Sennocol Veel geheimzinnigs rond bezoek van De Gaulle o Von Brentano en Dufhüs regelen de opvolging Populariteit De Gaulle in Frankrijk is dalende Unie tussen Irak, Syrië en Egypte in de maak Vaticaan ontheft Peron van kerkelijke ban Treinverkeer in Frankrijk ligt stil Bfonchïleffen Planten overeten zich niet L Cobb profiteert niet van wet Indonesië eens iet Pliilippijnen over Maleisië Wrak Russisch schip voor Duitse kust wordt opgeruimd Jjh aam tuojmta Kij Politiek van Y.S. boekt succes Gauw en goed verdiend, mevrouwl 7&wVi Dreigende opstand in Argentinië Conflict De Gaulle- Kennedy VRIJDAG 15 MAART 1963 Morgen krachtproef voor politie |VER vier en twintig uur is president De Gaulle vertrok ken uit ons land. Op het moment ■chter dat u dit leest, weet nie- oand, behalve een groepje streng ilecteerde ingewijden, hoe de president zich door Neder- id zal bewegen, waar hij, als it van koningin Juliana, het [oenmaal zal gebruiken, welke de jden van aankomst en vertrek ijn, enz. Het staatshoofd van Frankrijk, dat korgen even naar Nederland komt P zelfs over de aanleiding worden iingen gemaakt, hoewel aangeno- wordt dat de mislukte onder- lelingen over Engelands toetreding )t de EEG er niets mee te maken ibben, zomede de teleurstelling, die mingin Juliana hierover heeft ge kit, geldt met recht als de zwaarst bewaakte buitenland.er, die ons land boit als vrijburger is binnengekomen. Het bezoek van De Gaulle is als een privé-bezoek aangekondigd. Zegt dit op slohzelf reeds iets van het intieme karak ter, het zegt niets van de grote geheim zinnigheid, waarin de voetstappen van Frankrijks president op Nederlandse bodem zijn gehuld, om van de vele Weldoordachte veiligheidsmaatregelen, welke genomen zijn, maar niet te spre- O.A.S. Het oorzakelijk verband van al dat luistere gemanoeuvreer ligt In de acti- itelten van O.A.S. opgesloten, die nu al "ang tegen het leven van De tulle complotteert. Vooral het fusil- van luitenant-kolonel Bastien- H tan het begin van deze week, zal overal rondzwervende moordenaars- in bijzonder actief hebben gemaakt. Ix-Algerijnse Fransen als Wattin en Tgent worden ln dit opzicht door de anse staatsveiligheidsdienst het meest ivreesd. De Franse Sureté en de binnenlandse veiligheidsdienst hebben de afgelopen 'eken nauw samengewerkt om de weg, ie De Gaulle slechts enkele uren in lederland neemt, te effenen. Waar het de eerste plaats om ging, was de aan- igheid van verdachte Fransen hier. de hotelregisters is dan ook een mgere controle dan voorheen gehou- >n. Ook aan de grens zijn binnenkomen- Fransen meer dan anders aan de ind gevoeld. Behalve de B.V.D. zijn ook de rijks recherche en de veiligheidsdienst van het t "yoninkilijk huis ingeschakeld. De man- in, die ln Nederland de hoogste ver- ïtwoordelijkheid voor het leven van rankrijks president dragen, zijn voor en Haag en wijde omgeving procureur- [eneraal mr. D. J. van Gilse en voor it ressort Amsterdam, waarin ook het ileis Soestdijk ligt, diens collega mr. R. de Zaaijer. rk4 NAAR SOESTDIJK? kis. Betekent dit dat De Gaulle én ln Den geflaag en in Soestdijk komt? Nee, het Parjwordt óf Den Haag (Huls ten Bosch) óf aaiSoestdyk! Precies zoals de Franse staats veiligheidsdienst altijd doet, als de pre sident van bijvoorbeeld zijn landhuis folombey-les-deux-Egllses naar het Ely- lée gaat, zjjn er verschillende reisplannen klaar gemaakt, waaruit op het laatste moment gekozen wordt. Hetzelfde geldt poor de tijden van aankomst en vertrek. t)p het laatste moment worden ze altUd óf mevervroegd, óf verlaat, om de plannen nnkan eventuele samenzwearders te torpe deren. Wat Nederland betreft, mag men aan- dat De Gaulle met zijn S.O. Bre- igne (een omgebouwd, viermotorig 'rans transportvliegtuig) op het vlieg- 'eld Ypenburg, Soesterberg of Valken- >urg (bij Katwijk) zaïl landen. Vandaar [aat het per helikopter naar Huis ten isch of paleis Soestdijk. Het paleis de Dam komt waarschijnlijk niet in merking, omdat de weg daarheen per 'Wuto zal moeten worden afgelegd, waar- ijdoor_ het risico van een aanslag groter STRAALJAGERS duidelijk is. dat de Bretagne van de ^president zowel door Franse als Neder landse straaljagers vergezeld zal wor den. Hetzelfde geldt voor de helikopter- jvlucht die moet worden gemaakt. De Gaulle rekent met alles, wat onder meer efjbewezen wordt door het feit, dat rond ;zijn landhuis luchtafweergeschut staat op gesteld, waarvan het bedienend perso neel opdracht heeft elk vliegtuig, dat rou'zlch daar vertoont, zonder meer neer »ud(te schieten. BESCHERMING Behalve door Nederlandse veiligheids- ictionarissen zal de Franse president c door leden van zijn eigen lijfwacht ■rden vergezeld. Het zijn potige kerels, in de wandeling barbouzes of coril- i's worden genoemd en die elk een nauwkeurig omsohreven taak hebben. Sommigen doen niet anders dan naar deuren, ramen en daken kijken, anderen houden uitsluitend het publiek in de gaten, weer anderen dienen zich op De Gaulle te werpen, als er gevaar dreigt, teneinde hem met hun eigen lichaam te beschermen. De barbouzes zijn meesters In het af snijden van de lugubere mogelijkheden, waarop een moordaanslag kan worden gepleegd. Ze wetgn alles van gifringen en gifnaaldcn af, van bomontploffingen en zelfs van dodelijke radio-actieve stralen. Geen staatshoofd in Europa heeft dan ook een betere bescherming nodig dan hun meester, die overigens niet zelf over de dagelijks wisselende veiligheidsvoor zieningen beslist. De pers zal niet op de hoogte worden gesteld van de aankomst in en het ver trek uit Nederland. Slechts een enkele fotograaf wordt op het laatste moment gewaarschuwd, waar hij zich naar toe moet begeven om een plaat te kunnen maken. Aan het noenmaal in Huis ten Bosch of paleis Soestdijk zullen niet alleen koningin Juliana, prins Bernhard en prinses Beatrix aanzitten. Ook de naam van mevrouw De Gaulle, die haar man zal vergezellen, wordt genoemd, zo mede die van de vroegere minister Beyen, die nu Nederlands ambassadeur in Parijs is. Minister Luns ten laatste zou ook uit genodigd zijn. doch zelfs voor hem zal gelden, dat hij pas op het laatste moment van de eigenlijke ontmoetingsplaats op de hoogte wordt gesteld. In de Amerikaanse staat Georgia Is gisteren een wet van kracht geworden, volgens welke niemand onder de leef tijd van zeventien jaar op de elektrische stoel ter dood kan worden gebracht. Theoretisch was deze leeftijdsgrens tot dusver tien jaar, doch uit de betrok ken documenten blijkt, dat in deze staat nooit iemand jonger dan zestien jaar werd geëxecuteerd. Het nieuwe wetsontwerp werd bij het parlement ingediend na de storm var protesten over de zaak van de neger jongen Preston Cobb, die pas vijftien jaar oud was toen hij ter dood werd veroordeeld wegens moord op zijn 70- jarige blanke werkgever Cobb. die thans zeventien is, zal van deze nieuwe wet echter niet profiteren omdat het parlement weigerde er te rugwerkende kracht aan te verlenen. Hij zou aanvankelijk op 1 maart terecht worden gesteld. De executie ls echter opgeschort, in afwachting van de uit spraak in een door de verdediging aan hangig gemaakt nieuw beroep. (Advertentie) Adenauer blijft „op de hoogte De Indonesische minister van buiten- vaJandse zaken, Soebandrio, is gisteravond eiiijuit Manilla in Djakarta teruggekeerd. een persconferentie op het vlieg veld van Djakarta zei de minister dat zijn besprekingen met de Fhilippijnse regering „bijzonder vruchtbaar" zijn geweest. Tussen Indonesië en de Philip- |pijnen bestaat volledige overeenstem- 'ming van opvatting ten aanzien van de vaiPlannen voor de stichting van de fede- ijiratie-Maleisië. „J Minister Soebandrio verklaarde, dat -Indonesië het Pihllippijnse voorstel heeft laaniva'ard voor een samenkomst op mi- materieel vlak van de drie betrokken landen, gevolgd door een „topconferen- Hij sprak de hoop uit. dat het i|v°orstel van de Philippijnen ook bij de 'regering van Malakka in goede aarde .zou vallen. «3 President Macapagal van de Philippij Tllnen had een uitnodiging aanvaard om ie J een officieel bezoek aan Indonesië te BoeJ brengen. Een datum voor het bezoek vanw*s n-jg niet vastgesteld. Van zijn kant van is ook president Soekarno van plan de J0 Philippijnen te bezoeken, aldus minister Soebandrio. Nieuwe klacht van Russische treiler De gezagvoerder van de Russische treiler, die zich er reeds over had be klaagd dat Amerikaanse oorlogsschepen op zijn schip hadden geschoten, heeft v\ volgens de „Izwestia" nu gemeld, dat ker*l *Un schip nog steeds door Amerikaanse ode-l oorlogsschepen wordt „geschaduwd". De gezagvoerder rapporteerde aan de „Izwestia" dat hij met zijn schip, dat zich ten tijde van het schiet-incident op zeventig mijl uit de kust van Virgina bevond, naar een ander gebied in de Atlantische Oceaan was gevaren. weg... verstopping Ook voor bejaarden -~ In hardnekkige gevan dragees herstellen uw natuurlijke stofwisseling nooun Eerste gesprek had nog geen resultaat de tussen vertegenwoordigers van Egypte, Syrië en Irak om zo snel mogelijk een Arabische Bondsrepu bliek tot stand te brengen. Maar de eerste besprekingen hebben nog geen resultaat gehad. Uit een officiële Egyptische verklaring blijkt, dat „de standpunten dicht bij elkaar lagen en dat het gesprek vandaag zou worden hervat." Op het ogenblik, dat de topconfe rentie begon, zond radio-Damascus een verklaring van de nieuwe Sy rische premier Salah Bitar uit. In deze verklaring werd gezegd, dat er besprekingen werden gehouden om in de drie landen een volks stemming te organiseren. Door mid del van deze volksstemming zou men zich dan voor de Arabische Bondsrepubliek kunnen uitspreken. Ook president Arif van Irak liet zijn land weten, dat de tijd voor de Arabische eenheid is gekomen. Radio-Cairo en de Egyptische och tendbladen meldden echter niets over de volksstemming en de Ara bische eenwording. Demonstratie De ontwikkeling van de laatste weken in de Arabische wereld komt hierop neer. dat de communisten verder in een hoek worden gedreven. Moskou heeft nog niet gereageerd, maar wel zijn gis teren 800 studenten in de Russische hoofdstad naar de Iraakse ambassade getrokken om te protesteren tegen de onderdrukking van de communisten in Irak. Ondanks de boze leuzen op hun bor- den, waren de studenten goed gehu meurd. Later op de dag waren zeker zo'n 1000 man op de been. Een keer slaagde men er in het cordon van de politie, die zich weinig inspande, te door breken. Maar overigens had de demon stratie een rustig verloop. Op het Meer van Galllea heeft zich weer een incident voorgedaan. Gister morgen werd van Syrische zijde het vuur geopend op Israëlische vissersbo ten. Er vielen geen slachtoffers. Het was de tweede beschieting van deze week. Het Israëlische ministerie van bui tenlandse zaken heeft inmiddels zijn be zorgdheid over het Syrische optreden bij de V.N. kenbaar egmaakt. Met algemene stemmen is gigte ren de zakelijk voorzitter van de C.D.U., Josef Hermann Dufhüs, door het partijbestuur aangewezen om samen met fractieleider von Brentano de kwestie van de opvolging van Adenauer als bonds kanselier tot klaarheid te brengen. De beide mannen zullen nu hun best doen om een zo spoedig mogelij ke beslissing over een geschikte kan didaat te bewerkstelligen. De chris ten-democraten willen nóg voor het parlement op zomerreces gaat we- i en wie het kanselierschap over neemt van Adenauer, die dit veertien jaar heeft uitgeoefend. De opdracht aan Dufhüs werd ver leend op een bijeenkomst van het 65 leden tellende partijbestuur van de CDU. Adenauer leidde de vergadering. Dufhüs deelde later op een persconfe rentie mee. dat bij, de oriënterende be sprekingen die hij en von Brentano zul len voeren, de nodige geheimhouding zal worden betracht. Een zorgvuldig besluit kan slechts worden genomen De Sowjetunle heeft afstand gedaan van haar eigendomsrechten op het vrachtschip „Kholmogory" dat op 22 maart 1959 voor de Duitse kust ln dich te mist ln aanvaring was gekomen met de Duitse vrachtboot „Blscnofstz ln" en ln de golven was verdwenen. Dit heeft het Westduitse ministerie van buiten landse zaken gisteren aan de senaat (stadsregering) van Bremen laten we ten. Het wrak van het Russische schip ligt buiten de Westduitse wateren voor de mondingen van de Wezer en de El be. Op 18 april 1959 stootte de Britse vrachtvaarder „Harborough" op het wrak en zonk eveneens. Op 15 februari van dit jaar kwam de gevaarlijke lig ging van de wrakken nog eens duide lijk aan het licht toen het ongeveer 15.000 ton metende Nederlandse passa giersschip „Maasdam" ermee in aan varing kwam en zware schade onder de waterlijn opliep. De Westduitse autoriteiten hebben ja renlang toestemming trachten te krij gen voor het opruimen van de wrakken Daar deze buiten de drie-mijls zone lig gen kunnen alleen de buitenlandse eige naars beslissen, wat ermee moet ge beuren. De Engelsen hadden al toe stemming gegeven voor het lichten van de „Harborough", doch de eigenaar van de kolenlading aan boord van dit schip de Argentijnse regering heef nog nage noeg niets van zich laten horen, even min als de Sowjetunie dit tot dusverre had gedaan. wanneer het tevoren in interne bespre kingen degelijk en behoedzaam is voor bereid, zo zei hij. Een meerderheid van de parlements- fractie van de CDU ziet, naar wordt aangenomen, nog steeds Ludwig Erhard, de Westduitse vice-kanselier en minis ter van economische zaken, het liefst als opvolger van Adenauer. Zoals be kend, heeft Adenauer zich al herhaal delijk gekant tegen Erhards kandidatuur. Dufhüs zei op zijn personferentie voorts, te vermoeden dat Adenauer na zijn aftreden als bondskanselier ook het voorzitterschap van de CDU neer legt. Tijdens de oriënterende bespre kingen over een opvolger van de kan selier zal men Adenauer op de hoogte houden van de stand van zaken. Blijkens de resultaten van een opinie onderzoek onder de christen-democra ten, die gisteren bekend werden, heeft de populariteit van Erhard nog niet veel te lijden gehad. Van de ondervraagden had 47 procent zich uitgesproken voor Erhard als nieuwe bondskanselier en 8 procent voor de minister van buitenland se zaken, Schroder. De rest noemde an dere kandidaten of hield er geen me ning op na. Daarmee heeft Erhard een sterk wapen in handen gekregen. Zeg het met bloemen De eerste voor com mercieel gebruik be stemde vliegende bus is gisteren tentoongesteld op het eiland Wight. De aan 12 personen plaats- biedende luchtkussen bus zal voor plezier tochtjes worden ge bruikt. Het voertuig kost 250.000 gulden, heeft een actieradius van 575 kilo meter en kan zich ver- plaatse^ over moeras sen, baaien en meren. I Premier Chroesjtsjef heeft gisteren een brief laten publiceren waarin hij droefheid uitspreekt over de dood van een van de leraren die hem hebben opgeleid toen hij uit de mijnen kwam. „In 1922, toen ik uit de ko lenmijnen kwam, gaf hij les in wiskunde", aldus de brief, „hij kwam uit een niet-proletarisch ge zin, maar was zeer at tent voor de arbeiders die uit de mijnen kwa men." In geheel Amerika maken de schoolbestu ren zich zorgen over de moeilijk te regeren leerlingen. In Washing ton is zelfs een felle dis cussie aan de gang over een suggestie om de lijf straf weer in te voeren. Op een middelbare school in Oklahoma heeft men een oplossAig gevonden die goed be valt. Maar niet iedere school heeft er wat aan. Leerlingen die wegens verregaand wangedrag van school gestuurd dreigen te worden, krij gen nqg eeto laatste kans. Zij worden ge plaatst in de klas van een leraar die toevallig ook worstelcoach is. Als bij toverslag krijgen de jongens daar belangstel ling voor de lessen. Prinses Maria Pia, dochter van ex-konfcig Umbcrto van Italië, heeft maandag een twee ling gekregen. De kinde ren maken het goed. De namen staan nog niet definitief vast, maar het is waarschijnlijk dat Umberto en Helena wor den overwogen. Het is de tweede maal dat de Prinses een tweeling krijgt. In 1958 waren het twee zoontjes. De Westduitse film speler Curd Jiirgens zal niet de rol spelen van de Weense kardinaal I'.init- zer in de film „De Kar dinaal". Dat is het ge volg van bezwaren van kerkelijke zijde. Jürgens zelf zei dat hij die rol ook liever niet speelde. Liever speelt hij de rol van Sigmund Freud in het toneelspel „De Rode Draad". Kazuo Tada, het hoofd van een school in Chiba (Japan), heeft een grootscheeps plan opgevat. Hij is begonnen met het te ke nen van de portretten van niet minder dan 212 leerlingen, die zijn school bezoeken. Hij werkt een half uur per dag en toch hoopt hij voor de overgangs examens aan het eind van deze maand klaar te zijn. De nieuwe leider van de Britse La bour-party, Harold Wilson, zal op 29 maart naar de Verenigde Staten ver trekken voor besprekingen met presi dent Kennedy en andere Amerikaanse politieke persoonlijkheden. DE populariteit van president De Gaulle in Frankrijk is dalende. Dit zou vooral te wijten zijn aan de stakingen in de Franse mijnen. Dit blijkt uit een opinie-onderzoek, gepubliceerd in de France-Soir. Maar 55 procent van de onder vraagden was tevreden over De Gaulle. Eind januari, veertien da gen na De Gaulles persconferentie die leidde tot de breuk tussen de E.E.G. en Engeland, was 64 procent voor De Gaulle. Het minst populair was De Gaulle in januari 1962, toen het resultaat van de ontwikkeling in Algerije nog onzeker was. Niet tevreden over de Franse presi dent was 27 procent van de ondervraag den, vorige keer 21 procent. De Fran sen zijn wel van mening dat Engeland buiten de E.E.G. moet blijven. Met de NAVO daarentegen moeten nauwere banden worden aangeknoopt. Amerika Ook de V.S. hebben een opinie- derzoek gehouden, maar dit handelde over de mate van populariteit van de Amerikaanse buitenlandse politiek, die in West-Europa een hoogtepunt heeft bereikt. Ook de Sowjetunie heeft op dit punt echter successen geboekt. Ve len zijn namelijk van mening, dat het vermijden van oorlog over Cuba meer aan Russische gematigdheid dan aan Amerikaanse kracht kan worden toege schreven. Overigens toonde het vertrouwen in de Amerikaanse leiding een record winst in Engeland en West-Duitsland, maar liep iets achteruit in Frankrijk. De Fransen blijven de V.S. echter hoog aanslaan, hoewel het streven van De Gaulle naar onafhankelijkheid enige winst boekt. Voor het onderwerp „Vertrouwen ln Profiteer van de tijdelijke, extra voordelige aanbieding: 3 dubbeltabletten Knorr vleesbouillon voor slechts f. 1,- 2 dubbeltabletten Knorr kippenbouillon voor slechts 75ct Krachtige Knorr bouillon als smaakver- fijner van Uw soepen, Uw groente- en vleesgerechten, Uw sausen. Ontdek zélf hoe lekker! Ook als drinkbouillon smaakt 't heerlijk. bouillon is kracht bouillon rX-PRESIDENT Juan Peron van Argentinië is ontslagen van de kerkelijke ban, die hem acht jaar geleden trof, zo is gisteren van gezaghebbende Vaticaanse zij de meegedeeld. De excommunica tie werd opgeheven, nadat de bis schop van Madrid had meegedeeld, dat Peron zelf streefde naar een verzoening met de kerk en berouw toonde. De moeilijkheden die de voormalige Argentijnse dictator met de r.k. kerk heeft gehad, begonnen in 1955, toen hij, op het hoogtepunt van zijn twist met de kerk. twee hoge geestelijken het land liet uitzetten. Het Vaticaan reageerde hier onmiddellijk op door al degenen die verantwoordelijk werden geacht voor dit besluit, in de ban te doen. Enkele uren nadat Peron de twee priesters uit het land had gezet, begon een opstand tegen hem die hij wist te onderdrukken. Maar een opstand enke le maanden later maakte een einde aan zijn bewind. Sindsdien heeft hij in ver schillende landen als politiek banneling geleefd, de laatste jaren in Madrid. De ban is opgeheven, nadat Pe ron een brief aan de congregatie voor het consistorie had geschre ven, het kerkelijk lichaam dat ver antwoordelijk is voor excommuni caties. Peron heeft deze brief in de cember geschreven. Hij verklaarde hierin het r.k. geloof te zijn toege daan. Hij had nimmer geweld ge bruikt tegen de geestelijkheid en vroeg om opheffing van de ban, indien deze over mij is uitgespro ken". De aanhang van Juan Peron ln Ar gentinië is nog steeds sterk. De mili taire leiders zijn grote tegenstanders van de peronisten. Nu is de spanning in Argentinië weer tot het kookpunt stegen door een uitspraak van het gentijnse gerechtshof, dat organisaties waarbij voormalige aanhangers van Pe ron zich hebben aangesloten, op gelijke voet met de andere partijen aan de ln juni te houden verkiezingen mogen deel nemen. De militairen, althans een deel daar van, hebben onmiddellijk gereageerd. Er doen geruchten de ronde over een ko mende staatsgreep waarbij marine-offi cieren zijn betrokken. Een aantal felle anti-peronisten heeft bijeenkomsten ge organiseerd, waarop ook acties voor een staatsgreep zouden zijn besproken. Zwaar bewapende politieposten zijn geplaatst op strategische punten en bij belangrijke gebouwen in Buenos Aires. Het garnizoen is in staat van paraatheid gebracht. het vermogen van de V.S. om verstan dige leiding te geven aan het Westen in de huidige wereldproblemen" varieer den de meningen nogal. Engeland had zeer veel vertrouwen in de leiding van de V.S., West-Duitsland minder en in Frankrijk was het vertrouwen in de V.S. negatief. Het gehele spoorwegverkeer in Frankrijk ligt sinds vannacht vier uur stil. Na dit tijdstip is geen en kele trein meer van de stations ver trokken, terwijl de treinen die nog onderweg waren bij het eerstvolgen de station stopten om het einde van de staking, die 24 uur zou duren, af te wachten. Het spoorwegpersoneel wil met deze staking zijn looneisen onderstrepen. De leiding van de vakbonden van spoorwegpersoneel, waarbij 350.000 le den zijn aangesloten, protesteert er te gen, dat de woensdag door de regering ten aanzien van de mijnwerkersstaking genomen besluiten, de onderhandelin gen over loonsverhogingen en pensioen- voorwaarden voor het spoorwegperso neel ophouden. Intussen heerste er gisteren in de hoogste Franse regeringskringen leven dige activiteit. President de Gaulle con fereerde met de voornaamste bil de stakingen betrokken ministers, alsme de met Pierre Masse, hoofd van het planbureau, die wordt genoemd als voorzitter van de commissie van „wij ze mannen". De president zou de com missie opdracht hebben gegeven op top snelheid te werken. Van de zijde van de stakende mijn werkers is gisteren medegedeeld, dat zij eerst nadat aan alle looneisen Is voldaan het werk zullen hervatten. In Parijs hebben zij gisteren in werkkle ding gecollecteerd om hun stakings fonds wat te spekken. Het is aan Frankrijk om Amerika te doen begrijpen dat er geen achterstel ling mag zijn van Europa, dat moet worden verdedigd op de eerste dag van een eventueel conflict. Dit is door Mau rice Schumann, voorzitter van de com missie voor buitenlandse zaken van de Franse Nationale Vergadering, ver klaard op een lunch van de vereniging van de diplomatieke pers in Frankrijk. De grote krachtmeting over deze kwestie zal zich afspelen tussen gene raal de Gaulle en president Kennedy, aldus Schumann. Het zou gevaarlijk zijn dit gebeuren te verhaasten, maar nog gevaarlijker het steeds maar uit te stellen. Over het denkbeeld van de Gaulle van een Europa dat zich uitstrekt van de Atlantische oceaan tot de Oeral en de kritiek die daarop is geoefend door de Amerikaanse oud-minister van bui tenlandse zaken Acheson, zei Schumann, dat president de Gaulle er zijn hoop op heeft gevestigd dat het conflict met Chi na de Russen zal doen inzien dat de Sowjetunie niet alleen een grote com munistische mogendheid is, maar ook een grote blanke en Europese mogend heid. De Bondsdagcommissie voor de bui tenlandse handel heeft gisteren een door de regering geuite wens om door West duitse maatschappijen met de Sowjet unie gesloten overeenkomsten voor de levering van een bepaalde soort buizen, bestemd voor pijpleidingen, niet te doen uitvoeren, van de hand gewezen. Zowel de socialistische leden der commissie, als die der tot de regeringscoalitie be horende vrije democraten en twee chris tendemocratische leden stemden tegen dit verzoek. Hoestdrank in tabletvorm.95ct Overgangsmaatregelen voor Afrikaanse „18" De Europese commissie van de E.E.G. heeft een aantal overgangsmaatregelen voorgesteld ten behoeve van de achttien met de gemeenschap geassocieerde lan den. Daarbij wordt beoogd de gevolgen op te vangen, die, naar de commissie meent, voortvloeien uit de vertraging in de ondertekening van de nieuwe associa tie-overeenkomst. De interim-maatregelen zullen ter goedkeuring worden voorgelegd aan de EEG-ministerraad die op 1 en 2 april bijeenkomt. Indien deze goedgekeurd worden, dan kan een tijdelijke handels overeenkomst met de geassocieerde Afri kaanse landen op 1 juli van dit jaar van kracht worden. Zoals bekend wenst Nederland nog enkele aanvullende rege lingen om het open karakter van de con ventie te garanderen in verband met het afbreken van de onderhandelingen met Engeland. Engeland zou overwegen een econo mische commissie in het leven te roe pen om samen met de Benelux te ko men tot een versteviging van de Britse handel op het vasteland van Europa. 1155) Mensen en dieren willen zich wel eens te buiten gaan aan al te overvloedige maaltijden, waar door zij zich overeten. En het wil mij voorkomen, dat dieren in dit opzicht nog iets matiger en beschei dener zijn dan de mensen, hoewel er voor lien in de meeste gevallen wel een aannemelijke reden voor hun gulzigheid zou zijn aan te wijzen. Wanneer wolven zich overeten aan het vlees van een buitgemaakte eland, kan deze schrokkerigheid ze ker verontschuldigd worden door het feit dat wol ven niet aan over vloed gewend zijn en van de geboden gelegenheid zo ruim mogelijk ge bruik moeten zien te maken. Maar goed, kun nen mensen cn sommige dieren dus wel eens (of meermalen) on matig zijn en daardoor hun organis me schaden, van planten kunnen we dit onmogelijk zeggen. Het komt nooit voor, dat een plant, nadat aan de grond de nodige voedingsstoffen zijn toevertrouwd, de volgende dag slap en futloos tegen de grond ligt omdat haar organisme te overvloe dig met voedingsstoffen is overla den. De plantenwortels weten uit de overvloed ln de grond een juiste en afgemeten keus te doen en van on matigheid kan niet worden gespro ken. (Wel kan de plant door over bemesting van de grond schade lij den, maar dit komt doordat de ver houdingen ln de bodem ten nadele gewijzigd zijn, wat dus weer iets anders is). Hoe het ook zij, de plant gedraagt zich ln dit opzicht gelijkmatiger dan vele wezens, niet omdat de plant bescheiden of matig ls, maar omdat haar voeding en stofwisseling aan TOCH IS HET ZO! vele regels in de natuur gebonden zijn, terwijl mensen en veel dieren kunnen eten, of niet eten, naar eigen goeddunken en dus een eigen keus kunnen laten gelden. De plant die door het zonlicht in staat wordt gesteld uit koolzuur en water zetme- len te vervaardigen, kan dit proces uitsluitend ten uitvoer brengen tij dens de uren van daglicht. Zelfs al zou de plant kunnen denken, en van opvatting zijn, dat ze deze voedings stoffen ook 's avonds en 's nachts wel tot zich zou willen nemen, dan zon het haar toch onmogelUk zijn aan deze gulzlghelds- drang gevolg te ge ven, omdat de na tuur nu eenmaal een bepaald aantal lichturen tijdens de dag voor haar ter beschikking heeft gesteld. Gaan we deze gang van zaken kunstmatig veranderen, dan blijken ook sommige planten zich te kun nen over-eten, en zij gaan hiermee zelfs door, tot de dood erop volgt. Zulks in tegenstelling tot de dieren, die him overladen maag tenminste enige tijd rust gunnen. Tomaten planten, die in voortdurende belich ting staan, zullen bijv. binnen enkele weken afsterven. De geel geworden bladeren blijken vol zetmeel te zit ten die klaarblijkelijk niet kan wor den afgevoerd. Het vervoer van deze stoffen schijnt nl. ln het donker ge makkelijker te kunnen plaats vin den, zodat de plant ln een overmaat aan koolhydraten als het ware ls ge stikt. O ja, nu nog iets over de boeme rang, het veel verbreide wapen, waarvan velen denken, dat het uit sluitend in Australië thuis hoort. Nadruk verboden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5