Beslissend weekeinde voor kabinet Commentaar Beslag op gebouw Waarheid en C.P.N. Fel conflict met Tweede Kamer over commerciële televisie Volhouden betekent wellicht crisis 22E Kwart miljoen mensen vluchten van vulkaan II sslil r Held in blik J jieuws in één oogopslag /Toormalig verzet stuurt elegram aan minister Havenmeester spoorloos Zonder visum naar Canada NS: televisie voor treinwaarneming (JÜTA) Gordijnstoffen BULTHUIS Duizend doden op Bali u Nieuwe Leidse Courant Vrijdag 22 maart 1963, 43ste jaargang Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Leiden ^SteèRstraa» 37 ■*"'*"=1-'* Telefoon 31441 Abonnementsprijzen „Stantvastigh is ghebleven mijn hert in teghenspoef p.kw^ 8,25 Zie pagina 7 KladKfendiénsT'rBlezörging'*18''- 19"uur (Van onze speciale verslaggever) piT weckende zal liet kabinet moeten beslissen voor welke consequenties liet in het gisteren op spectaculaire wijze geschorste televisiedebat is ge plaatst. De gebruikelijke kabinetsvergadering van vandaag stond geheel in het teken van de vraag, of en in hoeverre de regering rekening moet houden met de motie-Aarden, die tegen de televisienota is gericht en waarvoor een grote meer derheid in de Tweede Kamer geporteerd is. De mogelijkheid bestaat dat het kabinet zich niet door het gevoelen van de Kamer wil laten leiden. Van de betrokken ministers en staatssecretaris sen is bekend dat zij grote moeite hebben zich bij een ombuiging van het in de nota uitgestippelde televisiebeleid neer te leggen. De grote vraag daarbij is, of de regering haar voortbestaan hiervoor op het spel wenst te zetten. In de debatten van gistermiddag is duidelijk hoorbaar met de por tefeuilles gerammeld. Een andere mogelijkheid is dat de aandrang van de Kamer alleen ge volgen voor staatssecretaris Scholten zal hebben. Naar verluidt zou de Matste bepaalde toezeggingen aan gegadigden voor ^commerciële zend tijd hebben gedaan, waarvan hij moeilijk terug kan. Een tussentijdse verklaring van de zijde van de regering, voordat het televisiedebat dinsdag wordt voort gezet, mag niet worden uitgesloten. Indien deze komt, weet de Kamer bij voorbaat welke consequenties er aan de stemming over de motie-Aarden rijn verbonden. Beslissend weekeinde (geringsoverleg tijdens het merdebat: staatssecretaris kholten fluistert minister Cals iets toe. De regering zal dit weekeinde moeten beslis sen welke gevolgen het ge schorste televisiedebat voor haar heeft. In de kabinetsvergadering van vandaag zou aan de orde komen in hoeverre de re- 1 gering rekening moet hou den met de motie-Aarden. Naar verluidt zou staats secretaris Scholten toezeg gingen hebben gedaan aan gegadigden voor commer. ciële. zendtijd. In Hongarije is gisteren een uitgebreide amnestie afgekondigd, waarvan o.m. zij zullen profiteren die betrokken waren bij de opstand van 1956. De rege ling geldt ook voor „ge wone" misdadigers. Kardi naal Mindszenty, die sinds de opstand in het gebouw van de Amerikaanse lega tie woont, zou ook een ver zoek om amnestie kunnen indienen. De uitbarsting van de vulkaan Agoeng op Bali heeft reeds meer dan dui zend personen het leven gekost. Men vreest dat het aantal slachtoffers nog aanzienlijk groter zal wor den. Op het gebouw van hei communistische dagblad De Waarheid en de C.P.N. in Amsterdam is conserva. toir beslag gelegd in ver band met een eis tot scha deloosstelling, ingediend door een Zutphense win kelier die in het blad een ex-SD'er werd genoemd. In de wandelgangen en in de vergader zalen van het gebouw van de Tweede Kamer heerste gisteravond en ook al gistermiddag een gespannen drukte. De leden van de regering pleegden overleg met elkaar, terwijl de fractieleiders de ontstane situatie met de tot hun partij behorende ministers bespraken. Minister Luns en minister De Pous waren overi gens niet aanwezig. De eerste vertoefde in Parijs, de tweede in Luxemburg. Bei de bewindslieden zijn inmiddels naar Den Haag teruggekeerd om de kabinetszitting bij te wonen. K.V.P. Een punt, dat vandaag wel uit de grondverf komen zal. is, welke ministers bereid zijn staatssecretaris Scholten over staatssecretaris Gijzeis wordt slechts in zijdelings verband gepraat door dik en dun te steunen. Van minister Cals is bekend dat hij er weinig voor voelt mr. Scholten alleen te laten staan. Het zelfde zou van minister Veldkamp moe ten worden gezegd, die in zijn-vroegere functie van staatssecretaris van econo mische zaken een belangrijk aandeel in de totstandkoming van de televisienota heeft gehad. liet gerucht gaat dat de laatste, .die lijsttrekker van de K.V.P. in het westen van het land is, alsnog zal trachten zijn fractie onder druk te zetten. Met het oog op de komende verkiezingen Is een con flictssituatie noch voor hem. noch voor zijn partij, politiek wenselijk. Aan de andere kant is het zo dat de K.V.P.- fractie in de Tweede Kamer in de letter lijke betekenis van het woord met de rug tegen de muur staat. Indien toegegeven wordt aan de ver langens (misschien wel eisen) van mi nister Veldkamp, dan wordt de recla me in de televisie hetzij door de voor deur. hetzij door de achterdeur, binnen gehaald. Wat dit laatste betreft, legden verschillende sprekers er gisteren niet voor niets de nadruk op dat het toeken nen van een eventuele machtiging voor commerciële zendtijd mede een zaak van de Kamer is. Liberalen Een belangrijke vraag is, wat de libe rale bewindslieden zullen doen. Vooral het standpunt van minister Toxopeus, die lijsttrekker is van de V.V.D., is belang rijk. Zal hij aftreden en daarmee het toch al naderende levenseinde van dit kabinet verhaasten? Naai- verluidt (een eerste bevestiging hiervan kan trouwens al uit het Kamer debat worden verkregen) zou fractielei der prof. Oud hier alles voor voelen. Hij en zijn volgelingen hebben alles op alles gezet om een gat in de „zuilen" te trappen. De kans om stemmenwinst te maken, zou hierdoor zijn vergroot. C.H.U. In de C.H.U.-fractie liggen de stem verhoudingen thans half om half. Frac tieleider dr. Tilanus heeft zich achter de heer Kikkert geplaatst, zo wist men gis teren met zekerheid in de wandelgangen de Tweede Kamer te verklaren. Staatssecretaris Scholten wordt gesteund door mr. Beemink, die in de komende verkiezingen als lijstaanvoerder van de C.H.U. zal fungeren. De heer Beernink is, evenals zijn par tijgenoot Mellema, toegetreden tot het bestuur van de T.V.N.: een van de ge gadigden voor een zendvergunning. (Kamerverslag op pagina 5) Donderdagmiddag is de negen-jarige Frank Witlox uit Vlijmen bfj het spelen op een vlot in een vijver verdronken. Zijn vriendje, met wie hij op het vlot speelde en die eveneens in het water viel, wist zich te redden. Het vlot dient voor het schoonhouden van de vijver. )e nationale federatieve raad van het Voormalig Verzet Nederland de Nederlandse Vereniging van ex-politieke gevangenen hebben in telegram aan de minister van algemene zaken ten sterkste gepro- teerd tegen de voorgenomen verschuiving van de dodenherdenking 1 4 naar 3 mei aanstaande. ..De motivering, dat zulks geschiedt ten toeve van het Joodse volksdeel, geldt uitsluitend voor een zeer kleine )ep van Orthodoxe Joden, voor wie het bovendien ook op vrijdag- >nd niet geoorloofd zou zijn aan een stille tocht deel te nemen". De heer J. Poorta (64), havenmees ter van Enkhuizen, is sinds gisteren spoorloos verdwenen. Hij heeft na terug keer van een bridgeavond gisternacht na twee uur zijn huis verlaten en is sedertdien niet teruggezien. Bewogen moment uit het Ka merdebat van gistermiddag: de heer Smallenbroek (a-r.) in debat met prof. Oud (lib.) die op het spreekgestoelte staal. Staatsburgers van Nederland, Bel gië, Duitsland en Luxemburg zullen na 1 april geen visum meer nodig hebben voor een bezoek aan Canada. Dit is mee gedeeld door het departement voor im migratie in Ottawa. Primeur voor Europa De Nederlandse Spoorwegen gaan bin nenkort op een treinwaarnemingspost in Harderwijk, gebruik maken van televisie. Een hoog gemonteerde tv-camera vangt het beeld op van een op een afstand van 10 kilometer naderende trein en geeft dit op een scherm in de waarnemings post weer. Op deze manier kan men het materieel op een baanvak nauwkeurig volgen. Tot nu toe is nog nergens in Europa televisie ingeschakeld bij treinwaarne ming. De Amsterdamse advocaat en pro cureur mr. R. J. C. Cornegoor heeft uamens zijn Zutphense cliënt W. L'Ecluse, vanochtend conservatoir beslag gelegd op het gebouw Felix Meritis aan de Keizersgracht in Am sterdam. In dit oude grachtenhuis, dat eigendom is van de communis tische stichting „Bepenak", zijn on der meer de kantoren en de redactie van het dagblad „De Waarheid", het weekblad „Uilenspiegel" en van het partijbestuur van de CPN onder gebracht. De heer l'Ecluse meent wegens smaad en laster De Waarheid voor een bedrag van ruim 100.000 te kunnen aanspreken. De president van de Amsterdamse recht bank heeft gisteren toestemming voor het conservatoir beslag verleend. Het beslag vanmorgen om negen uur bij het kadas ter getekend. Mr. Cornegoor zal spoedig een verzoek tot waardebepaling bij de rechtbank indienen, waarna hij een dag vaarding tot schadevergoeding zal uit brengen. De 40-jarige heer l'Ecluse, die eigenaar is van een parfumeriewinkel en schoon heidssalon in Zutphen, is zijn actie tegen het communistische dagblad begonnen naar aanleiding van een artikel in het blad van 9 maart, waarin de Zuhphenaar „een ex-S.D.-er" wordt genoemd die In 1944 de Apeldoornse KP.-ploeg van mej. Meinarde van Terwisga zou hebben ver raden. Van deze groep werden acht men sen gefusilleerd. Volgens De Waarheid werd de heer l'Ecluse in 1946 ter dood veroordeeld. Deze straf werd achtereen volgens bij gratie gewijzigd in levens lang en twintig jaar. In 1957 kwam hij vrij. Mr. Cornegoor deelde ons desgevraagd mee dat zijn cliënt door het artikel in het communistische dagblad van zijn broodwinning is beroofd. De parfumerie zaak, waarin onder meer stinkbommen werden gegooid, wordt geboycot. Het be weerde verraad is volgens de raadsman „volkomen uit de lucht gegrepen en hij is nooit S.D.-er geweest". Dat hij geen S.D.-er is geweest, werd ons ook van andere welingelichte zijde bevestigd. Voor de publikatie verscheen, heeft mr. Cornegoor enkele brievèn gestuurd aan communistische Zutphenaren die het hem lastig zouden hebben gemaakt. Hij ver zocht daarin iedere actie verder na te laten. „Mocht u dit verzoek negeren, dan zou ik mij verplicht voelen maatregelen in rechten tegen u te nemen. Ik moge u er op wijzen dat ik dat op zodanige wijze zal doen dat dit geen enkele publieke belangstelling trekt Mr. Cornegoor deelde nog mede dat hij na de publikatie in De Waarheid ver scheidene telefoontjes heeft ontvangen I van mensen die hem alleen scheldwoor den toevoegden. De communistische beweging heeft Felix Meritis destijds voor 350.000 ge kocht. Het gebouw zou thans volgens insiders ongeveer een half miljoen gulden waard zijn. XTET IS NU WEL duidelijk, dat de rege ring, met haar ijveren voor commer ciële televisie, zich lelijk heeft vast ge werkt. Indien ooit dan wordt nu onze waarschuwing, vele malen geuit, bewaar heid, dat ze verstandig had gedaan d c algemene vraag, waarom het gaat als een beginselvraag aan de volksvertegenwoor diging voor te' leggen. In plaats daarvan heeft zij zich diep in de materie zelf ge stoken, en de terugtocht wordt moeilijker naarmate zij er dieper in is gedoken. Formeel betreft het inderdaad een zaak, die aan de regering is voorbehouden. For meel kan zij dus haar gang gaan. Maar zelf is de regering destijds verstandig ge noeg geweest om aan te kondigen, dat zij geen besluit zou nemen zonder de volks vertegenwoordiging erin te kennen. Eigenlijk heeft zij zich hieraan al niet vol doende gehouden. Elk besluit immers droeg hier duidelijk het karakter van een begin selbesluit. De regering echter is dadelijk verder gegaan. Het is terstond een uitge werkt besluit geworden, dat bovendien terstond een begin van uitvoering heeft gekregen. Gegadigden toch kregen reeds de mogelijkheid om zich te melden, en zoals men weet heeft dit laatste de ver warring nog ongemeen vergroot. AI heeft de regering belangrijke formele rechten, het is zonder meer duidelijk, dat wat nu tot stand gaat komen in belang rijkheid de draagwijdte heeft van een wet. Onderwerpen van een gewicht als dit doet men niet per nota af. Jammer dat de regering dit niet van ston de aan heeft ingezien. Jafnmer verder, dat zij zich zozeer heeft vergist om de te ver wachten gevoelens binnen de volksverte genwoordiging. Het gaat hier niet alleen om staatsrecht, het gaat ook om staatkun de. En op dit punt is de regering helaas tekort geschoten. Onder deze omstandigheden had de Ka mer nog alleen de mogeliikheid van een motie. Een nota. als waarin de regering nu haar beleid heeft vastgesteld, is geen wetsontwerp. Ze behoeft dus niet als een wetsontwerp te worden aanvaard of ver worpen. Is de Kamer dan tot machteloos heid gehouden? Ware het zo, het zou er met onze parlementaire democratie niet best op staan. Een motie is daarom voor de volksvertegenwoordiging het enige middel. Maar dan een motie van een bijzonder ka rakter. Niet als een meningsuiting, doch als de formulering van een oordeel. Voor de regering dus geen motie om naast rich neer te leggen. Minder een motie, die de regering dwingt iets te doen, dan wel een om haar te weerhouden van een fou tieve weg. De regering heeft het aan zichzelf te wijten, dat zij niet zonder enig gezichts verlies uit deze impasse kan geraken. „Ik het) Ki.111 naar de tandarts moeten slepen. ,4chnu zit ze misschien juist in de stoel...." De vulkaan Agoeng op Bali, die zondag opnieuw is uitgebarsten, waardoor minstens duizend personen om het leven zijn gekomen. Vice-admiraal Brouwer lid Raad van State Vice-admiraal L. Brouwer, die op 1 april de Kon. Marine met pensioen zal verlaten, is met ingang van 1 april van dit jaar benoemd tot lid van de Raad van State. Zoals bekend had vice-admi raal Brouwer tot 11 januari van dit jaar de functie van bevelhebber der zeestrijd- krachten. Tevens was hij chef van de marinestaf. len vraagt zich in het telegram af een betere sabbath-wijding denk- tr is dan een piëteitsvol herdenken onze doden. ,.Vele gemeenten heb- op vrijdag koopavond,waardoor te houden herdenkingen in het ijdrang komen. Vele van onze afde ling en tevens gemeentebesturen heb ben reeds programma's laten drukken, waardoor grote kosten ontstaan bij een versohuiving van de herdenking", aldus het telegram aan de minister van' algemene zaken. Voorjaarscollectie DAMAST VALENTINE 10.90 SATIJN CRETONNE 11,50 VELOURS EXCLUSIEF 18.50 Zeer aparte dessinering. Prachtig kleurassortiment. WONINGINRICHTING BOTERMARKT 23 Ruim duizend mensen zijn naar van officiële zijde in Den Fasar wordt vernomen de laatste vier dagen om gekomen door de uitbarsting van de Goeng Agoeng op Bali. De meesten door de hete aswolk en ook velen door de lavastroom. In ziekenhuizen liggen zeventig mensen met brandwonden. Honderdduizend mensen trachten zich lopend en rijdend tc redden. Velen proberen nog hun boeltje mee te nemen. Zij worden ondergebracht te Singaradja, Kloengkoeng en Parang Asem, in gezinnen, scholen en openbare gebouwen. Vijf dorpjes zijn overspoeld door lava, die nu harder wordt en dui zenden hectaren land zijn bedolven. Wat er van de inwoners geworden is. weet men niet. Hier en daar ligt een centimeter as. maar in Den Pasar in het uiterste zuiden merkt men niets van as. Verschillende streken ten oosten en ten zuiden van de oerg zijn door de lavastroom afgesneden. De meeste lava vloeide naar de noord oostkust. waar een aantal dorpen ont ruimd is. Men meent, dat 250.000 mensen in een gebied met een straal van 32 km om de berg vertrekken moeten. De hulpverlening wordt bemoeilijkt doordat bruggen tengevolge van een overstroming zijn vernield. Het grote heiligdom nabij de top van de vulkaan moet nog onbeschadigd zijn. Gistermor gen was de lavastroom tot stilstand ge komen, doe'- de berg stoot nog een grote zuil rook en as uit. die de vorm van een paddestoelachtige onweerswolk heeft. De berg had sinds 1843 niet meer ge werkt, doch begon 19 februari uit te barsten. IkE aanvoer van koude lucht naar ons land werd vannacht weer sterker, toen de wind naar het noordoosten draaide en toenam. Dit gebeurde nadat een storing in de hogere tv ent lagen met wat lichte sneeuw ons tand gepasseerd was. De toeneming van de wind hing samen met luchtdrukstijgingen tjrtven de Britse eilandendie in verband staan met een hogedrukgebted bij IJsland dat zcli naar Schotland verplaatst. Tegelij kertijd handhaaft zich een depressie boven Italië. Deze wordt nog versterft door een kleine storing die over de Pyreneën naar de Middellandse Zee trekt. Op de flank van het hogedriik. gebied bij IJsland staat een Krachtige noordelijke luchtstroming die koude lucht langs de Noorse kust naar het zuiden transporteert. Het front dal deze koude lucht begrenst zal m de komende vierentwintig uur over ons erna trekken. Daarbij zullen plaatselijk enkele buien vallen, maar er zullen ook opklaringen voorkomen. In de afgelopen nacht heelt he: op vele plaatsen een tot twee graden ge. vrorenook in de komende nachten moet op lichte vorst worden gerekend. i Tendens stijgend HOOGWATER SCHEVENINGEN 23 maart: 1.32 v.m.; 13.50 n.m. HEI WEER l/V EUROPA Ka P/tor ten hedenmorgen zeven uur Temper. Starion W'cers. j gesleldh. .SS IM •Z.+ De Bilt verwacht tot zaterdagavond: Nu en dan opklaringen en slechts hier en daar een bui. Matige, tijdelijk vrij krach tige wind tussen noord en noordoost. Kopenhagen onbew Aanhoudend koud weer met vannacht ^jj J lichte vórst. D Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd -Llmb. Helsinki Stockholm Oslo gh bew sneeuw gh. bew gh. bew gh bew ZON EN MAAN Zaterdag 23 maart: zon op 6.38. onder 18.56; maan op 6.08. onder 16.10. Maandag 25 maart nieuwe maan. Nader wordt gemeld dat volgens gou verneur Anak Agorng Soetedja 1100 mensen zijn omgekomen, 75.000 dakloos werden en 200.000 vermoedelijk hun middel van bestaan hebben verloren doordat hun akkers door as verwoest zijn. Een dodelijke parapluie van as met een warmte van 110 graden Celsius heeft de meeste mensen gedood. Vele slachtoffers vielen in de dorpen Se- boedi Sorgah en Sebih. Aberdeen Londen A'dam Brussel Luxemb. PartJs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort MUnchcn ZUrlch Genève Loearno Wenen Innebruck Belgrado Rome AJaccio Madrid Mallorca Lissabon Athene motsn l. bew I bew I. bew i bew gh bew gh bew sneeuw gh bew zw bew zw bew hregen zw bew sneeuw sneeuw gh bew gh bew motregen regen niet ontv regen zw bew h bew regenbul onbew zw. bew. nno 7 zzw 2 wzw 4 nno 12 nno 5 nno 6

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1