Stichting Y.Y.V. Noordwijk nieuw bestuur heeft Ned. Madrigaalkoor zong de Joh.-Passion te Voorschoten Burgemeester lid van verdienste Visserijgolfjes „DE MANTEL" C. J, v. d. Heuvel in Hazerswoude over liet Landbouwschap Donateursavond van NPB-koor Mensen in nood benaderen N.A.S.-uitvoering NIEUWE LEIDSE COURANT 11 DINSDAG 19 MAART 1963 TN het Palacehotel werd zaterdagmiddag een vergadering van de Stichting -*■ VVV Noordwijk gehouden. Op deze vergadering droeg het oude be stuur officieel zijn functies over aan het nieuwe. De burgemeester, mr. G. F. W. van Berckel, die voor het laatst de voorzittershamer hanteerde, zei, dat het oude bestuur de overgang vandaag passend wilde markeren. De toekomst van Noordwijk wordt mede bepaald door de wijze waarop de Stichting WV reilt en zeilt. huls dat tegen zichzelf is verdeeld, kan niet bestaan. De heer Van Riemsdijk bood een voorzittershamer aan. De heer W. Tappenbeck schetste de verdiensten van de heer Van Sterken- burg voor de totstandkoming van het «nformatiegebouw en de heer C. Ben schop prees het moeitevolle werk van de commissie van drie. Federatief De heer Van Limburg Stirum zei ten slotte, dat de Stichting doelbewust op federatieve leest gesohoeid is. Wat nu tot standgekomen is, betekent geen revolutie piaar een zakelijke evolutie. Het bestuur zal proberen de problemen zo objectief mogelijk te benaderen en te behandelen. Vroeger waren de bestuursleden vooral aan de groep waaruit ze voortkwamen verantwoording verschuldigd, nu is dit geheel anders. De heer Van Limburg Stirum kondigde aan, dat zo spoedig mogelijk een directeur zal worden be noemd. Hij noemde het in zee gaan met donateurs een waagstuk, dat echter de moeite waard was genomen te worden. Raadsvergadering Vanavond om 8 uur vergadert de ge meenteraad. De agenda bevat onder meer de volgende punten: erkenning van sociëteiten krachtens de Algemene Poli tieverordening: regeling in principe van de erfpacht voor grond van restaurant aan de Langevelderslag; wijziging be sluit verpachting van grond aan de Duinweg: verpachting van teelland aan De burgemeester zette de taak Stichting ten opzichte van het toerisme uitvoerig uiteen. De kern van de zaak is, dat moet worden gepoogd de grote betekenis van Noordwijk als toeristen centrum duidelijk in het licht te stellen Hij constateerde, dat op 12 december me', het vertrek van bepaalde afgevaardigden ook zekere kwade geesten de Stichting hadden verlaten. Hierdoor zijn de deu ren naar een nieuwe toekomst var Noordwijk geopend en we twijfelen er niet aan of het nieuwe bestuur zal vruchtbaar werken in het belang van de badplaats. Hierna nam de vertegenwoordiger van de gemeente, de heer C Benschop, tijde lijk de leiding van de vergadering over Hij stelde voor drs. F. W. graaf van Lim burg Stirum tot voorzitter te benoemen Dit voorstel werd unaniem aanvaard. De heer Van Limburg Stirum nam de hamer over en zei daarbij deze functie I uitsluitend te aanvaarden uit ltbfde tot Noordwijk. Vervolgens werd het nieuwe be stuur geïnstalleerd. Dit zal in het I vervolg samengesteld zijn als volgt: drs. F. W. graaf van Limburg Stirum voorzitter, D. Kleyn secretaris: D. Algera penningmeester: ds. R. C. de LangeJ. van Wijk; J. van den Haak; V/. Tappenbeck. A. Wijntjes; C. Ben schop; P. Verhoef; N. van Beelen. Voorts op voordracht van de raad van afgevaardigden de heren H. Oostdam, J van Nes; A. J. Alkemade en J. Verkade. Het nieuwe bestuur kan beginnen me» een financiële basis van f 19000 zijnde het bedrag van de gemeentelijke sub sidie over 1962 De totale inkomsten voor 1963 werden begroot op ongeveer f 95.000. Dit lijk* een vTij groot bedrag, maar terecht waar. schuwde de heer J. de Geus ervoor zich hiermede niet al te rijk te gevoelen. Er moet namelijk nog een directeur worden benoemd, wat een belangrijk bedrag zal vengen aan salariskosten enzovoorts. Grote instemming kreeg het voor stel de burgemeester tot eerste lid van verdienste van de Stichting te benoemen. De heer L. van Sterkenbung dankte de afgetreden bestuursleden voor het vele werk door hen verricht Hoewel vele weerstanden moesten worden overwon nen, kunnen we uiteindelijk een prima gehuisvest en goed functionerend appa raat overdragen aan het nieuwe bestuur. Dank Hij dankte in het bijzonder de schel dende afgevaardigde van het gemeente bestuur, de heer J. van Leeuwen en over handigde hem een sigarettenkoker mei Inscriptie. De voorzitter van de Raad van Afge vaardigden jhr. A. W. G. van Riemsdijk, herinnerde aan het saneringswerk van de commissie van drie. Haar pad ging niet over rozen, tulpen en hyacinten, maar voerde door mul duinzand Toch is het gelukt een soort kabi net op brede basis te vormen en het is te hopen, dat vooral eensgezind ge werkt zal kunnen worden want een FVE Europêche, de vereniging van West-Europese visserij-reders, heeft een resolutie Ingediend bU de Europese Commissie van de EEG. Deze resolutie betreft het stabiliseren van de visprij zen. Het vakblad „De VlsserUwereld" weet te melden, dat de consell het nood zakelijk acht. dat reeds thans in EEG- 'verband maatregelen worden getroffen om de onevenredige prUsschommelingcn legen te gaan die zich voordoen als er kortstondig plaatselijk zeer grote vis aanvoeren In het geding zijn. Overleden In IJmuiden is overleden schipper Nic Groen van de visserijmaatschappij De Marezaten Proefvaart In Oostende heeft de nieuwe trawler 0 229 Roger-Jeanine van de reder Engel Calcoen de proefvaart gemaakt. Deze middenslagtrawler heeft een lengte van 27 meter, een breedte van 6.20 meter en een holte van 3.40 meter De bruto-ton- nage is 99.05, de netto-tonnage 44 50. Het schip is ingedeeld in zes delen, ieder van elkaar gescheiden door waterdichte schotten. Onder de vloer van het maga zijn is een olietank ingebouwd met een inhoud van tienduizend liter. De capa citeit van het vi9ruim is ongeveer drie honderd manden In iedere afdeling i< een koelinrichting aangebracht, drinkwatertank heeft een inhoud van drieduizen liter. De trawler wordi voortgestuwd door een Bolnesmotor van 300 pk met een Brevo-keerkoppeling en reductie van twee op één West-Duitsland In Keulen is een visserijconferentie gehouden. Het ging er voornamelijk om te bepalen of de voorkeur van de con sument uitgaat naar verse vis of naar diepvriesprodukten. Het bleek, dat de voorkeur nog steeds uitgaat naar verse vis. Men verwacht dan ook. dat dit pro- dukt een grote rol zal bliiven spelen Een verhoogde invoer van vis zal daarbij een belangrijke factor zUn. KATWIJK AAN ZEE Overheidspersoneel niet ontevreden In de Oranjezaal van het jeugdhuis hield de afdeling Katwijk van de Ne derlandse christelijk^ bond van over heidspersoneel haar jaarvergadering. Voorzitter B. Vooijs zei, dat door de strenge winter vele activiteiten achter wege zijn gebleven. De kadercursussen zullen In april en mei voortgang vinden. Over het afgelopen jaar is men overi gens niet ontevreden. De voorzitter ves tigde in dit verband de aandacht op de ziektekostenregeling en het welvaarts pensioen. In de positie van de laagsrtbe- zoldigden kwam aanzienlijke verbetering. Maar de vinger moet hier op de pols worden gehouden. Uit het jaarverslag van secretaris Meijvogel bleek, dat het aantal leden 182 bedraagt. Het rechtskundig bureau had in de afgelopen jaar uiteenlopende zaken te behandelen. Penningmeester J, Souverein meldde een batig saldo van f 865.47. Aan het hoofdbestuur werd f 4679.26 afgedragen. Na de pauze voerde Thalia uit Noord wijk het toneelstuk Het Stoepkind op. Overheidspersoneel Vanavond kwart voor acht houdt de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel, afd. Katwijk, haar jaarlijkse vergadering in de Oranjezaal van het Jeugdhuis. Opbrengst collecte De extra collecte in de herv. kerken ten bate van de herv. scholen heeft f 1173,50 opgebracht. Bridge-uitslag De uitslag van de bridgedrive van „De Brug" is als volgt: L M. Hermans- Van Duyvenvoorde 128 p., 2. D. van der Plas-J. de Jong 123 p., 3 echtpaar De Lange 119 p. 4. S Visser-C. Duyn- dam 112 p., 5. en 6 dames Groeneveld- Glazer en W. Kl>s-M. D Hage 111 p., 7 J. Parlevliet-D. Parlevliet 108 p.. 8. en 9 E. van Leeuwen A. de Ruiter en echt paar Van den Anker 97p., 10. echtpaar Van Paridon 74 p DE KAAG WV tevreden Vanavond om acht uur zal in restau rant Het Kompas de jaarvergadering van de Vereniging voor Vreemdelingen verkeer „Dorp De Kaag" worden ge houden. Op deze vergadering zal onder ir het jaarverslag 1962 worden be sproken, waaruit wij het volgende aan halen. Ondanks het ongunstige weer in de zomer van 1962, waardoor het aantal toeristen vergeleken met 1961 iets terug Hep, is het toch een goed jaar voor de V.V.V. geworden. De zakenmensen zij" tevreden. Nu de nieuwe bebouwing aan de zuid kant van het Kaageiland is gereed ge komen, mocht De Kaag een groot aantal nieuwe inwoners begroeten. De vereniging telt thans 3 ereleden, 108 gewone leden. 39 zakenleden en 4 donateurs Nieuwe folders in kleurendruk ln de Franse. Duitse en Engelse taal werden verspreid. De jeugdherberg ontving in 1962 ruim 6000 trekkers. De gemeente Haarlemmer meer verdubbelde het subsidiebedrag tot f200. Van de gemeente Alkemade werd een subsidiebedrag van f 550 ontvangen Vele zaken werden in deze periode afgehandeld, zoals stromend water in de ..Hoekstukhuisjes", verandering van het plantsoen aan de ingang van het dorp en reparaties aan de aanlegsteiger van de V.V.V. Toch blijven nog tal van pro blemen de aandacht vragen, bijvoorbeeld het verkeersvraagstuk in Binnen- en Buitenkaag en het nog steeds ontbreken van ~en goede outillage voor het zwem men. de Duinweg: verpachting van teelland nabU het Sluispad; ingebruikgeving van grond aan de Quarles van Uffordstraat: huur van strandgedeelten ten noorden van de vuurtoren: principebesluit tot verkoop van grond aan de provincie: verhuur van de vitrines in de voetgan gerstunnel nabij de vuurtoren: bepaling maximum aantal woonwagens in het re gionaal woonwagenkamp te Leiden: in trekking raadsbesluit tot verstrekking van gemeentelijke voorschotten aan wo ningbouwverenigingen; wijziging rege ling voor subsidiëring van algemeen maatschappelijk werk: wijziging statu ten stichting De Werkplaats te Sassen- heim: krediet voor centraal antenne- systeem voor woningwetwoningen; kre diet voor verbetering straatverlichting Caloramaplan en omgeving; krediet voor vergroting van het aantal secties in het waterleidingbedrijf: beroepschrift tegen weigering van een bouwvergun ning aan J. de Mooy: officieel gebruik van de gemeentevlag. Gemeentevlag In een voorstel dat vanavond door de gemeenteraad wordt behandeld, geven en W- richtlijnen inzake het gebruik van de gemeentevlag, die onlangs door de raad is goedgekeurd. De vlag dient naar de mening van het college te wor den uitgestoken ter gelegenheid van spe cifiek Noordwijkse plechtigheden en be langrijke gebeurtenissen. Als zodanig noemen B. en W.: inhuldiging en af scheid van de burgemeester; viering van een gemeentelijk jubileum, van een ju bileum van de badplaats of van de Noordwijkse bloembollencultuur, offi cieel bezoek van buitenlandse autoritei ten of ontvangst van belangrijke bezoe kers: voorts congressen en de Tulpen- ralley. Voorts ook in de bloembollen tijd bij de ingangen van de dorpen, bijvoor beeld om en om met de nationale drie kleur. Postzegelverzamelaars bijeen In Flora vergaderde gisteravond de Noordwijkse vereniging van postzegel verzamelaars onder leiding van de heer H. P. Heruer. Van de vereniging Phila- telica was een uitnodiging ontvangen voor een grote ruilavond op 26 maart in De Zeeleeuw. Vervolgens werd gediscus sieerd over de Untea-zegels van Nieuw- Guinea. Gebleken is dat er twee emis sies zijn verschenen, gedrukt op ver schillend papier, met andere opdruk en verschillend van kleur. Er werd vervol gens een verloting gehouden cn een In teressante veiling, onder leiding van de heer A. G. Schoordijk. Schietvereniging Blijft voor 't land De wisselmedailles werden met de buks gewonnen door mej. A- Z. van Weeghel met 46 punten in de le klasse; C. Tissing 47 punten 2e klasse; R. Haze- noot 41 punten 3e klasse. Met K.S.O. wonnen de medailles: P. Slingerland 58 punten le klasse; L. Wassing 58 punten 2e klasse. MUSICA HEDENAVOND en woensdag 8.15 naar de beroemde roman. Z Woensdag 14.30 speciaal JEUGDPROGRAMMA „DE NIEUWE AVONTUREN VAN I DICK TROM" TER AAR Witlof weldra goedkoper? Nog steeds wordt het veilingbeeld be heerst door het witlof, waarvan geen grote aanvoer viel waar te nemen in de afgelopen week. Maar in komende tijd zal de aanvoer snel groter worden, de vorst voorbij is. De kwaliteit van het aangevoerde witlof is nog heel goed en de handel vlot. zodat er steeds hoge prijzen werden besteed. Men verwacht echter spoedig een val in de prils. Een nog kleine aanvoer van spinazie ging vlot weg tegen ongekend hoge prijs: de kwaliteit was prima De sla. die werd aangevoerd, was niet exportgeschikt. er kwam rand in voor Toch bracht ze nog een beste prijs op. omdat ook hier schaarste is. Radijs en prei zijn eveneens duur terwijl uien weer wat daalden in prijs. Zelfs raapstelen waren gezocht en wer den goed betaald Kind te water Zondagmiddag was de 10-jarige Jan Kroon met andere kinderen aan het spe len op een schuit voor de Gereformeerde kerk. Hij gleed uit over het touw. dat op het dek lag en ging kopje onder in -.et Aarkanaal. De andere kinderen zet ten het op een gillen, waardoor dominee Helner werd gealarmeerd. Hij kon ech ter alle moeite sparen, want Jan was op eigen kracht naar de kant gekomen. Hij kon namelijk goed zwemmen. Eerste komkommers De kweker A. W. Reyneker in Ter Aar heeft maandag de eerste komkommers aangevoerd. Koper was de groentehan delaar C. Hulscher te Alphen a. d. Rijn. voor de prijs van 108 cent per stuk. Vo rig jaar werden de eerste komkommers op 5 maart aangevoerd. Burgerlijke Stand GEBOREN: Johanna H d v C W Roest en M A de Jong Oostkanaalwag 56; Mar- garetha J M d v J P J Hoogervorst en M H v Smoorenburg Bloemenstr 48; Jo hannes W A z v J Verboom en M B van der Voort P v Schravendykstraat 11; Ni- colaas J M z v S W M van Straalen en J G de Koning Langeraarseweg 99. GEHUWD: G A A Koeleman 22 J Mijdrecht en M A Sassen 21 j. OVERLEDEN: J Koeleman 89 j; M B Hogenboom 65 j; C P Visser 82 j w v P Sjerps; M C Toornent 73 j w V C den Haan. TN de Chrlstelijk-Natlonale school aan de Rijndijk te Hazerswoude hield de Anti-Revolutionaire kiesvereniging Ha- zerswoude-RUndijk een openbare verga dering. Daarin sprak de heer C. J. van den Heuvel uit Moerkapelle, lid van de Organisatiecommissie van de A.R. Party en secretaris der A.R. Kamer- respectie- veiyk Statencentrale „Leiden" er ..Gouda" over het onderwerp „Verant woording en voornemen", waarbij hU onder meer het Landbouwbeleid, de be- drUfsorganisatle en medezeggenschap en de woningnood aan de orde stelde. De aanleiding voor de heer v. d. Heuvel om in de eerste plaats de agrarische pro blemen te bespreken, en daarbij de be stemmingsidee van landbouwgronden tot speelweide als aanknopingspunt te ne men. is een stelling van ir. J. Wellen ter C.B.T.B.-veehouderijconferentie. dat. wanneer mocht bliiken dat de grond in de Alblasserwaard niet rendabel in de oroduktie ls te houden, men er beter een soeelweide voor Rotterdam van kan ma ken Mits. aldus ir W de boeren een redelijke bedrijfsbeëindigingsvergoedine ontvangen Het bezwaar van de'heer v. d. Heuvel .s niet gericht tegen de recreatie op zichzelf. Aan openlegging van landbouw- en veehouderij streken voor ontspannings doeleinden mits op aanvaardbare wijze bijv. met fietspaden langs de landsohe: dingen behoort medewerking te worden verleend. Spr heeft echter wel bezwaai tegen de gedachte tot opheffing van eer aantal bedrijven als ODlossing van de agrarische problemen. Hierin ziet hij een miskenning van de morele olicht van he' Nederlandse volk (als consumenten) nie' slechts een deel. doch de g°hele land. en tuinbouw 1n stand te helnen houden althans gedurende de overgangsperiode naar de volledige EEG Landbou wscb au Bii de besnreklng van de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie wees de heer d. Heuvel op de grote mate van over eenkomst van het Landho"uwschaD met andere overheidsorganen. In de Grond wet bijv. Is evenals voor de provincie de gemeente en de waterstaat een afzon derlijk hoofdstuk opgenomen voor de onenbare lichamen voor beroep cn be drijf Derhalve is ook aan het Landbouw- iehan dezelfde gehoorzaamheid als aan de overheid verschuldigd De al of niet vrije aansluiting geeft een ander punt van overeenkomst met btiv de gemeente. Wie in een bepaalde ge meente komt wonen Is vrii zich al of niet aan te sluiten bij een politieke party en aldus invloed uit te oefenen op het be stuur dier gemeente. Doet men dat niet dan profiteert men toch van de gemeen telijke voorzieningen doch betaalt evenzeer de gemeentelijke belastingen en andere rechten. Op dezelfde wijze is een landbouwer ook volkomen vry zich aan te sluiten bij de Chr. Boeren- en Tuindersbond of b'j de Rooms-Katholieke of neutrale land bouworganisatie, doch men profiteert, ook zonder lid te worden, toch van de door het Landbouwschap verworven voordelen. Het is dan vanzelfsprekend dat men ook zijn aandeel in de lasten draagt Hiertegen kan te minder bezwaar wor den gemaakt wegens het grote verschil In voordelen en kosten. Per kg melk kan het voordeel byv. gesteld worden op 9 a 10 cent (verschil industrleprljs ongeveer 18 cent en richtprijs ad 27 28 cent), terwyi de algemene heffln- slechts ongeVeer ',S cent per kg me!'- bedraagt. Al meent men tegen het Land- bouwschap (overheid) te moeten (mo gen) ageren, dan behoort men toch een zo flinke vent te zijn dat men niet op de zak van een collega landbouwer of vee houder loopt maar het 1/40* de**» van de voordelen spontaan als heffing betaalt. Als veehouder pleegde de heer v. d Heuvel indertyd praktisch dagelijks over leg met zyn arbeiders over de bedrijf? aangelegenheden, maar hy moest uiter aard zelf de beslissing nemen. Iets van deze patriarchale verhouding maar da uiteraard in georganiseerd verband, zou hy ook willen behouden in industrieën met bijv. 1000 man nersoneel. Ook hier °~hter zonder dwang. Betreffende de woningnood wees de inleider erop. dat onder minister Van Aartsen de bereidheid tot op eigen kosten bouwen was toegenomen van 2.500 to' 51.000 woningen per Jaar. waarvan me» minder dan 95 pet in de goedkope klas sen Dit noemde hil een overweldigen" resultaat, op grond waarvan thans ern geheel andere aanpak binnen het bereik Is gekomen. Na nog een laatste 3 pc» huurcompensatie is voor een nieuw kabinet een wyziging mogelijk in deze zin, dat de particuliere bouw zond' enige geldelijke steun voor zichzelf zorg (en geheel wordt vrijgelaten) en dat de -verheid, ontlast van c-e zorg voor de vrije sector en premlebouw. alle kracn' kan concentreren od de woningwetbouw, inzonderheid voor de minder draag- krachtigen \fEN ZOU kunnen zeggen, dat de Johannes-Passions-uitvoeringen in Leiden en omgeving als paddestoelen uit de grond rijzen. In dit tempo van vermeerdering voortgaand, zal het zeker niet lang meer duren of ieder dorp van enige betekenis zal de zijne hebben. Dit jaar tellen we er alvast negen.(tegen eenmaal de Mat- thaus-Passion)Er zou veel over te zeggen zijn, maar toch moet erkend, dut deze bedrijvigheid wijst op een sterk groeiende belangstelling voor wat werkelijk edel is en schoon. Op andere terreinen van kunst kan mén trouwens soortgelijke oplevingen waarnemen. We woonden gisteravond de Johannes- Passions-uitvoering van het Nederlands Madrigaalkoor bij, in de Dorpskerk van Voorschoten. De twyfelaars ten aanzien van het succes (mochten ze al bestaan hebben) (noesten. bU de aanblik van de bijna volle kerk. van verrassing wel zwy. gen. Zo'n evenement is dus. dank zy de enthousiaste medewerking van een aan tal, op enkele gebieden vooraanstaande, ingezetenen, dus mogelijk gebleken. Het is te hopen, dat het tot een waardevolle gewaardeerde traditie wordt. Het is niet nodig, over de Johannes- Passion nog weer eens de loftrompet te steken. De achterstelling bij de andere Passie-muziek ls nu wel definitief voorbU Terecht want de opbouw, de kwaliteit der onderdelen, de indrukwekkende uit beelding, de doorgaande climax kunnen tezamen de vergelijking met Bachs om vangrijker en mystieker werk glansrijk doorstaan. En. voor ons gevoel, zijn aria's als „Es ist vollbracht". „Eilt ihr angefochtnen Seelen" en „Du teurer Jesu" Bachs passiemuziek als zodanig onge ëvenaard Het Madrigaalkoor heeft zich niet voor niets een grote naam verworven. Met een onderbreking in de laatste paar jaren heeft het regelmatig deze Passion verklankt, met stijgend resul taat. Ook nu was de uitvoering, vooral technisch en qua volle rijpe klank, bewonderenswaardig. Het schijnt wel alsof er voor dit ensemble (zestien da mes. negen heren) geen moeilijkheden bestaan. Alles loop? vanzelf, de uit spraak is keurig verzorgd, het geheel maakt de indruk van voornaamheid. Toch kunnen we. eerlijkheidshalve, een paar opmerkingen niet achterhouden. Misschien deed de niets versluierende akoestiek van de vernieuwde kerkruimte enkele eigenschappen wel te sterker op vallen. In elk geval vieL vooral in mezzo en forte (het piano kwam trouwens maar weinig voor) een vrij sterk vibrato op. Dit bevorderde niet de openheid van de klank, zodat de afzonderliike sternly nen niet steeds duidelijk waren te volgen. In de massakoren paste Herman Strategier (die dc zang vèst in de hand hield) het noodzakelijke staccato als contrast tegen vloeiende lijnen, de puntige aanpak der accenten, naar onze mening, op te beperk te wijze toe. Deze muziek vraagt juist om een accentueren van tegenstellingen, ter bevordering van het ruimte-effect, dat in deze uitvoering niet altyd ten volle werd bereikt. Wel nu en dan echter. Zo kreeg het geniale soldatenkoor een uitstekende vertolking. Het slotkoor klonk eveneens by zonder fraai, maar hier was het ge noemde ruimte-effect ook van veel min der belang. Een iets verschillende instel ling van de vier stemgroepen was niet te linga's mooie heldere sopraan klonk bij zonder enthousiast en niet zelden écht muzikaal, maar reeds in de eerste aria „Ich folge dir gleichfalls" kon zy het dreigende gevaar van uitglyden niet ge heel voorkomen. Het Symphonisch Kamerorkest bege leidde doorgaans bevredigend, zy het wat grof en niet erg genuanceerd. Ook de solisten voldeden, zonder echter door by- zonder goede prestaties op te vallen. Het klonk alles wel vrij goed tot heel ver dienstelijk. Jan van der Meer aan het klavecimbel en Simon C. Dekker aan het orgel (Christus woorden) begeleidden op uit stekende wyze. Joh. van Wolfswinkel. Bridge-kampioenschap Na de twaalfde ronde in groep A is by de bridgeclub Voorschoten de beslis sing in de stryd om het clubkampioen miskennen, evenals het bytrekken naar schap gevallen. Het paar De Lannoy- de volkomen zuiverheid nè de intonatie (zo by voorbeeld by de zachte vragen „wohin" in de aria ..Eilt' Ons algemene oordeel over de koorzang kan echter niet anders dan gunstig zyn. Het was een uitvoering op hoog niveau. De solisten maakten het ons hier en daar wat moeilijkerEen klasse apart vormde de evangelietekst-vertolker Chris van Woerkom. Zijn ideale Bach- stem, lenig, gespierd, metaalglanzend, als van een instrument, bovendien vibratie-vrij en kernhard, toonde een indrukwekkende uitdrukkingskracht, die de toehoorders zichtbaar in de ban hield. Als Christus-interpretator was Piet Moerenhout zeker niet onbevre digend. Zijn stem heeft een omvangrijk volume en is mooi getimbreerd, maar h\j chargeert het gevoel wat te veel, is niet soepel en eenvoudig genoeg in de expressie. Henk Smit voldeed in de basaria's, vooral in „Du teurer Jesu". die hy sonoor, edel en waardig zong. Als Pilatus maakte hy minder indruk. George Grünewald was als tenorsolist (voor de aria's) ten dele te prijzen. In de hoogte klonk zyn pittige, glanzende stem echter niet door lopend zeker. De alt Fneda van der Kolk zong haar beide aria's technisch niet slecht, maar geestelijk weinig overtuigend en de klank was niet doorlopend egaal. Ook werd de klank gemakkelyk door obligaatinstrumenten (hobo's) overstemd en de glans daarbU verbleekt. Elly Hil- Van Oosten behaalde met een gemiddeld percentage van 54.99 de titeL De overige paren in deze groep plaatsten zich als volgt (tussen haakjes het gemiddelde percentage): 2. v d. Meer-Verrips (54.37), 3. Auer-GuUkens (54,16), 4. Rutten-v d Post (53.24), 5. Lamboo-Verhoef (53.035) 6. Scheepmaker-Riksman (51.475). 7 Huyskens-Jespers (50,08), 8 v Alphen- Korpershoek (47.10), 9. Bronsgeest-v. Delft (46,64), 10. De Becr-Slieker (45.245) De uitslag van de elfde parenwedstrijd in groep B luidt (tussen haakjes het be haalde percentage en de stand in het algemeen klassement): 1. Goddyn-Was- senaar (71,53 - 1), 2. Berger-Schulp (47,22 - 2). 3. Goddijn-Zuiderduin (56,25 3), 4. Hameetman-Klein (48.61 - 4), 5 Dado-Schulp (56.25 - 5). 6. Dryter-Wa- gener (43,36 - 6). 7. Klein-Volkers (48.61 - 7), 8. Van Someren-Van Someren (45.14 - 8) Weekagenda De manncnverenlging op gereformeer de grondslag vergadert woensdagavond in een zaal van de dorpskerk. Aanvang 8 uur Te beginnen zondag 24 maart zullen in het Gebouw voor Christelijke Belan gen de jeugddiensten van de Hervorm de Gemeente worden hervat Deze dien sten. die om 10 uur beginnen, zyn be doeld voor Jongeren van 12 tot en met 16 jaar Donderdag wordt in de Gereformeerde kerk een gemeenteavond gehouden Aan vang, 8 uur. Besproken worden zaken, die betrekking hebben op het financieel beheer van de kerk De diaconie en de evangelisatie- en zendingscommissie zul len verslag uitbrengen van hun arbeid Na de koffie vertoont men een zendings film Het Voorschotense Nut brengt woens dagavond in het Cultureel Centrum de neger-opera Porgy en Bess, uit te voe ren door het Nederlands Marionetten theater van Bert Brugman. Eveneens woensdaeavond houdt de UW in een der zalen by de gerefor meerde kerk de Jaarvergadering Spreek ster zal zijn mevr. Corten. Opperwachtmeester De wachtmeester le klasse der Rijks politie H. A. C van Aurich van de groep Voorschoten is met Ingang van 1 maart j.l. bevorderd tot opperwacht meester. Aanrijding Zaterdagmiddag had op de Kon. Ju- lianalaan een aanrijding plaats tussen een personenauto en een wielrydster. Er was slechts materiële schade. 4LPHEN AAN DEN RIJN Het zangkoor van de Nederlandse Pro testanten Bond. dat dit winterseizoen ziin 75 jarig bestaan heeft gevierd, be sloot de serie feesteiykheden gisteravond met een donateursavond in de Nutszaal De Reeuwwijkse toneelvereniging ..VIOS" voerde het blijspel in vier be- drijven van Kees van Schaik „Alles vol geboekt" op. De voorzitter van het jubilerende koor, de heer J. P. van Veen. sprak een büzonder woord van welkom tot ere voorzitter Jasperse en echtgenote alsme de tot directeur J. ArnolduS te Leiden en diens echtgenote. De heer Van Veen bracht de festivi teiten naar aanleiding van het 75-jarig bestaan in herinnering en zei, dat het ledental mede hierdoor is gestegen tot 45 (plus een goed jeugd- en kinderkoor) Nieuwe leden zyn nog altijd welkom. Hy bracht voorts dank aan de jubileum commissie en in het byzonder aan de dochter van de secretaris, mejuffrouw Mary de Looy, die zeer veel werk voor de commissie en de vereniging heeft verzet. Dit jaar zal met het grote koor en het kinderkoor worden deelgenomen aan eenconcours te Lelden. Onder regie van de heer Arie Grof- henwyk hebben de leden van VIOS een goede opvoering gegeven van het to neelspel, dat handelde over een reisbu reau met touringcars, waarby het nogal eens kwam tot botsingen tussen jonge ren en ouderen. De eersten stelden vaak hun eigen belangen (sport) wat al te zeer op de voorgrond. Toch kwam ook in dit spel alles terecht en men kon onder de muziek van het trio Henk Boet de avond met een gezellig samenzijn besluiten Postzegelverzamelaars De heer J. Kuiper uit Leiden heeft gisteravond in hotel Toor voor de ledr de Nederlandse Vereniging va» Postzegelverzamelaars, afdeling Alplien aan den Ryn, een interessante lezing ge houden. Het gebruik van een overdrukalbu is af te raden, aldus de heer Kuiper om dat het eigen initiatief daardoor wordl gedood, de eigen sfeer zoekraakt en men geen kans krygt dieper op de materie in te gaan; men wordt sterk beperkt in de mogeiykheden. Bovendien ziin overdrukalbums niet goedkoop De heer Kuiper demonstreerde een zelf samengesteld vloeistof, die hy bU T.N.O heeft laten onderzoeken, waar mee men de aanwezigheid van houtve zels in het papier kan vaststellen. Houl in het papier is, zoals de p *.egelverza melaars weten hun grootste vyand Daardoor ontstaan immers roestvlekken en de vaak kostbare zegels worden waardeloos. Een aantal leden liet bladen met zegels onderzoeken. Er werd vooral over het laatste deei van de lezing nog geruime tijd onder leiding van voorritter Pannevis van ge dachten gewisseld. ROELOFARENDSVEEN Grote aanvoer van tulpen aan veiling Zoals te verwachten, is na de winter periode een sterke toeneming in de aan voer van tulpen aan de velling Roelof- arendsveen gekomen. Hoewel hei prU?- peil over het algemeen redelijk ls, zijn er toch vele kwekers die over de op brengst nu niet bepaald zullen kunnen juichen. Hiervan getuigt het percentage mindere kwaliteit. Mede door het zachtere weer kwam zich een nieuw euvel melden: pokken in de tulpenbloemen. Doordat ook de vraag voor export belangrijk minde- was dan in voorgaande weken, waren het vooral de lichtere tulpen die een behoorlijke veer moesten laten. He» grootste gedeelte van de aanvoer moest dan ook in het binnenland worden af gezet. Ook naar goede narcissen bestond enige vraag voor export, zodat in de afgelopen v.erslagweek zelfs nog King Alfred werd verkocht voor f 1.30 per bos Ook de beste kwaliteiten fresia? bleven een gevraagd artikel voor export Amerikaanse anjers zyn thans bij een tets ruimere aanvoer goed gevraagd. Een iw produkt dat in de aanvoeren van betekenis gaat worden, zijn de irissen die tot f 2.15 per bos goed betaald zyn LEIDERDORP Burgeravonden In navolging van andere gemeenten als Voorschoten willen B. en W. van Leider dorp burgeravonden gaan houden voor nw-ingekomenen. De kosten zullen waar- «chUnlyk f 250 per avond bedragen en B en W. verzoeken de raad zich hiermee akkoord te verklaren. ALPHEN AAN DEN RIJN Voor de afdeling Zuid van de NederI Christen Vrouwenbond sprak gisteravond mejuffrouw Frieda de Jong, tb.c-inspec- trice en wijkzuster te Rotterdam oven Hoe benaderen wij de mens in nood?" De presidente, mevrouw K. R. Langeveld- Feringa, opende deze goed bezoohte ver- tadering. Ze las uit de Bijbel de geschie denis van de barmhartige Samaritaan en gaf hierover een meditatie. De „wij" uit het onderwerp zag mej. De Jong als de Christenvrouwen, deze avond byeen. Zij zijn allen betrokken bij "et onderwerp. ZU stelde voorts, dat de mens, in ziin verschijningsvorm niet de naaste in strikte zin kan worden ge noemd. Wanneer wordt de mens tot naaste? Als wij een ontmoeting met hem lebben gehad De priester en de leviet Iepen aan de man die in moordenaars- anden vieL voorbij. De Samaritaan doet het anders Wat is een ontmoeting? De bereidheid ons te verdiepen in de mens. lie tegenover ons is! Dat is een zware ipdraoht. Het kost tijd, het vraagt ook zich te plaatsen op een gelyk niveu met de ander. En dat willen we veelal niet Om de naaste, de mens op de juiste wijze te benaderen, moeten we weten wat achter hem is. De tragiek van deze tyd is. dat veel mensen doordat de om standigheden gunstig waren, op een plaats komen die voor hen te zwaar is; ze staan geestelijk op hun tenen. Ook zijn er. die geestelijk op hun hak ken staan, die nooit komen, waar ze zou den kunnen staan. Het zyn beide typen, die met tal van voorbeelden te verme nigvuldigen zyn. Zij hebben de steun van de medemens nodig. Mejuffrouw De Jong :af enkele praktische voorbeelden. 2ij concludeerde, dat we er grote zonde aan doen de medemens zo maar naar de bui tenkant te beoordelen. Dan lopen we aan hem voorbij. Wat is nood? Er is hier veel verschei denheid. We lopen het gevaar de nood van de medemens te bagatelliseren als wy niet trachten er achter te komen wat die nood werkeiyk is. Alle oppervlakkige beoordeling moet hier opzy worden ge zet. Als wy hen die in nood zyn, met geduld benaderen, dan is de medemens tot naaste geworden. Wy moeten leren de minste te zyn. De Samaritaan heft de gewonde op, legt hem op zyn rydier; plaatst zich op hetzelfde niveau. Het wonder van deze gelijekms is: de mens buigt zich neer en heft de ander op. En ook tot ons komt als opdracht op de vraag wie is myn naaste, het woord van Tezus: Ga heen. doe gU desgeUjks. Met grote aandacht werd de toespraak van mej. De Jong beluisterd. Na de pauze was er gelegenheid vragen te stellen. T afeltennisnieuwa Grote nederlaag voor A.T.T.C. I ATTC 1 verloor zaterdag met 91 van kampioenskandidaat SETT 1. P. v. d. Laken redde voor ATTC de eer. Dit is de tweede nederlaag van ATTC dit sei zoen. Het bezet thans de tweede plaats ui de eerste klasse van de afd. Den Haag. Het tweede team verloor van Excelsior 3 met 73. Het moest echter met twee» invallers aantreden Er werd geen enkel ount gescoord, maar daar Excelsior slechts met twee man opkwam, werd het toch nog 3—7. ATTC 5 won met grot» cyfers van SETT 4, nL 9—1 Invaller B. Broer moest eenmaal de eer aan zyn te genstander laten. ATTC 6 verloor teleurstellend van Slag vaardig 1. Wist dit team de eerste wed strijd met 64 te winnen, vorige week maandag verloor het met 9—1. Alleen B. Broer won een party. ATTC 1 dames kwam twee keer in één week uit. De eerste wedstryd tegen Slag vaardig 1 werd een gelykspel. Donderdag speelden het team tegen Tennico; dit werd een grote 100 overwinning. Er werd zelfs geen game verloren. ATTC 2 dames verloor met 91 van Play-Faio- 1. Door deze overwinning wa ren de dames van Play-Fair kampioen. Voorzitter De Graaf bood namens ATTC bloemen aan. Het eerste juniorenteam wist zyn twee de plaats te handhaven door een 64 overwinning op Treffers 1 M. Wessel bleef hier ongeslagen Het tweede junio renteam wist met 73 van Baronie 3 te winnen. BENTHUIZEN Ze lyken anders zo kalm die Benthui senaren. maar bU de zaterdagavond door de gymnastiekvereniging „Na Arbeid Sport" gehouden uitvoering deden zQ niet onder voor een stadion Feyenoord- supporters. Een dergeiyk enthousiasme is by een zaaluitvoering byzonder hinder lijk en het kan zelfs gevaarlUk zyn bty een oefening met de brug op evenwicht*» balk. die volledige concentratie van do leden eist. Toen het KNGV--bondslied was gezon gen. was het woord aan voorzitter Van Voort, die een groot aantal belangstellen den. onder wie burgemeester Steenbak ker en prominente collega-gymnasten, welkom heette. Als biyk van waardering v-oor het vele verenigingswerk ontvingen de dames A. Priem en H. Korbljn en do heer S. A van Oosterhout een attentie. Voor de pauze waren het voornamelUk de kleuters die het publiek wisten to boeien. ZU beeldden zonder schroom het door hun leidster, mej. Priem, vertelde erhaal uit: de meisjes met Esmeralda" ■n de jongens met „Hansje Stoffel". Vooral de costumering, waaraan veel andacht was besteed, maakte het aan- rekikelijk. De drie dames, die een uitstekende demonstratie op de brug met ongelUko liggers gaven, vielen met hun knalrode turopakje wel een beetje uit de toon NAS-kleuren zUn nl. blauw-wit) De senior-dames flaneerden fluks over de even v/ich tabalk. de meisjes sprongen op en over de kast de neren gaven een ■•emonstratie op de brug en de lange mat De meisjesgroep A liet een gekos tumeerd boerenbal zien. Een hoogtepunt was de solo-oefening van mej. H. KorbUn. die In snel tempo allerlei variaties bedacht. Een vrUe oefening, die het hier nog altUd goed doet door de senior-dames de klanken van de ..Wheels" van Billy Vaughn, besloot het programma. Leidster en leider, assistenten en be stuurleden konden, ondanks intensief werken achter de schermen, niet voorko- dat het geheel een nogal slepende 'ndruk maakte. De lange pauzes waren aan de oneconomische indeling van het erenlgingsgebouw te wijten. BurgerIHke stand Overleden: Dirk Qualm, 67 jaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 11