Franse stakingsrage breidt meer en meer uit zich Vliegtuig in zee gestort twee doden Commentaar In dat huis moet het wel spoken Steun aan vorming NAV O-kernmacht Kennedy wil ,muur' om Cuba bouwen IJzerertsmijnen schijnen werk te hervatten Toeristen lokken met zakjes zand Nieuws in één oogopslag Pakjes boter van 20 gram Bliksem doodt landbouwer J Engels-Duits akkoord Kabinet beraadt sicli op situatie Eindhoven wil vliegbasis „verkopen" EMS verwerft Houtrust" Tas gestolen uit auto van Prinses Irene iè! Nieuwe Leidse Courant Dinsdag 19 maart 1963,43stc jaargang Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Kantoren Leiden Het Franse kabinet zaG zich morgen beraden over de huidige noodsituatie nu steeds meer bedrijfstakken grijpen naar het middel van de stalking. De arbei ders in de aardgasbedrij- ven in Lacq hebben ge dreigd met een volledige staking als niet binnen 43 uur aan al hun eisen wordt voldaan. Op het program ma staan o.m. stakingen van de postbodes, van het. grondpersoneel van Air France en van de spoor wegmannen. Zowel Engeland! als W est-Duitsland scharen zich achter het voorstel voor een multinationale en een multilaterale NAVO- kennmaoht De plannen worden verwezenlijkt als er een akkoord' is bereikt over de instelling van een militaire NAVO-leiding die toezicht zal oefenen. Op de conferentie van de M iddenamerdka anse landen heeft president Kennedy gezegd, dat er een muur rondom Cuba zal worden opgebouwd, niet van stenen en prik keldraadversperringen, maar van toegewijde man nen die het vrije Amerika tegen iedere infiltratie wil len beschermen. Algerije heeft gedreigd^ dat het de akkoorden van Evian zal opzeggen, wan neer Frankrijk weer een atoomproef in de Sahara zal nemen. Overigens heeft Algerije wel begrip voor de enorme kosten die Frankrijk voor de proeven heeft moeten maken. Het zou ziah bij de situatie neerleggen als het hier de laatste proef betrof. Prof. Vondeling heeft op een forumdiscussie in Amsterdam waaraan ook deelnamen dr. W. P. Berg huis, prof. mr. P. J. Oud en mr. P J. M. Aalberse, gezegd, dat confessionele partijvorming funest is voor een goed functione ren van de demooratie. Prof. Oud liet zich minder scherp uit, hoewel hij de confessionele partij min der gewenst acht. Het debat in het West- duitse parlement over het regeringsembargo op de levering van oliebuizen aan Rusland is onverwacht geëindigd toen bij de stemming over een motie waarin om opheffing van de verordening werd ver zocht, geen quorum aan wezig bleek. De afgevaar digden van de CDU had den namelijk voor de stemming de zaal veria- tem Adenauer had zijn vakantie zelfs onderbro ken om het debat te kun nen bijwonen. Volgende week gaan negen Ach- terhoekse zuivelfabrieken via een handelscombinatie voor zuivelpro- dukten een nieuw pakje boter met een gewicht van 20 gram in de handel brengen. De bedoeling is, dat dit pakje in de plaats komt van het balle tje boter dat tot op dit moment in de restaurants wordt geserveerd. De fabrieken zijn met deze nieu- verpakking begonnen,omdat hun is gebleken, dat er in het Ne derlandse hotel- en restaurant bedrijf belangstelling voor het kleine pakje boter bestaat. In Zwitserland worden deze kleine pakjes reeds lang in hotels geserveerd. Voor de vervaardi ging van de 20 grampakjes is een Duitse machine aangeschaft, die '0.000 gulden kost. Tijdens een kort maar zwaar on teer is gistermiddag de 51-jarige andbouwer J. Hermans uit Everts- iord (gem. Sevcnum), terwijl hij net paard en wagen zijn asperge and aan het bemesten was, door 'e bliksem getroffen en op slag ledood. De heer Hermans laat een ■rouw en vijf kinderen achter, wee jaar geleden werd een kind 'an het gezin. Hansje vermoord. Steenstraat 37 CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen „Stantvastigh is gheblevan mijn hert in teghenspoet" Zie pagina 7 .m. f 2,80, p.kw. 8,25 Klachfendionst bezorging 18—19 uur De lente komt: Zes van de vierentwintig Haarlemse bloemenmeisjes voor 1963 hebben zich gistermiddag in haar nieuwe kostuums voorgesteld.. Op de foto poseert het groepje in het Proveniershofje in Haarlem. Een van de meisjes biedt een bejaarde bewoonster een bloemetje aan. Engeland en West-Duitsland zullen zich zowel achter het voorstel voor een multi-nationale als achter dat voor een multilaterale NAVO-kern- macht scharen. De plannen voor een multilaterale kernmacht (die inter nationaal bemand wordt) kunnen worden verwezenlijkt „zodra over eenstemming is bereikt over de in stelling van de militaire NAVO-lei ding die met het toezicht op een der gelijke macht zal worden belast". Dat is de inhoud van een commu niqué dat is uitgegevens na de be sprekingen in Londen van de Britse en Westduitse ministers van lands verdediging, Thorneycroft en von Hassel. De twee ministers beschou wen de voorgestelde multinationale en multilaterale NAVO-kernmacht als twee uit dezelfde overwegingen voortgesproten denkbeelden. Het bestuur van de Eindhovense fa brikantenkring, waarin o.m. ir. F. J. Philips en de heer W. van Doorne (DAF) ziting hebben, zal via een financiële transactie proberen van de vliegbasis Welschap af te komen. Het lawaai van de straaljagers, die daar opstijgen en landen, zint de lichtstad blijkbaar niet, wat niet verwonderlijk is, daar eledrs in den lande (Leeuwarden en Soester- berg) dezelfde bezwaren bestaan. Het plan van het Eindhovense bedrijfs leven komt hierop neer, dat aan de staat der Nederlanden een renteloze geldle ning van negen miljoen gulden zal wor den aangeboden, terug te betalen over een peiode van tien jaar. Met dit geld moet dan de vliegbasis naar elders wor den overgeplaatst., Frankrijk beleeft deze weken een ware stakingsragc. Er zijn maar wei nig bedrijfstakken die het stakingsparool niet hebben laten weerklinken. Nog steeds komen berichten binnen over acties die tot doel hebben kracht bij te zetten aan salaris- en andere eisen van de Franse werknemers. Het Franse kabinet zal zich morgen over de huidige (nood) situatie beraden. Op het ogenblik kunnen de volgende activiteiten worden gemeld: De arbeiders van de aardgasbedrijven in Lacq (Zuidwest Frankrijk) hebben gedreigd met een volledige staking als niet binnen achtenveertig uur aan hun eisen wordt voldaan. De bedrijven in Lacq nemen de helft van de Franse aardgasproduktie voor hun rekening en de produktie is thans tot een zesde van de normale levering teruggelopen. In Parijs zijn gisteren afgevaardigden bijeengekomen van de vakbonden van het 35.000 man tellende vervoerperso neel in de Franse hoofdstad om over een eventuele actie te beraadslagen. President Kennedy heeft vandaag in zijn openingsrede op de bijeen komst van presidenten van zes Mid- denamerikaanse landen in San José gezegd dat „het vrije Amerika een muur rond Cuba zal bouwen" om te voorkomen dat communistische dergrondse activiteiten en agenten „worden ingevoerd". Kennedy deed geen concrete voorstel len maar zei dat de muur rond Cuba niet van het soort zal wórden zoals er een in Berlijn is. „van stenen, metsel werk of prikkeldraad, maar een muur van mannen die vastbesloten zijn huD eigen vrijheid en soevereiniteit te ver dedigen." Voor een beter leven in Latijns Ame rika is niet alleen hulp van de Verenigde Staten nodd'g, maar ook een verstandiger gebruikmaking van de rijkdommen en de macht van de bezittende en heersende klassen in de Zuidamerikaanse landen. zo zeide hij. Kennedy bood voorts aan met deze landen overeenkomsten te sluiten om tol stabilisatie van de prijzen van nog meer handelsgoederen te komen, zoals in een overeenkomst over de koffieprijs die wordt voorbereid. Volgens de radio-omroep van de Cu baanse ballingen te Miami in Florida hebben zondag commando's van twee De N.V. Exploitatie Maatschappij Sche- veningen en de N.V. Tentoonstellingsge bouw Houtrust maken bekend, dat van het aanbod tot verruiling van aandeden Houtrust tegen aandelen EMS door een zeer grote meerderheid van aandeelhou ders hi de N.V. Tentoonstellingsgebouw Houtrust is gebruik gemaakt. Ten ge volge hiervan heeft de N.V. Exploitatie mij Scheveningcn «en zeer aanzienlijke meerderheid verkregen van de aandelen N.V. Tentoonstellingsgebouw Houtrust groepen Cubaanse ballingen een Russisch kamp en een Russisch schip aan de noord kust van Cuba aangevallen. Radio-Havanna heeft later gemeld dat een aantal gewonde matrozen was op genomen in een ziekenhuis bij Isabela la Sagua in de provincie Las Villas. Van een commando-aanval maakt dit radio- stition geen melding. De nationaliteit vaD de matrozen werd niet genoemd. De Franse postboden zullen donder dag een vierentwintig-uursstaking hou den. De telefoonmonteurs zullen de daar opvolgende dag een dag „rust" nemen. Een gedeelte van het administratieve personeel van de posterijen zal zaterdag het werk voor 24 uur neerleggen. Het grondpersoneel van de Franse luchtvaartmaatschappij Air France heeft voor morgen stakingen van vier uur aangekondigd. Verscheidene vliegtuigen zullen hierdoor met vertragingen te kampen hebben. Aan het einde van de week zullen in totaal een miljoen Franse ambtenaren een vierentwintig-uursstaking houden. Morgen houden deze ambtenaren een massebijeenkomst op het stadhuisplein te Parijs. Mijnwerkers uit de noordelijke steen- Gistermiddag vond de Rotter damse recherche in de Waalha ven een geldtas, die het eigen dom is geweest van de weduwe B. A. van der Hoff-van Heck, die op S of 9 februari met haar acht jarig \zoontje Marcel in een siga renwinkel om het leven werd gebracht. Deze portefeuille is het eerste positieve spoor dat de politie in deze zaak in handen heeft gekregen. In de tas zat o-m. een nota, gedateerd 8 fe bruari 1963 (links), de dag van de moord. kolenbekkens, die zoals bekend al enige weken staken, hebben gedreigd met een reusachtige mars naar Parijs, waaraan 50.000 man zouden deelnemen. p Voor vervolg zie pagina 7 Op een oefening met schepen van smaldeel 1 nabij Gibraltar is een S 2 f-1 onderzeebootbestrijdings- vliegtuig, behorende tot vliegtuig squadron 2 van de Marineluchtvaart dienst, gisteravond omstreeks negen uur in zee gestort. Vermoedelijk zijn er twee doden te betreuren. Van de vier inzittenden wer den luitenant ter zee II o.c. A. de Bloois (navigator) en sergeant-vliegtuigtelefra- fist K. Soute, die zich door middel van een dinghy in veiligheid konden stel len, door Hr. Ms. jager „Amsterdam" opgepikt. De twee overige inzittenden, luitenant ter zee vlieger III k.m.r. C. K. Staverman, oud 21 jaar, ongehuwd uit Leidschendam en sergeant-vlieger R. Speld, oud 24 jaar ongehuwd en uit iMharssen eijn vermoedelijk omgeko men. Schepen van het smaldeel vlieg tuigen van de Marineluchtvaartdienst (voor de oefeningen tijdelijk gestatio neerd te Gibraltar) en vliegtuigen van de R.A.F. hebben de opsporingsacties vandaag voortgezet.. Luitenant ter zee Bloois is ongedeerd, sergeant Soute liep enige brandwonden op aan zijn linker hand. De eenheden van de multilaterale kernmacht zullen uit verschillende na tionaliteiten samengestelde bemannin- gen hebben. In de bekendmaking werd voorts ge zegd, dat de Britse en Westduitse minis ters van landsverdediging volledige overeenstemming bereikten bij de for- mulering van hun denkbeelden betref fende de opstelling in voorste linie der Europese NAVO-strijdkrachten. Zij wa ren het er ook over eens dat alle NAVO- eenheden snel over kernwapens moeten kunnen beschikken indien de noodzaak zich hiertoe voordoet. Van welingelichte zijde werd in Lon den vernomen, dat Von Hassel het Britse standpunt steunde, dat onverwijld moet worden begonnen met de schepping van een NAVO-kernmacht. Hij gaf te ken nen dat de Bondsrepubliek bereid voor dit doel haar F 104-g tactische straaljagers ter beschikking te stellen. Engeland en West-Duitsland zijn het eens dat een nog bestaand gebrek aan overeenstemming over de wijze waarop het politieke toezicht op een multilate rale NAVO-kernmacht zal worden uit geoefend het op korte termijn in het le ven roepen hiervan niet mag verhin deren. Beide landen nemen aan dat hier te rechter tijd wel overeenstemming over zal worden bereikt. Voor vervolg zie pagina 7 Prinses Irene is dit weekeind in Am sterdam een tas met persoonlijke be zittingen ontstolen. In de linnen kap van haar in de hoofdstad geparkeerde sportwagen is met een mes een gat gesneden. Zij had zondag in Amster dam o.a. een modeshow bijgewoond. De politie in Amsterdam bewaart over deze zaak het zwijgen. ■yANDAAG dan krijgt eindelijk de Twee- de Kamer gelegenheid, zich uit te spreken over het onderwerp reclame in de televisie. Het gebeurt Iaat en reeds dit wijst erop, dat er in deze door de regering niet altijd met respect voor onze volks vertegenwoordiging is gehandeld. Voor de hand had gelegen, dat wat de regering aan de volksvertegenwoordiging ter beoordeling en beslissing zou hebben voorgelegd een beginsel-besluit was ge weest. In plaats daarvan echter heeft de regering zich steeds dieper in de materie begeven, daarbij zich soms bedienend van merkwaardige wendingen en aanvullingen in haar argumentatie. Het kreeg er soms de schijn van, alsof de regering, behalve bepaalde groeperingen in het land, die bij deze materie betrokken konden zijn, ook de volksvertegenwoordiging onder druk zette. Intussen hebben wij goed vertrouwen, dat desondanks de Kamer niet het juiste in zicht op de kwestie zelf zal hebben ver loren. Naar onze overtuiging zal dit be tekenen, dat onze volksvertegenwoordiging ons volk niet gaat opknappen met iets, waaraan geen behoefte bestaat en waar van men in het buitenland alleen maar betreurt, ermee opgescheept te zitten. Wij behoren niet tot degenen die beweren, dat reclame in de televisie onvermijdelijk is en dat dus gezocht moet worden naar de minst kwalijke regeling. Wat wer kelijk niet gewild wordt, behoeft er niet te komen. Wat de laatste dagen ons rondom dit on derwerp te beleven hebben gegeven, kan ons alleen sterken in onze argwaan en boze gevoelens voor het geval de regering niet temin zou krijgen wat zij wenst. Enkele van die belevenissen willen we alsnog sig naleren. Daar is in de eerste plaats een kreet van het liberaal Algemeen Handels blad, dat het bij de uitspraak van de Ka mer zal gaan om monopolie of vrijheid. Zulk een argumentatie pleit al niet voor de voorstanders. In de eerste plaats: wie ons huidig televisiebestel monopolie ver wijten, zijn op andere momenten erop uit, het te laken om zijn vermeende verbrok- keldheid. Zo er een bestel niet aan mo nopolie lijdt, dan het onze. En dan: vrijheid? Waarom toch de ogen te sluiten voor het feit, dat toewijzing van concessies weinig met vrijheid uitstaande heeft? Ja, de vrijheid is er, maar alleen na toewijzing van de concessie. Reclame in de televisie betekent geen vrijheid, maai begunstiging van weinigen. Dit wat het Algemeen Handelsblad be treft, dat ditmaal wel bijzonder zwak zat in zijn motieven. Een tweede tekenend verschijnsel was een naar omvang, miridef overigens naar inhoud, indrukwekkende advertentie, aanvankelijk anoniem, waarin „namens uw kiezers en kijkers" de leden van de volksvertegenwoordiging op beden kelijke wijze onder druk werden gezet. Wij willen niet verhelen, dat dit voor onz« krantenonderneming reden is geweest, plaatsing ervan te weigeren. Dan het „enfant terrible" in de Nederland se journalistiek, De Telegraaf. Terwijl an dere voorstanders van reclame in de tele visie de laatste tijd wel zo tactisch zijn geweest om niet te laten uitkomen, dat het streven in wezen gericht was op verzwak king van het bestaande stelsel, kan het Amsterdamse ochtendblad zijn ongeduld niet langer verbergen en geeft het een ouderwetse bestrijding van „de zuilen" ten beste. Het geeft te denken. Er valt metterdaad voor onze volksverte genwoordiging wel iets aan spinrag cn waandenkbeeld op te ruimen. joh. de fag - Sliedrechfc J?EN rug van hoge luchtdruk gaf van- daag aanleiding tot flinke opklarin. gen. De rug wordt gevolgd door een oceaanstoring, waarvan het regengebied vanochtend het westen van Frankrijk en het zuidwesten van Engeland bereikte. Op de nadering van deze storing zal de wind in ons land gaan krimpen naar zuidoost tot oost, terwijl het erbijbe- horende regengebied tijdelijk regen zal Tendens stijgend De Bilt verwacht tot woensdagavond: - - Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk brengen. De mogelijkheid is aanwezig, regen en aanvankelijk hier cn daar mist. dat in hel noorden van het land later Dezelfde of iets lafere temperaturen, met de oostitijke toind koudere tucht Overweiiend mattje wind tn hoofdraak uil Duitsland zot morden onnjeooerd. ,„ld f„ 00>1. (Opjemaakt Ie 11.15 Elders komt xn de temperatuur met veel uur) verandering. Zon en maan: woensdag 20 maart: zon op 6.45, onder 18.51, maan op 4.11, onder 12.28. Maandag 25 maart nieuwe maan. Hoog water Scheveningen 20 maart: 10.12 v.m.; 23.06 n.m. TN MOSKOU staat een den er veel zwarte katten kleuterschool in het huis ge- den: gesteun en gekreun, het lopen in een wijde boog om spookhuis. Het is het huis, worden gesignaleerd. vcstigd. Maar die school bleef geluid van geheimzinnige het huis heen en betreden waar het vroegere hoofd van daar niet lang. De moeders stappen en het dichtslaan van voor geen geld van de wereld de gevreesde Russische ge- De spookverhalen doken klaagden,dat hun kinderen deuren. het trottoir voor de deur. heime politie, Lavrentie. P. het eerst op, nadat op die dag niet konden slapen of angst- Want als het in een huis in Beria heeft gewoond. in juni 1953 tanks over de dromen luidden. De tegenwoordige bewo- Rusland spookt, dan moet het Tsjaikofsky-boulevard kwa- ners van het huis, de Tunesi- toch wel zijn in het pand aan s Nachts zouden er vreein- men aanrollen en het huis Na de kleuterschool kwam sche ambassadeur en zijn de Tsjaikofsky-boulevard, de dingen gebeuren. De Rus- van de politiechef van Beria de Tunesische zaakgelastigde echtgenote horen niets. Zij waar „de grote dikke wand- sen, die dikwijls bijgelovig omsingelden. Hij werd ge- in het huis. Tot groot verdriet geloven niet in spoken en luis, die zich vol heeft ge- zijn, beweren, dat soms eigen- arresteerd cn de woning van de echtgenote van de di- voelen zich behaaglijk in de zogen met het bloed van het aardige cn onverklaarbare stond drie maanden leeg. En plomaat. Deze dame hoorde comfortabele woning. Russische volk.'' zoals Beria lichtjes boven het dak van de eerste spookgeruchtcn de- 's nachts allerlei vreemde ge- Maar veel Russen denken eens midden in zijn gezicht het huis zweven. En ook zou- den de ronde. Toch werd een luiden, die haar wakker hiel- er toch anders over. Velen werd gezegd, woonde. D. Helder Ypcnburg Vlleslngen Eelde De Bilt Twenthe Eindh. Zd.-Limb. Helsinki Stockh. Oslo Kopenh. Aberdeen Londen A'dam Brussel Luxcmb. Parfis 1. bew. onbew. onbew. mist motregen zw. bew. 1. bew. onbew. 1. bew. zw. bew. zw. bew. regen gh. bew. onbew. oivbew. gh. bew. niet ontv. Bordeaux niet ontv. Grenoble Nice Berlijn Frankfurt MUnchen Zurich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajaceio Madrid Mallorca Lissabon 1. beW. mist zw. bew. regen regen zw. bew. h. bew. onbew ijsregen regen niet ontv. gh. bew. mist 1. bew. onbew. onbew. niet ontv.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1