Stakers maken thans „mars naar Pariji Commentaar Bidault Beieren mag in blijven ANWB: noodverlichting bij Pauwmolen gewenst Prinses naar Kennedy, Oe Thant en Keizer Coaster op Zuiderpier bij Hoek van Holland Vrees voor incidenten met OAS ,99 ïeuws in één oogopslag Benoemingen nu gedaan? Acht maal tbc in Rolde Voorlopig nog het bed houden Dodemansknop werkte niet in spooktrein (RITA) m. Nieuwe Leidse Courant Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen I „Stantvastigh ij ghebleven mijn hert in teghenspoet" p.kw. 8,25 Koning Frederik van Denemar ken heeft in paleis Amaliënborg in Kopenhagen zijn 64ste ver jaardag gevierd. Tijdens de „bal konscène" riep de Koning en thousiast met de handen aan de mond tot de juichende menigte: „Dank-U". T^EGEN de ochtendschemering is een acht kilometer lange stoet van 500 -*■ taxi's met 1500 stakende mijnarbeiders in werkkleding, uit Lotharin gen vertrokken naar Parijs, om daar op het plein voor de Dome des Inva lides op te komen nu voor de dertiende dag voor de elf procent loons verhoging die zij eisen. Het was een ordelijke demonstratie. „Pompidou, de mijn in" was een van de leuzen, die men riep tijdens de tocht. In de stoet gingen ook ziekenwagens met artsen en reparatiewagens mee. Toen de stakers vanmiddag in Pa rijs aankwamen, na een autotochtje Bidault zou tot dit besluit zijn gekomen, nadat hij een toelich- ing op zijn huidige status in Vest-Duitsland ontvangen had. lem is duidelijk medegedeeld, at hem geen 'politiek asiel ver- ;end kan worden, als hij zijn po- tieke strijd voortzet. De Franse ud-premier zou dus van gedach- zijn veranderd. Mogelijk is ulks een gevolg van het feit, dat in elk geval een verblijfsver- inning zou moeten aanvragen, s hij langer dan drie maanden Duitsland wil blijven. HET is nog steeds niet zeker, wat er met Georges Bidault, de leider van het ondergrondse verzet tegen De Gaulle, zal gebeuren. De Duitse journalist Stammler blijft volhouden, dat de Franse oud premier onder geen enkele omstandigheid zijn politieke activiteit wil opgeven. Maar een woordvoerder van de Beierse regering verklaar de gisteravond laat, dat Bidault officieel politiek asiel in West-Duits- land zal aanvragen (en dus niet meer aan politiek zal doen). En dat wil hij waarschijnlijk wel, om dat hij in Europa hergens anders terecht kan. Daar komt nog bij. dat de Franse re gering heeft laten weten, geen bezwaar te maken tegen het verlenen van politiek asiel in West-Duitsland aan Bidault, mits deze in het openbaar verklaart alle ban den met de ,,nationale verzetsraad" te verbreken. Doet hij dat niet. dan wil Frankrijk, dat de Westduitse regering Bidault naar een ,,ver land" stuurt (naar verluidt Paraguay). Het zal niet om uit levering vragen, omdat politieke mis drijven niet onder het Frans-Duitse uit leveringsverdrag vallen. Intussen heeft het ministerie van bin nenlandse zaken te Bonn laten weten, geen bezwaar te hebben tegen een lan ger verblijf van Bidaült"iiï"West-Duits- land, mits hij zijn politieke activiteiten staakt en op één plaats blijft. Ook de federale gerechtelijke autoriteiten heb ben geen reden, maatregelen tegen Bidault te nemen. Uit een (driedaags) onderzoek naar Bidaults bemoeienissen met acties van de O.AS. in het ver leden op Duits grondgebied is gebleken, dat er geen grond is voor een beschuldi ging van samenzwering. De Fransman ,,mag dan ook gaan en staan waar hij wil". De mogelijkheid is intussen niet uit gesloten, dat Bidault wanneer hij geen politiek asiel vraagt tijdelijk in West-Duitsland mag blijven. Onder de Duitse wetten kan hij drie maanden lang als bezoeker in het land blijven, mits hij geen overtreding begaat. In zo'n geval kan hij onmiddellijk voorden uitgewezen. In dit verband wordt er op gewezen, dat Bidault onder een val- se naam in Beieren heeft gewoond. Dit zou een wettelijke reden voor uitwijzing kunnen zijn. Vannacht is de 300 ton metende Nederlandse kust vaarder Fiduicia als igevolg rvan de storm bij Hoek van Holland op de strekdam boven ihet zgn. Dode Gat geslagen. De zeven opva renden konden met be hulp van een lijn en een rubber dinghy in veilig heid worden gebracht. Het schip was naar Middelhar- nis onderweg om aardap pelen te 'laden. De Franse autoriteiten houden rekening met de mogelijkheid, dat leden van de O.A.S., verkleed als politiemannen, zullen pro beren ongeregeldheden te veroorzaken onder de sta kers. Vandaag zouden 2500 arbeiders uit ijzerertsmij- nen in Lotharingen met auto's en buSsen naar Pa rijs gaan om te demonstre ren. Tussen Clermont, Fer- rand en Parijs is een trein met een mitrailleur be schoten. Vijf mensen wer den gewond. De Franse ex-premier Georges Bidault zou nu toch officieel politiek asiel aanvragen in de Bondsre publiek. Hij zou ermee hebben ingestemd al zijn politieke activiteiten te staken. Parijs heeft geen bezwaar tegen dit politie ke asiel. Wil Bidault ech ter voortgaan met zijn ille gale acties, dan moet hij naar Latijns-Amerika wor den uitgewezen. Volgens diplomaten in •New York is in besprekin gen tussen de Nederlandse en Indonesische afgevaar digden bij de VN, de heren Schürmann en Palar, over- BSenstemming bereikt over ionmiddellijke hervatting van de diplomatieke be trekkingen tussen de twee landen. In eerste instantie zouden zaakgelastigden worden aangewezen. Oe Thant is per brief hiervan op de hoogte gesteld Een nieuwe gegadilgde voor reclame-uitzendiingen op het tweede televisienet heeft zich thans gemeld ui de figuur van Radio Vero nica. Men wil 25 procent van de petto-winst be schikbaar stellen voor cul turele en charitatieve doel einden en nog eens 25 pro cent voor dagbladen, die schade zouden ondervin den van reclameuitzendin gen op het beeldscherm. van 295 kilometer, nuttigden zij het brood, dat de bakkers van Lotharin gen hen daartoe gratis hadden ver strekt, terwijl hun afgevaardigde met de Franse minister van industrie over de stakingseisen onderhandelde. Vanmiddag was de staking het voor naamste onderwerp in de wekelijkse kabinetsvergadering. Gisteren ontstond een nieuw ele ment in de staking, door de versprei ding van pamfletten, waarin de stakers werden gewaarschuwd tegen „moord en plundering door de politie". In ver band hiermee hield de politie rekening met de mogelijkheid, dat leden van de OAS, verkleed als politiemannen, zou den trachten incidenten uit te lokken. Berichten hierover waren reeds bij de politie binnengekomen en met het oog op mogelijke vechtpartijen werden de nodige voorzorgsmaatregelen genomen. In Franse regeringskringen achtte men het gisteravond niet onmogelijk, dat het mijn-conflict zou worden op gelost, zonder dat president De Gaulle behoeft in te grijpen. Naar vernomen wordt, zijn er voorstellen gedaan, die Den Haag—Djakarta Van diplomatieke zijde te New York verneemt Ass. Press dat Indonesië en Nederland nu zaakgelastigden benoemd hebben om de diplomatieke betrekkin gen te hervatten. Deze zegslieden bevestigen, dat de heer Mohammed Sjarif benoemd is tot Indonesisch zaakgelastigde in Den Haag. Tot, nog toe is hij directeur van de afdeling West-Europa van het ministe rie van buitenlandse zaken. Nederlands zaakgelastigde te Djakarta wordt zo als verwacht werd drs. C, D. Bark man, op het ogenblik zaakgelastigde t» Peking. De beide missies krijgen de sta tus van ambassade. Volgens de zegslieden is secretaris-ge neraal Oe Thant van de benoemingen op de hoogte gesteld door middel van brieven van de Indonesische en Neder landse afgevaardigden bij de Verenigde Naties, de heren Palar en mr. C. W. A. Schürmann. In afwachting van reconstructie De ANWB is van mening, dat de situatie op rijksweg 13 onder Delft zo gevaarlijk is het weggedeelte is te zwaar belast, verouders van vormge ving en onverlicht dat het niet lan ger verantwoord is het zo te laten voortduren. Er moeten zo spoedig mo gelijk maatregelen worden getroffen. Het toenemend aantal botsingen maakt het, zo meent de ANWB. nood zakelijk hier met de grootste spoed een noodverlichting aan te brengen, die immers straks ook kan worden gebruikt als de weg tijdens de recon structie toch zal moeten worden ver licht. De ANWB iheefit er bij de minister van verkeer en waterstaat op aangedrongen deze maatregelen te laten uitvoeren. Eind november hebben B. en W. van Delft er bij het ministerie al op aange drongen de reconstructie te bespoedigen. Het stuk onder Delft vormt een uiterst gevaarlijke flessenhals in de nieuw ge construeerde rijksweg 13. die per dag ruim 30.000 voertuigen te verwerken krijgt en daarmee Nederlands drukste weg is. Thans is dit wegvale tussen Pauwmolen en Brasserskade het toneel van tientallen Tóch nog 121 De oudste Joegoslavische man is vol gens A P. op 121-jarige leeftijd overleden. Perica Karanovic had nooit alcohol ge dronken, nooit gerookt, nooit vlees ge geten en nooit een dokter bezocht. 0 In het ondergrondse bedrijf van de staatsmijn Maurits te Geleen is gisteren bij een ongeval om het leven gekomen de heer M. N. Henkelman (32) uit Geleen Hij raakte dn een vulpand op de 548 m verdieping onder vallend gesteente en was vrijwel op slag dood. ongevallen, waaronder kettingbotsingen die als regel plaatsvinden bij slecht zichi en duisternis. Het ministerie is van plan pas in 1964 liet weggedeelte te reconstrueren, waar na tevens een verlichting zal worden aangebracht. het kabinet vandaag zou bespreken. Premier Pompidou heeft gisteravond een onderhoud gehad met de president en de directeur-generaal van de natio nale steenkolenindustrie. In Lyon is voor de grote industriële bedrijven, die aardgas uit Lacq gebruiken een rant soeneringsstelsel ingevoerd. De gas- produktie is inmiddels tot de helft ver minderd. Uit Moskou wordt gemeld, dat de Sowj et-Regering een „moratorium" heeft afgekondigd voor de levering van Rus sische steenkolen aan Frankrijk voor de duur van de boycot, die de Russische havenarbeiders hebben afgekondigd te gen vrachtschepen van elke nationaliteit, die kolen naar Frankrijk vervoeren. Het spoorwegpersoneel heeft giste ren aan zijn eisen voor betere lonen en betere arbeidsvoorwaarden kracht bij gezet door een staking van „twee uur per man" verdeeld over de gehele dag en in het gehele land. Het gevolg was. dat het spoorwegverkeer ernstig werd ontwricht. De metaalbewerkers in Oost- en midden Frankrijk zijn gisteren even eens in staking gegaan. In het gebied van Lotharingen duurde de staking de gehele dag. De metaalbewerkers eisen een vierde week van betaald verlof en hogere lonen. Leden gymnastiekclub In het Drentse dorpje Ekehaar (gem. Rolde) zijn acht gevallen van tuberculose geconstateerd. Drie van de besmette per sonen zullen naar een sanatorium worden overgebracht. De besmette personen zijn alle lid van de plaatselijke gymnastiekvereniging. De inspectie van de volksgezondheid is van het gebeuren op de hoogte gebracht. De mogelijkheid bestaat, dat zich nog meer besmette gevallen zullen vóo?doen. Iri verband hiermee zal op 4, 5 en 6 april een bevolkingsonderzoek worden gehou den. Op de scholen heeft men reeds een begin gemaakt met doorlichten. 0 Vannacht is m Hilversum de meubel fabriek H.K.F. van de firma Ketelaar aan de Hoge Larenseweg door brand ver woest. De aangrenzende panden konden worden behouden. Het Franse spoorwegpersoneel heeft twee dagen gestaakt om zijn eisen tot loonsverhoging kracht bij te zetten. De foto geeft een beeld van het Parijse station St. Lazare, waar de reizigers op een bord aan gekondigd zien, dat er tussen 8 en 10 uur geen treinen rijden- Prinses Beatrix zal in April Japan, Ae Verenigde Staten en Canada bezoeken. Do Prinses vertrekt op 1 april uit Neder land en keert 28 april terug. Ten aanziem van de gezondheidstoestand van prinses Beatrix deelt de R.V.D. mee, dat zij voor- lopig het bed moet houden. Haar toe stand gaat echter vooruit. Naar het zich Iaat aanzien zal zjj wel in staat zijn haar voorgenomen reis te maken. Zöaïs~bekend, moest de- Prinses In no vember van het vorig jaar haar semi- officiële reis naar een aantal Aziatische landen In Hong-Kong afbreken door het overlijden van koningin Wilhelmina. In Japan zal de Prinses door keizer Hirohito worden ontvangen. Volgens het Japanse ministerie van buitenlandse zaken zal de Prinses van 2 tot 11 april in Japan zijn. Het bezoek aan de Verenigde Staten en Canada, dat ook in het aanvankelijke reisplan waj Misleid door baggermolens? (Van onze speciale verslaggever) GEFELICITEERD, hoor. Gefelici- teerd. Gelukkig dat ze er alle maal zo vlot zijn afgekomen. Met deze woorden hief Scheve- ningen Radio vanmorgen tegen vier uur het noodverkecr op, dat van twee uur af voor het gebied van de Nieuwe Waterweg had gegolden. De Knardijk, de verbindings- dijk tussen Harderwijk en Lely stad, is voor alle verkeer ge sloten. Door de wind is een enorme hoeveelheid ijs van het IJsselmeer op de dijk, gewaaid Zelfs de zware rotsblokken van de glooiing zijn door het schui vende ijs op de dijk gedrukt. De dijk was gisteren over een afstand van dertien kilometer volkomen onbegaanbaar. Met zeven doornatte schipbreuke lingen aan boord was schipper Wil lem van Seeters van de in Hoek van Holland gestationeerd liggende red dingboot President Jan Leis toen al naar de Berghaven onderweg, na bij de Zuiderpier een geslaagde strijd tegen de zich reeds uitstrekkende klauwen van het zeemansgraf te hebben gestreden. De driehonderd ton metende kustvaarder, waar al les om ging, lag met ondergespoelde ruimen op de strekdam boven het zogenaamde Dode Gat, vlak bij de plaats, waar de Gatt en de Schelde (1925) jammerlijk zijn vergaan. Ter wijl het verlaten schip op de harde keien werd heen en weer gebeukt, brandden de navigatielichten nog... (Voor vervolg zie pag.9) opgenomen, draagt een niet-officieel ka rakter. Vandaar gaat de reis via de westkust van de Verenigde Staten, waar zij enkele dagen zal blijven, naar Washington. Zij hoopt daar een bezoek te brengen aan president Kennedy. Verder staan op het programma een bezoek aan het Ameri kaanse Peace-corps en het leggen van een gedenksteen in het nieuwe Neder- land se ambassadegebouw. Voorts zal de Prinses ln Washington een concert bij wonen van het Residentie-Orkest dat in die tijd onder het partonaat van H.M. de Koningin een tournee van vijf weken door de Verenigde Staten maakt en o.m. werken van de Nederlandse componisten Badings, Hellendaal en Diepenbrock ten gehore zal brengen. Vervolgens vertrekt de Prinses voor 'n aantal dagen naar New York, waar zij o.a. het hoofdkwartier van de Verenigde Naties zal bezoeken, Het ligt in de be doeling dat de Prinses de secretaris generaal van de V.N., Oe Thant, zal ont moeten en een vergadering van een V.N.- commissie zal bijwonen. Tot besluit van haar reis gaat de Prinses naar Canada voor een bezoek van enkele dagen aan vrienden in Ottawa. Op 28 april keert de Prinses van Montreal naar Nederland terug. De Prin ses zal op deze reis worden vergezeld door mevrouw E. L. Baronnesse Sweerts de Landas Wyborgh-de Meyier, dame du palais honoraire, mej. M. C. C. Wijnen, particulier secretaresse van HKH prinses Beatrix, mr. C. J. van Schelle, gevol machtigd minister, luitenant ter zee vlieger eerste klasse G. Pauli, adjudant van prins Bernhard, en de heer G. Ge- sink, hoofd van de veiligheidsdienst van het Koninklijke Huis. Woensdag 13 maart 1963, 43ste jaargang Zie pagina 5 Klachtendienst bezorging 18—19 uur gIJ WAT ZONDER MEER had kunnen worden de slotbehandeling van de zaak-Van der Putten heeft de minister van defensie liet zich gisteren in de Tweede Kamer nog eens nodeloos moeilijk ge maakt. Naar aanleiding van perspublikaties bracht hij nieuwe feiten in het debat, waar de Kamer nog geen weet van had en waar aan zij nu wel niet kon voorbijgaan. Bo vendien ging de bewinsdman omstandig in op de bejegeningen die hij van een zeker dagblad had moeten ondervinden, iets overigens waaraan ook de Kamer be paald niet debet mocht heten. Wat deze bejegeningen betreft, ze zijn in derdaad niet alle fraai, maar onze mening is, dat men er aan dit departement steeds te zeer van onder de indruk komt. Dan wordt het op den duur echt een kwestie van teveel eer en gevoelt men zich aan de andere kant van de streep aangemoe digd om met te groter energie voort te gaan. Het had de minister, zonder dat men aan zijn feiten voorbij had gezien, gisteren stellig niet ontbroken aan een helpende en beschermende hand. Hij was niet de enige geweest die in deze affaire fouten had gemaakt, ook zijn voorgangers gaan niet vrijuit en bij zijn optreden als minister lieeft hij heel deze pijnlijke af faire aangetroffen. Men had getoond dit te beseffen. Helaas echter heeft hij er ook gisteren niet van gemaakt wat er nog van te maken viel. Wie venvacht en gehoopt mocht heb ben, dat de bewindsman tegen het eind van zijn bewindsperiode zich de juiste be naderingswijze van het parlement alsnog eigen had gemaakt, is lichtelijk bedrogen uitgekomen. En dat spijt ons. niet in de laatste plaats voor de minister zelf, die wij gaarne prettiger herinneringen hadden meegegeven. Natuurlijk valt een belangrijk deel van de op de minister geoefende kritiek terug op zijn partij. Hij heeft zich destijds onder drang beschikbaar gesteld, nadat vergeefs was gezocht. Hij heeft zich vervolgens ge geven met ijver en plichtsbetrachting. Maar het heeft onder meer geschort aan een zich kunnen instellen op de volksver tegenwoordiging. Met het gevolg dat er varingen moesten worden opgedaan die aan het regeringsgezag als zodanig niet bevor derlijk konden zijn. Uit ervaringen als deze behoren lessen te worden getrokken bij de formatie van het komende kabinet. „Wimpie lispelt nu niet meer. Ik heb hem twee voortanden uitgeschopt met voetballen." J~lE depressiekern die gisteren over Noord-Nederland trok, bevindt zich nu boven de Baltische staten. De de pressie veroorzaakte veel wind en re gen. Gisteravond ging de regen plaat selijk zelfs in sneeuw over. De depres- sie wordt gevolgd door een flinke rug van hogeluchtdruk waarin opklaringen voorkomen, zodat de komende nacht nachtvorst kan voorkomen. Morgen overdag wordt met een matige wind tussen zuid en zuidwest zachtere lucht aangevoerd die uit de Golf van Bis- caye afkomstig is. Later neemt de be wolking toe op de nadering van een frontale storing. Of de daarbij beho rende regenzone voor morgenavond de Nederlandse kust bereiktis nog on zeker. De Bilt verwacht tot donderdagavond: Aanvankelijk opklaringen met van nacht weinig wind en hier en daar lichte vorst. Morgen overdag geleidelijk toene- Don Helder mende bewolking maar waarschijnlijk tot $^buis z de avond droog weer. Meest matige wind Eoldê tussen zuid en zuidwest en iets zachter. (Opgemaakt te 11.15 uur). tendens: stijging Hoogwater Schevenlngen 14 maart: 5.38 v,m,; 17.52 n.m. HET WEER IN EVROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Station d c' iS zw.b ZON EN MAAN Donderdag 14 maart: zon op 6.59, on der 18.41; maan op 23.06. onder 8.53. Maandag 18 maart: laatste kwartier. Voor de nieuwe DAVO - MATIC G. A. A. Nouwens OEGSTGEEST - Geversstraat 63B Telefoon 51434. De benoeming is te verwachten van ar. K. E. van der Mandele, inspecteur van de buitenlandse dienst, tot ambas sadeur te Kopenhagen. zw bcw. goh, be*w! regen Twente regen Eindhoven geh. bew. Zd—Limb, geh bew' Helsinki zw bew Stockholm zw, bew] Oslo 1. bew. Kopenhagen sneeuw Aberdeen geh, bew. t j bew, motregen geh. bew, geh bew, onbew' onbew. geh bew. onbew. regen regen Londen A'dam Brussel Luxemto Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort Mtmchen Zürioh regenbui Genève regenbui Locarno onbew. Wenen h bew Innsbruck goh. bew zw. bcw. zw bew. onbew. 1. bew. onbew. Athene Rome AJaccio nno 8 windstil windstil wnw 4 www 2 5 r 1 windstil w 6 wzw 2 windstil windstil wnw l windstil

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1