u bNeBuErHs Vliegkampschepen startbanen onn en 9 DE BLAUWE TREIN Industriële vormgeving siert liet interieur «.fiHATOGfy Oude banden kunnen waarde bewijzen tv VTï9i rrrsrwn vnv 19 Ontwikkeling in vliegtuigbouw Jager die recht op en neer kan gaan TIENDAAGSE VOOR DE WONING „Reclametelevisie is noodzakelijk SNEL HERSTEL Philips zelfcle dividend Metro R'dam gaat 205 a 210 miljoen méér kosten Huizen in Budel voor Duitsers iNog eens Bidault Floulijn met lage taille en vlakke gerende rokken Luns over Nederland-Indonesië Het geheim van Meer dividend en winst van Koninklijke Olie VRIJDAG 15 MAART 1963 k ^ügr j ^y4i^i iggnao luLUimJ dinsdag maart (Van onze luchtvaartmedewerker) De Britse invlieger Tom Frost heeft gisteravond in de aula van het Nationale lucht- en ruimtevaartla boratorium in Amsterdam een uit eenzetting gegeven van de toekomst mogelijkheden van de vertikaal star tende en landende vliegtuigen. Hij kon daarbij bogen op de vliegerva- ring die hij had opgedaan met 's we relds eerste recht op en neer opere rende Hawker P. 1127. De 1127 is het eerste gevechtsvliegtuig dat voor start en landing niet meer no dig heeft dan een terrein ter grootte van een tennisbaan. Danik zij zijn revolutio naire motor, voorzien van vier draaibarp uitlaten, kan dit vliegtuig loodrecht star ten, om zijn as draaien, zijwaarts en ach teruit vliegen en zelfs in de lucht stil- hangen gelijk een helikopter. Het grote verschil ten opzichte van 'n hefsohroef- vliegtuig is wel dat door een paar sim pele handgrepen van de vlieger het toe stel veranderd in een vliegtuig dat bijna even snel als het geluid door de lucht voortstuift De Hawker P. 1127 is de voorloper van de P. 1154, Engelands eerste opera tionele vertikaal startende jager, die te gen het eind van de jaren zestig in de squadrons van de R.A.F. en de Royal Navy zal moeten zijn opgenomen. Er zijn floor de regeringen van Duitsland, Enge land en de Verenigde Staten in totaal zes prototypen besteld, waarmee een uitge breid testprogramma zal worden uitge voerd. Ongeveer een maand geleden is het Engelse vliegkampschip Ark Royal het toneel geweest van een wereldprimeur Op dit schip startte en landde namelijk voor het eerst een straalvliegtuig, dat niet op de gebruikelijke manier het dek ver- I liet en er weer op terugkeerde, maar recht omhoog ging en na de vlucht weer rechtstandig op het dek neerzakte. Deze experimenten verliepen volgens de fa briek uitstekend. Behalve zuivere lood rechte starts en landingen werden ook enkele vluchten gemaakt waarbij met een zeer korte aanloop werd gestart. Op het vliegdek van de Ark Royal had het toestel natuurlijk ruimte in overvloed, maar op den duur kunnen dergelijke ge vechtsvliegtuigen even goed opereren vanaf schepen met slechts een klein plat form voor de start en landing. Zo zal het VTOL-vliegtuig op het gebied vod zee-oorlogsvoering een ingrijpende verandering met zich mee kunnen bren gen. Immers als het mogelijk blijkt aan boord van kruisers, torpedobootjagers en begeleidingssohepen één of meer van dit soort vliegtuigen mee te nemen, dan zou het vliegkampschip overbodig worden. Men beschikt dan over minder vliegtui gen, maar ze zijn minder kwetsbaar. Alvorens men echter zo ver is, zullen er wel een aantal ingrijpende veranderingen moeten plaatsvinden zoals het aanbrengen van startplatformen, brandstofreservoirs en een ruimte voor de technische staf. Mogelijk zal er dus over een tiental ja ren een eind komen aan het leven van het vliegkampschip, dat in de wandeling wel 'de geldvenspillende kolos' wordt ge- noemd. Ook voor transport De vliegtuigfabrikanten werken mo menteel niet alleen aan gevechtsvliegtui gen, maar de gedachten gaan ook uit naar transportvliegtuigen, die steeds langere startbanen nodig hebben. Was het in de eerste jaren van het vliegwezen nog mo gelijk om van een vlak stukje heide te starten, thans hebben de betonnen start banen al een lengte van drieënhalf en rog meer kilometers. Vooral bij ons in Europa is het vaak moeilijk om de vlieg velden maar steeds uit te breiden en daarom werd enige jaren geleden beslo ten, meer aandacht aan deze kwestie te besteden. In overleg met de verschillende naties, werd door een speciale commissie van de Navo een verzoek tot de vliegtuig- fabrikanten gericht voor een vertikaal startende jager en een transportvliegtuig die vanaf in der haast aangelegde lan- dingsstrdps zou kunnen opereren. Het hefvermogen, dat een VTOL-trans- „Maak het wonen tot een feest" is het motto voor de elfde „Tiendaag se voor de woninginrichting", die gis teren is begonnen en tot en met 23 maart zal duren. De Tiendaagse zal zich weer ma nifesteren in aantrekkelijke winkel etalages, exposities op het gebied van woninginrichting en andere activiteiten in vele gemeenten des lands. De moderne woninginrichting haalt de banden met de industriële vormge ving steeds nauwer aan. Naast stijl- en traditionele meubelen en dessins hebben eigentijdse modellen een groot deel van de markt veroverd. Daarom werd de gebruikelijke publici- teitsbijeenkomst aan het begin van de Tiendaagse gisteren gehouden in de Beurs te Amsterdam, waar in het Cen trum voor Industriële Vormgeving tege lijkertijd een rivierweekse expositie „Per soonlijk wonen met industrieprodukten" werd geopend. Op deze tentoonstelling is wel voornamelijk aandacht besteed aan het moderne zitmeubel, maar ook allerhande andere dingen voor de wo ning zijn mede geëxposeerd. Ter bijeenkomst deelde de heer N. Spaan, voorzitter van de Stichting Pro paganda Woninginrichting, die de Tien daagse organiseert, mede, dat 94 fabri kanten hebben meegedaan aan een en quête .waarbij speciaal werd geïnfor meerd naar de mate waarop industriële vormgeving in het bedrijf wordt toege past. Eigen ontwerpen Uit dit onderzoek is gebleken, dat 80 pot van de meubelbedrijven regelmatig (om de 1 of 2 jaren) nieuwe modellen uitbrengt, ongeveer 15 pet een eigen ont werpafdeling bezit en 20 pet eigen ont werpers in dienst heeft. Incidenteel wordt door de andere bedrijven steeds meer gebruik gemaakt van de creativi teit van zelfstandige ontwerpers. Van de 7 aan de enquête deelnemende fabrikanten van vloerbedekking had er slechts cén geen gespecialiseerde ont werpers in dienst. Ook by de fabricage van woningtextiel en behang steunt men steeds meer op moderne en nieuwe ont werpen voor de samenstelling van de dessin-collectie. Vergeleken bij 15 jaar geleden heeft alzo de industriële vorm geving in de algehele sector woningin richting zich sterk ontwikkeld. De heer P. W. J. Steinz, docent aan Haagse academie voor Beeldende Kunsten, noemde in een poëtische en geestige rede het werk van de indus triële ontwerpen „dichterlijk". Het zake lijk element dat met zijn kunstzinnige arbeid gepaard gaat, behoeft niet sto rend te werken. Ten slotte sprak de heer A. Auping over de nieuwe creativiteit, die van de gehele branche voor woninginrichting bij de massaproduktie wordt gevraagd. Juiste vormgeving is voor fabrikanten -en welbegrepen eigenbelang, want op de Europese markt zullen alleen indus trieën met goede produkten zich een blijvende plaats kunnen veroveren. De Hawker P. 1127 is 's werelds eerste recht op en neer jager. portvliegtuig eist, is gelijk aan het bruto gewicht met een surplus van twintig pro eent. Dit is ongeveer het tienvoudige van het vermogen, vereist voor hetzelfde vliegtuig in normale horizontale vlucht. Het criterium bij een VTOL-vliegtuig is dan ook de abnormale hoge opwaartse druk, welke de luttele minuten van start en landing eisen, maar gedurende het overgrote deel van de vlucht geen vruch ten afwerpt. De 1127 heeft slechts één motor, waarvan de sbuwdruk gericht kan worden door vier verstelbare straalpij- pen. Bij de start worden de straalpijpen vertikaal omlaag gedraaid, om de maxi male liftdruk te verkrijgen. Voor de overgang naar de horizontale vlucht wor den de straalpijp-uitlaten geleidelijk ge draaid om ten slotte in geheel horizon tale vluchit volledig achterwaarts gerich te stuwdruk te leveren. De introductie van deze toestellen zal een grote omwenteling te weeg brengen in de huidige luchtvaartwereld. Een verruiming van de mediakeuze met reclame in de televisie is verant woord en noodzakelijk. Ook adverteer ders met kleine reclame-budgets zullen door gedifferentieerde tariefvaststelling c.q. door invoering van regionale tele visie van dit medium gebruik moeten kunnen maken. De door het Nederlandse Reclamewezen ontworpen en toegepast normen en regels bieden in het algemeen goede uitgangspunten voor een nadere vaststelling van waarborgen voor een verantwoorde toepassing van reclame in de televisie. De belangrijkste hiervan is de vereiste, dat er een wederzijdse on afhankelijkheid zal bestaan van ener- zijijds zij, die het programma hebben te verzorgen en zij. die gebruik maken van reclame in de televisie Aldus besluit het Genootschap voor Reclame zijn adres aan de Tweede Ka mer. In een aantal punten wijst het Ge nootschap verder op de betekenis van de reclame in onze samenleving, die een onmisbare functie vervult als katalysator tussen de moderne massa-produktie en -consumptie. Door concurrentie in het bedrijfsleven bevorderd door verruiming en uitbrei ding van het aantal media, zal men in de behoeften van de consument kunnen blijven voorzien, aldus het Genootschap voor Reclame Gezien de met produktie en verbruik te voorziene toename van de in reclame te investeren bedragen, behoeft de in voering van reclame in de televisie geen verontrustende achteruitgang met zich mee te brengen ten opzichte van de tot dusver in de bestaande media bestede bedragen, aldus het adres van het Ge nootschap. VOORJAARSMOE! LUSTELOOS! PRIKKELBAAR? en veel meer weerstandsvermogen Ook zo goed voor Uw kinderen! Philips' Gloeilampenfabrieken en de N.V. Gemeenschappelijk Bezit van Aan delen Philips' Gloeilampenfabrieken zul len 19 april op de preferente aandelen 8 (vorig jaar 8)°/o dividend en 1 (l)*/i agiobonus en op de gewone aandelen 16 (16)°/o plus 5 <5)#/o agiobonus voor stellen. Het interim-dividend bedroeg 6Vo. De omzet met inbegrip van de Uni ted States Philips Trust steeg 12°/« tol f 5535 (4936) miljoen, het bedrijfsresul taat f 767 (731) min. of 5»/. meer, de netto-winst was eveneens 5»/o meer of f 343 (326) min. na overige baten en lasten f 105 min. opbrengst niet-gecon- solideerde deelnemingen, f 306 min. be lastingen en f 13 min. minderheidsbe lang van derden. In bedrijf gehouden wordt f 161 (180) min- Voorgesteld word1, jhr. H. A. C. van Riemsdijk te benoemen tot lid van de raad van bestuur van Philips' Gloei lampenfabrieken, met ingang van 1 mei, waarna de heer L. de Kok in zijn plaats hoofddirecteur van Philips' Nederland N.V. zal worden. De Rotterdamse metro in 1967 in bedrijf gaat 205 a 210 miljoen gulden meer kosten, ruim 60 procent méér, dan aanvankelijk was begroot (135 miljoen). Een kredietaanvraag van 39 miljoen gul den voor de aanleg van het bovengrondse gedeelte van de metro (een viaduct) werd gisteren zonder stemming aanvaard in de Rotterdamse gemeenteraad. Het metro-materieel zal waarschijnlijk bij Werkspoor worden besteld. Het jaar lijkse exploitatietekort op de metro wordt geschat op vijf miljoen. Dat betekent, dat de gemeente bij een transport van 60 mil. joen passagiers per jaar op elke rit per passagier zes cent gaat toeleggen. Het is de bedoeling, dat de metro wordt opge nomen in het normale stadstarief van de R.E.T. Hoewel noch de Legervoorlichtings- dienst, noch het aannemingsbedrijf „In- tervam N.V." in Den Haag ons dit of- ficeel hebben willen bevestigen, lijkt het vrijwel zeker, dat het genoemde aannemersbedrijf nabij de legerplaats Budel woningen zal bouwen die be stemd zijn voor Duitse officieren- en onderofficiersgezinnen. Van de Leger- voorlichtingsdienst vernamen we dat het ministerie van defensie nog niets officeel wil zeggen omdat de tussen Nederland en Duitsland gesloten over eenkomst, waarin de stationering van troepen op wederzijds grondgebied is vastgelegd, nog niet door het parlement is goedgekeurd. Zoals bekend is een wetsontwerp dat deze goedkeuring re gelt op 15 februari bij de Tweede Ka mer ingediend. President Soekarno zal 10 mei zijn bezoek brengen aan Nieuw-Guinea. Hij neemt tien ministers en vijftien ambassa deurs mee. commentaar J~lE kwestie tussen regering en KRO over het televisie interview met telegram aan de regering tot uiting gebracht. Zonder einde zal voorlopig ook de kritiek zijn op de VAR A-documentaire vijf en tachtig gulden schoon" waar op Pier Tania later op de avond in den brede terugkwam. Een groot aantal briefschrijvers en zomaar mensen langs de weg uitten hun misnoegen over de uitzending, aangezien later was geblekendat er i ex.prem.ier Bilault schijnt een geschie- 1 denis zonder einde te worden. Dp J VARA wijdde er gisteravond in haar toch iets meer dan f 85,— per'week t.v..actualiteitenrubriek nogeens ruim J schoots aandacht aan. Herman Wigbold had zelfs de adjunct-directeur van da J KRO J. Castelijns in de studio en met hem mr. A. Stempels, hoofdredacteur van de NRC en voorzitter van de Ned veTlTOUWLn Fed. van Journalisten het loonzakje van de Haarlemse me taalarbeider zat. Hoewel Pier Tania zijn excuses aan. bood voor het feit dat hij „te goed van was geweest, toonde hij opnieuw via vele gesprekken aandat er heel wat veel te lage lonen zijn, dan J De heer Castelijns werd ondervraagd dal eike Nederlander in de welvaart over het reeds bekende KRO.stand- kan delen. Maar dat zal niemand hem punt en werd erop gewezen dat ver- tegenspreken, en niemand zal er ook J schillende kranten de KRO hebben het statistische cijfer (van 240.000 ar- verweten dat deze te vroeg door de beiders die 85,— of minder schoon J knieën is gegaan. Mr. Stempels zei „De verdienen) ontkennen. Toch zijn wij regering heeft haar inmenging raar in van meningdat de VARA met deze het vat gegoten". En de KRO had de nogai verwarde tweede uitzending de J televisie niet nodig om verklaringen goede zaak nog minder heeft gediend af te leggen want er stond hem een dan met de misgreep betreffende het gehele radio-uitzendavond ten dienste, voorbeeld-gezin dat te veel (grote ap. i Op de Tweede regeringsantwoorden Kamer had mr. Stempels i scherpe kritiek. Met alles wat er ge- ken. paraten) in huis had om de benardheid het inkomen geloofwaardig te ma- Er werd veel te veel in de ruimte i beurd is, blijft de vrijheid van me. war zvn oordeel .afschu. warm herhalingen M i welijk aangetast en daarom handhaaft r 1 de Federatie ook haar protest, in een vervelens toe. Ook nu zal er weer een stroom van protestbrieven komen en dat kunnen wij die schrijvende kijkers niet kwalijk nemen. Het geheel is ongetwijfeld uitstekend J bedoeld, maar uitgelopen op een mis- i lukte poging. (Van onze moderedactrice) Max Heymans, de Amsterdamse mode ontwerper heeft in pais en vree Hirsch verlaten en weer een eigen couturehuis ingericht in de Nicolaas Witsenstraat. Twee smalle trappen op en we kwamen in een ruimte met wit gekalkte muren, voorjaarsbloe men en ovale spiegelsEn verder. gevuld met dames, dames in bont mantels, dames rijk aan jaren en elegantie, allemaal gespannen wal Max haar voor deze zomer voor zou schrijven. Een dankbaar publiek, dat aandachtig bleef kijken geperst op de vergulde stoeltjes, die soms de krachttoer moes ten verdragen, twee in plaats van een persoon een plaats te bieden. Een pu bliek. dat niet beleefd en slapjes klapte, maar verrukte kreten deed horen als „droom", „chic", „verrukkelijk" of al leen maar een dwepend „ohhh" en dat Minister Luns heeft voor de televisie over de hervatting van de betrekkin gen met Indonesië verklaard dat b(j de regering naast voldoening over dc normalisering der betrekkingen de hoop bestaat op vruchtbare samen werking en hernieuwde vriendschap met Indonesië. „Er zijn in het persoonlijke vlak nog steeds vele banden tussen Nederlan ders en Indonesiërs. En in ons land bestaat ook heden ten dage nog in ruime kring belangstelling voor het wel en wet van Indonesië. Men mag daarin geen uiting zien van bemoeizucht". Nedei-land zal niet moeten streven naar een bevoorrechte positie en vriendschappelijke betrekkingen zulten slechts geleidelijk groeien. Nederland mag en kan wél verwachten, dat het een volledig gelijke behandeling krijgt als andere landen. Nederland zal Indonesië op geen enkel gebied ten achter stellen. Mr. Luns meent te mogen vertrouwen hij heeft daarvan al tekenen gezien dat discriminerende maatregelen in Irdonesië ongedaan zullen worden gemaakt. Indien beide partijen elkander zonder vooroordeel en rancune tegemoet treden, zullen wellicht geleidelijk, naarmate de wederzijdse voordelen van hernieuwde samenwerking zouden blijken, de oude banden ook in de nieuwe verhoudingen hun waarde weer kunnen bewijzen. Voor de onteigende bezittingen zal te zijner tijd naar een regeling worden gestreefd. Indonesië heeft het beginsel van schadevergoeding ook erkend. Dit wil geenszins zeggen, dat de regering hieraan eerste prioriteit wil ver lenen. Het zou ook niet in het voordeel van belanghebbenden zijn, wanneer deze indruk in Indonesië zou ontstaan. Hij sprak zakelijk, als iemand die een alge meen bekend feit constateert. Hij wierp zijn zware overjas neer en ging naar het bureau. „Iets dringends?" Dat geloof ik niet, mijnheer. Maar ik ben nog niet helemaal klaar met sorteren." Van Aid in knikte kort. Hij was een man die zelden prees of afkeurde. Bij de keus van zijn ondergeschikten handel de hij zeer eenvoudig; hij gaf hun een eerlijke kans, en als ze niet voldeden ontsloeg hij ze onmiddellijk. Hij koos zijn mensen op een eigen aardige manier. Knighton had hij bijvoorbeeld toevallig twee maanden geleden op reis in Zwit serland ontmoet. De man stond hem aan, hij had zijn staat van militaire dienst doorgezien, en daarin de verklaring gevonden voor het feit dat hij mank liep. Knighton had er geen ge heim van gemaakt dat hij een werkkring zocht en vroeg terloops aan de miljonair of hij geen betrekking voor hem wist. Van Aid in moest nog in zichzelf lachen, als hij zich het verbaas de gezicht van de jonge man herinnerde, toen hij hem voorstelde zijn secretaris te worden. „Maar maar ik heb geen veirstand van zaken", had hij gestameld „Dat doet er niets toe", had Van Aldin ge antwoord. „Daarvoor heb ik al drie secretaris sen. Maar ik zal de eerstvolgende zes maanden waarschijnlijk in Engeland doorbrengen en ik heb een Engelsman nodig, die wel. die het klappen van de zweep kent en voor mij de maatschappelijke kant van de dingen kan be hartigen Tot dusver had Van Aldin geen spijt van zijn keus gehad Knighton was actief, intelligent en betrouwbaar gebleken en zijn manieren waren charmant De secretaris wees op drie of vier brieven die bij elkaar boven op het bureau lagen. „Toch zou het misschien wel goed zijn als u deze brieven even wilde doorzien", zei hij. „De bovenste betreft het contract met Colton door AGATHA CHRISTIE Maar Rufus van Aldin wenkte afwerend. „Ik bemoei me vanavond nergens mee", ver klaarde hij,. „Ze moeten allemaal maar wach ten tot morgen. Behalve deze ene brief", voeg de hij erbij, terwijl hij naar de brief keek die hij in de hand hield. En weer vloog die glim lach, die zijn gehele uiterlijk veranderde, over zijn gezicht Richard Knighton glimlachte vol sympathie. „Mrs. Kettering?" mompelde hij. „Ze heefl gisteren en vandaag opgebeld. Ze scheen erg verlangend u zo spoedig mogelijk te zien." „Werkelijk?" De glimlach vervaagde op het gezicht van de miljonair. Hij scheurde de enveloppe, die hij in de hand hield open, en nam de brief eruit Terwijl hij die las, betrok zijn gelaat, om zijn mond kwam de trek die Wall Street zo goed kende en hij fronste dreigend de wenkbrauwen. Knighton draaide zich tactvol om en ging door met het openen en sorteren van brieven. De miljonair liet zijn gebalde vuist zwaar op de tafel neerkomen. „Dat kan ik niet langer hebben." zei hij in zichzelf. „Arme kleine meid! Gelukkig dat ze haar oude vader nog heeft." Hij liep enige tijd de kamer op en neer. met een woedende uitdrukking op het gezicht. Knigh ton boog zich nog steeds over zijn bureau Plotseling bleef Van Aldin staan en nam zijn overjas van de stoel. „Gaat u weer uit, mijnheer?" „Ja, ik ga naar mijn dochter." „Als Colton opbelt „Dan zeg je maar dat ze naar de duivel kunnen lopen", zei Van Aldin. „Uitstekend, mijnheer," zei de secretaris on verstoorbaar. Van Aldin had nu zijn overjas aangetrokkea Hij zette zijn hoed op en ging naar de deur. Met zijn hand aan dc deurknop bleef hij ataan. „Je bent een goede kerel. Knighton" zei hij. „Je irriteert me niet als ik het land heb." „Ruth is mijn enig kind," zei Van Aldin, „en niemand op de hele wereld weet wat zij voor mij betekent." Even verhelderde een glimlach zijn gezocht Hij stak de hand in zijn zak. „Wil je eens wat moois zien, Knighton?" Hij trad op zijn secretaris toe. Uit zijn zak haalde hij een pakje, achteloos in bruin papier gewikkeld. Hij deed het papier eraf en bracht een groot, vuil, roodfluwelen etuj te voorschijn. Middenop stond een monogram, met een kroontje erboven. Hij liet het doosje openspringen en de secretaris hield zijn adem in. Tegen het enigszins groezelige wit van de bekleding lagen de stenen te gloeien als bloed. „Maar, mijnheer!" zei Knighton. „Zijn die zijn die echt?" Van Aldin liet een kort lachje horen. „Het verwonderd me niet dat je dat vraagt. De grootste drie robijnen van de hele wereld zijn erbij. Katarina van Rusland heeft ze ge dragen, Knighton. Die middelste daar is bekend als „het Vurige Hart". Hij is volmaakt zon der enig gebrek." „Maar," mompelde de secretaris, „ze moe ten een fortuin waard zjjn." Wordt vervolgd ■navond na afloop staande een ovatie bracht, die wel tot de ontwerper, een verdieping hoger, doorgedrongen moet zijn. Dat alles lijkt ietwat overdreven, maar het is een feit. dat Heymans een ont- J Hilversum I, 402 m. 19 00 V d kinderen werper van klasse is. Hij houdt zich vrij l9-'-0 Muziek voor kinderen (gr). viWtD strak aan één idea. Ditmaal was dat zowel bij de tailleurs, pakjes als ensem- i kelingsgebieden. lezing 20.20 O.. K. en W., bles en japonnen een floulijn met lage cabaret 20 40 Wereld in beweging, lezing; 4-1. 1 VARA: 21.00 Metropole Show 21.35 Zonder taille en vlakke gerende rokken. bunddoek: discussies 22.13 Buitenlands weekoverzicht 22.30 Nws. VPRO: 22.40 Voordat de nacht valtpoëtische medi- I tatie. VARA: 239.00 Socialistisch nieuws a in Esperanto 23.10 Lichte grain 23.5624.00 I Nws. Hilversum II 298 m. 19.00 Nws 19.10 Actualiteiten 19.25 Boekbespr v d Jeugd 19.30 Politieke lezing: WD 19.40 Vers progr v d militairen 20.30 V d Jeugd 21.00 Licht strijkork 21.20 Levensherinneringen 21.35 Het ijzeren paard, een quasi-histo- risch zangspel 22.15 22.25 Boekbespre- 1 king 22.30 Nws 22.40 De trap, hoorspel 23.56—24.00 Nws. vanavond i i i Ensemble van Max Heymans in ivooi- kleurige dunne wollen stof. i KRO 19 30 V d Jongeren. NTS: C0.00 Journaal en weeroverzicht. KRO: 20.20 Actualiteiten 20 45 De fuik. TV-spel 21.20 i Cabaretprogr 21.50 Kinderen van ons volk. progr over de zwakzinnigheid (6e en laat- ste deel). NTS: 32.25 Eurovisie: Wereld- kampioenschappen ijshockey te Stockholm: 1 gedeelte van de wedstrijd ZwedenCana- J da ±22.55—+23.00 Journaal. Programma voor morgen Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws 7.10 i Ochtendgym 7.20 Socialistisch stTijdlied 7 23 Lichte ochtendklanken (gr (7.35 Van a de voorpagina, praatje) 8.00 Nws en so- cialistisch strijdlied 8.18 Lichte gram 8.40 Amus mu 8 50 Wegwijs: tip6 voor trips en 1 vakanties 900 Gym v d vrouw 9.10 Klass J gram 9.35 Waterstanden 9.40 Amateursork. J VPRO: 10 00 Samen thuis praatje 10.03 Hij bereikt dit silhouet met ingewikkelde „fSTvK ÏSJVK middelen. Soms hebben de rokken bij- a graf. vragenbeantw 10.45 Geknipt voor voorbeeld in het voorpand, dat tot over 1 herhaling: gevar progr 12.15 Tussen mens -i j. en nevelvlek, populair-wetenschappelijkc de denkbeeldige zijnaad valt brede a lezing 12.30 Meded ten behoeve van land- platte plooien, dan weer zijn er losse en tuinbouw 12 33 Sportactualiteitcn 13.00 overpanden. dié a-SymetriSch zijn aan- JJ» SST- gebracht. De jasjes hebben veel klep- ciUb 14.50 Amus muz (gr) 15.05 Matinee jes, zakjes en knoopgarnerlngen. De op de vrije zaterdag: fragmenten uit ope- mantels waren voorzien van heel korte I 5V wJÏÏX™l 'HES?Nwï mouwtjes en eén had zelfs met meer 18 20 Gram 18.25 Lichte ork muz en so- dan een schouderkap!e. listen. De collectie was vrijwel geheel uitgevoerd J Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nws 7 10 in ivoorwit, mokkakleurige fijne tweeds Morgengebed 7 <5 Klass gram en strip v v- 1 d jeugd 7.46 Geestelijke liederen 7.56 Over- en een enkele zwarte japon. Een mo- wtging O.OO Nws 8.15 Lichte gram 9.00 dieus grapje was een stola van bijzonder DJinn, gevar progr 12 30 Meded ten be- dunne twééd, dubbel gestikt, zo breed ho;^kYan ensemble met zangsollst 12.5a Katholiek als het voorpand van een normale man- nieuws 13,00 nws 13.15 Platennieuws 13.20 tel. De stola was heel lang en hing dan J Musicerende dilettanten 13.45 Franse les ook aan één kant tot op de rokzoom, 14 05 P. y, Metropole orkest en 4 1 zangsoliste lo.40 Lichte gram 16 00 Als de een grote zak met nog een extra klepje <jag van gisteren, klankbeeld 16.30 Lichte erboven suggereerde volkomen een a gram n.OÖ v d Jeugd 17.15 Licht inetru- mantelnand I mentaal trio 17.3o Boekbespreking 17.40 manieipana. Muziekperlodiek 18.00 Kunstkroniek 18.30 De hoeden waren verrassend, vooral de a Lichte gram. turbans. Meestal uitgevoerd in het televisie materiaal van de japon of het pakje of in de voeringstof van het jasje. Ver- 1 d'\?ndeTe7^1°30>,'S"Lrd "S der waren er enorme barets en een a schoot TV-film NTS: 2000 Journaal en soort randloze hoeden, die echter groter weeroverzicht. AVRO: 20 20 Televizier 20.30 j 1 Sterren en streken, gevar progr 21.50 De en boller waren dan de gebruikelijke a verdedigers, TV-film. NTS: 22.46—22.50 pill box. Journaal. De Koninklijke Nederlandsche Petroleum Mij. zal aan de aandeelhou dersvergadering op 2 mei over 1962 (1961) f 6,25 (5,25) dividend voor stellen op elk van de 81.223.348 aandelen, waarvan reeds f 2,60 als interim is betaald. Het neto-resultaot was f 516 (427) miljoen. Het netto-rèsultaat Koninklijke/Shell-groep was 204,6 (187) min., een stijging van 9,4% hoofdzakelijk dank zij grotere omzet en efficiency, daar de verkoopprijzen lager waren. In het vierde kwartaal steeg de om zet tot een record van 3.369.000 vaten per dag en het netto-resultaat tot een record van 58 min. voor het vierde kwartaaL Over 1962 steeg de verkoop bijna 12% tot 3.17 min. vaten per dag, de bruto- produktie van ruwe olie en inkoop 11% tot 2.884.000 vaten de raffinage 6% tot 2.835.000. Uit het netto-resultaat van de groep ontvingen de moedermaat schappijen 85,5 (71,5) min. dividend. De groepscijfers waxen in miljoenen ponden sterling: Omzet Belastingen Andere baten Aankopen Kosten op 3002 2789,9) omzet —851,3 (—783 39.1 39,5) —564,2 (—509,2) -947.3 (—934,4) Speurwerk en opspo ring 80,3 77,2) Afschrijving —138,7 (—184 Rente 8,9 8,4) Winstbelasting 172,9 126,8) Winstaandeel derden 22.7 19 Netto-resultaat 204,5 187

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 9