Uw probleem is het onze De paus gaat te ver naar links Rijk land dorst naar het „levende water" Nazi-misdaden schuld van alle Duitsers Vrouwenbond van C.N.V. wil vleugels uitslaan ANDERZIJDS w Beroepiiigswerh Een woord voor vandaag Synode Duitse Evang. Kerk Opgericht stichting geref. gezindte voor de bejaardenzorg Oostduits schrijven aan synode Italiaanse kranten menen Jaarvergadering van Raad Kerk en School Den Haag nodigt Merchant uit griepgri«»««* g«**«* 2 VRIJDAG 15 MAART 1963 RECLAMETELEVISIE In Hervormd Nederland heeft ds. L. H. Ruitenberg aandacht geschonken aan nieuwe pogingen om de concessie voor de recla metelevisie te bemachtigen. Na er op gewezen te hebben dat er een vernieuwing plaats vindt bin nen het huidige omroepbestel in de richting van meer gemeen schappelijk. minder antithese, vervolgt hij TAEZE ontwikkeling wordt door het sJ medium vereist en is een weer slag op wat ons volk in al zijn gelederen gaat beseffen, n.l. dat de tegenstellingen van vroeger minder écht zijn. dan de aparte organisa ties vroeger suggereerden. Wie dus in de richting denkt van de wenselijkheid van een ..nationale omroep" (een woord, dat nodig door een nieuw moet worden vervangen omdat het teveel betekenissen heeft), moet deze ontwikkeling in ernst nemen. Hij zal geen voorstel len mogen doen. zonder met de rea liteit van deze ontwikkeling reke ning te houden. Nu duikt het verlangen op naar commerciële televisie. Laten wij dit goed zien: de argumenten vóór zijn eensdeels, aanvankelijk zeer sterk zelfs, ontleend aan de noodzaak voor het bedrijfsleven, anderdeels aas de verplichtingen neergelegd in het Verdrag van Rome, dat ook door Nederland aanvaard is. en waarin de vrijheid van menings uiting en informatie vereist Is Maar de motor achter deze ar gumenten van anderen dan de direct belanghebbenden is niet het verlangen om het bedrijfsleven te dienen, noch om te voldoen aan art. 10 van het verdrag van Rome. maar wèl het verlangen om iets nieuws, iets ..onverzuilds". iets ..natio naals" te krijgen. Soms komt daar bij, dat men vindt, dat concurren tie leven doet, dus een concurrerend net de televisie-uitzendingen zal verbeteren. Hier duiken een aantal vragen op. Is er eensgezindheid ten aanzien van „betere" uitzendingen? Is het waar. dat concurrentie het peil van de uitzendingen omhoogstuwt? Is met het bestaan van verschillende omroepverenigingen niet steeds een mogelijkheid van concurrentie ge geven? Interessante vragen, maar zij lei den niet tot de kern van de zaak. De kern van de zaak is deze: het is naar onze mening ontoelaat baar, dat zendconcessies gegeven worden aan lichamen, die geen andere verdienste hebben, dan dat ze over kapitaal beschikken en dat zij bereid zijn dit kapitaal op den duur bijzonder produktlef te maken, door reclame-uitzendingen betaling te bevorderen. De vrijheid van uitzending kén dus gekocht worden. Wie heel veel geld betaalt, kan een aantal secon den. een aantal minuten de aan dacht vragen van een paar mil joen ogen. Wie geen geld heeft kan dat niet. Wie bezwaren heeft tegen het hui dige omroepbestel en de mogelijk heid voor een ander bestel op een ander kanaal wil scheppen, ïjvere voor een werkelijk nieuwe figuur. Deze is denkbaar. Men kan zeggen: laten de omroepverenigingen teza men met mannen en vrouwen uit de organen die zich bezighouden met de cultuur, de sociale, econo mische, geestelijke en sportieve activiteiten, een systeem van uit zenden ontwerpen, dat waarlijk na tionaal is. Maar dat is een andere figuur, dan de gegadigden thans voor ogen hebben. Wie die gegadigden zijn. hebben wij in de afgelopen week duidelijk begrepen. Of beter: wij hebben goed begrepen, wie de gegadigden wil exploiteren. De naam Zwois- man is gevallen. Op dezelfde dag en bij dezelfde notaris zijn twee stichtingen opgericht, volstrekt ón- afhankelljk naar de letter, maar sa men een doel hebbend, n.l. om een paar schoenen to leveren, waarop de commerciële televisie zijn weg door het Nederlandse, volk kan gaan. De naam Zwolsman is er ga rant voor, dat er geld gemaakt wordt. Veel geld. Wij nemen aan. dat mr. G. F. van Walsum inder daad met zijn stichting volstrekte onafhankelijkheid in het program mabeleid bedoelt. Maar wie garan deert dat? In een concurrentiepositie met een ander kanaal moet men kij kers werven. Anders is het verko pen van zendtijd voor bijzonder veel geld niet interessant meer. Men kan nog zoveel normen vast stellen. nog zoveel bepalingen ma ken, maar het verlangen om zo veel mogelijk kijkers te binden zal overheersen. MAAR die reclame dan? Waar om mag alles voor de televi sie, maar juist niet de boodschap van de fabrikant aan zijn huidige of toekomstige gebruikers, dat hij zulk een voortreffelijk artikel heeft? Over dat punt kan men twisten. Wie op het standpunt staat, dat de televisie het volle leven moet ge- vtn voor zover het uiteraard zichtbaar en leefbaar te maken is zal ook wegen willen vinden om 6c produkten van onze industrie, waar tienduizenden hun bestaan en wij allen onze leeftocht en ook wel onze vreugde in vinden, op een of andere manier in het geheel In te brengen. Het is niet ge makkelijk overigens, om de juiste vorm te vinden. Wat wil men dan? Voorlichting akkoord. Laat men dan vooral die andere grote groep belanghebbenden, de consumenten inschakelen. Wil men alleen sug gestief tot verkoop verlokken? Waarom moet daér de televisie voor gebruikt worden? Omdat het in Duitsland gebeurt? Jawel, maar noch in België, noch in Frankrijk, noch in de Scandinavische landen gebeurt het. Omdat de industrie achterop raakt? Laat men dat niet alleen beweren, maar ook bewijzen. Nogmaals: wij hebben er geen bezwaar tegen, wanneer óók aan dacht besteed wordt aan de voort brengselen van onze industrie. Wanneer onder dit gezichtspunt re- klame wordt gemaakt, dan zeggen wij met het rapport van onze kerk akkoord. Maar wij zijn er bepaals niet aan toe de televisie be slissend te laten beïnvloeden door het wensbeeld, dat de moderne re- klame ons te zien geeft en waarvan dr. F. Sierkema zo terecht zegt dat wij nog steeds moeten nagaan, of dit wensbeeld overeenstemt met datgene, waar christenen en huma nisten het in Europa over eens zijn <NRC_5 maart). Met hem achten Brigitte Bardot en Kaj geschikt als blikvangers voor de verkoop van ijskasten, schoonheids middelen, jenevers en benzines". Neen, wij doen niet mee met de roep, dat commerciële televisie tóch komt. Of zij komt, hangt van onze volksvertegenwoordigers af, niet van de belanghebbenden. Dat een niet onaanzienlijk deel van ons volk blijkens opinie-onderzoek er voorstander van zou zijn, overtuigt ons evenmin. Wie kent in Neder land de televisie-reklame, behalve wie langs de Duitse grens woont? Wij zijn niet zonder begeerte naar een open omroepbestel. Wij consta teren. dat het huidige bestel zich, door allerlei krachten gedrongen, vernieuwt. Wij zouden willen dat het harder ging, maar wij denken bepaald niet somber over de huidi ge leiders van de omroepvererügin- fjen. Wij zouden willen, dat zij mee ngeschakeld werden bij het opzet ten van programma's van het twee de kanaal. Tezamen met andere belangstellenden en deskundigen. Hoe daarin eventueel reklame past (indien zij nodig geacht wordt) is vers twee. Dit is echter alleen mo gelijk als onze volksvertegenwoor diging duidelijk zal stellen, dat de weg, die de staatssecretarissen van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen en van Economische Zaken wij zen niet juist is. Integendeel: hoogst bedenkeljik. Ds. F. L. Schalkwijk uit Brazilië terug Van een onzer medewerkers „Brazilië js een land rijk aan water, maar uitermate dorstend naar het „levende water". Schrijft u dat maar gerust in de krant. En als u die kop als blikvanger wilt gebruiken heb ik daar beslist geen bezwaar tegen. Want in wezen is die dorst het geheim van mijn op dracht als missionaris predikant in dat immense land." Ds. F. L. Schalkwijk de gereformeerde zen dingspredikant is uit Brazilië terug en vertelde ons iets van zijn erva ringen in dit uitgestrekte gebied. Voor velen in Nederland is Brazilië een rooms-katholiek land. Dat is vrij wel alles wat wij weten. In de loop van het gesprek werd echter duidelijk hoe oppervlakkig die kwalificatie is. Want ruim 75 procent van de bevolking van ongeveer 65 miljoen leeft in een geeste lijk vacuüm. Leidende geestelijken van de Rooms Katholieke Kerk in Brazilië schatten het aantal meelevende rooms-katholieken op slechts tien procent. Maar vier procent van de bevolking behoort tot een protes tantse gemeenschap. Tien procent echter is meelevend spiritist. Getallen zeggen niet altijd alles maar uit deze cijfers mag zeker wel de conclusie getrokken worden dat hier een groot terrein braak ligt. Zo groot is de omvang van dit werkgebied dat men zich de vraag stelt waar de arbeid moet beginnen en hoe ze moet worden aangepakt. Het werkgebied van ds. Schalkwijk ligt in de staat Parana enkele malen zo groot als Nederland met een bevolkings dichtheid van 8 inwoners per vierkante kilometer (in Nederland 340!) De Ne derlandse kolonie Carambeï is zijn standplaats. Deze werd in 1911 gesticht door een aantal emigranten uit 's-Gra- vendeel. ens De burgerlijke gemeente, waarvan de ze kolonie deel uitmaakt heet Castro. De ze is zo groot als de provincie Zuid-Hol- land. Ds. Schalkwijk werkt in dienst van de „Igreja Evangelica Reformata" gevormd door vier plaatselijke gerefor meerde kerken in Brazilië. Het zijn de kerken van Carambeï. Castrolanda, Ara- poti en Sao Paulo. Tijdens zijn eerste Beroepen te Leiden: G. Janssen, jaar in Brazilië heeft hij de protestant- j Amsterdam-W se gemeente van Sao Paulo gediend. Nu is hij aangewezen als zendingspredikant onder de Brazilianen en is zijn wens eindelijk in vervulling gegaan. NED. HERV. KERK Beroepen te Heinenoord: G. den Boer, te Beesd; te Akersloot-Limmen: mr. J. v. d. Pol, kand. te Beverwijk. Aangenomen de benoeming tot geest. verzorger in het studentensanatorium te Laren en in „Zonnestraal" te Hilversum: J. A. Steenbakker Marylon Loyson, te Tilburg. Bedankt voor Zonnemaire (toez.): E. Verwaal, vicaris te Lith (N.B.). GEREF. KERKEN Beroepen te Amsterdam-Z. (vac. wijlen J. M. Mulder)J. P, Haspels, te Apeldoorn; te Amsterdam-Z. (5e wijkgem.): J. Na- wijn, te Schiedam; te Meppel: J. Nieuws- ma. te Oude-Pekela. Bedankt voor Coevorden (2e pred.pl,): R. J. Beukema, te Ermelo; voor Sappe- meer-Hoogezand (vac. S. G. Bloem): J. Nierop, te Haulerwijk (Fr.). GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Men kan zich zo goed voorstellen, dat de discipelen vaak overrompeld zijn geworden door hetgeen Jezus hun zei. Dat het hun onmogelijk was het direct te verwerken en dat pas later de volledige inhoud en strekking van Jezus' woorden duidelijk is geworden. Jezus heeft dat geweten. Aan de laatste maaltijd met de discipelen vóór Zijn gang naar Gol gotha zegt Hij: „Nog veel heb Ik u te zeggenmaar gij kunt het thans niet dragen." Later zullen ze dat wel kunnen. Maar dan niet door eigen studie of interpretatie van Jezus' woorden en leer, Dit zegt Jezus namelijk ook: „Wanneer Hij komtde Geest der waarheid, zal Hij u de weg wijzen tot de volle waarheid." Ook hier dus weer de directe verwijzing naar de Trooster, naar de Heilige Geest. Als die Geest niet bestond, niet werkzaam zou zijn in de harten van de mensen, zouden zij nooit in staat zijn te geloven, dat Jezus de Redder is, Degene, Die de mens weer stelt in de juiste verhouding tot God. Als Jezus straks wordt gekruisigd en de angsten van dood en hel doorstaat, als Hij de dood overwint en het leven opnieuw begint, zal Hij terugkeren naar de hemel, naar de Vader. Dan is Zijn zending ten einde. Maar dat is niet alles: Hij laat Zijn kinderen niet als wezen achter. De Trooster, de Geest der waarheid, komt wonen in de harten der mensen. En die Geest zal ons de weg wijzen tot de volle waarheid, tot Jezus zelf. Die Geest zet onze levens volkomen om. Zij zijn dan gericht op God. Advertentie De Brazilianen onder wie hij werkt zijn een bijzonder hartelijk slag men sen. Van hoog tot laag zijn het op en top gentlemen en wat voor het werk van ds. Schalkwijk meer betekent: Zij staan open voor een geestelijk gesprek. Daardoor kan de boodschap van het evangelie uitgedragen worden en wortel schieten. De arbeid is omvangrijk. Zij bestaat uit zondagsschoolwerk, catechisaties, clubwerk, sociaal-medische arbeid, en kerkdiensten. Maar bij dat alles moet men weer niet in Nederlandse termen denken. De zondagsschoolleeftijd is na melijk naar Amerikaans voorbeeld van de geboorte tot de dood. De school be gint met een gezamenlijk samenzijn voor zang en gebed. Daarna gaan de verschillende leeftijdsgroepen in klassen uiteen voor de bijbelbespreking. Alles draagt een zeer huiselijk karakter. Brazilië kent een volledige godsdienst vrijheid. maar de geweldige afstanden zijn een bezwaar. Sommige gezinnen kan ds. Schalkwijk slechts twee a drie maal per jaar bezoeken. Daar komt bij dat de wegen wel wat bij de Nederlandse afsteken. Ze zijn lang niet altijd ver hard en dat geeft wel eens moeilijkhe den. Bedankt Zwijndrecht. CHRIST. GEREF. KERKEN oor Zaamslag: E. Venema, te Benelux-feesten in Baarle-Nassau Van 10 tot 18 augustus worden Baarle ter omlijsting van de herdenking 18131963 Beneluxfeesten gehouden. De organisatoren zijn Frans de Leeuw en Harry Pulles uit Breda. Men heeft BeV gië bij deze viering willen betrekken, omdat ook dit land in 1813 van de Franse overheersing werd bevrijd. De organisatoren worden bij de uitvoering ter zijde gestaan door een „comité ini tiatief'. (Advertentie) Dezer dagen is opgericht de stichting Landelijk Orgaan van de Gereformeer de Gezindte voor de Bejaardenzorg, die zich ten doel stelt de ontplooiing en be vordering van de bejaardenzorg in de ruimste zin des woords. De grondslag van de stichting is de Heilige Schrift, Jlelijk deze wordt beleden in de drie ormulieren van enigheid. De stichting is opgericht door vertegenwoordigers van de Gereformeerde Kerken, de Christelij ke Gereformeerde Kerken en de Gre- formeerde Gemeenten. De stichting stelt zich onder meer tot taak de werkzaamheden van gelijk gezin de landelijke, provinciale en regionale instellingen voor bejaardenzorg te die nen, de samenwerking en het overleg tussen deze instellingen te bevorderen, en zo nodig, contact met andere landelijke organisaties en met de overheid te derhouden. De stichting zal bij het verrichten haar werkzaamheden nauw kontakt on derhouden met de stichting Raad voor Gereformeerde Sociale Arbeid (G.S.A.) Het bestuur is als volgt samengesteld: voorzitter, J. de Vries. Amsterdam:vice- voorzitter, mr. C. J Verplanke, 's-Graven- deel: secretaris. J. de Boer. 's-Gra- venhage; penningmeester, J. Bijleveld, Bodegraven; algemeen adjunct-: A.den Hertog. Hoofddorp. Als functionaris van de Stichting zal optreden de heer J. Matse, die als staf functionaris van de G.S.A. nauw betrok ken was bij de voorbereidende werk zaamheden. Het adres van de Stichting is: Cornells Houtmanstraat 19. Utrecht, telefoon 030—21341. Dr. Ir. J. Doorenbos: benoemd tot hoog leraar in de tulnbouwplantenteelt aan de Landbouwhogeschool te Wagenin- gen. De synode van de Duitse Evan gelische Kerk, waartoe de kerken van zowel Oost- als Westduitsland behoren, maar waar momenteel alleen Westduitsland vertegen woordigd is, heeft in een verkla ring te Bethel, waar zij bijeen is, gezegd dat alle Duitsers mede schuld dragen aan de nazi-mis daden tegen de mensheid. Recht moet voorrang nebben boven clementie bij het voor de rechter bren gen van de rechtstreeks verantwoorde lijken. Dit is nodig om «en „zwaar be- vulld nest" schoon te maken, aldus de verklaring. Het was «en commentaar op een serie processen tegen nazi's die worden ver dacht van oorlogsmisdaden die in ver scheidene delen van West-Duitsland plaatsvinden. Het was kennelijk een ant woord op de uitlatingen van rechtse figu ren, die van mening zijn dat deze pro cessen nu. 18 jaar na de oorlog, moeten worden stopgezet. De synode doet op de Duitsers een be- roei «-•«-* vol! middel van een sdhrijven aan de synode deze verbondenheid doen blijken. In de door de voorzitter van de Oost- duitse kerk. bisschop Krummacher en de landsbïsschop Noth ondertekende brief stelt de Oostduitse kerk vast dat er om politieke reden voor het eerst geen geza menlijke bijeenkomst kon worden gehou den. Nadrukkelijk stelt men in het schrijven dat dit slechts een uiterlijke handicap is. In het op 8 maart opgestel de schrijven roept men de Westduitse vergadering uitdrukkelijk op toch vooral bij al haar bijeenkomsten en handelen de eenheid in de Heer der Kerk te zien. „Juist bij dit verhinderd zijn gezamen lijk onze taak te vervullen kunnen we niet vaak genoeg zeggen: „Uw wil ge schiedde." aldus het schrijven der Oost duitse kerk. Castro valt prot. groepen aan Fidel Castro, de dictator van Cuba. heeft nu een aanval ondernomen te gen drie protestantse groeperingen op zijn eiland. Hij beschuldigde ze van im perialisme. noemde ze quasi-religieus en hun leden agenten van de Ameri kaanse inlichtingendienst. Hij noemde met name de pinkster- -- Deze uit iep te beseffen dat het gehele Duitse jlk moet meedoen aan het „reinigings proces". „Er is geen verontschuldiging ser is medeplichtig aan misdaad gewor den omdat het volk zijn macht in han den van het nazi-bewind heeft gelegd. Hun geweten was in de war en hun plichtsbesef was geperverteerd. Slechts weinigen hadden de moed tot verzet. „Het verkeerde pad dat door ons volk was gekozen en ons falen als christenen hebben deze misdaden mogelijk ge maakt," aldus de verklaring. De ver klaring is aanvaard aan het einde van een vierdaagse synode van Westduitse kerkelijke leiders. Oostduits schrijven Om hun verbondenheid aan de kerk en aan haar synode, die zij niet mocht be zoeken. tot uitdrukking te brengen heeft de Oostduitse Evangelische kerk door Advertentie) Thans 363 studenten in de theologie aan openb. universiteiten Volgens berichten van de kerkelijke hoogleraren aan de Rijksuniversiteiten te Leiden, Groningen en Utrecht, en aan de Universiteit van Amsterdam, zijn er gedurende de cursus 1962-1963 in het kerkelijk album '63 studenten ingeschre ven. Dit zijn 316 -mannelijke en 47 vrou welijke studenten. Het blijkt dat in Utrecht over de ver schillende jaargangen genomen de mees te mannelijke studenten van de vier ge noemde universiteiten zijn ingeschreven in het kerkelijk album, en wel 181. Van hen die in 1962 de theologische studie begonnen zijn, studeren er 9 te Leiden (6 mannen en 3 vrouwen), 38 te Utrecht (35 mannen en 3 vrouwen) 9 te Groningen (9 mannen, geen enkele vrouw) en 12 te Amsterdam (8 mannen 4 vrouwen). Getuigen De Braziliaan leeft niet gejaagd. Het westerse tempo kent hij niet. Het tot hem gesproken woord werkt langzaam in maar dringt diep door. En als hij het eenmaal begrepen heeft dan leeft hij er ook naar. Dan wordt geloven ook werkelijk belijden. Een roerend getuigenis gaf bijvoor beeld onlangs nog een Braziliaan die met nog 15 andere volwassenen en 15 kinderen was gedoopt. Na de kerkdienst kwam het gesprek op de vakantietijd. Op een vraag van ds. Schalkwijk waar deze man heen wilde gaan, antwoordde hij: Naar het bos. Ik ga daar bij mijn landgenoten getuigen van Jezus Chris tus, die ik nu zelf heb gevonden. Deze man wüde niet alleen maar „ja" ant woorden op de belijdenisvragen. Hij zei: „Ik en mijn huis, wij zullen de Here dienen." Getallen zeggen weinig, zeker als het „aat om resultaten op dit zendingswerk. Maar met blijdschap kan ds. Schalk wijk getuigen dat het Woord van God daar niet ledig weerkeert. Maandag eerste paal voor herdenkingskerk van baptisten De secretaris van de Baptisten We reld-alliantie voor Europa, dr. Erik Ru dèn uit Londen, zal maandagmiddag 18 maart de eerste paal slaan voor de baptisten herdenkingskerk. die zal ver rijzen in de Amsterdamse tuinstad Over- toomseveld op de hoek Postjes weg-Jan Tooropstraat. Het zal een herdenkings kerk zijn voor de baptistengemeen schap, die gegroeid is uit de eerste bap tistengemeente. welke in 1609 in Am sterdam werd gesticht. De baptistengemeenten omvatten nu bijna 25 miljoen leden in ruim honderd landen. Voor de bouw van de kerk wer den giften uit alle delen van de wereld ontvangen. Verwacht wordt, dat de kerk volgend jaar augustus gereed zal zijn als in Amsterdam een grote Euro pese baptistenconferentie wordt -gehou den. De kerk is ontworpen door de ar chitect H. Geels uit Arnhem. Naast de hoog opgetrokken kerkruim- voor 300 personen komen acht lagere zalen voor groeps- en verenigingswerk, die alle bij de kerk getrokken kunnen worden, waardoor deze dan plaats biedt aan 500 personen. Terzijde van de kerk komt een kosterswoning en een vleugel met een crèche. De kansel staat ex centrisch op een podium en in het mid den van de wand daarachter is het doop vont aangebracht. Het is duidelijk dat conservatief Italië de huidige koers van paus Johannes maar nauwelijks kan bijbenen. Vooral het bezoek van de schoonzoon van Chroesjtsjef, Adzjoebei, aan de paus heeft op zien gebaard. Het gevolg is dat de Italiaanse kranten vol kritiek staan. Zo heeft het radicale blad l'Espresso een groot artikel ge publiceerd onder de kop: „De paus gaat te ver naar links". (Van onze sociaal-economische redactie) Het hoofdbestuur van de Vrouwenbond van het C.N.V. heeft een program van actie opgesteld, teneinde de specifieke doelstellingen van de bond beter tot hun recht te laten komen. Enkele van de belangrijkste punten zijn: verbreiding van de invloedssfeer in het C.N.V. en de -hierbij aangesloten organisaties, aan pak van het vraagstuk van de positie der weduwen, die door het overlijden van de man geen binding meer met de vakbeweging hebben en die juist soms zoveel steun nodig hebben en heit tot stand brengen van een nauwere samen werking met andere landelijke organi- Advertentie) Op vrijdag 19 april van dit jaar hoopt de Raad voor de Zaken van Kerk en School der nederlandse hervormde kerk zijn 21ste jaarvergadering te houden in Esplanade te Utrecht. Na het openingswoord van de voor zitter drs. W. Dekker te Doorn en na een causerie naar aanleiding van het jaarverslag door de secretaris ds. O. V. Henkei te 's-Gravenhage zal dr. W. J. van Hulst te Amsterdam een referaat houden over „Schoolopvoeding in het krachtveld van onze tijd", waarbij on der meer een antwoord gegeven zal wor den op de vraag van vele ouders: „Wat doet de school met onze kinderen en waarom?" saties, waarmee bepaalde gezamenlijke belangen kunnen worden gediend. Voorts wil het hoofdbestuur o.m. de interne opbouw der afdelingen stimu leren. de propaganda intensiever aan pakken. de organisatorische vorm van de bond verbeteren en adviezen uitbrengen in belangrijke vraagstukken, die regel matig aan de orde komen op velerlei levensterrein, waarbij de vrouw betrok ken is. Een en ander blijkt uit het jaarver slag van de -bond over 1962 van de hand der secretaresse, mevrouw M. Lamsma- Visser uit Utrecht. Dit verslag wordt uitgebracht op de derde algemene ver gadering der vrouwenorganisatie, die op 4 april in Utrecht zal worden ge houden. Mevrouw Lamsma constateert, dat de bond de kinderschoenen nog niet is ont groeid en dat de groei naar buiten ver traging ondervindt, terwijl naar binnen een bepaalde organisatorische ontwikke ling zich nog moet voltrekken. Eén van de oorzaken hiervan wordt het gebrek aan goede leiding in vele afdelingen genoemd; zo moesten tengevolge hier van de afdelingen Rotterdam-IJsselmon- de en Gouda worden opgeheven, Het aantal afdelingen bleef overigens gelijk (23), want in Zeist en Almelo werden C.N.V.-vrouwenbonden opgericht. Ge hoopt wordt, dat Den Haag, Deventer, Goor, Delft, Maarssen, St. Philipsland, Terneuzen, Winschoten, Zuidlaren, Nieuwerkerk a d. IJssel en Emmen spoe dig zullen volgen. In het verslag worden ook enkele behartigenswaardige opmerkingen maakt over de mannen. „Ook de mannen moeten van onze doelstellingen over tuigd worden", zo schrijft -mevrouw Lamsma. „Er zijn mannen, die menen dat hun vrouwen alleen maar thuis in het gezin behoren. In zijn algemeenheid zijn wij het hiermee eens, maar niet, als zij er de consequentie aan verbin den, dat de vrouw altijd thui3 moet zijn en als zij niet zien dqt de taak van de vrouw verder reikt dan kousen stop ken. Het zal wel verbazing wekken, dat wij zelfs bij sa-mensprekingen met de besturenbonden mannen tegenkomen, die gedachten hebben, stammende uit de negentiende eeuw en deze gedachten in deze tijd nog waar proberen te ma ken. En.... dat zijn dan mannen, die in deze dynamische tijd mede leiding geven!" zo constateerde mevrouw Lams- 'ma een beetje smalend. ai In dat artikel wordt geschreven dat een groot aantal Italiaanse middenstan ders en conservatieven gealarmeerd is door het beleid van paus Johannes. De grootste bezorgdheid komt uit die krin gen die de kerk van Rome plegen te zien als de doeltreffendste bescherming van hun aardse belangen en conservatieve denkbeelden, aldus het blad. De eerste verontrustende tekenen had den zich voorgedaan in 1959, toen de conservatieve kardinalen terrein begon nen te verliezen aan de meer vooruit- strevende rooms-katholieke stromingen in Frankrijk, België 'en Duitsland. De invloed van de Amerikaanse kardinaal Francis Spellman verminderde snel. Die van de Poolse primaat Stefano Wyszyns- ki en van de bisschoppen van de „Zwij gende kerk" (achter het ijzeren gordijn) nam toe. GEEN KRUISTOCHT De eerste klap kwam, toen duidelijk! werd dat het Vaticaans concilie van de,£ afgelopen herfst in tegenstelling tot dc traditie geen denkbeelden over kruisj tochten en veroordelingen vertolkte maar van verzoening, verdraagzaamheid) i neutraliteit, zo schrijft L'Espresso. De tweede klap was de ontvangst vai verleden week door de paus van Chroesj tsjefs schoonzoon, Alexei Adzjoebei. H« blad acht het waarschijnlijk dat een on1r_ vangst van Chroesjtsjef zelf in het Vatij j caan tot openlijke verbijstering zou leij den. Een der eersten die van zijn ongerust)u heid blijk heeft gegeven was volgenf L'Espresso bondskanselier Adenauer vail j West-Duitsland .die de dag na de ontf vangst van Adzjoebei openlijk de wat hij noemde onvoorzichtigheid van paus Jo,r hannes afkeurde. REACTIES Inmiddels heeft Bonn al laten wet< dat dit laatste uit de Italiaanse duim gezogen. Een woordvoerder van Adei auer heeft reeds officieel aan de pei verklaard: ,,De kanselier heeft zich i het openbaar niet in een dergelijke zi uitgelaten." Maar ook liet officiële blad van Vaticaan heeft gereageerd. De L'Ossei vatorc Romano verklaarde het bezoej van de Rus aan het Vaticaan uit „hol felljkheid cn apostolische liefde" van paus. Het blad schreef voorts dat verkeerd was grote politieke beteken i te hechten aan de historische audlënt waarbij voor het eerst een communiï door de paus werd begroet. Van communistische kant wordt audiëntie echter uitgelegd als een blij van de verbetering van de betrekkingi tussen het Kremlin en het Vaticaan. ng<W (Advertentie) gemeenten en de Gideon-groep. E laatste groep bestaat hoofdzakelijk christen-zakenlieden uit alle protestant se kerken, die zich ten doel gesteld heb ben om in hotelkamers bijbels te plaat- SCNatuurliJk moest ook de sekte van de Jehova's Getuigen het ontgelden. Leden van deze sekte hebben geweigerd, even als zij dit trouwens overal ter wereld doen.'om de Cubaanse vlag te groeten. Castro riep zijn gehoor in een lal langdu- .ge rede op om zich tegen deze groe pen te verzetten. Hij maakte geen offi ciële plannen bekend voor maatregelen die tegen hen genomen zullen worden. De Nederlandse regering heeft de heer Livingston Merchant, die als speciaal afgezant van president Kennedy dc hoofdsteden van een aantal NAVO-lan den bezoekt, uitgenodigd naar Neder land te komen. Dit heeft de woordvoer der van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag in antwoord op een vraag meegedeeld. De heer Merchant, die overleg pleegt over een multilaterale NAVO-kernmacht heeft geantwoord dat hij gaarne een be zoek aan Neerland zal brengen. Een definitieve afspraak voor de komst naar Den Haag is echter nog niet gemaakt. De afgezant van de Amerikaanse pre sident bevindt zich thans te Parijs. Vraag: :ns met elkaar aan de stok en door dat geruzie stootten zij tegen de tafel, waardoor er liefst vier kopjes koffie omkantelden. Hoe krijg ik die koffie- vlekken weer uit mijn geel wollen ta felkleed? Antwoord: Er was ook melk in de koffie en melk is vet. Dus u moet eerst de melk verwijderen. Hiervoor moet u wat tetra gebruiken. Daarna betten met sop van wolvlokken en met een natte doek nawrijven. Antwoord: Een veelgepast rantsoen is: De eerste paar dagen alleen kuiken zaad. daarna tot zeven weken volledig slachtkuikenmeel I. Bij gebruikmaking van deze voedermethode vervallen de berekeningen, enz. in de onderscheiden hoeveelheden vet. Na de zeven weken kan men hiernaast een weinig gemengd groen met gebroken mais bijvoederen. Per kuikentje per dag geve men de achtste week 5 gr., de negende 10 gr. en zo vervolgens elk week ongeveer 5, gr. per dier en per dag meer. Ook" kan men na de 7de week overgaan op volledig slachtkuikenmeel II zonder graangift. In plaats van meel kan men dit geven in de vorm van korrels, kruimels en schilfers. Het gewicht hangt af van dc marktvraag. Geelbe- nige slachtkuikens brengen in de regel de hoogste kiloprijs op in de gewichts klasse van 1 tot 1.2 kg. Dit bereikt men meestal als de kuikens acht tot negen weken oud zijn, Wltbenige kui kens laat men langer zitten, liefst tot een gewicht van 1,7 tot 2 kg. Zij zijn dan meestal ongeveer 12 weken oud. Vraag: Is toestemming van het huis vestingbureau nodig, wanneer een al leenstaande dame, elders een huur huis bewonend en niet meer aan het arbeidsproces deelnemend, haar huis rechtstreeks wil ruilen met een vier- kamer-huurflat in een grote plaats van een jong gezin met drie kinderen? Antwoord: Niet alleen de toestem ming van de gemeente is nodig, maar ook die van de verhuurders van beide woningen. Vraag: Wanneer zijn zo ongeveer de volgende titels ontstaan: Graaf, jonk heer, baron, ridder, en welk onderling verschil bestaat hierin? Door wie en op welke grond worden deze titels ver leend? Kan nu nog iemand in de adel stand worden verheven en waarom? Welk verschil is er tussen de hoge en lage adel? Bestaat hierover nog lec tuur? Antwoord: Om met het laatste te be ginnen. kan men de Winkler Prins op slaan in elke leeszaal, bibliotheek of thuis. Hier vindt men een uitvoerig ar tikel over de adel met een lectuurlijst. Over het ontstaan van de adel is niet veel bekend, omdat dit een instituut is dat men in allerlei vormen bij alle volken en in alle bekende tijden kent. Men zal dus in de eerste plaats in de menselijke zie1, en in zijn gewoonten moeten zoeken. In het algemeen komt adel voort uit krijg en functie. In vroe ger tijd zijn bijvoorbeeld edelen voort gekomen uit volksgroepen, die andere hebben overwonnen, wat ons woord adel betreft, dit komt van edel en be tekent echt. In Zweden wordt dit woord nog als zodanig gebruikt, maar hier te lande niet meer. Vooral in de Middel eeuwen heeft zich een echt adellijke stand ontwikkeld doordat de koningen grote landerijen gingen stellen onder het beheer van mannen op wie zij re kenen konden of die zij op de een of andere wijze moesten te vriend hou den. Hierdoor kregen zij rechten en plichten, die hen verhieven boven de andere mensen. Dikwijls werden aan deze mensen ook titels toegekend, ter wijl ook vele titel; ontstaan zijn uit de functie zelf, zoals de verschillende graventitels, die oorspronkelijk aan ambtenaren werden toegekend. Later is het recht om adeldom te verlenen aan de Koning gekomen. En- {leland is het typisch voorbeeld van een and waar adeldom verleend wordt, al is in de meeste gevallen de titel niet erfelijk. Ook oosterse vorsten verlenen adellijke titels. In Nederland kan de Koning adeldom verlenen. Bij ons is liet een standsverschil, dat geen prak tische betekenis meer heeft. De titels geven echter de betrokkenen een zeker aanzien. Hoge en lage adel zijn bij ons due geen praktische onderscheidingen meer, maar in oude monarchieën, zoals in Oostenrijk-Hongarije was er wel de gelijk praktisch verschil. De titel graaf is reeds zeer oud en een equivalent daarvan drong reeds in het Romeinse rijk binnen vóór de komst van de Middeleeuwen. Die van prins komt uit het Latijn, die van markgraaf, burggraaf (bewakers van Srenzen en burchten), baron (baan- erhecr, iemand, die een eigen stan daard mag voeren), ridder (ruiter) en jonkheer ziet men verschijnen op de grens tussen oudheid en middeleeuwen, doch zullen wel ouder zijn. De titel ridder heeft een ouder latijns equiva lent in eques. Vraag: Als ik mijn zoon bij huwe lijk 2000 schenk in verband met de algemene vrijstelling van 2000 per jaar per kind, kan ik dan dat bedrag zo maar van mijn belastbaar inkomen Brieven, die niet voorzien zijn van naam en adres, kunnen niet beantwoord worden. Geheimhou ding verzekerd. Vragen, die niet onderling met elkaar verband houden, moeten in afzonderlijke brieven worden gesteld. aftrekken? Is als bewijs van de scha-p king een voor ontvangst geteken 'U£ kwitantie voldoende zonder notarii al akte? Wordt die 2000 bij het bela baar inkomen van mijn zoon gevoeg Antwoord: U mag uw kinderen p1Sli kalenderjaar belastingvrij 2000 pten kind schenken en in het jaar van 1 huwelijk 10.000. Die vrijstelling hef1 betrekking op het successierecht, n ee: op de inkomstenbelasting. Van inkon stcnbelasting zijn alleen vrijgeste liefdadige schenkingen. Uw zoon hoaa1 dc schenking niet voor zijn inkomstelJer belasting aan te geven. |.r Vraag: Mag men overal visiteka: elij tjes voor gebruiken? Bijvoorbeeld vofe verjaardagen, sterfgevallen? Antwoord: Het gebruik van visi ^0' kaartjes met daarop een afgekol s- aanduiding van uw medeleven is t<Pr« gestaan en zal in het algemeen n n als onbehoorlijk worden aangemertenh Ook hier moet de wijze tijd en \vi?ilde weten. Het is echter een zeer onp nie, soonlijke en een betrekkelijk onvSg a schillige wijze van reageren. Be oge is een kort briefje te schrijven naar lengte en toon verschilt al nl ag£ gelang de betrekking tussen u en e^, geadresseerde. Men toont daarm(£ echte belangstelling omdat u de mc te genomen heeft, te schrijven. io,VK AKKERTJES Z^U+4 cacUU helpen sneller en beter dan ooit

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2