Loods geen straf ondanks schuld Agenda voor Leiden en Den Haag Zaak-Maasdam voor Seeamt Ckefarine.,4 Directeur liet arbeiders te vroeg beginnen Hoofdinspecteur Cornelisse: Voorschriften gelden weer Kerkmensen staan Evangelie veel te vaak in de weg Groot aantal schepen aan markt te IJmuiden Leuke ouderavond van Kindervreugd Raad van Alkemade was bijeen Rundveestapel is uitgebreid NIEUWE LEIDSE COURANT DINSDAG 12 MAART 1963 Dinsdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: Derde con cert Mij voor Toonkunst, Ned. Kamer orkest. - Prytaneum, 8 uur: Academische film studiekring Salon Indien. Inleider Nico Crama. Schouwburg. 8 uur: Abonnements voorstelling toneelgroep Centrum, ,Ma- ribel en de vreemde familie", door Mi guel Mihura. Pen 'Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Ned. Dans Theater. Gebouw K. en W.. 8 uur: Ned. Opera ó.l.v. Arrigo Guarnieri met ..Faust" van Gounod. Diligentia, 8 uur: Ray Lev, piano. Woensdag Prediker, 8 uur: Dialezing over Is raël (Broeders in Christus). JRehoboth, 8 uur: Slechthorenden, W. Volkers met kleurendia's over reizen naar Riva, Lueano en St. Georgen. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Ned. Comedie met „Mary, Mary". Gebouw K. W.. 8 15 uur: Residentie Orkest. Q.l.v, Antal Doratl. Donderdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: Residentie- Orkest o.Lv. Antal Dorati m m v Christa Ludwig, alt en Richard Lewis, tenor. Casinotheater, 7 en 9.15 uur: K en O.-film van de maand. ..Le voyage en ballon" van A. Lamorisse. Over 't Hof. 8 uur: Kon. Ned Natuur historische Vereniging, demonstraties door leden. Prediker, 8 uur: ds. J. A. Smink. D e n H a a g, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met ..Venus bespied". Kurzaal, 8 uur: Dutch Swing College o.l.v. Peter Schilperoort. Gemeentemuseum. 8.15 uur: Ton Hart suiker. piano. Vrijdag Van der Heijden. 8 uur: Niria. dr. Joh. H. Scheurer, te Voorburg over „Van slavernij tot personeelsbeleid'' Stadsgehoorzaal, 8 uur: Feestavond C.M.B. m.m.v. Sempre Avanti. Burgerzaal stadhuis. 4.30 uur: Ont vangst t.g.v, 125-jarig bestaan stedelijk gymnasium. Den H a a g, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie, met „Don Gil mei de groene broek". Kurzaal, 8 uur: Kamer-ensemble Tibor Vaga, Diligentia, 8.15 uur: Ned. Kamerorkest o.l.v. Willem van Otterloo. Op Gouden Wieken. 8.15 uur: Nar- ciso Vepés, gitaar Zaterdag Gymnasium, 2.45 uur: Huldiging dr. A. J. Koster, 35 jaar leraar oude talen. Schouwburg. 8 uur: Toneeluitvoering Leids gymnasium „Our Town" van Thornton Wilder. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Venus bespied". Gebouw K. en W.. 8.15 uur: Concert gebouworkest o.l.v. Eugen Jochum m.m.v. Wilhelm Kempff, piano. Diligentia, 8.15 uur: Haags Studenten Cabaret „Met Huid en Hagenaar". Dagelijks Den Haag: Routrusthallen, 8 uur: Weense IJs'revue Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Winden waaien om de rotsen (14 jaar). Lldo (2.30, 7 en 9.15 uur): De verbor genheden van Parijs 14 jaar). Luxof ^2.30 en 8 uur): De Jangste dag (14 jaar). Rex (2,30, 7.15 en 9.15 uur): De piraten van de Bloedrivier (14 jaar); donderdag Een avond aan het strand. Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Eclips (18 jaar). Trianon (2.30. 7 en 9.15 uur): Taras Bulba (14 jaar). Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: Doezaapoth'eek, Doezastraat 31, tel. 21313, en Havenapotheek, Haven 18, tel. 20085. De dienst van apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp wordt eveneens waargenomen door de Haven apotheek. Het Duitse Seeamt in Bremerhaven heeft vanmiddag de Duitse loods Fritz Melchers, schuldig verklaard aan hei ongeluk met de Maasdam omdat hij heeft nagelaten de juiste positie van het schip te bepalen, nadat hij de navi gatie van de kapitein had overgeno men. e raad heeft ook een aantal ont lastende punten ten aanzien van de rol van de loods naar voren gebracht. Men achtte het daarom niet juist de vergunning van de loods in te trekken. De „aanklager" had de raad een in trekking van vergunning _in overwe ging gegevenn. De verdediger van de Duitse loods heeft in een uitvoerig pleidooi gewezen op een groot aantal verzachtende om standigheden. De oorzaak van de aanvaring van het passagiersschip de Maasdam van de H.A.L. in de vroege ochtend van de 15e februari in de monding van de Wcser voor Bremerhaven met een van de scheepswrakken die op de bodem liggen, moet gezocht worden in het feit, dat ver schillende boeien door de zware ijsgang op de rivier waren afgedreven. Tot deze conclusie kwam de voorzitter van het Seeamt (de raad voor de scheepvaart ln West-Duitsland) dr. Meinnert, vanochtend reeds bij het begin van de openbare be handeling van de resultaten van het on derzoek naar de gebeurtenissen met de Maasdam Tijdens het eerste gedeelte van de zit ting werden de voornaamste getuigen gehoord: de 43-jarige gezagvoerder van de Maasdam, kapitein A. H. Laagaay en de 38-jarige Duitse loods, die zich aan boord van het schip bevond, de heer Fritz Melchers. Het verhoor van deze beide getuigen nam bijna drie uur in slag. Zowel de kapitein als de loods moesten erkennen dat zij gemerkt had den, dat de boeien afgedreven waren. Het gehele verhoor van dr. Meinnert draaide om de vraag: „Hoe is het moge lijk geweest, dat de verplaatsing van de boeien bij de navigatie niet opgemerki 'In hoog tempo vuurde de voorzitter zijn vragen af. Uit de rapporten is gebleken dat een uiterst merwaardige samenloop van om standigheden ertoe geleid heeft, dat zo el de laatste routeboel die de Maas dam voor het ongeluk passeerde, als een der wrakboeien, die de plaats aangeven waar een Brits en een Russisch schip gezonken zijn, in noordelijke richting waren afgedreven. En aangezien deze boeien allebei even ver weg gedreven waren, was ook hun onderlinge positie niet veranderd. Denkende dat zij de wrakken op een afstand van enkele hon derden meters aan bakboord zouden pas seren, voeren kapitein en loods met de maximum toegestane snelheid van 12 mijl per uur in de nevel op de wrakken af met het bekende noodlottige gevolg. Tegen de door hen gekozen noordelijke koers zelf (dicht langs de wrakken) had de voorzitter naar hij zei geen bezwaar Hij begreep, dat de Maasdam om een dertigtal rond het vuurschip Weser voor anker liggende schepen had willen varen en dus dè „overigens veiliger" zuidelijke koers gemeden had. Verweer Voorzitter Meinnert bleef echter op dit onderwerp doorgaan en constateerde, dat men de afwijkingen van de boeien be merkt zou hebben, als de kapitein of de loods de positie van hot schip zelf ten opzichte van het vuurschip Weser ge peild hadden. „We voeren op radar", zc luidde het antwoord. De loods zei uit eigen beweging reeds ;n uur voordat hij zijn dienst had moe ten beginnen op de brug gekomen tc zijn. Bij de laatste (afgedreven) boei voor het vuurschip, had hij de navigati» van de kapitein overgenomen, zonder een radiopeiling verricht te hebben om de positie van de Maasdam te bepalen. Dit laatste werd ook door twee van de vier leden van het Seeamt verweten, maar de loods zei daarop, dat radiopei lingen nooit geheel juiste gegevens op leveren. Griep? Chefarine „4" doet wonderen! Vier middelen in één labiel werken krachtiger zonder de maag van slreek le maken I De vier middelen verenigd in Che farine „4", ieder afzonderlijk al beroemd, werken te zamen nog beter en helpen ook vaak dan wan neer andere middelen falen. Ook zij, die een gevoelige maag hebben, kunnen Chefarine „4" gebruiken, want één bestanddeel dient om de maag te beschermen. &JHH!3uZEuZ3HK Glatan buiije 20 Ubletlin f 0.80 Handige slripverpakking 40 lablellen f 1.50 Voordelige flacon 100 lablellen f 3.50 ROELOFARENDSVEEN Kwaliteitsverschillen aan bloemenveiling Met de aanvoer van tulpen uit de vollegronds stookkassen is er een aan merkelijk verschil gekomen in de kwa liteit van de aangevoerde tulpSn. Dit contrast is thans nog groter dan in an dere jaren, doordat ook de gevolgen van de vorst zich doen gevoelen. Immers de inhoud van dc kistjes die men voor de trekkas uit de hal heeft moeten hakken, blijkt niet altijd tot een vlot groeiproces te komen. Opmerkelijk is dan ook dat er verhoudingsgewijs nogal veel tweede soort wordt aangevoerd. De vorstperiode doet ook nog zijn in vloed gelden op de aanvoer van nar cissen: by een normaal verloop zou de aanvoer veel groter zijn geweest. Over het prijsverloop mag men over het al gemeen tevreden zijn. In de afgelopen week had ook export plaats naar Enge land, maar niet veel. Dank zy een goede vraag van Zwitserland en export naar België, waarbij ook de binnenlandse markt «ich niet onbetuigd liet. kon het pryspeil in de loop van de week nog iets optrekken. Van de fresia's bracht de prinses Ma- ryke aanvankeiyk tot boven f 2 per bos op. Gisteren was de hoogste notering echter f 1.20 per bos. De anemonen blo ven vrywel constant in prys en gevraagd. Voor de Am. anjers is de vraag redelijk. De kwaliteit is over het algemeen ech ter niet „je van het", hetgeen ook In de prysvorming tot uitdrukking komt. In de komende weken zal nog op een toenemende aanvoer moeten worden ge rekend, waarbij het voor de kweker van groot belang is of er sprake zal zijn van een biyvende exportvraag. alsmede of de weersinvloeden zich in gunstige zin zullen blüven ontwikkelen. Immers, in deze periode geldt meer dan ooit het gezegde „het weer is koopman". Een gezegde waarvan dc kweker in het ver leden reeds meerdere malen de voor- of nadelen heeft ondervonden. Enkele noteringen van 11 maart: fre. sia's 70-1.20: anemonen 1.00-1.41: blauwe druifjes 25-48; tulpen (lang) 1.30-1.85: overige soorten 0.90-1.25: dubbele tulpen 70-1.06: narcissen 70-90 per bos. BENTHUIZEN Heden om half acht houdt de chr. la gere school de ouderavond. Voor de Gereformeerde Gemeente hoopt donderdagavond om half acht ds. Van de Bijl van Genemuiden (Ov.) een spreekbeurt te vervullen. „Maar er bestaat jarenlang een waar schuwing, dat de boeien in de omgeving van Bremerhaven bü Usgang gevaarlijk afdraven", zei dr. Meinnert. De kapitein en de loods antwoordden van deze waar schuwing op dc hoogte te zijn geweest „Maar de üsgang was de laatste dagen niet zo zwaar meer en daarom dacht ik dat het controleschip de posities van de boelen reeds had ontdooid en eventueel gecorrigeerd zou hebben", zo verweerde de loods zich. Kantongerecht LEIDEN DE 54-jarige directeur van een coöperatieve onderneming te Leiden moest gisteren voor het Leidse kantongerecht terecht staan wegens overtreding van de Arbeidswet. Hem was ten laste gelegd, dat hij op 12 oktober 1962 elf arbeiders te vroeg had laten beginnen. Bovendien was twee keer een arbeider te vroeg met vers brood uit de bakkerij vertrokken. De directeur was niet verschenen. Zijn gemachtigde trachtte in het eerst genoemde geval overmacht aan te tonen en voor de rest bestreed hij de strafbaarheid van de directéur,' waarvoor hij drie getuigen had meege bracht. De officier en de kantonrechter waren evenwel niet te overtuigen. De eis was elf maal f 7,50 en twee maal f 12,50. Het vonnis: elf maal f 2,50 en twee maal f 11 ..Nu de toestand weer normaal ge worden is, gaan wU ook weer de gewone eon-trole uitoefenen". Deze wenk aan de ge bruikers van de weg tekenden wij op uit de mond van de heer G. A. N. Cornelisse, hoofd inspeoteur van de Leidse po litie, speciaal be last met de zaken van het verkeer. „Wij hebben de laatste maanden veei door de vingers moeten zien. Niet ieder Kritiek in Rijnstreek op Landbouwschap De afdeling Hazerswoude—Koudekerk van de R.K. Land- en Tuinbouwbond (L.T.B.; heeft een speciale bijeenkomst gehouden naar aanleiding van de gebeur tenissen in Hollandscheveld. De kritiek die tydens deze vergadering naar voren kwam Jegens het Landbouwschap, was niet mals. Deze kritiek resulteerde in het aannemen van een motie. In de motie wordt gepleit voor democratisering van het Landbouwschap de afdeling vindt, dat de veehouderU niet sterk genoeg is vertegenwoordigd in dit schap en voorts wil men voor 1 mei a.s. een stem ming onder de heffingspllchtigen over de vraag of het Landbouwschap moet worden gehandhaafd zoals het er nu Is. Vandaag zou in Leiden het kringbe- stuur van de L.T.B. vergaderen om zich over de motie uit te spreken. De C.B.T.b. en de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, die voor de vergadering wa ren uitgenodigd, hadden vertegenwoord: gers gestuur, die zich akkoord verklaar den met de mening van de L.T.B. fietste 's avonds met licht en fiets, en wandelpaden konden door de sneeuw niet worden gebruikt. Maar nu moet het pu bliek zich weer aan de voorschriften gaaD houden". Amateurfotografen De leden van de Leidse amateurfo- tografenverenigmg waren gisteravond in de bovenzaal van De Doelen büeen voor de derde ronde in de onderlinge kleurendia-competitie. Het verplichte onderwerp was: „Licht in de duisternis' Er kwamen verrassende resultaten op het projectiescherm te voorschijn.. D< jury bestond uit de heren dr. J. P. Sol- lewijn Gelpke, J. Wondergem en W Heijbroek. HAZERSWOUDE Tafeltennis Slagvaardig 1 heren heeft met 64 gewonnen van Treffers 6. De kans be staat nu, dat promotiewedstrijden mo gen worden gespeeld. Het tweede leed een 10—0 nederlaag tegen Play Fair uil Leimuiden Ook de dames verloren van Play Fair: 9—1. IJsclub Vanavond half acht houdt de ijsclub een ledenvergadering in het verenigings gebouw aan het Raadhuisplein. Een be langrijk agendapunt is het voorstel tot verhoging van de contributie. Er worden dia's vertoond van de activiteiten in het afgelopen seizoen. Extra bus De aandacht wordt gevestigd op het feit, dat de Citosa vanavond in verband met de uitvoering van de Joannes Pas sion in de Herv. kerk een extra bus dienst zal uitvoeren na afloop. Deze autobus zal rijden naar de Rijndijk Een 23-jarige Leidse chauffeur stond terecht omdat hy met. een bestelauto de overweg in de Willem de Zwygerlaan was gepasseerd, toen de rode lichten reeds brandden, terwijl bovendien een rangeerder met een rode vlag tekens gaf om te stoppen De rangeerder verklaarde, dat de trein voor de overweg moet stoppen, waarna door een rangeerder de rode signalen in werking worden gesteld. Daar op 1 ok tober 1962 het controle-lampje niet brandde, was het van de plaats waar de lichten in werking worden gesteld niet te zien of ze brandden. Daarom liep de rangeerder met de vl«»2 voor de trein uit. Dichter by de lampen gekomen, zag hy dat deze wel brandden. Toen de trein de overweg tot op ongeveer vier meter was genaderd, reed verdachte de over weg over Verdachte ontkende, dat de rode lich- ten hebben gebrand. Wel had hy gezien, dat de rangeerder de vlag omhoog stak maar hy dacht dat deze hem groette en hy had zelf eveneens ziln hand opgesto ken. De officier van Justitie meende, dat vast staat, dat het rode licht brandde, terwyi ook de rangeerder met de rode vlag door verdachte is gezien. Hy eiste f 25- boete of vyf dagen hechtenis. Het vonnis werd f 7.50. Vliegwiel Een 21-jarige chauffeur en zUn 50-ja- rige werkgever uit Ede stonden samen terecht in verband met een op Ryksweg 4a te Zoeterwoude plaats gehad hebben de botsing tussen motorrytuigen. Ter- wyi de jongste verdachte met een vracht- auto over de ryksweg reed. raakte een van de beide linker achterwielen los Het wiel kwam in aanraking met een bestelauto, waardoor deze dwars op de rybaan kwam te staan. Daarna kwamen enkele andere auto's met de auto in botsing. Een onderzoek bracht aan hel licht, dat het wiel vermoedelijk onvol doende bevestigd is geweest. Na een uitvoerig verhoor meende de officier, dat het wettig en overtuigend bewijs was geleverd en hy eiste tegen de bestuurder f 60.- boete en tegen de werkgever f 100- met verbeurdverkla ring van de banden. Een 52-jarige jachthaven-exploi tant uit Warmond stond terecht om dat hij op 5 september 1962 een hem toebehorende hond had laten lopen in een weiland met schapen. Spoor wegarbeiders troffen in een sloot zeven schapen aan Bovendien zagen zij in het weiland een bruine hond, waarvan een der getuigen wist, dat hij van verdachte was. De Warmon- der ontkende ten stelligste, dat zijn hond de schapen in het water zou hebben gejaagd. De kantonrechter maakte hem duidelijk, dat dit hem niet ten laste werd gelegd, maar al leen, dat zijn hond in een weiland heeft gelopen, waarin schapen lie pen. Conform de eis werd de betrok kene veroordeeld tot f 15 boete. Christenvrouwen Alphen-noord TNE AFDELING Noord van de Chris- ten-Vrouwenbond heeft gisteravond in de grote zaal van de Salvatorikerk kennis gemaakt met het Jeugdhavenwerk in Rotterdam. Ds. J. M. van Krimpen, die daarover zou spreken, was echter verhinderd en zUn jeugdige collega, ds. L. Terhaar, verving hem. De presidente, mej. J. C. de Vries, las over de ontmoe ting met de tollenaar Zacheiis. Zij hield daar ook een korte meditatie over. Ds. Terhaar sloot daarbij aan. Zacheiis was maar klein, bovendien om zijn be roep veracht. Als hij Jezus wil zien, Is er die grote haag van mensen die hem buitensluit. Hij hoort er niet bü, kykt tegen die brede ruggen aan. De ervaring van de werkers ln hel Jeugdhavenwerk is, dat wel veel men sen bü Jezus willen komen. Maar zc zien Hem niet, vanwege al die „anderen" om hem heen. Zo leren ze Jezus ook niet kennen. Toen in 1946 allerlei arbeid weer op nieuw kon gaan beginnen, was de evan gelisatiecommissie van de Gereformeerde Kerk te Rotterdam van mening, dat ook dit werk weer moest worden aangepakt Bü het rondzien in de oude volkswyk kwam men tot de ontdekking, dat men niet te maken kreeg met verloren zo nen. maar met de zonen van de verlo ten zonen. Een generatie, totaal afge keerd van het Evangelie, met een aver sie tegen de kerkmens, die van een ho gere k-lasse was, maat- van Wie men ln het algemeen niet veel goeds wist. Zij hadden nooit Jezus gezien. Daden Ds. Van Krimpen zag ook, dat het le ven van deze mensen, met name van de jongeren, in verband met de ontstellen- ae woningnood, zich afspeelde op straat Hy is roen na gaan denken over de ver- Kondiging van het Evangelie. Hoe leerdo de Bijbel het. Jezus werd Mens met de mensen. Hij heeft geholpen niet alleen met woorden, ook met de handen. Hoe veel materiële nood heeft de Heiland gelenigd. Zie. zeiden ds. Van Krimpen en zijn helpers, we moeten de haag rondom VISSERIJGOLFJES Nieuw schip De Vlaardingse treilervloot zal bin nenkort worden uitgebreid met een nieuwe eenheid. Het schip is bij de Sleephelling Mij. Scheveningen te wa ter gelaten. De treiler zal als Elly en met het visserijmerk VL 73 in de vaart worden gebracht. Dit .zal nog vóór het nieuwe haringseizoen gebeuren. In de machinekamer van de Elly komt een 1000 pk Deutz-motor- Ook de hulp- en reservemotoren zullen door deze fa briek worden geleverd. Visserij golfjes Van de 61 NB zyn meldingen binnen gekomen van beste koolvisvangsten Sommige schepen konden uit een paar trekken meer dan 600 kisten bergen. Tussen 58 en 60 NB viel er veel minder te halen. Daar was het bovendien on gunstig weer. De meeste vaartuigen la gen uren te steken. De IJM 36 Jacoba Gesina meldde een trek van 25 manden haring. De andere vaartuigen gaven trekken van dezelfde grootte door: 25- 30 manden hoops. De KW 159 Marian Ellen haalde tweemaal een gescheurd net boven water Wal er was In IJmuiden lagen 90 vaartuigen aan de markt, Zij zorgden voor een aanvoer van 10.475 kisten waarvan 330 kisten schelvis. 800 kisten wijting, 260 kisten gul en kabeljauw. 1675 kisten koolvis, 2090 kisten haring, 140 kisten makreel. 2160 kisten schol, 90 kisten tarbot. 160 kisten haai. 470 kisten diversen. 2900 st stijve kabeljauw en 115.000 kilo tong. De Rijnmond 1 KW 15 (van IJsland) voerde 300 kisten schelvis, 150 kisten gul en ka beljauw, 166 kisten haai en 10.000 st stijve kabeljauw aan; de IJM 5 Maria Elisabeth 1150 kisten waarvan 10 kisten schelvis, 400 kisten haring, 130 kisten makreel. 35 kisten wijting, 10 kisten gul en kabeljauw, 520 kisten koolvis, 45 kis ten diversen en 10 st. styve kabeljauw: de IJM 9 Haarlem 785 kisten waarvan 580 kisten haring, 70 kisten wüting, 50 kisten gul en kabeljauw. 50 kisten kool 1 vis, 35 kisten diversen en 300 kl. kisten haring; de SCH 171 Cornelis VroRjk Fzn 1025 kisten waarvan 20 kisten schelvis. 510 kisten haring, 10 kisten makreel, 65 kisten wijting, 370 kisten koolvis 50 kisten diversen Vandaag aan de markt. Vandaag verschenen in IJmuiden on geveer 45 vaartuigen aan de markt. On dermeer de VL 16 Voorloper met 1350 kisten waarvan 10 kisten schelvis, kisten haring. 65 kisten makreel, 105 kis ten wijting, 15 kisten gul en kabeljauw, 600 kisten koolvis, 15 kisten diversen en 450 st. styve kabeljauw: de VL 131 Pe- tronella met 1320 kisten waarvan kisten schelvis. 75 kisten haring, 55 kis ten makreel, 20 kisten wijting. 55 kisten gul en kabeljauw en 1100 kisten kool vis; de VL 121 Willem met 1300 kisten waarvan 15 kisten schelvis, 110 kisten haring, 80 kisten makreel, 35 kisten wy- ting en 1060 kisten koolvis. In Scheveningen werden aangevoerd 250 kisten wyting, 150 kisten gul en ka beljauw, 750 kisten schol, 400 st. stUve kabeljauw en 21.000 kilo tong. Protest De Nederlandse Zeevisgroothandei- Vereniging te IJmuiden heeft protest aangetekend tegen het invoeren van een opvangregeling met daaraan ver bonden een minimumprijs door de coö peratie voor de verre visserij. De groot handel heeft met instemming kennisge nomen van de pogingen om deze visse rij voor ons land rendabel te maken maar kan toch niet akkoord gaan rr.et de handelwyze van de coöperatie. Overigens is de groothandel in het algemeen geen voorstander van opvang- regelingen. Maar als voor een welslagen van het experiment met de verre visse- rij kan worden aangetoond dat een der- geiyke regeling onontbeeriyk is zalmen zich daar uit een oogpunt van algemeen belang niet tegen verzetten. Maar dan zal een en ander op basis van een pu- bliek-rechtelijke regeling moeten ge schieden. Een privaatrechtelijke rege ling zoals door de combinatie in het le ven is geroepen, wordt door de handel zonder meer van de hand gewezen. Jezus verbreken, de mensen Hem weei doen zien. De nood moest wonden aan gepakt bij de kinderen. Daarvoor was ruimte nodig. Men begon in een zaal van de Nieuwe Zuiderkerk. Het liep uil op een teleurstelling, Toen zijn de jeugd- havens, de clubhuizen gekomen, waarvan er nu twaalf in Rotterdam zijn. Er is vertrouwen ontstaan bij Jon' geren en ouderen. Niet dat men di rect open stond voor het Evangelie. Men kon ook de mensen niet dwin gen om daarnaar te luisteren. Men heeft geleerd dat Evangelie-verkon diging niet is tegen de mensen aan praten, maar met de mensen praten. De belangstelling moet groeien. Op onderhoudende wijze vertelde ds. Terhaar over de methodiek die men volgt. Men ontmoet vaak meer weerstand tegen de Kerk, de kerkmens, dan tegen het Evangelie. Leiden De methoden, in Rotterdam gevolgd, riepen stellig wel vragen op, maar er moet zijn een voorzichtig heenleiden, op voeden, naar de Kerk. Men heeft daar. binnen het kerkverband, een parochie van hen die belangstelling hebben voor het Evangelie. Irf de kerkdiensten komen dertig tot honderd twin tig mensen, aldus ds. Terhaar Aanvankelijk had men voor deze dien- eten een eigen liturgie, maar daar is i van teruggekomen. Want komen die mensen later in een andere wijk, waar ze hun eigen gemeenschap missen, dan zouden ze zich in de kerk niet thuisvoe- !en, doordat de liturgie hun onbekend is. Hervormde kapel Daar ds. A. den Hartogh uit Bodegra- •en, in verband met een hem overkomen ongeluk, niet kan preken, zalmorgen avond om 7.15 uur in de bidstond van de Hervormde gemeente te Oudshoorn in de kapel voorgaan ds. H. van der Lin den uit Amsterdam. Zesde Avondvierdaagse Van onze gemeente uit zal de avond vierdaagse voor de zesde maal worden gehouden van 58 juni. De afstanden zijn 4 maal 10 km voor personen van 8 tot en me* 13 jaar en drie maal 15 en één maal 20 km voor personen van 14 jaar en ouder. Men kan zich opgeven bij: Jac. Rooda, Gaslaan 7: J. P. Woordes, Eikenlaan 53; C. J. Koelewyn, Hofzich- straat 4. De leden van de speeltuinvereniging ..Kindervreugd" omgeving Jan van Nieuwenhuizenstraat hebben hun ouders en zichzelf in de Nutszaal een leuke ouderavond bezorgd. Voorzitter G. Wolfers sprak een kort welkomstwoord, waarin hij speciaal be groette de heer W. Geerlof, die als ge delegeerde van het gemeentebestuur aanwezig was, Ook de heer J. de Raat werd naast de vele ouders hartelijk wel kom geheten. Er was voor een afwisselend progrjam- nia gezorgd, dat onder leiding van mevr. N. Sampieman-van Vliet opende met het presenteren van de gehele jeugd van „Kindervreugd". Daarna volgden ds zangstukjes van het kleuterkoor en kin derkoor, waarnaar met grote aandacht werd geluisterd. Het zangspel „Een nieu we hoed" werd door de kleinsten met veel animo gebracht. Het kleuterkoor gaf voorts nog een op voering van „Moeders verjaardag". Het kinderkoor speelde na de pauze het zang spel „De gouden kroon", dat een waardig slot betekende van deze goed verzorgde avond. Het progi-amma werd afgewisseld met zang bij gitaren door het trio „The Sing ing Boys", bestaande uit A. Matse. F. van Delft en K. Bleijenberg. Voorts brachten ook „The United Players", gevormd door A. Matse en H. Matse, ook enkele num mers vei-dienstelijk ten gehore. De heer Wolfers dankte in het bijzon der mevrouw Sampiemon-van Vliet voor de medewerking voor het slagen v deze avond. Allen ontvingen een attentie. De geme'enteraad van Alkemade, die gisteravond vergaderde, ging ak koord met het voorstel van de burge meester voortaan de wethouders be paalde punten in de raadsvergaderin gen te laten verdedigen. Hierna volg de een geheime zitting als gevolg van het afwijzen door G. S. van het raads besluit van 26 juli 1960 betreffende vaststelling van het Industrieplan Nieuwe Wetering. Na heropening werd besloten niet in beroep tc gaan tegen de beslissing van G.S. Zeer breedvoerig werd gesproken over het verslag van de commissie voor wa tersport en recreatie. Het ging hierby onder meer over de vestiging van een waterskiclüb op het Westmeer bij de Zuidkade te Roelofarendsveen. Ondanks verscheidene bezwaren moest men toch wel inzien, dat het geheel weren van waterskiërs en snelle bootjes ondenk baar is. De raad besloot het besluit van 3 de cember 1962 (betreffende de bouw van een gymnastieklokaal voor dc scholen te Rypwetering) in te trekken. De schoolbesturen voelen nu meer voor een jeugd- of parochiehuis per school of pa rochie. Na enig heen- en weer gepraat werd aan de heer H. C. van Gerven te De Kaag 286 ca. grond verkocht voor f 20 per m2 en niet voor f 25 zoals was ge- adviseerd. Het in juli 1960 gevoteerde bedrag, groot f 96.000, voor verbetering van 40 woningen aan de Spoorstraat, werd thans verhoogd tot f 149.919.22. De i-einigingsrechten werden met f2.50 voor de eerste emmer verhoogd en met f 2.25 voor de volgende emmers. WOUBRUCGE Films voor metaalbewerkers Voor de leden van de plaatselijke af deling der christelijke metaalbewerkers werd maandagavond in Het Oude Ra edit- huys een film voorstelling gegeven. Voor de pauze konden de aanwezigen genieten van de fraaie kleurenfilm over de fes tiviteiten rond de zilveren bruiloft van ons koninklijk paar. Vervolgens hield distriotsbestuurder D. Nederveen een kort propagandatoespraakje, waarna „Dertien ezels", de speelfilm waarin da Duitse acteur Hans Albers optreedt, werd gedraaid, 's Middags was er een kinder voorstelling geweest met gezellige lach en tekenfilms Haagse rechtbank Winkel of snackbar De eigenaar van een snackbar in Ha zerswoude had flesjes bier verkocht, waarvoor hij niet de vereiste vergun ning had. Hij bezat een verlof B, maar volgens verdachte had men hem bij de Kamer van Koophandel te Leiden ver- eld, dat hij wel bier mocht verkopen ..Maar dan hebt u zeker gezegd dat u een winkel had en hebt u over de snack- De Nederlandse rundveestapel is vorig jaar met 130.000 stuks, dat is vier pro cent van het totaal, uitgebreid. Dit on danks het feit dat er in 1962 aanmerke- iyk meer dieren voor de slacht en de export werden bestemd dan het jaar daarvoor. Volgens cyfers van het pro- duktsohap vöor vee en vlees zUn er vorig jaar omstreeks 100.000 kalveren meer ge- boren dan in 1961. De uitbreiding van de veestapel betreft in het byzonder de categorie melk- en kalfkoeien. die 70.000 stuks meer telde, en de groep „mannelyk jongvee jonger dan een jaar" en ander jongvee bestemd voor de mesterij, die tezamen met on geveer 60.000 stuks werden uitgebreid. Volgens uitkomsten van de december telling 1962 was de varkensstapel vrywel even groot als een jaar tevoren. Opval lend is hier evenwel de teruggang van het aantal gedekte zeugen. In de maanden mei tot augustus 1962 werden ongeveer 250 000 varkens wegens mond- en klauwzeer vernietigd, waar door de aanvoer van juni tot december 1 circa 300.000 stuks lager lag dan wanneer deze ziekte niet had geheerst. Het pro- duktschap beschikt niet over gegevens over de biggensterfte in de afgelopen winter. De paardonstapel is wederom kléiner geworden, doordat een aantal bedrijvèn het gebruik van paarden vaarwel heeft gezegd. In december jongstleden was het aantal bedrijven met één of meer werk paarden omstreeks 8000 stuks minder dan in december 1961. De söliapenstapel heeft in 1961 zijn dieptepunt gepasseerd. Van 1958 af was de omvang van deze stapel steeds kleiner geworden, maar in 1961 werden er 20.000 stuks meer geteld clan in het jaar daarvoor. Deze uitbrei ding zette zich in 1962 aanvankelijk voort, in mei telde men 44.000 dieren meer dan in mei 1961. De ongunstige gras- en ruwvoederpositie belette echter een verder gunstige ontwikkeling. Sfeer in 'f gezin Dc „Nieuwe Leidseer i bar gezwegen", veronderstelde de offi cier van justitie. Geconstateerd werd, dat er geen sprak* is van een winkel, want er is geen eta- 'age en geen toonbank. By wyze van waarschuwing wilde de fficier volstaan met f 11 boete of 2 igen hechtenis. Uitspraak op 22 maart.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 4