Koningin ontving De Gaulle heden op Huis ten Bosch Commentaar FYFFES te Haagse drinkwater fluorideert vanzelf r Uitgebreide zorg voor zijn veiligheid Kardinalen steunen de Franse stakers Domeinen geven toe, landbouwer eet weer Gedrang om reclame-t.v. Waas van gelieimsinnigheid doorbroken Verkeerschaos in Parijs üeuws in één oogopslag Minder post op zaterdag Over tien jaar meer clan genoeg Berkelse arts 23 april voor Hoge Raad Warm weer tot half april geen woorden maar daden! u k\ü Nieuwe Leidse Courant Zaterdag 16 maart 1963, 43ste jaargang Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Steenstraat 37 CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD Postbus 76 Telefoon 31441 c' „Stantvastigh is ghebleven mijn hert in teghenspoet" Zie pagina 7 Abonnementsprijzen f 2,80, p.kw. 8,25 Klachtendiénst bezorging 18 19 uur (Van onze speciale verslaggever) VANMIDDAG OM HALF VIER zou president De Gaulle weer met z'n particuliere vliegtuig naar Parijs terugkeren, na slechts drieëneenhalf uur op Nederlandse bodem te zijn geweest. Het vertrek zou geschieden op de vliegbasis Ypenburg, waar om twaalf uur de aankomst had plaatsge vonden. De minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, de grootmeester van het Huis van H. M. de Koningin, J. J. L. Baron van Lyn- den, cn de ambassadeur van Frankrijk, graaf de Crouy-Chanel, zouden do president en mevrouw De Gaulle uitgeleide doen. ter uitgeleide deden. De commandant van de erewacht, bestaande uit een detachement van de Koninklijke DE GAULLE .Huis ten Bosch. Terwijl op Ypenburg het Franse volkslied werd gespeeld, stapten de heer en mevrouw De Gaulle om streeks twaalf uur uit het presiden tiële vliegtuig. Ter begroeting waren dezelfde hoogwaardigheidsbekleders aanwezig, die hem een paar uur la- De kardinalen en aartsbisschoppen van Frankrijk hebben het rooms-katholieke deel der bevolking opgewekt hulp en bijstand te verlenen aan de stakende mijnwerkers. Reeds van het begin van de staking af, heeft de kerk de stakers gesteund, doch tot dusver droeg deze steun een locaal karakter. In een verklaring voor de pers, wek ken thans de kardinalen en aartsbis- lKSZAmArc* schoppen van geheel Frankrijk „de II llCUWS ill gelovigen op zioh niet afzijdig te hou- I den van het streven tot het verlenen van broederlijke onderlinge hulp, waartoe het Evangelie zelf hen op roept. In hun verklaring spreken de geeste lijken de wens uit dat oprechte bespre kingen een snelle en rechtvaardige op- inh Na langdurige onzeker heid over die vraag waar de Franse president De Gaulle het noenmaal met H M. de Koningin zou ge bruiken, werd in de loop van de ochtend officieel bekendgemaakt dat de Lunch vanmiddag op Hui3 ten Bosch in Den Haag -ou plaatsvinden. Van de 2.500 ambtena ren die intussen uit Nieuw- Guinea in Nederland zijn teruggekeerd, hebben er 500 reeds werkgelegenheid kunnen vinden. Zeshon derd personen kwamen niet voor arbeidsbemidde ling in aanmerking. De overigen hebben een af lopende, doch zich over vijf jaar uitstrekkende wacht geldregeling. De directeur van de Methodisten-pers in Ar gentinië, de zeer invloed rijke protestant Gattinoni. heeft gisteren op Schiphol tegenover een onzer redac teuren verklaard de mo gelijkheden te zullen on derzoeken om te komen Lot de oprichting van een christelijk dagblad in zijn land. Hij kwam ui't Lon den, waar hij een wereld conferentie voor christelij ke lectuur had bijgewoond. Een groep van onder nemingen, die de helft van het Nederlandse film- en bioscoopbedrijf in Neder land vertegenwoordigt, heeft een televisie-syndi caat opgericht voor het film- en bioscoopbedrijf in ons land. Men wil hierdoor deelnemen in het kapitaal van een eventuele conces sionaris voor ree lame-tele visie via een tweede net. De oester- en mossel- proeven in het Veersemeer en da oesterteelt in de Grevelingen zullen met doorgaan. Voor de b:ide oude zeegaten geldt, dat na de afsluiting de perio dieke onderbreking van geschikt zout water voor oesterteelt deze onmo gelijk zal maken. Dit is van de zijde van de rege ring in een brief aan de Tweede Kamer medege deeld. De Franse minister van buitenlandse zaken zal woensdag niet bij zijn col lega uit. Engeland Lunchen op de Britse ambassade ais beide bewindslieden in Pa rijs zijn ter bijwoning van de bijeenkomst van de NAVO-raad. Couve de Murville zou al een Lunch afspraak hebben geinaaikt. lossing zullen brengen, die een onpar tijdige organisatie van het beroep ver- zekert en aan de eisen van algemeen belang voldoet. Door de 24-uursstaking van de meer dan 300.000 man spoorwegpersoneel, aan gesloten bij de vier Franse spoorweg- vakbonden, werden de verbindingen in Frankrijk gisteren in een volledige chaos gedompeld. Door hef uitvallen van het buurtver keer bij Parijs, waarvan dagelijks duigen, den forensen gebruik maken, ontstonden op de wegen naar en in de hoofdstad enorme verkeersopstoppingen, terwijl de métro, de ondergrondse spoorweg van Parijs, de stromen van passagiers nau welijks kon verwerken. Ook de telefoon dienst ondervond moeilijkheden door de tallozen, die hun werkgevers wilden op bellen dat zij hun werk niet konden be reiken. Als gevolg van deze staking gingen in geheel Frankrijk gisteren ongeveer 600.000 man personeel van de staats- en genationaliseerde industrieën en dien sten niet aan het werk. Inmiddels is de commissie van „wij ze mannen" met haar taak begonnen en werden besprekingen gevoerd met tegenwoordigers van de vakbonden in de mijn-, gas_ en elektriciteitsindus trieën. De op zaterdag ter post bezorgde cor respondentie beloopt nog maar 10 tot 15 procent van het aantal poststukken dat voor de invoering van de vijfdaagse werk week op zaterdag op de post placht te gaan. Dit staat in de memorie van ant woord van de minister van verkeer waterstaat aan de Eerste Kamer naar aanleiding van de begroting 1963 voor het staatsbedrijf der P.T.T. Rekening gehouden met de inmiddels bekend geworden maatregelen op het ge bied van salarissen en secundaire arbeids voorwaarden zal het nadelige saldo op de exploitatierekening van de postdienst over 1963 naar verwachting ten minste ƒ46 min belopen. Bij de raming van de personeelskosten is een bedrag van ca. 8 min minder ppgenomen in verband met het te verwachten personeelstekort: met de vergoedingen wegens hieruit voortvloeiend overwerk zal ongeveer een even groot bedrag gemoeid zijn. Naar aanleiding van de vraag van som mige leden of van automatisering bij de postcheque- en girodienst te verwachten valt, dat het voor 1963 geraamde nadelige exploitatiesaldo op den duur weer in een voordelig saldo zal kunnen omslaan, deelt de minister mee dat verwacht mag wor den, dat door steeds verder gaande auto matisering ook in de secundaire onder delen van het girosysteem zodanige be sparingen kunnen worden bereikt, dat, uitgaande van het huidige loon- en prijs niveau op den duur de exploitatie weer sluitend kan worden. Luchtmacht en de Luchtmachtkapel meldde zich bij de president, waarna en korte inspectie volgde. Mevrouw De Gaulle werd begeleid door de grootmeester, de minister van bui tenlandse zaken en de ambassadeur van Frankrijk. De president zelf werd slechts gevolgd door zijn adju dant Na de inspectie werden o.m. voorge steld: de commandant commando lucht verdediging, de commissaris der Konin gin in de provincie Zuid-Holland, de gouverneur der Residentie, de eerste stalmeester van H. M. de Koningin en de burgemeesters van Den Haag en Rijs wijk. Omstreeks kwart over twaalf kwam het hoge gezelschap op Huis ten Bosch aan. Voor het paleis stonden aangetreden een compagnie van het garderegiment grena diers met vaandel en vaandelwacht, zo mede de Koninklijke Militaire Kapel. Ook hier volgde een inspectie. Op het bordes van Huis ten Bosch wer den de hoge gasten welkom geheten door koningin Juliana en prins Bernhard. Om één uur. precies begon de lunch de zogenaamde witte kamér. Het menu bestond uit Petits soufflés froids de jam bon, Délices de turbottn Belle-Allianee, Cotelettes d'agneau Printanière, Fromages de Hollande en Fruits. Aan tafel waren koningin Juliana en prins Bernhard tegenover elkaar gezeten. Rechts van de Koningin zat president De Gaulle, rechts van de Prins mevrouw De Gaulle. Links van Hare Majesteit zat de Franse ambassadeur in Nederland en links van Z.K.H. de gravin de Crouy-Chanel, echtgenote van de ambassadeur. Prinses Beatrix bevond zich aan de rechterzijde van de President, prinses Irene aan de linkei'zijde van de Franse ambassadeur. Na een geanimeerd gesprek over de moeilijkheden, waarin de E.E.G. zich op t ogenblik bevindt een gesprek, waar ook minister Luns aan deel zou nemen volgde om drie uur precies het vertrek naar de vliegbasis Ypenburg. Toen de hoge gasten Huis ten Bosch verlieten, werd de Parademars ten gehore gebracht Veiligheid Het complex van veiligheidsmaatre gelen. waarmee het korte bezoek van Franse 'president en mevrouw de Gaulle omgeven is, wordt als het mees! uitgebreide gezien, dat hier te lande sinds jaren getroffen is. Nog nimmer is een slechts luttele uren particulier be zoek van een bevriend staatshoofd aan Nederland met zoveel voorzorgs maatregelen omringd geweest als van daag het geval was. Verder is bekend geworden dat de af gelopen dagen de grenscontrole ver scherpt is en dat Franse automobilisten hun passagiers bij wijze van steek proef aan de BelgischNederlandse grensposten nauwlettend op hun papie ren zijn gecontroleerd, zulks om onge wenste elementen te weren. Fabel tj es Berichten over het tegelijkertijd ge dekt staan can de lunchtafels in Huis ten Bosch en op Soestdijk, zomede ge ruchten over de opstelling van lucht- afweergeschut bij de paleizenworden door officiële kringen naar het rijk der fabelen geweten. De waas van ge heimzinnigheid. waarmee het bezoek op Franse iveiis was gehuld, wordt zonder dit alles al dicht genoeg geacht om eventuele belagers op een dwaal spoor te brengen. Om half tien vanmorgen vertrok H.M. de Koningin per auto uit Paleis Soestdijk. Tegen tien uur passeerde z„ het verkeersplein Oudenrijn in de rich ting Den Haag. Merkwaardig was doch ook dit past in het complex van veiligheidsmaatregelen dat na het vertrek van koningin Juliana de ko ninklijke standaard op het paleis bleef wapperen HET Haagse drinkwater fluori deert vanzelf. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat het over tien jaar reeds zoveel fluoride bevat, dat de thans toegestane concentratie van 1 mg per liter zal worden overschre den. Verwijdering van het teveel zal dan nog een moeilijk op te lossen probleem vormen. Dit valt te concluderen uit een interim nota, die B. cn W. de gemeenteraad heb ben doen toekomen over de fluoridering van het drinkwater. De nota bevat nog geen definitief standpunt van B. cn W. over die fluoridering, aangezien het col lege eerst de technische aspecten van Op 23 april zal de Hoge Raad het cas satieberoep van de Berkelse arts J. F A. M. O. behandelen, die door het ge rechtshof te Leeuwarden tot levenslan ge gevangenisstraf is veroordeeld wegens moord Op zijn mede-gevangene A. L. op 4 februari 1958. In deze zaak zal het beroep worden toegelicht door de Haag se advocaat mr. F. H. Piket. de kwestie nog nader wil bestuderen. Bovendien ligt het in 't voornemen het advies van de Gezondheidsraad ln te winnen en een aantal feitelijke aspecten, die aan het licht zijn gekomen, voor te leggen aan het oordeel van de gemeen ten, die Haags drinkwater betrekken. Die feitelijke aspecten zijn de volgen de: toenemende fluoridering van het Lekwater als gevolg van de anorgani sche verontreiniging van de Rijn daarmede ook van het Haagse drink water dat als gevolg van een stijgend gebruik steeds meer gaat bestaan uit rivierwater en steeds minder uit het weinig fluoride bevattende duinwater. In 1962 bedroeg de hoeveelheid fluoride in het Lekwater gemiddeld 0,54 mg per liter en in het Haagse drinkwater 0,32 mg per liter (toegestaan is 1,0 tot 1.2 mg per liter) Het fluoridegehalte van het Lekwater, dat maandelijks woi-dt bepaald, lijkt snel toe te nemen. Niet uitgesloten dat het jaargemiddelde over 10 jaar de 1,0 mg per liter zal hebben ovei-schre- den. Te dien tijde zal naar wordt ver wacht hetHaagse drinkwater voor 90 pi-ocent uit Lekwater bestaan. Door de voortdux-ende wisseling van het fluor- gehalte van het x-uwe water zal het in de praktijk slechts mogelijk zijn het door de Gezondheidsraad aangegeven maximum niet te ovex-schrijden, indien een duidelijk lager gemiddeld gehalte woi-dt nagestreefd dan die raad heeft geadviseerd. Een redelijke zekerheid om de 1,2 mg niet te overschrijden lijkt te kunnen wor den verkregen door aan de hand van het dagelijks te bepalen fluoridegehalte door dosering een verhoging aan te bx-engen tot 0,9 - 1,1 mg per liter, het geen de fluoi-idering tevens zo exact mo gelijk maakt. Overigens heeft de natuur lijke fluoridering van het drinkwater reeds thans de helft van het effect dat elders met kunstmatige fluoridering wordt verkregen, zo blijkt uit de gege vens in de nota. Dit is de eerste foto uit Teheran van het dochtertje van de Sjah van Perzië en keizerin Farah. Na de wintersport: toen prins Bernhard gisteren in Amsterdam een persconferentie leidde van de Europese Cultuurfundatie, droeg hij zijn hand in het gips herin nering aan de laatste bergsportva kantie, waaraan de Prins een ge broken handbeentje overhield. Van nu tot half april zal de tempera tuur in het grootste gedeelte van Europe boven normaal zijn, zo blijkt uit de nieuwe weersvoorspelling voor 30 dagen die het Amerikaanse weerkundige bureau tweemaal per maand uitgeeft Voor het westen van de Bi-itse eilan den en de westelijke helft van Fi-ankrijk en van het Iberische Schierexland wordt zware neerslag vei-wacht In de rest van West-Europa zal de neerslag normaal zijn, maar Zuid-Italië en Scandinavië zal zeer weinig neerslag vallen. Westelijk van de lijn Oslo, Berlijn en de oostelijke punt van Sicilië zal de temperatuur boven normaal zijn en ten oosten daarvan zal zij nor maal zijn. In het zuiden van Frankrijk cn het oosten van het Iberische Schiereiland zal de tem peratuur veel boven normaal zijn. Tj^EN VAN DE stellig belangrijkste ge- beurtenissen in deze week is geweest dat zij ons de beslissende stap heeft ge bracht in het herstel van de betrekkingen met Indonesië. Wij hebben nimmer in het onzekere gela ten, met enig ongeduld naar dit moment te hebben uitgezien. Nu er immers geen struikelblok meer was, behoefde, meen den wij. niet langer te worden getalmd. De verbreking van de betrekkingen was een totale geworden, volkomener zelfs nog dan tussen twee staten die in oorlog met elkaar zijn. Het bestaan van Nederland werd door Indonesië als het ware abso luut ontkend. Maar misschien, hoe vreemd het klinken moge, was ook dit een aan wijzing, dat niettemin iets van de blijven de verbondenheid werd gevoeld. Waarom anders de behoefte aan deze felle ontken ning? Nu is er ruimte gekomen voor een nieuw begin. De verhouding zal een geheel an dere worden dan zij in het verleden is ge weest. Zo ziet men het in Indonesië en zo zullen ook wij het hebben te zien. Het is nu een verhouding tussen twee geheel zelf standige staten. Maar juist deze verhouding zal een onbevangen vriendschap mogelijk maken. Op dit laatste hopen wij allen. Laat eerst de betrekkingen hersteld mogen zijn, is het op deze plaats meer dan eens gesteld, dan is er daarna nog gelegenheid te over tot gesprek. Gepraat zal er moeten worden. Er is ook veel dat moet worden uitgepraat. Maar dat alles is niet van de eerste orde. Men zal ook verstandig doen, te dezen aan zien niet terstond zijn verwachtigen hoog te stellen. Een herstcl-met-bijbedoelingcn zal maar ten dele een herstel kunnen zijn. Toch is juist het herstel dat wat wij wen sen. Dat decz week ons de beslissing heeft kun nen brengen, stemt dankbaar. Nederland in consortium voor Pakistan Nederland heeft besloten toe te treden tot het Pakistaanse consortium onder leiding van de Wereldbank, dat steun wil verlenen aan het tweede vijfjaren plan. Nederlands bijdrage zal betrekking hebben op de laatste drie jaar van dat plan en de voorwaarden zullen worden bekend gemaakt op de eerstvolgende bijeenkomst van het consortium op 28 en 29 maart te Parijs. Hiertoe werd be sloten in een onderhoudvan minister prof. dr. Zijlstra met de Pakistaanse mi-, nister. de heer Said Hassan. f RIT A „Ellen, wil jij papa's pantoffels, zijn pijp en mijn rapport mee naar binnen nemen?" Penningmeester De Hunze: In Groningen is een jaar met aftrek, waarvan vijf maanden voorwaardelijk geëist tegen de 34-jarge belastingconsu lent G. A. uit Groningen wegens ver duistering ten nadele van de Kon. roei vereniging „De Hunze", waarvan hij penningmeester was. Tic temperatuur ligt voor midden maart aan de hoge kant. Vrijdagmiddag werden hier in het westen ook maxima tot dertien graden, in Limburg tot vijftien graden gemeten. Vanmorgen bereikte ons een regenfront, dat bij een depressie be hoort die snel naar Schotland trekt. Ach ter dit front zijn zondag enkele opkla ringen te verwachten, maar met een wind tussen zuid en zuidwest blijft toch vrij zachte lucht naar ons land stromen. Dit wisselvallige weertype kunnen wij beter hebben dan de koudegolf die Scan dinavië en Oosteuropa beslaat met tot in Denemarken, 's Nachts nog matige vorst. De Bilt verwacht tot zondagavond: Opklaringen. Op slechts enkele plaat sen een regenbui. Over het algemeen wei nig verandering in temperatuur. Over wegend matige wind tussen zuidwest cn zuid. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zondag 17 maart: zon op 6.52. onder 10 46; maan op 1.16. onder 10.09. Maandag 18 maart: zon op 6.50. onder 18.48; maan op 2.18. onder 10.46. 18 maart laatste kwartier. Tendens stationair Hoogwater Schcveningen 17 maart: 7.10 v.m.; 19.33 nsa. 18 maart: 7.50 v.m.; 20.21 n.m. 19 maart: 8.47 v.m.; 21.31 tun. HET WEER liV EIROPA linpporten hedenmorgen zeven uur Temper. Station Wcers. gesteldh. ftc SÉ ii Tussen de domeinen de Heerewaar- dense landbouwer W. van Hoften is een voorlopig akkoord tot stand gekomen. Dit was de directe aanleiding, dat deze land bouwer, die maandag in hongerstaking was gegaan, gistermiddag weer voedsel tot zich nam. De heer Van Hoften voelde zich door de overheid tekort gedaan, omdat hij geen schadevergoeding ontving voor het belangrijk verminderen in waarde van verschillende hectaren grasland, die hij voor zijn bedrijf nodig had. In april 1961 waren in opdracht van Rijkswaterstaat draglines plotseling be gonnen de hooggelegen uiterwaarden aan de zuidelijke oever van de Waal af t« graven, waardoor de rivier bij hoog water het water sneller- zou kunnen af voeren. Rijkswaterstaat stelde de scha de vast, die volgens de gedupeerde boer veel te laag was. Daar de heer Van Hoften geen nieuw weiland kon pach ten was hij genoodzaakt koeien op een zeer ongunstig moment tc verkopen, hetgeen hem geld kostte. Toen het afgegraven terx-ein opnieuw was ingezaaid kwam er hoog water, waardoor er zand op de grasmat kwam. zodat het weiland nagenoeg onbruik baar was. Dit was in hoofdzaak de schade waar het thans om ging. De domeinen hebben de heer Van Hoften thans een voorschot aangeboden. Het juiste bedrag zal na der worden vastgesteld. D Helder Ypenburg Vllsolngcn Helde De Bilt Twonthe Eindh. Zd.-Limb. Helsinki Stockholm Oslo Kopenh. Aberdeen Londen A'dam Brussel Luxemb. Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfurt MUnchen Zürlch Gcnève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome AJaccio Madrio Mallorca Lissabon zw. i '„I." regen 1 regen', zo 6 10 mistj zo 4 11 zw. bow. I zo 4 14 1. bew.'ozo 4 14 zw. bew. j zo 1 14 gh. bew j zzo 5 15 gh. bew.'zzw 4 -2 1. bew. I zw 3 -3 zw. bew. li 2 -4 h. bew. zo 10 -C zw. bew. I zo 5 zw. bew. o 7 15 zw bew. I zo 6 13 zw. bew.z O '4 zw. bew. zo 2 13 regen zzo 4 15 zw. bew. wzw 6 19 gh bew. windstil 18 zw. bew. n 5 14 zw. bew. ozo 6 2 mist ozo 1 13 1. bew. zo 2 7 mistn 3 9 gh. bew. z 14 onbew. I windstil 13 gh. bew. ozo 5 1 mist windstil 9 I. bew. nw 1 5 h. bew windstil 15 onbew. ono 2 17 zw bew o 1 16 motregen z 3 15 h. bew. windstil 22 motregen I zzw 8 16

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1