davifamon DE DOKTER aan 'f woord Vervolg van 't concilie voedt vreugde en vrees voor tweede profSmits Pleidooi mijl met Ontruiming boerderijen was volkomen juist Confessionele partij funest voor de democratie Het transpireren en zijn ongemakken Wetsontwerp voor subsidie theol. faculteiten Bijbel H. J. Heule, oprichter Kiosk o.a., overleden AKKERTJES cAtUU SUNNY ROZIJNENBROOD Wettelijke actie van comité tegen Landbouwschap Een ivoord voor vandaag 2 DINSDAG 19 MAART 1963 Ds. De Jonge vervolgt dan: „Dat ve len. die herziening (zoals Smits die wil (Van onze kerkredactie) In het hervormde blad voor de I ®ls 66,1 reduc- j j tie van het belijden, ja, als een onaan- ambtsdragers „Woord en Dienst vaardbare reductie, zal prof. Smits ern- pleit ds. M. de Jonge deze weekl Stig moeten nemen. Het zal hem moeten vnnr het verhreken van He stilte aansporen het toch weer anders en nog voor net veroreKen van ae stilte indringender te zeggen, misschien ook rondom prof. dr. P. Smits. Hij wil opnieuw een gesprek met. deze Leidse hoogleraar en socio loog, die indertijd uit zijn rech ten van emeritus-predikant werd gezet, in verband met denigreren de uitspraken over de verzoe ning door het bbloed van Jezus Christus Ds. De Jonge meent dat er e enderde hervormde instantie gevonden moet worden die pro beert om een gesprek te arrange ren tussen prof. Smits en het breed moderamen van de her vormde synode. Het artikel is als openingsartikel ge plaatst in het blad onder de kop ..Een verdrietige zaak". Daarin wordt gesteld dat er eigenlijk niet één „zaak-Sfits" is, maar dat er twee zijn: „Eerst is er het door prof. Smits ont ketende gesprek over enige belangrijke punten van het kerkelijk belijden: dit Fürth". Hij boekte gi heeft tot dusver bijzonder weinig resul-1 de vertolking van rollen in werken van Prioriteit Om echter tot een dergelijk gesprek te komen moet volgens de schrijver de tweede zaak worden opgelost. Ds. De Jonge meent dat echter de eerste zaak radicale prioriteit moet hebben boven de tweede. „Tussen gesprekspartners kan geen verhouding rechter-geoordeelde be staan. Aan de andere kant is er geen reaen om de laatste verhouding te hand haven als men gesprekspartner is en elkander zo volledig serius neemt. Juist daarom wil deze predikant een derde orgaan inschakelen tussen de twee „partijen" het breed moderamen en prof. Smits. Dat orgaan moet een regeling voor gesprek vinden en moet daartoe zo officieel en zo stil mogelijk te werk gaan." De uit Nederland afkomstige zan ger Hendrik Drost is zondag op 71-ja rige leeftijd in een kliniek in euren- berg overleden. De tenor Hendrik Drost was van 1928 tot 1956 verbonden aan de „Stadtischen Bühnen Neuerenberg/ Fürth". Hij boekte grote successen taat opgeleverd, omdat het gesprek me de door de atmosfeer waarin het gevoerd moest worden, steeds weer ontaardde in een debat, waarin meer met stelligheid werd geponeerd dan met geduld en lief de geluisterd. „In de tweede plaats is er het contact tussen prof. Smits en het breedmodera- men van de generale synode, dat ten slotte resulteerde in de beslissing van het breedmoderamen aan prof. Sfits zijn emeritaats-rechten te ontnemen een beslissing die door de generale commis sie van bezwaren en geschillen niet is vernietigd." Ds. De Jonge noemt de eerste zaak veel belangrijker dan de tweede cn meent dat er weer een gesprek moet komen, omdat prof. Smits „de wereld, die hij als socioloog onderzoekt, volkomen ernstig" neemt. „Hij heeft de indruk, dat velen In de kerk, met name ook de leiding van de kerk en de middenorthodoxle, rede neren vanuit bepaalde visies op de mens, die niet kloppen met datgene, wat hij constateert Hij wil de kerk In haar pre diking behoeden voor tiet gevaar, dat zij over de hoofden en langs de harten heen preek." Verdi en Wagner. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend betreffende de subsi diëring van de faculteiten der godge leerdheid aan de bijzondere universitei ten. Een zodanige wettelijke regeling werd door de Tweede Kamer reeds be pleit op 27 oktober 1960. Toen namelijk aanvaardde de Kamer een motie, waar in de mening werd uitgesproken dat in principe subsidiëring van de theologi sche faculteiten van bijzondere univer siteiten mogelijk behoort te zijn. Het ingediende wetsontwerp gaat er o.m. van uit, dat aan de faculteiten der godgeleerdheid aan de bijzondere universiteiten de vrijheid in zodanige Te Amsterdam is op 79-jarige leef tijd overleden de oprichter van de in terkerkelijke Bijbel-kioskvereniging de heer H. J. Heule. De heer Heule gaf in 1928 de stoot tot de oprichting door te Wijk aan Zee met het verspreiden van bijbelse lec tuur op het strand te beginnen. Vooral in het begin had de vereniging het niet gemakkelijk maar door de stuwen de kracht, zowel financieel als organisa torisch, van de heer Heule werd het be staan van de verenigipg verzekerd. De begrafenis zal aanstaande donder dag om 10 uur 's morgens op de Nieuwe- Oosterbegraafplaats aan de Kruislaan te Amsterdam plaatsvinden. Artsen Braakman en Hoorweg met verlof in ons land Medio maart zijn per vliegtuig in e- derland aangekomen de missionaire artsen G. Braakman en L. Hoorweg. Dokter Braakman is reeds meer dan 10 jaar als arts werkzaam geweest in het ziekenhuis te Purbolinggo (Banju- mas). Het verlofadres van dokter Braak man is vanaf 1 april1 mei Birkstraat 118, te Soest. Daarna Nassaulaan 40, te Hilversum. Dokter Hoorweg Is reeds zeven jaar als missionaire arts werkzaam geweest In het ziekenhuis „Bethesda'' te Jogja karta. Het verlofadres van de familie Hoorweg is: Dr. Schaepmanlaan 45, te mate wordt verzekerd, dat hun eigen karakter niet in het geding komt. An derzijds wordt gewaarborgd, dat deze faculteiten zullen voldoen aan redelij kerwijs te stellen eisen van deugdelijk heid. Aan de voorbereiding van het nieuwe wetsontwerp heeft een adviescommissie, onder voorzitterschap van mr. H. L. Jacob, medewerking verleend. Er wordt hard gewerkt in Rome In Rome wordt hard gewerkt. Wie in december dacht dat nu rustig verder gestudeerd zou kunnen worden in de lange maan den voor het begin van de twee de zitting van het Vaticaans con cilie, is bedrogen uitgekomen. Plotseling blijkt de tijd van voor bereiding kort, misschien wel te kort. Er wordt duchtig geschrapt in rapporten; er wordt diepgaand gestudeerd; er wordt dringend geconfereerd; er wordt danig gepend, opdat de bisschoppen niet opnieuw (op 8 september) met vrijwel lege handen aan het werk behoeven te gaan. Er is actie, maar daarom nog bijzonder wei nig definitiefs mede te delen. Dat bleek gisteren op een persconfe rentie van het Nederlands Docu mentatiecentrum dat voortdurend achtergrond-gegevens verschaft over de gang van zaken en de on derwerpen die aan de orde zijn, Zowel bisschop G. H. de Veth als prof. magister E. Schillebeeckx konden nog niet veel mededelen, hoewel zij beiden juist terug waren uit Rome, waar zij aan vergaderingen van diverse commis sies hadden deelgenomen. Bisschop De Veth is lid van de com missie die een rapport opstelt over het lekenapostolaat in practische zin, vooral waar dit betrekking heeft op de commu nicatiemiddelen. Het oorspronkelijke rapport van 150 vellen moest belangrijk bekort worden. Er is betrekkelijk wei nig geëlimineerd uit het oorspronkelijke rapport, maar wel is gezocht naar een synthese. Een grote moeilijkheid bij dit werk was dat deze commissie niet tot taak had om tot een definitie te komen van wat een „leek" in rooms-katholieke visie eigenlijk is. Dat was de taak van de theologische commissie. Geen uitspraak over tolerantie? (Van onze kerkredactie) verkouden.... verkou.... ve.... helpen sneller en beter dan ooit C.B.T.B. in Ons Platteland: Waarschuwingen jarenlang geuit (Advertentie) CO-OP LEKKERALST FIJNSTE BANKET! Beroepinesiverk NED. HERV. KERK Beroepen te Goes (vac.-F. N. H. Nijs- oen) (toez.l: H. J. Teutscher, v.h. zen- dingspred. te W.-Nieuw-Guinea. Aangenomen naar Oostvoorne: J. Wal stra. te Surhuisterveen. Benoemd tot voorganger v. d. evange- lisatiepost Geraardsbergen in de Prot. Evang. Kerk te België: J. C. Schoneveld. vic. te Veenhuizen. GEREF. KERKEN Beroepen te Heinenoord: drs. A. Bor- man, kand. te Den Haag; te Nijkerk (vac.-W. Griffioen): J. Nierop, te Hauler- wijk. Aangenomen naar Sliedrecht (2e pred. pl.): M. Grashoff. te Bleiswijk. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Broek onder Akkerwoude: J. M. Visser, te Dokkum en M. Vlietstra, te IJmuiden. (Van onze soc.-econ. redactie) ,,Twee weken geleden is mede deling gedaan van het initiatief der Nederlandse C.B.T.B. om een hogere landbouwschool in Ooste lijk Flevoland te vestigen met een daarbijbehorende moderne boer derij ten dienste van de opvoe ding en de ontwikkeling van onze christelijke agrarische jeugd. Twee weken later brandt in Hol- landsche Veld een boerderij af, als kroon op een rel, ontketend door onverantwoordelijke krach ten. Het ene is een voorbeeld van positieve opbouw ten dienste van onze Nederlandse landbouw; het andere is een symptoom van af braak, ontmenselijking, haat en verbittering". Deze woorden schrijft drs. R. Zijl stra, secretaris van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond* in het jong ste nummer van „Ons Platteland" het officieel orgaan der C.B.T.B., in een commentaar op de gebeurtenissen in Hollandsche Veld. „Groot opgemaakte voorpagina's met foto's van de betrokken gezinnen, radio reportages en televisie-interviews lieten ons op wel zeer schrille wijze zien waartoe misleiding, gepaard gaande met een halsstarrig volhouden kan lei den", aldus drs. Zijlstra en hij vervolgt: „Nu is het erg gemakkelijk om deze zaak vanuit een formeel-juridisch oog punt te bezien en hier vanuit te conclu deren, dat de boeren Hartman. Nijmeier en Van der Sleen ongelijk hadden; dat het recht zijn loop moest hebben en dat het Landbouwschap geen andere middelen meer ten dienste stonden. Deze benadering miskent echter het belang van de emoties die deze ontrui ming met name bij de boerenbevolking hebben opgeroepen. Ieder, die enigszins weet hoe sterk een ooer zich met zijn bedrijf verbonden voelt, moet begrijpen welk een schok deze zaak in de boeren- wereld teweeggebracht heeft en het is daarom ook zeer verklaarbaar dat me nigeen zich afgevraagd heeft: was dit wel nodig geweest, waren er geen andere middelen om deze kwestie op te lossen? Helaas moet worden gesteld dat er geen andere mogelijkheden meer aan wezig waren", zo vervolgt de secreta ris der C.B.TJJ. „Vanaf 1958 Is men bezig geweest deze boeren te overtuigen dat men de heffing diende te betalen. Toen, ondanks jarenlange waarschuwin gen en aanmaningen, dit niet gelukte, is gepoogd via beslaglegging bij derden de verschuldigde gelden binnen te krij gen. Ook dit lukte niet, omdat aJle vor deringen gecedeerd waren en alle tegoe den bij banken enz. waren opgevraagd. Verkoop van een deel van de inven taris of de veestapel heeft bewezen ook niet te werken. Men moet dan nl. krachtens de wet ter plaatse een open bare verkoop houden en de ervaringen op dit punt bijv. vorig jaar in Kootwij kerbroek, nebben wel uitgewezen dat ook dan geen geld binnenkomt, omdat er niet wordt geboden. En zo beleefden we thans het tragische geval, dat ter- wille van een geringe heffing enkele boerderijen moesten worden ontruimd. Invordering Donderdag crematie wijlen prof. Van Oven Bij de beoordeling hiervan", aldus drs. Zijlstra verder, „wil ik graag een paar dingen duidelijk vaststellen. In de eerste plaats dat het Landbouwschap volkomen gerechtigd is deze heffing op te leggen en verplicht is, ook tegenover alle tweehonderdduizend boeren en tuin ders die wel regelmatig aan hun ver plichting voldoen, bij wanbetaling tot invordering over te gaan. In de tweede plaats dat de verant woordelijkheid voor deze intragische gang van zaken voor het overgrote deel berust bij de onverantwoordelijke lei ding yan de groep, die zich „de vrij boer" noemt. Een leder, die het tele visie-interview met dc leider hiervan ge zien heeft, zal zich met ontsteltenis hebben afgevraagd hoe het mogelijk ls, dat Iemand zo lichtzinnig met de be langen van de boeren kan spelen." Het artikel besluit met de woorden: „laten wij als christelijke boeren en tuinders beseffen dat er voor ons geen keus is. Wij zijn gehoorzaamheid ver schuldigd aan de overheid, die God over ons gesteld heeft. Dit betekent, dat ook do wetten die door deze overheid op vol komen democratische wijze zijn uitge vaardigd, nageleefd moeten worden. Dit is het appel dnt Hollandsche Veld in 1963 op ons gedaan heeft". De definitie die daar aanvankelijk werd geopperd was zeer teleurstel lend voor velen die aan de voorberei dingen van het concilie deel hebben. Maar uiteindelijk werd dan toch een richting aangewezen die hoop geeft voor de toekomst. In ieder geval is het wel zo goed als zeker dat men het er over eens is geworden dat men niet kan volstaan met een opsomming van allerlei zaken die de leek niet is (geen paus, geen priester, etc.). De conclusie breekt baan dat een leek gezien moet worden als een volwaar dig lid van de kerk die alle rechten en plichten heeft en taak heeft mede te werken aan de vestiging van het Rijk van Christus in de wereld. Bronnen Prof. Schillebeeckx deelde mede dat er langzaam maar zeker schot komt in de bespreking over de bronnen van de •openbaring, namelijk Schrift en traditie. Over dit punt gingen de meningen van de bisschoppen ver uiteen. Er bleek duidelijk een conservatieve richting die veel verder wil gaan dan het concilie van Trente, en een richting die eigenlijk juist niet verder wil gaan op het spoor van Trente, maar of een an dere koers wil, of eenvoudig Trente wil handhaven. Er kwamen vier concepten voor een rapport op tafel, die alle vier uiteindelijk zijn afgewezen. Nu is men bezig aan eén geheel nieuw rapport, waarin naar alle waar schijnlijkheid naar voren zal komen dat er één bron van openbaring is, name lijk het evangelie van Jezus Christus, dat echter In twee kanalen tot ons komt, namelijk Schrift en traditie. Dat betekent dat er (us verschil wordt ge maakt tussen „evangelie van Christus" en de Schrift. Wordt dit zo inderdaad straks gesteld, dan zullen dus ongetwij feld de reformatorische bezwaren ge handhaafd blijven. Aan het „sola Scrip- tura", het „alleen de Schrift" wordt dus zeker niet tegemoet gekomen. Kerk Ook wordt er har.: gewerkt in de je mengde commissie van de kardina- en Ottaviani en Bea, de tegenpolen in de Rooms Katholieke Kerk, om te komen tot een geheel nieuw rapport over de kerk. Ook Hit oorspronkelijke rapport bleek in het geheel niet te vol doen. Er waren vier nieuwe concepten ingediend. Wat prol Schillebeeckx per soonlijk als het beste zag, namelijk het Duitse werd evenwel uiteindelijk toch weer terzijde gelegd. Gewerkt zal wor den op basis van een concept van mon seigneur Philips, dat beknopter is. Opmerkelijk is wel dat het inzicht veld schijnt te winnen dat zal moeten worden uitgesproken dat alle christe nen (dus niet alleen de rooms-katholie- ken) het waarachtig lidmaatschap van de kerk bezitten. Maar wel wordt dan weer gewerkt met gradaties. Huwelijk Er zijn heel wat dogmatische onder werpen en moralistische concepties ge- nchrapt. Het is niet waarschijnlijk dat er een uitspraak komt over de theolo gische aspecten van de verhouding van kerk en staat. Men heeft in Rome de indruk dat, nu er contacten zijn ge weest en nog zijn met de regeringen van Polen, Hongarije en Rusland, het beter is deze /erhoudingen landelijk bij concordaten te regelen. Men wil zich kennelijk niet logmatlsch vastleggen, er practische mogelijkheden komen, i Dit kan evenwel ook betekenen dat er geen uitspraak komt over religieuze en burgerlijke tolerantie. Dat zou in protestantse krtogen ongetwijfeld zeer betreurd worden. Een theologische uitpsraak over het sacrament van het huwelijk schijnt ook van de tafel geveegd te zijn. Wel deelde prof. Schillebeeckx mede dat er waarschijnlijk wel een uitspraak zal komen over de rechtsvorm van het hu welijk, daar vele landen gaarne een nieuwe uitspraak zien vooral met het oog op de telkens weer opduikende moeilijkheden betreffende het gemeng de huwelijk. Op een persoonlijke vraag van ons deelde deze hoogleraar evenwel me de dat het een moeizame geschiede nis dreigt te worden, die op het ogenblik besproken wordt in een ge mengde subcommissie, waarin gro te verschillen van mening blijken te bestaan tussen de leden uit de La tijnse en uit de Noordeuropese lan den. Het is volgens prof. Schille beeckx nog niet te zeggen in welke richting de uitspraak zal gaan, ook al is er wel een groep die zeer pleit voor een terugkeer tot de situatie van voor 1917, het jaar waarin de huidige besluiten werden genomen die telkens aanleiding geven tot inter kerkelijke controversen. Waarschuwing We kregen opnieuw de indruk beves tigd op deze persconferentie dat het aanvankelijk optimisme van velen, dat de progressieven het gewonnen hebben op de eerste zitting van het concilie, wat aan het tanen is. Er is dankbaar heid en vreugde over veel wat bereikt ls. Er klinken in roo-pis-katholieke kring toch ook telkens weer waarschuwende stemmen. De macht van de curie en in het bij zonder van het zogenaamd Heilig Of ficie (waar pater Van Kilsdonk mee te maken kreeg) is nog lang niet ge broken. Integendeel geeft het de in druk meer dan ooit vast besloten te zijn op de eigen ingeslagen weg voort te willen gaan. Met grote bezorgdheid is dan ook door vele rooms-katholieken in ons land vernomen dat op voordracht van kardinaal Ottaviani pater Erme- nigildo Lio benoemd werd tot consul tor van dit officie. Deze man schreef op de dag dat de eerste zitting gesloten werd (8 decem ber) een artikel in het semi-officiële blad Osservatore Romano, waarin hij de bisschoppen verweet dat hun plicht verzaakt hadden, omdat het concilie niets en niemand had veroordeeld. Van rooms-katholieke kant wordt deze man beschreven als „een van de gevaarlijkste ketterja gers van onze tijd." Van rooms-katholieke zijde is ook de klacht gehoord dat de Riten Congre gatie een nieuw Romeins missaal heeft uitgegeven, nadat het rapport over de liturgie werd aangenomen, waarin op ;een enkele manier rekening is ge- .iouden met de beginselen die in dit rapport zijn vastgelegd. „Indien zij Mij vervolgd hebben, zij zullen ook u vervolgen. Indien zij Mijn woord bewaard hebben, zij zullen ook het uwe bewaren." De apostel Johannes heeft deze woorden opgete kend uit de mond van Jezus, toen Deze met Zijn discipelen voor het laatst de maaltijd gebruikte. De discipelen konden maar zo moeilijk begrijpen, dat het einde van hun. Meester nabij was. Zij wisten wel van vervolgingen, van verraad ook. zelfs door iemand uit hun eigen kring, maar het leek alles zo onwerkelijk. En nu bereidt Jezus hen voor op vervolgingen. Hij laat hun weten, dat het volgen van Hem een lioogst ern stige zaak is, dat het leven ermee gemoeid kan zijn. Wie zijn leven liever zal hebben dan Jezus, zal gespaard blijven voor vervolgingen. Maar wie Hem aanvaardt en zich aan Hem volledig overgeeft, zal niet gespaard blijven voor de woedt van de mensen. Jezus' Boodschap roept de grootste weer standen op. Dat is de ene kant. Maar er is ook een andere zijde. Een belofte, een opdracht ook: als de mensen Jezus woord bewaren (dat is: geloven, geheel in zich opnemen) dan zullen zij dat ook met de woorden van de discipelen doen De discipelen zullen nooit behoeven te wanhopen aan dt kracht, aan het overtuigende van hun woorden. Zij kunne zich beroepen op Jezus' woorden en zij zullen mensen vinden bij wie het woord van Jezus reeds ingang heeft gevonden. Zij gaan straks niet onvoorbereid aan het werk. Door Jezus woord is er al een toebereide akker crntstaan. Naast vervol ging zal er zijn aanvaarding van de Boodschap! Vreugde Daar staat tegenover dat bisschop De Vetih dankbaar gewaagde op de pers conferentie van gisteren dat: „De Ita liaanse deskundigen uitermate deskun dig en uitermate geavanceerd zijn. Zij zouden ook in Nederland in de eerste rijen thuis horen." Er is al met al nog nauwelijks iets met zekerheid te zeggen. De strijd om vernieuwing gaat voort en hoe sneller de vernieuwing zich door zet zoveel harder zullen de uiterst conservatieven zich er tegen verzet ten. Aan rooms-katholieke zijde is dan ook veel vreugde, naast enige vrees. We hebben echter de indruk meer en meer dat gezegd moet wor den dat aan protestantse zijde er vrees is, naast enige vreugde. Het is twijfelachtig of vele protestantse wensen, geuit voor het begin van het concilie, werkelijk vervuld zul len worden. Maar de tijd zal dit moeten leren. Vondeling over politieke scheidslijn: Aalberse: C.D.U. in Nederland nog niet mogelijk T"AE leider van de socialistische Tweede-Kamer-fractie prof. dr. ir. A. Vondeling acht de con fessionele party vorming funest voor een goed functioneren van de democratie. Hij lanceerde deze mening tijdens een gisteravond in Amsterdam georganiseer de forumdiscussie over de vraag of de huidige politieke scheidslijnen zich in de toekomst zullen handhaven. Behalve prof. Vondeling namen aan deze door mr. J. A. Mommersteeg geleide discussie deel de voorzitters van de K.V.P., de A.R.P. en de V.V.D., resp. mr. P. J. M. Aalberse. dr. W. P. Berghuis en prot mr. P. J. Oud. Volgens prof. Vondeling ligt de we zenlijke politieke scheidslijn tussen confessionele of niet-confessionele par tij. „De politiek bevriest daardoor: men stemt wel, maar kiest niet." Prof. Vondeling achtte evenwel het stand punt niet belangrijk, maar wel de doel einden die men gezamenlijk wil berei ken. Democratisering achtte prof. Vondeling noodzakelijk ta.v. de eigendomsverhou dingen. de produktieverhoudingen, de „door de rangen verkalkte maatschappij" (gelijke kansen voor iedereen),, planning voor een politiek op lange termijn en van de cultuurpolitiek, die nu nog slechts een „randversiering" is. Accentverschil Dr. Berghuis geloofde dat de politieke scheidslijnen, als het om concrete politie ke onderwerpen gaat, bezig zijn te verva gen. Er zijn nog slechts accentverschillen. Die zullen er blijven volgens dr. Berg huis, omdat het daarbij In hoofdzaak gaat om vraagstukken als de verhouding tussen overheid en maatschappij, in het politieke bestel zal volgens dr. Berghuis een christelijk-democratische politiek een blijvend element vormen. Prof. Oud vroeg zich af of christelijke politiek alleen door een confessionele partij kan worden gevoerd. Hij was in zijn' veroordeling van de confessionele partij minder streng dan prof. Vonde ling, want prof. Oud wilde de confessio nele partijen hun bestaansrecht niet ont zeggen, maar wel achtte hij ze onge wenst. „De bijbel geeft geen antwoord praktische politieke vragen", zo meende prof. Oud, die de huidige scheidslijnei ook zag bij de opvattingen over de ver houding tussen staat en maatschappi Spreker geloofde dat men zijn beginsele. aan verschillende bronnen kan ontlenen maar toch in een partij kan samenwer ken, omdat elk uitgangspunt het christe lijke beginsel van de naastenliefde is. Dr. Aalberse geloofde dat men zich ae politiek niet van zijn diepste levens overtuiging kan losmaken. Dr. Berghui en dr. Aalberse geloofden niet dat de de mocratie heeft geleden door de aanwezi heid van confessionele partijen en oi prof. Oud wilde het woord „funest" lie ver niet gebruiken. Aarzelend Prof. Vondeling verduidelijkte zlji aanval op de confessionele partijen me verwijzing naar de aarzelende positie bepalende houding van de A.R. ten aan zien van de rassendiscriminatie, de gods dienstvrljheid in o.m. Spanje, de rechtvaardige inkomensverdeling en u houding van de confessionele partije ta.v. het vraagstuk van oorlog en vredi Funest vond prof. Vondeling de confes sionele partijen ook, omdat ze zich isole ren en het algemeen belang daardoo niet kunnen dienen. Over essentiële punten komt de dis cussie in deze partijen aarzelend oi gang, omdat ze zowel aartsconserva tieven als progressieven in hun rijei nebben. Dr. Aalberse geloofde dat mei daardoor, als men een gemeenschappe lijk uitgangspunt heeft, toch tot gefundeerd oordeel kan komen. Eén partij Over de.kansen voor een samenwer king tussen de christelijke partijen, zi dr. Aalberse dat een Nederlandse C.D.* niet mogelijk is, omdat rekening mo worden gehouden met historisch gegroe de verhoudingen. Wel moet worden ge streefd naar een vorm van samenwee king, waarbij dr. Aalberr" de mogelijk A Dr. Berghuis achtte deze ene pari nog niet opportuun. Het gaat volgei hem in de eerste plaats om het samet brengen van de twee christelijke partije „Hun gescheidenheid is eigenlijk ni meer te verdedigen." BENOEMINGEN Dr. A. Wljers: benoemd tot gewoel hoogleraar in de faculteit der genee kunde aan de Rijksuniversiteit Utrecht, om onderwijs te geven in d kindergeneeskunde mede ten behoef1 van de studie in de tandheelkunde. (Advertentie) BEVAT DE ONMISBARE VITAMINEN ALLE 10 Met het doel langs de wettelijk erkende weg wijziging aan te brengen in het Landbouwschap is gisteren in Amersfoort een comité van landbouwers opgericht. Dit comité is van opvatting, dat het Landbouwschap en de publiek rechtelijke bedrijfsorganisaties niet in het Nederlands staatsbestel passen. Voorzitter van het comité is de heer G. W. Voortman uit Eefde, die vorig jaar uit de organisatie van de „Vrije De crematie van het stoffelijk over- 'schot van de zaterdag overleden oud-, Beroetpen te Deventer: A. J. Otter, te minister van Justitie, prof. mr. J. C. Boeren" trad, omdat hij het met met St-Jansklooster van Oven. zal donderdag plaatsvinden de opvattingen van de heer Koekoek Bedankt voor Heerde: D. Henstra, tete Driehuis-Westerveld. na aankomst eens was. Secretaris is de heer J. Hart- I van de trein van 13.31 uur. man uit Stadskanaal. „Vragen op medisch gebied zenden aan de redactie van ons blad met linksboven op de envelops „Medische rubriek"". Antwoord op vragen van algemeen belang wordt wekelijks In deze rnbrtek gegeven, vragen die hiervoor minder geschikt zijn worden per brief beantwoord." ATI/ de zomer over niet al te lange tijd weer zijn intrede zal doen, heeft het zin eens iets te schrijven over zweten", of netjes gezegd: „transpireren". Wat dit is, behoeft geen nadere uitleg. Wanneer de temperatuur oploopt of wan neer we oris inspannen, waardoor eveneens het lichaam aan een hogere temperatuur wordt bloot gesteld, beschikt de huid over een mogelijkheid om de temperatuur, althans van de huid niet te hoog te laten oplopen. De zweetklieren komen in actie en produceren zweet, dat via uitvoergan- getjes de huid bereikt, waar het een afkoelend effect teweeg brengt. Naar schatting telt de huid ongeveer 2 miljoen van dergelijke zweetkliertjes. die echter niet gelijkelijk over het gehele li chaam zijn verdeeld. De handpalm bezit wel 430 zweetkliertjes per cm2, terwijl het onderste ge deelte van de rug er slechts 60 heeft. Wanneer de temperatuur van het lichaam stijgt, worden via een soort thermostaat, die zich in een bepaald gedeelte van de hersenen bevindt de zweet klieren to{ productie aangezet. Hiervoor is een tem peratuurstijging van een tiende graad Celsius soms al voldoende! Bij emoties loopt de prikkel voor de zweetkliertjes langs een andere weg, zodat daarbij vooral de kliertjes op het voorhoofd, handpalmen en voetzolen worden geactiveerd. Trouwens het zweten is niet alleen van belang voor de lichaamstemperatuurregulatie, maar ook voor de huid zelf. De huid zou veel meer uitdro gen als er niet continu enige zweetsecretie zou be staan. de huid zou hard worden en gaan schilfe ren. de buigzaamheid gaat verloren, waardoor klo ven ontstaan. Behalve door te weinig zweten, kunnen er ook huidafwijkingen ontstaan bij teveel zweten, zoals bij de zwcethanden cn zweetvoeten. De huid zet op en wordt kwetsbaarder. Men ziet ook wel eens, dat door afsluiting van de uitvoergangetjes kleine blaasjes Het zweet bevat tal van chemische stoffen. Het zout is daarvan wel de belangrijkste. Bij heftig en langdurig zweten kan er daardoor een tekort aan zout in het lichaam ontstaan. In Nederland hebben vooral de mijnwerkers daaronder te lijden. Wat extra toevoer van zout, bijvoorbeeld, in het drinken is dan wel eens gewenst Dat ook bepaalde gifstoffen, bij voorbeeld bij ziekten, worden „uitgezweet", zoa de lekenmening is, berust niet op waarheid. Voor veel mensen is het sterke zweten een zei hinderlijke aangelegenheid. In sommige gevallen men eerst naar een oorzaak moeten zoeken, alvorec men tot een behandeling kan overgaan. Wanneer hf zweten een nerveuze oorzaak heeft wat vooral b zweethanden vaak het geval is zal de behandi ling in de eerste plaats gericht moeten zijn een zo goed mogelijke uitschakeling van de nervei ze oorzaken, al is het meestal niet eenvoudig. De plaatselijke behandeling bestaat meestal hand- en voetbaden, waarin forpialine. Aan de voe ten wordt formaline ook nog wel eens enige male verdund als penseelvocht gebruikt, wat echter voo de handpalmen minder geslaagd is. Uiteraard zi' er nog vele andere medicamenten in de handel, d echter in vele gevallen weer andere bezwaren g- ven. Aluminiumchloride wordt ook gebruikt om ee afsluiting van de uitvoergangen te bewerkstelligen Het komt voor in vele lotions en stiften, die door d cosmetische industrieën in de handel worden bracht. De antibacteriële werking, waardoor de zetting in het aanvankelijk reukloze zweet tot onwel riekende verbindingen wordt tegengegaan is duidelij ker dan de vermindering der zweetsecretie. Behalve het zweten zelf, is deze onwelriekend geur zeker voor de omgeving eveneens ee groot ongerief, waardoor ménsen zelfs voor beti kingen kunnen worden geweigerd. Speciale zeepsoorten of preparaten, waarmee zweetsecretie zou worden verminderd, bestaan niet. ondanks de advertenties op dit gebied. De bpst methode blijft het verwijderen van het oksélhaar c enkele malen per dag wassen. Ook de voeten kunne: het best tweemaal per dag met koud water gewaï sen worden, waarna men de voeten nat en wel moe na wrijven met aluinsteen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2