COMMERCIËLE TV GEEN KANS Commentaar Moties voorbereid - morgen beslissing T.b.c.-uitbarsting in Ekehaar is ernstig Grote meerderheid in Tweede Kamer is fel tegen Vliegtuig van Saoed in Italië verongelukt STUDIELOON - waarom tóch J23 Nieuws in één oogopslag Vier arrestanten uit Finsterwolcle bekennen Nog tientallen gevallen Ook gevel pand C. A. gesloopt VS sterk tegen ,speldeprikken' van Cubanen Man trachtte gezin te vergassen (JUTA) Nieuwe Leidse Courant; Wreeteurt F. D1EMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh is ghebleven mijn hert in teghenspoet' Woensdag 20 maart 1963,43ste jaargang Zie pagina 5 Steenstraat 37 58936 Abonnementsprijzen .til. f 7,80, Kfachtendienst bezorging 18—19 uur Dr. BRUINS SLOT onbegrijpelijk (Van onze parlementsredactie) *7 O ALS viel te verwachten heeft de Tweede Kamer zich gisteren met grote meerderheid uitgesproken tegen de invoering van commerciële televisie, te verzorgen door een onafhankelijk orgaan, zoals in de regerings nota over de reclametelevisie is voorgesteld. Wel waren de meeste spre kers van oordeel, dat reclame op bepaalde tijden tussen de tv-programma's door moet worden toegestaan, maar die tv-programma's zelf mogen niet worden verzorgd door een op winst gerichte maatschappij. Gisteren is door twaalf Kamerleden over de regeringsnota het woord ge voerd. Vanmiddag zouden de staatssecretarissen Scholten en Gijzeis antwoor den. Blijven zij bij hun plannen voor invoering van commerciële t.v. dan valt waarschijnlijk te verwachten, dat enkele moties zullen worden ingediend, die tot doel hebben, de Kamer te laten uitspreken, dat commerciële televisie moet worden afgewezen, dat veranderingen in het huidige omroepbestel alleen door middel van een wettelijke regeling (dus met inschakeling van het parlement) mogen worden aangebracht en dat het besluit over het toelaten van reclame in de televisie pas in het kader van die wettelijke regeling mag worden ge nomen. Dergelijke moties zullen ongetwijfeld met grote meerderheid worden aanvaard, zo liet het zich gisteren aanzien. Waarschijnlijk zal morgen de be slissing vallen. Momenteel is de zenltijdverdeling van radio en televisie niet wettelijk geregeld. Een ontwerp-Omroepwet is al ongeveer Ifcien jaar lang bij de Tweede Kamer aanhangig, maar twee jaar geledien nam staatssecretaris Scholten het opzienbarende besluit, de vraagstukken van radio en televisie nog eens uitgebreid te laten bestude ren door een commissie onder voorzit terschap van prof. mr. L. W. G. Schol ten van de Vrije Universiteit. In af wachting van de resultaten van deze studie kan het ontwerp-Omroepwet nog niet door het parlement worden behandeld. Volgens dit ontwerp wordt overeen komstig de voor 1940 geldende beleids lijn zendtijd verleend aan organisaties op igrond van de 'getalssterkte van hun aarthang, simpel gezegd, hun ledental. Daarbij moeten de gegadigden aantonen. „dat zij in zodanige mate zijn gericht op bevrediging van in het volk lovende cul turele of .godsdienstige behoeften, dat haar uitzendingen uit dien hoofde geacht worden van algemeen nut te zijn." De voorstellen van de staatssecretaris sen tot invoering van commerciële tele visie wijken zeer sterk af van boven genoemde stelregel, die het in feite op neemt voor de bestaande omroeporgani saties. Het valt dus niet te verwonderen. Op de eerste dag* van het debat over de nota reclème-televisie is giste ren reeds gebleken dat de Tweede Kamer niets voelt voor- het denkbeeld de concessie te geven aan een commerciële maatschap pij. Vandaag waren er drie moties te verwachten. Een ervan behelst het voor stel de zaak van de re clame-tv bij wet te rege len. De regering kwam vanmiddag aan 't woord. Staatssecretaris Rool- vink heeft in de Eerste Kamer gezegd, dat naar mate de algemene wel vaart toeneemt, enige ver schillen in de lonen meer aanvaardbaar zijn. Met een te sterk pleidooi voor coördinatie is men niet op de goede weg. De Israëliërs voeren een felle ondergrondse strijd tegen een aantal Duitse raketdeskundigen, die president Nasser hel pen bij de opbouw van een rakettenarsenaal. De Westduitse politie is nu een uitgebreid onderzoek begonnen naar de activi teiten van de Israëliërs. De Westduitse S.P-D. en de Vrije Democraten hebben scherpe kritiek geoefend op de houding van de C.D.U.-afgevaar digden in de Bondsdag tijdens het buizendebat. De C.D.U. onttrok zich aan stemming. Ook de Russen hebben uiter aard de houding van Adenauers partij afge keurd. Vier van de vijf op verdenking van valsheid in geschrifte gearresteerde inwoners van Finsterwolde hebben een bekentenis afgelegd, zo heeft de officier van justitie in Groningen, mr. J. Muntendam, gisteren medegedeeld. Het zijn twee CPN-leden van de ge meenteraad van Finsterwolde, H. S. en A. B. en twee gemeente-ambtena ren, S. K., ambtenaar ter secretarie, en S. F. werkleider van de gemeentelijke sociale werkvoorziening. Mr. Muntendam kon nog geen nadere mededelingen doen over de gepleegde valsheid in geschrifte. In Finsterwolde wordt aangenomen, dat de arrestaties verband hielden met een brand die op 6 augustus 1960 heeft gewoed in het communistische volksgebouw „Het Cen trum" aan de Hoofdweg in Finsterwolde. De valsheid in geschrifte zou gepleegd zijn bij de afwikkeling van de schade- uitkering wegens deze brand. dat de Kamermeerderheid, die sterk sympathiseert met de omroepverenigin gen, er ernstige bezwaren tegen koestert, dat door de staatssecretarissen zomaar van deze stelregel wordt afgeweken en dat aan door het zakenleven -naar voren geschoven organisaties dezelfde en zelfs meer rechten worden toegekend dan aan de omroepverenigingen. Maakt men de balans op dan blijkt, dat de a.r. fractie, de overgrote meer derheid van de PvdA, een tweederde meerderheid van de KVP, een kleine minderheid van de c.h. fractie en alle leden van de drie kleine fracties de plan nen van de regering afwijzen. De moties tegen invoering van commerciële televi sie zullen namens hen waarschijnlijk worden ingediend door'dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot (a.r.), die ook voorzitter is van de bijzondere Kamercommissie, die de regeringsnota heeft bestudeerd. Vóór commerciële tv zijn slechts de meeste c.h., alle liberalen, een minderheid van de KVP en enkele socialisten. (Verslag van de vergadering van gisteren op pag. 7) "P^E t.b.c., die in het Drentse dorp -L' Ekehaar (gemeente Rolde) is uit gebroken, laat zich ernstiger aanzien dan aanvankelijk werd gedacht. De directeur van het district-consulta tiebureau voor tuberculose in Assen, de heer J. Franssen heeft meege- Reddingsploegen van de Italiaan se politie zijn vanmorgen naar de berg Matto, een 3.000 meter hoge. Alpenpiek bij de Franse grens ge trokken, waar het wrak van de Co- met 4, met leden van het gevolg van koning Saoed van Saoedi-Arabië aan boord, is waargenomen. De Comet 4 had koning Saoed van Genève naar Nice gebracht en was daarna teruggekeerd -om zijn gevolg te halen. Het vliegtuig, dat vanmorgen om drie uur weer naar Nice vertrok, had daar tegen vier uur moeten aankomen. Een lid van koning Saoeds gevolg zei in Lausanne dat zich aan boord van de Comet zeven mensen bevinden. Het zou- Nieuwe burgemeester van Finsterwolde Met ingang van april is benoemd tot burgemeester der gemeente Finsterwol de de heer W. G. Voslambter te Winscho ten. De heer Voslamber Is geboren 14 maart 1916, is gehuwd en lid der Neder lands Hervormde Kerk. Momenteel is de heer Voslander referendaris der secre tarie van Winschoten. den geen leden van de koninklijke fami lie zijn. De autoriteiten in Nice hadden een anoniem telefoontje gekregen waarin werd gezegd dat er een bom in het hotel is geplaatst waar koning Saoed verblijft. Ongeveer vijftien politiefunktionaris- sen hebben het hotel van zes verdiepin gen en driehonderd kamers doorzocht. Er werd geen bom gevonden. De koning en zijn gevolg bleven tij dens het onderzoek in hun kamers. De verschillende verenigingen die er bij het gemeentebestuur van Amsterdam op hebben aangedrongen het doen slo pen van de gevel van het in februari uitgebrande pand van C. en A. aan het Damrak te verhoeden, hebben thans van B. en W. een schrijven ontvangen kaarin zij ervan in kennis worden gesteld dat B. en W. de directie van C. en A. zullen mededelen te hebben besloten hun toe stemming tot het slopen van de gevel te verlenen. Het gebouw is ontworpen door de architect dr. xl. P Berlage en ligt te genover diens meest bekende bouwwerk de Koopmansbeurs. De bedoelde vereni gingen hadden bepleit voor het behoud van althans de gevel van het overigens door het vuur totaal vernielde gebouw. Prins in trui aan de lunch Prins Bernhard verscheen gis termiddag in blauwe trui aan de officiële lunch die de Neder landse Kamer van Koophandel in het Verenigd Koninkrijk in Utrecht heeft gehouden. De hooggesloten trui stak wat vreemd af tegen bijvoorbeeld het streepjes-diplomaten pak van de ambassadeur van Enge land in ons land, sir Andrew Noble. Oorzaak van dit alles is de moeilijkheid die de Prins onder vindt bij het vastknopen van zijn boord en het binden van zijn stropdas. Zoals bekend heeft de Prins in zijn vakantie een van zijn middenhandsbeentjes gebro ken. De dokter heeft hand en pols in een gipsverband gewik keld. De Prins heeft tijdens het be zoek van president De Gaulle met veel moeite zijn conventio nele bovenkleding aangekregen, maar heeft -zich voorgenomen zich verder voorlopig in een trui te hullen. Op de foto is de Prins na zijn rede (waarin hij teleurstelling over het afbreken van de on derhandelingen E.E.G.Enge land uitsprak) in een gezellig gesprek met de Britse ambassa deur Sir Andrew Noble. deeld, dat het niet uitgesloten is, dat nog enkele tientallen inwoners van het dorp in een sanatorium moeten worden opgenomen. Het aantal t.b.-gevallen, dat bij het onderzoek van ongeveer 100 leerlingen van de lagere school te Ekehaar is ontdekt, is gelukkig tot twee beperkt gebleven. De twee patiëntjes zijn gisteren naar het sanatorium „Bcatrixoord" in Ap pelscha gebracht. De inspecteur van de algemene gezondheidsinspectie, dr. C. R. N- F. Joost uit Den Haag, heeft een be zoek gebracht aan het consultatie bureau in Assen om zich door dr. Franssen te laten voorlichten. Dr. Joost werd uiteengezet, dat de situ atie in Ekehaar vrij ernstig is te noemen. De Verenigde Staten zijn sterk tegen de „speldeprik-acties" van groepjes Cu baanse ballingen tegen het eiland, zo heeft het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld. Er zal een onderzoek worden ingesteld naar de jongste overval door de Alpha 66, een groep, die zondag de „eer" voor zich opeiste bij een aanval op een Noord- Cubaanse haven een aantal Russen te hebben gedood. Volgens het ministerie werken derge lijke overvallen ten gunste van het com munisme op Cuba. Een verklaring, die werd uitgegeven door het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken luid de: „Deze onverantwoordelijke en niet doeltreffende raids hebben tot gevolg, dat het moeilijker wordt om de onbevre digende toestand,, die thans in het Ca- r&ïbisoh gebied heerst, aan te pakken. Dergelijke aanvallen verzwakken in feite niet de greep van het regime van Castro." Een woordvoerder van de Cubaanse ballingen verklaarde, dat de acties zul len worden voortgezet om bij de Cuba nen de hoop op eventuele bevrijding levend te houden. Hij zei dit een paar uur na de verklaring van het Ameri kaanse ministerie De V S. en de zes midden-Amerikaanse landen zullen hun toezioht op zee en in de lucht uitbreiden om de ondergrondse activiteit vanuit Cuba aan banden te leg gen. Een officiële ..verklaring van San José" zegt, dat in april een bijeenkomst wordt gehouden om nieuwe maatregelen ten aanzien van het reizen op Cuba door de inwoners des zeven betrokken landen voor te bereiden. In de verklaring wordt niet gesproken over een reohtstreeks militaire actie te gen Cuba, maar de zeven presidenten be. togen dat zij er niet aan twijfelen dat de ware Cubaanse revolutie zal herleven en dat de verraders zullen verzinken in de schaduw van de geschiedenis. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken. Dean Rusk, heeft verklaard, dat president Kennedy de andere presi denten heeft verbaasd met de omvang van de Amerikaanse maatregelen tegen Cuba. „Ongeveer het enige, wat niet ge beurt te schieten." zei Rusk tegen journa listen. Hij meende dat het hoofdprobleem is hoe de stroom geld te stoppen die Castro aanwendt om de infiltratie in het Caraïbisah gebied te steunen. Televisiedebat in de Tweede Ka mer. Achter de regeringstafel (van rechts naar links) minister Cals, staatssecretaris Scholten en staatssecretaris Gijzels. Vanmid dag voerde eerst mr. Scholten het woord over deze netelige materie, waarin naar het scheen de regering een neder laag gaat lijden. „Ik wilde iets opzienbarends doen om de aandacht op mijn financiële moei lijkheden te vestigen", zei gisteren de 40-jarige Amsterdamse metselaar G. W. van R. voor de rechtbank In de hoofdstad ter verontschuldiging voor zijn poging zijn gezin (vrouw en zes kinderen) te vergassen. De officier van Justitie eiste voor deze poging tot dood slag, waarvoor de verdachte in vermin derde mate ontoerekenbaar werd ver- klaard, een gevangenisstraf van ander half jaar, voorwaardelijke t.b.s. en on dertoezichtstelling van een medisch con- sutatiebureau voor alcoholisme. De metselaar, die de laatste jaren zelf standig onderaannemer was, kon vorig jaar niet meer op tegen de toenemende financiële zorgen. Hij had op een avond de gaskranen in zijn woning openge draaid. Zijn vrouw werd na een half uur evenwel wakker, rook de gaslucht en draaide de kranen vlug dicht. In de afgelopen nacht is de 21-jarige H. Lutje uit Tweede Exloërmond, ver moedelijk tengevolge van de mist, in zyn woonplaats met zün fiets te water geraakt en verdronken. T\E KAMERVERGADERING van gisteren heeft het al bewezen: de regering heeft een visie gehad op de televisie als door de grote meerderheid van de volks vertegenwoordiging niet wordt gedeeld. In dit opzicht had de regering zich veel teleurstelling en bovendien gezagsverlies kunnen besparen. Wat is er niet een na tionale energie in deze zaak gestoken sinds, nu twee jaar geleden, de eerste re geringsnota op tafel kwam. Dit was trouwens al een heet hangijzer, dat de regering gemeend heeft deze ma terie per nota te kunnen afdoen. Inderdaad, op het gebied van radio en televisie heeft de regering wijde bevoegdheden, maai reiken deze zover dat ze wezenlijke ingre pen kan doen in het bestel, zoals dit, in overeenstemming met ons volkskarakter, historisch onder ons is gegroeid? Dit laatste moet meer dan worden betwij feld het moet worden betwist. In plaats van aan nota's, door staatssecretarissen bekend te maken, behoort heel de regeling van ons radio- en tclevisiebestel te zijn voorbehouden aan de wet. In de wet die nen de garanties te zijn vastgelegd, voor rechtszekerheid en tegen de mogelijkheid van willekeurig ingrijpen. Indien er dan al reclame in de televisie moet komen wij zijn van de noodzaak nog geenszins overtuigd dan zien wij niet in .waarom hiermee een principiële verandering met het bestel zoals wij dit kennen moet gepaard gaan. Dit bestel ligt ook in deze dagen nogal eens onder een gemakkelijke kritiek. Kri tiek kan nodig en nuttig zijn. Ze krijgt voor ons echter alleen waarde, indien ze tevens wordt ingegeven door dankbaarheid om wat we in dit bestel zelf bezitten. En dat is bijzonder veel aan kansen tot ver werkelijking van een eigen levensovertui ging op zulk een uitermate belangrijk ge bied als dit. Dit aan te vullen met elemen ten die er wezensvreemd aan zijn we zien de plicht ertoe niet in en bespeuren er toch wel miskenning in van wat we hebben. Een Kamerdebat als van gisteren had niet nodig behoeven te zijn. Nu het is gevoerd kan het nochtans ten nutte hebben gewerkt van wie het niettemin nodig hadden. Hr. Ms. onderzeebootjager Rotterdam, stationsschip in de Nederlandse Antil len, vertrekt 1 mei naar Nederland ea wordt 17 mei in Den Helder verwacht Het wordt afgelost door Hr. Ms. fregat Dubois, dat 22 april uit Nieuwendiep vertrekt en 9 mei te Willemstad moet aankomen. Het zusterschip van de Du bois, Hr. Ms. fregat Van Ewijck bevindt zich ook nog als stationsschip in de Ned. Antillen. „Neem me niet kwalijk, dat ik even de uitzending onderbreek voor een belang rijke mededeling...." JfEN oceaandepressie breidde zijn in. vloed vooral uit in de richting van Frankrijk. Daar regende het in een groot gebied. De vorderingen van het regen, gebied in onze richting waren vanoch tend evenwel erg klein geworden. Tus. sen de genoemde depressie en een hoge- drukgebied in Finland draaide de wind in Nederland naar oostelijke richtingen. De komende 30 uur zal daardoor gelei- delijk koudere lucht uit Duitsland wor den aangevoerd. Het hogedrukgebied veroorzaakt in Scandinavië en Oost. Europa nog strenge vorst. In Duitsland zijn de temperaturen 's nachts evenwel om het vriespunt. De Bilt verwacht tot donderdagavond: Vry koud weer met geruime tijd mist of bewolking, maar ook enkele verspreid voorkomende opklaringen. Op de meeste plaatsen droog weer en overwegend noordoostelijke wind (Opgemaakt om 11.15 uur). Zon en maan Donderdag 21 maart: zon op 6.43, onder 18.53 u., maan op 4.57, onder 13.35 uur. 25 maart: nieuwe maan. Tendens dalend Hoogwater Scheveningen 21 maart: 11.53 v.m., n.m. HEI WEER ll\ EllROPA Happarten hedenmorgen zeven uur I Temper. Station Weers. -ój cesteldh. 5 1st iï B Buitenlanders moeten visum vragen in Nieuw-Guinea Alle buitenlanders, die na 1 mei in Nieuw-Guinea willen blijven, moeten volgens de Indonesische vertegenwoor diging te Hollandia tussen 20 maart en 20 april een visum aanvragen van de Indonesische immigratiedienst, omdat op 1 mei de Indonesische immigratiebepa lingen van kracht worden. De Papoea's zullen als Indonesiërs worden beschouwd en alle andere niet-Indonesiërs moeten de aanvraag indienen. Nederlandse on derdanen van Chinese afkomst kunnen na 1 mei de Indonesische nationaliteit verwerven. Buitenlanders, die zich niet aan deze regels houden, zullen na 1 mei worden beschouwd als mensen, die Nieuw-Guinea onwettig zyn binnenge komen. D. Helder Ypenburg Vlies. Eelde De Bi it Twenthe Eindh. Zd -Limb. Helsinki Stockh. Oslo Kopenh. Aberdeen Londen A'dam Brussel Luxemb. Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort MUnchen ZUrich Locarno Wonen Innsbruck Belgrado Athene Rome AJacio Madrid Mallorea Lissabon mist gh, bew. gh. bew motregen gh. bew mist gh. bew. zw. bew. onbew. 1. bew zw bew. zw bew. zw bew. motregen zw. bew. zw. bew zw. bew. regen regen regen I regen zw. bew. I zw. bew zw. bew zw bew zw bew I gh. bew. mist' zw. bew- I. bew zw bew. ono 2 ozo 2 ono 2 ono 3 nw 2 nno 2 windstil zzo 4 wzw 2 windstil windstil zzo 1 ono 3

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1