Verdwijnend kleine kans op herhaling „spookrit" Liberale Staatspartij richt zich tot middengroepen n0ya\Gtok KTno^",on'C Bidault wenst politieke strijd voort te zetten Couve de Murville slaat Britse uitnodiging af Niet alleen in Australië 4 Waarom geen schuld bij machinist Nieuwe V.A.R. in de maak Nieuwe regering in Zuid-Korea Geen verzoek om asiel in Beieren TOCH IS HET ZO! Vliegtuig uit Bolivia verongelukt Ia e&a daate hJj. ZATERDAG 16 MAART 1963 Nu heeft de hovenier tijd voor U! .aat juist in deze "S maanden Uw tuin verzorgen door een bevoegd hovenier. Straks ziet U daarvan het fleurige resultaat! President G. Nasser van Egypte en afgezanten van Irak en Syrië heb ben vrijdag na langdurige onderhan delingen besloten een unie te vor men. Zij bespreken op het ogenblik de laatste bijzonderheden van een grondwet. Naar verluidt zullen in een slotcom muniqué verstrekkende besluiten aange kondigd worden. De nieuwe unie zal de vorm hebben van een verbond van de drje Arabische staten, die hun naam weliswaar behou den maar te zamen een soort centrale regering met een staatshoofd krijgen. De besprekingen hebben, gespreid over twee dagen, in totaal 15 uur ge duurd. Nog vele details dienen gere geld te worden. Het compromis volgt grotendeels de socialistische filosofie van president Nasser over een neutraal Arabië. Voor de nieuwe staat werkelijkheid wordt, moet hij door middel van een Letterlijk werd met vuil ge smeten tijdens de finale voor de rugbybeker tussen het St. Thomas- en het St. Mary's zie kenhuis. Links staat de „stra lende" Penny Philips na de slag, rechts een beeld van het gevecht dat zich rondom een oude vrachtwagen afspeelde. De Hoge Raad in Zuid-Korea heeft na de aanvaarding van het ontslag van de regering van premier Kim Hjoeng Sjoel deze onmiddellijk met de vorming van een nieuwe regering belast. Premier Kim heeft vier nieuwe ministers be noemd en alle leden van het oude ka binet gehandhaafd. De regering telt nu 9 burgers, 4 generaals en 4 oud-gene raals. volksstemming nog de goedkeuring krij gen van de volkeren van Irak, Syrië en Egypte. Het wordt vrijwel zeker geacht, dat deze goedkeuring gegeven zal wor den. Qiiuapiaapy) Voor mensen die kwaliteit verlangen Qv BOTTLED ^JNDER APPOINTMENT BY TIMS ROTTERDAM Zonder rancuneus tegen de heer Oud te willen zijn, vertelde mr. L. R. J. ridder Van Rappard, voorzitter van de Liberale Staats partij, gisteren tijdens een pers conferentie over het program van zijn partij, dat de WD-voorzitter in 1955 de portefeuillekwestie stelde als hij, Van Rappard, in de Kamer zou komen. In 1959 had prof. Oud tijdig een tegenkandi daat naar voren geschoven. De heer Van Rappard vertelde ver der dat hij er prijs op zou stellen als het merendeel der rechtse liberalen zich onder zijn vanen zou verzame len, zoals hij en de zijnen de afgelo pen jaren hebben gestreefd naar een rechtse richting in de VVD, maar prof. Oud daarbij op hun pad vonden. Volgens. Van Rappard heeft de VVD van stond af aan een tweeslachtig ka rakter gedragen. Rechts stonden zij die voor alles de vrijheid en onafhankelijk heid van individu, het particulier ini tiatief en de zelfwerkzaamheid van de burger in de liberale zin tegen te grote inmenging van de staat wilden verde digen. Links groepeerden zich anderen, die bereid waren mede uit sociale be wogenheid een belangrijke mate van col lectivisatie te aanvaarden. Voor mr. Van Riel, de ondervoor zitter van de VVD. had de heer Van Rappard grote achting. „Deze wordt thans door Oud in diens val meege sleept". zo verklaarde hij. Oud heeft niet tijdig gezorgd voor behoorlijke op volging. Hij duldde geen democratisch regime in de partij en bovendien, meende hij, is Oud nog niet weg. Mr. Van Rappard zei het niet zo erg te vinden als het aantal liberale Ka merleden door gescheiden optreden zou verminderen. Als er maar goede, fatsoenlijke vrij van zich af sprekende mensen van liberalen huize, liefst in de oppositie zijn. Aangezien zijn partij geen partij van de „brandkast" is („Wij zijn zelf ver armd in eeuwen diensbaarheid aan het vaderland", zo zei hij), richt zijn partij zich tot de middengroepen. Ge streefd wordt naar een sterke midden stand, verandering van het belastingstel sel. studiemogelijkheid voor alle begaaf den, het stichten van een t.h. xn Am sterdam en een universiteit in Rotter dam, sanering van radio en televisie, be vorderen commerciële televisie, betere wegen en sterke NAVO en EEG. (Van een onzer redacteuren) Een machinist rijdt verschei dene malen door een rood stop sein, weet zich daar achteraf niets van te herinneren, komt voor de rechtbank met als ten lastelegging dat het aan hem te wijten zou zijn geweest dat vorig jaar augustus zijn trein als on bestuurbaar over het traject Gilze-Leende tot Baexem reed ende officier van justitie concludeerd vrijspraak. Waarom? Op grond van ver klaringen die twee getuigen-des- kundigen, een zenuwarts en een psycholoog hebben afgelegd. De man kan namelijk niet voor zijn handelwijze van toen verant woordelijk worden gesteld. Als men dit leest komen er toch wel enkele vragen op, waarvan de voor naamste misschien wel zijn hoe zoiets kan gebeuren en of er dan geen reden tot ongerustheid moet bestaan in ver band met de kans op herhaling. Zo niet bij de betrokken machinist die inmiddels ander werk heeft gevonden dan toch bij andere machinisten. Men herinnert zich waarschijnlijk nog wel wat zich met deze „spook trein" heeft afgespeeld. Een machinist beklimt de „bok" van een goederen trein, zet bij het vertreksein dit ge vaarte in beweging en passeert het eer ste station, waar een bijzonder oplet tende NS-employé, naar later zal blij ken terecht, een mankement aan een der goederenwagons vermoedt. Deze employé waarschuwt de volgen de post om de trein tot stilstand te doen brengen. Daar wordt het sein prompt op onveilig gezet. Wat gebeurt echter? De trein rijdt door, ook voorbij het volgende rode licht en het daarop vol gende. Paniek langs het gehele traject. In Weert slaagt men erin ongelukken Commentaar van prof. F. C. Stam Een rechtszaak In Roermond, waarby <le kwestie van de „spook trein" behandeld werd en de officier van justitie vrijspraak vroeg voor de machinist, heeft de afgelopen week een aantal vragen kunnen oproepen. Wat mankeerde de machinist nu pre cies? Werd niet te snel door de medische deskundigen lot een tijdelijke uitzonderingstoestand bij deze wagenvoerder geconclu deerd? Welke maatregelen zou den kunnen worden genomen om risico's als deze zo weinig moge lijk kans te geven? Voor nader commentaar heb ben wij ons tot prof. dr. F. C. Stam gewend, hoogleraar aan de Vrije Universiteit en als zenuw arts verbonden aan de Valerius- kliniek te Amsterdam. Zoals men zich wellicht herinnert heeft hy de betrokken man enige tyd in observatie gehad en de resultaten van zijn onderzoek ter rechts zitting meegedeeld. De Franse ex-premier Georges Bidault heeft in een gisteren ge-* publiceerde brief de Westduitse fl autoriteiten niet verzocht om po litiek asiel, zoals hem was gesug gereerd, maar zijn brief kwam er op neer, dat hij verzocht hem toe te staan zijn politieke strijd tegen president De .Gaulle voort te inzetten. De Beierse minister van binnenland se zaken, Junker, zei later dat Bidault had gevraagd naar de voorwaarden et verbonden aan politiek asiel in West- Duitsland. De brief zoals die werd ge citeerd, vermeldde niet wat Bidault zou doen als de Duitsers er op staan, dat hij zich onthoudt van politieke activi- - teit. Mondeling verklaarde de OAS-lei- der, dat hij zijn politieke strijd niet zal inruilen voor persoonlijke veilig heid. Minister Junker gaf geen commentaar op de inhoud van de brief, maar zei wel, dat Bidault na het verlenen van asiel geen bijzondere voorrechten zal genieten. In dat geval zou hij zich rii ie moeten neerleggen bij een beperking van zijn bewegingsvrijheid en een po- litiegelelde. Overigens zou de Beierse beslissing in zeer nauw overleg niet Bonn genomen worden, gezien het po litieke belang van een hechte Frans- Duitse samenwerking. Junker zei verder dat het wel enige tijd kan duren voordat de Beierse au toriteiten de nauwkeurige voorwaarden voor politiek asiel kunnen definiëren. Tot zolang zal Bidault zich van iedere politieke activiteit moeten onthouden. Bidault heeft in het laatste toege stemd. Bidault dankte voor de spontane en vriendelijke ontvangst in West-Duits- land. Hij kan in beroep gaan bij een administratief hof als hij het niet eens is met de voorwaarden van het asiel. Als er geen officieel verzoek voor asiel volgt, dan zal de Beierse regering over wegen of hij kan worden uitgewezen. Het antwoord aan de voormalige Fran se premier zal ten minste acht dagen duren. Voor die periode zal het volko men rustig zijn rond de zaak-Bidault, aldus de Beierse minister Junker. Kor rt samengaan Na een beweerde vrijage met de „Vrije Boeren" heeft de leider van de partij der „Liberale Vrije Burgers", de heer J. Fabius, zich gedistancieerd van de nieuwe „Li berale Staatspartij". Tijdens de persconferentie van het bestuur van de „Liberale Staatspartij" werd aangekondigd, dat de „Liberale Vrije Burgers" met hun voorzitter, het Haagse raadslid en „Nieuwsbriefschrij ver", de heer Fabius, op grond van een eensluidend urgentiepro gram samen zouden gaan. Mr. Van Rappard, burgemeester van Gorinchem, deed deze medede ling. Na dienst uiteenzettingen zei de heer Fabius, dat de partijen dus broederlijk zouden samenwer ken. Hij begon een verhaal over lijstverbinding. „Als het daarover gaat hoeven we niet verder te praten. U kunt op onze voorwaarden komen of nu gaan", zo viel mr. Van Rap pard de heer Fabius in de rede. „Komt u uit met een eigen lijst?" De heer Fabius bevestigde dit. En daarmee was het gesprek af gelopen. De heer Fabius en de zij nen werden beleefd naar buiten geleid. Mr. Van Rappard verontschul digde zich met te zeggen, dat hij zelf de besprekingen met de groep-Fabius niet had gevoerd. Negenenveertig Oostduitsers onder wie zeven leden van het Oostduitse le ger zijn ontsnapt over de bevroren Oostzee naar de vrijheid in West-Duits- land. aldus heeft het ministerie van binnenlandse zaken van staat Schlees- wijk-Holstein meegedeeld. De vlucht was bijzonder moeilijk, al dus de woordvoerder, omdat Oostduit se legereenheden het ijs van de Oost zee op vele plaatsen met dynamiet had den gebroken. CERO ZILVIUM GERO ZllDURO ZIIMETA 1156) Boemerang is de naam waar mee de inboorlingen in de nabijheid van Botany Bay in Nleuw-Zuid-Wa- les hun houten werpwapen aandui den, zodat strikt genomen de boe merang inderdaad een Australisch wapen is. En hetzelfde wapen dat in West-Australië „kai-lie" en in Noord-Australië „won-ki-oem" wordt genoemd, kunnen we uiteraard even eens met Australië identificeren. Maar dit wil geenszins zeggen, dat het werpwapen, bestaande uit een enigszins afgeplat hard stuk hout, dat in het midden gebogen is en naar de uiteinden smal toeloopt, we herhalen, deze Australische namen voor dit wapen, wil len geenszins zeg gen, dat dit een ty pisch Australisch wapen is, zoals al gemeen wordt ver ondersteld. Dit werpwapen, dat we gemakshalve toch maar met de naam boemerang zullen aanduiden, wordt eveneens aangetroffen op verschillende eüan- den van de Stille Zuidzee cn even eens in Noord-Amerika. Dit liceft sommige ethnologcn aanleiding gege ven tot het opstellen van een theo rie over een speciale boemerangcul tuur, terwijl anderen in de versprei ding van de boemerang over Noord- Amerika, de eilanden in de Stille Zuidzee en Australië een bewijs meenden te zien, dat dc volken van bdeze gebieden met elkaar contakt hebben gehad en dat dc bevolking vanuit Amerika heeft plaats gevon den. Maar niets is zo gevaarlijk als haastige conclusies. getrokken uit één enkel verschijnsel. Want wil men uit de verspreiding van de boe merang gevolgtrekkingen maken over speciale culturen, of over con tact dat in het verleden zou heb ben bestaan, dan moet men het zui delijke deel van Voor-Indië ook hier in betrokken worden, want ook daar was de boemerang bekend. Wellicht zullen sommigen niet eens veel be zwaren hebben tegen de veronder stelling dat het contact van de Ame rikaanse volken zich niet alleen over het Zuidzecgebied, maar zich zelfs tol in Zuid-Azië zou hebben uitge strekt. Maar ook verschillende vol ken in de Soedan kennen de boeme rang! En een dergelijke verbreiding van het veronderstelde contact wordt zelfs de meest geestdriftige aanhan ger toch wel wat te veel van het goede. Ook in de oudheid is de boemerang bekend geweest, byv. in Egypte en in Babyion en zelfs heeft men gemeend uit de rotstekenin gen in Spanje te kunnen opmaken, dat de holbewoners uit het Stenen Tijdperk eveneens de boemerang zouden hebben gebruikt. Dat is uiteraard niet onmogelijk, maar we moeten er bij voegen, dat de bewijsvoering hiervoor niet erg steekhoudend Is, zodat we wellicht verstandig doen dit Spaanse terrein uit het verspreidingsgebied van de boemerang te schrappen. IIoc het ook zij, het gebruik van de boemerang in ver uitcenliggcnde gebieden en tijdperken, sterkt ons in dc overtuiging dat het wapen door verschillende volken van uiteenlopen de culturen is uitgevonden, en dat het beslist niet typisch Australisch is. Eén merkwaardigheid mogen we hierbij niet over het hoofd zien, n.I. de vreemde gang, die dit werpwa pen beschrijft. J)E Franse minister van buiten landse zaken, Couve de Mur ville, heeft een uitnodiging van zijn Britse collega, lord Home afgeslagen om volgende week woensdag in de Britse ambassa de te Parijs te komen lunchen. Als de Britse minister de uitno diging zou hebben aanvaard, zou het de eerste ontmoeting tussen hem en lord Home zijn geweest sinds de mislukking van het Brusselse overleg over de toela ting van Engeland tot de E.E.G. Lord Home heeft ook uitnodigingen gericht aan enige andere collega' en permanente afgevaardigden die woensdag in Parijs de bijeenkomst van de NAVO-raud zullen bijwonen. Het staat vrijwel vast dat de Neder landse en de Belgische minister van buitenlandse zaken, mr. Luns en Paul-Henri Spaak, de lunch wel zul len bijwonen. Gezaghebbende kringen, in Parijs hebben verklaard dat Couve de Murville voor woensdag al een lunchafspraak heeft gemaakt. Lord Home heeft de afwijzende hou ding van zijn Franse ambtgenoot nogal sportief opgevat. „Het is normaal dat een minister van buitenlandse zaken door zijn collega bij een bezoek wordt uitgenodigd. Indien Couve de Murville geen regelingen treft om lord Home op een andere dag te ontvangen, zou dit opgevat worden als een onheuse beje gening", zo verklaarde een woordvoer der van het Britse ministerie van bui tenlandse zaken. PICCIONI Intussen heeft de Italiaanse minister van buitenlandse zaken. Piccioni, gis teravond in Londen besprekingen ge voerd met lord Home en minister Heath, de Britse onderhandelaar Brussel. In een gezamenlijk communi qué hebben de bewindslieden bekendge maakt het eens te zijn over de noodzaak van een vrij, democratisch en naar bui ten ziend Europa, dat in breder ver band harmonieus samenwerkt met an dere landen. Beide regeringen zullen zich inspannen om deze gedachte te be vorderen. Wat de economische kwesties betreft waren de ministers het eens over het belang van nauwe samenwerking in alle internationale economische organisaties en onderhandelingen. Bijzondere aan dacht werd besteed aan de vraagstuk ken der in staat van ontwikkeling ver kerende landen. (Advertentie) VAKANTIEREIZEN per autocar of per trein door geheel Europa; uitstekende maaltijdverzorging, geen lunch pakketten; desgewenst hotelkamers met eigen bad en toilet; matige prijzen. Vraagt programma 1963.Reisbureau Groenevcld» Botersloot 52, Rotterdam tel. 112535 Gisteren is een Boliviaans vlieg tuig met 41 personen neergestort tij dens een vlucht van Noord-Chili naar La Paz in Bolivia. Het toestel be hoorde tot de Lloyd Aereo Boliviano. Het was een DC-6. De passagiers wa ren afkomstig uit Nederland. Groot- Britannië, de Verenigde Staten, West- Duitsland, Zweden, Israël en Argen tinië. De naam van de Nederlandse passagier wordt opgegeven als Leig Stephen. Het is nog niet bekend waar de resten van dit toestel gevonden zijn. Het is waarschijnlijk neergestort in het woenstijdgebied bij de Boliviaan se grens. te voorkomen door een wisselstand te veranderen, zodat daar tenminste geen stilstaande trein wordt geraakt. Echter: de trein rijdt al maar door: het lijkt of er geen menselijk wezen in de cabine zit. Is de wagenvoerder in slaap gevallen of bewusteloos? Maar dan zou de dodemanspedaal (die, naar later gebleken is, goed functioneerde) in werking zijn getreden. Men kan slechts gissen. Overigens heeft men weinig gelegen heid zich hier op dit ogenblik in te verdiepen, want de trein rijdt verder. Knalsignalen worden nu gegeven op plaatsen waar de trein passeert, er wordt met rode lichten op de baan ge zwaaid. er wordt zelfs met een steen een cabineruit ingegooid, maar niets helpt. Pas in Baexem komt de trein tot stilstand, keurig voor het (zoveel ste) rode sein. „Niets aan de hand"... Algehele opluchting langs het traject. Enkele spoorwegmensen lopen op de lo comotief toe, openen de cabinedeur en vragen verbijsterd wat de machinist toch bezielde? Zijn reactie: hem be zielt niets bijzonders. Hij heeft gewoon gestopt voor het rode sein en wacht, zoals het behoort, tot het groen wordt. Hij is zich van geen onregelmatigheid bewust. Het beste bewijs dat hij in derdaad zich niet bewust is van het geen zich zojuist heeft afgespeeld Is wel, dat de wagenvoerder al pratende doodgemoedereerd zijn boterhammetje zit op te eten.... Wat heeft deze man dan geman keerd? De wetenschap, die zich met het onderzoek van het bijzonder moei lijke en grotendeels nog onontgonnen terrein van het zieleleven, de menselij ke psyche en haar afwijkingen, bezig houdt heeft er een naam voor. De ma chinist heeft namelijk geleden aan een (tijdelijke) bewustzijnsvernauwing of bewustzijnsverlaging. Iedereen weet wel zo ongeveer wat het bewustzijn is. Het houdt in dat we ons bewust in het leven gedragen: ken nend staan tegenover de materie, onze omgeving en onszelf. Nog simpeler ge zegd: dat we onder meer weten wie wie. wat wat is en waar we ons be vinden. Tegenover het bewust-zijn, staat het önbewust-zijn, waarbij we derhalve niet kennend staan tegenover datgene wat zojuist is opgesomd. Het komt voor als normaal verschijnsel (men denke aan het slapen), maar ook als abnormaal verschijnsel, waarover het hier dus gaat. Schemertoestand Het zou te ver voeren indien nu uit een werd gezet welke gradaties er in dit verband allemaal zijn; volstaan moet daarom worden met het zonder meer stellen dat er zeer vele gradaties voorkomen en één ervan de z.g. sche mertoestand is. Een schemertoestand, waardoor het onderscheidingsvermogen zo goed als geheel wordt uitgeschakeld zodat men dus niet meer kennend te genover zijn omgeving enz. staat. In deze situatie zijn er twee moge lijkheden: öf men verricht nog allerlei routinehandelingen, lijkt dus uiterlijk normaal, óf men raakt verward en geeft de indruk van gestoord te zijn. doordat men bijv. geluiden hoort die ex- in werkelijkheid niet zijn. enzovoorts. Ook hierbij zijn weer tussentoestanden denkbaar. Zeker is, dat een mens. die in een periode van ernstige bewustzijnsverla ging heeft verkeerd, gedurende die tijd niet verantwoordelijk kan worden gesteld voor zijn daden. Bij de machi nist. zo bleek tijdens de rechtszitting van dc afgelopen week, was sprake van zo'n bewustzijnsverlaging. Het uit gebreide onderzoek de man is o.m. twaalf dagen in observatie geweest heeft dit duidelijk aangetoond. Een be wustzijnsverlaging een schemertoe stand, waarbij hij dus een aantal rou tinehandelingen verrichtte (het bedie nen van de trein) maar waarbij de rode seinen, de knallen, het zwaaien met lampen en de steen door de ruit niet tot hem doordrongen. Vraag: hoe kan zo'n stoornis ont staan? Vooropgesteld dient te worden dat de frequentie ervan bijzonder laag is. Het kan zijn dat een ernstige be wustzijnsverlaging optreedt als een voorbode van een nog niet geconsta teerde hersenziekte (een gezwel of een ontsteking). Vandaar dat het zaak is dit na het optreden van het verschijn sel terdege te onderzoeken. De stoornis Spooktreinkwam nooit eerder bij onze Nederlandsche Spoor wegen voor. kan ook voorkomen als een onderdeel van epilepsie of vallende ziekte. Voorts, in aansluiting op schedelletsel: na bij voorbeeld het oplopen van een lichte hersenschudding herinnert men zich niets meer van hetgeen er vlak nadien gebeurde. Soms is er echter helemaal géén aan wijsbare oorzaak en vindt men hoog stens enkele aanwijzingen die tot de stoornis moeten hebben geleid, zoals moeilijke persoonlijke omstandigheden waarin iemand kan verkeren, emotio nele spanningen, dan wel bepaalde fac toren die met de lichamelijke gesteld heid samenhangen. En in dit „vakje" moet het geval van de machinist nu worden ondergebracht. De twee des kundigen die onafhankelijk van elkaar een onderzoek instelden hebben daar ter zitting geen twijfel over laten be staan. Als men daarbij dan echter ver neemt dat in beginsel ieder mens zo iets zou kunnen overkomen, lijkt de vraag natuurlijk wel gewettigd: maar hoe kan de leiding van een bedrijf als de spoorwegen, waar tal van werkne mers in dienst zijn die evenals de ma chinist zodanig verantwoordelijk werk moeten doen dat er mensenlevens mee gemoeid zijn, zich dan tegen het risico van het hierboven gesignaleerde ver schijnsel dat bewustzijnsverlaging heet, enigermate dekken? Niet griezelig Dit zal tenminste beter tonen! I De hoofdportier van een Tilburgse fabriek is een nauwgezet man, die zelfs geen rust heeft als zijn diensturen al zijn verstre ken. Op een goede avond, het was al bijna nacht, wilde hij nog even gaan zien of zijn ondergeschik ten wel klaarwakker wa ren bij hun bewakings dienst. In burger ging hij naar het bedrijf en hij wipte in hot nachtelijk duster stiekem over over hek. Een fractie later werd hij in de kraag ge grepen en niet zo zacht zinnig ook. Het verhaal verteld niet of de bewa kers de hoofdportier in derdaad niet hebben her kend. De Proteus, het verzor gingsschip van de met Po laris raketten uitgeruste Amerikaanse onderzeeërs, ligt nu al zo lang in Schot land, dat een groot deel van de opvarenden ook maar B heeft gezegd. Zij zijn getrouwd met Schot se meisjes. De Proteus is naar de V.S., maar 185 mannen bleven in Schot land achter. Dc Schotse meisjes hebben kennelijk grote aantrekkingskracht. In Zweden wordt nu voor ongeveer 325.000 honden belasting betaald. Een derde van het aantal honden is in de steden te vinden. De populairste is de dashond, daarna komt de poedel. Een eenpersoons duik- bootje dat minder kost dan de gemiddelde auto vormt de grootste attrac tie van de YVestberlijnse watersport- en kampeer- tentoonslelling. De „Del- phin" is gemaakt van pol yester plastic en heeft een glazen koepel. Het vaartuig kan tot een diep te van dertig meter dui ken en drie uur achtereen onder water blijven. De tiendaagse tentoonstelling omvat 213 inzendingen uit zeventien landen. I ,.Ik kan schrijven wat ik wil", zo heeft de vooraan staande Hongaarse schrij ver Tibor Dery in Wenen verklaard. Hij maakt een rondreis door West-Euro pa waarbij hij uit eigen werk voordraagt. Een be perking is er echter aan zijn schrijverij gesteld. Hij mag niets schrijven dat anti-communistisch ge richt is. Dus hij kan toch niet schrijven wat hij wil. Het antwoord hierop lijkt griezelig, maar dat is het toch niet. Zo'n directie kan zich hiertegen namelijk niet dek ken. Laten we nog eens mogen me- moreren, dat ernstige bewustzijnsda- lingen zoals hier bedoeld reeds zeer sporadisch voorkomen. Trek daar dan vervolgens van af de gevallen die het gevolg zijn van ziekten zoals epilepsie, omdat 'het ondenkbaar is dat deze patiënten ooit ook maar voor de keuring (die warempel niet als oppervlakkig kan worden gekenschetst) in aanmerking zouden komen, dan blij ven de „onverklaarbare" gevallen over. Bedenkt men daürblj dan weer. dat er door de bedrijfspsycholoog verschei dene volkomen normale mensen voor de tractie worden afgekeurd, van wie hij meent dat hun persoonlijkheids structuur voor deze functie niet zo ade quaat is, dan moge het wel duidelijk zijn dat het vóórkomen van de onder havige afwijking zó laag is, dat het ton opzichte van de veiligheid hoegenaamd geen rol speelt. Het is volkomen verklaarbaar, dat het gebeuren met de,.Spook trein" zeer tot de verbeelding van de buitenstaanders heeft ge sproken en misschien nog wel spreekt. Zeker met het drama by Harmeien nog zo vers in het gt heugen. Echter kan met de meeste stelligheid worden verze kerd dat het verschünsel ernsti ge bewustzynsverlaging bü wa genvoerders een verdwynend klein risico genoemd mag wor den. Hoe klein, bewyst de reeds eerbiedwaardige geschiedenis van onze Nederlandsche Spoor wegen: een soortgelijk ver schünsel is daar namelyk nooit eerder voorgekomen. Advertentie) POTTER S '40SSÊ „LINIA'^ap MINTHOIHIMTS Te pen hoest en Keelpij Uitwerking frappant 5Sct.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5