstel van de diplomatieke be trekking reeds nu de Nederlandse kerken getoond dat er nog werk aan de winkel is. En met nadruk stelt Si mandjuntak dat ieder hulp van Neder landse zijde gewaardeerd wordt. Vrouwen Van de 223.575 vrouwen met een bé' roep in Zuid-Holland, waren 40.547 ge huwd. Onder de vrouwen met een be roep zijn er 14.204 tevens hoofd vai een huishouden. Dit laatste aantal is bij na een kwart van alle vrouwelijke hoot den van huishoudens in Zuid-Holland. Meer dan de helft van de Zuldhol f landse beroepsbevolking heeft na he^ lager onderwijs geen ander soort vai algemeen vormend onderwijs voltoolr en geen vakdiploma meer behaald. 3 ft procent haalde een ulo-diploma of ee), lager vakdiploma. 10 procent behaald) het einddiploma van een mlddelbarf. school of een middelbaar of semlhogef, vakdiploma. Twee procent van de bt' roepsbevolking genoot een hogere leiding. De woningvoorraad steeg van -0 met 32 procent tot 712.702 Van deze woningvoorraad werd 27 prt cent in 1946 of later gebouwd. Op.het gebied van het voormalig cos - centratiekamp Dachau zal een kloosté ter verzoening worden opgericht. Op 3 april zal de eerste steen worden gelegl Een voormalige wachttoren zal als klooi 1 terpoort worden gebruikt. In het midd^f van het klooster, dat „heilig bloed" x. heten en door karmelitessenzusters z) worden bewoond, komt een kerk. H| klooster is bedoeld om de herinnerii) aan het concentratiekamp levend te hoi den. Het initiatief is afkomstig van ka: dinaal Faulhaber. heeft dezer dagen verklaard, er zekersultaten zal komen. Volgens Eshkol kan Nes Ammim weinig sensationele nieuwigheden le veren op het gebied der landbouw. Wel echter op het gebied van de In dustrie. waardoor ook in de praktijk het partnership tussen Israel en Nes Ammim vruchten zal moeten afwerpen. Op een vraag van de stichting Nes Ammim Nederland of het ministerie van landbouw zijn medewerking op het gebied van irrigatie zal verlenen en het ministerie van binnenlandse zaken zijn medewerking voor de aan te leggen weg zal geven, luidde Eshkols ant woord: „Het is aan te nemen, dat alle regeringsafdelingen nu hun mede werking aan Nes Ammim zullen verle nen op dezelfde correcte wijze, als waarop betreffende departementen ook de belangen van de andere nederzettin gen tot nu toe behartigd hebben." Belangrijk volgens minister Eshkol is, dat in de toekomst iedere vorm van misverstand en iedere onnodige wrij ving vermeden wordt. Derhalve drong hij er op aan, dat Nes Ammim in de nabije toekomst voor iedere nieuwe stap allereerst contact zal opnemen met mensen in Israel en regeringsvertegen woordigers. Een curatorium waarin ook mensen uit verschillende politieke partijen uit Israel zitting zullen hebben, beschouwt minister Eshkol als de garantie dat Nes Ammim tot snelle en positieve re- Verslag van de enquête aangaande school- rljpheld van kinderen van de eerste klas van de lagere school, door drs. A. W. van Dijk met medewerking van M. C. van Noortwijk- Colljn. Uitgave Jacob van Campen, Amster dam. Het onderzoek naar de schoolrijpheid van kin deren van de eerste klas werd in 1956 opgezet met medewerking van het departement van O.. K. en W. en het Gereformeerd Schoolverband. Aan 400 scholen werd een formulier gezonden, zodat een veelheid van materiaal binnenkwam. Na een uitvoerige bestudering van de gege vens trad als conclusie naar voren, dat „niet schoolrijp" nauwelijks een begrip is. Voor het feit dat een kind in de eerste klas van de lagere school niet mee kan komen zijn naast gebrek aan intelligentie een groot aantal oorzaken te noemen. Bovendien blijkt het dat verscheidene kinderen die het onderwijs in de eerste klas niet kunnen volgen zich in de loop van de tijd aanpassen. Als algemene regel geldt dat er twee oorza ken zijn; te weten het niet voldoende uitge groeid zijn van de kinderlijke individualiteit tot het niveau van de zes- zevenjarige en de ge brekkige ontwikkeling van de leesfunctie van het kind. Dc poort In de muur, door Marguerite de Angeli. Uitgave H. ten Brink, Amsterdam/ Meppel. Een kinderboek, waarin de sfeer van de Mid deleeuwen uitstekend getroffen is. Hoofdpersoon is een gedeeltelijk verlamde jongen van konink lijke bloede, die ondanks zijn handicap en het feit, dat zijn ouders zich niet met hem bezig kunnen houden, een grote dosis moed en door zettingsvermogen aan de dag legt. Hij brengt het zelfs zover, dat hij bij een beleg, dat nood lottige gevolgen kan hebben, voor een gelukki ge wending zorgt. Het verhaal is zeer aanne melijk en boeiend geschreven, zodat meisjes en vooral jongens van tien jaar en ouder het met het grootste genoegen zullen lezen. Tachtig Jaar Nederland (1880-1960), door M. Goote. Uitgave J. H. Kok N.V., Kampen. Een levendige schets van het politieke, socia le en economische gebeuren in ons land tussen 1880 en heden geeft M. Goote in zijn boekje „Tachtig jaar Nederland". Uit het voorwoord van de schrijver blijkt, dat het werkje vooral bestemd is voor gebruik op scholen voor voort gezet onderwijs en op cursussen. „Het is in ve lerlei opzichten een boeiende tijd geweest", al dus de heer Goote en het moet in hem worden geprezen, dat hij erin geslaagd is, dit in zijn boekje te laten doorklinken. Daarbij wordt de aantrekkelijkheid van het werkje in belangrijke mate verhoogd door de talrijke goedgekozen il lustraties. Het is van uitermate groot nut. dat de opgroeiende jeugd een zo volledig mogelijk VOOR T inzicht krijgt in de hedendaagse samenleving. Het boekje van Goote kan daartoe een wezen lijke bijdrage leveren. Kleine Nederlandse Muziekgeschiedenis, door Ary Schipper. Uitgave Nederlandse Uitgevers maatschappij N.V. (Serie Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen). Nergens staat te lezen, wanneer dit kleine boekje over de Nederlandse muziekgeschiedenis is uitgegeven. Wij vermoeden, dat dit al heel wat jaartjes geleden moet zijn geweest, te oor delen naar de wel zeer verouderde gegevens voor het huidige muziekleven. Wat nu de eigenlijke historische stof betreft Ary Schipper moest in heel kort bestek heel veel samenpersen en daarom ls het geheel wel erg beknopt uitgevallen. Maar er staan zeker wel wetenswaardige zaken ln, al zal men enige voorzichtigheid moeten betrachten omdat de te genwoordige stand van het onderzoek naar de Nederlandse muziek al veel verder is voortge schreden. Misschien kan Ary Schipper het boek je eens herschrijven en dan de nieuwe gezichts punten er in verwerken. In deze bovenstaande vorm lijkt ons het boekje voor het onderwijs niet meer erg geschikt. H. E. K. Als een meisje vrouw wordt, door dr. Edith Kent. Uitgave G. J. A. Ruys, Amsterdam. Aan de reeks boeken over sexuele voorlich ting is weer een werkje toegevoegd. In „Als een meisje vrouw wordt" vertelt de Zwitserse arts Edith Kent wat het jonge meisje op sexueel gebied behoort te weten. Zij wil haar enige kennis geven omtrent bouw en functie van haar lichaam en zij wil haar tegelijkertijd waarschu wen voor de gevaren, waarmee zij te maken kan krijgen. Het is een openhartig werkje, dat er ongetwij feld toe zal bijdragen onjuiste voorstellingen, die meisjes op het gebied van de sexualiteit kunnen hebben, weg te nemen. Dr. Edith Kent gaat geen enkel probleem uit de weg. Het boekje is, zoals mevrouw dr. E. Pereira-d'Oliveira in het voor woord zegt, bestemd voor meisjes van 12 tot 20 jaar. Of het geschikt is voor elk meisje van 12 of 13 jaar. ongeacht haar rijpheid op dit ge bied, is echter voor ons de vraag. Dc Duitse Geest, door Hans Kohn. Uitgave N.V. De Arbeiderspers, Amsterdam. Hoe is het mogelijk geweest, dat het prestige dat de Duitsers bezaten op het gebied van de wetenschap en de muziek, van de literatuur en van de filosofie, door de Duitsers zelf en vrij willig werd vernietigd? Professor Hans Kohn, in 1891 geboren te Praag en sedert 1931 hoogleraar aan een universiteit in New York, heeft geprobeerd het antwoord op die vraag te vinden en naar zijn mening ligt de verantwoordelijkheid daarvan bij alle Duitsers die de humanistische tradities van West-Europa hebben verworpen. In De Duitse Geest analyseert hij tweehonderd jaar Duits denken en zijn analyse resulteert in de conclu sie, dat West-Duitsland juist door de splitsing van „Das Reich" goede kansen maakt zich ein delijk vaster te ankeren in de Westerse wereld. De Turquoise, door Anya Seton. Vertaling Meta Verschuur-Smits. Uitgave N.V. Konink lijke Uitgeverij Erven J. J. Tljl, Zwolle. In dit boek wordt het leven beschreven van Santa Fé Cameron, geboren m 1850 in Nieuw- Mexico als dochter van een Schot en een Spaan se. Bij haar geboorte heeft zij de gave van hel derziendheid meegekregen. Ondanks vele zware tegenslagen jaagt Santa Fé Cameron naar genot en een vaste levenspositie. Hierin slaagt ze aan vankelijk wel, maar doordat ze haar helderziend heid en naar geloof hierbij misbruikt en ver loochent, komt zij ten slotte ten val. Door haar hartstochtelijke kracht sleept ze anderen met zich mee. Eerst als haar leven is verwoest volgt ze de weg die voor haar de goede is en tracht zij iets te herstellen van de aangerichte schade. Niet alleen is het verhaal van de vrouw Santa Fé Cameron meeslepend. Ook de beelden die ons in bonte afwisseling worden getoond van tijd en olaats van handeling houden onze aandacht tot op de laatste bladzijde gevangen. Papendrecht, dorp aan Ie rivier, door drs. H. A. Visser. Uitgave J. H. Voorhoeve, Den Haag. Kan de beschrijving van een Zuidhollands dijk- dorp als Papendrecht behalve voor de inwoners van zo'n dorp ook interessant zijn voor ande ren? Wij zijn, na lezing an het boek van drs. Visser, geneigd deze vraag bevestigend te be antwoorden. Vanzelfsprekend zullen de Papen- drechtenaren er meer uithalen dan iemand, die de plaatselijke situaties, Je typische namen en de plattegrond van de gemeente niet kent. Maar de lezer, die aan de hier en daar voor hem weinig betekenende detaillering voorbij gaat, zal toch met belangstelling kennis nemen van wat over de ontwikkeling van een landelijk dorpje tot welvarende industriegemeente verteld wordt. Papendrecht is na de oorlog bijzonder snel gegroeid, hetgeen uiteraard gepaard ging met zeer ingrijpende veranderingen op vrijwel elk terrein. De geschiedenis van de gemeente vóór de verstedelijking, c ie zich thans aan 't voltrekken is. heeft drs. Visser op boeiende wij ze geboekstaafd. „Papendrecht. dorp aan de rivier" is een boek. dat ontstaan is uit vieren veertig krantenartikeltjes. Men heeft het kwistig geïllustreerd. dai

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2