Resten van slavernij nu nog niet uitgebannen Agenda voor Lei< en Den Haag Afdeling Leiden NIRIA beauty products Mattliaeus Passion in Gehoorzaal TUSSEN DE BLADZÖDEN „Als twee druppels water' boeiende thriller ME NIEUWE LEIDSE COURANT 2 ZATERDAG 16 MAART 1963 Zaterdag Schouwburg. 8 uur: Toneeluitvoering Leids gymnasium „Our Town" van Thornton Wilder. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Venus bespied". Gebouw K. en W., 8.15 uur: Concert- gebouworkest o.l.v. Eugen Jochum i.mv Wilhelm Kempff, piano. Diligentia, 8.15 uur: Haags Studenten Cabaret „Met Huid en Hagenaar". Zondag Oude Vestkerk, 7 uur nm Interkerke lijke jeugdsa men komst. meditatie pastoor A. Glazemaker (Oud-Kath.). Maandag Snoucfc Hurgronjehuis, 8 uur: Literaire lezing „Een schrijfster vertelt", door Mar- ga Minco. Logegelbouw, 8 uur: Vereniging voor Pedagogiek, „Seksuele voorlichting op de school?'*, sprekers dr. G. Planting en M. J. Cardoze. Sohouwburg, 3 uur: Leids gymnasium met „Our Town" van Thornton Wilder. Den Haag. Kon. Sohouwburg, 8.15 Nieuw Rotterdams Toneel m „Kimbelijn" a.L Diligentia, 8 uur: Lois Marshall, so praan. George van Renesse, piano Kurhau s-pavi 1 joen8.15 uur: Anglo- American Theat-e Group met „Blith Spirit" van Noel Coward. Rolzaal, 8.15 uur: Kamermuziekavond leden Residentie Orkest.' Dinsdag Filmzaal universiteit, 8 uur: K. en O.- filmstudiekring, noppen-, teken- en tru cagefilms uit binnen- en buitenland, in leider H. Neysse'. Kleine Stadszaal, 2.30 uur: Ned. Ver eniging van Huisvrouwen, Pierre Jans sen. oud-conservator Stedelijk Museum te Schiedam over „Het vlot van de Me dusa". Restaurant Van der Heijden. 2.30 en 8 uur: Modeshow modehuis De Groot. Rijksmuseum van Oudheden, dr. J. W Salomonson over „LaatRomeinse aarde werk schalen uit Noord-Airika en Egyp te". Stadsgehoorzaal, 8 uur. Nederlands Madrigaal Koor o.l.v. Herman Strategier net Johannes-Passion van Bach, m.m.v. Symfonisch Kamerorkest Kantine Clos en Leembruggen. Korte i üare 28a, 7.15 uur: Ruilavond „De Phi- .[Jatel'ist". Doelenkazerne8 uur: Revue Teletroef „Hét is feest vandaag" Oegstgeest. Zijzaal W. de Zwijger- kerk. 8 uur: Gezinsvoorlichting, avond over eieren en k\p Den Haag. Kon. Schouwburg, 8J5 uur: Nieuw Rotterdams Toneel met „Niemand van ons'', (a.l.). Diligentia. 8 uur- Hongaars Strijkkwar tet Kurhaus-paviljoen. 8.15 uur: Anglo- American Theatre Group met „Blith Spirit" van Noel Coward Op gouden Wieken. 8.15 uur: Rodolfo Caporati, piano Woensdag De Kleine Burcht. 8 uur: De Natuur vriend. B Leenart over: „Terrarium en zee-aquarium" Rijksmuseum voor Volkenkunde. 8 uur: Dr. P. H. Pott over: „De Tibetaanse dui- velsdans en zijn achtergronden". Zuiderkerk. 8 uur: Arjos. A. Dron- kert over: „De onderneming en de arfoei- der" Geref. jeugdhuis. 8 uur: Tuinbouw en Plantkunde. J. Vermande over „Kaste len in Frankrijk" Restaurant Van der Heijden, 8.30 uur: Leidse Assurantie Club. S. Gratama over: „Smartgeld" L.F.C.-terrein. 8 uur: Zilveren-molen- toernooi Quick BoysWassenaar, Marekerk. 8 uur: Bijzonder Kerkewerk. Bijbelkioskavond, sprekers ds. J. M. D. van den Berg en dr. W H. Velema. Schouwburg. 3 uur: Toneelgroeo En- lemble met „Een maand op het land" van Toergenjew. voor K. en O (uitgestelde voorstelling van 1 februari). Den Haag. Kon. Sohouwburg. 8.15 Uur: Ned. Comedie met „De Botteriken" Kurhaus-paviljpen. 8.15 uur: Anglo- American Theatre Group met „Blithe Spirit" van Noel Coward. Donderdag Stadsgehoorzaal 8 uur: Meesterserie- concert door Rottc-rdams Philharmoniscfy Orkest o.l.v. Fraiiz Paul Decker; 6olist: Malcolm Frager piano, voor K. en O. Leiderdorp Dorpshuis, 7.30 uur: Concert Harmonie Kapel „Leiderdorp**. Oegstgeest: Zendingshogeschool, dr. J. Verkuyl over: ,De functie van lec tuur in het eeheel van de kerkelijke en missionaire activiteit". Den Haag. Diligentia. 8 uur: Strijk orkest Benedetto Marcello Vrijdag Rehoboth, 8 uur Christenvrouwen-cen trum. A. N. W van de Meygaard over .Atoom, vloek of zegen". Den Haag. Kon. Sohouwburg, 815 uur: Nieuw Rotterdams Toneel met «Niemand van oa«". (a.l.). Zaterdag Bevrijdingskerk 7.30 uur: Avondgebed voor Hervormden en Gereformeerden. Van der Heijden. 8 uur: Filmavond ..Ons Grunnegerlaand" Den Haag. Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Oh pa, ar me pa". Gebouw K. en W 8 uur: Ned. Opera o.Lv. Franz Bauei -Theussl met „Nabucco" van Verdi. Diligentia, 8 uur: Fernande Kaeser, piano Kurhaus-paviljoen, 8.15 uur: La Come die des Jeunes met „La legon'* en „Feu la Mère de Mad.ime". Ongelijks Den Haag: Houtrusthallen, 8 uur: Weense IJsrevue Films Casino (2.30 en 8 uur): Koning de>- koningen (14 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Als twee druppels water (14 jaar). Luxor (2.30 en 8 uur): De langste dag (14 jaar). ^^OOR HET Nederlands Instituut van register-ingenieurs en afgestudeer- den van hogere technische scholen, kortweg aangeduid als de N.I.R.I.A., afdeling Leiden, heeft gisteravond dr. Joh. H. Scheurer, een in teressante lezing gehouden over het onderwerp „Van slavernij tot perso neelsbeleid". Om enigszins tot de gedachtenwereld van de mensheid die voorstandster van slavernij was, door te dringen is het noodzakelijk de achtergrond te kennen, aldus dr. Scheurer. Arbeid werd in vroeger tijden als mensonwaardig gezien. Daarom liet men het werk door slaven en armen verrichten. Het meest typische van de slavernij de rechteloosheid van de mensen. In dit verband bracht de heer Scheurer het verhaal van Jozef en Potifar in herinne ring. Jozef, door zijn broers verkocht, komt in een vreemd land. waar hij opvalt door zyn intelligentie. Potifar geeft hem veel bevoegdheden, maar als Jozef zich. zwartgemaakt door Potifars vrouw, oc een dag de toorn van zijn meester op zijn hals haalt, wordt hij zonder vorm van recht in de gevangenis geworpen. De slaaf was slechts een werktuig. Aan het intellect dat hij had meegekregen, werd beoordeeld of het een goed dan wel een slecht werktuig was. Zelfs Plato heeft eens van de slaaf gezegd: „Het is slechts een bezield werktuig". Arbeidsmarkt In het tweede gedeelte van zijn lezing, overstappend v$n de afgedane slavernij op het hedendaagse personeelsbeleid, bracht dr. Scheurer allereerst naarvoren. dat ook in deze tijd nog typische resten van de slavernij aanwezig zijn in mentali teit, gebruiken en woorden. Zo spreekt men nog steeds van de arbeidsmarkt, waarmee dan bedoeld wordt de eenheid die aan arbeidskrachten beschikbaar is De combinatie ligt min of meer voor de hand: slavenmarkt-arbeid (er) smarkt. Vooral het Christendom heeft er veel toe bijgedragen dat de slaver nij werd afgeschaft. Het is merk waardig dat de christenen niet een (Advertentie) Verkrijgbaar bij: PARFUMERIE „SURINGAR" Tel. 23401 Breestraat 108 - Leiden Ds. I. S. Kijne 40 jaar geleden uitgezonden De oud-zendingspredikant ds. I. S. Kijne te Leiden herdenkt op maandag 18 maart, dat hij veertig jaar geleden in de Utrechtse Domkerk werd uitgezonden door de Utrechts Zendingsvereniging om de leiding op zidh te gaan nemen van de opleidingsschool voor onderwijzers- voorgangers op Nieuw-Guinea. Ds. Kijne, die een speciale opleiding had gevolgd in Hamburg met het oog op zijn toekomstige werkkring, heeft sinds 1923 honderden onderwijzers voor het zendingswerk ot> Nieuw-Guinea opge leid, eerst op hel aanvankelijke centrum op het eiland Mansinam bij Manaukwari en later in Miei in het zuiden van de Geelvinkbaai In 1940 ging hij tijdelijk op Sumatra werken en werd daar geinterneerd. Di rect na de oorlog kwam hij naar Nieuw- Guinea terug, waar hij eerst de leiding van het zendingswerk van de Nederland se Hervormde Kerk kreeg en na 1954 rector werd van de Theologische School voor de opleiding van predikanten in Seroei. In 1953 repatrieerde hij. Dr. Kij ne is thans docent bij de Zendingshoge school in Oegstgeest. openlijk front tegen deze onmen selijke behandeling van mens lot mens hebben gevormd, maar meer hebben gewezen op de woorden uif de Bijbel, waarin reeds in het eer ste boek wordt gewezen op de ar beid als een door God gegeven op dracht. Het personeelsbeleid werd vooral na 1945 duidelyker omlijnd, onder meer door het aanvaarden van de waarde van psy chologische- en sociologische tests, -en ziet de werknemer nu niet meer alleen als werktuig, maar verschaft hem boven dien inzicht in het werk dat hij doet. Hoewel reeds in vele bedrijven het be leid ten aanzien van het personeel is beterd, kan men niet zeggen, dat men reeds het doel heeft bereikt. Nog te vaak gebeurt het, dat bijvoorbeeld een arbeider aan een lopende band, geen flauwe notie er van heeft, waarom hij nu dat schroefje op die bepaalde plaats moet vastdraaien. Erger is nog, dat men bij navraag bij de chef van de afdeling te horen krijgt: „Dat weet ik niet, daar bemoei ik me niet mee." Het is volgens dr. Scheurer dan onmogelijk van de werknemer goed werk te verwachten. Evenals vorige jaren zal de chr. zang vereniging „Ex Animo" op 8 en 9 april de Matthaeus Passion van J. S. Bach uitvoeren, dit jaar weer in de Stadsge hoorzaal. Aan de uitvoering zullen meewerken: Nelly Groenevelt - sopraan; Roos Boels- na - alt; Sylvain Deruwe - tenor (evan- ;elist); Jan Handerson - tenor; David Hollestelle - bas (Christuspartij); Henry Blackmon - bas; Jaap Hillen - Clave- cimbel; A. Blankenstein - orgel; ge mengd- en jongenskoor „Ex Animo". De begeleiding is in handen van het Rotterd. Philharm. Orkest, terwijl het geheel onder leiding staat van Herman de Wolff. Philidor én LSG in middenmoot In de eerste klasse van de Kon. Ned. Schaakbond zijn nu vijf van de zeven ronden gespeeld. De stand is: gesp. mpt bpt V.A.S. 3 (Amsterdam) B S.G. (Bussum) V.V.GA. (Amsterdam) L.S.G. (Leiden) Philidor (Leiden) Staunton (Groningen) V.H.S. (Haarlem) A.S.C. 2 (Amsterdam) De zesde ronde, die over enkele weken wordt gespeeld, brengt de interessante derby L.S.G.Philidor. 5 8 30 5 7 ■27 li 5 6 29 Vz 5 5 25Ü 5 5 25 5 4 23 5 3 21 5 2 18 C.O.V.S.-leziiig Maandag om acht uur hoopt de heer D. Nijs voor de leden van C.O.V.S. in De Kleine Burcht een lezing te houden. Rex (2.30i 7.15 en 915 uur): Robin Hood en dé piraten (14 jaar), donder- dag: Onder verdenking van zedenmis drijf (18 jaar). Studio (2,30. 7 en 9.15 uur): Eclips (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Taras Bulba (14 jaar). Tentoonstellingen Rijksmuseum van Oudheden: „Het dier als motief in de antieke kunst'" (tot 3. juni). Regionale werkplaats voor vakontwik keling van volwassenen, Rooseveltstra; 45; beroepententoonstelling, tot en met 19 maart; op 5, 12 en 19 maart ook s avonds van 7.30 tot 9 uur. Lakenhal, eretentoonstelling werken van H H. Kamerüngh Onnes (t./m. 17 maart). Leeszaal en bibliotheek Reuvens. Bree Uraat 27 maandag en voensdag van t cot 5.30 en van 7 tot 9 uur, dinsdag vai i tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en /an 7 tot uur; zaterdag van 1')5.30 uui Bijkantoor chr schooi Obrechtstraa /olw dinsdag en donderdag van 6.30 s uur nm zaterdag i5 uur: jeugd: elk- voensdag 25 uur. Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio cheek Reuvens. Plantage 6: maandag en dinsdag van 4 tot 5.30 uur, woe ra dag en zaterdag van 12 tol 4.30 uur er vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds Aademiegebouwi Jan Wolkers, sculp tuur, schilderijen', tekeningen (tot 12 april) Snijbonen en tomaten aan Leidse veiling De firma H. Janssen en Zn. te Zoeter- meer voerde gisteren aan de Leidse groenteveiling de eerste snijbonen en tomaten van dit jaar aan. De snijbonen brachten f 5,80—f 5.90 per kg. op en de vyf tomaten brachten het elk tot f 0.33. Eclips STUDIO. In de geprolongeerde film Eclips van de befaamde Italiaanse re gisseur Antonioni ontmoet men een jon ge vrouw, die danig met zichzelf over hoop ligt. Haar geluk is vervluchtigd. Nu gaat ze peinzen oVer de zin van het bestaan en over de liefde. Ze ob serveert het leven van alledag, dat le ger blijkt te zijn naarmate de mensen zich drukker maken. Het gaat in deze film om het uitbeel den van een gemoedsgesteldheid, een moeilijke taak, die evenwel door An tonioni met groot talent tot een goed einde is gebracht. Eclips is geen gemakkelijke rolprent. Onstoffelijke dingen zaken die het in nerlijk leven betreffen, laten zich nu eenmaal niet gemakkelijk in beelden vangen. De film vraagt daarom niet alleen een open oog, maar vooral een open hart voor de medemens die met zichzelf in de knoop zit en verbeter- achter het geluk aan jaagt. (Gemoedsgesteldheid treffend in beeld gebracht.) De langste dag LUXOR. De geprolongeerde film De langste dag, geeft de eerste 24 uur van de invasie op de Normandische kust weer, gebaseerd op gegevens van het gelijknamige boek van Cornelius Ryan. "Vijf regisseurs hebben zich inge spannen de kaleidoscopische gebeurte nissen van deze gigantische operatie in beeld te brengen, waarbij zij hadden be sloten in geen enkel onderdeel van ori ginele journaalopnamen gebruik te ma ken. De makers zijn cr goed in geslaagd de oorlog in zijn zakelijke werkelijkheid uit te beelden, zodat men hier geen ogenblik heeft te maken met het wild west-genre in moderne vorm. Deze film is ernst, bittere ernst tot op de laatste meter toe. (Eerlijk oorlogsbeeld). Robin Hood en de piraten REX. Als Robin Hood (Lex Barker) met een stel knusse piraten schipbreuk lijdt, blijkt hij toevallig op zijn vaders landgoed Sherwood te zijn gestrand. Maar o wee, een boze tiran heeft zijn vader vermoord, houdt zijn vrienden gevangen en koestert tot overmaat van ramp het voornemen met Robins ge liefde te huwen. Dat laat Robin Hood niet op zich zitten. Fluks besluit hij de valse kasteelheer en zijn trawanten te verdelgen, hetgeen hem uiteraard lukt. (Film uit de Robin-reeks) LIDO Zoals men weet is de verfilming van het boek van W. F. Hermans ,De donkere kamer van Damocles" niet geschied met de opzet het verhaal nauwgezet in beelden vast te leggen. Regisseur Fons Rademakers heeft in tegendeel een nieuwe variant op het boek gegeven, en hoewel de auteur aanvankelifk zeer sceptisch heeft gestaan tegen deze onderneming moest hij later toch erkennen, dat er een gaaf filmwerk is gecomponeerd. Prof. Bottelier adviseur Shell-groep Prof. dr. C. J. F. Böttcher, hoogleraar de fyische scheikunde aan de rijks universiteit in Leiden, is met ingang van 1 maart jL benoemd tot adviseur bij de researchraad van de Koninklijke/ Shell-groep. Prof. dr. Böttcher is sinds 1951 in verschillende adviserende func ties betrokken geweest b(j de leiding van het researchbeleid van de groep. Het thema: Een Voorschotense sigaren winkelier leidt een grauw bestaan naast zijn lelijke vrouw. Nooit heeft hij zijn dromen in daden kunnen omzetten, tot geheim agent Dorbeck uit de hemel neer daalt om hem 'gevaarliike opdrachten te geven. Nauwgezet voert de winkelier de Hauidatieopdrachten van deze Dorbeck uit, maar ten slotte wordt hij door zijn rigen vrouw verraden en na de bevrijding krijgt hij het helemaal zwaar, want de winkelier wordt ervan verdacht een uit gekookte verrader te ziin geweest. Al zijn contacten in de llegale wereld zijn niet meer in leven, slechts één bewijsstuk kan redding brengen: een filmpje in zijn Fa H. L. VAN KAMPENHOUT Er Zn SCHOENHERSTELLERS TELEFOON 25668 Atjehstraat 73 Bonairestraat 17 Bacbstraat 318. camera waarop hij èn Dorbeck staan af gebeeld. In de donkere kamer wordt ovei bet lot van de winkelier beslist: juist de beslissende foto blijkt te zijn mislukt. Tn de roman heet winkelier Ducker an ders. De roman-Osewoudt heeft altijd in de schaduw geleefd, een min mannetje dat al mot een achterstand is begonnen als zevenmaands kind. De potige Dorbeck, zijn dubbelganger, wordt het grote ideaal. De ondergedoken kapster Marianne ver liest in de film haar Joodse afkomst en daardoor haar tragiek. He slot van de film, waarin men Marianne aan 't strand van Israël ziet liggen naast een figuur die Dorbeck zou kunnen zij, is dus heel anders dan het slot van de roman. Een derde verschil is de schets van pa_ ter Beer, kampaalmoezenier. In de ro- is hij een overtuigd mens, al weet bij niet te overtuigen. Maar hij weet dat het in het leven gaat om genade, berouw MEDE doordat men in het bui tenland, tot in Japan toe. niet stil zit waar het de ontwik keling van de bloembollenteelt betreft, is er uit een reorganisatie bij het Laboratoriurruvoor Bloem- bollenonderzoek te Lisse een nieu we afdeling geboren, de afdeling ..Praktijkaangelegenheden", die een landelijke taak heeft. Een frisse en tot en met op de praktijk gerichte bioloog is hoofd van deze afdeling geworden: drs. A. F. G. Slootweg (41 jaar. 2 kinderen), die al sinds 1949 op het laborato rium werkt en die vermaardheid kreeg als aaltiesdeskundige of nematoloog, om het op z'n zon dags te zeggen. Zijn kamer in het laboratorium is net en vriendelijk: er hangen mooie natuurfoto's door de heer Slootweg niet alleen genomen maar ook ontwikkeld en vergroot) en er staat een grote gatenplant. Drs. Slootweg mag vooral in deze aanloopperiode van zijn nieuwe afdeling bijna verdrinken in het werk, hij is een te beminnelijk man om nee te zeggen als je hem wilt spreken. En als het gesprek dan wordt doorkruist door tele foontjes. vraagt hij iedere keer weer heel beleefd excuus alsof hij het helpen kan. dat anderen hem bellen. Hij heeft niet altijd bioloog wil len worden, al is hij het nu dan ook met hart en ziel. „Toen ik zestien was. wilde ik gaan varen en dat heb ik gelukkig ook veel kunnen doen maar op zeker ogen blik zat ik toch in de collegeban ken van de Leidse universiteit e.en prachtige leerschool voor dit vak want in Leiden doen ze veel aan veldbiologie. Waarnemen en nog eens waarnemen! Door de norlogsmisère studeerde ik ook nog een tijdje in Utrecht maar m'n doctoraal deed ik in Leiden. Op een onder de universiteiten van Amsterdam en Utrecht res sorterend instituut in Baarn stu deerde ik daarna fytopathologie (planteziektenkunde) en al noe men ze me nu vaak nematoloog. zelf noem ik me liever fytopatho- loog". EEN juffrouw kwam de post binnenbrengen. Drs. Slootweg Drs. A. F. G. Slootweg van het Laboratorium voor Bloembollen- c onderzoek te Lisse kreeg vermaardheid als aaltjcsdeskundigc. Zijn betekenis voor het bollenvak en daardoor ook voor de economie j van ons land wordt misschien nog groter nu hij is benoemd tot hoofd van de pas gecreëerde afdeling Praktijkaangelcgenheden S van het genoemde laboratorium, een afdeling, die wel eens ver- 3 strekkende veranderingen in dc bloembollensector teweeg kan S gaan brengen. legde de brieven ongezien voor zich op tafel en vervolgde zijn verhaal door me iets over zijn start in het laboratorium te Lisse te vertellen. „In april 1949 kwam ik hier eigenlijk als micoloog (schimmelkundige) maar later bleek, dat het niet de schimmels waren, die de bollenkwekers veel narigheid bezorgden, maar aal- en daardoor krijgen schimmels gelegenheid binnen te dringen. Ook de Warmondse kwekers, die er in die tijd trots op gingen, dat ze zeven jaar achtereen narcis sen konden telen op hetzelfde land. moésten ten slotte het hoofd buigen voor de aaltjes. Door deze nieuwe ontdekking kwam een proefschrift, waarin schimmels noemd. op losse schroeven te staan en ik werd aaltjesdeskun- dige, als u het zo wilt noemen. Ja. en nu die nieuwe afdeling. Een hele verandering want ik- moet nu veel meer op het orga nisatorische vlak gaan werken. Hoe ik dat vindt?" f ET EEN lach vol enthousias me vertelde de heer Sloot weg me, dat die nieuwe afdeling enorme mogelijkheden heeft en dat het hem persoonlijk erg aan spreekt, dat zij geheel op de prak tijk is ingesteld. „Ik ben namelijk een man van de praktijk en het wordt hoog tijd, dat we aan aller lei tot nu toe min of meer ver waarloosde problemen aandacht kunnen gaan schenken. Ik denk bijvoorbeeld aan de bedrijfseco nomische kant van het bloembol- lenbedrijf en aan de arbeids- methoden. De mechanisatie In het bollen vak is de laatste Jaren met spron gen vooruit gegaan maar wat zijn de consequenties hiervan? En dan de grootte van het assortiment. Is voortdurende uitbreiding wel de aangewezen weg nu de concur rentie van het buitenland groter wordt? Moet een kleine kweker en heus, die zijn er genoeg en denk niet, dat ze het royaal heb ben! per se op zijn ene hectare grond 15 soorten tulpen kweken? Of zou het soms verstandiger zijn als hij zich beperkte tot een klei ner aantal sterke en goed ver koopbare soorten? Een uitgebreid assortimentsonderzoek vind ik daarom erg belangrijker". Terwijl we door het wat gassig ruikende gebouwencomplex naar de proefkasjes wandelden ik zag onderweg een aantal mannen een voor Zjlid-Amerika bestemde partij bollen inpakken vertel de drf. Slootweg me nog, dat hij een voortdurende groei van de nieuwe afdeling verwacht en dat 'e aanstellino van meer acade mici waarschijnlijk wel nodig zal worden. tjes. Deze tasten de wortels aan als de ziekte-oorzaken werden ge- Ducker (Lex Schoorel) heeft zijn film ontwikkeld, maar de foto die zijn gelijk moet bewijzen is mislukt. Het zwaard van Damo cles is in deze donkere kamer gevallen. en vergeving. Hem heeft Rademakers geen recht gedaan, men meent nu met *n soort schertsfiguur te doen te hebben. Concluderend moeten wij zeggen, dat ..Als twee druppels water" een boeiende thriller is geworden, gemaakt met een feilloos geivoel voor sfeer, maar een te kening van modern levensgevoel, van een chaotische, absurde levenssituatie zoals Hermans in zijn sublieme roman heeft gegeven, is er niet uitgekomen. Voortreffelijke acteerprestaties noteer den wij van Lex Sohoorel als Ducker alias Dorbeck, Mia Goossens als zijn vrouw Mia, Elise Hoomans als zijn ze nuwzieke moeder, Nan Los als Marianne en Ko Arnoldi als de oude dokter. De fotografie van Raoul Coutard is uitne mend en ook de muziek van Jurriaan Andriessen onderteunt het beeld doel treffend. (Thriller met oorlogssfeer). Koning der koningen CASINO. Men mag zich wel eer lijk afvragen voor wie de enorme Sa muel Bronston-film „Koning der ko ningen" (3% uur) gemaakt is. Men wil het leven van Jezus op aarde uitbeel- deh en doet dat op de wjjze van een felgekleurd levend prentenboek. Nu zijn prentenboeken meestal bestemd voor kleine kinderen, maar in deze film ko enen zoveel sadistische en afstotelijke taferelen voor, dat de keuring „14 jaar" naar onze smaak te zachtzinnig is. De Amerikaanse makers hebben zich er weer niet van kunnen weerhouden de bijbelse geschiedenis te behandelen op de manier, zoals zij hun westerns maken. Het miserabele is, dat de tekst van de bijbel hierbij als „gewijde" achtergrond dient om 'het gewone gepaardrij, degen- gevecht, worstel- en bokspartijen en ge wone moordtaferelen een „religieus" tintje te, geven. Met religie heeft dit alles evenmin iets te maken als de bloe dige gevechten van bijvoorbeeld de Gothen en de Vandalen. Het scenario is door de Paus goedge keurd. Het enig dat men hierop moet zeggen, is dat men "nooit meer deze Paus een scenario mag laten beoordelen, want dat vak verstaat hij niet. Regisseur Nicholas Ray is er zelfs in geslaagd de Bergrede, die vanwege zijn aangrijpende bewoordingen toch altijd wel indruk maakt, totaal te laten mis lukken. Het is een rumoerig vraag- en antwoordspelletje geworden, waarbij de persoon, die Jezus uitbeeld (Jeffrey Hunter) tevergeefs tracht de woorden verder te laten komen dan het doek. De enige scènes, die indruk maken zijn het Laatste Avondmaal en het ver hoor van Jezus door Pontius Pilatus. Voor de rest is alles wat ook maar enigs zins met de diepere zin van het Evan gelie te maken heeft onder de voet ge lopen door de massa-vechtpartijen, waar bij mensen in groten getale aan de speer geregen worden als bitterballen aan het stokje. Dat men natuurlijk ook dc kruisweg, dc kruisiging van Jezus en zijn sterven afbeeldt, compleet met kruiswoorden en al, hoeft na „Ben Hur" niet meer te verbazen. Hier is het alleen nog smakelozer geschied. Heeft nu niemand deze filmmakers even op de vingers kunnen tikken? Is het deze lieden nog nooit opgevallen, dat het uiterlijk gebeuren in de Evan geliën heel summier en sober wordt weergegeven? (Wanprodukt). Taras Bulba TRIANON J. Lee Thompson, die enige tijd geleden de wereld overbluft heeft met zijn „Kanonnen van Navaro- ne", waarin danig met spek werd ge schoten, heeft zijn regisseertalent nu storm laten lopen op de meest bar baarse oorlogsgeschiedenis, die ooit op pdpier is gezet: Nikolai Gogols roman „Taras Bulba" het epos van de dappere kozak, die met zijn zonen fel tegdn de Polen heeft gestreden, maar tragisch aan zijn einde kwam doordat de liefde zelfs de onoverbrugbare kloof tussen Polen en Kozakken wist te overwinnen Gogol heeft een vlammend, bloederig hoek geschreven, dat toch op een merk waardig verrassende wijze poëtisch en fijnzinnig doortrokken is van de macht der liefde. Welnu, Thompson heeft dat vlammen de en bloederige wel kunnen gebruiken, maar de poëzie der liefde heeft hij vour het gemak overboord gegooid. Daardow is een film ontstaan, die in feite niet» met Gogols werk te maken heeft. Een daverende film vol ruwe, barbaars» strijdtonelen waarin maar écn ding naar voren treedt: de gloeiende haat tegen de Polen. (Barbaars).

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 3