STUCAD00RS gevraagd Stichting openbare middelbare school niet urgent Gemeenteraad van Noordwijk Sassenheims Mannenkoor en P. van Egmond gaven concert in Ceref. kerk Koudekerk a. d. Rijn won eerste prijs Elf cursisten kregen diploma in Sassenheim W LEIDERDORP Ds Van der Ent Braat OPROEPING Coöperatieve Raiffeisen-Bank „Katwijk aan Zee" VERDOES STUCADOORSBEDRIJF N.V. Ds JAC. VAN DIJK „En de ouders zullen gehouden zijn' 4 WOENSDAG 20 MAART 1963 /~\VER de eigenlijke. 22 punten tellende agenda van de NoordwUkse gemeen teraad werd gisteravond weinig gezegd Des te meer kwamen de tongen 'os over enkele zaken die bij de Ingekomen stuk ken en mededelingen aan de orde kwa men. Het college had een onderzoek In gesteld naar de mogelijkheid van stich ting van een openbare schooi voor mid delbaar onderwijs te Noordwiik. Uit het onderzoek was komen vast te staan dat de minister deze stichting ze ker niet als urgent zou beschouwen, daar zich 250 a 300 leerlingen zouden moeten aanmelden. Gebleken is dat in Noordwijk 85 leer lingen in aanmerking zouden komen om deze school te bezoeken. De heer Van Riemsdijk meende dat men niet alleen Noordwijk. maar ook de omliggende gemeenten hierbij moest betrekken. In Katwijk. Valkenburg. Sas- senheim. Noordwijkerhout en Voorhout zullen ongetwijfeld leerlingen komen als hier een middelbare school komt. Misschien is het zelfs mogelijk er een school van te maken waar voor de ver schillende richtingen godsdienstonder wijs wordt gegeven. De burgemeester meende dat deze ge meenten ook vlak bij Leiden. Oegstgeest en Haarlem liggen waar reeds scholep zijn. Het zal de vraag zijn of men Noord- wij^ bóven deze gemeenten zal prefere ren. Wethouder Den Otter zei dat ieder een graag een middelbare school in Noordwiik zou hebben. De consequentie ls dat dit de gemeente voor grote uitga ven zou stellen. We zouden niet zonder rijkssubsidie kunnen en die krijgen we niet met 85 leerlingen. De heer De Gei» vroeg zich af of het op de weg van Noordwijk ligt een open bare middelbare school voor de omstre ken te stichten. Een ander bezwaar is bovendien nog het grote gebrek aan botivvgrond in deze gemeente. Dc beer Van Nes daarentegen Ineen- de dat Noordwijk een aantrekkelijke plaats voor de omgeving ls. zodat men wellicht ook leerlingen van bijzondere scholen zou aantrekken. De heer Van Leeuwen betwijfelde dit laatste sterk Daarvoor is te hard gevoch ten in de schoolstrijd om het verworve ne zo maar prijs te geven. Gas Naar aanleiding van een vraag van de heer Duindam deelde wethouder Den Otter mee dat de gemeente door de tijd zeker zou overschakelen op aardgas. De schattingen binnen welke tijd dit zal gebeuren lopen uiteen van drie tol acht jaar. Er zijn dan bepaalde voorzieningen nodig; zo moet het gas onder hogere druk geleverd worden omdat het minder licht onbrandbaar is. Dit heeft ook ge volgen voor de verbindingen van de lei dingen die extra beveiligd moeten wor den Overigens heeft men al op een toe komstige overschakeling gerekend door de aanschaffing van hogedruk-vaten in- plaats van lagedruk-houders. De burgemeesrter deelde mee dat het plan voor de parallelboulevard uitslui tend om formele redenen is afgewezen Dc reden is dat de Kroon nog steeds het wederopbouwplan niet heeft inge trokken. Het plan zelf had bij Gedepu teerde Staten veel waardering onder vonden en als de intrekking van het wederopbouwplan een feit is. zal dc goedkeuring weinig moeilijkheden ont moeten. Een interessante kwestie kwam hierna aan de orde naar aanleiding van een brief van de heer H. U. van Urk, Deze stelde in zijn brief (die abusievelijk aan de leden van de raad was gericht en niet aan de gemeenteraad!), dat het bp' sluit tot weigering van een bouwvergun ning in de vorige raadsvergadering ge nomen. onwettig zou zijn. omdat een v|g de raadsleden blanco had gestemd en het verzoek toen met 87 stemmen was afgewezen. Opgemerkt werd, dat de heer Van Urk aan de Kroon om vernietiging kan ver zoeken, een recht dat iedere burge> bezit. Overigens ontstond een juridisch debat over de blanco stem. Er bleek terzake geen jurisprudentie te bestaan, omdat het blanco stemmen over zaken kennelijk een weinig voorkomend iets is.. De par lementaire zede schijnt te zijn. dat men zich door afwezigheid aan de stemmin? onttrekt. Verhoop Br ontstond vervolgens een uitgebreid debat over de verkoop van woningwet woningen aan de bewoners. Het college zei bij monde van wethou der- Vogelaar, weinig te voelen voor de verkoop van woningen hier en daar uit eenblok. Aanvankelijk hadden 57 van de ruim 400 bewoners van gemeentewoningen po sitief gereageerd op de mogelijkheid tot aankoop. Door allerlei oorzaken, zoals ongeschiktheid voor verkoop omdat het boven- en benedenwoningen betrof, of omdat de koper zach boven de Inko menagrens van 8600 bevond, liep dit aantal adspirantkopers uiteindelijk terug tot éénl De heer Vogelaar kenschetee de actie sis een berg die een muis heeft gebaard, zodat het college radicaal een streep onder deze affaire wilde zetten. De heer Van Leeuwen stelde voor een publikatle te doen. waarin be woners van woningwetwoningen dio hun huis willen kopen, worden op gewekt zich tot de gemeentesecreta rie te wenden. Dc raad besloot hier toe. De agenda op zichzelf leverde prak tisch geen commentaar op. Alleen ver langden enkele leden stemming over het voorstel van B, en W. tot het verlenen van een krediet voor het aanbrengen van een centraal antennesysteem in de in aanbouw zijnde woningwetwoningen Zij vonden het onbillijk, dat ook de niet T.V.-bezitters worden gedwongen mee te betalen aan kosten waarvan zij niet de ZOnder de raad hierin voordelen krijgen. Het voorstel werd met 13 tegen 4 stemmen aangenomen Tegen stemden de heren Duindam. Den Otter. Passchier en De Witt. Vervuiling Bij de rondvraag attendeerden ver scheidene leden op de toenemende ver ontreiniging en vervuiling van Noord wijk. Wethouder Vogelaar zei. dat dit in hoofdzaak een kwestie van geld is. Voor een matige vergoeding haalt de vuilnis ophaaldienst het extra grote kwantum vuilnis weg. OVerigens kan men voor een gering bedrag een extra-vuilnisem mer aanvragen. De heer De Haas vroeg of B. en W. mededelingen konden verstrekken over eventuele Katwijkse annexatie- olannen. De burgemeester zei. dat Katwijk inzake grond voor woning bouw in grote moeilijkheden ver keert. Wij hebben hierover een oriënte rende bespreking gehouden, maar hebben bij allé begrip hiervoor, ge steld, dat voor ons primair is de ont wikkeling van Noordwijk. Bovendien zouden we er niet over denken hier over iets toe te zeggen of te beslissen te kennen, met natuurlijk de volledige instem ming van de publieke opinie terzake. Dc P.S.P.-vertegenwoordiger in dc raad, de heer J. Duindam, deed vervol gens de mededeling, dat hij volledig heeft gebroken met de fractie van de PvdA waarmee hij kennelijk had samenge werkt, en dat hü in het vervolg alleen zal optreden. Deze mededeling ontlokte de heer Van Riemsdijk de opmerking: Wat een slag!", en de burgemeester zei cat dit de levendigheid van de discussies zeker zou verhogen. Er volgde een besloten zitting. Noordwyksc amatcurfotografcn De vergaderingen van de A.F.V.N verliepen nogal ongelukkig daar de griep de opkomst der leden sterk reduceerde. Toch waren het beide goede bijeen komsten. De uitslagen van de laatstge houden wedstrijd waren; Verplicht onderwerp (brug bij het SJC- terrein): 1. C. Jagtenberg 67 pt; 2. G Prins 66 pt; 3. M. Plug 65 pt; 4. A. de Vries 64 pt; 5. A. G. van Asten 62 pt; 6. K. A. Kok 58,5 pt; 7. D. van Rijn 55 pt. De uitslag van de vrije foto's was als volgt: 1. A. G. van Asten 78.5 pt; 2. D. van Rijn 72,5 pt; 3. G. Prins 68 pt; 4. K. A. Kok 64,5 pt; 5. M. Plug 63 pt; 6. C. Jagtenberg 58 pt. Donderdag 21 maart wordt ln Sein post de kleurendia-avond vah de heer J. den Tonkelaar gehouden. JJET Sassenheims Mannenkoor gaf onder leiding van Job C. de Vries een uitvoering in de Gereformeerde kerk. Constant blijft door de jaren heen de grootte van dit zeer toegewijde be. schaafde ensemble, constant blijft ook de belangstelling van de zijde, der plaats genoten. Om een, althans voor ons, on verklaarbare reden ts deze laatste nooit bijzonder groot geweest. Waarom eigen. Hik niet-vraagt men, de kwaliteit van het koor en zijn programma's kennend, zich af.„.. Het is toch in Sassenheim niet zó gesteld, dat de toeloop zich recht evenrédig met de omvang van het con. certerend apparaat beweegt? In dat ge val zouden we voor een eenzame solist ons hart vasthouden.... Zij. die altijd komen, uit pure liefde voor goede muziek, betonen zich even trouw als de koorleden, die ook nooit verzuimen op de repetitieavonden, ej zelfs hun eigen verjaardag voor verzet ten. De grootte van het koor schijnt door de langzame (doch zekere) groei wel constant te blijven. Dit is echter een oppervlakkige indruk. De regelmatige bezoekers ontdekken doorgaans ieder jaar weer een nieuw gezicht (zoals ook nü). Men moét wel zuinig zijn met de zangers, waaronder zi.eh ook door hun plaats, niet weinig hoog te waarderen krachten bevinden' Nadat. ds, Van den Berg het concètt mèt gebed en. een kórt .toespraakje had ingeleid, was eerst de daad aan de ver maarde Amsterdamse Organist Piet van Egmond. van wiens veelgevraagde me. dewérkirig het koor zich, ter afwisse ling van de zangstukken, had kunnen verzekeren. We kregen aanvankelijk de indruk dat Van Egmond het orgel niet of wei nig kende: het spel leek eerst wat stroef cie organist minder gedisponeerd Natuurlijk konden degelijke uiterlijke of geestelüke omstandigheden een spe ler met zulk eon enorme technische bedrevenheid niet blijvend in zijn vrije activiteit belemmeren. Klonken Bachs toccata et fuga in d-klein en diens ko- raalbewerking over .,Wir glauben all' an einen Gott. Vater" nog wat schools, n Handels 5de Concerto (F-groot) raak- te het spel volkomen vrij en boeide het door kleur en muzikale gedrevenheid, welke eigenschappen door de sterke beheersing, de vorm gaafheid des te fraaier uitkwamen. Een geraffineerd opgezette Fanfare van de vader der nieuwere orgelkunst Lemmens (stijl ge mengd. met een flinke scheut Rossini) en een vlotte improvisatie, die. van zijn gewoonte afwiikend. niet op een of ander gevoelig angelsaksisch lied. met stukken en brokken, maar met vrolijke motieven en vormvast was opgebouwd, besloot de meester zijn aandeel. Dit aangekondigde optreden had (tussen haakjes) nagenoeg geen vermeerdering van het publiek ten gevolge gehad. Job de Vries had zijn proqramma weer met artistiek beleid, zonder con cessies te doen. samengesteld. Twet kerkelijke wetken, een Ecce quomo- do moritur" van Dieoenbrock en een „Invent David" van Bruckner vormden de gebruikeliike ..geestetiike" inleiding Ze zijn groter van omvang dan de an dere toonzettingen op deze teksten, door herhalingen en meer doorgewerkte be handeling. Reeds nu bleek de akoestiek van de kerk. die door vernieuwingen (orgel en tapijten) veranderd is een min of meer remmende factor. Wie zich daardoor niet liet afleiden, kon bemerken, dat De Vries met nauwlettende zorg de stemmen in evenwicht hield en grote aandacht schonk aan de juiste accentua- tie en uitdrukking, zodat de stijl (voor. al bij Diepen broek opmerkelijkzeer jv'st werd getroffen. Een zekere be vangenheid in de die tie, een zich ntet volkomen vrj) geven, konden tn deze uitvoeringen de opmerkzame toehoor ders niet ontgaan. Een van Schuberts (volledig uitge voerde) Deutsche Messen klonk zuiver éri correct, met gepaste devotie voor gedragen, sympathiek vooral door het volkomen gemis van ophef en bra voure. Deze eenvoud is trouwens wel een van de meest opvallende eigenschappen, waardoor dit koor zich gunstig van menige andere mannenzangverenlging onderscheidt. Mooie werken, die de tijd verduren, als het koor der gevangenen uit Beet hoven® (enige) opera Fidello, het ma- trozenkoor uit Wagners Der Fliegende Hollander (de Nederlandse Opera heeft het werk thans oP zijn repertoire) en het Soldatenkoor uit Gounods Faust kregen keurige uitvoeringen, die door applaus werden gewaardeerd. Ook de organist had al zo'n, voor hem ongewoon bewijs van bijval ont- vangen. We vonden alleen de zeelui en de soldaten wat ól te keurig, niet ruig genoeg. De Vries' zichtbare pogingen, de zang wat joliger te maken, vonden geen sterke weerklank. Piet van Zoens pianobegeleidingen waren opvallend helder, gaaf van stijl. Als zeer geslaagde finale diende „Ne derland en Oranje" (op muziek van Elgars Land of hope and glory). Joh. van Wolfswinkel. OEGSTGEEST Ds. Visser wordt in stilte begraven Zoals wij reeds gisteren berichtten is ds. B. C. Visser, hervormd predikant van de wijkgemeente Rhijngeest te Oegst geest. gistermorgen op 58-jarige leeftijd plotseling overleden. De predikant werd ln Culemborg geboren en studeerde theo logie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Ds. Visser was in het bijzonder werk zaam op terreinen waar hij de zieke mens terzijde kon staan. Behalve zijn arbeid bij de totstandkoming van het nieuwe Diaconessenhuis had hij zitting in een classicale commissie voor de stich ting van een tehuis voor chronische zie ken. Ook was hij geestelijk verzorger van de Annakliniek en voorzitter van de classicale commissie voor de geeste lijke verzorging in het Academisch zie kenhuis. De begrafenis zal in alle stilte plaats hebben. Vrouwenbond over de Kerk op Java Voor de Ned. Chrigtenvrouwenbond af dj Oegstgee9t sprak ds. A. Kuiper, die met verlof is van het zendingsveld op Mid- den-Java. waar hij docent was aan de op leidingsschool voor predikanten te Ma- lang. Elke emigrant heeft het in zijn nieuwe omgeving moeilijk, zo merkte de predikant op. Met een christen is het vaak anders. Zij worden door hun broe ders-en -zusters-in-Chrlslus verwelkomd. Ds. Kuiper heeft dan ook een goede tijd gehad in Malang. Er was een hechte ge meenschap. De leerlingen waren uit alle hoeken van de Archipel afkomstig. Hier moesten zij zich 6 jaar bekwamen, daarna keerden zij terug naar hun i geboorte streek met de blijde boodsohap van Jezus Christus. Het enthousiasme bij deze Jonge kerken is groot en een ieder spreekt met grote openheid van zijn geloof. Daartegenover stonden het bezwaar van de geringe bijbelkennis, de moeite die een Europeaan heeft, ook als hij de taal van alledag goed spreekt en verstaat, om de ..Taal van het hart" te verstaan, en de schade die talrijke sekten veroor zaken. Bij ztfn afscheid, dat. naar hij hoopt niet voorgoed was. werd ds. Kuiper gevraagd dank te brengen voor alle of fers die zijn gebracht om de boodsohap van Christus naar Java te brengen. Ook moest hij ons groeten en om voorbede vragen, opdat het wgrk voortgang zou kunnen vinden In Indonesië is een volledige gods dienstvrijheid. Alle onderwijs wordt door de staat betaald. Na de pauze werden lichtbeelden ver toond. volgende ledenvergadering werd vastgesteld op 22 april. Mevrouw J. Ch. Z. Pellehoer-Beuker, lid van de redactie Koudekerk aan den RUn heeft de eer- ste prUs gewonnen ln een wedstrijd, die Is uitgeschreven voor gemeenten, die tn- ternationale vriendschapsbanden onder houden in het kader van het „People to people program". Aan de wedstrijd, die door de „Reader's Digest" In Amerika Id samenwerking met het „Civic Commit tee" en de „American municipal associa tion" Is uitgeschreven, kon In twee cate gorieën worden deelgenomen, te weten algemene programma's en individuele on derwerpen. Koudekerk aan den Rijn, dat sedert 1960 Artesia in Californië als „sister city" heeft, nam deel met .de inzending van een verslag over het tot stand komen van het contact tussen beide plaatsen, als- mede van allerlei resultaten die het ge volg van dit contact waren, zoals het be- zoek over en weer van beide burgemees ters het contact tussen de bevolking vhD beide plaatsen door uitwisseling van brie. ven enzovoort. De Inzending was verge zeld van krantenknipsels, foto's die ver band hielden met allerlei onderwerpen van het ..sister oity" contact Gi9teren is van de „American muni cipal association" bericht ontvangen, dat de Koudekerkse inzending de eerste prijs heeft gewonnen. In de jury die de inzen dingen moest beoordelen, hadden onder anderen zitting generaal Alfred Gruen- ther, president van het Amerikaanse Rodé Kruis, en ambassadeur George V Allen, oud-directeur van de „U.S. Infor- mation Agency". De prijs, die bestaat uit 150 dollar, zal spoedig door een vertegenwoordiger van de ..Reader's Digest" worden uitgereikt, vergezeld van een oorkonde. VAI.KENRVRG Agcndanleuws De afdeling Valkenburg van de Ned Christenvrouwenbond vergadert vana vond om 7.45 uur ln de zaal van de Ned Hcrv. kerk. Mevrouw Kraan uit Oegst geest zal declameren. De Chr. Jongeren Vereniging te Val kenburg viert morgenavond in hel Dorpshuis het jaarfeest. Leden der vere niging zullen het toneelspel „Levens- schaduwen" door Joh. van Eekelen op voeren. In de pauze is er een verloting, terwijl de muziek en zang door de eigen leden wordt verzorgd. Aanvang 8 uur precies. Gisteravond werd in de zaal van Het Bruine Paard te Sassenheim door de Vereniging voor Bloembollencultuur een vergadering gehouden, die tegelijk de laatste lesavond van een tweejarige cursus was, waarbij aan de leerlingen de elementaire kennis van het bloembollenvak werd bijgebracht. Alle elf kandidaten slaagden voor het diploma, dat gisteren werd uitgereikt door de heer Kwaad namens de inspecteur van het tuinbouwonderwijs te Den Haag. 'de leraren G. A. J. van Lingen, leider van de cursus, J. van Tilburg en A. J. tn Heusden. De geslaagden zijn: W. A. Baars (Lis. »e). A. Broekhuizen (Lisse), C. A. van Duivenvoorde (Lisse), W. J. M. Hoger- Bij afwezigheid van de voorzitter werd de vergadering geopend door oud voorzitter Heemskerk, die het woord gaf aan een Van de leraren. A. J. van Heus den. Om de kennis te toetsen werden de leerlingen één voor één ondervraagd en hierbij beek al gauw dat. ook al betreft het hier elementair onderwijs, tamelijk diep op de zaken wordt ingegaan. Bli de uitreiking van de diploma's richtte de heer Kwaad enkele woorden tot de geslaagden. Hij was van mening dat men het diploma moet zien als een toegangsbewijs: het opent nieuwe mo gelijkheden en het is iets waarop kan worden doorgebouwd. Hij vestigde n dit verband speciaal de aandacht op ande re cursussen, zoals ziekzoeken. hyacin ten- en tulpencürsussen en bedrijfseco nomie. Voorts dankte de heer Kwaad „De Christenvrouw" zou dan spreken over haar bezoek aan de algemene ver gadering van de Verenigde Naties, in 1960 te New York. De vergadering stond o.l.v. mevrouw A. J. Slljié-Den Ouden Voorlichtingsavond De Stichting voor huishoudelijke en GezinsvoorliohtLng afd. Oegstgeest gaf een voorlichtingsavond over „pluimvee en eieren". Daar mevrouw Smits-Witvliet niet aanwezig kon zijn werd de bijeen komst geleid door mevrouw Staal. Zij sprak een woord van welkom tot mej. A. Fenijn. demonstratrice van het Pro ductschap voor pluimvee en Eieren te Zeist, en deed mededeling van diverse komende demonstraties, lezingen en een modeshow; o.a. 9 april demonstratie door mevrouw v, d. Heuvel over paasgerech- ten, 29 april lezing met lichtbeelden over kamperen (door de A.N.W.B.) en in jun: voigi een modeshow Moj.Fenijn meende, dat er te weinig eieren worden gegeten, 190. per persoon per jaar. Wat met eieren alzo kan wor den gedaan,, liet zij zien èn proeven. Na de pauze volgde de film „5 miljard eieren". Nederland is het grootste export- land ter wereld. In 1962 werden er 3 mil jard uitgevoerd. Er zijn in Nederland tweemaal zoveel kippen als mensen. Er zijn 3000 verzamelplaatsen en 200 pluim veehouders, 170 fokbedrUven met 270.000 kippén. worst (Noordwijkerhout).G. J. Hornan (Leiden), E. P. Spierenburg (Voorhout) A. J. M. Witteman (Lisse), L. A. Jansen (Noordwijkerhout), P. H. Borst (Sassen heim). Ch. P. v. d. Zon (Lisse). Harding (Abbenes). Nadat ook de heer Heemskerk de ge slaagden had gefeliciteerd, was het of ficiële gedeelte van de avond ten einde. De cursus werd gehouden onder auspi ciën van de Sassenhelmse afdeling voor Bloembollencultuur en enkele bestuurs leden van deze afdeling maakten deel uit van de commissie van toezicht. Aan de cursusnam één vrouwelijke leerling deel. Na de pauze werden o.m. films ver toond over het tuinbouwonderwijs. VISSERIJGOLFJES Goed harinaseizoen in zicht? O T^OOR de Britse scheepswerven is hel een moeilijke t|jd. Wederom z|jn twee werven gedwongen hun werkzaam heden voorlopig te staken. Het zijn dc Appledore-werf in Devon en de werf van T. Mitchison Ltd te Gatesliead-on- Tyne. Toen de Appïedorcwérf werd ge sloten kregen de werknemers één dag loon uitbetaald. Door de sluiting van deze werf z|jn 350 werknemers werkloon geworden. Een ernstige slag voor Apple- dorc dat 3000 inwoners telt cn geen ander groot bedrijf telt. De uitkomsten over december van de Nederlandse zeevisserij laten duidelijK zien dat men door het ongunstige weer maar weinig heeft kunnen vissen Ten gevolge van mist, storm en vorst kwa men veel vcrlctdngcn voor. Bij de trawlvisserij op verse vis nam door de overgang van de haring-trawlvisserij op de trawlvisserij het aantal schepen toe In totaal namen acht trawlers :en 56 log gers aan deze visserij deel. Bijna alle schepen bleven op de nabijgelegen vis gronden. Gevangen werden 'schol ei; tong wijting en kabeljauw. De resultaten waren goed. Er .namen 256 kotters en andere vaartuigen aan de visserij op 'erse vis deel. Aan de haringtrawlvi9- serij namen ln totaal 84 trawlers en log gers deel. Haring Vissers uit het noordoosten van Groot Brittannjë voorspellen, dat het komende haringseizoen hét beste sinds jaren z«' zijn. Als aanwijzingen daarvoor be schouwt men onder meer de kleur van het water en de grote kabeljauwvangsten (kabeljauwen eten harl .g,. Peru Een staking, waarbij twintigduizend Peruaanse vissers en werknemers in d«- vismeelindustrie waren betrokken. 1» zaterdag geëindigd De mannen gingen aan het werk nadat de werkgevers had den toegestemd in de stichting van een verzekeringsfonds Ghana De minister voor voeding van Ghana Krobo Edusei. heeft verklaard, dat d" Ghanese regering van plan is de vis serij-industrie geheel in eigen hand te houden Hij verklaarde dit in Tema bil de verwelkoming van een nieuwe vries- trawler. die in de Sovjet-Unie was ge bouwd. Sloop De trawler Chrysolite uit Grimsby za' Worden gesloopt na een aanvaring op df Noordeze met de kustvaarder Freci Everard. Het schip werd in de eerste wereldoorlog gebouwd. Vrieslrawler De werf van Hall. Russell and Co. de grootste scheepswerf van Aberdeen, gaai de grootste trawler van het Verenigd Koninkrijk bouwen. Het wordt een vries- trawler, die over het hek gaat visser. De trawler, die van het Junellatype zal zijn, wordt gebouwd voor J. Marr and Son' Ltd in Hull. De kosten van de nieuwe trawler zul len een half miljoen pond bedragen. Hei schip wordt ruim tachtig meter lang dat is 1.60 meter langer dan de Junella De capaciteit van de vrieslnstallalle za' 37 ton per dag bedragen. De opslag ruimte voor de bevroren blokken heeft een capaciteit van 370 ton bij een Tem peratuur van twintig graden onder nul ;.^'YMyV/(V Zalmvlssen De scheepsbouwer George Thomson uit Invergordon heeft een door een straalmotor voortgestuwde vissersboot ontworpen waarmee op zalm kan wor den gevist. De snelheid van het schip is vergelijkbaar met die van schepen met buitenboordmotoren. Een voordeel is echter dat er geen uitstekende delen zijn die het zalmnet kunnen beschadigen. De heer Thomson is van mening, dat de mo tor in het gebruik goedkoper is dan een orthodoxe buitenboordmotor. Groenland Jonge Groenlandse vissers worden op Deense vissersschepen in de viskunst on. derwezen. Het was een tijd lang moeilijk in Groenland jonge mannen te vinden, die het vissen wilden leren omdat onge schoolde arbeidskrachten slecht werden betaald en het werken in een fabiek daarom lucratiever was. Nu geven Deen se vissersorganisaties de Groenlanders een kans het vak op Deense schepen te leren. Na de training gaan ze naar Groenland terug. Men hoopt, dat ze dan van hun opleiding kunnen profiteren in de vorm van hogere lonen en zo voor de visserij behouden blijven. De Deenst regering investeert elk jaar grote som men Ln de ontwikkeling van de Groen landse visserij.. Mammoet? De trawler London Town heeft in Fleetwood een mysterieus been aange voerd, dat waarschijnlijk van een mam moet afkomstig is. Het been is meer dan anderhalve meter lang. Een foto ervan is naar het Britse museum gezonden men zal trachten tot identificatie te komen. Het been zelf was te zwaar om naar het museum te sturen. Britse iroblemcn De bijeenkomst ter gelegenheid van de uitreiking van de Silver Cod-trophy aan de schipper van de Somerset Maugham is bijgewoond door vertegenwoordigers van Europese visserijlanden. De presi dent van de British TrawlersVederation. de heer A. W. Suddaby, heeft bij deze gelegenheid verklaard, dat Engelse ha vens openstaan voor alle Europese vis sersvaartuigen. Hij zei, dat Britse vissers niet dezelfde rechten bezitten in conti nentale havens. Bovendien wees de heer Suddaby erop, dat de uitbreiding de visserijgrenzen Britse vissers van vis- gronden heeft beroofd, waar zij al ecu wen plachten te vissen. Op dezelfde bij eenkomst heeft ook de Britse onder minister Heath het woord gevoerd. HIJ bepleitte een nauwere samenwerking tussen de maritieme naties van Europa. Hij bleek voorstander van een gemeen schappelijke visserijpolitiek. Op zee Ook maandag hebben tal van schepen, gedwongen door het slechte weer. moe ten steken. De Koraalbank, de Thorln;» en de 's-Gravenhage werden alle tot di. lot gedoemd. De storm maakte hel leven op zee bepaald niet aangenaam, Ver scheidene schepen hadden dan ook hun toevlucht gezocht achter het voor de Noorse kust liggende eiland Udsire. De KW 159 bleef nog wat langer visser, want men kan toch voor vandaag aan de markt komen. Rond IJsland heeft men ook niet veel geluk met de visserij. De KW 43 Rijnmond 2 was zondag pas to! 300 kisten gekomen. Roodbaars vormde de meerderheid van de collectie. He: weer was er redelijk. Wat er was In IJmulden werd de aanvoer dinsdag verzorgd door 45 schepen. De aanvoer bestond Uit 65 schelvis, 36 wijting, 550 wijting van de spanvisserij, 50 gul en kabeljauw, 95. koolvis, 170 noordharing 1000 spanharing, 95 makreel, 890 schol 50 tarbot, 210 diversen, 60.000 kilo tong en 950 stuks kabeljauw. In Scheveningen was de aanvoer 1000 kisten schelvis. 200 wijting. 50 gul en kabeljauw, 700 koolvis, 80 haring, 300 schol, 9000 kilo tong en 1000 kisten sprot. Vandaag aan de markt Vandaag lost de IJM 99 Egmont 20 schelvis, 860 roodbaars, 130 kabeljauw en gul, 20 koolvis, 30 diversen en 180 stuks kabeljauw. LEIDERDORP G. J. Diseraad overleden Maandagmorgen is plotseling overle- den de heer G. J. Diseraad, sedert 1 april 1950 Dachter van het Dorpshuis. De heer Diseraad was, vooral voor de oude Leiderdorpers, een bekende fi guur, rustig en gemoedelijk, altijd be reid 'tot helpen. Gedurende veertig jaar was hij werkzaam bij de steenfabriek Ouderzorg de Ridder. Ook was hij voor zitter van de personeelsvereniging. Kortgeleden mochten de heer en me vrouw Diseraad hun veertigjarig huwe lijksjubileum vieren. De teraardebestelling zal donderdag op de algemene begraafplaats te Lei derdorp geschieden. Verkiezing ambtsdragers Tot ouderlingen van de Gereformeer. de Kérk werden gekozen; J. F. Beek man, A. P. Bos, J. Dompeling, W. de Graaf en W. Moraal. Tot diakenen wer den gekozen: J. Boelée, H. Schutte er L. van der Sijs. Spreekbeurt Donderdag om 8 uur hoopt de heer Jackson voor de Volle Evangelie Zen ding in Haven 50 te Hillegom een spreek beurt te vervullen. KATWIJK Uit het politierapport Aan de Nachtegaallaan raakte dc be stuurder van een bestelauto de macht over het stuur kwijt. Hij reed tengevol ge daarvan gedeeltelijk door de linker wegberm en raakte een lichtmast van de openbare straatverlichting. De mast brak af en de auto liep materiële schade op. Van het ongeval zal proces-verbaal wor den opgemaakt. In de Schoolstraat stak de 9-jarige J. de V. de rijbaan over zonder op het ver keer te letten. Het gevolg was. dat hij werd aangereden door een vrachtauto. De jongen bekwam een flinke hoofd wond en vermoedelijk inwendig letsel. Hij werd overgebracht naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden. Rond het middernachtelijk uur werd op het strand voor de Kon. Wilhelmina- straat, een zeehond aangetroffen. Enkele politieambtenaren zaken kans het dier weer in het water te krijgen. Een 68-jarige inwoner van de gemeen te Noordwijk, H. V., werd naar het bu reau gebracht. De man had te veel aan bacchus geofferd en was daarna op zijn bromfiets gaan rijden. Er zal proces-ver baal tegen hem worden opgemaakt. Schaaknieuws In klasse 2B van de Leidsche Schaak bond speelde Katwijk 2 een uitwedstrijd tegen Zwarte Pion. De voorlopige uit slag is 4',4—VA. Mooht deze wedstrijd verloren gaan. dan komt Katwijk II ia degradatiegevaar te verkeren. Hieronder de voorlopige uitslag: G Scholtes (Zwarte Pion)-W B Swets (Katwijk II) 1—0; H van Diemen-P Dijk. dremth l—O; B van Vliet-F Knol ^—',4; R Oost-H Oosterling 0—1; P Langebeld- A Hus (res) 1—0; W GoedemansJ Schaart (res) o—l; M v d Mey-J H Riemens afgebroken; Chr Paardekoper-A Haas noot 0—1; J Goedemans-J van Dijk 1—0; J Grlmbergen-A Messemaker 0—1. Totaal 4(4-414. In de 3e klasse C speelde Katwijk III een wedstrijd tegen Voorschoten II. Het werd een verpletterende nederlaag: 10—0. D.V. hoopt a.s. VRIJDAG 22 MAART in Gebouw Lindelaan om half acht, voor te gaan uit MONSTER. RIJISSBVRG Jaarvergadering Chr. Kleuterschool Vanavond wordt de jaarvergadering ge. houden van de ohr. kleaterschoolvereni- ging in het schoolgebouw. De directrice, mej. Plaizier. zal een causerie verzorgen over „Hoe denkt de kleuter over God?" Tekeningen In een der zalen van „Flora" worden vanavond de tekeningen getoond voor het bloemencorso Rijnsburg-Leiden 1963. Geref. vrouwen Op donderdag 21 maart hoopt in Con- corala voor de kring Rijnsburg van de Geref. Vrouwen Vereniging te spreken mejuffrouw N. A. van de Griend, secre taresse van de bond van Gereformeerde Vrouwenverenigingen. Het onderwerp is „Geloof en karakter". De vergadering be gint om kwart voor acht NOORDWIJKERHOVT Feestwedst rij den EHBO Ter gelegenheid van haar 25-jarig be staan heeft de EHBO-vereniging Noord wijkerhout in hotel Van der Geest za- KATWIJK AAN ZEE Philatelica Gisteravond hield Philatelica, afd. Kat- wijk, een vergadering in Casa Cara on der 'leiding van voorzitter J. L. van Kempen. Hij vestigde de aandacht op een ruilavond van de zustervereniging in Noordwijk op donderdag 26 maart in De Zeeleeuw, aanvang acht uur, waar voor ook de afdeling Katwijk en enkele andere verenigingen zijn uitgenodigd. Als bestuurslid werd gekozen de heer P. J. Bos. Nadat toegelicht met dia's een praatje was gehouden over merkwaar dige postzegels volgden de gebruikelijke veiling en verloting. Spreekbeurt Morgenavond om half acht hoopt ds. K de Gier van Den Haag voor de Gere formeerde Gemeente in de Remise straat een spreekbeurt te vervullen. Hoog en laag water Donderdag 21 maart: hoog water 12.11 en laag water 7.12 en 20.08. terdagnviddag een-wedstrijd tussen zes ploegen gehouden. Ploegen uit Noord wijk. Vogelenzang. Sassenheim en Voor hout namen eram deel. Aan Noordwijk 2 viel de eer to beurt als eerste ploeg hulp te verlenen, na dat mevrouw M Alkemade-Stevelius, de presidente van de jubilerende vereni ging, de aanwezigen welkom geheten had en de heer S P. Verdergaal, de wed- ctrijdeommissaris, hetreglement had voorgelezen. De jury. bestaande uit de artsen Van Dijk uit Lisse en Van Praag en De Grooff uit Noordwijkerhout en de heer Tanis uit Lisse, keek nauwgezet toe. De twee ploegen uit Vogelenzang gaven el kaar niets toe en bleken aan het einde van de wedstrijd bovenaan te staan. Vo gelenzang won met 186 punten de eerste prijs en leider Kromhout verwierf in de leidersrangschikking de tweede plaats. Vogelenzang II was een uitstekende tweede met 185 punten en de heer Bezu van die ploeg kwr-m met een derde prijs als leider uit de bus. Voorhout bezette de derde plaats, lei der Zwetsloot kreeg de eerste plaats in de leidersklassering. Sassenheim werd vierde en de beide ploegen uit Noord wijk kwamen op de vijfde en de zesde plaats. In gelijke volgorde werden de leiders geklasseerd. Na de prijsuitreiking bood de feest vierende EHBO-vereniging haar gasten een koffiemaaltijd aan. REKTIFIKATIE tot bijwoning van de ALGEMENE VERGADERING der op dinsdag 9 april 1963, des avonds te 8 uur, in de bovenzaal van hotel „Noordzee" te Katwijk aan Zee. PUNTEN VAN BEHANDELING 1. Opening en notulen 2. Vaststelling: a) Balans per 31 december 1962 en Verlies- en Winstrekening over 1962. b) Balans Stichting Spaarbank per 31 december 1962. |3. Wijzigingen Huishoudelijk Reglement. N.B. Het ontwerp voor de voorgestelde wijzigingen ligt ten kantore der Bank ter inzage voor de leden tot na afloop der vergadering. 4. Verkiezing leden van het Bestuur. 5. Verkiezing leden van de Raad van Toezicht. Ad 4 en 5: De voordrachten liggen ten kantore der Bank voor de leden ter inzage tot na afloop der vergadering. 6. Voorstel tot verhoging van vacatiegelden Bestuur en Raad van Toezicht. 7. Rondvraag en sluiting. Katwijk aan Zee, 19 maart 1963 HET BESTUUR. I (Averte ntie) KAMPERFOELIEPLEIN 5 - KATWIJK AAN ZEE VOOR LANGDURIG WERK. - Telefoon 01718-2334 Uitgaande van het Herv. Geref- Jeugdverband zal morgenavond in de Nieuwe Kerk aan de Voorstraat een samenkomst worden belegd waarin hoopt voor te gaan Ned. Herv. predikant te Nijkerk. Onderwerp voor deze avond is: Aanvang 8 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 4