Felle Israëlische strijd tegen Duitse deskundigen Socialisten en liberalen laken houding van CDU Rijksstudietoelage een economische noodzaak Zwaartepunt stijgt Hulp aan Egypte wordt tegengegaan KLOOSTERBALSEM Algerije boos over proef in Sahara Zal Zwitserland arrestanten uitleveren Luchtvervuiling in Parijs catastrofaal? hi cajn \ij, WAJANG W. CLAY TOCH IS HET ZO! Bloedige botsing in Iran 5 WOENSDAG 20 MAART 1968 HET wordt steeds duidelijker, dat de Israëliërs een felle on dergrondse strijd voeren legen een onbekend aantal Westduitse raketdeskundigen. Deze Duitsers hebben in de Tweede Wereldoor log de nazi's geholpen bij de bouw van de V 1 en de V 2 en nu helpen zij president Nasser van Egypte bij de opbouw van een raketten- arsenaal, dat eventueel tegen Israël kan worden ingezet. De strijd van de Israëlische agenten speelt zich vooral af op Westduits grondgebied. De West duitse veiligheidspolitie is nu een uitgebreid onderzoek begonnen naar de Israëlische activiteiten. In het bijzonder interesseert de Westduitse politie zich voor een ontvoering, een poging tot moord), pakjes met ontplofbare stoffen, een vliegtuigongeluk, waarbij een in Engeland geboren Duitse hertogin om het leven kwam en andere mysterieuze za ken. In de Israëlische kranten kan men op het ogenblik lezen, dat niet minder dan 4'00 Duitsers in dienst van Nasser zijn. In Cairo geeft men toe, dat het een groot aantal Duitsers zijn. De Westduitse politie hoopt belangrij ke aanwijzingen te krijgen door de ar restatie van twee Israëlische agenten in Zwitserland, over wie we onlangs be richtten. Het was trouwens de Duitse Justitie die de Zwitserse politie atten deerde op deze twee agenten, die wor den verdacht van een poging tot moord. Verwacht wordt dan ook dat dat land een officieel verzoek tot uitleve ring zal doen. Advertentie verzacht en verlicht aan doeningen van huid en spieren. Huisapotheek CH bi potje liJU De Franse ondergrondse kern proef in de Sahara juist op de dag d>at Algerije het feit herdacht dat een jaar geleden de overeen komst met Frankrijk in Evian werd gesloten, heeft een storm van verontwaardiging ontketend. De Algerijnse Nationale Vergade ring is voor vandaag in speciale zitting bijeengeroepen om te overwegen wat de gevolgen zul len zijn van deze rechtstreekse aanval op de onafhankelijkheid en soevereiniteit van Algerije. De Algerijnse regering heeft gis teren gedreigd het verdrag van sa menwerking met Frankrijk te ver breken als het de proef zou door zetten. Parijs heeft zich over de proef niet uitgelaten. Een woord voerder van het ministerie Vah voor lichting zei dat atoomproeven val len onder de militaire geheimen en dat om die reden geen commentaar te verwachten is. Overigens heeft de Franse minister van voorlichting, Peyrefitte aan een lunch in Parijs verklaard, dat Frank rijk zich uitdrukkelijk het gebruik van de proefterreinen in de Sahara heeft voorgehouden en derhalve volledig het recht heeft atoomproeven te nemen. Volgens de overeenkomst van Evian zou Frankrijk de terreinen nog vijf jaar mogen gebruiken. In Algiers verklaarden woordvoerders van de regering dat premier Ben Bel la achttien uur gewacht heeft met de aankondiging dat Frankrijk een atoom- proef had genomen. In de tussentijd zou hij President De Gaulle hebben overgehaald alsnog van het experiment af te zien. Ben Bella zou het nemen van de proef hebben vernomen van de Franse ambassadeur Georges Gorse, die onomwonden zou hebben verklaard dat Frankrijk een ondergrondse proef heeft genomen. In Genève hebben westerse afgevaar digden zich niet over de proef uitge laten. V ulkaanuitbarsting op Bali bedreigde vliegveld Soerabaja Volgens in Djakarta ontvangen be richten is het verkeer op het vliegveld van Soerabaja geheel verlamd door de asregen die de vulkaan Goenoeng Agoeng op Bali twaalf uur lang heeft uitgebraakt. Een aslaag van twee tot drie centimeter ligt op het vljegveld en in enkele wijken van Soerabaja. Ookin het gebied van Madioen en Kediri ligt «s. De uitbarsting van de vulkaan op 16 februari heeft zeventien doden en tien- fclkn gewonden geëist In Zwitserland zullen de Israëliërs te rechtstaan wegens schending van de neutraliteitswet. Moordaanslag In West-Duitsland zouden ze terecht moeten staan wegens een poging om de Duitse raketdeskundige dr. Hans Kleinwachter op 20 februari te ver moorden. Op de avond van 20 februari werd dr. Kleinwachter opgewacht door drie mannen, toen hij met zijn auto op weg was naar zijn villa in Loerrach, een stadje dicht bij de Westdultse-Zwit- serse grens. Een pistool verbrijzelde de ruit van zijn auto. Maar dr. Klein wachter slaagde er in het pistool, waaruit gevuurd zou worden, weg te duwen. De drie mannen ontkwamen. Verdwijning Onmiddellijk zag de Westduitse poli tie verband tussen deze moordaanslag en het verdwijnen van de Westduitse raketdeskundige dr. Heinz Krug, een relatie van dr. Kleinwachter. Deze dr. Krug was directeur van de handelsonderneming „Intra" te Mün- chen, die het rakettencentnrm bij Ca iro voorzag van materiaal. Hij wordt vermist sinds hij 11 september zijn wo ning in München verliet voor een af spraak met een Oosters uitziende za kenrelatie, die zich als „Salalh" voor stelde. Drie weken geleden deed zich een nieuwe ontwikkeling voor toen de echt genote van Krug een anoniem telefoon tje kreeg. Haar werd meegedeeld, dat haar man in Israël was. Om de zaak nog ingewikkelder te maken, deelde mevrouw Krug dezer dagen mee, dat zij van Egypte uit werd gechanteerd. Men zou de betalingen uit Egypte sta ken, wanneer zij zich niet in Cairo vestigde. Vliegtuigongeluk Verder kwam aan het licht, dat dr. Krug ook betrekkingen onderhield met een onderneming in Zurich, die zaken j doet met Egypte. De directeur van deze handelsonder neming is de in Egypte geboren Has san Kamil. Wat de Westduitse politie nu ook intrigeert is, dat de echtgenote van deze Kamil. de 38-jarige voormalige hertogin Helena van Mecklenburg, onder verdachte omstandigheden, toen haar vliegtuig 7 juli neerstort te, om het leven is gekomen. Zij was de enige passagier in een tweemoto- rig ohartervliegtuig, dat haar van de Duitse Noordzeekust naar Dusseldorp zou brengen. Daar zou ze haar man ontmoeten. Oorspronkelijk had Kamil zelf met dit vliegtuig willen reizen. Maar op het laatste ogenblik had hij van deze reis afgezien. Een ander raadsel, dat de Duitse justitie probeert op te lossen ts de her komst van de pakjes met ontplofbare 6toffen, die uit Hamburg zijn verzon den naar het rakettencentnrm 333 ini Egypte, waar de meeste Duitsers wer ken. Een van deze pakjes heeft de| dood veroorzaakt van vijf Egyptena- ren. Verder werd een Egyptenaar ge deeltelijk blind en werd de Duitse se cretaresse Hanelore ernstig aan het ge- ticht gewond. Zij was in dienst van prof. Wolfgang Ilz, die samen met prof. Paul Goercke aan het hoofd zou staan van de opleiding van raketdeskundigen in Egypte. In de val Op deze prof. Goercke nu hebben de in Zwitserland gearresteerde agenten druk uitgeoefend. De igearresteerden :ijn Josef Ben Gal, die zegt verbonden ie zijn aan het Israëlische ministerie van onderwijs en cultuur en de Oos tenrijker Ott» Joklik. Zij werden in hechtenis genomen, op verzoek van het openbaar ministerie in Freiburg (West-Duitsland). Zij waren in een val gelokt, toen ze een onder houd hadden met onder meer Heidi Goercke, de dochter van de in Egypte werkende Duitse professor. Tijdens een gesprek, dat afgeluisterd werd door Zwitserse agenten van de contraspiona gedienst, dreigde Joklik, dat de Israëli sche agenten prof. Goercke zouden pak ken, tenzij hij zijn werkzaamheden voor Egypte zou staken. De Zwitsers grepen in, omdat het leven van Heidi Goercke in gevaar was. De Westduitse politie, die hoopt dat ie twee agenten spoedig worden uit geleverd, meent sterke aanwijzingen te hebben, dat de arrestanten meer van de verdwijning van dr. Hans Krug af weten. Eigenlijk hoopt de politie in West-Duitsland met deze vangst alle mysteries in het verleden op te lossen. Maar voorlopig bevinden de Israëli sche agenten zich nog in Zwitserland, Uit deze gang van zaken blijkt hoe ac tief de Israëliërs zijn tegen de West duitsers, die Egypte steunen bij de ont wikkeling van raketten, die een direc te bedreiging voor Israël vormen. Van Israëlische zijde is dan ook reeds de beschuldiging geuit, dat de Zwitserse autoriteiten met de West duitsers sympathiseren met Egypte. Maar in een officieel communiqué is deze bewering van de hand gewezen. ,,De arrestatie had alleen als doel", aldus de Zwitserse reactie, ,,de wet ten te handhaven tot bescherming van de persoonlijke vrijheid en van de Zwitserse nationale soevereiniteit." Advertentie PRODUCT VAR HETER SCHOEN VERFCHEMB MEER UIT GEMEENTEFONDS Zeer binnenkort zal de Raad voor de gemeentefinanciën gehoord wor den over de verdere verhoging van de algemene uitkering uit het gemeentefonds voor 1963, zulks in verband met de wijzigingen van de lonen en salarissen van het overheidspersoneel. Dit hebben de ministers van financiën en van binnenlandse zaken de Tweede Kamer meegedeeld. In hun nota naar aanleiding van het eindverslag over de wijziging van de begroting 1962 van het gemeentefonds delen de bewindslieden mee, dat de verhoging van de sohaalbedragen en het uitkeringspercentage over 1962 voor het opvangen van de gevolgen van de salarismaatregelen zijn vastgesteld. De als gevolg van deze verhogingen aan de gemeenten toe komende bedragen zullen zo spoedig mogelijk betaalbaar worden gesteld. NAMAKEN VAN MUNTEN Bij de oorspronkelijke redactie van het wetboek van strafrecht (artikel 440) is er kennelijk van uitgegaan, dat het namaken van munten slechts kon geschieden door gebruikmaking van metaaL Nu de praktijk heeft uitgewezen, dat „bedrieglijke nabootsingen" tegenwoordig eveneens uit andere materialen, zoals karton en plastic, kunnen worden vervaardigd is bij de Tweede Kamer een wetsvoorstel ingediend tot wijziging van dit artikel. Voorgesteld wordt de woorden „stukken metaal" daarin te vervangen door „andere voorwerpen." De laatste jaren zijn veel klachten binnengekomen over het gebruik van dergelijk „nieuwe" imitaties, die voor onderwijsdoeleinden in de handel worden gebracht, als wettig betaalmiddel. De wijziging, zoals die thans is voorgesteld, werd reeds ook bepleit door 's rijks muntmeester. TEGEN JEUGDIGE OVERTREDERS De minister van justitie heeft bij de Tweede Kamer een ontwerp van wet tot wijziging van o.m. het Wetboek van strafrecht ingediend. Het ontwerp beoogt eén aantal na 1955 in de prijktijk gebleken lacunes in bedoelde wetboeken weg te nemen. Zo wordt voorgesteld artikel, waar gesproken wordt van 18 jaar, te veranderen in zestien jaar. Hierdoor wordt de mogelijkheid van trans actie in handen van politie opengesteld voor overtredingen, gepleegd door personen in de leeftijdsgroep 16-18 jaar. In de memorie van toelichting wordt er in dit verband op gewezen, dat in de praktijk vele overtredingen worden gepleegd door personen uit deze leeftijdsgroep, vaak als brom- Ook is in overweging gegeven de „wet op de rechterlijke organisatie en het beleid der justitie" zodanig te wijzigen, dat de bedragen waarvoor men een vordering als beledigde party kan indienen, worden verhoogd van 100 tot 200 in kantongerechtszaken, van 300 tot 500 in recht bankzaken. Deze wijziging, zo blijkt uit de memorie van toelichting, houdt verband met de waardevermindering van het geld. In Kenia gaat men de strijd aanbinden tegen de honger en ernstige gevolgen daarvan. Deze baby lijdt aan een ziekte, die veroorzaakt wordt «door het ontbreken van proteïne in de voeding. Het kind kan nog worden genezen als het onder strenge medische controle blijft. Nasleep Westduits buizenembargo ZOWEL van de zijde van de Westduitse oppositiepartij, de S.P.D., als door de vrije de mocratische partij, die evenals de christen-democratische unie vertegenwoordigers in de rege ring heeft, is ongezouten kritiek geleverd op de houding van de C.D.U.-afgevaardigden in de Bondsdag bij de behandeling van het regeringsembargo op de le vering van oliebuizen aan de Sowjetunie. Zoals gemeld ont trokken de leden van de C.D.U. zich aan de stemming, waardoor het quorum niet aanwezig bleek te zijn en derhalve het embargo van kracht werd. In een verklaring van de S.P.D. wordt over de houding van de C.D.U. onder meer gezegd, dat „deze partij gebruik gemaakt heeft van een un faire truc, die van de democratie een farce maakt en die het vertrouwen van het Westduitse volk in het par ment ondermijnt." De liberalen (F.D.P.) zeggen in een verklaring, dat ,,de democratie in West- Duitsland ongetwijfeld een nederlaag heeft geleden." En zij voegen eraan toe: „Niemand moet nu denken dat het resultaat van de Bondsdagzitting een succes voor het vrije westen is. De Sowjetunie zal ook zonder Westduitse buizen en misschien zelfs met hulp van andere westelijke landen haar buizen net leggen. Maar hiertegenover staat het gedaalde aanzien van het vrije Duitsland als handelspartner voor Oost- Europa. De C.D.U. meent als enige parij juist te hebben gehandeld. Zij beroept zich op de unanieme aanbeveling van de N.A.V.O. het embargo op de buizenuit- voer naar de Sowjetunie van kracht te doen worden. Op haar beurt verwijt de C.D.U. de socialisten het niet zo nauw te nemen met hun trouw aan de N.A.V.O. De socialisten stellen hier te genover dat de contracten voor de le- Ook de Russen hebben uiteraard kri tiek geleverd op de houding van de C.D.U. Zij hebben West-Duitsland be schuldigd van „moedwillige schending van een Internationale overeenkomst." Volgens Russische zegslieden zou deze stap de Westduitse handel schaden. Het persbureau Tass noemde het em bargo op de buizen een „schandelijke schending van de handelsovereenkomst tussen de bondsrepubliek en de Sowjet unie. „Maar", zo voegde Tass eraan toe, „Rusland kan het ook wel zonder Westduitse buizen stellen." De Westduitse vice-kanselier dr. Lud- wig Erhard (C.D.U.) ten slotte zei gis teravond tijdens een lunch van de bui tenlandse persvereniging in Bonn over de boycot van de C.D.U.: „Ik geef toe dat het geen elegante vorm van demo cratie was. maar het was de enige ma nier om te voorkomen dat de uitslag van de «temming in de Bondsdag in strijd zou zijn met een N.A.V.O.-aanbe- veling." Dr. Bernard Lafay, oud-minister voor de volksgezondheid, heeft in de Parijse gemeenteraad verklaard, dat de lucht verontreiniging in de hoofdstad zo snel toeneemt, dat zij „elke dag catastrofaal kan worden". In de afgelopen jaren Is volgens dr. Lafay het aantal sterfgevallen aan bron chitis in Parijs op hetzelfde peil geko men als dat in Londen, terwijl tussen 1950 en 1961 het aantal sterfgevallen door longkanker in Parijs is verdubbeld. In 1923 kwamen in Parijs per jaar gemiddeld 90 dagen met mist voor, te gen thans 150 dagen. In dezelfde periode daalde het aantal uren zonneschijn met 25 procent Dr. Lafay rekende voor, dat de luchtverontreiniging voor 52 procent te wijten is aan het stoken in woonhui zen e.d., voor 22 procent aan fabrieken en voor 25 procent aan de uitlaatgassen in motorvoertuigen. In april zal het Franse ministerie voor de volksgezondheid een bijeenkomst van deskundigen beleggen om het probleem der luchtverontreiniging in studie te ne- I De gezamenlijke Westduitse „niet-ro- kers" hebben gisteren de minister van volks gezondheid voorgesteld een rookverbod in te stellen voor bestuurders van motorvoertuigen. Zij hebben tevens ge pleit voor de inrichting van een kamer waar niet gerookt mag wor den in elk restaurant en voor de afschaffing van sigarettenautoma ten. Zij eisen tenslotte een verbod op adverten ties van tabaksartikelen, een verhoging van de tabaksaccijns met hon derd procent, een ver klaring van regerings wege over de gevaren van de nicotine in de si garetten, een rookver bod in de regeringsge bouwen, in wachtka mers van artsen e.d., in openbare vervoers middelen, in bedrijfs ruimten en in scholen. Men zou zo zeggen dat er dan alleen nog maar op straat (en dan slechts door mannen!) gerookt mag worden. I Salisbury (Zuid-Rho- desië) heeft een wereld primeur: de invoering van een „nationaal ge zondheidsschema voor dieren". Onder dit sche ma vallen alle huisdie ren sells slangen die tegen een jaarlijkse vergoeding door dieren artsen kunnen worden behandeld. Voor honden en katten betaalt men ongeveer 22 per jaar, voor slangen en pape gaaien 5 en voor een kanarie 2,50. Over ongeveer een maand zal het vernieuw de carillon van het Rijksmuseum in Am sterdam weer kunnen spelen. Gisteren is een begin gemaakt met het plaatsen van de 26 klok ken in de toren van dit museum. Omdat het dak van de klokketoren werd hersteld en het carillon daardoor het zwijgen werd opgelegd, heeft men de kans be nut het klokkenspel te herzien. I De vijfde klas van de „Dongeschool" in Am sterdam is de eer te beurt gevallen de hon derdste groep te zijn, die een drieweekse bui tenschool meemaakt in het kinderhuis te Ren- kum. Elk jaar krijgen zestien Amsterdamse schoolklassen een drie weekse buitenschool. In de morgenuren wordt er school gehouden, terwijl de middag bestemd is voor excursies, sport en spel. vering van 163.000 ton buizen aan de Sowjetunie reeds voor de afkondiging van het embargo waren getekend. Russen (Advertentie) plantaardig zoutloos licht verteerbaar De discussie over het al of niet wenselijk zijn van de toe kenning van een studieloon aan studenten is de laatste tijd flink op gang gekomen, onder meer door publikaties van prof. dr. J. E. Andriessen en dr. M. van Huiten in het Amsterdamse stu dentenblad „Folio Civitatis". In deze beschouwingen heb ik fac toren gemist, die toch zo belang rijk zijn dat een nieuwe beoor deling niet overbodig lijkt. gaan, dat verstrekking van studieloon geen beslissing ls in de sociale sfeer, maar een uit economische noodzaak voortspruitende handeling, die de Staat niet benadeelt maar integendeel een studie oplevert met een hoog econo misch rendement. Het merendeel van de studenten in Nederland vindt de gedachte van betaling voor stu dieprestaties nog absurd. Dit feit is een belangrijke aanwijzing waar om voor studie geen loon wordt betaald, In het al gemeen is dat im mers het geval nadat werkgever en werknemer dit zijn overeengeko- De schrijver Voor een loon- uitkering zijn drie factoren bepalend: arbeid, een loon- eisende en een toongevende partij. De looneisende partij is de be langrijkste factor, omdat zij het vermogen heeft ar beid te leveren èn loon te bedingen bij degenen, die voordeel van de arbeid genieten. Hier vinden wij het antwoord op de vraag waarom voor studie niet wordt betaald: de studenten van onze gene ratie vormen geen looneisende partij. Bijgaand artikel, geschreven door de vijfdejaars student in de medicijnen, de heer W. Clsy te Leiden, wil een bijdrage zijn tot de oordeelvorming over het onderwerp: Studieloon aan stu denten ja of neen? De heer Clay, self bursaal, is te Leiden vertegenwoordiger van de onge organiseerde studenten in de Consiliumvergaderingen, waarin ook representanten van alle studentengezelligheidsverenigin- gen aanwezig zijn om gezamen lijk zaken betreffende de nniveraiteit te bespreken. ze voorschot, is ongeveer evenveel als het bedrag dat de ouders met een hoog inkomen in werkelijkheid bijdragen aan de studie van hun kinderen. Daarbij komt de overweging, dat de bursalen hun studie in redelijk tempo moeten volbrengen, de examens in nor male tijd moeten afleggen en met goed gevolg moeten deelnemen aan de ver» eiste practica, werkcolleges en derge lijke. Dit houdt in dat de totale studieduur van deze studenten korter moet zijn, en in feite ook is, dan van niet door de overheid gesteunde studenten. Financieel bekeken is de bursaal dan ook het voordeligst voor de overheid en men kan het beurzenstelsel niet lan ger beschouwen als louter een maat regel van sociale rechtvaardigheid, hoewel dit aanvankelijk ongetwijfeld de bedoeling is geweest. Ouders van studenten uit de hogere milieus kunnen, indien de student van zijn achttiende tot en met zijn zesen twintigste jaar studeert, genieten van een drievoudige kinderaftrek op de in komstenbelas ting en van een tweevoudige kin derbijslag. Dit le vert een finaneleel voordeel op van 8.000 a 11.000, zonder dat daar enige studiepres tatie tegenover be hoeft te staan. Bfl deze berekening zijn al afgetrok ken 800 college- militaire dienst. Onbillijk Het aantal rijksstudietoelagen is de laatste tien jaar sterk toegenomen. Per 5 maart 1963 zijn voor het studiejaar 19621963 voor het hoger onderwijs 15.300 rijksstudietoelagen verstrekt. Af gewezen werden 1026 aanvragen we gens onvoldoende studieprestaties, waarvan 157 voor het eerste studiejaar en 867 voor ouderejaars. Het percentage afgewezenen is dus on geveer 7. Naar schatting zullen nu on geveer dertig procent van het totale aantal van rond 45.000 studenten in Nederland een gehele of gedeeltelijke rijksstudietoelage ontvangen. denten alt arbeiderskringen tien jaar constant is blijven stsan 1 k 8 procent. Het aantal rijksstadie- toelagen heeft dns geen procentuele stijging van het aantal studenten alt arbeiderskringen ten gevolge gehad. Waarschijnlijk heeft het middelbaar milieu het meeste voordeel genoten in die zin, dat de ouders minder financiële offers behoefden te brengen voor de studie van hun kinderen. Deze gang van zaken levert een gro te onbillijkheid op. Per studiejaar kos ten de studenten de overheid bijna evenveel geld, onverschillig het milieu van herkomst. Bovendien, en dat is belangrijk, kost de student met een vol ledige rijksstudietoelage de overheid niet meer dan de student, die door zijn ouders wordt betaald. Het bedrag dat de student-met-een- beurs, de zogenaamde bursaal, na zijn studie moet terugbetalen, het rentelo- 1159) Kort nade Tweede Wereld oorlog verschenen in de pers geest driftige artikelen over een stukje speelgoed dat in de winkel niet veel meer dan een kwartje kostte, maar waarmee koningen en staatslieden van wereldbetekenis zich kostelijk vermaakten. Dit was de tovertol, of tippe-top, een (meestal van plastic vervaardigd) bolletje.dat aan één zijde was afgeplat. Op dit afgeplat te deel stond een steeltje. Pakte men dit tolletje bij het steeltje vast, en werd met duim en vinger daaraan een snel-draaiende beweging gegeven, dan begon het ding op de bolle kant te tollen, vervolgens begon het te wan kelen en niet zodra had het steeltje de grond bereikt, of de tol ging op de steel staan en bleef draaien op het steeltje. (Het spreekt welhaast vanzelf, dat wanneer aan de tol een rechts-draaiende beweging was gegeven, de draairichting juist andersom werd, zodra de tol op de steel stond te draaien; doch hoe van zelfsprekend dit ook is, het was aan vankelijk toch een merkwaardig verschijnsel om voor het eerst waar te nemen). Deze tol, die dus op z'n kop (d.w.z. op het steeltje) ging staan wanneer hij draaide, was een uit vinding van een Deens ingenieur, en de vreemde gedragingen van dit stukje speelgoed trokken niet alleen de belangstelling van de jeugd, maar verwierven vooral aandacht van volwassenen, in het bijzonder van de wetenschapsmensen. Deze hadden zich al eeuwen tevoren voor tollen geïnteresseerd en sinds Euler de theorie van de tol en de toepas singen daarvan had ontwikkeld, was deze zaak vrij behoorlijk uit de doe ken gedaan. In alle leerboeken over de theoretische mechanica kan de theorie van de gewone kindertol worden opgeslagen, maar dat ls dan ook een gewone tol, die niets buitenissigs doet. De tippe- top ging evenwel op zijn kop staan, en daar was in het begin van de vijftiger jaren In de leerboeken niets over te vinden, zodat In weten schappelijke kringen breedvoerige discussies ontstonden ter verklaring van dit fenomeen. Al spoedig werd door de oud-hoogleraar te Delft, de wiskundige F. Schuh een studie aan dit vraagstuk gewijd en sindsdien heeft de tippe-top z()n wiskundige grondslag. Maar leken heb ben daar niets aan, omdat ze de wis kundige bewijsvoe ring niet kunnen volgen. Laten we daarom alleen de kern van de zaak aanroeren. Langs wiskundige weg kan worden aangetoond, dat een symmetrisch lichaam, dat in snelle draalïng verkeert, de neiging heeft haar zwaartepunt zo hoog mogelijk te plaatsen. Nn ia bij de tippe-top of tovertol (tengevolge van de af platting en het daarop geplaatste steeltje) de massaverdeling zó ge maakt, dat het zwaartepunt bene den de middellijn ligt. Heeft de tol een snelle rotatie, dan gaat hij zwaai en en als het steeltje de grond raakt, tolt hij op het steeltje verder, want in déze stand ia het zwaartepunt zo hoog mogelijk geplaatst. De tol heeft dus voldaan aan de wens van het zwaartepunt om bij snelle rota tie een zo hoog mogelijke stand in te nemen. (Waarmee het toverachti ge voor de leek voor een groot deel ls weggevallen). Zullen we ter afwisseling de zgn. dievenvangers maar eens alt de doe ken doen? (Nadruk verboden.) De bursaal daar entegen is ver plicht in de nor male studietijd zijn studie met succes te volbrengen. Als blijk van waarde ring mag hij dan beginnen met de afbetaling van zijn schuld ten gevol ge van renteloze voorschotten. Economisch Zelfs de student die studeert op ds kas van zijn ouders komt dus voor zestig procent voor rekening van de Nederlandse belastingbetaler. Deze overweging is misschien al voldoende aanleiding tot meer regeling van de studie. Economen hebben berekend, dat d# maatschappelijke welvaartsstijging wordt bepaald door het nationale pro- dukt en dit is slechts voor eenderde afhankelijk van nieuwe kapitaalsinves tering en voor tweederde van kwali teitsverbetering van de factor arbeid. Om dit laatste te verbeteren zal voor al het accent moeten worden gelegd op meer en nog beter geschoolde aca demici. Deze economische overwegingen ma ken duidelijk, dat kennis en weten schap zich steeds meer zullen doen gelden als het belangrijkste kapitaals- goed. Verbeteren, overdragen en ver» werven van kennis en wetenschap moe ten wij dan ook beschouwen als da hoogste vorm van arbeid. Studeren is investeren van kennis, een belangrijke vorm van arbeid, maar deze arbeid wordt niet betaald! Daarom vind ik het onjuist, dat de rijksstudietoelage officieel nog steeds in het teken staat van de gunst, van het sociale gebaar van O., K. en W. Elk economisch motief is met ambte lijke behendigheid onder de tafel ge schoven en miskend. Het persoonlijk belang voor de bursaal wordt sterk benadrukt, het maatschappelijk profijt veronachtzaamd. Nederland behoort tot de lan- den met het laagste percentage studenten uit de lagere milieus. Het is daarom hoog tijd de grondslag voor het beleid van de rijksstudietoelagen te bezien. De studietoelage behoort een stu dieloon te worden, alleen dan kan het beeld ingrijpend en blijvend worden verbeterd. (Advertentie) De premier van Iran, Assadollah Alam, heeft medegedeeld, dat tijdens botsingen tussen regeringstroepen en opstandige stammen in Fars, in het zuiden van het land, 44 mensen zijn gedood en meer dan 100 gewond. Tot de doden behoren tien politiemannen. De regering heeft de situatie volko men in de hand, aldus de premier, die verder mededeelde, dat landerijen, toe behorend aan stamhoofden die zich te gen de landhervormingen verzetten, in beslag zijn genomen en onder de boe ren zijn verdeeld, zonder schadeloos stelling voor de betrokkenen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5