China nodigt Chroesjtsjef uit: topgesprek in Peking Marseillaise' in Parijse straten De Van Meegeren van de filatelie Diplomatieke betrekkingen met Indonesië hersteld Mao wil eventueel wel naar Moskou komen... Mr. Luns zendt telegram aan collega Soebandrio Eigen' haard is goud waard Geschillen oplossen in de geest van Moskou Franse staking ten einde Nieuws in één oogopslag Koekoek tevreden over gebeuren in Holl. Veld Echtgenote van slachtoffer is gearresteerd 1-1 is 2-1 Nieuwe Leidse Courant Diractour: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh it gheblevan mijn hert in teghenspoef Donderdag 14 maart 1963, 43ste jaargang Zie pagina 11 J Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen ,w. 0,65, p.m. 2,80, Klachtendienst bezorging 18—19 uur MAO TSE TOENG Laat Tito los CHROESJTSJEF .Of Cambodja TAE Franse regering heeft gisteren een verzoenend gebaar tegen- ■L' over de stakende mijnwerkers willen maken door verschillende maatregelen. Zo komt er een secretaris-generaal voor de energie voorziening. Een commissie gaat een vergelijkend rapport opstellen over de loonsituatie in de genationaliseerde en particuliere bedrijven en de minister van financiën is belast met het treffen van maatrege len. Nederland en Indonesië zullen binnenkort hun normale diplomatieke be trekkingen hervatten. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, kon diit gisteren meedelen in New York, toen bleek dat de onder- handlelingen tussen de twee landen succes hebben gehad. Premier Chroesjtsjef van Rusland heeft een uit nodiging gekregen van Peking om in een topcon ferentie de geschillen te bespreken. De uitnodiging ging vergezeld van een verzoek aan Rusland om de vriendschappelijke be trekkingen met Zuidslavië te verbreken, omdat Tito verraad heeft gepleegd aan het Marxisme en Le ninisme. Feijenoord heeft de hal ve finale bereikt in de strijd om de Europese voetbalbeker. Gisteravond speelden de Rotterdam mers gelijk tegen de Fran se voetbalclub Stade de Reims en dit resultaat was na de 10 overwinning in Parijs voldoende om de Fransen uit te schakelen. De Tweede Kamer heeft gisteren een punt gezet achter de zaak-Van der Putten door het verslag van de Kamercommissie- Van Doom voor kennisge ving aan te nemen. Maar prettige herinneringen zal minister Visser niet aan het debat hebben. De Ka mer was ontstemd, vooral over de wijze waarop de minister de sprekers had beantwoord. Moskou heeft in Wash ington geprotesteerd tegen de beschietingen van een Russische treiler door Amerikaanse oorlogssche pen. Een nauwkeurig on derzoek heeft evenwel uit gewezen, dat een dergelij ke beschieting uitgesloten was. Duizenden mijnwerkers zijn gisteren door Parijs getrokken om aan hun eisen kracht bij te zetten. De staking is weer voorbij. Beroes- en sportvissers zien op het ogenblik mèt zorg naar de enorme hoe veelheden dode vis die in de binnenwateren worden aangetroffen. Sommige schattingen spreken zelfs van ruim negentig pet. van de visstand. Dit werd gisteren bekend gemaakt, nadat de stakende mijnwerkers vanuit Parijs weer naar Lotharingen waren teruggekeerd. De gehele dag hebben de demonstranten het PariJse straatbeeld beheerst. Bij aankomst in Pantin, een voorstad van Parijs, werd eerst lang durig onderhandeld met de politie over de wijze waarop de manifestanten naar het centrum zouden trekken. Zij wilden oorspronkelijk met auto's, taxi's en an dere vervoermiddelen naar de binnen stad trekken, maar het was hun wel duidelijk dat dit voor het verkeer on overkomelijke moeilijkheden met zich zou brengen. Uiteindelijk requireerüe de politie autobussen. De demonstranten werden uitbundig begroet door com munistische mede-arbeiders en door op vallend veel Fransen die hun sympathie toonden en meezongen en joelden. De kreet „Solidariteit" werd overal gehoord en de „Marseillaise" werd meermalen gezongen. Incidenten deden zich niet voor dankzij de uitgebreide voorzorgs maatregelen van de politie. De betogers hadden een onderhoud met de minister voor de industrie en brachten buiten verslag uit van dit gesprek. Vanaf de daken van autobus sen gaven de leiders van de staking hun commentaar od de regerlngspoli- tiek. Vele mijnwerkers waren gekleed in blauwe werkpakken, helm op en de mijnlamp aan een riem. Een burgemees ter van een der voorsteden begroette de mijnwerkers enthousiast, de ambtsketen om. Minister Peyrefitte heeft geen enkele melding gemaakt van de bereidheid van de regering tot concessies jegens het per soneel van de steenkoolmijnen. De sta kers in de aardgasindustrie in Lacq en de betreffende bedrijfsleiding hebben een voorlopig akkoord bereikt. De sta king is daar dus ten einde. Intussen vreest men in Frankrijk dat het besluit van de Sowjetunie om steen koolverschepingen naar Frankrijk uit solidariteit op te schorten, ernstige ge volgen zal hebben. Men had gehoopt dat de Russen hun leveranties, die toch al achter zijn op het schema, zouden ver groten. Als de Russische leveringen lan ger dan een week blijven opgeschort, zal men misschien orders plaatsen in de V.S. Bom bij Landbouwschap? Boer Koekoek heeft gisteren in een rede voor studenten in Tilburg beweerd dat de incidenten in Hollandsche Veld alleen maar voordeel kunnen opleveren voor zijn partij van de Vrije Boeren bij de komende verkiezingen. Hij zei niets te maken te hebben met het optreden van de jeugd in Hollandsche Veld, waar door de politie moest ingrijpen. Overigens blijkt thans, dat de land bouwer,s die van hun boerderij zijn ge zet, nog steeds niet de beloofde finan ciële ondersteuning van de „Vrije Boe ren" hebben gekregen. Het gaat om een bedrag van ongeveer f 70.000. Wel wor den de getroffen gezinnen geholpen door een aantal boeren in de omgeving van Hoogeveen, die niets van de partij van de heer Koekoek willen weten. Uit Den Haag wordt gemeld, dat het Landbouwschap dezer dagen een tele foontje heeft gekregen met de medede ling, dat het schap binnenkort bij zijn post een plastiobom zal aantreffen. Om het binnendringen van vreemde ele menten te voorkomen, worden bezoe kers voortaan alleen door de hoofdin gang binnengelaten. van 21 februari om besprekingen op top niveau te houden over de geschillen, vooral ook van belang voor het voorbe reiden van een algemene conferentie van communistische partijen. Het Russische persbureau Tass meldde niet wanneer premier Chroesjtsjef een bezoek aan Cambodja zal brengen. COMMUNISTISCH China heeft premier Chroesjtsjef van de Sowjetunie uitgenodigd voor een topconferentie in Peking om over de ideologische twist te spreken. Dit is de jongste niet meer zo verrassende ontwikkeling in de twist tussen de beide communistische grootmachten Een en ander blijkt uit een brief, die China naar Moskou heeft ge stuurd en die op 9 maart werd over handigd. Als de Sowjetunie geen de legatie naar Peking zou kunnen stu ren, dan zal China een afvaardiging naar Moskou zenden. Chroesjtsjef zou een officieel bezoek aan Cam bodja brengen. De Chinezen willen dat de Russische premier zijn komst naar Peking combineert met deze reis naar Cambodja. Voorts bieden de Chinese communisten aan het antwoorden in dagbladen op rechtstreeks tegen de Chinese commu nistische partij gerichte aanvallen tijde lijk te staken. De voorgestelde bespre kingen zouden alle geschilpunten tussen de Sowjetunie en China, punt voor punt, moeten omvatten. China hoopt verder, dat de Sowjetunie het initiatief zal nemen tot het uit de weg ruimen van geschillen met Albanië en het weer aanknopen van normale be trekkingen. Reeds bij de eerste ontmoe ting zou een overeenkomst moeten wor den 'getekend, wat betreft de punten waarover overeenstemming is bereikt. Tot de te behandelen punten, die ook onderwerp van bespreking in een we reldconferentie van communistische par tijen zouden moeten uitmaken, noemt de Chinese partij: strategie en tactiek dei revolutie, verzet tegen het imperialisme en verdediging van de vrede, bevrijding van onderdrukte volken, versterking van eenheid in het socialistische kamp en andere aangelegenheden van gemeen schappelijk belang. Alle geschillen zouden moeten worden opgelost In de geest van de verklaring van Moskou. Opnieuw betogend, dal China de werkelijke volgeling is van de leerstellingen van Marx en Lenin, doel Mao een beroep op Chroesjtsjef de vriendschappelijke betrekkingen mei Zuid-Slavlë te verbreken, omdat Titn „verraad heeft gepleegd aan het Marxls- me-Leninisme." Het Chinese schrijven is een antwoord op een uitnodiging van de Sowjetunie J fff w Jpjt &M' 4Ê I i OE THANT, secretaris-generaal van de Verenigde Naties, heeft gisteren de hervatting bekendgemaakt van de diplomatieke betrekkingen tus sen Nederland en Indonesië, welke 17 augustus 1960 verbroken werden. De missies zullen de rang van ambassades hebben. Tot zaakgelastigden met de rang van gezant zols verwacht werd zijn benoemd de heer Mohammed Sjarif voor Indonesië en drs. C. L. Barkman, die thans als zaakgelastigde te Peking, vertoeft, voor Nederland. Minister Luns heeft in een telegram aan zijn Indonesische collega dr. Soebandrio de hoop uitge sproken, dat deze stap zal leiden tot nieuwe vriendschap tussen beide volkeren. De heer Caxl Friedrich Barkman werd 14 september 1919 te Amsterdam gebo ren. In Leiden legde hij het doctoraal examen Chinese en Japanse letteren af en hij heeft ook Russisch gestudeerd. In de oorlog nam hij deel aan het ver zet. Hij behoorde tot een studentendele gatie, die na de oorlog met koningin Wilhelmina sprak over plannen om Ned. Indië meer vrijheid te geven. In 1946 trad hij toe tot de buitenlandse dienst en zijn standplaatsen waren Nanking, Peking, Aken, Moskou, Hongkong en Pa rijs. Ondanks zijn bemoeienissen met In donesië in de studententijd heeft hij. tot nog toe Indonesië nooit bezocht. Weer diplomatiek verkeer met Indones- De heer Sjarif was tot nog toe hoofd van het directoraat West-Europa van het Indonesische ministerie van buitenland se zaken en tot voor kort lid van de Indonesische vaste vertegenwoordiging bij de V.N. In 1955 was hij bij de diplo matieke vertegenwoordiging in Den Haag. waar hij zaakgelastigde is geweest en hij heeft functies bekleed bij de In donesische ambassade te Moskou en Ka- ratsji. Hij is midden vijftig en heeft bij na 20 jaren diplomatieke ervaring. Op zijn ministerie wordt hij als een welge manierde. toegewijde en hardwerkende diplomaat beschreven, en als een ideale keuze voor zijn taak. In een brief aan de Nederlandse vaste vertegenwoordiger bij de V.N. mr. C. W. A. Schiirmann, geeft Oe Thant uiting aan zijn voldoening over de hervatting der betrekkingen. Uit een brief van Oe Thant aan de Indonesische vertegen woordiger bij de V.N., de heer Palar, blijkt dat mr. Schiirmann in een brief van 5 maart reeds de naam van de zaak gelastigde had medegedeeld, een week vroeger dan de brief waarin de heer Pa lar de Indonesische zaakgelastigde noem de. gen worden verkregen. De woordvoer der van het ministerie vermocht niet mee te delen, wanneer de Indonesische zaakgelastigde in Den Haag wordt ver wacht en waar hij zal worden gehuis vest en evenmin hoe het overleg met Indonesië in New York is gevoerd. Autoriteiten van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heb ben de bekendmaking van Oe Thant toegejuicht en vinden het aangenaam dat twee vrienden van de Verenigde Staten hun betrekkingen hervatten. Moord in Arcen De 38-jarige mevr. M. W. van Knip- penberg-Seiler, Duitse van geboorte, is gisteren gearresteerd, omdat zij ver dacht wordt van medeplichtigheid aan de moord op haar man, die vrijdag in Arcen is gepleegd. De 42-jarige landbouwer J. L. uit Lomm, met wie zij intieme betrekkin gen onderhield, werd reeds in de nacht van vrijdag op zaterdag aangehouden Hij heeft de moord bekend. Dinsdag is het stoffelijk overschot van de invalide werkman ter aarde besteld. De vrouw verblijft thans in het huis van bewaring te Roermond. De kinderen jongens van 14 en 16 jaar, waren reeds bij familiele den ondergebracht Na een voorzet van Coen Moulijn scoort Kruiver het enige doelpunt van Feijenoord tegen Reims in de gister- avond te Rotterdam gespeelde voetbal, wedstrijd om de Europese voetbalbe ker voor landskampioenen. Ook Reims scoorde eenmaal, zodat de eindstand 11 werd. Aangezien Feijenoord de eerste wedstrijd tegen Reims met 10 had gewonnen, zijn de totaalcijfers 21 in het voordeel van de Rotter dammers, die zich daarmede van een plaats in de halve finale verzekerden. Hierin komen ook Dundee (Schotland) Benfica (Portugal) en Milaan (Italië) uit. (Verslag op pagina 13). Telegram Het telegram van minister Luns aan Soebandrio luidt als volgt: „Nu hel ogenblik is aangebroken dat diplomatie ke betrekkingen tussen onze beide lan den worden hervat, wil ik gaarne tegen over u uiting geven aan de hoop, dat de nieuwe banden tussen Nederland en In donesië zullen leiden tot vruchtbare sa menwerking en tot een hernieuwde vriendschap tussen beide volkeren". In Den Haag konden van de zijde van het ministerie van buitenlandse zaken geen nadere bijzonderheden over het herstel van de diplomatieke betrekkin- In Amsterdam-Noord is gisteren een profielzuiger te water gela ten. die bij de Nederlandse we genbouw gebruikt zal worden. Het aardige van deze tewater lating was. dat de plechtigheid verricht werd door een twee jarig jongetje. Michieltje San ders. het kleinzoontje van de aan nemer, in wiens opdracht de zui ger werd gebouwd. Er was na tuurlijk ook een cadeau voor Michiel: een grote beer, die op het tafeltje lag, terwijl Michieltje de plechtigheid verrichtte. Tangs de begrenzing van zachte lucht uit de subtropen en koude conti nentale lucht, die in de nacht van woensdag op donderdag tot in midden Nederland doordrong is een regenzone sterk in omvang toegenomen. Deze zone verplaatst zich langzaam verder in noordoostelijke richting. Boven Scandinavië is de luchtdruk aanzienlijk gestegen en daar is de vorst weer toe genomen. In Zuid-Zweden vroor het vannacht 15 tot 20 gr. Verder oostelijk is door een krachtige noordelijke wind een nieuwe koude inval veroorzaakt die tot de Balkan reikt. De vorstgrens loopt over midden Duitsland naar het zeegebied voor de Deense kust. In ons land zal de regenzone nog geruime tijd boven het noordoosten en noorden van het land vertoeven, daarentegen zijn in de zuidelijke provincies later enkele verspreide opklaringen mogelijk. De Bilt verwacht tot morgenavond: Veel bewolking met voornamelijk in het noordoosten van het land aanvanke lijk regen, elders enkele verspreide op klaringen. Matige wind tussen zuidoost en zuidwest. Dezelfde temperaturen als vandaag of Iets hogere. (Opgemaakt te 11.15 uur). ZON EN MAAN Vrijdag: zon op 6.57, onder 18.43: maan onder 9.14 uur. 18 maart L.K. Tendens stationair Hoogwater Scheveningen 15 maart: 6.07 vm.; 18.23 nan. HET WEER //V EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur UEN BIJDRAGE tot de psyche van een mania kaal geworden hobbyist noemde de Amsterdamse ad vocaat mr. Joh. K. M. Mat- huisen gistermiddag in de strafzaak tegen zijn 75-jarigp in Bussum wonende cliënt Raoul E. P. M., die zich voor de Amsterdamse rechtbank moest verantwoorden voor twee pogingen tot oplichting en één voltooide oplichting van postzegelhandelaren in Den Haag en Amsterdam. Het ging om vervalsingen van filatelistische poststem pels. die M. zo knap imiteer de, dat de deskundigen ze niet van de echte konden on derscheiden en waardoor de justitie deze gepensioneerde KNIL-luit.-kolonel reeds bij voorbaat „de Van Meegeren van de filatelie" noemde- Omtrent de omvang van de door M. vervalste en in de handel gebrachte poststem pels kon de officier van jus titie mr. H. E. van Renesse. slechts een schatting maken. Hij schatte het aantal op minstens 1000 stuks, want 685 vervalsingen werden reeds in vijf verzamelingen aan getroffen. Bij benadering taxeerde mr. Van Renesse de „winst" voor M. op 15.000 a ƒ25.000. De officier van justitie eis te tegen de in 1960 als groot ste vervalser van voor-filate listische poststempels ont maskerde niet gedetineerde cx-luitcnant-kolonel een ge vangenisstraf van twaalf maanden waarvan tien maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en een boete van 5000 of drie maanden hechtenis. „Door de opbrengst van deze vervalsingen vond M. een suppletie op zijn pensioen, waardoor hij op dezelfde voet als voor de oorlog kon leven", geloofde mr. Van Renesse. De raadsman van de verdach te meende daarentegen dat zijn cliënt door zijn hobby werd geobsedeerd en een filatelistische schijnwereld om zich heen heeft ge bouwd. D. Helder Ypenburg Vliningen Eclde De Bilt Twente EIndh. Zd.-Limb. Helsinki Stockh. Oslo Kopenh. Aberdeen Londen A'dam Brussel Luxemb. Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort MUnchen ZUrich Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene AJaccio Madrid Mallorca Lissabon regen regen regen regen regen regen motregen regen onbew. onbewa onbew. onbewa regen zw. bew. regen regen mist gh. bew gli. bew h. bew. I. bew. sneeuw regen gh. bew zw bew h. bew onbew zw. bew mist gh. bew zw bew onbew h bew h. bew zw bew it f d windstil -2 -17 vindstil 7 -1 ono 3 windstil windstil

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1