Kamer keurt het ingrijpen van de regering af Middenstandsbonden wijzen tv-reclame af Commentaar Vieuwe „De Hoop in 1964 gereed Twee man vrijgelaten Uitvinder zoekt heil bij Leidse universiteit r J TV-interview met OAS-leider Bidault Ni ieuws m één oogopslag K VP-fractie laat voorzitter van KRO in de steek IEMCO N.V. m Nieuwe Leidse Courant Directeurs F. DIEMER Hoofdredacteurs Dr. E. DIEMER Steenstraat 37 CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.kw. 8,25 Vrijdag 15 maart 1963, 43ste jaargang De Gaulle in Nederland - waar: „Stentvastigh it ghebleven mijn hert in teghenspoet" Zie pagina 5 Klachtendienst bezorging 18—19 De meerderheid van de Tweede Kamer heeft de maatregelen van de rege ring tegen de voorgenomen uitzending van het inter view met Bidault afge keurd. De Kamer deed dit door middel van het aan nemen van een motie, in gediend door de socialist mr. F. J. Kranenburg, die zei, dat de regering de po litieagent in de ether had gezet. De Christelijke midden standsbond en de Neder landse katholieke midden standsbond menen, dat de reclametelevdsie alleen van betekenis is voor een be perkte groep kapitaal- krachfüige grootbedrijven. De bonden hebben de le den van de Tweede Kamer dan ook geschreven, dat zij tegen de invoering van de commerciële televisie zijn op algemeen maatschap pelijke overwegingen. Afgevaardigden van Irak, Syrië en Egypte on derhandelen over de stich ting van een Arabische statenunie. Het eerste ge sprek heeft nog geen re sultaat gehad. In West-Duitsland blijft het tobben om een ge schikte opvolger te vinden voor bondskanselier Aden auer. Het partijbestuur van de CJD.U. heeft nu voorzitter Josef Hermann Dufhüs en fractieleider Von Brentano aangewezen om klaarheid in deze kwestie te brengen. President De Gaulle, wiens populariteit volgens een recent opinie-onder zoek in Frankrijk is ge daald, brengt morgen een bezoek aan ons land. Maar slechts een enkele weet, wanneer hij aankomt, hoe laat hij vertrekt en of hij naar Den Haag of Soest- ddjk gaat om koningin Ju liana te ontmoeten. Alleen is duidelijk, dat 't strengst bewaakte staatshoofd mor gen de meest geheimzin nige reis door ons land zal maken. Oorzaak van dit alles: de OA..S. Sinds vannacht vier uur 'ligt het spoorwegverkeer in Frankrijk stil. Het per soneel wil op deze wijze- eisen voor een hoger loon onderstrepen en ertegen protesteren, dat door de staking van de mijnwer kers de onderhandelingen over zijn loonsverhoging is opgehouden. (Van onze parlementsredactie) "P^E TWEEDE KAMER heeft gisteren de regeringsmaatregelen tegen de voorgenomen uitzending van het televisie-interview met de OAS-lei der Georges Bidault door de KRO afgekeurd. Met de overigens geringe meerderheid van 51 tegen 48 stemmen aanvaardde zij een motie van mr. F. J. Kranenburg (soc.), waarin werd uitgesproken, dat het Televisiebe- sluit geen preventieve maatregelen kent, die de uitzending van een pro gramma kunnen verhinderen. Vóór de motie stemden de P.v.d.A., de A.R.P. de P.S.P., de C.P.N. en vijf K.V.P.-ers, onder wie de voorzitter van de KRO, mr. H. W. van Doorn. Tegen stemden de overige 27 K.V.P.-ers, de V.V.D., de C.H.U. en de S.G.P. De grote meerderheid van de K.V.P.-fractie viel dus, gesteld voor de keus, de Katholieke Radio Omroep af en billijkte het ingrijpen van de regering tegen deze omroeporganisatie. Mr. Kranenburg had zijn motie in gediend omdat hij naar zijn mening van de minister-president, prof. dr. J- de Quay, een onbevredigend antwoord had gekregen op de tien vragen, die hij aan het begin van zijn interpellatie had gesteld. In dit antwoord had de heer De Quay de regeringsbemoeie- „Tegenspeler' van de regering: mr. H. W. van Doorn, voorzitter van de K.R.O. èn Kamerlid als luisteraar tijdens het debat van het TV-interview met Bidault- nissen met het omstreden interview weergegeven en betoogd, dat voor de regering geen andere weg had open gestaan. De interpellant meende, dat door dit antwoord een van de fundamentele vrij heden op de helling was gezet. „Ik heb de indruk, dat met ingang van vandaag de politieagent in de ether is gezet". Het Televisiebesluit kent, aldus mr. Kranenburg, geen preventief toezicht, geen controle vooraf, op de televisie programma's. Het staat de overheid slechts een repressief toezicht, ingrijpen achteraf toe. Door het uitvaardigen van het Tele visiebesluit heeft de regering afstand gedaan van het grijpen naar de televisie- knop. De regering mag slechts ingrijpen na afloop van het gewraakte program ma. Ze heeft nu echter toch weer de hand naar de knop uitgestrekt, en wel uit gevoelens van dienstbaarheid aan de Franse president. Mr. Kranenburg diende zijn motie in om herhaling van iets dergelijks te voorkomen. Mevrouw V. G. van SomerenDowner (lib.) vond het vreemd, dat de regering de voorgenomen uitzending ontoelaat- Voor VOL-AUTOMATISCHE WASMACHINES 95 Bet bestuur der vereniging ten behoeve van zeelieden van elke nationali- t hospitaal-kerkschip „De Hoop" heeft, mede in verband met de ge- Izigde situatie in de Nederlandse visserU, besloten tot de bouw van een !uw groot hospitaal-kerkschip. De totale kosten worden geschat op ruim miljoen gulden. Het schip, dat ongeveer 1300 ton gaat meten (bftna drie jal zo veel als het huidige hospitaal-kerkschip) zal over een jaar kunnen |rden opgeleverd. 5et bestuur heeft een beroep gedaan op de regering en bij de ministers p financiën en landbouw en visserij een gewillig oor gevonden. De bouw worden gegund aan de N.V. scheepsbouwwerf Gebrs. Pot te Bolnes. De afmetingen van het schip zullen zijn: lengte over alles 62.60 meter, ifite tussen de loodlijnen 54.00 meter, breedte op de spanten 10.20 meter, Ite midscheeps 6.70 en de diepgang (gemiddeld) 4.40 meter. De voortstu- hgsinstallatie zal bestaan uit een tweetal dieselmotoren met een gezamen- l vermogen van totaal 1100 pk. Het schip zal accommodatie bieden aan a bemanning van dertig koppen. In het hospitaalschip worden twaalf bedden geplaatst, maar in noodgeval- 1 kan dit aantal belangrijk worden uitgebreid. De kerkzaal biedt plaats a circa 65 personen. Bovendien is een recreatieruimte ontworpen voor jtig personen, zodat het schip dienst zal kunnen doen als drijvend zeemans- baar had geacht omdat deze gevaar zou kunnen opleveren voor de veiligheid van de staat en de openbare orde, in onderling verband beschouwd. Overi gens kon ze erin komen, dat de regering morele bedenkingen tegen de uitzending koesterde. Ondanks kritiek op het re geringsoptreden zei mevrouw Van So meren aan de motie, althans in deza vorm haar stem niet te kunnen geven. Ook jkvr. mr. C. W. I. Wttewaall van Stoetwegen (c.h.) deelde mee, haar stem aan de motie niet te kun nen geven. Zij achtte het een raadsel, waarom de KRO na het gesprek met de staatssecretaris Van Houten Scholten en met minister Luns niet tot schrapping van het interview uit het programma had besloten. „Wat zou men in Nederland ervan zeg gen, als in het buitenland een tv-inter- view werd uitgezonden met iemand, die lid is van een organisatie, die het Ne derlandse staatshoofd naar het leven staat?" Volgens freule Van Stoetwegen had de voorzitter van de KRO, mr. Van Doorn, staatssecretaris Scholten onbil lijke verwijten gemaakt. De KRO had moeten beseffen, dat zij niet aan dezo uitzending had moeten beginnen. Terecht Uit de met spanning tegemoetge- ziene reactie van KVP-zijde bleek, dat steun aan de regering van groter belang werd geacht dan steun aan de KRO. De fractievoorzitter van de KVP. dr. W. L. P. M. de Kort, erkende, dat de regering formeel het recht had. in te grijpen. Hij toonde niet de minste animo, voor de socialistische motie te stemmen. Hij meende zelfs, dat het parlement niet zo snel had moeten reageren op het regeringsingrijpen. Tijden en omstandigheden zullen bij het regeringsingrijpen steeds een be langrijke rol blijven spelen. Zij hebben dit in het oog van de regering gedaan. Dr. De Kort wees in dit verband op het voorgenomen bezoek van president De Gaulle. Een Boeing-vliegtuig van de Pa- nam, dat een vlucht maakte van New York naar Stockholm, heeft gistermiddag met 51 mensen aan boord een noodlanding gemaakt op een met schuim bespoten baan van het Kopenhaagse vliegveld Kastrup. Nu het opstijgen uit Oslo was aan boord van het vliegtuig n.l. ontdekt dat bij de start twee banden van het lan dingsgestel het hadden begeven. De foto geeft een beeld van de spectaculaire landing, die zeer goed afliep, ook al doordat de piloot de meeste benzine uit de tanks boven zee had laten weg vloeien. De vrijheid van de omroepverenigin gen is een groot goed, deels te verge lijken met de persvrijheid, vervolgde dr. De Kort. „Het doet mij genoegen, dat de minister-president heeft gezegd, deze vrijheid zoveel mogelijk te willen ontzien, ,,Ik zie de politieagent voorals nog niet", (Voor vervolg zie pag. 11) De twee mannen, die dinsdagmorgen waren aangehouden in verband met de zogenaamde dubbele roofmoord in Rot terdam-zuid op 9 februari zijn gisteren op vrije voeten gesteld. Men was tot de overtuiging gekomen, dat de mannen niet betrokken zijn ge weest bij het misdrijf. Tijdens hun ver blijf in de politiebureaus aan de Slinge en aan het Sandelingplein is de kleding van beide mannen één van ruim 40 en zijn stiefzoon van 23 op het gerechte lijk laboratorium onderzocht op eventuele bloedspatten. Dit onderzoek en ook de verhoren hebben dus kennelijk geen verdere aanwijzingen opgeleverd. De beide mannen waren aangehouden, omdat er tot dinsdag jl. een hiaat was in hun alibi's voor de betrokken nacht van ongeveer veertig minuten. Dat hiaat viel omstreeks de tijd, dat de 38-jarige we duwe mevrouw B. A. van der Hoff-van Heek en haar achtjarige zoon Marcel om het leven zijn gebracht. Zes kleine plezierbootjes, die in het ijs van de Amsterdamse Hobbema- kadc vastzaten, kregen deze week bij het passeren van een ijsbreker, vermoedelijk een lelijke duw van het opzijgeschoven ijs. Hoe het zij, nog voor de ijsbreker was verdwenen, lagen alle bootjes gezonken. (Foto). Een triest gezicht (Van onze sociaal-economische redactie) TN een adres aan de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal -'-hebben de Christelijke Middenstandsbond en de Nederlandse Katholie ke Middenstandsbond als hun mening te kennen gegeven, dat invoering van commerciële televisie op algemeen maatschappelijke overwegingen dient te worden afgewezen. Eén der aangevoerde argumenten is, dat open stelling van het medium televisie voor reclamedoeleinden niet gebaseerd kan zijn op de stelling dat het gehele Nederlandse bedrijfsleven daarbij belang heeft, doch dat reclametelevisie slechts van betekenis kan zijn voor een zeer beperkte groep kapitaalkrachtige grootbedrijven, die door een dergelijke overheidsbeslissing duidelijk en direct zouden worden be voordeeld. Verwijzend naar de nota over recla- metelevise van de staatssecretarissen van O. K. en W. en Economische Zaken voeren de twee middenstandsbonden al lereerst aan, dat de binding, die bij com merciële televisie aanwezig is tussen de financiering van de programma's ën de opbrengst van de reclame-exploitatie, een vervlakkende invloed zal uitoefenen op het niveau der programma's en van wege „de strijd om de kijker" wellicht ook op dat van de programma's der be staande omroepverenigngen. De samen stellers van het adres zijn daarom van oordeel, dat iedere directe of indirecte beïnvloeding der programma's door uit te zenden reclameboodschappen volledia moet worden uitgesloten. De bonden menen, dat, zo het me dium televisie t.b.v. reclamedoelein den zou dienen te worden opengesteld, een gerede oplossing kan worden ge vonden, die aansluit op het huidge Ne derlandse, in geestelijk-maatschappe lijke stromingen verankerde radio- en t.v. bestel. Het bedrijfsleven Wat betreft de betekenis, die de staats secretarissen aan reclametelevisie ook voor het midden- en kleinbedrijf toeken nen, betogen de middenstandsbonden, dat zij niet vermogen in te zien dat re- clame-t.v. de posite van het Nederland se bedrijfsleven op onze markt reëel zal versterken. Bovendien menen de bonden er op te moeten wijzen, dat naar hun mening slechts een zeer gering deel van de Ne derlandse ondernemingen in de gelegen heid moet worden geacht, doeltreffend van het medium t.v. voor reclamedoel einden gebruik te maken. Erkennend dat in een aantal geval len door producenten of importeurs eventueel te voeren tv-reclame voor merkartikelen van betekenis kan zijn voorde winkelbedrijven, merken de bon den op dat daaraan voor diezelfde win kelbedrijven echter ook nadelen verbon den zijn, als bijv. m.b.t. 't eigen verkoop beleid, de slecterende functie van de detailhandel en een verantwoorde advi sering. Beide organisaties hebben groot he lvaar tegen het feit, dat de staatssecre tarissen geen aandacht schenken aan een duidelijk gevaar, verbonden aan de in voering van reclametelevise, nl. de te verwachten stimulans tot concentratie en het ontstaan van machtsposites. De middenstandsbonden zijn dan ook van mening, dat bij invoering van re- clame-t.v. verre te prefereren is een tuatie waarbij de exploitatie van de voor reclame ter beschikking te stel len zendtijd werd opgedragen aan een niet-commercieel niet op winst gericht orgaan, waarin o. m. alle ge ledingen van het Nederlandse bedrijfs leven rechtstreeks zouden dienen te zijn vertegenwoordigd. TAE MEERDERHEID van de Tweede Ka- mer heeft zich gisteren uitgesproken tegen censuur in de televisie, en bleek voorts van gevoelen dat bij het interview- Bidault censuur was toegepast. Ook naar onze overtuiging was een uitspraak als deze juist en in de gegeven omstandighe den bovendien onvermijdelijk. Niet dat ook wij zo gelukkig zijn geweest met het voornemen van de K.R.O. dit interview nog eens uit te zenden. Het was, zoals we hebben gesteld, teveel eer voor Bidault. Maar het verbod van de uitzending was op zijn beurt weer te veel eer voor De Gaulle. Bovendien was dit regeringsverbod ernstiger dan het voornemen van de K.R.O., want bij het regeringsverbod kwam de vrijheid van meningsuiting in het ge ding. Inderdaad kan men van oordeel zijn, dat de zaken bij de televisie niet geheel liggen als bij de pers. De pers is als zodanig reeds een algemeen toegankelijk midde! tot me ningsuiting. Ieder kan. zo hij het wenst, wel iets laten drukken. Maar de mogelijk heden bij de televisie zijn uiterst schaars. Dit is voor ons dan ook een der argumen ten tegen invoering van televisiereclame, omdat het altijd uitdraait op bevoorrech ting van weinigen. Televisie wordt van regeringszijde toege wezen, de pers niet. Betekent dit, dat de regering zich een oordeel moet aanmatigen over elk onderdeel van het programma? We hebben gezien, dat de staatssecretaris die met deze materie is belast dit ontkent, en geheel terecht Eenmaal de toewijzing gegeven, is ook naar onze mening rege- ringscensuur ontoelaatbaar, tenzij dan om geheel de toewijzing in te trekken. Maar daarvoor moet wel iets meer komen kij ken, dunkt ons. We achten het niet onbedenkelijk, indien juist ten aanzien van de mogelijkheid van censuur tussen televisie en pers onder scheid wordt gemaakt. Het is de schaarste aan beschikbare apparatuur, met de daar aan verbonden hoge kosten, die tot het stelsel van toewijzing noopt. Maar wij be twisten, dat dit gevolgen toelaatbaar maakt in de richting van incidentele censuur. Het is goed, dat de Kamer zich gisteren ook in deze geest heeft uitgesproken, al had de meerderheid voor de motie groter geweest kunnen zijn. Maar, kan men zeggen, is de regering dan wel gegaan in de richting van preventieve censuur? Heeft zij zich niet willen beper ken tot teruggrijpen in een uitzending, die op dat moment reeds begonnen zou zijn? Hier mogen wij wellicht herinneren aan Kamerdiscussies die in de jaren dertig zijn gevoerd over het dusgenaamde verschij ningsverbod voor dagbladen. Het ging toen over de vraag, of op grond van een gelaakte publikatie een blad de verschijning gedurende een bepaalde pe riode kon worden verboden. Maar ook toen was het vrij algemene standpunt, door ons gaarne gedeeld, dat zulk een verbod wel iswaar ingegeven zou worden door een publikatie die had plaats gehad, dus een teruggrijpen op het gebeuren, maar dat zulk een verbod tegelijk een strekking had om voor de eerstkomende tijd verschijning onmogelijk te makeii, met andere woorden: de strekking van preventieve censuur. Zo zou ook in het geval van het televisie interview zijn gegaan, indien de K.R.O. niet, zij het laat, van de uitzending had afgezien. Dan zou immers de regering de befaamde knop hebben omgedraaid en verdere verschijning op het scherm onmo gelijk hebben gemaakt. Wat in een geval als dit de zaak nog wat moeilijker te verwerken maakt, is dat de regering hier zou zijn opgetreden als rech ter in eigen aangelegenheid. Maar ook dat hangt weer samen met de visie die zij op de televisie blijkt te hebben. Er valt op dit terrein aan de fundering van de oordelen nog wel iets te doen. J^OVEN DE Oostzee bevindt zich het centrum van een krachtig hogedruk- gebied, dat Scandinavië, Polen en de Bal- tische staten bedekt. In dit gebied heerst matige tot strenge vorst. De vorstlijn strekte zich vanmorgen uit van de Balkan over Midden-Duitsland naar de Eems- monding. De grenslijn veranderde het af gelopen etmaal weinig van plaats, maar ze wordt nu geleidelijk naar het oosten teruggedrongen. Ons land bevindt zich in een stroming van zachte lucht die met zuidwestelijke wind Frankrijk binnen stroomt. Er komen hierin storingen voor, de een wat actiever dan de ander, die van tijd tot tijd enige regen veroorzaken. Een zo'n storing nadert de Golf van Biscaye en zal morgen zijn invloed over ons land uitbreiden. In de temperaturen komt weinig verandering. De Bilt verwacht tot zaterdagavond: Opklaringen, later weer toenemende bewolking, gevolgd door enige regen. Matige, later krachtige wind tussen zuid west en zuid. Dezelfde temperaturen als vandaag of Iets hogere. (Opgemaakt te 11:15 uur) ZON EN MAAN Zaterdag 16 maart: zon op 6.55, onder 18.44; maan op 0.11, onder 9.39. Maandag 18 maart: laatste kwartier. HOOGWATER SCIIEVENINGEN 16 maart: 6.36 v.m.; 18.56 n.m. Tendens dalend HET IVEER IN EVROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur De 46-jarige Rotterdamse constructeur Nico van Jole is van plan het „perpe tuum mobile", dat hij meent te hebben uitgevonden, te schenken aan president Soekarno van Indonesië, indien althans de Nederlandse wetenschappelijke we reld blijft weigeien zijn werk te erken nen. De heer Van Jole is tot dat besluit gekomen uit teleurstelling over de tele visie-uitzending Andersdenkenden" van dinsdag jl., die volgens hem een ver draaid beeld gaf van hem en van zijn constructie. De werktekening en de brief voor het Indonesisch staatshoofd liggen al klaar. Daarbij is een verzoek ingesloten de verhandeling voor te leggen aan een In donesische studiecomanós6sie. Vóór de brief echtor de deur uit gaat wil de constructeur nog één keer proberen er kenning voor zijn vinding te krijgen bij de Leidse universiteit. Veel hoop heeft hij daar overigens niet op: „Al vijf jaar lang heb ik tevergeefs getracht belang stelling te kweken voor mij project". zo zei hij in zyn „atelier" aan de Rot terdamse Schilpeioortstraat. De heer Van Jole kwam met de Indo nesiërs in contact door een artikel over een door hem uitgevonden automatisch verkeersbord in de Belgische „Gazet van Antwerpen". De Indonesiërs, die wel wat in Van Jole's perpetuum mo bile schenen te zien, stelden de Rotter dammer voor de verhandeling en de microfilms van de werktekeningen naar president Soekarno op te sturen. Temper. Station Weer», gesteldh. u ï-c Si 3* ■d 1 ZA D. Helder gh. bew. zo 4 7 4 8~ Ypenburg zzo 2 13 7 4 Vlissingen zw. bew. zzo 4 JO 4 Eelde gh. bew. 6 5 2 5 De Bilt gh. bew. zo 3 M 5 3 Twenthe gh. bew ozo 4 6 3 0.3 Eindhoven 1. bew. zo 4 13 S 2 Zd.-Limb. zw. bew. Z 4 13 4 1 Helsinki onbew. 2 5 -17 3 Stockh. onbew. windstil -4 -18 0 Oslo zw. bew. windstil 2 -14 0 Kopenh. h. bew. zo 12 -4 -6 0 Aberdeen zw. bew. zzo 6 7 s 11 Londen regen z 8 13 8 A'dam gh. bew zo 11 5 Brussel regen zzw 3 14 6 Luxemb. zw. bew. z 2 10 4 Parijs zw. bew. 2 IS 6 Bordeaux 1. bew. wzw 4 16 7 Grenoble gh. bew. windstil 15 5 Nice zw. bew. 4 16 7 Berlijn zw. bew. 6 2 -6 Frankfurt zw. bew. ono 2 7 3 MUnchen mist ozo 3 9 -1 ZUrlch gh. bew. 2 12 -2 Genève gh. bew. windstil 9 1 Locarno gh. bew. n 2 16 1 Wenen h. bew. nno 2 9 -5 Innsbruck zw. bew. windstil 9 -3 Belgrado zw. bew. 5 9 -2 Athene onbew. nnw S 14 7 Rome zw. bew. windstil 17 AJaccio zw. bew. O 3 15 4 Madrid h. bew. zw 4 16 8 Mallorca zw. bew. windstil 16 Lissabon regenbul zzw 5 16 12 3

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1